Vakantievlucht kost ons honderden miljoenen Een aandeelhouder NKF tegen het bod van Philips T elef oonvoorziening in 'Noord-Hofland' Ons land moet aantrekkelijker worden Ex-kanonnier wil alsnog uitkering vooru van de PTT knip uit vouw om snij door DINSDAG 21 APRIL 1970 ïaar gewicht in tulpen waard was vandaag de Engelse mevrouw May Intiohistle (43) uit Bury, Lancashire. Zij was de 250.000-ste deelnemer tan „tulpenvluchten" van het Britse reisbureau Clarksons, via de lucht haven Zestienhoven, Rotterdam. (Door onze economische medewerker) IE KUNNEN geen krant i meer opslaan, of we lezen ertenties met verlokkende (biedingen van reizen naar I buitenland. Dat beperkt zich g niet meer tot de traditio- vakantielanden. Wij gaan iddellandse Zee over naar d-Afrika, wij gaan naar het ïje Oosten, naar Polen, Roe- ïië, Bulgarije en Rusland, om I Bali, Zuid-Afrika en Ameri- ttiaar niet te spreken. sizen heeft voordelen. Wie verre 8n doet, kan veel verhalen. Hij 1 uit, ziet veel,leert anders eten ken. Allemaal persoonlijke on dingen, die toch him weerslag op de nationale economie, r zal men niet in de eerste plaats Idenken, maar het is er niet min waar om. ijn drinken komt er langzaam in, rdat men in het buitenland wijn !t leren drinken en waarderen. De jht naar kamperen en caravans )n is mede bevorderd door de i naar het buitenland, waar men 1 zijn gezin tegen betaalbare prij- <vaak alleen naartoe kan als tent Criaravan mee gaat. De sterke groei het autopark kan zeker ook niet gezien worden van de steeds ster trek naar het buitenland. Deviezenpot eel belangrijker voor de economie jchter het verlies aan deviezen, fenlands geld. Hoe meer buiten- Iers hier, hoe meer buitenlands l achterblijft. Maar hoe meer Ne- ïn landers de grenzen over steken, ver meer buitenlands geld 6-^ dat in deviezenpot zat weer weg lit. Ie balans sloeg tot en met 1965 ten ste van ons land door: er kwam buitenlands geld binnen dan voor reizen uitgaven. Sinds 1966 et omgekeerd. De volgende cijfers treren dat treffend. (Wij moeten eerlijkheidshalve bij vertellen, dat N»ijfers van het reisverkeer niet al betrekking hebben op de vakan- Lmaar ook op reizen voor andere ileinden). in miljoenen gulden ontvangen uitgegeven saldo /si 808 645 163 981 800 181 1069 992 77 1223 1181 42 1241 1423 —182 1145 1433 —288 1238 1659 —421 1210 1958 —746 L. -v ié si 't valt onmiddellijk op dat de angsten sedert 1965 ongeveer ge- blijven, terwijl de uitgaven lustig ?en. Jaarlijks groeien die uitga- zelfs goed 17 procent. ontvangen buitenlandse devie- Ikomen voor 50 procent uit West- sland en België. Maar nu is het erkeliik dat in 1P62 40 procent uit j kwgjp eji 15 procent 1 uit België, terwijl in 1969 het Duitse aandeel gedaald is tot 30 procent en dat van België gestegen tot 21 pro cent Te duur Wat is de oorzaak van het niet verder willen toenemen van het bui tenlandse reisverkeer naar ons land? Waarschijnlijk zijn er verschillende oorzaken. Ons land is geleidelijk aan duur, om niet te zeggen te duur, voor buitenlanders geworden, vooral voor hen die elders goedkoper terecht kunnen. Dat elders is dan wel verder, maar omdat er steeds meer mensen met meer auto's komen en ook omdat de vakanties langer worden, wordt het gemakkelijker verder afgelegen landen te bezoeken. Deze factoren werken ook mee aan de steeds grotere trek van Nederlan ders naar het buitenland: het inko men stijgt, er komen meer auto's, de vakanties worden langer en door de vele goedkope groepsreizen wordt het buitenland voor steeds meer mensen aanlokkelijk. En waar bleef dan ons geld in 1969? Wij geven dat aan in percenta ges van het totale bedrag van ƒ1956 miljoen! België/Luxemburg West-Duitsland Frankrijk Italië Zwitserland Oostenrijk Spanje Scandinavië 16.6 22,4 7.9 6,6 10,9 5,8 11.7 Duitsland is dus nog steeds de grote trekker. Maar na België zien wij Spanje te voorschijn komen. Daar gaven wij in 1969 229 miljoen aan deviezen uit, waartegenover wij maar 3 miljoen ontvingen. Een tekort dus van 226 miljoen. Nog meer De directie van de Nederlandsche Bank denkt dat de tekorten in het reisverkeer nog wel verder zullen toenemen. In welke mate zal mede bepaald worden door de vraag of onze prijzen sterker zullen stijgen dan die in het buitenland. Maar ook of wij erin zullen slagen ons land aantrekkelijker te maken. Dit is met elkaar wel erg belang rijk, anders gaat het reisverkeer naar het buitenland ons land steeds meer deviezen kosten. Deviezen die wij eigenlijk voor andere dingen nodig hebben. SEGOVIA Na 34 jaar onderge doken te zijn geweest is de voorma lige republikeinse burgemeester van de Spaanse plaats Midrian, de nu 59-jarige Saturnino de Lucas, te voorschijn gekomen. Hij heeft zich bij de politie gemeld maar kon direct op vrije voeten worden gesteld. Tijdens de militaire opstand van 18 juli 1936 verborg De Lucas zich in het huis van een priester en later in een zolderkamer bij zijn broer. In Mi drian, een dorp in de provincie Sego via. dacht men dat hij aan het begin van de burgeroorlog was doodgescho- Wü. -- DEN HAAG Voor het ambtena rengerecht diende gisteren de zaak van de 22-jarige Sassemieimer W. H. C. Kuijlenburg, die alsnog aanspraak maakte op een volledige militaire in- validiteitsuitkering. Eerder was be paald dat klager tien procent uitke ring invaliditeitspensioen zou krijgen. De feiten zijn dat klager tijdens de vervulling van zijn militaire dienst plicht last van zijn voeten, en later, rugklachten kreeg. Gevolg hiervan is, dat hij zijn beroep van programmeur niet meer voldoende kan uitoefenen. De heer Kuijlenburg, was eerst opge leid voor trompettist, maar werd la ter overgeplaatst naar Ede, waar hij kanonnier werd bij de Artillerie. Toen bleek dat klager zwakke voe ten had bij de eerste keuring wa ren deze in uitstekende staat bevon den werd hij vrijgesteld van zware diensten, hetgeen er in de praktijk op neer kwam dat hij alleen binnen de kazerne geen wacht hoefde te lopen. Zodra hij echter op oefening was, moest hij dit wel degelijk. Ook aan de verdere oefeningen, zoals kanonnen trekken en velddiensten, moest sol daat Kuijlenburg normaal meedoen. Het gevolg hiervan was naar de mening van de verdediger, mr. J. A. Hannivoort dat klager last kreeg van zijn rug. Hij maakte melding van het feit dat tijdens een keuring geble ken was dat de voeten van zijn cliënt in slechte staat verkeerden, maar dat hem desondanks geen administratieve functie werd toegewezen, hetgeen toch de gewoonte is. In juli, toen soldaat Kuijlenburg één jaar gediend had, werd hij op medische indicatie, uit de militaire dienst ontslagen. De verdedi ger concludeerde uit de feiten dat zijn Onderhandelingen met bedrijf ter versterkingAlblasserdam DEN HAAG „Philips was aan vankelijk van plan een lager bod op de NKF uit te brengen". Aldus een mededeling op een voorlichtings bijeenkomst van aandeelhouders van de NKF groep, i.v.m. het door Philips' gloeilampenfabriek uitge brachte bod. „Wat thans is bereikt is heel redelijk te noemen. De koers winst verhouding komt uit op 12. Het bod is gebaseerd op de cijfers over 1969. De prognose voor 1970 heeft geen rol gespeeld". Slechts één aandeelhouders sprak het „onaanvaardbaar" uit over het bod, dat z.i. alleen voor de houders van winstbewijzen gunstig is. De cliënt tijdens het vervullen van zijn plicht iq de militaire dienst last van zijn voeten, en daardoor van zijn rug had gekregen en derhalve zijn taak in het burgerleven niet meer naar beho ren kon vervullen. Hij eiste daarom aanspraak op een volledige invaliditeitsuitkering. Uitspraak over drie weken. aandelen Philips staan rijkelijk hoog genoteerd. De ontwikkelingen in de toekomst moeten maar worden afgewacht. Hij had daarin niet erg veel vertrouwen. Philips krijgt in ruil voor dit bod hypermoderne staal-en kabelfabrieken en een agioreserve van 22 miljoen gulden, alsmede stille reserves, die ook niet onbetekenend zullen zijn. Van bestuurszijde werd geantwoord, dat de NKF-groep het odium van binnenvetter niet verdient. De stille reserves zijn te verwaarlozen. In het rendement zit volgens de accountants een speling van niet meer dan 3 pro cent De aanwezigheid van agioreserve is verwerkt in het bod. De houders van winstbewijzen krijgen niet meer dan hen normaal ook zou zijn toe gekomen. Het Philips aandeel staat beslist niet uitzonderlijk boog. Begrip Een woordvoerder van de Ver eniging effectenbescherming ver klaarde, dat het bestuur van de groep VOORSCHOTEN Bü het inge- bruiknemen van de centrale Leiden Zuid-West in 1972, zal het gehele het bod eigenlijk van de hand had moeten wijzen, zoals het dat enkele jaren geleden ook heeft gedaan met een bod van 500 procent. Hij toonde edhter begrip voor de situatie. Een aandeelhouder tenslotte sprak zijn grote waardering uit voor het resultaat, dat het bestuur had weten te boeken. Het aandeel NKF is de laatste tien jaar echt niet zo'n leuke belegging. Onderhandelingen Aan het slot van de vergadering deelde het bestuur nog mede, dat onderhandelingen gaande zijn met een bedrijf, dat bereid en in staat is additioneel staal van hoge kwaliteit te leveren, teneinde de walscapaci- teit van het bedrijf te Alblasserdam beter te kunnen gebruiken. Daar mede zouden aanzienlijke investe ringen vermeden kunnen worden. Getracht wordt dit bedrijf te inte resseren in een participatie in de NKF-Staal NV. waardoor de renta biliteit en de werkgelegenheid van dit bedrijf beter verzekerd zullen zijn. De onderhandelingen verkeren in een zodani gstadium, dat daarover thans nog geen nadere mededelingen gedaan kunnen worden. De vakbonden zijn van een en ander op de hoogte gesteld. gebied „Noord-Hofland" voor wat de tclcfoonvoorzlening betreft op deze centrale worden aangesloten. Tot dan zal er naar worden ge streefd uit Leiden naar Noord-Hof land verhuizende aangeslotenen hun nummer op de Leidse centrale Boommarkt te laten behouden. E.e.a. voor zover de kabelcapaciteit dat toelaat. Uit andere delen van Voorschoten naar het woongebied Noord-Hofland verhuizende aange slotenen zullen hun Voorschotens nummer behouden. Van elders ko menden zullen naar de mate van de mogelijkheden op de centrale Voor schoten worden aangesloten. Een wachtlijst voor het gebied Noord- Hofland is echter helaas niet te vermijden. Deze oplossing zal betekenen dat tijdelijk bewoners van de wijk Noord-Hofland (wellicht zeer dicht bij elkaar wonend) een Leids, res pectievelijk een Voorschotens num mer zullen hebben met de daar aan verbonden gesprekstariefconse quenties. Dit heeft een tijdelijk ka rakter, want beide categorieën zul len zoals gezegd bij het gereedko men van de centrale Leiden Zuid- West op die centrale overgaan, het geen dan tevens voor beide groepen een nummerwijziging zal beteke nen. Op 24 april zal in de telefoon centrale te Voorschoten een uitbrei ding met 1000 nummers zijn vol tooid, waarmede de capaciteit van die centrale op 5000 nummers wordt, gebracht en er althans voorlopig enige verlichting ontstaat. alstublieft Weet u dat u een 'gewone' brief voor 25 cent door de lucht naar Sicilië kunt diri geren? Maar óók naar München, Rome of Parijs? Dat u voor ca f Ï2.50 per maand kurtt profiteren van een tweede telefoontoestel bij u thuis? Dat u met de bekende blauwe girokaart even gemak kelijk geld naar het buitenland kunt sturen als naar uw relaties in Nederland? U wilt vaak iets weten over de PTT. Over tarieven van de post, de telegraaf, de telefoon. Over de rente die de Rijks postspaarbank u vergoedt wanneer u uw spaargeld wat langer wilt laten staan. Over de service die de Post giro zijn rekening houders biedt Ach, kijk dan even in dit boekje I Er staat natuurlijk niet ALLES in. Maar wel genoeg om het bij de hand te houden. En mócht het boekje vragen onbeant woord laten, dan wijst het u toch op z'n minst de weg! Knip deze advertentie uit langs de rand. Vouw hem dan dubbel langs de dikké middel lijn (lijn buiten)dan net zo vouwen langs de streepjeslijn en ten slotte langs de stippeltjeslijn. Nu moet de paginanummering kloppen en kunt u het boekje rechts en onder opensnijden. Het 'Weetboek' is dan klaar voor gebruik. (En als u 't nóg mooier wilt: haal dan een afdruk op beter papier op het postkantoor!)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9