Kabinet verzwaart toezicht buitenlands spionagewerk 1 145 min. gulden voor Indonesië Snobs, opgelet! 'Kaas in de berm' is goed toerisme. Industriekernen saneren als milieuhygiëne in gevaar komt Monsterlijke élégance Werkende jeugd doet weinig aan studie kritiek op opheffen BID Controle door ministers Philips bouwt nieuwe fabriek -in Winschoten Drie maanden geëist voor mensensmokkel Onderzoek naar ontvoering van provo-raadslid Ruim zeven procent van verzoeken door minister afgewezen Afschrift voor gemeenten van advies provincie Vooral kijken naar televisie Groenstrook Hoogvliet en Pernis te smal Reders protesteren tegen Amerikaanse ladingsvoorkeur Proces tegen j parlementariër Kameroen erkent afgescheidenen WOENSDAG 22 APRIl 1970 oor slechts enkele centen méér glas geniet U van een jonge jenever van reldklasse E KUYPER EXPORTJENEVER (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een commissie uit de ministerraad onder lei ding van premier De Jong zal verantwoordelijk zijn voor de bui tenlandse inlichtingen, die worden verkregen. De commissie, bestaande uit de ministers van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en defensie is bevoegd operaties voor bet inwinnen van inlichtingen te gelasten en kan ook akties ver bieden. Elke minister kan zijn wensen kenbaar maken aan de commissie. Minister-president De Jong heeft deze oplossing gekozen voor het opheffen van de BID (de buitenlandse inlichtingen dienst). Besloten was de taken van deze dienst bij het ministe rie van defensie onder te bren gen. De Vaste Kamercommissie voor de inlichtingendienst (de (fractieleiders van de grote par tijen) werd aan het eind van het vorig jaar door dit besluit verrast. Aparte afdeling De kritiek op de gang van zaken was gisteren dan ook algemeen. Men wenste een directere verantwoorde lijkheid van de ministerpresident. Vooral de WD-fractieleider Geert- sema was in eerste instantie zeer kri tisch, samen met de oppositie-par tijen. Maar de heer Geertsema vertrok naar het buitenland en in tweede in stantie legde zijn plaatsvervanger, de heer W. Wiegel, zich na de toezeggin gen van de premier en omdat men toch aan het nakaarten was, zich bij de gang van zaken neer. Intussen heerste echter wel spanning in het debat over de inlichtingendiensten. DEN HAAG Nederland zal etc! de periode van 1 april 1970 tot dCjapril 1971 Indonsesië 145 mil- akjen gulden hulp verlenen. Dit is 4-8} miljoen meer dan in de afge- periode van twaalf maan- jntwikkelingsminister drs. Udink :1de dit gisteren mee op een pers- ïferentie in Rotterdam na afloop i de Donorlandenconferentie. )ok andere landen zullen de hulp lening aan Indonesië verhogen, nmige zelfs in aanzienlijke mate en betekent, dat de 600 miljoen dol- hulp, die Indonesië voor het nieu- jaar nodig heeft, beschikbaar zul- zijn. ie toegezegde hulp van Japan rade drs. Udnik spectaculair. Dit d zal voor de periode van 1 april tot 1 april 1971 in totaal 140 joen dollar beschikbaar stellen, •geleken met 120 miljoen dollar in afgelopen jaar. )e VS verhogen hun hulp van 110 Ijoen dollar tot 125 miljoen. Verder hogen ook Australië, België en ;eland hun hulpverlening. Frank- West-Duitsland, de Wereldbank Aziatische Ontwikkelingsbank •ben nog geen toezeggingen kun- doen. De bewindsman twijfelde niet aan of zij zullen hun hulp ook breiden. Optimisme Udink is optimistisch over de foomische ontwikkeling in fonesië, die gunstig is verlopen. I is een keerpunt geweest in en r de economie van dat land. De felle inflatie is onder controle ge acht dankzij de realistische econo- sche politiek van Djakarta. Itimulans werkgelegenheid IINDHOVEN Philips gaat in ischoten een nieuwe fabriek neer- lFLten waar komen drie a vier ongeveer 700 man werk zal kun- vinden. Daarnaast zal ook de be- ande fabriek in Stadskanaal wor- uitgebreid, waardoor een forse nulans wordt gegeven aan de rkgelegenheid in Oost-Groningen, ar tot op heden Nederlands hoog- werkloosheidscijfer werd geno- he ti. ïeD>e nieuwe fabriek in Winschoten it een glasfabriek voor televisieon- delen herbergen en neemt daar in st twee activiteiten over van dskanaal, waar de bellonsamen- lling en een polijsterij zijn onder- tracht. In de fabriek in Stadska- Z '1 komt daardoor ruimte vrij, die d nodig is voor de fabricage van Idbuizen voor de kleurentelevisie- «tellen. Afgelopen jaar had Ind&èsië een aanzienlijk belastingsoverschot, dat naar verwachting nog zal stijgen van 27 naar 37 miljard roepia's. Daardoor zal een nog groter deel van het ont- den gefinancierd uit e belastingmid? wikkelingsprogramma kunnen wor den gefinancierd uit de belastingmid delen. Verder zal de uitvoer aanzien lijk worden gestimuleerd nu een nieuw deviezensysteem is ingesteld. De voorzitter van de Indonesische delegatie kondigde aan, dat ook de belastingwetten zullen worden gewij zigd. Dit zal tot effect hebben dat de particuliere sector van de Indonesi sche economie zal worden gestimu leerd. AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft drie maanden gevangenis straf niet aftrek van voorarrest geëist tegen de 39-jarige in West-Berlijn wonende Nederlandse glazenwasser Coraelis F. H. De man was beschul digd van uitlokking van verduistering van drie Nederlandse paspoorten voor mensensmokkel vanuit Oost-Europa. De glazenwasser ontkende dat hij de verduistering zou hebben uitge lokt, maar gaf wel toe te hebben meegeholpen. Zelf was hij in Oost- Duitsland bij een zaak van mensen smokkel betrapt en tot een gevange nisstraf van 2Vs jaar veroordeeld. Daarvan heeft hij maar zes maanden uitgezeten, omdat van Westduitse zij de 14.000 Mark was betaald om hem vrij te krijgen. De man kwam in februari vrijwillig naar Nederland, omdat zijn pas niet kon worden ver lengd doordat zijn aanhouding werd verzocht. Twee meisjes uit Amsterdam die in geldnood zaten, hadden voor 400 Mark hun paspoort ter beschikking gesteld, evenals een kok uit de hoofd stad. Een der meisjes werd in Polen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf; het andere meisje en de kok kregen ieder acht maanden. Volgens de officier van justitie, mr. A. Haber- mehl, heeft K. een groter aandeel in de zaak gehad dan hij wil doen voor komen. Hij hield er bij zijn eis echter rekening mee dat het feit al vier jaar geleden is gepleegd en K. in Oost- Duitsland er al voor is gestraft. De rechtbank doet op 28 april uitspraak. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw mr. Singer-Dekker (soc.) heeft minister Polak van justi tie gevraagd een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden waaron der het Amsterdamse gemeenteraads lid Roel van Duyn zou zijn ontvoerd. Mevrouw Singer-Dekker wil de schuldigen strafrechtelijk vervolgd zien indien de feiten daartoe aanlei ding geven. PvdA-fractieleider drs. Den Uyl dreigde met een motie, waarin geëist zou worden de reorganisatie van de BID uit te stellen. Maar de oppositie leider hield aan het slot van het de bat zijn motie nog in de tas. De motie van mejuffrouw A. Goudsmit (dem), waarin wordt ge vraagd de minister-president directe politieke verantwoordelijkheid te ge ven voor het inwinnen van de inlich tingen, maakt weinig kans. Woensdag 29 april zal er gestemd worden. Premier De Jong betoogde in ant woord op de kritiek uit de Tweede Kamer dat de inlichtingendiensten onder effectieve controle moeten staan. De diensten mogen geen onaf hankelijke macht in de staat worden. Voor de in het buitenland verkre gen inlichtingen zal gelden, dat deze worden ontvangen door een aparte afdeling van het ministerie van de fensie. De beleidsafdelingen van de verschillende departementen zullen de gegevens verwerken. De politieke- gegevens zijn bestemd voor het ministerie van buitenlandse zaken. De coördinator tussen de in lichtingendiensten zal zijn de vice- admiraal b.d. H. Bos. Deze zal kun nen beschikken over een eigen staf. Omdat de premier belast is met de hoofdlijnen van het beleid vond de heer De Jong het onjuist hem een directe verantwoordelijkheid te geven voor de inlichtingendiensten. De pre mier heeft niet de gelegenheid zich te verdiepen in de interne werking van de diensten. De BVD Verder heeft de Tweede Kamer uitvoerig gesproken over de Binnen landse Veiligheidsdienst. In geen ge val zal deze dienst direct in het bui tenland opereren. Minister Beernink (binnenlandse zaken) beloofde, dat de lijst van functies, waarvoor de sollicitanten door de BVD worden nagegaan zo goed als volledig zal worden bekend gemaakt. Mededelingen over een mo gelijke lijst van personen, die in tijd van oorlogsgevaar direct zullen wor den gearresteerd, wilde de minister niet doen. De heer F. J. Goedhart van de PvdA had op het nut van een derge lijke lijst gewezen. De minister was er niet op tegen, dat de Vaste Kamercommissie voor de veiligheidsdiensten het recht van enquete zou krijgen. Over de vraag of enquête zou krijgen. Over de vraag of basis moet krijgen, kan overleg wor den gepleegd met de commissie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft meegedeeld dat sinds de invoering van de prijs- stop zestien maanden geleden 7,5 pro cent van de aanvragen om ontheffing is afgewezen. Dertig procent van de verzoeken werden ingewilligd, 27,5 procent is nog in behandeling. Er zijn tot nu toe in totaal 3013 verzoeken om ontheffing ingediend. De meeste aanvragen komen uit de particuliere dienstverlenende sector, waarbij de bejaardentehuizen, ver pleegtehuizen en de horeca opvallen. Slechts een procent van de verzoeken van bejaarden- en verpleegtehuizen is afgewezen. Wat agrarische produkten en vis betreft is de afgelopen tijd geen en kel verzoek bij het ministerie inge diend. Bijna de helft van de verzoe ken van overheidsdiensten zijn door de minister ingewilligd, bijna tien procent werd afgewezen. Volgende week maandag zal de vaste Kamercommissie van economi sche zaken met minister Nelissen spreken over diens brief aan de Ka mer. Het verzoek voor deze bijeen komst werd gedaan door PvdA-Ka- merlid mevrouw Gerda Brautigam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister mr. Beer nink van binnenlandse zaken heeft de provinciale besturen gevraagd de gemeentebesturen een afschrift te sturen van hun adviezen aan de mi nister over de gemeentelijke herinde lingen. De bewindsman wacht op het ogen blik de reactie van.de provinciale, be sturen op dit vëlrzoek af. Zijn -de reacties positief dan zal een definitie ve regeling worden gemaakt. Minister Beernink zei gisteren ver der tijdens het debat over de ge meentelijke herindeling van Tholen, dat de gemeentebesturen zullen moe ten beoordelen of de bevolking bij de voorbereiding van de grenswijzigin gen gehoord moe\ worden. De 25ste huishoudbeurs stoat, ivel in het teken van de huidige tendens, om alles zo snel en efficiënt mogelijk af te handelen, een kleineplaatsruimte voor de romantische goedmoedigheid waarmee men vroeger de problematiek van alledag te lijf ging, wordt nu als hoogst onpraktisch beschouwd. Daarom is als sensationele blikvanger dit „Groene Monstergekozen, een wagen met een F 107 Star- fightermotor, die snelheden kan maken van liefst 1000 kilometer per uur. Gistermiddag werd een de monstratie gegeven van dit supersnelle geval op de vliegbasis Ypenburg. Op de foto: het remmen met de parachute van het Groene Monster; onder: de (vele) belangstellenden, die met eigen ogen kunnen zien, dat de tijd van idyllische gezapigheid, nu defi nitief voorbij is UTRECHT Ongeveer zeventig procent van de ruim 330.000 werken de jongens en meisjes van veertien tot zeventien jaar volgt geen enkele vorm van onderwijs meer. Voor de meisjes is dit percentage bijzonder hoog, nameljjk 86. Van de werkende jongens volgt iets meer dan de helft geen onderwijs. De KRO heeft deze percentages gis teravond in de televisiedocumentaire „Werkende Jeugd '70" bekend ge maakt. Tot de werkende jeugd be hoort 37 procent van alle jongeren in Er zijn er die spotten met het 'bermtoerisme'. Alsof je niet prima zit aan de kant van de weg: je ziet de mensheid voorbij- suizen - en zelf lig je lekker lui in de zon. Eén ding! Vergeet niet een groot stuk kaas mee te nemen en een mes. Wat gouden blokjes in 't groene gras, daar kan menige snob iets van leren. De grootste geneugten in het leven zijn simpel. Kaas uit 't vuistje in de berm, bravo de leeftijdsgroep van veertien tot en met zeventien jaar. De vrije tijd wordt 's avonds gro tendeels doorgebracht met het kijken naar de televisie (42 procent). Ver der werden genoemd lezen en knut selen, beide 17 procent, of plaatjes draaien (6 procent). In het weekeinde gaat de belangstelling uit naar bio scoop, café en dansgelegenheid (70 procent). Dertien procent zegt aan sport te doen en 26 procent geeft de voorkeur aan thuisblijven. Omroepcijfers Meer dan de helft van de werkende jeugd (56 procent) noemt de TROS als favoriete omroep. In volgorde van waardering volgen dan de VARA (11), AVRO (9), KRO (4), NCRV (4), VPRO (3) en NOS (1). De werkende jongeren hebben wei nig vertrouwen in de politieke partij en als verdedigers van hun belangen. Zestig procent meent, dat de regering weinig of geen rekening zal houden met de mening van jonge mensen als zij. Van de jongeren zegt de helft op dezelfde partij te zullen stemmen als hun vader. Vooral de confessionele partijen profiteren hiervan. Sex Over voorechtelijk geslachtsverkeer zijn de meningen onder de jongens en meisjes verdeeld. Van de jongens is twintig procent tegen en van de meis jes 47 procent.. Vóór is 28 procent van de meisjes en 38 procent van de jon gens. Een kwart van de meisjes en 43 procent van de jongens weten het niet. De werkende jongeren beschikken over gemiddeld vijftien gulden per week. Ze besteden dat aan uitgaan (28 procent), kleding (23), rookwaren (13), brommer (8), sparen (8), make up (5), snoep en frites (4) boeken en platen (4) en cursussen en contribu ties (2). UTRECHT Voor een goed milieubeheer is het noodzakelijk dat er tussen grote basis-indus trieën en woongebieden een groenstrook van minstens 3,5 ki lometer open blijft. Waar deze strook te smal is, bijvoorbeeld in Hoogvliet en Pernis, is het van het grootste belang voor de mi lieuhygiëne dat de industriekern wordt gesaneerd, en niet de woonkern. Dit zei' gistermiddag prof. dr. ir. F. Maas, hoogleraar landschapskunde aan de Delftse T.H. tijdens een ver gadering van de Nederlandse Vereni ging tegen water-, bodem- en lucht verontreiniging. Hij zei het wenselijk te achten, dat de kosten en aanleg van de groenstroken mede worden gedragen door de industrieën die de noodzaak van groenstroken veroorza ken. Bij de aanleg van bijvoorbeeld het industrieterrein van de Shell bij Moerdijk is een dergelijke afspraak volgens hem niet gemaakt. Hij acht de aanleg van groenzones daar dan ook een „zeer twijfelachtige zaak". Schokgolven De hoogleraar wees in zijn rede op de multifunctionele betekenis van de groenzones in de strijd tegen de mi lieuverontreiniging: stroken van 50 tot 100 meter breed kunnen stof ab sorberen, telkens achter elkaar gele gen stroken kunnen stofdeeltjes ver der filtreren, groenstroken van 200 meter breed kunnen, mits opgebouwd uit verschillende soorten vegetatie, de geluidshinder verhinderen, zones van twee tot vier kilometer kunnen gas sen en fijnere stoffen binden en bij explosies de schokgolven dempen. Daarnaast scheppen groenstroken niet alleen visueel maar ook psycho logisch afstand, hetgeen zeer belang rijk is bij de scheiding tussen woon- en industriegebieden. De Delftse hoogleraar pleitte in dit verband voor het tot stand komen van een universitaire opleiding in de bioklimatologie. Volgens hem zou hierbij een samenwerking tussen het KNMI, de Utrechtse universiteit en de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen kunnen worden overwogen. Hij acht bovendien verder onder zoek naar de milieuhygiënische- en klimatologische betekenis van groen zones in en rond industrieterreinen dringend gewenst. Evenee ns pleitte hij voor een versnelde aankoop van met name de natuurterreinen door overheids- of particuliere natuurbe- schermings-organisatiej. LONDEN De opvatting van de Amerikaanse regering dat bepaalde export produkten van de VS alleen met Amerikaanse schepen mogen worden vervoerd, vormt een gevaar voor de toekomst van de scheepvaart en zal tot een chaos gaan leiden. Dit heeft de Europese federatie van re- I, dersverenigingen laten weten aan de koopvaardijcommissie van de Ameri kaanse senaat. Deze commissie be handelt op het ogenblik de nieuwe scheepvaartwet van de VS, waarin het principe van de ladingsvoorkeur is vastgelegd. Als voorstanders van de vrije me dedinging in de scheepvaart achten de protesterende reders uit elf Europese landen en Japans subsidies in het algemeen niet gewenst voor de economische ontwikkeling van de scheepvaart. De Europese en Japanse reders willen wel meewerken aan de opbouw van een sterke Amerikaanse handelsvloot, zo verklaren ze, maar dan als onderdeel van een vrije en op het beginsel van mededinging geba seerde scheepsvrachtenmarkt. Men wil echter geen steun verlenen aan ladingsvoorkeur om dat doel een sterke handelsvloot te bereiken. LONDEN Het voormalige Britse Parlementslid William Owen (69), be schuldigd van verraad van geheimen aan Tsjechoslowaakse diplomaten, zou eens hebben gezegd dat men hem zo sterk de duimschroeven had aan gedraaid dat hij tenslotte was gecapi tuleerd. Dit zou Owen tijdens een ge sprek met een bezoeker in een zie- ken-afdeling van de gevangenis heb ben opgemerkt volgens de officier van justitie Cusscn in het proces te gen Owen dat gisteren voor de Old Bailey is begonnen. Het voormalige Labour-parlements- lid Owen heeft zestien jaar voor deze partij zitting gehad in het La gerhuis werd in januari gearres teerd. Het proces tegen hem zal waarschijnlijk twee weken gaan du ren. Volgens de officier van justitie heeft Owen de bewuste geheimen vergaard in zijn functie als lid van de begrotingscommissie uit het La gerhuis. Hij hield zich daar bezig met onderwerpen als troepentransporten, militaire uitgaven en geheime rege lingen voor het Britse leger in West- Duitsland. „Hij heeft zichzelf verra den, hij heeft het Parlement verraden en hij heeft zijn land verraden," al dus de officier van justitie. JAOENDE De regering van Ka meroen heeft de afgescheiden presby terianen erkenning verleend als een nieuw kerkgenootschap. Zij kunnen nu een eigen kerkelijk leven opbou wen. Hiervoor hebben de afgescheidenen echter afstand moeten doen van hun aanspraken op de eigendommen van de kerk, waarvan zij zich eind 1966 losmaakten. Zij waren het niet eens met de plannen, die moeten leiden tot een verenigde kerk van Kameroen en pretendeerden door hun afscheiding de Presbyteriaanse Kerk voort te zet ten. Omdat zij aanspraak maakten op althans een deel van de kerkelijke goederen, werden zij vervolgd en verschillenden van hen werden ge vangen gezet. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9