Wetsontwerp universitair bestuur bijgeschaafd U 58 ct UITSTEL BIJ INVOERING HERVORMINGEN Naamsverwisseling in boek clrs. Weinreb? Minder winst bij de Bijenkorf Johan Boskamp 60 jaar op de planken Wijang in-t-kuip;e. Noglbeursdag [Demka ontslaat 84 man Donderdag in Laren: 25 straatmuzikanten De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Hoogleraar weigert tentamen aan zeven studenten Klompé: meer amusement van de NOS Niet paniekerig loen over sluiting van bedrijven Misverstand Brandt-Scheel opgelost INVASIE CUBA MISLUKT TEGENDEEL NIET BEWEZEN Kortsluiting Leger in stelling langs de Kongo Verlies 9 DINSDAG 78 APRIL 1970 WORLD PACK-MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKKINGS8EURS Voordelige trein-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT 9,30-77— 9.30-17.30 9.30-17-30 9,30-170° 9.30-77-00 9.30-17.30 I UTRECHT Als gevolg van de J fusie tussen Demka staalgietwerk en de Franse fabriek Sambre et Meuse j zullen 84 werknemers van Demka worden ontslagen. In de nieuwe vennootschap is plaats voor 744 persooneelsleden. De huidige onderneming heeft echter 828 werknemers. Voor de 84 zal binnen het Hoogovenconcem naar een ande re functie worden gezocht De afvloeiingsregeling voor de 68 beambten en 16 handarbeiders komt overeen met die welke getroffen werd voor de Verenigde Machinefa brieken en Thomassen en Drijver. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Bij de verkiezingen van de universitaire raden zal flke „geleding" (wetenschappelijk personeel, studenten en niet-we- (ensohappelijk personeel) minstens 35 procent geldige stemmen moe- en uitbrengene. Gebeurt dit niet, dan worden de zetels proportio neel verdeeld. Het percentage is volgens een nieuwe formule van hinister Veringa hoger gesteld dan in het voorontwerp voor de uni versitaire organisatie: het voorontwerp noemde een minimum van p procent. Het eigenlijke ontwerp dat nu bij Tweede Kamer is ingediend, houdt 1 rekening mee dat de verschillende ïiversiteiten cn hogescholen nog et even ver zijn met hun voorberei- ngen voor nieuwe bestuursstructu- Daarom wordt het mogelijk ge- aakt dat de wet die tót 31 augustus 176 zal gelden, bij de diverse instel- ïgen op verschillende tijdstippen in erking treedt. Aan de bijzondere universiteiten en igescholen wordt overgelaten op elke punten en op welke manier m bestuursregelingen zullen afwij- >n van de regelingen voor de open- ire instellingen. In de toelichting bij jn wetsontwerp erkent de minister it het systeem dat hij in eerste aan- g gekozen had, onvoldoende recht >u doen aan de eigen aard van de jzondere instellingen. ADVIEZEN Dit zijn, samen met nieuwe formu- rïngen voor het wetenschappelijk ïrsoneel, de mogelijkheid tot experi- enteren en de plaats van de voor tter van de vakgroep, enige hoofd- inten van Veringa's nieuwe be- uursopzet. Het voorontwerp dat me- februari verscheen, lokte meer in zestig adviezen en commentaren t. Sommige daarvan hebben aanlei- ng gegeven tot min of meer ingrij- inde veranderingen. Minister Veringa en zijn mede-on- ertekenaar Lardinois noemen het iolstrekt in strijd met de feiten wan- leer men zegt dat er alleen maar ichijnoplossingen worden voorgesteld, lie het proces van besluitvorming ïiet essentieel zouden wijzigen. Wetenschappelijke medewerkers in Ijdelijke dienst en wetenschappelijke istenten hebben nun doctoraal-stu- e voltooid en kunnen dus niet meer de geleding van de studenten rden gerekend. Maar het is nog g et zeker dat deze mensen blijvend het wetenschappelijk korps zullen g tillen horen of kunnen horen. Zij worden daarom wel gerekend tot de geleding van het wetenschap pelijk personeel, maar niet met pre cies dezelfde bevoegdheden enverant- woordelijkheden ais hoogleraren en lectoren. Het wetsontwerp noemt nieuwe verhoudingscijfers die deze gedachte uitwerken PROEVEN Het moet mogelijk blijven bij het bestuur van een faculteit, subfaculteit of onderdeel daarvan proeven te ne men die afwijken van wat in de wet staat. Veringa zegt dat hij zo goed mogelijk gepeild heeft wat wenselijk en aanvaardbaar is, maar dat de praktijk kan uitwijzen dat een ande re uitwerking de voorkeur verdient. Daarvoor was in het voorontwerp al een experimentcerartikel opgeno men, maar de procedure om af te wijken van de wet wordt nu anders voorgesteld: men zal herzieningen van de beslissingen van de Kroon kunnen vragen. HILVERSUM Op Koninginnedag zullen aan het NOS-concours in La ren (Gooi) 25 straatmuzikanten deel nemen. Wie denkt, alleen maar hoempamuziek te zullen horen, mag nu al weten dat er o.m. een zanger- /gitarist, een violist, een tenorsaxo fonist, een hoboïst/drummer, een flut-speler, een accordeonist en een banjospeler bij zijn. Het concours duurt van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds in De Gouden Leeuw op de Brihk. Sucrosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken. AMSTERDAM Prof. dr. H. Daudt, hoogleraar in de politicologie j aan de Amsterdamse universiteit, heeft zeven studenten meegedeeld dat hjj hen geen tentamen kan afnemen. Hoewel de hooglaraar dit besluit inet heeft gemotiveerd,'wordt aange nomen dat het verband houdt met de voortdurende bezetting van het insti tuut voor de politieke wetenschap. De betrokken studenten leggen het be sluit uit als een poging om de bezet ting te breken. Zij vinden dat dit on aanvaardbaar is, omdat daardoor de carrière der studeten wordt geschaad. De bezetters hebben verklaard het instutuut „zo lang mogelijk' in han den te willen houden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé vindt dat de Nederlandse omroepstich- ting naast informatieve en actuele programma's ook meer ontspannings programma's moet kunnen brengen in een avondvullend totaalprogramma. Zü schrjjft dat in een brief aan het NOS-bestuur. Al eerder heeft de minister gezegd, dat de NOS in het kader van de nieu we Omroepwet meer mogelijkheden moet krijgen. Volgens artikel 36 van die wet moeten de programma's van de NOS „ontmoetingspunten zijn voor geestelijke en maatschappelijke stro mingen". En daar hoort zeker de ont spanning bij, vindt de minister. De NOS heeft 40 procent van alle zend tijd. De brief heeft weerstand gewekt bij de omroepen. De KRO meent, dat het standpunt van de minister de omroe pen nog verder van de NOS kan doen vervreemden. De uitleg die de minis ter aan de Omroepwet geeft, zal vol gens NCRV's „Hier en nu" wel weer de nodige onrust in omroepkringen zaaien. AMSTERDAM In één jaar heb ben ongeveer 75 van de 33.000 hore cabedrijven in ons land moeten slui ten. Dat is nog geen reden om in paniek te raken. Voorzitter J. A. Wa- gener van de Nederlandse bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel zei dit vanmorgen op het congres van zijn bond in Amsterdam. Er zijn volgens hem nog talloze be drijfjes waarin eigenaar en echtgeno te de hele dag op de been zijn maar samen nog niet tweemaal het wette lijk minimuminkomen verdienen. Laag geschat zijn er 5.000 bedrijven of bedrijfjes die met kunst en vlieg werk op de been worden gehouden en waarvan de eigenaars niet graag hun aanslagbiljet van de inkomstenbelas ting aan de openbaarheid prijs zou den geven omdat dan de belachelijk heid van hun poging, hun status te bewaren, zou worden aangetoond, al dus de heer Wagener. Als deze eigenaars zouden beslui ten, niet langer tegen de stroom op te roeien, zou er volgens hem misschien een arsenaal van werknemers vrijko men waaraan zeker in het westen van het land grote behoefte is. De Egyptische pers publiceerde gisteren deze foto van de Britse oorlogsheld Peter Townsend in de cockpit van een Israëlische Mirage. Naast het toestel een Israëlische piloot. BONN Het misverstand tussen bondskanselier Willy Brandt en zijn minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, is opgelost. Scheel had zich bijzonder gebelgd getoond over het feit dat Brandt hem niet had ingelicht over de geheime brief die de kanselier aan de Poolse partijleider, Gomoelka, had ver stuurd. Brandt veronderstelde dat staatsse cretaris Georg Duckwitz, die de brief aan de Pool overhandigde, Walter Scheel op de hoogte zou brengen. Regeringswoordvoerder Ahlers deelde gisteren mee dat van menings verschillen over de buitenlandse po litiek tussen Brandt en Scheel geen sprake is geweest MIAMI Radio Havana meldde gisteren dat de invasie-eenheid van dertien man is vernietigd, tien dagen nadat zij waren geland. Alle commando's zouden zijn gedood of gevangen genomen. De vier guerrilla's die nog in vrijheid waren, zijn het afgelopen weekeind gegre pen. Zij zouden allen lid zijn van Alpha 66, een militante anti-Castro ballin genorganisatie, die opereert vanuit Amerika. Zeehondjes Zoals iedereen weet wordt iedér jaar ier jacht gemaakt op jonge zeehond die worden neergeknuppeld en 1 (meestal levend) worden gevild, diertjes worden niet neergeschoten, int daardoor zou de huid (daar gaat om) kunnen worden beschadigd. De jagers zijn er in het nieuwe :htseizoen, onlangs „geopend", toe ergegaan ook moeder-zeehonden te den. Al met al iets verschrikkelijks, lartegen niet genoeg kan worden ge resteerd. Momenteel is in ons land weer een ndtekeningenactie op gang. Wie en verontwaardigd is als wij wordt rzocht handtekeningen te verzame- en die (25, 50 of 100 per vel voor t optellen) in te zenden aan C. Rem- elts, De Hoek 13, Vledder (Dr) of aan Scheringa, Zeeweg 2, St. Maartens- otbrug (NH). Er zijn er al ruim .000 binnen. eddcr C. Rcmmclts Jong rechts Weer heeft zich een nieuwe partij ngediend, nu van rechtse jongeren, s je leest wat die jongeren willen, ijg je weer wat hoop voor de toe- mst. Het blijkt dat er ook nog ande krachten in de jeugd schuilen dan aarmee men dagelijks geconfron- erd wordt Voor wat deze rechtse jongeren wil- n kunnen zij echter ook nog wel te- cht bij enkele bestaande partijen (al n het het er maar twee), behalve >or één ding: de eis tot aftreden van inisterMarga Klompé. Deze minister van rooms-katholie- in huize kan maar rustig doorgaan et ons volk te beledigen door uit lur verdiende belastinggelden allerlei lil geschrijf en andere wanprodukten in vertroebelde geesten te subsidië- n. Nog nimmer hebben we een mi- ster gehad die godslasterlijke en ze- inbedervende uitingen van „kunst" in bescherming nam. Moet het zover komen dat het volk iat doen wat de overheid verzuimt? et wordt inderdaad tijd dat minister 'lompé aftreedt voor zij nog meer 5ld te grabbel gooit. Er zijn bonafide istellingen genoeg die naar geld lakken. uderkerk a.d. IJsscl Adr. Heuvelman In communistisch China bestaat groot enthousiasme over de lan cering van de eerste satelliet. Inwoners van Peking zoeken de lucht af in de hoop een glimp van de kunstmaan op te vangen: in hun ogen een wonder, want de meeste Chinezen hebben van de Amerikaanse maanreizen nog nooit gehoord AMSTERDAM Bij de be handeling van het kort geding tegen drs. F. Weinreb, is gister morgen niet duidelijk geworden, of met mejuffrouw Turksma, ge noemd in het eerste deel van zijn boek, de eiseres wordt bedoeld of niet. In het boek „Het land der blinden" wordt de Haagse vrouw niet met voorletters genoemd. Ondanks dat is I zij ervan overtuigd dat de schrijver j haar op het oog had toen hij beweer- I de dat ene juffrouw Turksma zijn naam genoemd zou hebben bij haar arrestatie door de Duitsers in 1942. Weinreb zou haar valse papieren en een onderduikadres hebben gegeven. Mejuffrouw Turksma verklaarde echter gisteren Weinreb nooit gekend te hebben, laat staan hem bij de Duitsers te hebben aangegeven. Bovendien is zij in het bezit van een schriftelijke getuigenis, waaruit valt op te maken dat zij in een huis aan de Regentesselaan was gearres teerd en niet, zoals Weinreb beweert, in een Haagse bioscoop. ARREST ATIEL1JST De verdediger van mejuffrouw Turksma overlegde een aantal arres tatie-lijsten waaruit zou moeten blij ken dat Weinreb geen andere juf frouw Turksma bedoeld kan hebben. De tegenpartij, drs F. Weinreb, de journaliste Renate Rubinstein ai de uitgeverij Meulenhoff, zijn hier aller minst van overtuigd. Ook de bewering van eiseres, dat zij in het boek wordt afgeschilderd als een verraadster wordt door hen in twijfel getrokken. KINSJASA De minister van bui tenlandse zaken van Kongo-Kinsjasa, Adoula, heeft gisteren meegedeeld dat troepen zijn opgesteld langs de rivier de Kongo, die de grens vormt j met Kongo-Brazzaville. Op gezag van president Moboetoe waarschuwde hij de regering in Kon go-Brazzaville een eind te maken aan de provocaties, die tot nu toe zeker zestien burgers uit Kinsjasa het leven kostten. De intemationa'e organisatie voor de burgerluchtvaait heeft een protest ontvangen van d? regering in Kins jasa dat de verkeerstoren van het vliegveld nabij Brazzaville weigert dienstmededelingen door te geven aan vliegtuigen cLe Kinsjasa verlaten. De drie dagen van onlusten op de Brusselse vrije universiteit hebben 70.000 gulden gekost. Curator prof. Simonet beweerde gisteren dat het „intellectuele schorriemorrie" dat de ongeregeldheden met de politie in de hand werkt, tot elke prijs dient te worden uitgeschakeld. In het dorp stond de poffertjes kraam. Helemaal volgens de aloude traditie met spiegels en hokjes en kanten gordijnen, een lekkend dak en klapstoeltjes. Drie witgejaste mannen bedienden het poffertoetsenbord. In een zwieri ge zwaai het invetten, met wrik kende pols het opvullen van de hol letjes en dan de vork schuivend om het overtollige deepv^g te vegen. Blauwe walm van even schroei ende boter. Twse werkten in een soort quatremains spel, de derde prikte rits-rits de poffers op de sta len vork streek ze neer op de scho tel-bordjes schoof een reepje boter uit de vierkante klont en strooide dan met een enorme gaatjespollepel de poedersuiker. Zijn grootste kunst was, tegelij kertijd het wafelijzer te bedienen. Hoe hij dat zo precies uitmikte was niet na te gaan, maar poffers en wa fels kwamen telkens weer volkomen gaaf te voorschijn. Er waren drie soorten klanten. De tieners, die giechelend in de hokjes zaten en elkaar de laatste poffer be twistten; de oude mensen die een stukje jeugdsentiment zaten te voe den, en de kleuters die met grote ogen dit vreemde etablissement be traden. De kleuters kwamen onder geleide natuurlijk. Geen ouders maar grootouders hadden zich over hen ontfermd. Je kon zien, dat opa en oma voorbereidende verhalen had den gedaan. De meesten bleven zoet aan het handje en schuifelden braaf door naar het door de grootouders gekozen tafeltje. Poffers Maar toen kwam het initiatiefrijke stel. Twee hummels van de anti- autoritaire kleuterschool, om het nader uit te legger. Opa leek een door zorgen overla den, altijd in het leven eerlijk staande man, wie weinig teleurstel lingen bespaard waren gebleven. Oma had dat geforceerd opgewekte, waarschijnlijk aangeleerd om opa's pessimisme de baas te blijven. On getwijfeld was zij de initiatiefneem- ster van dit uitje. Al op de drempel pakte ze de kleuters elk onder de arm en hief ze als een te groot pak op om op het pofferfornuis te laten kij ken. Maar de kleuters wrongen zich los en koersten noareen hokje achterin. Opa stond en peinsde somber. Oma achter de kinderen aan; het lukte haar ze naar een tafeltje naast het fornuis te krijgen. Voor de bak kerij hadden ze niet de minste be langstelling. Opa staarde maar naar het vingervlugge gedoe op de bak plaat, oma trachtte de kinderen te weerhouden op de tafel te klimmen. Toen kwamen de poffers, dam pend wit. Er viel een stilte om de tafel. Ze smulden, likten de lege bordjes af. Opa zei zachtjes iets en de kleuters knikten, grepen elk een hand en zo gedrieën gingen ze naar de witgejaste muonen en keken, ke ken muisstil met-grote ogen.... Oma leunde terug op het stoeltje, veegde langzaam nog een restje poe dersuiker met een natte vinger weg en zoog het op. stilletjes glimlachend in volkomen ontspanning. Omdat alles nu was zoals ze ge droomd had.... Juffrouw Turksma eist dat het eer- te deel van de memoires uit de han del wordt genomen en in de volgende drukken alles over haar wordt weg gelaten, op straffe van een boete van duizend gulden per dag. De strafzaak was eerder gesepo neerd omdat de schrijver in het bui tenland verblijft. De eiseres verzocht daarna tegen de vertaalster Renate Rubinstein, een strafvervolging in te stellen. AMSTERDAM De Bijen korf heeft in 1969 1,25 miljoen minder winst gemaakt dan in 1968. Oorzaak van de daling noemt de directie de invoering van de BTW. Voorgesteld wordt over 1969 een di vidend van 18 pet. uit le keren in contanten en 4 pet. belastingvrije agioaandelen. Deze laatste uitkering tot een maximum van ruim elf mil joen gulden. Vertrouwen De vorm waarin het voorgestelde dividend is gegoten dient bij de lage re winst niet alleen te worden gezien als een gebaar jegens de aandeelhou ders in het kader van de jubileum viering Met deze stap het vergro ten van de dividendverplichting wil de Bijenkorf tegelijkertijd het vertrouwen in de toekomstige ont wikkeling in het bedrijf tot uitdruk king brengen. Het concern wil behalve met de Hema ook nog met een ander, type detailhandelsbedrijf de massale markt binnendringen, zo is gisteren op de eeuwfeestviering voor aandeel houders in de Amsterdamse Stads schouwburg gezegd. Gedacht wordt aan nieuwe detail handelsvormen (via de Galeries Mo demes), die hun lage prijzen danken aan de toepassing van in de industrie ontwikkelde gedachten. Deze indus triële aanpak kan tot setrke verlaging van de distributiekosten leiden, waardoor ook de prijzen laag gehou den kunnen worden, donderdag in laren AMSTERDAM De thans 79-jari- ge toneelspeler Johan Boskamp heeft gisteravond in theater Carré het gou den onderscheidingsteken van de hoofdstad gekregen ter gelegenheid van zijn zestigjarig toneeljubileum. Dit gebeurde tijdens een huldiging na een opvoering van de klucht Po- tasch en Perlemoer, waarmede de ju- pjET botert niet erg in de West-» duitse coalitie van socialisten cn liberalen. De laatsten zullen er niet aan denken, dit toe te geven. Zij hebben er heel wat voor over om deel te blijven uit maken van het kabinet van kanselier Brandt. Telkens als er wrijvingspunten zijn worden deze vlot weggepraat. Ook kortsluiting tussen Brandt en de libe rale minister van buitenlandse zaken (Scheel) over de „Poolse brier* is met de bekende sisser afgelopen. Brandt schreef die brief als voorzitter van de Socialistische Partij. Het leek een verkapte poging om de liberalen te vlug af te zijn. Want Brandt wist terdege, dat hij niet als partijvoor zitter maar als kanselier politiek be drijft. Scheel bevindt zich nu in een zelfde positie als Brandt, toen deze minister van buitenlandse zaken was onder Kiesinger. Niet Scheel, maar Brandt maakt de dienst uit eventueel zonder vooroverleg met zijn coalitie genoten. /"WER het voortbestaan van de socia- listisch-liberale coalitie te Bonn zal niet alleen worden beslist door de politieke leiders. Ook de kiezers lij ken een hartig woordje te gaan mee spreken. Sleeswijk-IIolstein is daar van een voorbeeld. De liberale FDP viel terug van 9,8% naar 5,7% en haar socialistische coalitiepartner (SPD) ging met de winst strijken door van 39,8% op te klimmen naar 43,5%. De CDU kon zich met een kleine vooruitgang als grootste partij handhaven. De partij van minister van buiten landse zaken Scheel heeft zich niet hersteld van de klap die zij kreeg bij de Bondsdagverkiezingen van vorig jaar. Samenwerking met 49 socialis ten heeft geen vruchten afgeworpen. Uit het verlies van de FDP en dat van de nco-nazistische NPD kan ook worden afgeleid, dat de Duitsers voorkeur hebben voor de grote par tijen. Als dat zo is, zal de FDP ge ruisloos uit de Bondsdag verdwijnen. kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekendo gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast bilaris in de afgelopen twintig jaar zoveel succes oogstte. Naast de vele geschenken ontving Johan Boskamp een aantal telegrammen, o.a. van de minister van CRM, Toon Hermans en Wiesje Bouwmeester. Jan Blaaser, met wie hij vele ma len in het voornoemde stuk heeft ge speeld kwam hem persoonlijk felici teren. De jubilaris is voorlopig nog niet van plan het toneel vaarwel te zeggen, al zullen er „geen tien jaren meer aan worden toegevoegd", zo zei de heer Boskamp zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9