Gereform. synode niet toe aan nadere schulderkenning Ridderbos: synode stond geen verkeerde zaak voor 58 ct Joodse kritiek o regeringsbeleid „Kerkhistorie wordt geen recht gedaan" CNV Steun de kranten Morgen verklaring paus over gemengd huwelijk Wajang in-t-kuipj< Een woord voor vandaag VER WARDE DISCUSSIE IN LUNTEREN Werk Navigators blijft groeien We waren toen machteloos, zegt Berkouwer j«5* wafa*1^/ ihcd Verbiistererr dat het ko gebeuren Bij herdenking bevrijding WOENSDAG 29 APRIL 197ÓI Een oproep tot waakzaamheid en nuchterheid ontvangen de leden van de christelijke gemeente der Thessalonicenzen van de apostel Paulus. Aan die oproep gaat vooraf de mededeling, dat zij niet aan nacht of duisternis toebehoren. En dan volgt: „Laten wij dan ook niet slapen zoals de anderen, maar wakker en nuchter zijn". Wie leeft in de duisternis, wie de nacht verkiest boven de dag, realiseert zich niet, dal de roes van het „nachtleven" de nuchterheid op de vlucht jaagt. Het trieste is, dat zovelen de nacht aanzien voor de dag en menen, dat hel échte leven zich afspeelt achter het gordijn van de duisternis. Nuchter zijn? Je komt er niet ver mee: wie niet voor zichzelf zorgt, wie er niet voortdurend op uit is zoveel mogelijk van het leven te genieten, die is dwaas en kortzichtig. Hel is geen al te grote stap (en zeker geen onverantwoorde stap) voor dag „leven" te lezen en voor nacht „dood". Het zijn ten slotte de twee belang rijkste zaken van hel menselijk bestaan. Wie toebehoort aan nacht of duisternis, heeft voor de dood gekozen en Christus welbewust af gewezen. Wie leeft in het licht van de dag. heeft zich overgegeven aan Christus. We lezen vandaag: Genesis 50 vers 15 lot 26. (Van onze kerkredaclie LUNTEREN De langste sprekerslijst uit de geschiedenis van deze gereformeerde synode, waarop niet minder dan 28 na men vermeld stonden, noteerde praeses dr. P. G. Kunst gister morgen, toen hij de leeruitspraken en tuchtmaatregelen 1942- 1946 aan de orde had gesteld. Die sprekersronde nam de hele morgen en middag in beslag, waarna er nog een half uur voor drs. H. Schut uit Utrecht overschoot om het zwaar aangevochten raport van zijn commissie te verdedigen. De discussie was tamelijk verward. Bovendien veelal zeer wijdlopig, om dat vanwege het gewicht van de zaak ARNHEM Zijn wij als medewerkers nederig genoeg opdat God ons kan zegenen? Zij zijn bereid om toe te nemen in zelfverloochening? Als wij niet verdergaan in geestelijke groei zal God van ons wegnemen dat wat wij bezitten? Dit zijn een paar vragen en een opmerking, die de heer Douglas C. Sparks het afgelopen weekend in jeugdherberg „A'.'eveer" in Arnhem stelde aan zësup Duitsers en Nederlanders, die allen sleutelposities innemen in het Navigatorwerk. Doug Sparks is directeur voor het werk in Europa, Afrika en het Midden Oosten en woont in Londen. Men verdiepte zich in oriëntatie en prognose. De arbeid bestaat uit vele kleine cellen, die z'ch richten op vier dingen: 1. Agressieve evangelisatie; 2. Be diening en onderlinge gemeenschap gebaseerd op de Bijbel; 3 Een chris- toc*3ntrisch leven; 4 Het winnen van hedendaagse discipelen en hun aantal vermenigvuldigt n de groei van dit werk in het afgelo pen jaar, door nrddcl van evangelisa tie en geestelijke opbouw leidt tot de redelijke verwae.ntii.g dat het zich in 1973 zal hebben vervier- of vervijf voudigd. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Het gaat om de zaaks gerechtigheid van vo rige synodes. Stonden ze een verkeerde zaak voor? Natuur lijk, er is veel bitterheid ge weest. Veel dingen had men achteraf bezien niet zo scherp moeten zeggen. Maar het gaat nu om schuld. Wil ik die belij den? Neen. Dat is mijn moeilijk heid. Zo begon een bewogen prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen, gisteren zijn reactie op de nadere schulder kenning die ter gereformeerde synode aan de orde was gesteld. De conse quentie van hetgeen men nu wil, is dat we strak sin onze kerk schuld (Vervolg van pag. 1) Vredestein wordt op deze wijze ge kocht en de aandeelhouders spinnen er garen bij. Tezamen verdienen zij in enkele weken tijds ten minste een dertig miljoen gulden. De waarde van hun bezit bedroeg op 31 maart volgens de beurskoers 38 miljoen en Goodyear biedt 69,5 miljoen. De verkoop levert de aandeelhouders een winst op van bijna 100 procent schoon in het handje, want over koerswinsten be hoeft geen belasting te worden be taald. en De werknemers hebben het na kijken, zo zegt het CNV. Veel meer dan de aandeelhouders hebben zij Vredestein echter helpen opbouwen tot wat het nu is. Maar aan de werk nemers wordt niets gevraagd. Zij worden hoogstens ingelicht. Verder moeten zij maar rustig afwachten wat er met hen gebeurt. En van de enorme vermogenswinst die zij mee hebben helpen opbouwen ontvangen ze geen rooie cent. De christelijke vakbeweging claimi het recht van de werknemer om mee te spreken over en mee verantwoor delijk te zijn voor eigen lot Dat is het doel van alle acties voor mede zeggenschap. Voor dat doel vraagt het CNV de medewerking van alle werknemers. Het Gids-artikel besluit met de opmerking; „De werknemers kunnen op dit moment alleen maar afwachten wat er gaat gebeuren nadat de heren aandeelhouders hun enorme winsten in de wacht hebben gesleept." Naar het oordeel van het CNV ligt hier de kardinale fout in het econo misch stelsel van vandaag. De vak beweging kan en zal niet rusten voordat dit schromelijk onrecht is verdwenen. Advies aan regering (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een interdeparte mentale commissie heeft de regering geadviseerd een aantal maatregelen te treffen die de positie van de Ne derlandse dagbladen sterker moeten maken. Men denkt daarbij onder andere aan een extra-uitkering uit de STER-pot. Een aantal landelijke, in financiële moeilijkheden verkerende dagbladen hebben reeds laten weten voor die financiële steun in aanmerking te willen komen. Dat zijn Trouw, Het Vrije Volk, het Algemeen Handels blad. De Tijd en de NRC. Vooral deze vijf bladen zijn het „slachtoffer" ge worden van de televisie-reclame. De Nederlandse Dagblad Pers, waar bij alle kranten zijn aangesloten, heeft minister Klompé van CRM eerder verzocht een aantal steun maatregelen te treffen. De NDP denkt vooral aan fiscale tegemoetkomingen en gunstiger PTT- en spoorwegtarie- Drie jaar geleden besloot de rege ring een deel van de opbrengst van de STER-reclame aan de dagbladen te geven ter compensatie van het advertentieverlies. Men verwachtte toen. dat de kranten na die tijd er financieel wel weer gunstig voor zou den staan. De regering zal zo mogelijk binnen twee weken een besluit nemen over het advies van de commissie. Poli tieke kringen in Den Haag zijn er van o-eriuigd, dat het hier slechts om tijdelijke maatregelen kan gaan en dat er een geheel nieuwe regeling moet worden getroffen ten aanzien van de exploitatie van de STER. Nu gaan alle opbrengsten daarvan r.aar de NOS. Men acht dat ongezond. Met name mr. Vrolijk (soc.) wil dat de dagbladen de STER mede gaan ex ploiteren. Beroeping--work NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oudshoorn (wijk twee - vac. H. Koudstaal); S. W. Ver- ploeg te Leerdam; het beroep tot legerpred.: P. Siderius te Nieuw en Sint Joosland. Bedankt voor Sommelsdijk: J. M. de Raad te Sint Annaland. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Dongen-Rijen: mej. M. H. v. Everdingen. emeritus predikante te Rotterdam. C.EREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rhenen: C. Wisse te Elspeet. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Bruinisse: M. v. Beek te Opheusden. gaan belijden. Maar als we dat niet menen, mogen we dat niet doen, zo zei hij. Het voor ons liggende rapport, dat de zaaksgerechtigheid van 1942-1944 wil verloochenen, heb ik met verbij stering gelezen, zo ging hij voort Ik moet zeggen ds. Schut: U hebt het niet begrepen. We waren niet zo in trovert en weinig liefdevol als het rapport wil doen geloven. Het ging juist om de catholiciteit, de eenheid, ozals prof. Polman opmerkte. Zonder een bezwaarschrift in te dienen heeft prof. Schilder destijds gezegd: Kerken, jullie moet je niet aan die leeruitspraken houden. We hebben hem gesmeekt dit niet te doen, we hebben de zachtmoedigste mensen uitgezocht om mee te praten, de synode heeft zich vernederd om onheil te voorkomen. Men verwijt nu de dokter die een ongeneeslijke kankerpatiënt heeft trachten te helpen, dat het leven van de patiënt nu behouden kon worden. De synode moet goed weten wat ze doet. De gronden doe vppr de madere schulderkenning worden gegeven, zijn te aanvechtbaar, aldus prof. Rid derbos, die zich herinnerde dat des tijds in de kerk soms meer gesproken werd over Schiller en, die geschorst, dan over Christus en die gekruisigd. Daar kon je bijna niet van naar de kerk. Met de Genestet zou hij willen zeg gen: „Erken de boeteling die neerk nielt voor uw voet. Maar vraag hem niet wat hij vergeven moet." geen beperking in de spreektijd was opgelegd. Bij alle verschillende meningen stond één ding vast: de synode is er met de (eventuele) verdere concreti sering van haar eerdere schulderken ning tegenover de vrijgemaakte broe ders en zusters (in 1967/68) nog niet uit. De weg die men gaan moet, staat niet klaar voor ogen. Er zal intern eerst verder gepraat moeten worden. En de kwestie zal opnieuw aan de orde moeten komen. Nog op deze sy nodeOf op de volgende? Het is alle maal nog niet duidelijk. In elk geval kwam er vandaag, de laatste dag in Lunteren, nog een or dedebat over deze zaak. Daarin zou worden uitgemaakt, hoe nu verder zal moeten worden gehandeld, nadat inmiddels ook het nodige interne be raad zal hebben plaatsgehad. Aanleiding De aanleiding tot het hernieuwd aan de orde stellen van deze kwestie vormden brieven van kerkeraden uit Rotterdam- Katendrecht, Amsterdam- Zuid en Amsterdam-West om tot concretere schuldbelijdenis in ver band met de tuchtmaatregelen van 1944 te komen. De door de commissie voorgestelde besluiten waren: het intrekken van de leeruitspraken 1942 en de vervan gingsformule van 1946. Het vervallen verklaren van de tuchtmaatregelen 1944, omdat die van de leerbeslissin- gen een logisch, niettemin onverant woord en schuldig stellend gevolg waren. Het openlijk erkennen van schuld in dezen. Het openlijk pos tuum in hun kerkelijke eer herstel len van de hoogleraaren Schilder en Greijdanus. Het alsnog mogelijk ma ken van ambtsaanvaarding in de ge reformeerde kerken van prof. H. J. Schilder, vrijgemaakt hoogleraar in Kampen. Het verzoek aan vrijge maakten en vrijgemaakten buiten verband om samenspreking. Daarbij was een der (gisteren aan gevochten) overwegingen: „dat vanuit de eenmaal genomen leerbeslissingen van 1942 een haast dwingende inhe- Aarzelend Prof. dr. G. C. Berkouwer uit Am sterdam, destijds Synodepraeses, was al even aarzelend naar deze synode vergadering gekomen, want „deze zaak behoort tot de meest sombere en trieste van mijn leven." Schuldbeli- jden betekent boete en berouw. Ikzelf kom daar nooit helemaal uit. Het 'onmogelijk' van de andere zij de ik mocht Schiller graag en heb vaak lang met hem gesproken heb ik nooit begrepen. Er was bij de sy node en bij mij een situatie van machteloosheid. Vanuit die machteloze situatie kwam daar toen ineens het ordepro bleem, dat een vorm kreeg waarin de zaak zelf op de achtergrond kwam. liever: vanuit die situatie toen, neen. weg gekund? Ik weet het niet. Of Had in die situatie niet een andere Uitstel, zoals gevraagd, was niet mo gelijk: overal stond de zaak in brand. Met nieuwe schuldbelijdenissen moeten we voorzichtig zijn. De syno de 1967-1968 ging waarachtig diep ge noeg, aldus prog. Berkouwer. Prof. dr. H. N. Ridderbos Versoepeling verwacht ROME/UTRECHT De lang verwachte pauselijke verklaring over het gemengde huwelijk wordt morgen gepubliceerd. Het ziet ernaar uit, dat deze verkla ring de Nederlandse bisschoppen voldoende ruimte laat om de Nederlandse interkerkelijke con- ceptverklaring over het ge mengde huwelijk te ratificeren. Deze verklaring is, gelijk be kend, al goedgekeurd door de hervormde en de gereformeerde syonde. Men neemt aan dat de paus zal vasthouden aan de eis dat de rooms- -katholieke partner moet beloven naar vermogen er naar te streven, dat de kinderen rooms-katholiek zul len worden gedoopt cn opgevoed. In het Nederlandse concept wordt de keuze van de kerkelijke gemeen schap, waarin de ouders hun kinde ren zullen laten dopen, uitdrukkelijk bij de verantwoordelijkheid van de ouders gelaten. Alleen wordt het met het oog op de opvoeding van de kin deren gewenst genoemd, dat het gezin zich op één kerk orienteert. Het pauselijk document zou echter in de formulering van de belofte uit wijkmogelijkheden toelaten. Het do cument zou ook verschil maken tus sen een huwelijk met een gedoopte van een andere kerk en een huwelijk met een ongedoopte. In het eerste ge val wordt een zekere gemeenschap van geestelijke waarden veronder steld. Het document zou de gewetens plicht van de niet-rooms-katholieke christen erkennen en stellen dat de moeilijkheden die hieruit voortko men. pastoraal moeten worden opge lost. Afgewezen „Oecumenische huwelijkssluitin gen", waarbij een pastoor en een pre dikant samen voorgaan in een inter kerkelijke dienst, worden in de pau selijke verklaring uitdrukkelijk afge wezen. Dat gebeurt trouwens ook in de conceptverklaring van de Neder landse kerken. De paus houdt er verder aan vast, dat een huwelijk alleen dan sacra menteel en kerkrechtelijk als een gel dig rooms-kkatholiek huwelijk be schouwd kan worden, als het gesloten is ten overstaan van een rooms-ka- tholieke geestelijke en twee getuigen. Dit maakt echter de erkenning van een in een andere kerk gesloten hu welijk niet onmogelijk, mits daarbij een priester bij tegenwoordig is. Een belangrijke verandering in de bestaande praktijk is tenslotte, dat de dispensatie voor een gemengd huwe lijk niet meer in Rome hoeft te wor den gevraagd, maar bij de plaatse lijke bisschop. Prof. dr. G. C. Berkouwer rente kracht de volgende synode ge leid werd tot de uiterste consequen ties, te weten de tuchtmaatregelen van 1944, namelijk de schorsing en afzetting van bovengenoemde hoogle raren en de wering van kandidaat H. J. Schilder uit het ambt van pre dikant." Terwijl het met name deze voorge stelde uitspraak van de synode was die heel wat kritiek uitlokte: dat het nemen van de leerbeslissingen 1942 niet beantwoordde aan de roe ping onzer kerken tot het beleven van de ware katholiciteit der kerk van Christus, onder meer omdat het ten enenmale ontbroken heeft aan het nodige overleg met de andere kerken in Nederland die dezelfde ge reformeerde belijdenis bezitten en omdat de synode destijds niet heeft willen wachten tot na de oorlog met het afhandelen van de bezwaarschrif ten en wat daaruit, voortvloeide... Aan één tafel Prof. dr. A. D. R. Polman uit Kam pen die een breed historisch overzich van de ontwikkelingen destijds gaf bestreed zeer fel dat de ware katholi citeit althans wat men daar toen onder verstond was verwaarloosd. Onze kerken waren al voor 1936 zeer in beroering door de polemieken die in de diverse bladen werden gevoerd. Er smeulde veel. Men wilde al die elkaar bestrijdende theologen aan één tafel hebben om daardoor de katholi citeit te herstellen. Typerend voor die tijd: Schilder signaleerde het gevaar van het bren gen van deze zaak in de synode om dat deze meerdere-vergadering ten slotte geen theologisch gezelschap was. En Schilder voegde daaraan toe: Je moet een niet-kerkelijk broedende (kip) niet kerkelijk storen. Waarop het synodelid ds. Meijnen destijds re pliceerde: „Als die kippen dan maar niet zo kakelden..." Met de leeruitspraken, die destijds unaniem werden aanvaard, werd Schilder in geen enkel opzicht ge wraakt. Ook in de verdere ontwikke ling heeft de synode alles gedaan, ja zich zelfs in alle mogelijke bochten gewrongen om de katholiciteit te be houden. Het is mij een raadsel dat de commissie zeggen kan „onherstelbaar vernield"; het was steeds herstel dat de synode voor ogen stond, aldus prof Polman. Ds. P. Heinen van Utrecht had kri tiek op het rapport, maar was het met de teneur eens. In de hele men taliteit van toen bespeurde hij een bewustzijnsverenging die hij bijbels niet rechtvaardigen kan. Het kerkbe grip van toen was te idealistisch. De tolerantie ging uit van een te uniform kerkelijk belijden. Waren het niet al lemaal „afgeleide nevenzaken"? Hij was daarom vóór deze actie „schoon schip". Geen personen Dr. F. L. Bos van Vlaardingen sprak over een strak paternalisme dat 25 jaar geleden heerste. Alle ver schillen moesten worden uitge praat. We kunnen ons „toen" amper meer voorstellen. Maar als er nog wat goed te maken is moeten we dat nu doen. Dat is volgens hem alleen: in trekken leeruitspraken en vervan gingsformule, alsmede tuchtmaatre gelen nietig verklaren. Echter geen personen noemen. Prof. dr. J. Plomp te Kampen noemde het rapport historisch onkri tisch. De samenstellers hebben de historie zo gekneed als ze het zelf graag zouden willen. Er was helemaal geen sprake van een „dwingende in haerente kracht" volgens welke de sy node geleid werd. Als u van die nood lottige consequentiespiraal wilt uit gaan heeft niemand schuld. Er is sprake geweest van toetsbare feiten, die voor Gods aangezicht genomen zijn. Het rapport heeft niets getoetst? Ouderling T. Scheper van Haarlem stelde vast: niemand twijfelt aan de goede bedoelingen van de synode. Hij zag graag een sobere uitspraak in de trant-Bos en zou ook de ambten van de vrijgemaakten willen erkennen. Ook deschorsingen moeten bekeken worden in het licht van de artikelen 79 en 80 van de Kerkenorde. De schriftelijke binding was er volkomen naast. Hij zou dit haast een „provoca tie tot scheurmaking" willen noemen. Ds. L. H. Kwast van Leeuwarden: als je alles van tafel wilt vegen en schuld belijden, dan ben je benieuwd naar de argumentatie. Die mis ik. Er staat maar één zwak pootje onder dat zware tafelblad en dat is de z.g. kwa litatieve katholiciteit. Maar wat is dat? Daar kun je twee dikke boeken over schrijven. Dr. H. Smilde constateerde weinig overeenstemming in deze bespreking. Hij achtte het jammer dat een voor stel met de teneur van dit niet 20 jaar eerder is gekomen. Toen voelde men nog voor elkaar. Nu zou hij het willen terugnemen. Slechte dienst Ds. H. Hogenhuis van Zwolle vond dat de commissie met dit onkritische rapport de synode een slechte dienst heeft bewezen. Op deze wijze mag het niet. We doen er de mensen van toen en de historie onrecht mee. Hij verwees naar Efeze 4 de verzen 31 en 32 als de enige mogelijkheid volgens welke gehandeld dient te worden en zou aan het verzoek van de kerkera- den van Rotterdam en Amsterdam niet willen voldoen. Ook ds. P. van Til van Middelburg voelde niet voor nader schuld belij den. De leeruitspraken van destijds hebben al lang geen kracht meer en niemand wil meer tuchtmaatregelen in verband daarmee toepassen. Te rugnemen heeft dus geen enkele zin. Prof. dr. D. Nauta te Amsterdam zou bij dit rapport willen aanteke nen: als het zo moet, dan zou je moe ten zeggen dat Schilder en Greijda nus destijds gelijk hadden. Maar Sdhilder en Greijdanus bonden de strijd juist aan. Toen moest de syno de ten slotte wel iets gaan doen. Ook in verband met de nadrukkelijke ac tie die werd gevoerd. In onze kerken is zich nu een ande re structuur bezig te voltrekken. Naast elkaar zijn er meningen in mo- gelük. Maar dat kan ook weer niet zonder begrenzing. Je moet zeggen: zo ver, anders toch weer tucht. We zoeken daarin nog onze weg. In dit stadium kunnen we niet zeg gen, dat het destijds allemaal ver keerd gedaan is. Óns past beschei denheid en we moeten de geschiede nis geschiedenis laten. Dat alles ligt voor de verantwoording van de men sen toen. Daarover kan alleen God oordelen.' T oetsen Ds.-A. C. van Nood te Velsen wilde t.uchttnaatre'geleri'- van -destijds töe- sen, hetgeen nog steeds niet is ge beurd. Men kan niet „een partij" vra gen schuld te belijden als ze kenne lijk meent dat niet te kunnen doen. Daarom: geen besluit, nu. Prof. dr. C. van der Woude wilde nog eens benadrukken dat de kerken destijds in brand stonden. Sommigen liepen met geheime synodestukken in de binnenzak. Wil men oordelen, dan niet vanuit verschillende mentalitei ten, maar vanuit Schrift, belijdenis en Kerkenorde. De synode heeft des tijds de uiterste lankmoedigheid be tracht. Ds. P. Riemersma van Rotterdam- Alexanderstad wilde het hele stuk kennismaking Wajang blijft ooln I gewoon verkrijgbai J in het bekende gouden pakje. Wijk tei ïttin ouv Ha Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelka and Rapporteur Schut™ toni O d« b. Ad a (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Een kerk geeft rekenschap van haar verleden, att 1 Kan dag srdj rapporteur drs. H. Schut uit Utr bij zijn verdediging van het rap^n „Nadere schulderkenning", op defov- reformeerde synode. Dat heeft g<et 1 ren, maar is toch onze roeping. inj Er is niet voldoende getoetst, istst zegd. Dit was de poging: om va onze mentaliteit met het verlt klaar te komen. Ik wist, dat ik &dt hoofd, dit pogende, in een strop steken. Maar het was een uitda( waar ik niet aan voorbij kon gaaijsdie Er kon destijds geen overleg andere kerken zijn, dat wordt mar nu nog niet gedaan over int u kwesties van een kerk, is gez maar toch, was er niet een vd, broeder- of zusterkerk in hét 1 al die had kunnen helpen? bavi nit h« de de iog En was die zaaksgerechtig Ier» (moeilijk woord) niet te zeer ijv< sterk defensieve notie geworden? d ver zou ik spreken van gerechtigbde waarin je de ander gelegenheid zich te ontplooien. Verbijsterend ik, aldus drs. Schut, dat dit kon 7",. beuren en dat je het niet kunt ve digen tegenover je kinderen en buitenwacht. En met welk geza spreek?' In alle nederigheid: met "ir gezag van de commissie. Mét moeite en verbijstering die het opgeroepen. Aldus drs. Schut, toen zijn antwoord vanwege de moest afbreken. »IDI van de commissie terugnemen, b Ldii er anders opnieuw gewetensnood an. staat. We komen er niet uit opor' manier die de commissie wil. ei" Dr. H. B. Weiland van Arnherfal i valt niets meer te zeggen. Het «ram ware nog nu werkelijk ook te ortent zoeken of inderdaad de leeruihpnt. ken ingetrokken en de tuchtma t gelen teruggenomen moeten word vu Ds. J. M. Bloemkolk van Eindh en tenslotte zou ook nog eens willen laten studeren „of en op wtvoc wijze de gereformeerde kerken bijdrage kunnen verlenen aan eenheid van deze en de vrijgema kerken." Dat zou een taak voor in te stellen deputaatschap kul zijn. Tb bi HD Onduidelijk Dr. O. C. Broek Roelofs te Zuidla ren stelde, dat in tegenstelling met 1926 (Assen) toen aan het hele kerk volk kon worden duidelijk gemaakt waar het over ging (over het gezag van de Schrift) het in de jaren 1940 allemaal zeer onduidelijk was. Eerst moest er een Vervangingsformule ko men en in 1959 was het nog niet dui delijk, waarom hij terzijde werd ge steld. Er is te exclusief gebonden, destijds. Ds. D. N. Wouters van Pijnacker zag onvoldoende geconcretiseerd waarin de gereformeerde kerken schuldig zouden zijn. De besluiten dienen nader te worden geanalyseerd. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Er is in Ne derland geen toekomst voor jo den meer. Die zou er geweest kunnen zijn bij een wat vriende lijker beleid van de regering. Maar deze heeft, alle sympa thiebetuigingen ten spijt, wel la ten merken, niet bereid te zijn voor een instandhouding van een joodse gemeenschap moeite te doen. Aldus Hakehilla, het blad van dc Joodse gemeente in de hoofdstad, in I zijn bevrijdingsnummer. Redacteur J M. Kopuit kritiseert met name „de j vrijwel stilzwijgende stop voor vesti ging van joden in Nederland". In landen als Zweden en Denemar ken, om het nabij liggende Antwer pen maar even te vergeten, hebben de kleine joodse gemeenschappen zich kunnen inzetten voor een stuk heden daags joods leven, waardoor de ge meenschap actiever en positiever wordt. De heer Kopuit doelt op de opvang van joodse vluchtelingen uit Oost-Europa, met name uit Polen. Als zij in West-Europa komen, staan zij door tal van oorzaken afwij zend ten opzichte van het zionisme. De joden bij wie ze terecht komen, wekken bij hen belangstelling voor Israël, zodat, zij er op den duur heen trekken, of anders hun kinderen. Vluchtelingen Hoewel in de periode 1960-1969 in Nederland 644.000 vreemdelingen werden toegelaten, is dit met joodse vluchteenden nauwelijks het geval. Over korte of lange tijd zullen voor de joden in Rusland mogelijkheden tot emigratie worden geschapen. Evenals in Warschau zal de Neder landse ambassade in Moskou daar dan nauw bij zijn betrokken. Hakehilla wil, dat het Solidarii fonds ten behoeve van de jode Rusland nu al bij de regering dringt op de toezegging, dat jode Rusland die niet naar Israël zich ook in Nederland kunnen gen. het zal deze joden en de jo gemeenschap in Nederland ten g komen. De heer Kopuit memoreert ve „een stukje geschiedenis van naoorlogse joodse gemeenschap Nederland": strijd om terugkri, van ondergedoken kinderen, van zittingen, van slachtrechten, val joden toekomende Duitse schad keringen, strijd om erkenning vai den als oorlogsslachtoffers, strijd die nu nog moet worden ge den. En wij joden zijn uit de m kwesties niet als overwinnaar voorschijn gekomen." Misschien ligt hier een verkla hoe het komt dat zoveel jonge Nf landse joden naar Israël gaan. A in 1969 vestigden zich in Israël a' joden uit Nederland, van wie streeks twee derde onder de d jaar. In totaal zijn sinds 1945 omsti achtduizend Nederlandse joden Israël getrokken. Het is door wegtrekken van de jeugd, dat er toekomst meer is voor joden in derland. Jeroen Gooskeui trouwt dinsdag O EINDHOVEN Na de Am damse studentenpastor Huub Oo huis treedt nu ook zijn Utrechtse lega Jeroen Gooskens in het hl lijk. De kerkelijke inzegening van huwelijk met mejuffrouw Wilheli van Vliert uit Helmond vindt dint plaats in de kapel van de studen parochie te Eindhoven. taf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2