Ontslag voor 700 man kwam als volslagen verrassing daniela dealtijdpas panty L75 Bent u al in een 'kaas uit't vuistje' boetiek geweest? Centrale training van Ned. zalerdagteam start 12 mei Universitaire kosten gaan razendsnel omhoog TV-commentaar Remmers: „Ik ben bang voor de gevolgen" Beker voor Arsenal Posthumus staat op zijn stuk' Overheid weigerde steun Vragen van Kamerleden Actualiteiten WOENSPAC 19 AMU 1W0 De boetieks springen als paddestoelen uit de grond. Wat deksel, moeten wij achter blijven? Wanneer noemt de eerste kaashandelaar zijn zaak ,The Golden Fist' of «Kiezukaas' Als hij zijn vele soorten kaas in dolle Mexicaanse schalen legt - dan roept ieder een opeens ,Oh» wat enig!' en ,Wat hééft-ie veeirAan de andere kant: als u van wanten weet koopt u al lang verschil lendekaasjes voor 't vuistenwerk. Oud, jong, komijne-roomkaas, Hollandse Gruyère - leg die es bij elkaar op een grappige schaal, j Kaasboetiekje bij u thuis'. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Prof. dr. K. Posthumus, regeringscommissa ris voor het wetenschappelijk onderwijs, houdt in een nieuwe en laatste nota over de opzet van de studies aan de universiteiten en hogescholen vast aap bijna alle voorstellen die hij al eerder gedaan heeft. Zowel de cursusduur als de inschrjj- vingsduur moeten door regering en j volksvertegenwoordiging worden j vastgesteld. De noodzaak van een herstructurering blijkt uit een recen- j te CBS-publikatie over de onderwijs- uitgaven. Als de ontwikkelingen vol- j gens dezelfde lijnen voort zouden DEN HAAG Het ontslag op staande voet van bijna zeven honderd werknemers van de NV Verenigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers haardenfa- briek te Bergen op Zoom en Ulft heeft ook in politiek Den Haag flinke beroering verwekt. Vijf Kamerleden stelden direct schrif telijke vragen en de socialist Ne- derhorst vroeg om een spoed- interpellatie. Indien de Tweede Kamer hiermee akkoord zou gaan, zou hij vanmiddag hebben gevraagd wat aan de plotse- linge\sluiting van de bedrijven voor- afging en wat de economische en so ciale gevolgen ervan zijn. 0,59 1,1 De Kamerleden vroegen of de haardenfabriek om financiële bij stand heeft gevraagd en of dit ver zoek is afgewezen. Verder wil men weten of de werkgelegenheid in Ber gen op Zoom, waar vijfhonderd mensen zonder werk komen, behou den kan worden, zo nodig met steun j van de overheid. Directeur A. Dille stelde gistermid dag om twaalf uur het personeel op de hoogte van het ontslag. Door ge brek aan liquide middelen en het niet meer kunnen verkrijgen van verdere kredieten is het volgens directie en commissarissen niet mogelijk de pro- duktie voort te zetten. Het bedrijf heeft inmiddels surséance van beta ling gevraagd; een faillissement i wordt niet uitgesloten geacht. De lonen en salarissen zouden tot en met 10 mei zijn gegarandeerd, maar voor vakantiegeld en andere uitkeringen is er geen geld meer. Verbetering In eén naar aanleiding van deze dramatische ontwikkeling uitgegeven communiqué zeggen directie en com missarissen van de Verenigde Bedrij ven dat de leiding van de onderne ming sinds de herstructurering van het bedrijf in 1968, als gevolg waar- ve- jestijds 370 man werd ontslagen, '1 het mogelijke heeft gedaan om door mechanisering en reorganisatie binnen de onderneming tot verbete ringvan de resultaten te komen. Dit leidde er toe dat het verlies van ruim vier miljoen gulden in 1968 kon worden teruggebracht tot een verlies van anderhalf miljoen gulden in 1969, terwijl voor 1970 een winst was te voorzien. Om de noodzakelijke voor- raadfinanciering rond te krijgen heeft het bedrijf, na eerder reeds aanzien lijke kredieten te hebben ontvangen van de Herstelbank, eind vorig jaar een beroep gedaan op het ministerie van economische zaken. „Gezien de opgaande lijn in de ex ploitatie en het feit dat de orderposi tie voor 1970 bijna twintig procent hoger lag dan in 1969 hadden we de reële hoop, dat we positief resultaat zouden krijgen bij de overheid. Toen afgelopen vrijdagmiddag door het de partement werd meegedeeld dat de gevraagde steun van twee en een half miljoen gulden niet zou worden ver leend, hebben we gemeend daaraan de uiterste consequentie te moeten verbinden en beide bedrijven te slui ten." aldus verklaarde directeur A. Dille gistermiddag. De afwijzing door het ministerie zou enerzijds zijn gebaseerd op de wanverhouding tussen het eigen en vreemd kapMaal van het bedrijf en anderzijds omdat de overheid niet beschikt over de middelen om het be drijf verder te helpen. Zeewaardig „Het is een verschrikkelijk drama dat alle pogingen om het bedrijf na de reorganisatie in 1968 weer op po ten te zetten, zijn mislukt. Vooral omdat zoveel gezinnen door deze slui ting worden getroffen. Het schip was weer zeewaardig, maar nu krijgen we niet de brandstof die we nodig heb ben om de reis voort te zetten," zei commissaris mr. P. van Boven. Volgens de heer Dille, die in de cember 1968 werd belast met de da gelijkse leiding van het bedrijf en sindsdien geen middel onbeproefd heeft gelaten om de doorgevoerde reorganisatie het gewenste effect te geven, waren in 1966 bij de fusie met Becking Bongers alle voorwaarden aanwezig voor een goede unit. Beckers had een goed industrieel potentieel en Becking Bongers bracht een goed model op de markt. Door de genomen maatregelen hoop ten de Verenigde Bedrijven hun posi tie op de binnen- en buitenlandse markt te kunnen verstevigen. In december 1968 werden pogingen ondernomen om vaste voet te krijgen bij de leveranties van halffabrikaten op het gebied van gietwerk. De aan vankelijke contacten leken hoopvol. Na het abrupte ontslag van bijna zevenhonderd mensen door de plotselinge sluiting van de haardenfabriek Verenigde bedrijven Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom bespreken de arbeiders nog onthutst en verslagen de recente ontwikkelingen in „hun" bedrijf. 0,59 2,— 1,25 8,25 0,59 ■s, im 6,91 les «,39 sen 1,25 lik 1,25 les 8,50 ;on 6,30 idle 6,49 >ak 6,60 in 1,4S 23226 i\GEl cAnti- naad inscheuren op de naad van hel broekje tegengaat. speciaal voor leveranties naar Duits land, maar het gewenste resultaat I werd niet bereikt. In mei van het J vorig jaar werden plannen bekend gemaakt op het gebied van verwar mingssystemen, maar ook daarmee heeft men het grote lek, ontstaan door het wegvallen van de grote markt voor kolenkachels, niet kunnen stoppen. Oude modellen Volgens de heer Dille is in 1968, het jaar waarin de grootste verliezen werden geleden, te lang op de oude modellen doorgedraaid. Er werd naar nieuwe mogelijkheden gezocht en met behulp van een efficiencybureau werd een vijfjarenplan opgesteld voor een verdere reorganisatie. De order positie voor 1970 was, zoals gemeld, aanmerkelijk beter en de perspectie ven leken hoopvol. De haardenindustrie is echter een seizoenbedrijf en de huidige periode moet gebruikt worden om voorraad te vormen. Het bedrijf had derhalve dringend behoefte aan extra kredie ten. Ondanks verzoeken aan diverse banken en de overheid heeft men de ze voorraadfinanciering echter niet rond kunnen krijgen. Directie en commissarissen hebben daarom vrij dag. na het bekend worden van de afwijzing door Economische Zaken, moeten besluiten om surséance van betaling aan te vragen, omdat het zonder de noodzakelijke financiële steun niet meer mogelijk bleek het bedrijf voort te zetten. In het weekeinde zijn de overige commissarissen en aandeelhouders van de beslissing op de hoogte ge bracht en dinsdagmorgen zijn de vakbonden („we zijn gewoon bela zerd," vertelde de heer F. Leemans, districtsbestuurder van de metaalbe- drijfsbond van het NVV), en daarna de ondernemingsraad, over het deba cle ingelicht. Het personeel hoorde het trieste nieuws om twaalf uur van de heer Dille. Een woordvoerder van de onderne mingsraad zei dat het besluit tot slui ting van het bedrijf „voor negentig procent van het personeel als een volkomen verrassing gekomen" is. hebben met de Bedrijfsleiding. Steeds echter werd de toezegging daartoe te elfder ure weer geannuleerd," aldus de heer Leemans. De vakbondsvertegenwoordigers waren unaniem van mening -dat de directie van de Verenigde Bedrijven de zaak almaar optimistischer had voorgesteld dan ze was. Volgens hen was dat duidelijk gebleken uit het feit dat nog zeer recent zelfs afge lopen maandag nog personeel is aangenomen. De sluiting van de bedrijven is vol gens 'de heer Leemans indirect een gevolg van de fusie in 1966, die vol gens hem geen wijze fusie is geweest. „Die samenvoeging heeft bepaald niet bijgedragen tot de continuïteit van de bedrijven, omdat er een te weinig ge differentieerd produktiepatroon was. De vakbonden hebben cV»ar herhaalde malen op gewezen en aangedrongen op een basisverbreding door een fu siepartner te zoeken buiten de haar denbranche. Maar men heeft niet naar ons willen luisteren." „De vakbonden hebben destijds bij de reorganisatie al het mogelijke ge daan om de zaak gunstig te beïnvloe den. Als tegenprestatie van de be drijfsleiding hebben wij toen ge vraagd ons te informeren over de gang van zaken. Maar dat' is nooit gebeurd." verklaarde de heer G. van Os. vertegenwoordiger van de Unie van Beambten en Hoger Personeel. Om vijf uur vanmiddag zijn op het bedrijf in Bergen op Zoom de vak- I bonden met de aangesloten leden zich over de situatie gaan beraden. Prof. Posthumus gaan, zou in het jaar 2005 het natio nale inkomen in zijn geheel gebruikt moeten worden voor het wetenschap pelijk onderwijs. Onder „cursusduur" verstaat prof. Posthumus: de beschikbare tijd voor het geven van onderwijs; onder „in schrijvingsduur": de tijd waarin de student het recht heeft aan het curri culum deel te nemen en gebruik te maken van voorzieningen, met inbe grip van toelagen, kinderbijslag en belastingfaciliteiten. De cursusduur moet in de regel op vier jaar (inclusief de propaedeuse) worden gesteld, zei de regeringscom missaris in zijn eerste nota, die in oktober 1968 verscheen. Dit wordt in het nieuwe stuk aan gevuld met een afwijkingsmogelijk heid: op voorstel van de Academische Raad kan de minister voor bepaalde studierichtingen de cursusduur op maximaal vijf jaar stellen. Een mo tief hiervoor zou kunnen zijn dat men in de ons omringende landen voor eenzelfde curriculum ook veel meer dan vier jaar nodig heeft. Reacties De eerste nota-Postjiumus en de vervolg-nota van februari hebben veel reacties uitgelokt. Het Interuni versitair Instituut voor Sociaal-We tenschappelijk Onderzoek heeft van 138 verslagen en commentaren die betrekking hadden op de eerste nota een rapport samengesteld. Prof. Pos thumus laat nu de hoofdpunten van dit rapport de revue passeren en be paalt bij elk onderwerp opnieuw zijn standpunt. Dit leidt bijvoorbeeld tot een toe voeging bij de formule voor de cur susduur. Maar het voorstel inzake de inschrijvingsduur blijft gehandhaafd: wettelijk moet worden vastgelegd hoever de cursusduur overschreden kan worden. Posthumus noemt voor het propaedeutische en het doctorale onderwijs een extra duur van één jaar, maar hierbij dient wel rekening te worden gehouden met bijzondere persoonlijke omstandigheden. De stu dent die langer over zijn studie doet, kan nog altijd opgaan voor examens, maar hij verliest zijn rechten op on derwijs- en studentenvoorzieningen. Heilsverivacht ing t Gegevens van het CBS wijzen uit MÉliÉÏÉK dat de overheidsuitgaven voor het ge- ^.v. onderwijs in 1967 al waren opge lopen tot 5,7 miljard, ofwel 7,5 pro cent van het nationale Inkomen. Dit is het hoogste percentage van alle Westeuropese landen; het ligt onge veer op hetzelfde niveau als de totale onderwijsuitgaven van de VS. teken de het Centraal Bureau voor de Sta tistiek aan. te wijden aan optimale persoonlijk heidsontplooiing en aan de voorberei ding op maatschappelijke betrekkin gen? Bij de opsomming van de onder- wijsverlangens komt het woord „heilsverwachting" op: men wil ver lenging van de leerplicht naar bene den en naar boven, onderwijs aan de leerplichtvrijc jeugd, schaalvergro ting van het tertiaire onderwijs, voortdurende scholing, systeem- en structuurvernieuwing, opleiding van opleiders. Als onderwijs zozeer aan het mense lijk welzijn ten goede komt als het hedendaags optimisme aanneemt, zou iedere opgeleide opgeleid moeten worden tot opleider. Maar er blijven drie vragen: hoe wordt talent her kend, hoe wordt ontwikkeling gewo gen en hoe worden toekomstige maat schappelijke behoeften bepaald. Op die vragen kan nooit met zekerheid worden geantwoord, maar men ont komt er niet aan concrete besluiten te nemen. Uitzondering Het Acaderqisch Statuut moet vol gens wettelijke opdracht in elk' geval de vereisten voor de kandidaatsexa mens en doctoraal examens regelen. Het kandidaatsexamen wordt nu ver vangen door het propaedeutisch exa men. Maar de mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat voor sommige studierichtingen ook vereisten voor het kandidaats worden geregeld dit vooral met het oog op toekomstige onderwijsbevoegdheden. Over deze uitzonderingen beslist uiteindelijk de minster. Persoonljk geeft Posthumus de voorkeur aan maximale beperking van het aantal formele examens en regeling van de studie langs de weg van vrijstellen de tentamens. In de nota van februari werd het voorstel van sollicitatie naar de be taalde functie van assistent-onderzoe ker vervallen verklaard: het gaat er om het aantal promoties te vergroten. Anderzijds, schrijft Posthumus nu, is het niet aanvaardbaar aan ieder die voor een doctoraal examen geslaagd is, zonder beperkingen een aantal ja ren recht te geven op een bezoldigde functie. In nader overleg zullen maatstaven voor geschiktheid en tus sentijdse uitkomsten gezocht moeten worden. Met deze derde nota van de rege ringscommissaris is voor buitenstaan ders het geheel van ideeën en voor stellen onoverzichtelijk geworden. Daarom zijn in dit nieuwe stuk de grote lijnen in buiten-departementale taal samengevat door Posthumus' as sistent drs. C. J. Snijders. Jaap van Meekren maakte zich voor AVRO's Televizier heel druk over de executie in 1940 van sergeant Meijer, I die op de Grebbeberg met zijn com- j mandogroep vluchtte. Als voorbeeld voor veel meer deserteurs veroordeel- I de een krijgsraad te velde hem ter I dood. Hierbij zouden enkele leger voorschriften zijn overtreden en daarvoor riep Van Meekren nu de i 87-jarige generaal Harberts ter ver antwoording. Deze verklaarde trots en fier. dat hij terecht de krijgsraad had beïn vloed tot het vonnis van de doodstraf en snelle voltrekking van de executie. „Ik lap alle voorschriften aan mijn laars als het landsbelang dat eist. Het landsbelang gaat voor alles ik deed mijn plicht." Ook een lid van de toenmalige krijgsraad, de nu hoogbejaarde heer J. Greeter, achtte het optreden tegen sergeant Meijer goed en juist.. Er was ook een kort gesprek met dr. Zijlstra, de president van de Ned. Bank. die zijn jaarverslag toelichtte en beslist niet in paniek was over d# ernstig lijkende geldontwaarding, en met oud-premier Pengel van Suri name, die ermee rekent nog wel eens aan de macht te zullen komen en zijn land liever vandaag dan morgen on afhankelijk zou zien. Het percentage zal beslist niet klei ner worden. Bij gelijkblijvende groei percentages van het nationaal inko men (9 procent), van de totale onder wijsuitgaven (14,5 procent) en van de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs (21 procent) zullen in 1993 de totale onderwijsuitgaven nodig zijn voor het wetenschappelijk Onder wijs alléén dit zou dan 27 procent van het nationaal inkomen vergen. De stijging van de universitaire uitgaven is grotendeels een gevolg van de snelle groei van het aantal studenten, maar de cijfers wijzen duidelijk uit dat de uitgaven veel harder zijn gegroeid dan de studen tentallen. Posthumus sluit zich aan bij een auteur die als grootste maat schappelijk vraagstuk van deze tijd noemt: welk deel van de jonge men sen boven de 15 vraagt en krijgt ge legenheid om zich in volle dagtaak, zonder zorg voor het levensonderhoud Bodegraven Het bestuur van de raad van han del en industrie te Bodegraven, waar in de overgrote meerderheid van het bedrijfsleven in Bodegraven en om geving is verenigd, heeft het Gewes telijk Arbeidsbureau te Bergen op Zoom gisteren telegrafisch laten we ten in overleg te willen treden met dit arbeidsbureau betreffende werk- mogelijkheden te Bodegraven voor de circa 700 ontslagen medewerkers van de fabriek. Voor slecht» onkelo centen rnHr per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Ontkenning Ook de vakbonden zijn volgens hun zeggen absoluut onwetend geweest van de laatste ontwikkelingen. Of schoon de heer Dille tijdens de pers conferentie gisteren verklaarde dat in januari door hem met een van de vakbonden contact was opgenomen over de steunaanvraag aan het minis terie. werd di.t door de woordvoerders van de bonden categorisch ontkend. ..We waren totaal niet op de hoogte van de recente moeilijkheden, al heb ben we sinds eind vorig jaar vooral regelmatig geprobeerd een gesprek te LONDEN (ANP) Voor de derde achtereenvolgende maal is de Run- 1 ners Up Cup eerder ook wel Jaar- beursstedenbeker genoemd, in het be- 1 zit gekomen van een Engelse club. Arsenal trad daarmee in de voetspo ren van Leeds United (1968) en New castle United (1969). Voor Arsenal betekende de over winning op Anderlecht (30) echter meer. Na zeventien jaar gedoemd te zijn geweest „kleurloos" voetbal te spelen, is er weer een internationaal erkend succes behaald. Een succes dat bovendien zijn hoogtepunt vond op eigen grond, op Highbury, waar 51.612 fans Arsenal uitzinnig naar de triomf schreeuwden. Ajax had in ;de halve finales al kennis gemaakt met de voor „vreemden" benauwende sfeer in het Londense stadion, resul terend in een vernederende uit schakeling. Ook de Belgische paars- hemden van Anderlicht konden zich j niet bevrijden uit de omstrengeling van Arsenal. En toch hadden de Bel gen een pluspunt ten opzichte van Ajax —een ruggesteun van 31, een Ia winst behaald in de eerste wedstrijd. L' Net als Ajax moest Anderlecht zich J»' met 03 gewonnen geven aan d« Londense geestdrift. De goals kwa- ;1 men op naam van Eddy Kelly, Rad- ford en Sammels. Tijdens receptie Ter Leede (Van onze sportredactie) SASSENHEIM Voor het eerst sinds de geruchtmakende affaire rond het Nederlands amateurelftal heeft zaterdagsectie-voorzitter F. Remmers in het openbaar de zaak aan de orde gesteld. Hij greep de receptie van het 40-jarige Ter Leede in Sassenheim dinsdag aan om de mening van het sectiebestuur nog eens te onderstre pen. Remmers: ,,'t Gaat in eerste in stantie niet om het principe. Het gaat er echter wel om, dat er een afspraak is gemaakt. Daarom eis ik op een gegeven mo ment. hoe moeilijk het ook is. dat men zich aan die afspraak houdt. Ik eis dat ook van het bondsbestuur. Remmers is niet verslagen, zoals za terdag wel werd beweerd, integen deel. Maar ik ben wel bang voor de toekomst. Die zal uitwijzen hoe fataal de stap is geweest die nu is gedaan." En emotioneel: „Zaterdag werd ook gevraagd: nu stop je er zeker 'wel mee? Niks ervan; de clubs hebben me gekozen en dan zullen di? me er ook moeten uitschoppen." De heer Remmers, die bij Ter Lee de met ovationeel applaus werd ont vangen, had waardering voor de sa menwerking die er in Sassenheim is tussen Ter Leede en zondagclub Tey- lingen. „Ga daar mee door. want die samenwerking is er in het hele land, althans op clubniveau. We moeten sa men naar de toekomst al gaat 't wel eens mis, zoals nu." Tegelijk met de Koningin viert mr. Pieter van Vollenhoven zijn ver jaardag. De echtgenoot van prinses Margriet wordt morgen 31 jaar. (Vau een onzer verslaggevers) NUNSPEET Zaterdag a.s. of an ders begin volgende week zal de groep van zaterdag-amateurs worden samengesteld die vanaf 12 mei vijf tot zes weken onder leiding van Evert Sterk zal trainen en oefenen ter voorbereiding op de semi-inter- lands tegen Westfalen (20 juni) en Saarland (23 juni). Dinsdagavond vond de tweede selectiewedstrijd plaats. Nadat vorige week in Sprang spelers van Zuid en West examen hadden afgelegd, was het nu de beurt aan die van Oost en Noord. In Nun- speet speelden beide ploegen in een vooral na rust erbarmelijk slechte wedstrijd 11 gelijk, waarbij alleen de winterse temperatuur als een mo gelijk excuus kon gelden voor het weinig hartverwarmende voetbal. De op volle oorlogssterkte aanwe zige landelijke keuze-commissie on der leiding van de Hagenaar Hylke Jonker zal dan ook weinig nieuw ta lent hebben ontdekt. In het Oostelijk elftal verzwakt door het ontbreken van keeper Hoeve (blessure), Schinkel (ziek) en Diepeveen (werk) kwa men centrale verdediger Maat (WVF), linksback Beijer (DOVO) en Hage- man (WVF) tot redelijke prestaties, terwijl Deemoed (DOVO) alleen in de eerste helft leuke dingen deed. Oud international Wessels (WHC), alsme de Kruisweg (WZC) en R. Hoeve (WOG) vielen tegen. Bij Noord was de oogst zo mogelijk nog minder. Het goede spel van linksback Smid (ONS) was niet verrassend. Daarnaast vormde slechts de kleine stopper .Buitstra van ACV een lichtpuntje. Schievink (Harkemase Boys) en Grit- ter (ACV) bleven beneden hun pres taties van vorig jaar. Qua voetbal kon de wedstrijd in Nunspeet niet in de schaduw staan van die van vorige week in Sprang. De snelle Hageman leverde in de eer ste helft de inleiding tot de openings treffer van Oost. Hij schoot diagonaal in, waarbij Jansema. met drie goals de minst gepasseerde keeper in de totale zaterdagcompetitie, blunderde j 1 door onvoldoende in te grijpen. Wes sels kopte vallend in: 1—0. Kort voor 1 het einde werd het 11 toen GrWtee f uit een pass van Haitama fc>ehjf|tral invaller-doelman Tichelaar parsed

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11