Kleine apartheid thans veel milder in Zuid-Afrika ABN Spaarbiljet 1970176 Commentaar Nationale Partij verliest grond aan links liberalen Geen discriminatie bij toelating vreemdelingen rrico Algemene Bank Nederland Protest tegen marteling en terreur in Brazilië Gesprek blijkt mogelijk Veel gewonden bij onlusten in Brussel iderzoek HONDERD DUIZENDEN NEDERLANDERS BEREIDEN EXTRA VAKANTIE VOOR Aandeelhouders Philips blij met bod op NKF f100- groeit naar f155.- in vijf jaar en acht maanden Parlementsverkiezingen in Z.-Afrika Zaterdag en zondag uw laatste kans flora nova - 1970 Uit de Haagse hof geplukt Nieuwe aardschok treft Turkije Oltmans: brief tegen Soeharto niet van mij 13 VRIJDAG 24 APRIL 1970 T Het a.r. Tweede-Kamerlid M. w Schakel «as .x, Burgemeester Schakel terug na tweeëneenhalf jaar opnieuw in Zuitl-Afrika. Hem is gebleken dat men in dat land bereid is nAls purucliutist OJ) llf ItlttOJl naar Nederland te luisteren. Hij bad wel de indruk dat prof. Verkuyl daar op een zijspoor zat. Verkiezingsstrijd met knotsen (Van onze parlementsredaktie) NOORDELOOS Burgemeester M. W. Schakel van Noordeloos en Hoornaar heeft de verkiezingscampagne in Zuid-Afrika meege maakt. En hij verbaast zich er nog over. Zo fel was de strijd tussen de Nationale Partij van premier Vorster en de afgescheiden Her- stigte Nationale Partij van dr. Hertzog. Als lid van de Tweede Kamer weet de heer Schakel echt wel wat moge lijk is in een verkiezingscampagne. Maar wat men er in Zuid-Afrika van maakt, is moeilijk te beschrijven. Burgemeester Schakel zegt: Het is over en weer een gevecht als met knotsen. Direct na aankomst in de week na Pasen heb ik een verkie zingsvergadering bezocht. Als erva ren politicus voelde ik me in die sfeer als een parachutist op de maan. In zo'n verkiezingsvergadering is men bereid 2Vt uur lang naar de sprekers te luisteren. In de zaal met Russische marine-oefening Okean, die ook gedeeltelijk op Noordzee wordt gehouden, wordt o.a. geschaduwd door tfe Koninklijke marine. Op de foto een van de Russische krui sers, gezien van uit een Neder lands marinevliegtuig. IRUSSEL Bij de onlusten op en het universiteits-terrein in Brus- hebben tot dusver ongeveer hon- 3 politiemannen en gendarmes en r schatting 70 studenten verwon- ?en opgelopen. Een der politie- uien verkeert in een kritieke toe- d, aldus een bekendmaking van Belgische ministerie van binnen- Ise zaken. Minister Polak in Kamercommissie: IGRIJPELIJK wil de Amerikaan se Senaat een onderzoek instel- naar de ontwikkelingen in Cam- ja, dat president Nixon om mili- e hulp heeft gevraagd tegen op- kende Noordvietnamese en Viet- g-troepen. senatoren willen voorkomen, dat opnieuw voor voldongen feiten den geplaatst, zoals in Zuid- Inam en Laos is gebeurt* door- zij onvoldoende waren geïnfor- rd of wat ook gebeurd is etend werden gehouden, herinneren zich maar al te goed, welk gemak de Senaat de Ton- resolutie aanvaardde, die presi- Nixon blanco mandaat gaf fietnam en in zekere zin ook in L Met de gevolgen zit Amerika toe- alleen begonnen massale lucht- 'allen op Noord-Vietnam en aan lijnen, die door Laos naar Zuid- oam liepen. Ook werd de Ame- »nse troepensterkte binnen vrij l tijd op meer dan een half >en gebracht. n heeft gezegd een ander beleid allen voeren, als bevriende lan- bij het uitbreken van conflicten militaire hulp vragen. Op het ën van Amerikaanse troepen zou e toekomst niet meer gerekend !n worden. tbaar wil de Senaat zekerheid en, dat in Cambodja niet in I met deze toezegging wordt hdeld. Bovendien willen de se- ten uit de eerste hand weten, de werkelijke toestand in het is. berichten van de laatste dagen pen opnieuw de indruk, dat de dvietnamese en Vietcong-troo- Bnelle vorderingen maken in de |ng van de hoofdstad Phnom Ze zijn echter moeilijk contro- aar. is mogelijk, dat de ernst van Ituatie bewust wordt overdre- >m de hulpverlening, waarom de bodjaanse regering heeft ge ld. te bespoedigen. Maar de toe- 1 kan ook werkelijk ernstig zijn. flat zo is. kan Amerika geen 'weigeren die de Cambodjanen lat moet stellen, zichzelf te ver- ën, zolang het nog kan. Presi- Nixon moet zich in dat geval tn aan de beperkingen die hij Hf in zijn „doctrine" heeft op- d. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Minister Polak heeft in de Kamercommissie van Justitie ontkend, dat zijn depar tement-zou discrimineren bij het toelaten,, of uitwijzen van vreem delingen. Niettemin diende me juffrouw Anneke Goudsmit (D'66) een motie in, die door de Kamermeerderheid zal worden verworpen. De hele zaak is vorige week aan het rollen gebracht tijdens een tv-uitzending van VARA's om budsman drs. Marcel van Dam. Deze had getracht aan te tonen dat het ministerie wel degelijk discrimineert en dat de vreemdelingen te weinig voorlichting krijgen over wat hen in ons land te wachten staat. Hij had een formulier samen gesteld met inlichtingen en raadge vingen voor vreemdelingen, die de grens passeerden. Het Kamerlid Goudsmit bood zich aan dit formulier via de Kamercommissie verder te spelen in de handen van minister Polak. Deze had daar echter geen enkele behoefte aan. In de eerste plaats om dat het departement zelf zo'n formu lier aan de grenzen laat verspreiden en ten tweede omdat hij zich niet de dienst wilde laten voorschrijven door „goedwillende buitenstaanders". Mejuffrouw Goudsmit ging zelfs zover, dat zij de minister suggereerde het verder allemaal maar aan de VA RA over te laten. Met name freule Wttwaal van Soetwegen (chu) kwam daar tegen in verzet. Als lid van een commissie, die vreemdelingen verder helpt, weigerde zij mee te doen aan de beschuldiging als zou het departe ment zich schuldig maken aan discri minatie en „laks beleid". Polak zelf: „Het vreemdelingenbe leid is humaner dan ooit tevoren. Er vindt beslist geen willekeur plaats." En op een vraag waarom hij niets zei over het VARA formulier: „Ik ben alleen verantwoording schuldig aan de Kamer". In haar motie vraagt mejuffrouw Goudsmit een centrale hulpverle- ningspost, waar alle buitenlanders nietvergeten- fHeetten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K eventueel rechtskundige hulp kunnen krijgen. De bewindsman deelde op vragen van mejuffrouw Nel Barendregt (soc.) mee, dat hij binnenkort bij de Kamer een wetsontwerp zal indienen met een wijziging van het burgelijkwet- boek met betrekking to thet verlenen van ontslag aan vrouwen die gaan trouwen. Mevrouw Singer-Dekker diende een motie in, waarin werd gevraagd om rechtskundige bijstand over het gehele land, onmiddellijk na vrij- heidsbenem ng. Vorige week ver wierp de Tweede Kamer een motie van dit Kamerlid met vrijwel gelijke inhoud. EINDHOVEN Het bod dat Phi lips heeft gedaan op de Nederlandse Kabel Fabrieken heeft de ruim 1150 aandeelhouders die gistermiddag in dfe jubileumhal van de Eindhovense gloeilampenfabrieK bijeenkwamen in een algemene vergadering danig be ziggehouden. Het bestuur zei van me ning te zijn, dat Philips met dit bod een verstandige daad heeft verricht, die een gunstige weerslag zal hebben op de positie v;ip de aandeelhouders. Wat er uiteindelijk met de staalfa briek van de NKF gaat gebeuren, acht de vergadering op het ogenblik nog niet de verantwoordelijkheid van Philips. Men heeft wel het gevoel dat hierover besprekingen aan de gang zijn, waarmee de NKF tracht de staalfabriek een sleviger basis te ge ven. Philips staat hier volkomen ach ter, omdat het NKF-personeel er een grotere bedrijfszekerheid door gega randeerd kan worden. duizenden bezoekers wordt niet gede batteerd. maar direct op de man gespeeld. Het gaat er hard en hand tastelijk aan toe. In dat land, zegt de heer Schakel, zou ik geen politieke carrière kunnen maken. Milder Hij zit nu weer veilig en rustig in het gemeentehuis van Noordeloos en vertelt over zijn tweede reis naar het land Zuid-Afrika. waarvoor hij veel bewondering heeft. Vergeleken met 2Vz jaar geleden is de kleine apart heid aanmerkelijk milder geworden. De leiders van het land voelen goed, dat ze daar van af moeten, zegt de heer Schakel. Als het beleid in hoofdlijnen wordt uitgevoerd, is die kleine apartheid ook niet meer nodig. Het is de heer Schakel weer geble ken, dat men daar in Zuid-Afrika naar Nederland wil luisteren en dat een gesprek mogelijk is. Zoeloehmd Het Kamerlid van de ARP is, met echtgenote, naar Zuid-Afrika gegaan op uitnodiging van de deputaten voor de emigratie van de Gereformeerde Kerken (Dopperkerk) en om te spre ken op de Van Riebeeckdag in Johan nesburg. Op tal van plaatsen, waar de heer Schakel kwam. was prof. Verkuyl net geweest. „Ik had wel de indruk", zegt de heer Schakel nu. „dat prof. Verkuyl in Zuid-Afrika op een zijspoor zat." De burgemeester van Hoornaar vloog duizenden kilometers kris-kras over het grote Zuid-Afrika. Zo be zocht hij Zoeloeland en Ovamboe- land. Als globale indruk heeft het Ka merlid gekregen, dat de politiek van de regering onder de heersende omstandigheden wel goed is. Een al gemeen stemrecht zou niet mogelijk zijn. gezien het grote verschil, dat er bestaat tussen de bevolkingsgroepen. Maar de heer Schakel geeft wel tóe, dat op den duur er wel een algemeen stemrecht moet komen. Geen opstand Dat er binnenkort een opstand zal uitbreken is beslist niet waar. De welvaart neemt immers toe. De rei zende burgemeester sprak nog met generaal Van den Berg, de chef van de geheime politie, die er trots op is, dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de JOHANNESBURG De. Nationale Partij van premier Vorster heeft gisteren bij de parlementsverkiezingen grond verloren aan de meer linkse, liberale partijen. Vorsters partij verloor twee zetels, maar bleef met in totaal 118 zetels toch wel de grootste partij in het land. De links liberale Verenigde (op positie) Partij van De Villiers-Graaf dat sinds 1964 geen bommetje is ont ploft in het land. Volgens de informaties, die de heer Schakel in de omroepwereld kreeg, is het beslist niet waar, dat de geheime politie geluidsbandjes van de NCRV onklaar heeft gemaakt. voor een bezoek aan de in Boskoop Zaterdag geopend jran 10 22 zondag geopend van 12 22 t Voorlichting aan toinlieflHibb» Gelegenheid tot kopen en meenemen. Per „West Nederland" goedfrnrare, gecombineerd* bus-loegangskaorten. boekte een winst van 10 zetels en op een totaal van 47 zetels. De Progressieve Partij van Helen Suzman, de enige die tegen de apart heid is, behaalde slechts een zetel. De grote verliezer is de uiterst rechtse Herstigte Nationale Partij van de afgescheiden Albert Hertzog die alle vier zetels verloor. De Hertzogieten waren de verkie zingscampagne ingegaan met de roep om een „zuiver Afrikanerdom", een taal voor geheel Zuid-Afrika, het A- frikaans en geen contact met Zwarte Afrikaanse staten. Het is een roep ge bleken die zeer weinig Zuidafrikanen heeft aangesproken. Desondanks zal de ideologie ''an Albert worden voortgezet, vertelde Jaap Marais, rechterhand van Hertzog. D*3 Villiers-Graaf is de verkiezin gen ingegaan i>odei het motto: een meer gematigde apartheid en meer politieke rechten voor de zwijgende meerderheid van 13,7 miljoen Afrika nen die geen stemrecht bezitten. DE VILLIERS-GRAAF De ministers van de EEG zijn het eens over de gemeenschappelijke wijnmarkt. Dat vind ik nou een leuk bericht. We zijn geen wijndrinkend volkje. Een glas bier, èla; een borrel, tot daar aan toe; een receptieglas sherry, het kan nog.... maar wijn is eigenlijk alleen voor de luxueuzen en de levenskunstenaars. De meeste Nederlanders proberen het een paar keer als ze. uit meer wijndrinkende vakantiestreken te rugkomen. Maar gek, het landwijntje aan ta fel doet het niet bij de boerenkool, de saucijzen en de snert. Zo slijt het zonnige gebaar weer af en staat de laatste fles vergeten in de kast. Nu is wijndrinken ook niet zo maar het glas ledigen. Bier lest de dorst, een borrel sla je om. sherry drink,je verplicht. Wijn moet je ge nieten. Je moet heel het geheimzinnige ri tueel er omheen kennen. Het opsnui ven van de geur; het voorzichtige eerste slokje, dat kauwend door de mond moet rollen. Men dient daar ernstig bij te kijken. De grootste giller in een restau rant Is altijd het aandragen van een fles. Het behoedzaam ontkurken. De kritische blik van de ober bij het ruiken aan de kurk. De man weet dan precies hoe goed of slecht het is, wat eronder zit. Dan komt het mi nuscule scheutje in het glas van de gast... Die nipt. Misschien legt hij net zijn sigaret weg en de ober giért van binnen, want tabaksgeur in de mond maakt de wijn machteloos om de smaak te strelen. De gast is ontmas kerd als een niet-kenner. Hij had helemaal niet mogen roken of, heel op zijn gemak, eerst een stukje stok brood moeten verwerken om de mond te kuisen. Maar de argeloze gast neemt de Wijn slok. sluit de ogen en knikt met de obligate glimlach van verrukking. De ober haalt verlicht maar onhoor baar adem. De sukkel, denkt hij, die wijn is te koud en hij merkt het niet. Vlug en vaardig schenkt hij de glazen vol, dat is verkocht.... Horecamensen hebben me eens verteld, dat gemiddeld eens in de vijf jaar een fles geweigerd wordt. Dat is dan een klant die of werke lijk een kenner is of een ongelooflijk brutale kwast. In ieder geval krijgt hij altijd gelijk. Er komt een andere fles. Het ontstellend moeilijke van wijn is. dat je uit zo'n lange lijst moet kiezen. Het is voor de leek dan een gok. want het ritueel,'dat ergens in boekjes staat is heel bepaald. Bour gogne of Bordeaux, wit of rood.... Rood bij vis is het verschrikke lijkste wat je doen kan. Dat weet de grootste wijnanalfabeet. Maar mij moest het natuurlijk overkomen, dat ik eten zou met een heel bijzondere Franse dame. Haar man had als liefhebberij een wijn gaard. Met veel moeite had ik een fles van zijn eigen teelt veroverd. Enige kunst nog en haar de Chateau briand die er bij hoorde, te laten kie zen. Ze aarzelde en aarzelde over het menu.... de ober bemoeide er zich mee, of hij een suggestie mocht doen? De tong in witte-wijnsaus was superbe. Ze knikte: „Dat was een goed idee...." Die fles rode wijn heb ik later zelf maar opgedronken. Toen snapte ik waarom ze persé vis koos. Die wijn was bocht. ISTANBQEL Bij een aarbe- ving in het Turkse dorpje Demirci, 60 km ten westen van Gëdiz, zijn giste ren volgens een voorlopige telling 30 mensen gewond geraakt. Ongeveer 400 huizen zijn verwoest Het aantal slachtoffers is beperkt ge bleven omdat het merendeel van de bevolking buitenshuis de nationale feestdag van Turkije vierde. Een kwart van Demirci, met inbegrip van drie oude moskeeën, is vrijwel met de grond gelijk gemaakt. AMSTERDAM De journalist Willem Oltmans, uie vorige week o.m. via Vrij Nederland een brief van me vrouw Dewi, vroegere echtgenote van ex-president Soekarno, met kritiek op het huidige bewind in Indonesië in Nederland introduceerde. ontkent hiervan de schrijver te zijn, zoals wel is gesuggereerd. Naar aanleiding van wat wij daarover op 16 april publiceerden, bericht de heer Oltmans ons dat de brief reeds in november in Japan werd gepubliceerd en dat hij me vrouw Soekarno pas sinds eind maart kent. Actiecomité: betrekkingen herzien DEN HAAG De regering dient haar bezorgdheid en af schuw over de toestanden in Brazilië aan de regering van dit land kenbaar te maken. Minister Luns moet er bij de VN op aandringen, dat de schending van de mensenrechten door de Braziliaanse overheid aan de orde wordt gesteld. Hij zou voorts moeten nagaan of de diplomatieke betrekkingen die Neder land met Brazilië onderhoudt, moeten worden herzien. Ten slotte verdient het aanbeveling, dat de VS onder druk worden gezet, opdat hun hulp aan het dictatoriale bewind in Brazilië wordt verminderd. Een en ander werd gisteren op het Binnenhof aan de voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken drs. Schmelzer, in een petitie voorgehouden door ccn dele gatie van het actiecomité „Hulp aan ontwikkelingslanden". Drs. Schmelzer zei, dat vanuit de politiek scherpe aandacht wordt ge schonken aan enkele ontwikkelingen in Brazilië. Daarmee moest het comi té het maar doen. De gehele dag hadden leden van het comité met borden by de Brazi liaanse ambassade gedemonstreerd. De demonstranten droegen borden bij zich met naamkaarten van slacht offers van de martelingen. Leden van de actiegroepMoeders willen vrede telefoneerden uit alle delen van het land met de ambassade. Ook op de Amerikaanse ambassade werd petitie aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13