Wie wat bewaart die heeft wat.' Mogen wij hieromtrent enige twijfel bijUzaaien? dreigen met liplomatieke egenmaatregelen Dronken man vermoordt ^aa,r betere ex-vriendin in woede ELDO SCHRAPT ENGELSE RAKET UIT HET PROGRAMMA kleur- bekennen tu^en rivellaen rivella Positie schatkist krap Effect Plan ^301 Betogingen in Zweden Ruim 2 miljoen VW's in 1969 Zwemverbod in recreatiegebied? Neem schadelijke Vijf jaar celstraf geëist pil uit handel parlementaire Winst gedaald van Albert Heijn Ontwikkeling Europa-3 zonder Blue Streak contacten Dr. B. A. Sijes hoogleraar Protesteer bij Zuid-Afrika w WOENSDAG 29 APRIl 1970 WASHINGTON Amerika jl wellicht tegen Zweden di- bmatieke maatregelen treffen. Dit heeft een regeringswoordvoer- t in Washington meegedeeld. Het tierikaanse ministerie van defensie eft de anti-Amerikaanse betogin- D bij de installatie van ambassa- ur Holland „beledigend en onge- ■aagd" genoemd. Holland werd maandag bij de ope- Dg van een Amerikaans cultureel ntrum bekogeld met rotte eieren en |gejouwd. Zeven betogers, die een Goeie stoel ele oud-militairen zijn gelegerd ge est in het garnizoen te Harderwijk waren daardoor regelmatig bezoe- van het protestants-christelijk mi rtehuis in deze plaats, innen afzienbare tijd evenwel gaat tehuis aan de Stationslaan 121 tot verleden behoren om plaats te ma- voor een geheel nieuw aan de De- terweg. e financiering van dit gebouw is id, maar voor het interieur is nog nodig. Harderwijk doet veel. r kan niet alles. Daarom, willen we ag een beroep op de oud-bezoekers n. Zij kunnen een bijdrage storten ;irorekening 84.91.58 van de Neder- Ise Middenstandsbank te Harder- c met vermelding: Fonds PMT. Het to van onze actie is: Het doel? f ze een goeie stoel, derwijk A. Bakker. tehuisleidcr Kruideniers (2) e lieer C. van Geel spreekt volgens (geen kruidenier) zichzelf tegen, vindt dat vrije prijzen wezenlijk i voor vrije markteconomie, initia- j en vooruitgang. Maar zijn „vaste" en en verzekeringen van de wieg het graf daarvoor dan eveneens «waarde? Df zou volgens de heer Van Geel c op sociaal terrein alles vrij moeten rden gelaten? Zo niet, waarom dan ereen gegarandeerde rechten en de ere lidenier niet? )eze heeft al te lang als kop van Jut iungeerd. Een vergeten groep, die ir handen uit de mouwen steken il heeft gepresteerd en nog pres- rt. maar die van toeslagen en socia- oorzieningen verstoken blijft. fat het grootwinkelbedrijf daarmee naken heeft is mij niet duidelijk, zijn er wel prijsbewuste huisvrou- i? Men kan nl. alleen prijsbewust als men ook kwaliteitsbewust is. daar hebben zelfs laboratoria nog eens moeite mee. ■root-Ammers H. Verheij WOLFSBURG Het Westduitse Ikswagen-concern heeft in 1969 twee miljoen auto's geprodu- omzet van het bedrijf steeg met Intig procent tot bijna veertien pjard Duitse mark. In de eerste maanden van 1970 zijn alleen in fitsland al veertien procent meer verkocht dan in het eerste jrartaalvan vorig jaar. Püór-natuurlijke Rivella voor iedereen die niet alleen een mFrisdrankwil, maar een échte frisse drank! Zonder kleurstoffen en conserveermiddelen, lékker omdat het zo zuiver is! U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbers, van een zachte, milde smaak. I Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen i die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA thuis, op L'w gezondheid! Amerikaanse vlag in brand hadden gestoken, werden gearresteerd. Verslag Carl Batch van het State Depart ment heeft gezegd dat eerst op een verslag van Holland over de gebeur tenissen wordt gewacht voordat maatregelen worden genomen. Eerder deze maand had de Zweedse regering haar verontschuldigingen aangeboden voor de felle anti-Ameri kaanse demonstraties. Men zou in Amerika zeer gebelgd zijn over de betogingen, die sinds de installatie van Holland in Stockholm zijn opgelaaid. De ambassadeurspost in Zweden is een jaar lang onbezet geweest. AMSTERDAM, 27/4 In lange tijd is het niet voorgeko men dat de banken credit staan bij de centrale bank. Dit is thans het geval, zoals blijkt uit de weekstaat. Doordat namelijk voorschotten zijn afgelost ad ƒ27 min., waardoor deze gedaald zijn tot 38,5 min, terwijl het saldo van de banken ƒ47,4 min. bedraagt, zijn de banken credit ko men te staan voor circa ƒ9 min. On der invloed van de ultimo is de bil- jettenomloop zodanig uitgebreid, dat de circulatie weer boven de ƒ9 mil jard is uitgekomen. De positie van de schatkist is krap geworden en ingezakt van 97,2 min. tot ƒ34,8 min. Het wachten is op de vorige week aangekondigde nieuwe staatslening, waarvan het bedrag pas na inschrijving zal worden vastge steld. In de goudvoorraad is geen veran dering gekomen. Het totaal van goud en deviezen is ingezakt van ƒ7973 min. tot 7863 min. Op de geldmarkt is deze week een zware verkrapping ingetreden. Gelei delijk is het tarief van daggeld weer opgetrokken en juist vandaag werd weer het oude niveau van 63/« pet. bereikt. Het valt nog niet te bezien hoelang deze krappe positie van de geldmarkt zal aanhouden en wanneer zodanige factoren zich zullen voor doen, dat enige verruiming zal kun nen intreden. Op grond van het met de bank ge sloten seizoenarrangement heeft de staat voor een bedrag van 310 mil joen schatkistpapier bij de bank on dergebracht. Stand van het schatkistpapier om schrijving, 27 april 1970 20 april 1970: schatkistpromessen ƒ1.287.100.000 ƒ977.100.000; schat kistbiljetten: ƒ5.180.600.000 5.165.60.00. 28/4 20/4 (in duizenden gïd.) Goud 6.232.151 G .232.151 Voer. i. goud. enz- 1.327,636 1.439.981 buitenl. betaalmid'd. 465 475 Gld.vord. o. buit. 5.102 3.287 Papier in disconto 177.037 131.878 Pap. d. d. bank gek. 1.616.000 1.306-000 Voorsoh. en beien. 38.466 65.908 Nederl. munten 34.067 39.758 passiva: Bankbiljetten 9.190.561 's Rijks schatkist 34.750 Banken in Nederl. 47.434 Andere ingezetenen 52.075 Banken in buiten], 43.946 Andere niet-ingezet. 11.654 Saldi buit. geld 10.032 Tot. goud en dev. 7.863.306 Waarvan convert. 1.328.101 Dekkingspercent. 84,30 8.908.438 97164 44.274 63.202 45.057 11.873 11.526 DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Oele (soc.) heeft de regering gevraagd of voor de komende zomer moet worden gevreesd dat de ach terstand in de strijd tegen de water verontreiniging tot een zwemverbod voor recreatiegebieden kan leiden. Hij wil weten welke gebieden in het bijzonder worden bedreigd. Wie geld alleen maar bewaart, doet zichzelf schromelijk tekort. Want dat geld levert niets op. Het wordt daarentegen steeds minder waard.Zodat U er op een gegeven moment bijna niets meer aan heeft Hoe kunt U dit voorkomen? Door af te gaan op het advies van deskundigen in geldzaken. Zoals de beleggings specialisten van de AMRO-Bank en die van Pierson.Heldring Pierson. Wanneer kunt U op hen rekenen? Als U deelneemt aan het Effect Plan. U stort dan telkens een bepaald bedrag (minimaal f500,- perjaarj.En U doet dat gedurende 10,15 of 20 jaar. Volgens een vast plan dus. Uw geld wordt dan door spe cialisten, die het Amro-Pierson Fund beheren, op een uitge kiende manier belegd. Zodat U, als het Plan is jr- voltooid, er hoogstwaarschijn lijk aanzienlijk beter van bent ge worden. Het aardige van het Effect Plan is bovendien, dat het altijd wordt voltooid, omdat het is gecon strueerd als een levensver zekering. Als U b.v. niet meer zou kunnen betalen omdat U invalide bent geworden, dan nemen twee grote verzekeringconcerns (de Eerste Nederlandsche en Nationale-Nederlanden) Uw betalingen voor hun rekening; Uw Plan gaat normaal door. En mocht U tijdens de looptijd van het Plan overlijden, dan ontvangen Uw nabestaanden de uitkering. Direct. Het Effect Plan is dus een combinatie van beleggen en verzekeren, waaraan tevens belangrijke fiscale voordelen zijn verbonden. En wij menen dat mensen.die iets meervan hun geld willen maken, maar daarnaast toch zekerheid wensen, prijs stellen op een duidelijke uitleg. -Dat kan in een kwartier-Op onze kantoren. En in een gesprek met Uw eigen verzekeringsadviseur. Grote kans dat U daarna van elke twijfel verlost bent. In het Effect Planwerken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank; Pierson, Heldring Pierson (dié het Amro-Pierson Fund beheren); Nationale-Nederlanden; de Eerste Nederlandsche. En hopelijk U. Koninkrijkslanden: 1 Nieuwe leerstoel DEN HAAG „Was het niet juis ter om de door de staatssecretaris af geraden pillen uit de handel te ne men?" Dit heeft het Tweede-Kamer lid Lamberts (soc.) gevraagd. Hij verzoekt de regering na te gaan of het voorstel van de Rotterdamse arts Dupuis om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van het ge- j bruikvan de pil wordt overwogen. ZAANDAM De stijging van zo wel omzetten als nettowinst over 1969 bij Albert Heijn N.V. is relatief min der geweest dan in de voorgaande ja ren. De gevolgen van de invoering der BTW hebben een belangrijke in vloed gehad op de ontwikkelingen, al dus het jaarverslag. De nettowinst steeg met 4,8 procent tot 16,2 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend per gewoon aandeel van 20 nominaal te handhaven op 4,20. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De 34-jarige in Curacao geboren timmerman Frank j I., die in de nacht van 24 op 25 ja- I nuari van dit jaar zijn ex-vriendin Maria Zuidmeer (32) op beestachtige wjjze door messteken om het leven I heeft gebracht, moest dinsdag voor de rechtbank terechtstaan. De officier van justitie, mr. W D Meeter, eiste wegens poging tot doodslag een ge vangenisstraf van vijf jaar met af trek van voorarrest De timmerman, die in juni 1968 naar Nederland kwam, ontmoette reeds spoedig daarna Maria met wie hij een verhouding begon. De vrouw was toen nog getrouwd en had twee zoontjes. Toen de vrouw zwanger werd van Frank kwam het tot een scheiding in juli vorig jaar met haar echtgenoot, waarna FYank bij haar ntrok. Dit ging enige tijd goed tot- PARIJS De Europese orga nisatie voor de ontwikkeling van draagraketten (ELDO) heeft be sloten de Britse Blue Streak-ra- ket uit haar nieuwe programma te schrappen. Engeland heeft al twee jaar gele den laten weten om finaMciële rede nen geen medewerking meer te wil len verlenen aan de verdere ontwik keling van een Europese ruimteraket. Na twee dagen vergaderen deelde de Eldoraad gisteren mee dat men zich zal richten op de bouw van een nieuwe Europa-3 raket, nu Engeland niet langer geïnteresseerd is. De Blue Streak, de eerste trap van de drietraps Europa 1 en 2 raketten, zal tot 1977 worden gebruikt voor het El do-progra mma Symplionie De Europa-3, gebaseerd op de Franse L-120 als eerste en de H-25 als tweede trap wordt ontwikkeld om het einddoel van ELDO, de lancering van de Frans-Duitse communicatiesa telliet Symphonie in een vaste baan om de aarde, te verwezenlijken. Ver wacht wordt dat over acht jaar de eerste proeven met de raket kunnen worden genomen. Zij moet dan in staat zijn een la ding van 700 tot 900 kilo in een sta tionaire baan te brengen op ongeveer 37.000 kilometer van de aarde of een lading van vijf ton tot ongeveer 200 tot 300 kilometer van de aarde. Ruimtepont Ministers uit vijf landen, Frankrijk, Duitsland, Italië, België en Nederland komen in juni bijeen om zich nader te beraden over het nieuwe program ma. Er bestaan ook plannen om samen met NASA een onderzoek te beginnen naar de ontwikkeling van een „ruim te-veerpont", die de verbinding met een station in een parkeerbaan om de aarde kan onderhouden. dat het kind werd geboren. Daarna kwam er een dusdanige verwijdering tussen de twee dat Frank er zelfs af en toe op sloeg. Vier maanden na de geboorte van het kind was de ver houding geheel verkoeld en maakte Maria er een eind aan. De vrouw weigerde hem zijn kind te bezoeken. Dit kon de timmerman moeilijk verkroppen. Eenmaal trachtte hij zich toegang te verschaf fen door met straattegels een raam in te gooien, waarna de tegels in het bed van een van de kinderen terecht kwamen. Gelukkig was het kind juist tevoren uit bed gehaald. Begin januari drong „Oom Fie" weer naar binnen en ontvoerdde de toen zes maanden oude baby. Het tien jaar oude zoontje van Maria waarschuwde de politie, waarna het kind weer thuis werd gebracht. Kort daarop op de fatale 25e januari ging Frank, die flink gedronken had, weer langs bij zijn ex-vriendin, met het plan het met Maria en de kinde ren weer bij te leggen. De vrouw rende angstig de deur uit, maar Frank wist haar te kalmeren door te roepen: „Riet, je hoeft niet bang te wezen, ik wil je alleen maar spreken." Spoedig echter kwam het weer tol een woordenwisseling, waardoor de twee jongens tien en acht jaar wakker werden en kwamen kijkeri wat er aan de hand was. „Oom Fie" wist de kinderen weer tot rust te brengen en te bewegen naar bed te gaan. Dolleman Volgens de timmerman zou Maria toen gezegd hebben dat hij zijn kind niet te zien kreeg. Hij werd hierdoor zo razend dat hij een mes tevoor schijn haalde en de vrouw hiermee als een dolleman in het lichaam stak. Maria overleed onmiddellijk. Een sec tierapport wees uit dat drie van de veertien door Frank toegebrachte messteken afzonderlijk reeds dodend waren. De kinderen, weer toegesneld door het lawaai, waren getuige van dit gruwelijk gebeuren. Het tienjarig jongetje rende blootsvoets, gevolgd PARAMARIBO Intensievere en drukke parlementaire contacten lus sen de Koninkrijkslanden om op die manier de problematiek van deze landen in hun totaliteit beter te leren kennen en te beoordelen. Daarop komt het parlementaire Contactplan binnen het Koninkrijk in het kort op neer, dat vandaag door de Surinaamse staten is goedgekeurd. Het plan is ingediend door Staten- voorzitter J. Lachmon. Gebrek aan goed inzicht in eikaars problemen leidt bepaald tot misver stand en verkeerde beoordeling, het geen op den duur frustrerend werkt voor alle betrokken partijen: Suri name en de Antillen. Dit staat in de inleiding van het Contactplan. Nadrukkelijk wordt gesteld dat dit plan geenszins mag worden gezien als een vorm van inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden. Het contactplan is inmiddels ver stuurd aan de parlementen van de twee andere Koninkrijkslanden. In overweging wordt ook genomen in hoeverre het wenselijk is delega ties naar het buitenland aan te vul len met parlementsleden van de ove rige rijksdelen, teneinde de Konink- rijkconstitutie beter tot uitdrukking te laten komen. LEIDEN De Lcidse universiteit heeft besloten ter herdenking van de bevrijding in mei 1945 een nieuwe leerstoel in te stellen. Deze leerstoel, waaraan de naam Cleveringa-leerstoel is gegeven, is be stemd voor onderwijs en onderzoek op het gebied van de fundamentele vraagstukken van de twintigste eeuw, zoals oorlog, revolutie, totalitaire staatsvormen, vrijheid en ontwikke lingsproblematiek. Tot eerste hoogleraar is voor drie jaar benoemd dr. B. A. Sijes te Am sterdam, die belangrijk wetenschap pelijk werk heeft verricht op het ge bied van de oorlogsdocumentatie. Hij promoveerde begin dit jaar. Met het verbinden van de naam van prof. mr. R. P. Cleveringa aan de nieuwe leerstoel wordt de blijvende betekenis vastgelegd van de gebeur tenissen van 26 november 1940. Op die dag protesteerde prof. Cleveringa tegen het onrechtmatig ontslag door de Duitse bezetter van twee joodse hoogleraren. Het protest leidde tot Cleveringa's arrestatie en tot sluiting van de Leidse universiteit. 1 door zijn achtjarig broertje om half- vijf 's nachts naar het politiebureau, en riep: „Ze hebben mijn moeder vermoord". Toen de hoofdinspecteur van politie even later aan Frank vroeg of de vrouw dood was, ant woordde hij: „Ik geloof het niet". De officier van justitie zei in zijn requisitoor geen verontschuldigingen en weinig begrip voor de daad van verdachte te hebben. Als motief voor zijn daad zag de officier een menge ling van gekwetste ijdelheid en een onvermogen om zich aan te passen aan het Europese leefpatroon. Franks raadsvrouwe, mejuffrouw T. A. M. de Gans, achtte poging tot doodslag niet bewezen, volgens haar was het eerder zware mishandeling. „Mijn cliënt was geen baas meer over zichzelf en heeft zichzelf verloren", aldus mej. De Gans die de daad van Frank een eenmalige uitbarsting noemde. \oor vernieling van materiaal NCR1 DEN HAAG Het socialistische Kamerlid Voogd heeft minister Luns verzocht aan de Zuidafrikaanse rege ring te laten weten dat Nederland het niet waardeert dat de politie van Zuid-Afrika zonder waarschuwing materiaal van een NCRV-reportage- ploeg in beslag heeft genomen of on bruikbaar heeft gemaakt Drs. Voogd heeft uit persberichten begrepen dat er geluidsbanden zijn uitgewist en een koffer met filmma teriaal is weggenomen, wat hij in strijd jnet de democratische vrijheden noemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15