School-tv doorbreekt traditie 05S) jj Een ,zon' op aarde Turks fruit en Een zeker tegengif DEZE WEEK Geschraagd gezag 1 Gezegd Kanttekening U ZATERDAG 25 APRIL 1970 De schooltelevisie staat een spectaculaire ontwikkeling te wachten. Nu reeds maken 2200 scholen gebruik van de NOS/ NOT-programma's, maar binnen twee jaar verwacht men al een verdubbeling van dit aantal. De techniek is niet tegen te hou den: er is een tendens in het onderwijs gaande die inhoudt dat de onderwijskrachten een deel van hun instructieve taak af schuiven naar de communicatiemiddelen (tv, radio, film, dia). waardoor men meer gelegenheid krijgt de leerling intensief te begeleiden bij zijn studie. Met behulp van de media kan meer individueel onderwijs worden gegeven, er kan meer aandacht worden geschonken aan de achterblijvende leerling. De com puter, die voor iedere leerling een aangepast leerprogram kan opstellen, wordt in dit verband steeds vaker genoemd. door Henk Houtman Veel onderwijzers kunnen en willen deze explosieve brain storming niet bijhouden. Zij zien de schooltelevisie nog te veel als hun grote concurrent, die hun positie aantast. Niets is minder waar. Onderwijzers zul len moeten aanvaarden dat ze nooit opkunnen tegen weten schappelijk uitgeknobbelde, BEHALVE dat de strijd In Vietnam zich tot heel Indochina gaat uitbreiden, met een geheime Amerikaanse oorlog In Laos en onrustbarende infiltraties in Cam bodja, en dat ondanks het opti misme van Nixon, die meer Ame rikaanse troepen zegt terug te gaan trekken, behalve die brandhaard is er deze week wei nig opzienbarends in de wereld. Wèl een overstelpende hoeveel heid nieuws, en daarom ditmaal weer eens een overzicht in tele gramstijl. POLITIEK. Ongerustheid in de Kamer over fusiebesprekingen en de positie van SER-voorzitter De Pous te dezen. (Ook krantefu sies, zoals het samensmelten van NRC en Handelsblad, trekken de aandacht: de invoering van RTV- reclame heeft veel kwaad ge daan.) Tweedejaars medische stu denten lopen kans op een wacht lijst te komen (de minister wil dat van het cijfer, de CHU van het lot laten afhangen). Het ka binet verscherpt toezicht op spionage in het buitenland. Even tueel verbieden van radio Vero nica (maar sommigen willen de piraat wettigen) heeft geen kabi netscrisis tot gevolg. Een nieuwe ster: Rechts Jong Nederland. DS'70 rekent op vijf tot zeven kamerzetels in 1971. ONRUST. De KNVB in op schudding over de weigering van de amateurs op zondag 3 mei in Italië ri spelen omdat de zater dagspelers niet mee mogen doen. Het woningbouwprogram loopt verder achter. Studenten bezet ten een Amsterdams instituut. Dolle Mina's dringen de Witte binnen. Geheime Amerikaanse basis in Steenwijkerwold ont dekt. ELDERS. Trinidad, eilandrepu bliek bij Venezuela, wordt weer wat rustiger nadat Amerika als politieagent is opgetreden om hst regime te steunen teqenover de Black Power. Vorster is wel te vreden na de verkiezingen in Zuid-Afrika. maar de gematigde oppositiepartij heeft de wind In de zeilen, de kleine progressieve partij zit goed in de stemmen en ultrarechtse Hertzog is nergens meer. China hekelt de Sowjet- dictatuur t.g.v. de honderdste ge boortedag van Lenin. De EEG zet de deur voor Engeland wat wij der open door een akkoord over de wijnmarkt. De pech-Apollo 13 landt feiHoos. PRIJZEN. Strak prijsbeleid blijft nodig, zegt minister Nelissen; wellicht is extra verhoging van de BTW in 1971 noodzakelijk. Lar- dinois ziet de landbouwprijzen dalen. Margarine twee cent duur der. dieselolie wat goedkoper. ZAKEN. Hoogovens .eerste kwartaal: 48 procent hogere winst. DAF het afgelopen jaar 100 mil joen meer omzet. Philips naar Winschoten. Fel gevecht om Vre- destein tussen Amerikaanse reu zen Goodyear en Goodrich doet de koersen stijgen. EN DAN NOG: Girodienst gaat 1 juli rente geven op gewone rekeningen. Weinig bedrijven slui ten in de beroemde meitiendaag- se. Ondernemers willen samen chemisch afval gaan verbranden. De Jong belooft meer aandacht voor hït noorden. En het bollenland begint nu érg mooi te worden. Laten we er allemaal noq maar eens heel goed over nadenken (H.M. de Koningin op het wand bord bij de tentoonstelling „Mooie Vrijheid!?"). Het overheidsbeleid houdt het gevaar In dat alleen de allerbes- ten overblijven. Heren in Den Haag, keer terug op het spoor van de gerechtigheid. (P. Renke- ma, Chr. kruideniersbond) psychologisch en pedagogisch volledig verantwoorde tv-pro- gramma's. Maar zonder een juiste begeleiding het coa chen heeft dit alles geen zin. Hier ligt een andere, zeer be langrijke taak voor docenten. Het onderwijs is huiverig en dat zal het blijven als ook het ministerie van onderwijs zich afzijdig blijft houden van de schooltelevisie èn als de peda gogische academies (kweekscho len) de studenten niet leren hoe zij straks als onderwijzers het medium televisie moeten ge bruiken. Wie dacht dat de schooltelevi sie onder het ministerie van on derwijs valt, heeft het mis. Het departement van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft er enige bemoeienis mee. Hier komt ook het geld vandaan, ten minste, de twee miljoen gulder. die de Neder landse Onderwijs Televisie en Nederlandse Omroep Stichting jaarlijks voor de schooltelevisie nodig hebben, wordt onttrokken aan de omroepgelden. De nadruk bij de schooltele visie ligt nog steeds op de tv, hoewel de televisie slechts het middel is om het onderwijs te dienen. Deze verkeerde uit gangspunten zijn ook te vinden in het onlangs uitgebrachte rap port van de NOS-commissie In structieve Radio en Televisie. De commissie, die ruim twee jaar aan het rapport heeft ge werkt, bepleit een zorgvuldig voorbereid onderzoek- en eva luatieperiode van enkele jaren, voordat men een definitieve be slissing neemt over de positie van het onderwijs ten aanzien van de radio en televisie. Uit vele kringen is ernstige kritiek op dit rapport gekomen. Men is het aftasten en afwach ten moe. Plet ministerie van on derwijs wil geen standpunt in nemen, terwijl in het buiten land voorbeelden voor het op scheppen liggen die het grote nut van de tv aantonen. In 1963 is men in Nederland met de schooltelevisie begonnen (op 200 scholen). Het experi ment zou twee jaar duren, maar er is nog nooit een conclusie ge trokken, zodat het experiment officieel nog altijd voortduurt. De NOT, bet uitvoerend or- Bepalend voor de aandacht van de kinderen is niet alleen de aard van het programma, maar ook de wijze waarop het televisietoestel is opgesteld. gaan van de samenwerkende Katholieke Onderwijs Film, On derwijs Film voor Openbare en Neutraal-Bijzondere Scholen en de Protestants-Christelijke On derwijs Film, die verantwoorde lijk is voor de opzet van de schooltelevisie, is zo langzamer hand het op de lange baan schuiven moe. Men moet nu maar eens de knoop doorhakken en een duidelijke strategie voor de komende jaren opstellen. De techniek is niet tegen te hou den, maar kan wel in de juiste banen worden geleid, Daar moet aan gewerkt worden. Steeds meer scholen melden zich in een steeds sneller tempo aan bij de NOT/NOS. In 1972 verwacht men zeker een ver dubbeling van dit aantal. Er wordt op de scholen geen druk uitgeoefend om mee te doen. Men stelt zich op het standpunt dat de scholen wel door anderen gedwongen wor den om de televisie binnen de schoolmuren te halen. „Voor veel ouders is het gebruik van Een waaiervormige opstelling van tafels en stoelen is bij televisie- lessen ideaal. schooltelevisie doorslaggevend als zij hun kinderen bij een school al of niet aanmelden," aldus een woordvoerder van de NOT. Frappant is dat bij het pro testants-christelijk basisonder wijs de belangstelling ver onder het landelijk gemiddelde ligt. Daar neemt 13 pet van het aan tal scholen deel aan het school- televisieonderwijs. Van de openbare lagere scholen heeft thans 19 pet schooltelevise en bij de katholieke lagere scholen bedraagt dit percentage 23. Het tijdstip van uitzenden van de programma's is nog steeds het grote probleem. Voor lagere scholen is het iets ge makkelijker de uitzending in het lesrooster in te passen dan bij de scholen voor voortgezet onderwijs, die vaste lesuren hebben. De opkomst van de video-re corder (soort bandrecorder voor het opnemen van tv-program- ma's) gaat hierin absoluut ver andering brengen. Men is dan niet meer geDonden aan de tijd stippen van uitzending. Het programma wordt op de video recorder gezet en kan in de klas op elk gewenst tijdstip via het televisietoestel worden „af gedraaid". In dit verband is het ook be langrijk dat de prijs van de vi deo-recorder steeds verder zakt. Nu al is een eenvoudig te be dienen apparaat voor 1800 te koop. SchoJen kunnen via het Rijksinkoopbureau aan de Laan van Meerdervoort in Een Haag nog een korting krijgen. De wetenschappelijke begelei ding van de schooltelevisiepro gramma's Krijgt een steeds bre dere basis. Regelmatig worden enquêtes gehouden om het ef fect van de programma's te pei len. Veel onderwijzers komen met suggesties. Dit heeft onder meer geleid tot het opnemen van een aantal actuele pro gramma's. Er worden door de NOT/NOS goede programma's gemaakt De serie „Kijk, als je tekent, zie je meer" won op een concours in Japan de eerste prijs. Men kijkt overigens al weer verder! er wordt hard gewerkt aan het sa menstellen van kleurenpro- gramma's. Bij een vak als plant- en dierkunde komen hier ongekende mogelijkheden om de hoek kijken. De staf van de NOT/NOS werkt door. Het wordt tijd dat het ministerie van onderwijs gaat inzien dat uitstellen geen oplossing biedt en dat ten slotte eens het mes in traditionele structuren èn opvattingen moet worden gezet. T"\E mensheid is eigenlijk alle eeuwen door in beweging geweest. Altijd op zoek. Op zoek ook naar de vormgeving aan het bestaan. Tegenwoordig zeggen we: op zoek naar de leefbaarheid van het menselijk leven. We moeten vaststellen, dat er. de eeuwen door, in feite weinig geluk is geweest. Daar entegen wel veel leed. Wel veel tekortkomen. Met ook daarom in het hart een hunkering naar een toekomstige levensstaat, waarin dan toch wèl dat geluk er zou zijn dat hier en nu zo smartelijk werd gemist. Een mensheid in beweging. Zoekend naar vrede en bevrediging. Naar harmonie en naar mogelijkheden tot ontplooiing. Maar naarmate de bereiking ervan moeilijker bleek, werd de berusting in het eigen lot meer als een deugd gepredikt. In onze tijd heeft de zoekende mens nog aan actualiteit gewonnen. Ook omdat hij datgene wat eens als de toekomst gold wil toetrekken naar het tegenwoordige. Niet langer een wis sel op de toekomst, maar een uitbetaling in het heden. Verkeerd? Ik geloof het niet. De toekomst zal altijd datgene blijven waaraan men vandaag werkt. Komt het ons in de toekomst toe, waarom dan niet reeds vandaag? A/AND A AR dat de mens van vandaag zó bewust en zo actief wil leven. Het leven zelf is zijn leefterrein geworden. Vandaar ook dat tegenwoordig dat aloude duo van „gezag en vrijheid" weer volop in discussie is geko men. Ze behoren tot al die zaken de le venswaarden niet uitgezonderd waaraan tegenwoordig de eis wordt gesteld dat ze zich waar weten temaken. De vrijheid lijkt in dat opzicht acceptabeler dan gezag. Dat ligt ook in de rede. Vrijheid immers ligt ons als vóóronderstelling gemak kelijk. Het is met de vrijheid als met de lucht en de adem. Wie haar ontbeert, krijgt het benauwd; zijn levensadem dreigt te worden afgesneden. Met het gezag lijkt dat anders te liggen. Bij gezag denken we aan iets dat ons wordt op gelegd, aan iets dat ons als een grens omgeeft. Niemand zal vragen: waarom vrijheid? De vraag ligt meer voor de hand: waarom gezag? Ik meen dat die kritische vragen rondom het gezag heel gezond kunnen zijn. Er is hier namelijk in de loop van de tijd telkens heel wat onkruid omheen gegroeid. Er is heel wat misbruik van gezag geweest en ook veel ge- zagsaanmatiging. En in wezen moest dat dan altijd neerkomen op een tekortdoen aan men selijk leven en menselijk bestaan. is in de loop van de tyd ook te veel vereenvoudigd in het denken over het ge- lan wii^B ee^™ zag. Men denke aan de „structuren" waarin de mens als mens is komen te leven: huwe lijk, gezin, staat, onderneming, kerk, school. Men kan ze onderscheiden naar ouderdom; er zijn zelfs „scheppingsstructuren" bij. Andere echter zijn van later datum, en tooh vindt men ook daarin gezagsverhoudingen terug. De meeste nu van deze structuren, indien nie^.. alle, zien tegenwoordig het gezagsvraagstuk wel aan de orde gesteld. Het gezin heeft dan nog „het rijfde gebod" en de staat een enkelj" Paulinische vermaning, maar hoe verder? het voldoende om te constateren dat er aan-f wijzingen zijn dat het zonder vormen van gezag blijkbaar niet kan? Dat het anders een chaos wordt, zoals de geschiedenis telkens op nieuw heeft bewezen? Dat in de scheppingsstructuren het gezag ia „ingebouwd" is overigens al een aanwijzing*™"™1 van het algemene nut ervan. En wanneer hier van „nut" wordt gesproken, is dat niet zonder bedoeling. Want zoveel leert de bijbel ons ook |n wel, dat gezag nooit doel in zichzelf mag zijnferte|, nooit gezag-om-het-gezag mag zijn, altij^g 5 echter tot iets moet strekken, ja tot iets moe(ager dienen. oren i Jan on d yO ligt hier wellicht een antwoord ojachi actuele vragen. Gezag als in de mense-pmm lijke samenleving ingebouwd gezag, maar daijlt n ook als dienend gezag. Opdat het leven funcsn d tioneren kan en opdat het leven leefbaar is. P^in Dat zit natuurlijk ook al in die belofte bij hefroe rijfde gebod: het gewlchtig-nemen van de sitie der ouders als voorwaarde voor de be-^ na stendiging van het menselijk bestaan. ,n is Die toets van de „dienstbaarheid" is uiteraard Na ook andere vormen van gezag aan tdnnei leggen. Want het blijft in heel het mensenle ven gaan om het leven zelf en om de leef< baarheid. Daartoe sijn we geschapen; daartot zijn we In de wereld gezet met enkeU „aanwijzingen" (geboden, normen, beloftenl hoe die leefbaarheid kan worden volgej houden. Toen het desondanks grondig waf misgelopen is Christus verlossend en bevrijl dend gekomen. Hij heeft ons, ontspoordenf opnieuw op het spoor gezet. Het ls geen wonder dat de mens, die in on: tijd nog eens extra aan „volwassenheid" heetj gewonnen, zich zo in de problemen rondon het gezagsverschijnsel verdiept. En het is zeel wel mogelijk, dat actuele verschuivingen ito de altijd beslissende leefbaarheid van het lel" ven ook tot enkele veranderingen in de gej zagswaardering gaan leiden. Maar ook daarin zal de wijsheid ons hebbi te leiden. Wat dan verblijft is geschraagd gel zag. En geschraagd gezag is dienend gezaj Ook door volwassenen te aanvaarden. DIEMEfl Wanneer de energiebehoefte blijft toenemen, een ont wikkeling waaraan weinigen twijfelen, zal de mens over een eeuw duizend keer zoveel energie verbruiken als thans hei geval is. Tegen die tijd zijn echter de steenkolen-, olie- en gasvoorraden uitgeput en leveren de kernreactoren pro blemen op in verband met de grote hoeveelheden radio actieve afval. Er zal niets anders opzitten dan de benodigde energie direct van de zon te betrekken öf een zon op aarde te bouwen. Het eerste zal slechts in be perkte hoeveelheden kunnen gebeuren, maar de tweede op lossing biedt meer perspectief. In verscheidene researchcentra op de wereld zijn de onderzoe kers hard bezig de fundamente le problemen te overwinnen die de beheerste kernfusie oproept. Bij deze techniek worden kern deeltjes samengevoegd, bijvoor beeld twee protonen en twee neutronen tot één heliumkern, waarbij energie vrijkomt. Een exploderende waterstofbom verkrijgt zijn verwoestende energie volgens een dergelijk principe. Lange tijd waren de onder zoekers pessimistisch over de mogelijkheden een kernfusie langzaam te laten verlopen en de vrijkomende energie te ge bruiken. De voorbeelden klin ken eenvoudig, maar een nood zakelijke voorwaarde voor het opwekken van energie door middel van kernfusie zijn een zeer hoge temperatuur (enkele miljoenen graden) en een vol doende hoeveelheid materie. De hoge temperatuur zou elk vat van een bestaand materiaal direct doen smelten, waardoor het proces nooit op gang zou komen. Om hieraan te ontko men zijn grote vaten gebouwd waarbinnen het plasma (gasvor- piige materie die volledig geio>- niseerd is) door sterke magneti sche velden wordt vastge houden. Wanneer het eenmaal zou ge lukken een fusie tot stand te brengen, onderhoudt de reactie zich verder vanzelf. Zover is het voorlopig nog niet. Voor een fu sie is op zijn minst een seconde nodig van stabiliteit in het vat: honderd keer langer dan de on derzoekers op dit ogenblik in hun laboratoria hebben bereikt. Vooraanstaande atoomgeleer den, onder wie prof. dr. Meivin B. Gottlieb, verbonden aan het Plasma fysica laboratorium van de Princeton Universiteit, zijn echter optimistisch over de mo gelijkheid zo'n fusie tot stand te brengen. Men heeft thans een overzicht van de fundamentele problemen die echter een ver- De Stellerator: opgesloten. wezenlijking niet in de weg hoeven te staan. Prof. Gottlieb meent dat nog in deze eeuw de eerste thermo- nucleaire reactoren gebouwd worden. Problemen waarmee de on derzoekers te maken hebben zijn de wederzijdse werking van de positieve ionen en nega tieve electronen, de invloed van hun electrische lading op het magnetisch veld, de vorm van het vat, de temperatuur en de druk. In Princeton wordt veel fun damenteel onderzoek verricht met behulp van de stellerator. een van de kostbaarste appara ten die ooit zijn gebouwd voor het onderzoek naar de kernge heimen. In het vat heerst een in het hart van dit kostbare apparaat is de 'druk' van HlO.OOOste veau atmosfeer. De laatste aanwinst Spherator, een ontwerp vO 33-jarige plasma-fysicus; Schoichi Yoshikawa. Deze ste van een nieuwe generct in staat het plasma tien] langer stabiel te houden de stellerators. Prof. Gottlieb denkt vijf jaar nodig te hebben 6 huidige inzichten te testen' verfijnen in de nieuwe a\ tuur. Daarna wordt het tueel tijd een prototype ui fusiereactor te bouwen. Als de plannen ooit sla1 steeds meer onderzoekers! hiervan overtuigd, zal het Lf gieprobleem definitief rij£aj aelost. PAUL VAN LANGS" srtf trio Het is niet de bedoeling in dit artikel een vergelijking te trekken tussen de Franse schrijver Paul Léau- taud (1872-1956) en de Neder landse beeldhouwer-auteur Jan Wolkers. Ik heb namelijk zo'n enor me weerzin moeten overwinnen eer ik aan de lectuur van diens jongste roman Turks Fruit (Meulenhoff, 214 blz., 8,50) kon beginnen, dat ik er een boekje van een andere schrijver heb bijgenomen. Merk waardigerwijs heet dit Een zeker tegengif. Het bevat een verzame ling aforistisch proza van Léautaud van oudere en jongere datum, een soort lectuur waar ik gek op ben. Deze uitgave van De Arbeiderspers telt met inbegrip van het Na woord van de vertaler Matthieu Kockelkoren 121 bladzijden en kost 5,—. Punten van vergelijking zijn er overi gens wèl. Léautaud zegt op bl. 10: „Liefde is zuiver fysiek" en daar lijkt het. oppervlakkig gezien, bij Wolkers hele maal op. Dat ze a;lpbel het echte schrlj- versbloed hebben, weet Léautaud wat hemzelf betreft overtuigend te zeggen sn Wolkers bewijst het eenvoudig in zijn werk. Ze schrijven allebei recht op de man af en gebruiken geen trucjes. Mooi schrijverij haten ze beiden. Bij Léautaud overigens is het schrijven doel. bij Wol kers middel. Door Dr. C. Rijnsdorp Maar een roman wordt geschreven van het leven uit, terwijl aforismen uitspraken doen over het leven. Léautaud is een bespiegelaar, Wolkers een vitalist. Vanwaar die weerzin die ik hierboven opbiechtte? Omdat ik me innerlijk verzet en blijf verzetten tegen de cultus, zo niet de dictatuur van de grofheid, die de laat ste tien, twaalf jaar de literaire situatie in Nederland heeft verpest. Die constellatie verklaart ook voor een deel het grote succes van Wolkers (en van Van het Reve) als schrijver en het teveel aan pu bliciteit ten koste van andere auteurs. Bij Wolkers Is die grofheid voor een deel natuur, voor een deel camouflage van gefrustreerde tederheid. Maar voor andere schrijvers (en uitgevers) wordt ze een recept. Wat me bij Wolkers tegenstaat, is zijn agressieve anti-burgerlijkheid. Nu weet ik wel. dat het burgerlijk fatsoen, als het niet door een authentiek-christelijk ethos wordt gedragen innerlijk niets waard is. Het heeft bovendien zijn gezicht ver brand, als men bedenkt hoeveel nette huisvaders onder Hitier nazibeulen zijn geworden. Maar de impliciete hoon voor alles wat Wolkers' barbaars vitalisme te boven gaat. Is voor mij onverdraaglijk. Meen niet dat ik geen oog heb voor de enorme passie waarmee dit boek ge schreven Is; de passie voor de rode 01- ga, een poos de vriendin van de ik-figuur, daarna zijn vrouw, later van hem geschei den; Olga die tegen het eind van het boek bezwijkt aan een tumor In de herse nen en door de ik-figuur met voorbeel dige trouw tot het laatste toe wordt bijge staan. Hier is een grootheid door mense lijke passie, die aan benepen moralisten ontgaat. Wanneer Egon Friedell Beethoven met Michelangelo vergelijkt, wijst hij op bei der gewelddadige ruwheid, het onorde lijke in de manier van leven, hun harts tochtelijke erotiek en het ontbreken van elke bereidheid tot concessies. Grote kunst laat zich niet door een burgerlijke moraal insnoeren. Maar bij Michelangelo zowel als Beethoven stond tegenover dit alles een enorm idealisme. Na de impasse van Terug naar Oegst- geest heeft Wolkers zich van het gene ratie-conflict gewend tot de beschrijving van een alles overheersende passie voor een vrouw. Ook nu weer dus levensbe kentenissen. De man is hier het in alle jaargetijden bronstige mensdier; het speelt zich allemaal af beneden de navel, om met Nietzsche te spreken. Het is hier de sexuele drift pu- sang, niet vermengd met idealisme zoals in Wagners Tristan und Isolde. Zoals gezegd, het was me niet mogelijk- me van mijn plicht als criticus ten aan zien van Wolkers te kwijten zonder „Een zeker tegengif". Léautaud is een typische Franse literaat; in Nederland kan men hierbij het beste aan Greshoff denken. Ik heb in dit boekje zoveel aangestreept, dat ik met het overnemen van de citaten maar ben gestopt. Men zou het hele boekje moeten overschrijven en dat heeft geen zin. Wel een bewijs van het interes sante van deze verzameling, althans voor mensen die zelf ook iets van schrijvers- bloed In zich hebben. Na het aardsdlonysische van Wolkers is het een verademing zich te bewegen In de apollinische sfeer van Léautauds nachtelijke schrijfsels met ganzeveer bij kaarslicht. „De beste momenten uit mijn leven: "s nachts tussen twaalf en twee, alleen, in stilte dromend over de ontelba re dingen die mijn geest bezighouden" (33). „Schrijven is niet alleen een plezier voor de geest. Ook voor de zintuigen. Het gekras van mijn ganzeveer over het papier is iets heerlijks, ik zou het van iemand anders naast mij niet kunnen ver dragen" (50). „Ik leef bij kaarslicht, om dat ik electriciteit Iets volkomen verachte lijks vind" (66). „Schrijven! Dat is toch iets wonder baarlijks! Twee individuen werken samen in één: de een schrijft vlug op invalt, de ander let tegelijkertijd 01 deelt, wikt en weegt en hakt de door" (70). „Ik heb weinig gesel niet omdat ik zoveel ander werk ti had (want aan werken heb ik stierl land), maar omdat ik altijd alleenj geschreven heb, als ik voelde goed ging. Zo ik al een talent heb, het dat van improvisator" (78), „Esprit" is dat je de dingen voelt, scherp observeert, ogenbll snapt en je gedachten ook meteel verwoorden" (87). Het Franse realisme is nooit h< gespeend van esprit. Die spirit geeft een tegenwicht, dat ik in het daagse Nederlandse realisme m dingen des geestes" (67) waar bli 'In het .neo-barbarisme? Of ze goed weggestopt, dat je ze niet! terug kunt vinden. Liever don mee te huilen met dl ven in het bos, blijf ik dit openlijk ren. Het geschokte burgerlijke fi hoeft er niet eens een te pas want dat is niet altijd een onvt getuige. Kritiek moet altijd gepaard een element van zelfkritiek. Toch volhouden dat onze literatuur in ei passe is geraakt en dat de ovei publiciteit voor Cremer, Wolkers, Vj Reve en andere min of meer bef barbaren daar geen goed aan doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14