lissie van KNVB-voorzitter leverde geen resultaat op KOM MIJ OPHALEN ADO's bekerdroom wreed verstoord ederlands elftal SB zaterdagvoetbal wijkt niet Laatste woord nu aan spelers \ondsbestuur mist de macht in te grijpen Halve finales op 14 mei Frankrijk gaat dronken rijders stevig aanpakken —Van Marle: Ik blijf hopen Jan Lubbers maandag tegen Roy Enifer LABOUR OP KOP Gewesten moeten vrij groot zijn PSV sloeg op de valreep toe: 2-0 Jongetje (5) bij oversteken gedood SS-generaal overleden Aiiderlecht langs Arsenal .PRIL 1 DONDERDAG 23 APRIL 1970 Het sectiebestuur zaterdagvoetbal is niet gezwicht voor de ressie die vid het ultimatum van de spelers van het Nederlands nateurelftal werd utigeoefend om het principe-besluit inzake et spelen op zondag te wijzigen. De zaterdag-leiders zagen het steren veel meer als een prestigeslag die men volledig wilde innen. door Meindert Leerling UTRECHT Het sectiebestuur zaterdag-amateurvoetbal andhaaft voor de vijf zaterdagvoetballers uit de selectie van het ederlands amateurelftal het verbod om op zondag 3 mei uit te omen in de slotwedstrijd van het tornooi om de Europa Cup oor landen-amateurteams dat volgende week in Italië begint. )OST BERLIJN De Europese rtbalunie heeft woensdag in Oost ■lijn de wedstrijdkalender vastge- id voor de komende kwalificatie- dstrijden om het Europese voetbal- npioenschap. Nederland komt zoals ;end in de voorronde uit tegen- it-Duitsland, Luxemburg en Zuid- h. let Nederlands elftal speelt op de gende data: woensdag 11 november 1970: Oost itsland Nederland; zondag 10 obber 1971 Nederland Oost- itsland. ondag 11 oktober 1970: Nederland Zuidslavië; zondag 4 april 1971: dslavië Nederland. roensdag 24 februari of 3 maart 1: Nederland Luxemburg; lensdag 17 november 1971 Luxem- rg— Nederland. r eze data heeft secretaris/penning- èester H. Burgwal van de KNVB in erlee met de nieuwe bondscoach Ihdronc vastgesteld. De kans lijkt Sin dat de beide wedstrijden tegen xemburg in Nederland worden ge lden. )at in tegenstelling tot de laatste en diverse wedstrijden op zondag rden gespeeld, vindt zijn oorzaak het feit dat voorafgaande aan ensdag-interlands het afgelopen r de competitie tijdens het week- toch al stil lag. Bovendien ont- pt men zodoende meer de Europa p-dagen. len dag voorafgaande aan de inter- ds tegen Oost-Duitsland en Zuid- 'ië speelt Jong Oranje een wed- Ijd tegen de desbetreffende jeugd- ms van die landen. CANBERRA De Australische ering gaat een van de Australische aljons en ondersteuningseenheden Zuid-Vietnam terugtrekken. Dit ;ft premier John Gorton in het rlement meegedeeld. Het besluit gt op de aankondiging van presi- it Nixon dat Amerika in de ko lde 12 maanden 150.000 militairen Vietnam zal gaan terugtrekken. Blijft de selectiegroep in zijn totali teit bij het dinsdagmiddag met 12 te gen 6 genomen besluit om onder die omstandigheden niet naar Italië te gaan, dan zal de KNVB vrij zeker de trip naar Forte dei Marmi annuleren. De kans dat een „schaduw-team" be staande uit nog niet geselecteerde zondag-amateurs naar Italië wordt gestuurd om althans op papier het gezicht van de KNVB te redden, lijkt uiterst klein. Het wachten is nu echter op het definitieve standpunt van de spelers van wie Gert Jan Hoek en Henk Kiel gisteravond door de heer Van Marle telefonisch op de hoogte zijn gebracht van het feit dat het sectiebestuur za terdagvoetbal bij zijn besluit blijft. Vanavond zal er in Utrecht spelers- beraad zijn, waarna het bondsbestuur van de KNVB zal beslissen wat er uiteindelijk gaat gebeuren. Dit deelde bondsvoorzitter W. G. M. Meuleman woensdagavond mee na afloop van een drie uur durende ge combineerde vergadering van de sec- tiebesturen zondag- en zaterdag-ama teurvoetbal. NIET ONGEDAAN „Het bondsbestuur van de KNVB heeft reglementair geen mogelijkhe den om het besluit van het sectiebe stuur zaterdag-amateurvoetbal onge daan te maken. Bovendien willen we geen gebruik maken van het veto recht, omdat ons college de besluiten van het sectiebestuur tot tweemaal toe heeft goedgekeurd. Moreel hébben we ons dan ook Volledig aan dit col lege verplicht. We waren bij die be sluitvorming evenwel niet op de hoogte van het feit dat het merendeel van de zaterdagspelers persoonlijk nauwelijks of geen principiële bezwa ren heeft tegen het spelen op zondag. Ik hoop nu alleen dat de spelers in het belang van de bond hun stand punt wijzigen en onder de condities die wij reeds enkele weken geleden bekend maakten naar Italië zullen gaan," aldus de KNVB-voorzitter, wiens missie duidelijk was mislukt. Inmiddels zijn de Europese voetbal unie en Italië reeds op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen in Nederland. Uiterlijk dit weekend zal men moeten weten of Nederland wel dan niet komt. bondszaken in dit unieke geval zou den prevaleren boven overigens door mij zeer gerespecteerde principes." „Wij hebben in ons landje echter nu eenmaal mensen met diverse le vensovertuigingen en daarmee heb ben wij ook in onze bond rekening te houden ook al lijkt het me uitgeslo ten dat er in de toekomst bindende afspraken kunnen worden gemaakt voor het niet spelen op zondag." Secretaris/penningmeester H. Burgwal: „Het is niet waarschijnlijk dat we in Europa volddende begrip zullen vinden voor onze problemen ook al speelt b.v. Israël om godsdien stige motieven niet op zaterdag. Daar wordt wel rekening mee gehouden." NIEUWE AFSPRAKEN Niettemin zal er In de komende maanden naarstig overleg worden ge pleegd om tot nieuwe afspraken te komen, want onder geen beding wil het bestuur van de KNVB nog eens worden geconfronteerd met dezë in alle opzichten onplezierige en onbe vredigende ontwikkelingen. Bondsvoorzitter Meuleman: „Naar buiten is voor mij de zaak nu snel beslist, maar intern zal er nog een hartig woordje over worden gespro ken." PARIJS Automobilisten die 0,8 promMle alcohol of meer in hun bloed hebben, lopen in Frankrijk voortaan een gerede kans gestraft te worden. De Nationale Vergadering is gisteren accoord gegaan met een wetsvoorstel waarin een en ander wordt geregeld. Met een promillage van 0,8 tot 1,2 krijgt men een gevangenisstraf van tien dagen tot een maand en een boe te van 400 tot 1000 franc. Wordt er een promillage van meer dan 1,2 ge constateerd, dan kan de gevangenis straf variëren van een maand tot een jaar, en de boete van 500 tot 5000 franc. Het is de bedoeling van de af gevaardigden, dat er op de Franse wegen systematisch gezocht gaat worden naar mensen met teveel alco hol in hun bloed. AMSTERDAM Ajax, PSV, Twente en GVAV zjjn de vier clubs die op donderdag 14 mei in de halve finales van de KNVB-beker zullen uitkomen. Na afloop van DWSAjax kwa men de volgende duels uit de bus. AjaxFC Twente en GVAV—PSV. In de regel worden de wedstrijden in de kwartfinales op neutraal terrein gespeeld. Verwacht mag echter wor den dat de clubs een andere regeling zullen treffen. Thijs Jansen, competi tieleider van de KNVB deelde desge vraagd mee, dat het in principe mo gelijk is dat de clubs de plaats van handeling zelf bepalen. DWS—Ajax 1—2 Ajax, dat in verband met de wed strijd van de waarheid die het ko mende weekeinde tegen Feijenoord Wordt gespeeld met vijf invalers aantrad, heeft duidelijk gemaakt d het weinig belang stelt in de KNVB- -beker. Op de reservebank zaten Cruyff, Mühren, Krol, Bals en Swart. Flinkevleugel zette DWS op 10, waarna Swart en Sondergaard na een blunder van Jongbloed Ajax naar 12 schoten. Twente—Elinkwijk 2—0 Moeilijke wedstrijd voor Twente als gevolg van de grimmige inzet van de Utrechtse ploeg. Na een 00 rust stand zorgde invaller Pirard voor 10 en Antal Nagy scoorde op de valreep de tweede treffer. GVAV-AZ '67 1-0 Een dik verdiende overwinning van GVAV. dat meestal de lakens uitdeel de. Ook hier brak de rust met 00 aan. Oostefrwold bleek daarna de ge lukkige Groningse schutter die Gerrit Vooys tot capitulatie bracht. Er was wel een „dure" reser vebank van Ajax bij de wed strijd tegen stadgenoot DWS in de kwartfinale om de KNVB-beker: van links naar rechts verzorger Muller, Krol, een supporter, Swart, Michels, hulptrainer Grijzenhout, Müh ren, Bals, Groot en Cruyff. RESPECT De. heer Meuleman: „Internationaal maken we natuurlijk een slechte beurt, maar ik heb respect voor de wijze waarop het sectiebestuur zater dagvoetbal vasthoudt aan de princi pes en de besluiten die volkomen cor rect zijn genomen en gesanctioneerd. Ik had gerede hoop dat een algemeen overleg in het belang van de bond tot een oplossing zou leiden. Dat de j M door ROB HARTOG i UTRECHT Jo van Marle onde zich nauwelijks geëmo- [oneerd. De voorzitter van het ictie-bestuur zondagamateur- ietbal verklaarde tenminste na Jloop, van de gisterenavond in ftrecht gehouden gecombineer- vergadering tussen de sectie- ïsturen zaterdag- en zondag- nateurvoetbal, uiterlijk onbe wogen; „Je weet het, ik ben een hverbeterlijke optimist. Geloof ne, ik blijf echt op een goede rloop hopen." i „De spelers hebben dinsdag in seist wat te geëmotioneerd gehan- eld. Ik kan dat begrijpen", aldus fan Marle. „Maar wanneer het ge jonde verstand weer boven komt poet er een oplossing gevonden punnen morden. De jongens moeten lok eens denken aan een man als êrie de Vroet, die bergen werk ver let heeft voor de nationale amateur selectie. Dan praat ik niet eens over £et gezichtsverlies van de KNVB in ket buitenland". Henk Kiel en Gert Jan Hoek zijn gisterenavond, na afloop van de ver gadering, telefonisch door Van Marle over de gang van zaken ingelicht. Van Marle weer: „Dat was afspraak. Ik zou die jongens op de hoogte houden. Ze waren teleurgesteld na tuurlijk. Ook over de houding van sommige van hun teamgenoten. Zij hadden er zondermeer op gerekend dat de gehele ploeg unaniem zou weigeren naar Italië te vertrekken. Die zes voorstemmers zitten hun dwars. We zullen in ieder geval vanavond de zaak nog eens rustig doorpraten. Voorlopig gaat het er om of de spelers hun standpunt handha ven of niet". Een duidelijk geagiteerde Mr. Brókx, elftalleider van De Vroets keurtroepen: „Doorslaggevend zijn de belangen van de KNVB. Het is te hopen dat de spelers die beter ver staan dan het sectie-bestuur zater dagvoetbal. Er is hier sprake van een conflictsituatie tussen principes en verplichtingen. Het persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel zal bij het oplossen van deze conflictsituatie van doorslaggevende betekenis moe ten zijn". Verrassing De spelers zelf waren gisteren avond, behalve Rijsoord-doelman Henk Schouten, telefónisch niet te bereiken. Slechts Schouten kon dan ook zijn commentaar geven. „Dit is een verrassing. De meesten van ons dachten dat de heren door de knieën zouden gaan na ons ultimatum," deelde Henk Schouten mee. „Ik ben wel benieuwd hoe de besprekingen van vanavond zullen verlopen. Ik zou geen voorspelling durven wagen. Ik zou het in ieder geval wel vrese lijk jammer vinden wanneer dat reisje naar Italië op deze manier mij door de neus geboord zou wor den (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aad Veerman Neerlands meest bezige bij onder de bokspromotors blijft actief. Voor de zesde maal binnen drie maanden tijd organiseert hij op maandag 27 april in de Rotter damse Rivièrahal een boksgala voor professionals. Deze maal bokst Jan Lubbers de hoofdpartij, die zal gaan tegen de Engelsman Roy Enifer in het zwaargewicht. Aad Veerman: „Te lang ^eeds heeft Jan in de schaduw van zijn broer Rudie gestaan, Dit is des te opmerke lijker omdat Jan in alle vijftien prof partijen waarin hij tot nu toe uit kwam ongeslagen bleef'. Enifer staat als zevende op de En gelse ranglijst genoteerd, direkt ach ter Jack Bodell, Henry Cooper, Joe Bugner Brian London en Peter Bod- dington. Hij won in zijn laatste vijf matches van Rockey Cambell, Dave Ould, de Fransman José Juvilliers, bokste onbeslist tegen Johnny Prescot en verloor slechts van de ex-Euro- pees kampioen, de Duitser Peter Wei land. Enifer weegt 93 kilo, terwijl Jan Lubbers die een uitnodiging heeft ge had om tegen de bekende Spanjaard Urtain uit te komen, 89 kilo weegt. Neerlands meest getalenteerde bok ser Rudie Lubbers bokst de tweede partij tegen José Guillois, de ge bronsde atleet van de Ivoorkust, waartegen Rudie zijn profdebuut zo prachtig inzette. De derde partij wordt gemaakt door Michel Blinker en de Fransman José de Pauw. Andere pijlen op de boog van Aad Veerman: op 8 juni een boksgala in het Hiltonhotel. Zo in de trant van een hapje en een boks match. Al is dit laatste nog niet hele maal rond. Wèl zeker is een boks- show op 21 september. Dan namelijk organiseert Veerman na zijn boeiende avond in het Haagse Congresgebouw wedstrijden in de Rotterdamse Doe len. PRETVOGELN0.4 LONDEN De Labourparty van premier Wilson zou iets meer stem men kragen dan de Conservatieve partij, al* er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Volgens The Times heeft Labour nu een voorsprong van 0,8 procent. In april vorig jaar kende het blad de Conservatieven nog een meerderheid van 26,8 procent toe. De conservatieve Daily Express meent dat Labour zelfs twee procent meer stemmen zou krijgen. Alleen de rechtse Daily Telegraph houdt het nog op een overwinning van de Con servatieven. Deze voorspellingen geven nieuw voedsel aan de speculaties dat Wil son misschien al in juni algemene verkiezingen zal uitschrijven. Hij heeft hiervoor overigens de tijd tot volgend voorjaar. Prof. dr. A. A. Haspels toch erkend als opleider specialisten (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De commissie van be roep voor de erkenning en registratie van medische specialisten heeft beslo ten, dat prof. dr. A. A. Haspels alsnog moet worden erkend als opleider van specialisten, zulks met ingang van de datum (1 februari 1969), waarop hij prof. dr. W. Plate opvolgde als hoog leraar in de verloskunde en gynaeco logie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De Specialisten Registratie Com missie had zoals bekend in de cember beslist dat prof. Haspels geen specialisten mocht opleiden. De bepa ling, dat een specialist vijf jaar als zodanig ingeschreven moet zijn om als opleider erkend te worden is volgens de commissie van beroep niet van toepassing op prof. Haspels in ver band met zijn bijzondere kwaliteiten als gynaecoloog, zijn aanzienlijke er varing in dit specialisme in diverse ontwikkelingslanden, en zijn vele bij dragen aan geneeskundige tijdschrif ten. Prof. Haspels heeft, nadat hij prof. Plate was opgevolgd, ook de leiding gehad bij enkele bevallingen van le den van het koninklijk huis. UTRECHT Dc staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, vindt dat gewesten de sa menwerkingsvorm van gemeenten zoals die is voorzien in de nota be stuurlijke organisatie een betrek kelijk grote omvang moeten hebben, waarbij hij denkt aan ongeveer 70.000 inwoners. Pas bij een dergelijk aantal is het volgens hem mogelijk een be hoorlijk bestuurlijk apparaat op te bouwen. De staatssecretaris zei dit gister morgen tijdens een bijeenkomst van de groep bestuursambtenaren van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Hij voerde drie redenen aan die noodzaken tot de ontwikkeling van gewesten: allereerst het feit dat men steeds meer in de ene gemeente woont, in de andere werkt en in de derde ontspanning zoekt, terwijl daarnaast de voortgaande specialisa tie kwalitatief en kwantitatief een toenemende druk legt op het be stuursapparaat. Die druk wordt vol gens de staatssecretaris nog versterkt door het feit dat de welzijnszorg steeds meer actieve overheidszorg gaat eisen. Door Ger Stolk EINDHOVEN Achteraf zocht Vaclav Jezek, eerlijk als hij is, niet naar excuses, gaf hij het falen van de ADO-formatie ronduit toe. „Wij misten", zo heete de visie van de sipkijkende oefenmeester op het elimineren van een bekerdroom, „wij mis ten vooral een man met personality. Een man die de onrust in de ploeg had kunnen wegnemen. Een speler zoals.... ja zoaL Lex Schoenmaker. Z1JDERVELD Gistermiddag is de 5-jarige Ivo Reydes bij het over steken van de Kerkweg onder een auto gekomen en ter plaatse overle den. Het jongetje ging bij de bakker tegenover zijn ouderlijk huis een brood halen. Zijn moeder stond voor het raam toen hij plotseling van ach ter een auto de rijbaan opliep en werd aangereden. Vaclav Jezek sloeg de spijker daarmee op d'e kop. Want PSVADO, wedstrijd in de halve fi nale van de KNVB-beker, uitslag 20, was géén topper maar had door een man met brains voor ADO gun stig beslist kunnen worden. PSV ADO telde ondanks de meer dan een handvol klinkende namen geen echte sterren. Was ook een duel dat d'e Haagse ploeg in winst had kunnen omzetten wanneer men iets koelbloe- diger zou hebben geopereerd en ook wanneer op de valreep de concen tratie niet zou zijn verslapt. Met open ogen ADO tuinde bijvoorbeeld met open ogen in de sluw opgezette val van Kurt Linder, die wilde dat uitgeblus te Wietse Veenstra na rust in... de spits zijn heil ging zoeiken. Linders wens, Veenstra's schadtiw Dick Ad- vokaat, vóór rust de enige Hagenaar die voor ADO op het middenveld ruimte had kunnen creëren, weg te lokken slaagde wonderwel. Bovendien gaf ADO in de allerlaatste minuut als gevolg van een grove dekkingsfout een verlenging en mogelijk de halve finale uit handen. Lazar Radovic, PSV's libero die op gewekt verklaarde dat hij een zeer rustige avond had gehad, vond het onbegrijpelijk dat ADO Linders spel niet had doorgehad. „Advokaat was voor ons lastig. Hij bewoog zich ge makkelijk, was sterk in de persoon lijke duels en was de enige die soms een gat kon slaan. Na rust hadden wij geen kind meer aan hem, omdat Wietse hem weglokte van het mid denveld". PSVADO was een duel waarin zich weinig scoringskansen voorde den. Dat geldt voor PSV èn ADO. Zeker in de eerste speelperiode. Want de knallen die Louis de Puyt, secuur bewaakt door Jacques van Stippent en Hans van Eed'en van de partij omdat Lex Schoenmaker aan een blessure opgelopen tegen DWS een ontstoken pees overhield moeten worden toegeschreven aan het feit dat de PSV-defensie, in het prille be gin nog niet helemaal was ingespeeld. Maar toen dat snel wèl het geval was, toen vooral op het middenveld de paartjes Advokaat-Veenstra, Koorevaar-Strik en Vos-Bjerre el kaar in evenwicht gingen houden, was het snel gedaan met het schep pen van kansen. Het enige vermel denswaardige van de eerste helft, was dat Bengt Schmidt Hansen in droompositie naast schoot en dat Van Eeden de bal uit een corner van De Puyt rechtstreeks op de pantoffel ge nomen, huizenhoog over knalde. In de tweede speelperiode domi neerde PSV weliswaar maar het zij reeds gezegd echte kansen deden zich I weinig voor. Éénmaal redde Theo van j de Burch op de lijn toen Peter Ressel Thie koppend al had geslagen. Vonnis Terwijl men zich op de tribunes begon op te maken voor verplicht overwerk voltrok ADO's vonnis zich toch nog snel. Van de Burch werd door supersnelle Peter Ressel op me ters gezet, Advokaat haastte zich naar de plaats des onheils. De voorzet op maat vond slechts Pleun Strik, die de bal terugkopte naar het gat waar Willy van der Kuylen al zijn kracht in dat ene vernietigende schot zou leggen. PSV leidde, ADO's beker droom was niet meer. In die ene resterende minuut ge beurde dan wat PSV al die tijd al had gehoopt. ADO kwam, trachtte wanhopig een gelijkmaker te force ren. Van der Kuylen en Zoef Schmidt Hansen konden daardoor gemakkelijk uitbreken en PSV's al niet meer be langrijke tweede treffer gemakkelijk langs Thie werken. Zei Pleun Strik heel tevreden: „Voor het mooi had ADO eerder moeten komen, dan zou dé zaak sneller rond zijn geweest- Maarzo is het ook wel best..."' DICK ADVOCAAT in dc val WENEN Volgens Simon Wiesen- thal, directeur van het Weense docu mentatiecentrum van slachtoffers van het Nazi-bewind, is de voormalige SS-divisiegeneraal Ludolf Hermann von Alvensleben op 1 april in Ar gentinië overleden. Von Alvensleben, die 69 jaar is geworden, was assistent van Himmler voor de sector „Zwarte Zee". Als zodanig zou hij medeplich tig zijn geweest aan de moord op dui zenden Poolse Joden in 1939 en aan de moord op tienduizenden Okraïners en joden in het gebied van de Zwarte Zee. BRUSSEL Anderlecht dat in de hoogste afdeling van de Belgische voetbalcompetitie al twee jaar geen hoofdrol meer speelt, heeft woensdagavond in Brussel aangetoond dat de de fensie van Arsenal wel degelqk te kloppen is. De Brusselse ploeg passeerde doelman Wilson drie keer, twee keer meer dan de als briljant te boek staande voor hoede van Ajax. Voor 30.000 toeschouwers nam An derlecht onmiddellijk het initiatief. Het bestreed Arsenal met eigen wa pens: een voortdurende stroom van aanvallen. Vooral goede combinaties tussen DeVrindt en Mulder leverden McNab en McLintoch herhaaldelijk problemen op. In de 17e minuut brank Jan Mulder door en McNab wist niets anders te doen dan de Belgische Nederlander onderuit te halen. Tot groot ongenoe gen van alles wat Belgisch was liet de Zwitserse scheidsrechter Scheurer gewoon doorspelen. De druk van Anderlecht werd steeds groter. De geniale spelverdeler Van Himstlanceerde keer op keer Puis, die op zijn beurt Jan Mulder van uitstekende passes voorzag. De Winschotenaar was opvallend vaak aan de bal en in de 25e minuut stelde hij Johan Devrindt in staat met een laag schot doelman Wilson voor de eerste keer te passeren. Vijf minuten later vergrootte An derlecht zijn voorsprong zelfs. Op hetzelfde moment dat Ray Kennedy in het veld kwam voor Charlie Geor ge, de man die Ajax in Londen velde, volleerde 'Jan Mulder na een sublie me een-twee-combinatie met Johan Devrindt de tweede treffer in het Londense doel. De derde goal kwam eveneens van zijn voet, waarna McLintock de Engelse eer kon red den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13