ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING HEIL IS AFGESCHEIDEN VAN AARDSE UTOPIEËN Kerken gaan niet mee met oecumenische beweging Recordcijfers Jehova's getuigen Onenigheid tussen ouders en stichting Die Kerkbode begrijpt niets van prof. Verkuyl Waarom méér betalen? Prakticanoval f360, Em woord voor vandaag Dr. J. J. Speelman (59) overleden Hoofdonderwijzer neemt ontslag Kerken voor keuze Willebrands in Moskou Loodsen krijgeG een week voorwaardelij li Folders verleiden Britse kerkrovers Baptistenzending in Laos Ambtsaanvaarding dr. G. N. Lammens Literaire techni in de Handelin Zondagsscholen vergaderen DONDERDAG 23 APRIL 1970 Het effect van het wonder, dat God een mens van vervolger tot vol geling maakt, kan zijn, dat anderen die mens als een gezant van God accepteren. Maar het kan óók heel anders zijn. Het kan name lijk gebeuren, dat zo iemand met de nek wordt aangezien en dat geen waarde of geloof wordt gehecht aan de radicale omschakeling van die man of vrouw. Men gaat dan speuren naar mogelijke on juiste motieven van die "omzwaai" en u kunt aannemen, dat die al tijd wel te vinden zijn. Worden, ook in de christelijke kerk van van daag. niet vaak "bekeerlingen" niet voor vol aangezien? De apostel Paulus kan in de brief aan de Galaten gelukkig verklaren dat hij werd geaccepteerd. De christelijke gemeenten in Judéa, zo schrijft hij, hoorden voortdurend van hem vertellen: "Hij die ons vroeger vervolgde, verkondigt nu het geloof, dat hij tevoren trachtte- uit te roeien". Van aanzien was Paulus die gemeenten onbekend. "Maar", zo zegt de apostel dan, "zij verheerlijkten God in mij". Is dit op zichzelf'niet ook een wonder. Zij dankten God. dat Hij hun deze man had gezonden Wc lezen vandaag: Genesis 47 vers 1 tot 19. BENNEBROEK In de ouderdom van 59 jaar is overleden dr. J. J. Speelman, internist van het psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang. Van 1935 af is dr. Speelman in dienst ge weest van de Vereniging tot christe lijke verzorging van geestes- en ze nuwzieken. Allereerst in de psychiatrische zie kenhuizen Bloemendaal te Loosdui nen, vervolgens in Dennenoord te Zuid-Laren en ten slotte, sinds 1963, in Vogelenzang. ROTTERDAM Met een rede over de jurist in 1970, ijskastfiguur of bouwer aan een gezonde t oekomst, aanvaardde prof. mr. P. Zonderland vanmiddag in het Groot Auditorium van de Nederlandsche Economische Hogeschool zijn ambt van gewoon hoogleraar in burgerlijk recht, han delsrecht en burgerlijk procesrecht. DR. W. A ALDERS heden kiezen Drie moderamenleden van het Con tactorgaan van de gereformeerde ge zindte; van links naar rechts: ds. J. H. Velema, christelijk gereformeerd predikant te Apeldoorn, ds. G. Jans sen, gereformeerd predikant (vrijge maakt) te Amsterdam-West die de conferentie leidde en dr. C. A. Tuk ker, hervormd predikant te Kinder dijk. (Van onze kerkredactie) NIJMEGEN De oecumene tussen de grote christelijke kerken dreigt vast te lopen. Het wordt steeds duide lijker. dat deze kerken op het offi ciële beleidsniveau niet meekunnen met de grote oecumenische bewegin gen van nu. Dit is de conclusie die uit het jongste nummer van het interna tionale tijdschrift voor theologie ..Concilium" valt te trekken, dat zijn hele aprilnummer aan de oecume- nisehe ontwikkelingen wijdt. Onder redactie van prof. dr. Hans Küng, r.k. theoloog aan de universi- j teit van Tübingen, trachten specialis- j BREDA In Breda-noord heerste I al geruime tijd onenigheid tussen de j oudervereniging en het personeel van j de katholieke John F. Kennedysehool enerzijds en het Stichtingsbestuur ka tholiek onderwijs Breda-noord an derzijds. De eersten vinden dat dit te wijten is aan de houding van het stichtings- j bestuur dat niet alleen alle inspraak van de oudervereniging en de ou ders weigert, maar ook geen antwoord wil geven, die door de ouders zijn gesteld. Deze houding heeft er destijds toe geleid dat het vorige bestuur van de oudervereniging is afgetreden. Thans is de spanning zo hoog opgelopen dat het hoofd van de school, de heer F. Peerbooms per 1 augustus zijn ont slag heeft ingediend. Als motief heeft hij aangevoerd dat hij zich niet kan verenigen met de ondemocratische houding van het stichtingsbestuur te genover de ouders. Tijdens een ouderavond is door het bestuur van de oudervereniging en de ouders gezamenlijk een motie op gesteld, waarin het ontslag van het stichtingsbestuur op uiterlijk 10 mei wordt geëist. Deze motie is aan de bisschop van Breda gezonden. Tevens is het Tweede-Kamerlid C. F. Kleisterlee verzocht de minister van onderwijs vragen te stellen over d<"- invloed van ouders en leerkrach ten in het schoolbestuur. ten op het gebied van oecumene uit verschillende kerken tot een plaats bepaling te komen. Unaniem heerst de mening dat het Tweede Vaticaans concilie aanvanke lijk grote mogelijkheden heeft gebo den voor e«?n verder onderlinge toe nadering. Anglicanen, oosters-ortho- doxen en protestanten werden vooral gestimuleerd door de groeiende colle- gialiteitsgedachte tussen paus en bis schoppen, door de grotere betekenis dio men aan plaatselijke r.k. kerken ging toekennen en aan de pluriforme (meervoudige) beleving van de ge loofsschat. Maar er was meer. Zo schrijft de Franse dominicaan Yves Congar: het gevoel dat er zoveel tragische schei dingen zijn tussen mensen: tussen blank en zwart, tussen rijk en arm, tussen machtigen en verworpenen, blijkt scheidingen tussen christenen op te heffen. Ten diepste is zo de oecumenische dialoog geen louter in terkerkelijke dialoog meer, maar een gesprek van alle christenen en ker ken samen met de grote problemen van deze tijd. Daar voegt dr. A. van den Heuvel van de Wereldraad van Kerken onder meer aan toe: Door het mondig wor den van volkeren en individuen ont staat een grote verscheidenheid van overtuigingen en uitdrukkingsmoge lijkheden, die over en weer herkend worden als waardevolle aspecten van de waarheid. Theologen, die vroeger alles pretendeerden te weten, ontdoen zich nu van hun eerbiedwaardige to ga's, stellen vragen, luisteren naar deskundigen van andere vakken en bieden hun diensten aan. Prof. Johann Baptist Metz uit Mini ster, wel de „vbder van het kritische katholicisme" genoemd,' wijst aan hoe in feite de wereld de theologische plaats is voor dz eenheid der christe nen. Dat dwingt de kerk uit zichzelf te treden, zichzelf te overtreffen, op gevaar af zichzelf te verliezen. Echter: de institutionele kerken blijken, dat wordt steeds duidelijker, moeilijk of niet mee te kunnen met deze oecumenische bewegingen. De anglicaanse bisschop mgr. Stephen Neill en de Newyorkse hoogleraar in de theologie prof. John Macquerrie («veneens anglicaan) geven aan hoe zij hardhandig van hun toenadering tot de r.k. kerk worden afgesloten door de uitoefening van het primaat door paus Paulus en zijn jongste en cyclieken. Vanuit de reformatie maakte Hé- bert Roux uit Moutauban duidelijk, hoezeer in Frankrijk nog ruimte ont breekt voor de lokale kerken. Het plechtige „credo" dat paus Paulus heeft uitgesproken laat grote veélvormingheid in de geloofsovertui ging toe, zo meent ook de lutheraan Kristen Skydsgauid uit Kopenhagen. En van oosters-orthodoxe zijde kan niet meer verhuld worden hoezeer men daar verstrikt is in problemen van politiek en binnenkerkelijke theologie. Het zijn feiten als deze die dr. Van den Heuvel, eerder genoemd, doen uitroepen, dat er moeilijk te „nemen" barrières worden opgeworpen door de angst en de defensieve reacties bij lei ders van verscheidene kerken. DRS.C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W. MEINEMA N.V. - DELFT Vraag 2: Hoe komt het. dat de u\ zo ongelijk verdeeld is, terwijl het zuiden van de wereld toch over veel natuurlijke rijkdommen beschikt? Antwoord 2: Dat is ten dele het gevolg van wat in het ver leden gegroeid is, mede onder invloed van de koloniale ver houdingen: het zuiden levert grondstof jen (zoals bauxiet, tin, koper, petroleum) en tropische landbouwprodukten (zoals tabak, koffie, thee, cacao). Dat brengt in het noorden werkgelegenheid en winst, dus welvaart. Anderzijds kampt het zuiden met allerlei eigen problemen, die ontwikkeling tot welvaart in de weg staan. Daarentegen beschikt het noorden over kapitaal, kennis, ervaring, ondernemingsgeest, waardoor het zijn economische en politieke macht kan handhaven. (Van een medewerker) WOUDSCHOTEN Aan het slot van zijn betoog stelde dr. W. Aalders op de goed bezochte conferentie van het Contactorgaan Ge reformeerde Gezindte dat er voor de kerk vandaag maar twee moge lijkheden zijn: een eigentijds Karmel waar we voor de roep geplaatst worden kiest u heden wie gij dienen wilt en komt dan tot een nieuw bloeiend reformatorisch geloofsleven dat nu zo verlept is, of een apocalyptische crisis, waarin de pathos en ethos van de kerk door trokken is van de geest van de leugen. De ware kerk moet dan uit gaan in de woestijn. Christus in de wereld, was het the ma waarover dr. Aalders sprak. Het thema komt al aan de orde in de briefwisseling tussen Da Costa en Kohlbrugge. Kuyper en Ba vine k heb ben met kracht deze verhouding ge poneerd. Gunning en Jonker verzet ten zich tegen deze inzichten. Na de Eerste en vooral na de Tweede We reldoorlog is dit thema met grote kracht doorgedrongen in kerk en theologie. Het religieuze moet zich geloofwaar dig maken, was de reactie van het Marxisme. Zware kritiek werd ge maakt op de reformatie. Er moest zich een Copernicaanse wending vol trekken men moet nü Christus in de wereld dienen. Karl Barth heeft met groot élan willen aantonen dat de reformatie geen oog had voor het op dringende Godsrijk. Deze gedachten hebben doorgewerkt in de hedendaag se prediking, zending en oecumene. Enkeling De reformatie las de bijbel anders dan men vandaag doet. Ze stelde niet de schepping, het rijk Gods in het middelpunt, het ging toen om God, ziel, zaligheid. Luther werd de ver nieuwer van de kerk omdat hij de enkeling plaatste in betrekking tot de levende God. Hij stelde eeuwigheids- vragen aan de orde. In vergelijking daarmee zijn de vra gen die velen nu beheersen, vragen van lager orde. Sterk werd de nadruk MOSKOU Kardinaal J. Wille brands uit Nederland, die hoofd is van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, is namens de paus in Moskou om de begrafenis van patriarch Alexei, het hoofd van de Russisch-orthodoxe kerk, bij te wonen. Hij zal daar tot maandag blijven om met de leiders van in Moskou van ge dachten te wisselen over de mogelijk heid van een verder gaande verzoe ning en een nauwere samenwerking tussen de RK kerk en de Russisch- orthodoxe kerk. gelegd op het Woord Gods. Er kwam een bijbelse subjectiviteit en inner lijkheid als nooit tevoren. Deze wer den bepaald door de omgang met God, de levensgemeenschap met Christus en de aanraking van de Heilige Geest. Niet methodisch, niet wettisch, maar (Van onze kerkredactie) NEW YORK De verkondi ging dat het duizendjarig rijk voor de deur staat, heeft de toe loop tot het Wachttorengenoot schap (Jehova's getuigen) tot on gekende hoogten gebracht. In 1969 zijn 120.905 mensen over de gehele wereld door de doop in deze organisatie opgenomen. Het aantal „verkondigers" steeg van 1,15 tot 1.25 miljoen. Verwacht wordt dat de groei dit jaar nog aanzienlijk meer zal zijn dan tien procent. In de eerste drie maanden van 1970 zouden al 55.000 mensen zijn gedoopt. De statistiek van de „liefdesver richtingen" van de Jehova's getuigen wordt nauwkeurig bijgehouden. In 1969 werden 14,4 miljoen boeken en bijbels, 11,1 miljoen brochures en 186 miljoen exemplaren van „De Wacht toren" en „Ontwaakt" in meer dan 160 talen verspreid en 2,1 miljoen nieuwe abonnementen geworven. In totaal besteedden de Jehova's getuigen vorig jaar 239 miljoen uur aan „velddienst" (huis-aan-huis-be- zoek). Dat betekent, dat er 1981 veld diensturen nodig zi\jn om één geloofs genoot te winnen. Nederland neemt met ruim 15.000 verkondigers de vijftiende plaats op de wereldranglijst in. De eerste drie plaatsen zijn voor de Verenigde Sta ten, West-Duitsland en Engeland. ruim en vrij. Zo werd de kerk een lichtend licht en een zoutend zout. Op deze wijze is zij niet verknocht aan de bestaande orde en ze wordt niet gegrepen door de nieuwe orde. Zij is voor de wereld ten zegen omdat zij de deur naar het rijk der genade openhoudt. Ontzonken In het laatste gdeelte van zjjn rede liet dr. Aalders zien dat we vandaag aan dit reformatische leven ontzonken zyn. Alles is nu op de wereld gericht ten koste van het innerlijke en het geestelijke. Het heil in Christus laat zich met deze gerichtheid op de we reld niet verbinden, dat heil is afge scheiden van aardse utopieën en stelt zich antithetisch daartegen op. Men doet te kort aan het werk van Christus en aan de Heilige Geest als deze gerichtheid op de wereld de na druk blijft krijgen. Er is veel politiek engagement, maar wat is er over van de reformatorische prediking, van de gebedskracht en de Godsvrucht, die de kracht van de kerk zijn geweest. We zijn het hart van het Evangelie kwijt, daarom een nieuwe reformatie of de woestijn. In zes secties werd het referaat be sproken. Het bleek wel bij de eerste peiling dat in alle secties dezelfde vragen en bezwaren aan de orde wa ren geweest. Vandaag werden deze vragen in plenaire vergadering be sproken. De conferentie stond onder leiding van de vrijgemaakte predikant ds. G. Janssen te Amsterdam. HAARLEM De eerste rijkszeeloodsen van de zestig, zich in verband met de loodsenaffaj voor de rechtbank in Haarlem m< ten verantwoorden, zijn vanmori veroordeeld tot een voorwaardeli gevangenisstraf van een week. De luidde ƒ500 boete of 50 dagen he< tenis en twee maanden voorwaart lijk. De rechtbank achtte het prim ten laste gelegde het als amb naar aannemen van gelden bewezen. De verdachten waren 43-jarige J. M. S. (Haarlem), de jarige G. D. (Overveen) en de jarige D. L. S. (IJmuiden). Ze ga toe in de periode 1961 tot 1966 g den te hebben ontvangen van sleepvaartmaatschappijen Wijsmu en Goedkoop. Deze bedragen varii den van 100 tot 130 per maai De loodsen gaven advies over aantal sleepboten dat assiste moest verlenen bij een berging, meer boten ze adviseerden, des hoger waren de bedragen die loodsen ontvingen. Voor de rechtbank zeiden de lc sen dat ze steeds het juiste aai sleepboten adviseerden. Binnenh zullen nog veertig loodsen in Amst dam terechtstaan. riet - R'dam. W.da Wilhslr. 25 Tal.1 1È588talex21 Kantoren te 's-Uravenhage, Leiden in Dordri (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD Die Kerkbode, Zuidafrikaans kerkblad van de Nederduits Gereformeerde Kerk, heeft uit de woorden van prof. dr. J. Verkuyl tijdens zijn verblijf in dat land begrepen dat hij sabotage als een geldige vorm van zelfexpressie beschouwt. Het blad vraagt zich af: hoe is dit te rijmen met zijn stellige ver klaring dat hij tegen geweld is en in Nederland een pacifist wordt genoemd? Neen, hier klopt iets niet, zo staat in het hoofdartikel te lezen, dat ver der stilstaat bij een uitspraak van prof. Verkuyl dat de Nederduits Ge reformeerde Kerk zijns inziens een verandering in de rassenstructuur in Zuid-Afrika zou kunnen bewerkstel- I ligen, omdat deze kerk grote invloed bij de regering van Zuid-Afrika j heeft. Als het inderdaad zo is. aldus hel I hoofdartikel, dat onze regering een I oor heeft voor de stem van de kerk, I dan zijn wij daar van harte dankbaar voor. Maar dat deze kerk zich zou laten verleiden om te worden ge- bruikt als een pressiegroep om de re gering te dwingen tot een beleid van eenzijdige beklemtoning van de een- j heid van de mensheid, mei verlooche ning van de even geldige Schriftbe ginselen van veelvormigheid, daarop behoeft waarlijk niemand te hopen. Elders zegt het hoofdartikel nog: Dat de besprekingen tussen de afge- vaardigden van de Zuidafrikaanse kerken en «de Nederlandse „kerkman- i nen" in Lunteren liefdevol en eerlijk j zijn verlopen en een beter wederzijds i begrip tot gevolg hebben gehad, heeft j prof. Verkuyl bevestigd. Daarvoor j zijn wij zeer dankbaar, omdat wij de banden met onze Nederlandse ge loofsgenoten hoog waarderen. Maar even duidelijk is het feit, al dus Die Kerkbode, dat de mening van prof. Verkuyl in zeer vele gevallen zeker niet die van de meerderheid in zijn kerk vertegenwoordigt. En ook daarvoor zijn wij dankbaar. NEW YORK De zuidelijke bap tistenconventie (de grootste kerk in de Verenigde Staten) heeft besloten zendelingen uit te zenden naar Laos. Zij zullen hun uitgangspunt nemen in de nieuwe universiteit te Vientiane. Er zijn in Laos, waar het boeddhis me staatsgodsdienst is, 30.000 christe nen op een bevolking van 2.8 miljoen. De eerste zendelingen, die in Laos kwamen, waren Zwitserse Broeders in 1902. In 1927 nodigden zij de Christian and Missionary Alliance (Parousia-zending) uit. De Broeders werken in de vijf zuidelijke provin cies en de CA MA in de zeven noorde lijke. De baptisten willen zich con centreren op de steden. (Van onze kerkredactie) J^ONDEN Ga in Engeland een historisch waardevolle kerk bekijken (haast altijd open) en je vindt er doorgaans een mooie folder, waarin de kostbare schat ten uitvoerig beschreven worden. Alles ten gerieve van de toe rist, maar ook van de kerkrovers. De kerkelijke verzekeringsmaat schappij heeft de geestelijken ver zocht, wat voorzichtiger met hun folders te zijn. Goed georganiseerde benden spe cialiseren zich in Engeland steeds meer op kerkroof. In vijf jaar zijn vijfduizend gevallen geregistreerd, dat zijn er twintig per week. In veel parochies hebben de ge meenteleden daarom vrijwillige wachtdiensten ingesteld. Waar dat niet gebeurt, aldus de richtlijnen van de verzekeringsmaatschappij, moeten de kerken als er geen diensten gehou den worden maar op slot, ondanks alle pastorale bezwaren. Ook adviseert deze maatschappij, die veertig kathedralen en 20.000 an dere kerken verzekerd heeft, waarde- AMSTERDAM Dr. G. N. Lam mens, benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de faculteit der godgeleerdheid om onderwijs te geven in de liturgiologie, zal zijn ambt op vrijdagmiddag 8 mei aanvaarden. Deze bijeenkomst zal gehouden worden in het Woestduincentrum cn begint om half vier. Na afloop van de plechtigheid is er receptie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot het Weverziekenhuis te Heerlen i: geestelijk verzorger (con-rector van drs. W. Heins te Geleen. Bedankt voor Ridderkerk (toez.- vac L. Blok): G. H. v. Kooten te Delft; voor Bameveld (vac. P. P. J. Mans- ker): T. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.). GEREF. KERKEN (vrijgem) Beroepen te Hillegersberg/Terbreg- i ge: W. Triemstra te Vrouwenpolder. volle stukken door imitaties te vangen, als doeltreffende bew van de kerken niet mogelijk is. pj De dieven hebben niet alleei^ oog op kunstvoorwerpen als a kruisen of kaarsenhouders, maa op het lood van de daken en vaker zelfs op de klokken. Voor de laatste hebben zij een pele methode ontwikkeld. Zij laten de klok eenvoudig toren kapot vallen op de gronifl stukken zijn gemakkelijk te vi ren en brengen als schroot nog gemiddeld een 3000 gulden perV? op. 'ei foc Ui! aa AMSTERDAM Het is gebC dat het Griekse proza in het Z1 gelie van Lucas en in de Handel der Apostelen, rekent met de 1 r greep als lengte-eenheid, zei gil prof. dr. J. Smit Sibinga in zijl jr „Literair handwerk in Handeli Zj in de aula van de Amsterdamse n versiteit. Met deze oratie aan va n hij zijn benoeming tot gewoon leraar in de uitlegging van d schriften van het Nieuwe Test en de oud-christelijke letterkum K Zinnen, kleine episodes en g ie eenheden vertonen in hun zo ge i lengte een bepaalde regelmaa - auteur, aldus prof. Smit, heef zorgvuldig berekend en er herh lijk een bepaalde symboliek mef~ bonden. De hoogleraar betoogde eerdi het tot nu toe nog onzeker hoeverre de schrijver van Hanl gen bewust bepaalde literaire] nieken heeft toegepast. UTRECHT De hervormde zon- dagsscholenbond op gereformeerde grondslag houdt haar jaarvergadering zaterdag 2 mei om 11 uur in het ge- I bouw voor kunsten en wetenschap- pen, Mariaplaats te Utrecht. Naast de i huishoudelijke zaken zal ds. E. M. Bakker spreken over „Hoe hebben we I de Bijbel ontvangen?" ft; Kijk maar esn? wat er allemaal op en aan zit, dan 2<?ekt u niet verder!, léénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelrastcr, en sluitersigpaal,quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. B synchronisatie voor elektronenffitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar I Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilvmum Horizontaal: 1 boordsel, 4. grielfl ter, 5. spil van een wiel, 7. zuiv dukt, 9. roe. II. sportterm, 12. pla N.Br. 14. bedekking van een ge 16. muzieknoot, 18. water in N Bi bergplaats, 20. oude lengtemaat landbouwwerktuig, 22. in het jaa wereld (afk.Lat.), 23. slede, 25. mend getij, 27. vogelbek. 29. diva bloeiwijze, 33. teken, 35. karaktC lidwoord (frans). 39 "vreemda (afk.), 40. een der jaargetijden. Verticaal: 1. kreet, 2. muzielcno doorweekt, 4. klap, 6. reinigingso 7. pers. voornaamw. 8. sportte! stoomschip (afk.). 10. volksnaam kauw, 11. grote kamer, 13. senior 15. vertrek, 17. Europeaan, 18. 1 (frans), 23. bijb. 'figuur. 24. foei. 21 28. boom. 29. onbekende, 30. ron 32. in het jaar onzes Heren (afk. 34. niet dicht opeen staande, 36. maat, 38. voegwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZ I. week, 2. egel, 3. span, 4. tand. 6. taak, 7. eelt, 8. leek. 9. lade. II II. naar. 12. gaar. 13. wand, 14. 15. rede, 16. fris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2