Ernst Happel: dit moet propagandaduel worden Leider Black Power gepakt WEEKAGENDA Topaz Cuba-crisis door Amerikaanse bril bekeken jlMZET DAF STEEG |MEI 100 MILJOEN Bolletje Ajax-Feijenoord wedstrijd van de waarheid ltimatum op Maagdenhuis aangeplakt tnerika besteedt :>or ruimtevaart 6 miljard dollar Salarissen van burgemeesters gaan omhoog Minister Klompé Miss Crèche 1970 2 Miljard voor oplossing van afval-probleem |oclit«wds<t« Warmonder Tol 70 EUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1970 ROTTERDAM De wedstrijd van de waarheid. Zo wil len ze AjaxFeijenoord in het Rotterdamse kamp toch wel graag noemen. „Want", zegt Ernst Happel, we staan vijf punten achter op Ajax, maar feit is dat we in deze competi tie ongeslagen zijn. En dat is iets wat Ajax moeilijk van zich zelf kan beweren." Ajax—Feyenoord dient derhalve een propaganda voor het voetbal te worden. „Wanneer we géén kam pioen mogen worden", lacht Happel, ,dan wensen we dat record tóch te landhaven." En iets ernstiger: „waar maak je het mee dat je als ploeg lie nog niet verloor kansloos bent." In AjaxFeijenoord, is de Rot- erdamse formatie nochtans favo- iet. Theo Laseroms gevraagd om jjn prognose: „Moeilijke vraag, daar toch geef ik ons elftal een tans. Vergeet niet dat we de sterk te verdediging in het betaalde voet- iel hebben. Ik geloof dat wij ons in iet begin even moeten laten zien, ,e Ajacieden daarmee moeten trach- en te imponeren." Waaraan zij toegevoegd, dat de Amsterdamse aanvalslinie. hoe im ponerend vaak tegen andere tegen standers, vooral tegen Feyenoord de laatste jaren onder een mentale druk speelde. Maar dat kan van Feijenoord deze maal ook gezegd worden, want bewust of onbewust, de wedstrijd tegen Celtic, volgende week woensdag, zal bij de meeste Feijenoorders een rol spelen. By Ajax—Feijenoord vergeleken lijken de overige eredivisieduels in het niet te verzinken. Toch speelt Holland Sport een interessant duel op Houtrust tegen PSV en treedt ADO in Groningen aan tegen GVAV. Beide duels zullen niet ver van een gelijkspel af liggen. Sparta moet van DWS kunnen winnen, terwijl er voor SVV weinig eer lijkt te be halen bij MW, Rinus Gosens gaf het trouwens na afloop van SW ADO toe, tenzy er een wonder gebeurt is het afgelopen voor ons. Dat Gosens' overgang naar Hera cles van invloed is op SWs res terende programma lijkt dan ook uitgesloten. Go AheadTelstar wordt ook een drie. Dick Beek daarover: „Mis schien zit er zelfs meer voor ons in. Wij draaien goed dit jaar. Over me zelf ben ik dik tevreden. Weet je ik ga trouwen in juni. Daarom kan ik aan het eind van het seizoen best een beter salaris gebruiken. Ik begrijp heel goed dat ik nü die ver hoging moet waar maken." NECNAC wordt een wedstrijd die de Bredase ploeg kan winnen. Het lijkt namelijk niet waarschijn lijk dat de Remmers-elf wéér voor het eigen doel gaat liggen in de eigen Nijmeegse Goffert. HaarlemFC Twente levert het zoveelste gelijkspel op voor de ploeg van Hughes en AZ'67DOS is zon dermeer een verloren zaak voor de kanaries. MSTERDAM Een groep van m 200 studenten van de faculteit letteren heeft gistermorgen korte voor het Maagdenhuis gedemon- erd en er een «ltimatum afgege- waarin wordt gesteld dat de ven van prof. dr. mr. Rooy, de etarls van de senaat, en prof. dr. IViegersma, pro-rector, vóór dins- 28 april om twaalf uur moeten ingetrokken. plgens de studenten houden deze iven, die zij een voorspel op de i-Veringa noemen, de democratise- libeweging binnen de faculteit te- Het ultimatum werd aangeplakt e grote, gesloten deuren van het Igdenhuis. L (of. Rooy schrijft in zijn brief van pril, dat rector en assessoren en He interfaculteiten op aandringen Je toekomst rekening te houden jhun wens de standpunten van de fcrse universiteitsinstellingen te Jferneren in plaats van deze afzon- ijk bekend te maken. In de brief prot. Wiegersma van 31 maart (kt het college van rector en as- oren bezwaar tegen de samenstel- van het studieprogramma door jersiejaarsstudenten, zoals dit nu de letteren-faculteit is geregeld. ig zeven maanlandingen iSHINGTON Voor het ko- Se begrotingsjaar dat op 1 juli begint, heeft het Amerikaanse van Afgevaardigden 3,6 miljard r uitgetrokken voor de bekosti- van het ruimtevaartprogramma. Is 268 miljoen dollar meer dan bedrag dat de regering had ge- nprt P u't te trekken. Het voorstel I met 229 tegen 105 stemmen »ard. NASA, het Amerikaanse bureau j Lucht- en Ruimtevaart, gaat /9/~y -en miljard dollar hiervan be- J n aan het Apclloprojekt. In vier tijd moeten er nog zeven Apollo- Aes op de maan gaan landen, "puis van Afgevaardigden stelde j=Jor 130 miljoen dollar meer be- i^^®aar dan de regering had ge- si. De Senaat moet nu over het htwerp beslissen. voorstel om vrijwel alle ge- pe fondsen voor de bouw van femand ruimtestation dat in een om de aarde gebracht zou moe- lorden, te schrappen, werd afge- PORT OF SPAIN De politie van Trinidad heeft gisteren de 34-jarige leider van de Black Power beweging, Granger, ge arresteerd. Sinds de regering van Trinidad en Tobago dinsdag de noodtoestand afkondigde, is Granger onvindbaar geweest. Volgens onofficiële cijfers zijn tot dusver 44 aanhangers van de Black Power gearresteerd. Bovendien zijn nog vijf soldaten gearresteerd nadat muitende troepen die de zijde van de Black Power hadden gekozen, een militair kamp in de buitenwijken van Port of Spain in brand hebban gesto ken. Volgens niet-ofticiële berichten be reidt de regering een amnestie voor om een einde te maken aan de muite rij in het leger. Een woordvoerder van het rebellerende leg?r zei dat hij geen bijzonderheden kon geven over de „vredesonderhandelingen", die woensdag zouden zijn begonnen in een gebouw dat in handen zou zijn van de muiters. Aangenomen wordt dat de muiters de vrijlating van de Black Power aanhangers verlangen. Gisteravond zijn leden van Black Power opnieuw de straat opgegaan. Een confectie-fabnek werd in brand gestoken. Er zijn 26 aanslagen met molotof-cocktails gepleegd. UTRECHT De salarissen van burgemeesters in gemeenten tot 8000 inwoners worden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 belangrijk verbeterd. Binnenkort wordt dit bij K.B. geregeld, als resultaat van het georganiseerd overleg van de centra les van rijkspersoneel. De voorzitter van de groep be stuursambtenaren van de Neder landse Christelijke bond van Over heidspersoneel, mr. P. van Driel, deelde dit gistermiddag mee op de landelijke vergadering van de bond in Utrecht. Hij zei dat de verbetering van 35 - tot ƒ144.- per maand meer moet worden gezien als een eerste stap naar een volkomen nieu we jaarwedde-regeling voor burge meesters, een regeling die zal worden gekoppeld aan een even rigoureuze herziening van de gemeente-indeling die op het ogenblik nog 21 inwoners klassen kent, maar dient te worden ingekrompen tot hooguit 15. NDHOVEN De omzet van is vorig jaar met 100 mil- gulden omhoog gegaan naar Jiljoen, wat een stijging van 5tukProcent betekent. Het ex- ïtiesaldo bedroeg 68,9 mil- en de winst na aftrek van breedrijvingen en vennootschaps- ling 20,9 miljoen (in 1968 ïln.). ferootste deel van deze gunstig |ten staat op naam van de be pto's. Ook dit jaar zullen d. hiervan weer toenemen trig jaar was de ordervoorraac procent groter dan eind 196} fcrktaandeel van DAF-bedrijfs J steeg in Nederland van 39 15 procent. sector van de person en w: 6852 lat vooral de export een steeds belangrijker rol spelen. Deze steeg met liefst 27 procent. Opvallend hier bij is de sterk gestegen vraag in En geland. De produktie van personenwagens steeg met 7,2 procent naar 64.300. De directie tekent hier echter bij aan, dat de stijging groter had kunnen en moeten zijn, maar dat deze geremd is door personeelsgebrek. De gespannen arbeidsmarkt was merkbaar zowel in Eindhoven, waar de 33 wordt ge bouwd, als in Born, waar de carrosse- •iebouw en assemblage van de typen t en 55 plaatshebben. Pas later in het jaar, toen het wer- .ngsgebied tot diep in België werd (itgebreid, verbeterde de situatie in 3om en kon de dagproduktie tot 300 vagens worden opgevoerd. Ook de takingen in Frankrijk hebben een nadelige invloed op de produktie ge had. Engeland heeft intussen maatrege len getroffen voor de „onmiddellijke verzending van lichte wapens" naar Trinidad-Tobago zodra premier Wil liams daarom vraagt. Dit deelde het ministerie van buitenlandse zaken in Londen mee. In Washington zei een woordvoer der van het Witte Huis, dat het niet de bedoeling is dat er Amerikaanse 'soldaten op Trinidad aan land wor den gezet. AMSTERDAM Tijdens een feestzitting ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Stichting Maagdenhuis in de Amsterdamse Westerkerk heeft de minister van CRM, dr. M. Klompé, gistermorgen de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de voorzitter van het Stichtings bestuur, mr. H. Blaisse. Hierna werd een herdenkingsboek gepresenteerd, geschreven door dr. H. de. Wolf, waarin vier episoden uit de historie van katholiek Amsterdam zijn opge tekend. Dolle Mina's meenden van de gele genheid gebruik te moeten maken om de minister te onderscheiden met een witte sjerp, waarop de tekst „Miss Cr che 1970". Glimlachend nam de bewindsvrouwe bij het betreden van de kerk de onderscheiding in ont vangst. Het bestuur van de Stichting Maagdenhuis bood na afloop van de bijeenkomst een gift aan als bijdrage in het fonds „Jeugdprofiel 2000". De stichting die dit fonds gaat beheren zal een aantal deskundigen en weten schapsmensen de opdracht geven richtlijnen aan te geven voor de jeugd tegen de eeuwwisseling. In restfonaal verband UTRECHT De hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor de mi lieuhygiëne. dr. N. Groen, heeft de noodklok geluid over het vaderlandse afvalprobleem, dat volgens hem een heel andere aanpak nodig heeft dan de tot nu toe gebruikelijke. Volgens de heer Groen heeft alleen de vuilverbranding toekomst, maar dan wel op de voorwaarde dat het in regionaal verband gebeurt, dus op een schaal van enkele honderddui zenden inwoners per installatie. Tot het jaar 2000 zal voor de bouw van installaties voor het verwerken van vast afval en vuil ongeveer twee mil jard gulden nodig zijn. Dr. Groen stelde gistermorgen tij dens een kadercursus milieuveront reiniging te Utrecht, dat de totale hoeveelheid huisvuil die per jaar in Nederland wordt geproduceerd in een strook van een meter hoog en een meter breed de aarde ruimschoots zou kunnen omspannen. Het tot op heden gebruikte systeem van de vuilnis- -stortplaatsen, waarvan er in ons land ongeveer duizend zijn, wil de heer Groen zo snel mogelijk zien af geschaft, al was het alleen maar met het oog op het rattengevaar. De hoe veelheid huis- en industrieel afval groeit elk jaar dermate snel, dat met het inrichten van regionale verbran dingsinstallaties naar de mening van dr. Groen niet langer gewacht mag worden. LONDEN Drie gewapende gangsters hebben gisteren in <^e Lon- dense .iuwelierswijk Hatton Garden een pakje diamanten ter waarde van 128.000 pond (ruim 1 miljoen gulden) buit gemaakt. Zij overvielen twee postboden, die de diamanten bij eer. juwelier wilden afleveren. De gangsters duwden de postbodes de trap af. namen hen de pakjes af en vluchten ln een klaar staande auto. r *ow8 JiMÓjepïceom/ Donderdag 23 april Schouwburg, 8 uur: Het A'dams Volkstoneel met „De Jantjes". Lakenhal, 8 uur: K. en O., hedendaagse muziek. Willy Goudswaard slagwerk, Rlen de Reede flul. en Theo Bles plano. Gebouw Staalwtjk. 8 uur: ledenverga dering Door Eendracl-jS Verbonden. Zaal Mekel. Hogewoerd 87, 8 u.: bijeenkomst PvdA met als spreker M. Zondervan. VrUdag 24 april Pisbuis, achter Hoflaan 76, 7—9.30 uur: rullciub voor verzamelaars. Kotf'ekamer Gehoorzaal, 2.30 uur: jaar- verg. afd. Lelden e.o., Ned. Bond van Gepensioneerden. Schouwburg, 8 uur: Het A'dams Volkstoneel met „De Jantjes". Gehoorzaal. 8 uur: feestavond P.V. Lichtfabrieken. Zaterdag 25 april Schouwburg, 8 uur: Litterts Sacrum, „Chunklblx Limited". Zondag 26 april Schouwburg, 8 u voorstelling i.b.v. Hartstichting. Maandag 27 aprU De Doelen. 8 u.: amateurfotografen, uitslag clubwedstrtjd. Filmzaal universiteit, Rapenburg 73. 8u: K. en O., „Bevrijding", lezing door drs. R. L. Schuursma te Utrecht met unieke klankopnames en films. Schouwburg, 8u.: „Theater" met „Buit". Groenoord-restaurant, 8.15 uur: Kynolo- genver. Rijnland. Oegstgeest: Gemeentecentrum Lljtweg. 8 uur: voorlichtingsavond met dia's en films Harstichting. Oegstgeest: Lange Voort 47. 2.30 uur: Ver. Vrienden van het Lied, Margreet Honig sopraan, Rudolf Jansen plano en Lleuwe Visser bas. Dinsdag 28 april Stadhuis, 7-8 u.: spreekuur. Bouwfonds. Breestr. 19, 7-8 u.: spreekuur Chr. Emi gratiecentrale. Schouwburg. 8 uur: .Theater" met „Bult". Bedrljfstechnlsche school, medusasstraat 24. 2-5 en 7-9 u.: tentoonstelling werk van leerlingen. Rijnsburg: Maranathakerk. 8 u orgel concert Piet van Egmond (Stanley. Wal- ther, HSndel. Mendelssohn. Vlerne en concertgever). Woensdag 29 april Schouwburg, 8 u.: Lltterls Sacrum. Stadhuis. 4-6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Bedrljfstechnlsche school, Medusastraat 24, 2-5 en 7-9 u,: tentoonstelling van werk van leerlingen. Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde, 8.30 u.: concert Toos Onderdenwijngaard, (Schubert. Mozart, Scarlatti, Messlaes en Debussy). Donderdag 30 april Schouwburg. S u.: K. en O. „Met blijdschap geven wij kennis", (cabaret). Vrijdag 1 mei Schouwburg. 8 u.: K. en O., „met blijdschap geven wij kennis" (aabaret). Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde, 8.30 u.: concert Toos Onderdenwijngaard (Schubert, Mozart, Scarlatti. Messiaes en Debussy) Zaterdag 2 mei Hooglandse Huls. Moriaansteeg. u.: jaarvergadering afd. Leiden e.o. Prot. Chr. Kosterbond. Schouwburg, 8 u.: Litteris. Sacrum. Tentoonstellingen Lakenhal: tentoonstelling originele do cumenten Pilgeim Fathers Lelden (van 29 april tot 4 oktober). FILMS IN LEIDEN CAMERA De sex en Eva. 18 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vr- en zat-nacht 23.30 uur? Bye Bye Barbara, 18 jaar. LIDO Topaz, 14 jaar, dag. 2.30, 7 en 9J15 uur; zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR Rio Hondo, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. REX Het mooiste speelgoed. 18 jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30, 4.45, 7 en 9 14 uur: vr- zat-nacht 23.30 uur: Diep ln het graf, 18 jaar. STUDIO Midnight Cowboy, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon De burcht ln de Ardennen, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2 30 4.45. 7 en 9.15 uur. Dokters dienst l'ot zaterdag 10 uui de eigen dokter raadplegen Daarna 6 maal 2 bellen toi zondag 24 uur Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst en de dienst op 30 april van apo theek R. van Breest Smallenburg te Lei derdorp wordt waargenomen door Apo theek Reijst. De zaterdagdienst na 18 uur, de zondag- dienst, de avonddienst na 18 uur. de nachtdienst en de dienst op 30 april van de Ocgstgeestse Apotheek wordt waarge nomen door Apotheek Reijst. Apotheek Voorscholen is de gehele week geopend. Op donderdag 30 april wordt de dienst waargenomen door Apotheek Reijst Steenstraat 35. telefoon 20136 en door Apotheek Voorschoten. De andere apo theken te Lelden, de Oegstgeestse Apo theek en apotheek R .van Breest Smal lenburg te Leiderdorp zijn op 30 april gesloten. Sociëteit „rwcDtvvel". Breestraat u (sociëteit voor kamerbewoner» en alleenstaanden vaD zo (aar e.o.). Openingstijden dinsdagavond van 8.30 uur tot 11 uur woensdagavond van 8J0 uui tot II uur vrijdagavond van 8.30 uur tot U uur. zaterdagavond van 8.30 uur tot 1130 uur zondagavond van 8 30 uur tot tt uur Mobiel ANWB-kanioor iedere maandag en donderdag van 10 tol uur uur op de Lammermarkt (tot 27 februari De Behandeling na ongevallen ische oenandeiirig na onge vallen wordi van dinsdag 12 uur mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomer door nel Diaconessenhuls vrijdag 7 uui toi zaterdag 12 uur door bei Et Elizabeth ziekenhui» (Hooigracht) Op andere werkdagen »n op zondagen door net Aca demi«ch Ziekenhui» Alarmnummer» Doktersdiensi maai (zat 10 u. voor middag toi zondag U uur) Branaweei 5 maal I Politie 5 maal 4 EHBO 70645 Gemeenschap Zuid-West Hulpverlening»- en informatiediensi vooi Lelden Zuid-West <ecretart»at Jac ques Ursuspiantsuen 83 vooi hulpverle ning telel 2101 ou geen gehoot telel 10460 voor informatie telel 13921 Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhui»; oezuekuren maandag woensdag donderdag en vrtj- dag 10 00—19 45 uur dinsdag 13 00—14.0C uur: zaterdag 15 00-16 00 uur: zondag alg Christ en nationale feestdagen 14.80—16 00 uur; zaterdag 15.30—16.30 uur: zondag, alg. Christ en nationale feestdagen 1530—17 00 uur. Klnderkllntek. maandag, woensdag, don derdag en vrUdag 18.15—19 00 uur; dinsdag 13.00—14.00 uur; zaterdag 15 00—16.00 uur: zondag, alg. Christ. en nationale feestda gen 14.30—16 00 uur Ellsabethzlekenhuis Lelden derde Uai dagelijks van 2 tot 3 uur en *s avonds van kwart voor 7 tot half acht. kraamafdeilna dagelijks van s tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 13 tot 12. tot en dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, v-tjdag- en zaterdagavond van zes tot zeven fdassepatlënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 18 tot 14.88 uur. zon- dag-- il tot 12 en 2 tot Jelgersmakllniek; maandag tot en met vrijdag van 16.45 tot 17.45 uur; zaterdag 13 tot 15 uur: zondag 11 tot 11.45 en 13 tot 15 uur. Diaconessenhuls. dagelijks eerste kl. 11 tot 12. 1.15 tot 8 en 7 tot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 1 en 7 tot 8 u., derde kL 1.15 tot I en 1 tot 8 u.kinderafdeling dagelijks van MS—3 en 8 30-7 f5 uur ALPHEN - Ziekenhuis Kynoord; dage lijks took zondag): le en te tlas. van 10.30—11.00 uur van 14 00—15.00 uur van 18.00—19.00 uur. Se klas: van 14.OO—15 00 uui van tl. 00— 19 30 uur Kraamaldeiing. van 14.09—15 00 uui. van 19.00—19JO uui alleen voor echtgenoten Kinderafdeling, van 14.00-15.00 uur. van 18.00—1880 uui dinsdag en donderdag al léén vooi vader» Kinderen Oeneden 16 laai geen toegang NUUKUWU h - Sole Miiu klasse-pa- tienten dagelijks van I tot nall 5 eo des avonds van 7 tot 8 taaipailénten zon <1gs van 1 tot s, dinsdag van 1 tot half 1. donderdags van nall tot half 8 en zater dag» van 1 tot half KATWIJK Zeehospitium longkJlniek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag e« donderdag evenwel van 7 tot 8 tbc-afde- llng dagelyka van half S tot half 5 Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 8 tot half 5 Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8. zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zatehrdag en zondag van half 3 tot half 4 Musea en Hortus Museum VoLkeJUtunae, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 6 uur. Museum Oudheden. Rapenburg op werkdagen van 10 tot 6 u.. ook zaterdag, zondag van l tol 6 uur. Sted Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot uur zon dag van 1 tot 4 uui Hortus Botanicus (Kapetihurg). op werkdagen van 0 tot 13 en van 3 tot 5 uur kassen zaterdag» en zondag» gesloten ten Tentoonstellingen Legermuseum, tot 30 juni; aquarellen- expositie verbeeld verleden dag. 9-17 u„ zond 13-17 u. zat gesloten De Lakenhal: tentoonstelling „Dubbel beeld" (beelden en tekeningen van Jan Maaskant en Frans de Wit), van 3 april—4 mei, dag. 10-17 uur. zondag en 30 april van 13-17 uur. Molenmuseum De Valk: molenaarswo ning. werkplaats, documentatie over mo lentypes (tot half sept., dl. t/m za. van 10-17 u„ zo. 13-17 uur). Galerie v.d. VUst. Botermarkt 3. 1-30 april grafiek Rob Clous en keramiek van Babs van Elsdlngen (dl. le.m. za. van 9-18 uur). WARMOND Het actiecentrum van de PPR en de werkgroep War mond van D'66 hebben een brief gestuurd naar de gemeenteraad, waarin zij aandringen op snelle maatregelen ter verbetering van de verkeerssituatie rond de Warmonder Tol. Speciaal vragen zij aandacht voor de veiligheid van de kinderen die zich in de komende maanden lopend en fietsend naar het zwem bad Poelmeer begeven. Onder meer wordt een snel heidsbeperking van 50 km per uur bepleit voor de gehele Oranje Nas- saulaan alsmede een inhaalverbocL Voorts vragen de adressanten druk op Leiden en Oegstgeest uit te oefe nen ten aanzien van een snel heidsbeperking voor de gehele Abtspoelweg. Verder: een fietspad langs de oostkant van deze weg en een inhaalverbod. Ook wordt plaatsing van spoegels of ver keerslichten bij de voormalige tol langs de Haarlemmertrékvaar van belang geacht. Academische examens LEIDEN Rijksunhl'rsltelt, 23 apnl. Doet. ex. Ned. recht: de heer F L M M de Gou (Venlo); doet. ex. fiscaal recht: de heer j m van Kempen (Leldschen- dam); kand. ex. Slavische taal- en letter—- kunde: mevr. H m E Starreveld-van Nlel (Schevenlngen) Rapenburg 94: Galerie t Dulvenhuys. paintings and drawings van Barbara Bangs-Blalr, van 12 april tot 3 mei, dlnsd. tot en met zondag van 2 tot 8 uur. Rapenburg 25: expositie oosterse handschriften (30 april tot en met 15 mei. dag. 9.30-12.30 en 2-5 uur). WASSENAAR - Kunstzaal Heuff, plastieken van Katlnka Bruyn - van Rood en schilderijen van Bob Bruyn. van 4 tot en met 29 april, maandag tot en met za. 10—17 u.. dl. 20—22 u„ zo. na afspraak, Hoflaan 7. HAZERSWOUDE, Rijndijk Arch.- bur P Roelands en W van Kesteren. WU- tem Kloosstraat 4: openingstijden-: werk dagen van 9 tot 5 uur. zaterdags van 1 tot 5 uur. zondags niet: expositie van 18 april tot en met 9 mei: Frans de Jong (Amsterdam) grafiek. LIDO Alfred Hitchcock, ook wel de „master of the suspence" genoemd, is van zijn psycholo gische thrillers afgestapt en heeft zich op het spionagewerk gewor pen. Het resultaat is de film ,Topaz", gemaakt naar een roman van Leon Uris. die ook het boek Exodus schreef. Het gaat over de Cubaanse crisis met daar door heen geweven een groot lek in de Nato in het Parys van 1962. Hitchcock heeft zich dus bezig ge houden met een stukje wereld geschiedenis, dat nog niet zo ver achter ons ligt en het moet gezegd worden: hij is en blijft een vakman. Jammer is echter, dat deze Cu ba-crisis wel heel erg door de Ame rikaanse bril wordt bekeken. De Russen zien eruit als boeven, de Cu banen roken allemaal grote sigaren en dragen woeste baarden, alleen de Amerikanen zijn nog even clean als altijd. Het doet allemaal wel wat naïef aan, maar afgezien daarvan blijft er toch wel genoeg over om te genie ten. Wie van spanning en spionage houdt, komt volop aan zijn trekken, want de regisseur weet de zaak goed in de hand te houden, zodat de film de kijker wel boeit. Het begint met een Russische top functionaris, die naar het Westen overloopt en het eindigt met de zelfmoord van een respectabele NA TO-man en wat daartussen gebeurt, is teveel om uit de doeken te doen. De handeling wisselt van Moskou, Kopenhagen, New York, Havana naar Parijs en Hitchcock heeft er echt wel werk van gemaakt. Triest alleen, dat zijn visie op dit stukje geschiedenis toch wel wat eenzijdig is en dat is zelfs met spanning niet hélemaal ongedaan te maken. (Tikkeltje naïef) De Burcht in de Ardennen TRIANON Een waanzinnige oorlogsfilm is „De Burcht in de Ar dennen". Het is een gevecht van Amerikaanse soldaten, echte mensen met achtergronden en ka rakters, tegen Duitse soldaten, schimmen op de achtergrond, die al leen maar goed zijn om te worden doodgeschoten of, en dat is minder prettig, dood te schieten. Eein ge vecht dat, evenals alle gevechten, één grote ruïne overlaat van mensen en dingen die door mensm zijn gemaakt. Een groep soldaten legert zich in een tot de nok toe met kostbare kunstschatten gevuld kasteel. De graaf en gravin willen het kasteel koste wat het kost redden. Zij zijn zelfs bereid daarvoor de Duitsers binnen te laten. De majoor (Burt Lancaster) wei gert onverbiddelijk. Oorlog is oor log. De strijd wordt gestreden, alle soldaten sneuvelen, op één na. een jonge schrijver, die naar aanleiding van dit gevecht zijn boek De Burcht in de Ardennen schrijft. Er zitten ontroerende, onvoorstel bare scènes in de film. Zoals de jon ge theoloog, die, terwijl hij op wacht zit, fluit speelt. Een Duitser, die een eindje verderop zit, zegt hem dat hij het anders moet doen. Hij biedt" aan de fluit te stemmen. Terwijl hij een stukje Brahms speelt wordt hij neergeschoten door ?en andere Amerikaanse soldaat. „Waarom deed je dat?" „Dat is mijn vak!" Een goede film, waar je je weer eens kan gaan zitten afvragen, waarom mensen in vredesnaam vechten. Ontroerend) De seks en Eva Een Duitse film (regie Herbert Ballmann) met een nogal misleiden de titel; hij heeft hoegenaamd niets met seks van doen, althans niet in de betekenis, die doorgaans aan dit woord wordt gehecht. Voortdurend is letterlijk en figuurlijk de dokter aan het woord, die Eva (en Adam) volgt van geboorte tot ouderdom. Heel klinisch wordt, vaak met be hulp van tekeningen en grafiekjes, uit de doeken gedaan, hoe het nu allemaal precies zit met de mens in zijn verschillende ontwikkelingssta dia. Er wordt afgedaan met taboes, zoals die ten opzichte van de ona nie, en er wordt vrij uitvoerig inge gaan op de problemen rond de abor tus en die van de ouder wordende mens. Beoordelen wij De seks en Eva als speelfilm, dan zijn we snel klaar met ons oordeel maar bezien we hem als voorlichtingsfilm, dan zeg gen we: toch niet de slechtste. (Voorlichting)) Rio Hondo LUXOR Regisseur -José Briz heeft van Rio Hondo een redelijke western gemaakt. Jammer genoeg heeft ook hij zich hier en daar weer laten verleiden tot het opzetten van grootscheepse schietpartijen. Johnny en Notah Moon, in een uitstekende dubbelrol vertolkt door William Shatner, zijn tweeling broers. Notah en Johnny beiden halfbloeden leiden een totaal verschillend leven. Notah heeft zich opgewerkt tot leider van een groep indianen, de Comanches, en brengt de dag door met moord en plunde ring. Zijn broar, die als twee druppels water op hem lijkt, ondervindt hier veel hinder van. Overal verwisselt men de twee broers en wordt John ny bedreigd en verstoten. Hij zoekt Nptah op en vraagt hem te stoppen met zijn misdadige praktijken. No tah wil hier niets van weten en het Frederick Stafford als de diplomaat André Devereaux in Topaz draait uit op een tweegevecht, waarbij Johnny zoals gewoonlijk als overwinnaar tevoorschijn komt De, vooral in het begin van de film, fraaie natuuropnamen worden afgewisseld door de bekende bloe derige taferelen. (Redelijk) Prolongatie STUDIO Na twee weken L1DO verhuisde „Midnight Cowboy" voor de derde week naar dit theatertje. Het is een buitengewoon en soms zeer aangrijpend verhaal, verfilmd door John Sclesinger, over een naïe ve cowboy en een cynische scharre laar, die elkaar vinden Ln New York. Sclesinger geeft met zijn film ?en ingrijpend beeld van de Ameri kaanse samenleving- met haar ver wording, rijkijom, armoede en on werkelijkheid. Dustin Hofman en Jon Voight zorgen voor uitzonder lijke acteerprestaties. TRIANON Het mooiste speel goed. Tweede week. Volgens de aankondigingen een Deense film, die de draak steekt met pornografie, maar ln feite een werkje, waarin weinig te bespeuren valt van iets, wat op een persiflage lijkt Het is alles even fragmentarisch en onsa menhangend. Voor ons had de regis seur deze moeite allemaal niet hoe ven te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9