Inflatie tast grondslagen van de maatschappij aan Geen blad voor de mond :Landelijke actie strijd tegen gestart m hartziekten SALARIS PER GIRO: Diepvriesvoedsel SPAREN NEEMT TOE „HELP DE KETEN SMEDEN" Zijlstra: Groei Nederlandse economie verheugend -oart re wordt directeur links blad van 3 formaat Russische jood mag naar Israël Winst Ned. Bank boven 100 min. voldoet aan eisen Kunststoffen veroveren de bouwnijverheid Immense olievlek doodt massa's vogels in Alaska DINSDAG 28 APRIL 1970 j>el^'Afgevaardigden van het Genoot- Zl schap van Nederlandse compo- tun nisten hebben gistermiddag een onderhoud gehad met minister ie im Klompé over een plan ter ver- vanki betering van de maatschappelijke maar positie der componisten. De mi- zul nister luisterde met aandacht 194 naar een fanfare, speciaal voor in deze gelegenheid gecomponeerd verd en uitgevoerd door leden van he't van Residentieorkest. JeugL stenc PARIJS Jean-Paul Sartre wordt irecteur van een Frans veertien- {-% aags periodiek „La cause du peu- A IC', dat een linkse koers vaart. De schrijver zei gisteren dat hij 3 oo— iermee het blad wil beschermen te- en de Plannen van de regering, die oor herhaalde inbeslagnemingen en ajn, irdachtmakingen het maoïstische 9.0O- ijdschrift wil ruineren. ,da8. Na publicatie van door de regering Is staatsgevaarlijk betitelde artike- ien zi;in de twee vorige directeuren, dim ean-Pierre le Dantec en Michel le s.oo tpris gevangen gezet. Sartre meent men de linkse proletariërs een olitieke status wil onthouden door en als gewone misdadigers te be- iafd« andelen. nd8 „Als de regering mij wil vervol gt* ij niet kunnen verhinderen dat mijn iroces een politiek proces zal zijn .an De oplaag van het blad wordt ge- ontf chat°P 15 20.000 exemplaren. :rdai (Vervolg van pag. 1) AMSTERDAM De interna tionale monetaire problemen zijn voor een groot deel opgelost. En de reële groei van de Nederland se economie mag verheugend worden genoemd. Maar in de jelangrijkste landen, schrijft jrof. dr. J. Zijlstra in het jaar verslag van de Nederlandsche Bank. is de prijsinflatie als le vensgroot probleem blijven be staan. rkrij temn (Van onze economische medewerker) DE president van de Neder landsche Bank neemt in zijn jaarverslag 1969 geen blad voor de mond. Hij analyseert scherp zinnig de' ontwikkeling van de economie, en zegt precies waar hij bezorgd voor is. Dat is in één woord: inflatie. Goede woorden heeft hij voor de welhaast vredige aanblik die het in ternationaal financieel terrein biedt. De devaluatie van de Franse frank en de revaluatie van de Duitse mark zijn goed gelukt. Minstens zo be langrijk is dat de Britse economie vorig jaar weer een stuk gezonder is geworden en dat door een goed ge leide geldpolitiek. En eind vorig jaar is de oplossing van het goudvraag- stuk een stap dichterbij gekomen; aan veel onzekerheid en verwarring over het belang van Hét goud voor het internationale geldstelsel is een eind gekomen. Zorgenkind Is er op valutagebied interna tionaal veel verbeterd, met de be strijding van-de loon- en prijsinfla tie is men vrijwel overal tekort ge schoten. De inflatie blijft het grote zorgenkind, buiten en binnen ons land. Een felle aanval doet de president dan ook op de .prijsstijging in 1969 van 7'/2 procent en een stijging van de loonsom van 10 pet'. Dit kan zo niet langer doorgaan. Als wij er niet in slagen de stijging van de lonen dichter bij de stijging van de pro- duktiviteit te brengen, zullen onge lukken niet uitblijven. Ongelukken dan bij de groei van de economie en bij dè werkgelegenheid. Maar dr. Zijlstra kan evenmin aanvaarden, dat er bij,een stijgende arbeidsproduktiviteit voor de werk nemer ten slotte geen verbetering overblijft; met andere woorden, dat zijn loonstijging geheel door prijs stijging en andere lastenverhogingen wordt opgesoupeerd. Daarom is de eerste opgave voor het beleid in de komende jaren: de inflatiespiraal doorbreken. Niet verder De Sociaal-economische raad heeft vorig jaar unaniem een voorstel ge daan om een betere uitkomst voor de werknemers in dit jaar te krij gen. Collectieve arbeidsovereen komsten met prijsaanpassingsclau sules waren het gevolg. De eerste was de cao voor de metaalindustrie. De daarop volgende hadden loonstij gingen opgenomen cGe boven de stijging van de grootmetaal uitkwa men. Door het opnemen van de aanpas singsclausules wordt het prijsverloop in 1970 en 1971 van het grootste be lang. Lopen de prijzen weer uit de hand, dan gaan de lonen automa tisch mee omhoog. Een doorbreking van de inflatie- spiraal is dus alleen mogelijk als de nog komende cao's niet uitgaan bo ven de cao groot metaal. En voorts als de overheid alles op alles zet om met haar beleid dè prijsstijging in dit jaar en het volgende terug te dringen. Duidelijk blijkt uit de cijfers van de president dat er bij de verdeling van het nationale inkomen weinig mogelijkheden zijn voor een groter aandeel van overheidsbestedingen en woningbouw, waarbij ervan wordt uitgegaan dat er aan het aandeel van de particuliere consumptie, de bedrijfsinvesteringen en de over- heidssalarissen niet te tornen is. Er is nog maar één mogelijkheid: een verhoging van de directe belastin gen. Maar dit lijkt de president moeilijk. Belastingen Ook de rijksoverheid krijgt een duidëlijke wenk. Het structurele be grotingstekort van elk jaar moet te ruggedrongen worden om de span ningen in de economie te kunnen verminderen. Voorts moet de overheid er reke ning mee houden, dat zij ter verbe tering van de financiële positie niet zonder meer de premies van de so ciale verzekering en de directe be lastingen kan verhogen. Hierdoor zouden er spanningen komen tussen het reële inkomen en het reëel be schikbare inkomen. Met andere woorden, het bedrag dat overschiet na aftrek van de prijsstijgingen en na aftrek van de sociale premies en de belastingen zou kleiner worden, waardoor de werknemer niet vooruit maar achteruit boert. Vorig jaar heeft de president een pleidooi gehouden om door gezamen lijke inspanning d'e inflatieproble men het hoofd te bieden, zonder daarbij de schuldvraag op te wer pen. Dit pleidooi wordt in het nieu we verslag herhaald. Want de span ningen in dc economie zijn groot Als wij ze dit jaar niet overwinnen, komen wij volgend jaar voor ernsti ger problemen te staan. Op het pleidooi van vorig jaar heeft de Sociaal-economische raad zeer positief gereageerd met een vruchtbaar voorstel. Laten wij ho pen dat de SER ook dit jaar de I-at de bel zal aanbinden. IKIir. •dag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Hartziekten ijn beslist geen ouderdomskwaal, steeds meer mensen in de leefr tijd van 30-50 jaar gaan aan deze riekten lijden". Dit onderstreepte de bekende utrechtse cardioloog dr. C. L. C. van fteuwenhuizen bij de introduktie van xeu^c Week van hot Hart die gistermid lag is gestart. I>c Nederlandse Hart- tichting heeft lot en met 3 mei een andelijke actie ontketend die bedoeld ipriils om dit nationale probleem grondig 9 a*c gaan aanpakken. Volgens schattingen van het CBS 'n hartspecialisten lijden in ons land '00.000 tot 1 miljoen mensen aan dui- lelijke afwijkingen aan de kransva- nhuen van het hart. In 1968 overleden ^rir 2.391 mannen en 6.557 vrouwen aan andoeningen ao ae kransvaten van iet hart. Tengevo'ge van alle hart- n n va tziekten tezamen stierven Hei 15.717 mannen en 21.260 vrouwen in K' lat jaar, in totaal dus bijna 47.000. Het werk van de Nederlandse pra lartstichting is dooi allerlei oorzaken e laat op gang gekomen In de paar v aren dat de stichting zich in het we penbaar heeft gepresenteerd, is een i 1 luidelijke belangstelling ontstaan "}0'oorde ernst v^n desituat-. WENSEN Jhr. P. R. Feith. voorzitter van de tichting, uitte ziin wensen, nl. het cheppen van ecucatieve en hy- [iënische voorzieningen ter voorko- ,ln ning van hart- tn vaatziekten, het Atichten en inrientr-r. van revalidatie- intra, het opleiden van paramedisch ees lersoneel, het aanschaffen van meer n lartrenwagens, wetenschappelijk ipeurwerk en hulp en recreatie voor Kamervragen over woningbouw 1970 DEN' HAAG Het Tweede-Ka- jinerlid Andriessen (kath.v.) wil weten ïoeveel huizen er zijn gebouwd in eerste kwartaal van 197U. Ook vraagt hij minister Schut volkshuisvesting) naar de gevolgen \'an de slechte weersomstandigheden u OP de woningbouw, Hij informeert onder meer naar de mogelijkheid om het woningbouwpro- iramma voor 1970 te versnellen. kinderen met aangeboren hartafwij kingen. De stichting doet deze week een beroep op de gehtle bevolking dit werk te steunen. Het bestuur rekent erop dat een bedrug van 10 miljoen haalbaar is. Als slogan voor cV? voor jaarscampagne is gekozen „Help de keten smeden" om daarmee aan te geven dat op korce termijn een reeks van voorzieningen noodzakelijk is. Teneinde de strijd tegen de hart en vaatziekten te stimuleren, stelt de Hartstichting jaarlijks de onderschei ding Het Gouden Hart ter beschik king voor een „leek" en een medicus. ONDERZOEK Op de persconferentie onderstreep te staatssecretaris Kruisinga van so ciale zaken en volksgezondheid hel belang van de actie. Hij zei dat in 1969 een bedrag van 250 miljoen is geïnvesteerd in de gezondheidszorg. Hij. noemde T? opvang voor hart patiënten een bittere noodzaak. De staatssecretaris merkte op dat het heel moeilijk is een bevolkingsonder zoek naar hart- ,ei. vaatziekten te houden. De Gezondheidsraad heeft enkele projekten en dit gebied in stu die. Wil een ondeizoek goed kunr.cn gebeuren dan is het opnemen van een elektrocardiogram alleen onvoldoen de. Een summier lichamelijk onder zoek is hierbij gewenst. Ter voorkoming van hart- en vaat ziekten heeft de stichting een voor lichtingscampagne ontketend die waarschuwt tegen overmatig eten en roken en aanspoort tot meer li chaamsbeweging. De campagne valt uiteen in een collecte en een actie onder het be drijfsleven. Voor de collecte heeft dc stichting zich kunnen verzekeren van de hulp van ca. 4^0 450 plaatselijk! organisatoren of comité's. Daarond- r bevinden zich afdelingen van de kruisverenigingen, het Rode Kruis e.d. Bijzonder verrassende medewer king werd verkrom p van gemeente secretarieën. Op het allerlaatste mo ment kwam er hulp binnen van een melkhandel die aanbood zgn. hart- zakjes te verspreiden. Voor de actie onder het bedrijfsle ven is hulp verleend door verschil lende service-organisaties. Met een „hartsehakelchequebock" zullen me dewerkers van deze organisaties de grote bedrijven bezoeken om deze tot giften te bewegen. Immers hei bedrijfsleven en de werknemers zijn gebaat bij de strijd tegen deze ziekten. Giften voor het werk van de Hart stichting zijn welkom op girorekening 300 te Den Haag voor het geval men niet in de gelegenheid is zijn of haar bijdrage aan een collectant te over handigen. MOSKOU Julius Telesin, een van de 39 ondertekenaars van een protest van Russische joden tegen de officiële anti-Israëlcampagne in Rus te emigreren naar Israël. Hij zal begin mei naar Israël gaan. Het is niet overdreven te stellen, aldus het jaarverslag, dat hier uitein delijk dc grondslagen van onze maat schappij in het geding zijn. Prof. Zijlstra vervolgt: Wellicht moeten die grondslagen worden ver beterd of zelfs veranderd. Geldont waarding als middel is echter onaan vaardbaar. Amerika Het blijkt dat de president vtïh de Nederlandsche Bank zich vooral zor gen maakt over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Een ern stige recessie, die zich in haar gevol gen tot ver buiten Amerika zou uit strekken, is niet aanvaardbaar. Een niet werkelijk de kop indrukken van de prijsinflatie kan evenmin worden getolereerd. Wanneer niet in 1970 en dit geldt niet alleen voor de Verenigde Staten in de strijd tegen de infla tie beslissende resultaten worden verkregen, zal het straks dubbel moeilijk worden. Dit jaar is daarom zeer belangrijk in de strijd tegen de inflatie. Gunstig Over de externe ontwikkeling van de Nederlandse economie laat prof. Zijlstra zich optimistisch uit Hij heeft het zelfs over een markante verbete ring ten opzichte van 1968. Het volu me van de nationale produktie bleef in 1969 sterk stijgen, vooral onder in vloed van de toegenomen wereldhan del. De produktiestijging deed zich vooral voor in de chemische industrie, de aardgassector en de metaalindu strie. In de andere sectoren was het groeitempo langzamer en in de bouw was zelfs een achteruitgang van de produktie te constateren. De pro duktie per werkende in de bouw liep zelfs belangrijk terug. De toeneming van het volume van de Nederlandse uitvoer (17 procent) was in 1969 groter dan in enig ander jaar sedert 1950. Verdeling Belangrijk bij de ontwikkeling van de volkshuishouding is het vraagstuk van de verdeling, dat de komende ja ren steeds belangrijker wordt. Wat moet er terecht komen in de particuliere sector en wat in de col lectieve sector (overheid en sociale verzekeringen)? Over de gang van zaken vorig jaar is prof. Zijlstra niet tevreden. De druk van dc sociale premies en de directe belastingen nam immers sterk toe, zodat voor de stijging van het reccl beschikbare loon slechts 0.7 pro cent overbleef. De vruchten van de toegenomen produktiviteit voor de werknemers werden geheel door de collect-'eve sector opgeëist Dat is niet aanvaard baar. De verdeling van het nationaal inkomen moet dan ook worden ver anderd. Uitvoerig handelt het verslag ver der over de overheidsfinanciën, die oorzaak kunnen zijn van de spannin gen in de volkshuishouding. Zo is vermindering van het structureel be grotingstekort noodzakelijk. De financiering van de economische expansie onderging in 1969 de invloed van de monetaire restrictiemaatrege len. Deze maatregelen blijven ge handhaafd. On t ivi kkelingsh ulp De ontwikkelingshulp steeg van ƒ0.9 tot ƒ1,1 miljard. Uitgedrukt in procenten van het netto nationaal in komen handhaafde de totale hulp zich op 1,1 procent Prof. Zijlstra constateert, dat bij de afsluiting van de zestiger jaren, waarvan de tweede helft zo bewogen was, het internationale monetaire systeem de zwaarste stormen heeft doorstaan. „Nu is het rustig. Maar zou het een stilte voor een volgende storm zijn?" Schrijvend over de zorgelijke Ame rikaanse economie vraagt de president van de Nederlandsche Bank of de Amerikaanse dollar niet overgewaar deerd is. De opvatting in de VS is, dat wan neer dit waar is, niet de dollar moet devalueren, maar een aantal andere valuta's revalueren. Deze gezamen lijke revaluatie is echter een moei lijke opgave. Het herstel van het interne Ameri kaanse evenwicht, dat is wel duide lijk, is van uitzonderlijke betekenis, niet in de laatste plaats voor het in ternationale monetaire evenwicht. Tijdens haar bezoek aan de Aus tralische nationale universiteit in Canberra ontving prinses Anne van Engeland een boeket onkruid van demonsterende stu denten, die daarmee de aandacht wilden vestigen op de oorspron kelijke bewoners van Australië, de Aborigines. De studenten droegen borden en spandoeken, waarop gepleit werd voor een betere behandeling van de Aborigines. De winst van de Nederlandsche Bank is in 1969 gestegen tot boven de 100 miljoen gulden. Daarvan gaat 98,6 min. naar de staat; de rest gaat naar het reservefonds. De winst over 1968 bedroeg 755,2 min. Het balans totaal overschreedt de 10 miljard. Hogere overlieidspremie voor jeugd''' Minister Roolvink: Dit is de eerste door de Neder landse Hartstichting gefinancier de cardulance, die snelle hulp kan brengen aan hartinfarct patiënten. De wagen, die kort geleden in Utrecht in gebruik werd genomen, is o.m. uitgerust met een defibrillator, die een hartstilstand kan opheffen, en een cardiograaf. AMSTERDAM De girale betalingen van de salarissen via privérekeningen brengt de hou ders ertoe om meer te sparen. Dit is de Coöperatieve centrale raiffeisenbank gebleken. Verwacht wordt dat over vijf a tien jaar meer dan zestig procent van de debiteringen op privérekeningen zal voortvloeien uit afgegeven machtigin gen, terwijl door betaalchèques een groot deel van de overige debiterin gen zal geschieden. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het bestuur van de centrale bank, pleitte gisteren voor een verhoging van de overheidspremie op jeugdspa- ren van tien tot bijvoorbeeld twintig j procent. „Het is teleurstellend dal slechts eenderde van het aantal in- aanmerking komende jongeren aan deze regeling deelneemt", zei hij. Kredieten In het eerste kwartaal van dit jaar i stegen de spaargelden bij de raiffei- senbanken met ƒ119 miljoen, wat niet onaanzienlijk minder is dan de stijging met ƒ178 miljoen over de- zelfde periode van 1969. Uit gisteren bekendgemaakte cij- I fers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt dat vorig jaar in ons land voor 1745 (in 1968: 1714 min. aan kredieten is verstrekt. Het kre diet dat financieringsmaatschappijen gaven voor de aankoop van personen auto's daalde vato 604 tot 496 mil joen. De heer H. J. A. van der Post van het CBS ziet als mogelijke ver klaring voor deze daling de invoering van de BTW per 1 januari 1969, waardoor eind 1968 de autoverkopen sterk stegen. „Als men de auto's buiten beschou wing laat, vertonen de totale ver strekte consumptieve kredieten een kleine stijging", vertelde hij. „Het aantal leningen is minder sterk geste gen dan de bedragen, waaruit volgt dat de leningsbedragen hoger zijn ge worden". Dr. W. D. Voorthuysen van de Ver eniging van financieringsondernemin gen onthulde dat 46 procent van de consumpieve kredieten worden ge bruikt voor woninginrichting en veertien procent voor auto's. DEN HAAG Hoewel het re gelmatig voorkomt dat kleine partijen ondeugdelijke waren worden afge keurd en uit de handel moeten wor den genomen, voldoet dc kwaliteit van diepvriesvoedsel in het algemeen aan de eisen die uil het oogpunt van de volksgezondheid moet worden ge steld. Dit antwoordde minister Roolvink gisteren op vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw Brautigam (soc.). Er wordt gewerkt aan het opstellen van een algemene Europese stan daard voor diepvriesvoedsel. verze kerde hij. ANCHORAGE Tienduizenden dode vogels, honderden zeehonden en andere dieren en twee walvissen zijn aangespoeld langs de kusten van Alaska. Oorzaak is een grote olievlek van ongeveer 150 kilometer lang en vijf tien kilometer breed. iHet is niet be kend waar de olie vandaan is geko men. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor wat be treft de toepassing van plastics in de bouwnijverheid bevinden wij ons thans in een stadium tus sen twee fasen: die van het ex periment en die van de regelma tige toepassing. Bovendien bevindt dc bouwnijver heid zich in de overgang van het am bacht naar de industriële productie, aldus minister ir. w. F. Schut giste ren tijdens dc opening van het inter nationale symposium „Kunststoffen in het bouwwezen, dat tot en met morgen in De Doelen in Rotterdam wordt gehouden. Minister Schut constateerde boven dien dat er geen materiaal is. dat een dusdanige en ook strods doorzettende prijsdaling te zi«n geeft als juist de kunststoffen en ork dat er geen ma teriaal is, dat ei n zodanig omvang rijke financiële achtergrond heeft voor onderzoek en ontwikkeling, waarbij hij uiteraard het oog had op de enorme petrochemische industrie. Veranderingen Minister Schut zag geheel nieuwe methoden, zowel technisch als archi tectonisch, groeien, hetgeen ook enor- me sociale veranderingen te weeg brengt. Dc hele bouwwereld zal straks andere wegen volgen. En vooral voor Nederland achtte i hij deze plastics van belang: ons land heeft de grootste olie-raffinagecapaci- i teit van de gehele wereld. En juist de j olie-industrie is de belangrijke I grondstoffenlcveruncier voor de kunststoffen. Overigens bleek reeds uit dc refe raten van gisteren dat er nog steeds heel wat vraagstukken onopgelost zijn, zoals goerlc raamconstructies, elektrisch^ leidingen de mogelijkheid iets goed aan de wand te hangen en dergelijke zaken. Het is inderdaad mogelijk een huis helemaal in kunststoffen te bouwen maar het is hehmaal niet zeker, dat dit werkelijk de lijn van de toekomst wordt. Waarschijnl'jk is er een ont wikkeling gaande var kunstoffen in combinatie met andere materialen, zoals beton en metaal. Slotrede Deskundigen uit Duitsland, Noor wegen, Engeland, Zwitserland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Bel gië en Nederland geven hun refera- ten in werkbijeenkomsten. Morgen middag houdt prof. ir. M. Gout uit I Delft zijn slotrede over de toekomstig I ge ontwikkelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5