24 25 27 28 29 Gomden kalf besluit „Mooie vrijheid!?99 Whjang in-'t-kuipje. Eisen van werkende jeugd zijn reëel Noorden krijgt meer aandacht van overheid Zeven kerken worden in Noord-India één Koningin Juliana opent •Nationale expositie Getto-vorming in woonkernen DONDERDAG 23 APRIL 1970 We gaan door met de strijd |A' DE Amsterdamse Nieuwe Kerk op de Dam is vandaag een alter natieve bevrijdingstentoonstelling geopend. De organisatoren vonden het een goede gelegenheid voor- en tegenstanders van het bevrijdingsfeest te vragen wat zij met de herwonnen vrijheid heb ben gedaan. Hoe dan ookhet gouden kalf is in ons midden. Ten einde verstaanbare taal te spreken: we zijn nog niet in het Beloofde Land, maar we gaan door met de strijd. WORLD PACK - MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKKINGS8EURS Nog5beursdagen Voordelige trein-toegangs- biljettenop de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT „30-113° q3Q.AT.3° 9.30-17.30 9.30-17.30 (Van onze kerkredactie) NEW DELHI Op 29 novem ber, de eerste zondag van advent, zal in een plechtige dienst in Nagpoer de verenigde Kerk van Noord-India worden gesticht. Zeven kerken gaan in deze nieuwe kerk op. Samen tellen zq anderhalf miljoen zielen. Als laatste heeft de kleine groep van „discipelen van Christus" het verenigingsplan goedgekeurd. Meer dan veertig jaar is er gewerkt aan deze vereniging van kerken. De Kerk van Zuid-India was in 1947 een samengaan van drie tradi ties: anglicaans, Engels-methodistisch en presbyteriaans. Maar in Noord-India gaat het om anglicanen, baptisten, methodisten (Amerikaanse en Engelse), presbyte rianen, discipelen en broeders. Bisschoppen Dat betekende, om maar een simpel ding te noemen, kerken met en zon der bisschoppen. Maar om het in Noord-India nog eens extra moeilijk te maken, waren daar twee verschil lende concepties van het bisschops ambt: het anglicaanse en het Ameri kaans-methodistische. De aanwezigheid van de baptisten maakte het noodzakelijk, om de kwestie van de kinderdoop diepgaand te besprekèn. 'In de nieuwe kerk is voor beide visies ruimte. De kerk kent drie ambten: bis schoppen, presbyters en diakenen. De Twaalf Artikelen en de Geloofsbelij denis van Nicea zijn de belijdenisge schriften. Het is wel zeker, dat een minder heid onder de baptisten zich aan de vereniging zal onttrekken. Plaatse lijke baptistengemeenten, die niet meedoen, zullen hun kerkelijke goe deren niet kwijt raken. tn Pakistan is het de bedoeling, dat vier kerken zich per 1 november ver enigen. Het is echter niet onwaar- schijnlijk, dat de Verenigde Presby- i teriaanse Kerk zich toch nog terug I zal trekkenwegens de interne span ningen. tterdam de tentoonstelling Mooie vrijheid!" die een beeld leeft van alle facetted van be- ".etting en bevrijding. Daar is >.a. ook deze verzameling van Vazipropaganda te „bewonde- "en", zoals die eens kwistig n Nederland werd gehanteerd. -\ v. t praalgraf van Michiel de Ruy- vormt wel een wezenlijk be- nddeel van de tentoonstelling poie vrijheid!" in de Nieuwe kerk AmsterdamVia de koperen zui- van het graf krijgt men een „pa- lama" van een der oorlogskerk- ben te zien. Op de voorgrond als Irijnend contrast het Auschwitz- nonument van Wessel Couzijn. kennismakini^^^^^ Ct" ren van de bevrijding is er niet gemakkelijker op ge worden. Grote groepen jonge ren, die de oorlog niet hebben meegemaakt, zien het nut er van niet in. De kritisch inge stelde jeugd is van mening, dat het waanzin is de bevrijding te vieren, wanneer elders in de wereld nog onrecht heerst en oorlog woedt. Daarom alleen al is het de moeite waard te gaan zien wat ze ervan hebben gemaakt op de nationale tentoonstelling in de Amsterdamse Nieuwe Kerk op door Rolf Hoekstra de Dam, geopend tot 20 juni. Het is een jubileumexpositie en mogelijk tevens de laatste. Want in deze tijd van het protest groeit het verzet tegen activiteiten, die ter gelegenheid van onze bevrij ding worden gehouden. Dat is vermoedelijk de reden dat koningin Juliana de nationale ten toonstelling in het hart van Amster dam vanmorgen heeft geopend zonder officieel vertoon, maar gewoon door de expositie als eerste te bezichtigen. Burgemeester I. Samkalden heette voorzitter van de Stichting Nationale Tentoonstelling 5 mei 1970. Het bestuur van deze stichting be staat voor het grootste deel uit verte genwoordigers van uit het verzet voortgekomen organisaties. Zij heb ben wel degelijk rekening gehouden met de veranderde opvattingen over het nut van een bevrijdingsfeest. Bezwaren Zij gaven de expositie de naam „Mooie vrijheid!?" mee. Vraag- en uitroepteken zijn veelbetekenend, want de organisatoren hebben daar mee geprobeerd de bezwaren tegen een bevrijdingstentoonstelling uit de weg te ruimen. Het is een te waarderen poging de generatiekloof te overbruggen. Ieder een heeft de vrijheid om tc kiezen voor het vraagteken of voorkeur te geven aan het uitroepteken. Deze keuzemogelijkheid is alweer een symptoom van de overigens goedaar dige ziekte „alternatyphus". De mensen, die achter onze vrijheid een vraagteken willen zetten, komen in het laatste deel van de expositie aan hun trekken. Daar staat een goudkleurig gespoten vierdeurs auto op een hoge sokkel te pronken. De inscriptie luidt: „En op de zevende dag zult gij uw auto poetsen." Aan de uitlaat is een lint van roet wolken bevestigd, waarop de tekst staat: „Hierom zal de aarde treuren, Tijdens hun bezoek aan Japan hebben prinses Beatrix en prins Claus een bezoek gebracht aan kroonprins Akihito en prinses Michiko in het Togupaleis te Tokio. Hier een onderonsje, van links naar rechts: prinses Beatrix, Aya (vier jaar), prin ses Michiko met Nori (een- jaar), prins Claus, Hiro (tien jaar) en kroonprins Akihito. Jammer dat Willem-Alexander niet van de partij was: hij had er zich best ihuisgevoeld en de hemel boven rouw dragen" (Je- remia 4 vers 28). Eerst uitgeleid Voordat de bezoeker met dit „gou den kalf" wordt geconfronteerd, moet hij eerst nog worden uitgeleid uit het bezette land van onderdrukking en slavernij. Wie de Nieuwe Kerk bin nengaat, staat gelijk midden in de opkomst van het nationaal-socialisme. Foto's van Hitler, Mussolini, Mus- sert, hakenkruisen, laarzen en nog eens laarzen. Een huilende vrouw bij het lijk van haar kind. Een vrouw, omringd door lachende SS-ers, met het bord op haar buik: „Ich bin von du das grösste Schwein und lass mir nur mit Juden ein." Dan de bezetting van ons land. De bekende beelden van eskaders vlieg tuigen, van ons afweergeschut, van parachutisten, het bombardement op Rotterdam, marcherende keurkorpsen van iHitler, foto's van verwarring en angst. De wand daar tegenover is volgeplakt met kleurige, vaak klun gelige getekende Duitse affiches, waarop wakkere jonge Germanen met wapperende vaandels. Stukje pop-art Te midden van al deze ellende een merkwaardig stukje pop-art, een ta bleau, bestaande uit fiets met step- wiel, ingenieus in elkaar geknutseld een wandelstok met wiel en dynamo als halfautomatische lichtverschaffer, noodkacheltjes en een forse snijbo- negmolen. Daarnaast een gipsen inte- rieür van een kamertje voor onder duikers. Via de galerij „verzet" komt men in een cirkelvormige ruimte, waarbo ven de Nederlandse driekleur tot aan de kruisboog hangt. De Amerikaanse, Engelse en Russische vlag moeten het met een meer bescheiden plaats en omvang doen. Wanstaltig, ondanks het gedicht „Na de bevrijding" van J. C. Bloem en ondanks het Auschwitz-monument van Wessel Couzijn, zijn de meters- brede foto's van oorlogsgraven, weg gehangen achter het barokke en goudkleurige monumentale koorhek, dat onlangs is gerestaureerd. Een kwestie van slechte smaak. Hoe vrij? Het feest van de bevrijding, even eens door foto's weergegeven, wordt al spoedig gevolgd door platen van doorgedraaide groenten ep fruit, vol gelopen wegen, stinkende grachten, luchtverduisterende fabriekswalmen, vergiftigd drinkwater en door foto's over de apartheid in Zuid-Afrika, be zetting van Praag, oorlog in Vietnam en honger in Biafra. „Mooie vrijheid!?" Hoe mooi en hoe vrij? De bezoeker kan zijn mening kwijt op een uitgestrekt schoolbord. Hij of zij moet er wel rekening mee houden, dat met krijt wordt ge schreven en dat een spons makkelijk wordt natgehouden. Tot slot het „gouden kalf', protse rig op z'n hoge standplaats. Iedereen is vrij de symboliek te proeven. Gods volk had na het gouden kalf nog een lange weg door de woestijn te gaan. Zo ook de bezoeker van deze boei ende expositie, die het bordje „uit gang" volgt. Buiten wacht hem de Amsterdamse steenwoestijn vol „gou den kalveren". Ze brengen hem geen stap dichter bij het Beloofde Land. Maar dat wisten we al. Vier maanden geleden werd dit ijsbeertje geboren in Ouwe hands Dierenpark te Rhenen en nu de lente toch wel in de lucht zit, achtte moeder ijs- berin de tijd gekomen met hem wijder horizonnen te verken nen. Wat angstvallig maar toch ijselijk nieuwsgierig kwam hij dan te voorschijn, zoveel mogelijk met moederlijke richtlijnen over de drempel vrees geholpen. UTRECHT „Er tekent zich in de woonkernen een soort getto-vorming af. Niet zoals in de V.S. naar ras of huidskleur, maar de groepen van ge lijk sociaal niveau gaan bij elkaar wonen. Het gemiddeld inkomen van de bevolking van de centrumstad daalt, terwijl het in de randgemeen ten stijgt", aldus de Amsterdamse professor dr. W. Steigenga gister avond in Utrecht bij de introduktie van „Globale Visie", een onderzoek naar de hoofdlijnen voor de inrich ting van de ruimte in Midden- Utrecht. Op basis van dit rapport gaan de negen in de Kring Midden- Utrecht samenwerkende gemeenten hun beleid bepalen. Het rapport komt tot de konklusie dat in de toekomst de ontwikkeling naar een op het gezin gerichte sa menleving steeds sterker zal worden. Op basis daarvan zullen er dan ook in de toekomst kwalitatief betere wo ningen moeten worden gebouwd. Een gevolg hiervan is, dat rekening moet worden gehouden met een tendens tot hergroepering van (inkomensgroepen in het stedelijk gebied in Midden-U trecht, omdat betere woningen ook duurdere woningen zullen zijn. De eerstkomende twaalf jaar moeten er in het betrokken gebied minstens 65.000 woningen worden gebouwd. Voorzitter Chr. heroepsonderwijs (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Een kwart van de jongeren van 14 tot 18 jaar (223.000 van de 885.000) krijgt geen enkele vorm van onderwijs. Tweederde van deze groep be staat uit meisjes. Met deze cijfers schilderde de heer G. Bramer. voorzitter van de bond voor christelijk beroepsonderwijs, gisteren op de jaarvergadering in Utrecht do achtergrond van het protest van de werkende jeugd. In het licht van deze gegevens vond hij de roep van de werkende jeugd om meer opleidings mogelijkheden volkomen reëel. „De bestaande mogelijkheden voor part time-onderwijs en vormingswerk zijn ontoereikend. Er moeten voor deze groep nodig nieuwe voorzieningen worden getroffen, nieuw naar inhoud en naar vorm", zo zei hij. In dit opzicht stelde hij zich achter het rapport van de commissie Lieve- goed, al heeft hij er ook bedenkingen tegen. Teleurstellend vindt hij, dat de levensbeschouwelijke aspecten van onderwijs en vorming voor deze groep onbesproken zijn gebleven. Voorts vraagt hij zich af waarom niet wordt gerept over de taak van de ouders. „Het gaat hier immers om jongeren, voor wier opvoeding de ouders primair verantwoordelijk zijn. We zullen deze ouders meer dan tot dusver bij het onderwijs en het beleid van onze scholen moeien be trekken. Een niet gemakkelijke opga ve omdat veel ouders helaas weinig Minister-president De Jong belooft: GRONINGEN De regering is bereid in de komende jaren het noorden van het land meer aandacht, steun en financiële fa ciliteiten te verstrekken teneinde het leefklimaat in dit gebied, aantrekkelijker te maken. Dit zei minister-president De Jong gisteravond in een toespraak voor le den van de commerciële club in Gro ningen. De bewindsman deelde mee, dat de regering besloten heeft een deel van de kosten tot de aanleg van een pers leiding voor afvoer van industrieel afvalwater naar de Eems-Dollard voor rekening van het rijk te zullen nemen. Voorts is besloten de uitvoering van de zgn. eerste fase van het opgestelde Landschapsplan financieel mogelijk te maken. Dit plan behelst Oost-Gro- ningen aantrekkelijker te maken als woongebied. In vergevorderde staat van voorbe reiding zijn ook nog plannen tot uit voering van grote ruilverkavelings- en afwateringsprojecten. Aan de industrieën in het betrok ken gebied verzocht de premier met enige nadruk, steeds tijdig vooraf contact met de regering op te nemen, alvorens tot ingrijpende stappen over te gaan. GEERTRUIDENBERG Op de sluitingsavond van d» jaarlijkse oecumenische bijeenkomsten in de Pinksterbloem - aanstaande maan dag zal dr. Ronald Sequeira uit Heerlen spreken over De wereld van de Yoga en de Christelijke Ascese. Kernpunt van zijn lezing is zijn stel ling dat men zich in de karakteristie ke Yoga-oefeningen beter op het bid den kan concentreren. belangstelling tonen voor de opvoe ding van hun kinderen in de school". Ook op de bestuurlijk-organisatori sche structuur van de door de com missie Lievegoed geadviseerde insti tuten voor vorming had hij kritiek. Hij vond deze te centralistisch en di rigistisch. ..Een reële inspraak van de ouders en van de verschillende levens beschouwelijke en maatschappelijke groeperingen zal er licht door in de knel komen." T wijf els De heer Bramer sprak voorts over de in toenemende mate rijzende twij fels ten aanzien van de noodzaak van levensbeschouwelijk gericht onder wijs, die met name tot uiting komen in het streven naar de oprichting van zgn. open scholen en samenwerkings scholen, waarin de drie belangrijkste levensbeschouwelijks richtingen deel nemen. Hoewel dit streven hoofdzakelijk „van buiten" komt, wordt, volgens hem, de opvatting ook wel binnen het christelijk onderwijs gehoord. Aan de andere kant bespeurt hij in christelijke kring meer de bereidheid om zich te bezinnen op het doel en wezen van het christelijk onderwijs. Beide verschijnselen noodzaken, vol gens de heer Bramer, tot een her- nieuwe oriëntering omtrent de doel stelling en werkwijze over de gehele breedte van het christelijk onderwijs. „Ik geloof, dat de tijd rijp is voor een fundamentele, kritische bezin ning. Niet om de christelijke school in twijfel te trekken, maar om ons af te vragen wat wij beogen met onder wijs, dat zich wil laten inspireren door de Bijbel en hoe wij daar het best vorm aan geven", aldus de voor zitter. Verpakkingsbeurs geopend in Utrecht (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Met 360 standhouders (van wie 20 pet. direct uit het buiten land), die gezamenlijk de produkten van bijna 1100 ondernemingen uit de gehele wereld exposeren, is gisteren de internationale verpakkingsbeurs Macropak, die tot en met 29 april a.s. duurt, gebpend. De beurs toont o.m. dat er steeds meer aandacht wordt besteed aan eenvoudige en luxueuze sierdozen voor chocolade- en suikerwerken. Nieuw zijn heldere polyflex schaal tjes voor vlees, die het produkt aan alle kanten laten zien en dit zeker tot vreugde van velen! dubbelwan dige automaatbekers, die niet meer zo heet zijn bij het aanpakken. Ook wordt een yoghurtbeker met een "ziel" erin aangeboden: zo'n beker valt niet meer zo gauw om. Bijzonder interessant is het zien werken van de vele vernuftige ma chines, die allerlei verpakkingen ver richten, en die steeds moderner van constructie worden. No veertig jaar besprekingen Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. piLVERSUM Caroline van He- zal zondagavond a.s. voor de het spel „Wat doe ik voor de pt?" leiden. Zij mag, zoals gebrui- fijk zelf de „geheimzinnige gast" i pen en wie dat is blijft voor ieder- i i een verrassing tot in de uitzen- j ook al is het programma van Voren opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11