erdeeldheid blijft zwakte van verzetsorganisaties «SI* Fordfabriek in de Sowjetunie? 4- Starakis mocht toch land uit Salt-gesprek voor VS niet zonder risico OPLOSSING MOET VAN AZIË KOMEN Palestijnse vrijheidsstrijd Zij laten meer inkt dan bloed vloeien Henry Ford sprak met Kosygin Aanklacht tegen X voor doodslag Sow jet-politiek Nabije Oosten ongewijzigd Afg< DINSDAG 21 APRIL 1970 De belangrijkste guerrilla-organisaties zijn: El Fatah, het Volksfront van dr. Hdbasch, het Democratisch volksfront, een afsplitsing van de groep-Habasch, El Sajika en het Arabische bevrijdingsfront. sir Arafatleider van de Koning Hoessein van Jor- h-organisatie. danië. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) f 1 AMMAN Nergens meer dan in Jordanië merkt men dat de ^Ajjheidsstrijder het nieuwe symbool geworden is van de Palestynse HËntiteit. Deze vrijheidsstrijder, de fedajin („hij, die zich wil op- ^■eren") appeleert aan het nationaal bewustzijn van een volk, dat ^Heer dan twintig jaar wrokt over verloren gegane bezittingen in de Vpat Israël. - s -(Tan de Arabische onmacht, die tot ene nederlaag na de andere heeft id, hebben de Palestijnen langza- IJhand genoeg gekregen. Ze hebben zaak in eigen handen genoemen, rbij steunend op financiële en mi- ire middelen, die van alle kanten "i cregen worden. )oor de strijd tegen Israel", zei vooraanstaande Palestijn, „zijn ons meer en meer een volk gaan len. Ze beweren dat we bastaards een afstammelingsmengelmoes Arabieren, Kruisvaarders, Mam- oeken en Turken. [aar sinds ons in 1948 een eigen it onthouden werd Israël slokte een deel van op, Jordanië pte gingen met de overgebleven eden aan de haal hebben we gemeenschappelijke basis gevon- om straks, na eeuwen van bezet en onderdrukking, eindelijk zelf te kunnen zijn". 1 olgens Jeruzalem zijn de belang- tste Palestijnse bevrijdingsorgani- es reeds voor de Zesdaagse Oorlog icht. Dit mag waar zijn en de ëliërs zouden hiermee misschien pen aantonen dat het blijvend be houden van de Arabische gebie- geen voor hen nadelige verande- en in het vijandelijke kamp ver- aakt heeft even waar is dat de ïeidsstrijders pas na juni 1967 f werkelijke rol zijn gaan spelen. Maart 1968 j het in Jordanië ligendc dorp ameh ontvonkte op 21 maart 1968 vrijheidsvlam, waarbij zo'n drie oen Palestijnen zich sindsdien iten te warmen. Tijdens een akactic werd daar een Israëlische nne tanks door 400 fedajins tot gebracht. 'Jior 't eerst (en sindsdien ook voor latst!) waren de Israëliërs ge- ïgen zich met bebloede koppen te trekken. Volgens een leger- ;tin, dat in Tel Aviv werd uitge- n. sneuvelden toen 24 Israëlische iten. grote zwakte van de Fedajins de erfelijke ziekte van alle lieren, namelijk het onderlinge akeel. De nieuwe Libische macht- i >er, kolonel Gaffady, heeft er on- z'n verontrusting over uitge- ken dat er niet minder dan veer- 'alestijnse bevrijdingsorganisaties ian. een is uiteraard groter dan de ir sommige hebben slechts en- tientallen leden maar van sa- werking, die een naam mag heb- is totaal geen sprake. Een ver ing van aandacht dus en van een versplintering ook van agkracht, aldus Faffady. ids Mohammed Heykal, de Goebbels- achtige hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Achram, heeft naar aanleiding van het geruzie en de soms bloedige gevechten onderling eens de cynische opmerking gemaakt dat de fedajins meer inkt dan bloed laten vloeien.... Vernietiging De meeste Palestijnse bevrijdings organisaties hebben overigens het zelfde doel. Ze streven naar de ver nietiging van het Zionisme en naar de bevrijding van Palestina van het Joodse juk. Ze wensen de oprichting van een nieuwe Palestijnse staat, waarin wel heel merkwaardig, als de joden eerst verdreven moeten worden mohammedanen, joden en christenen als gelijkberechtigde burgers samen^ wonen. Verschillende fedajinbewegin- gen zijn vertegenwoordigd in de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie, die onderdeel geworden is van de Ara bische Liga. In Kairo bestaat een zo genaamd Nationaal Congres, een poli tiek lichaam, waarvan Jasir Arafat de (nog?) onbetwiste woordvoerder is. Als gevolg hiervan is men zowel in als buiten de Arabische landen Ara fat gaan beschouwen als de leider van het Palestijnse verzet. Belangrijkste De belangrijkste guerrilla-organisa ties zien er als volgt uit: 1. El Fatah onder Jasir Arafat met 13.000 goéd getrainde en bewa pende fedajins, van wie er 2.000 van Libanon uit opereren. 2. Het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina onder dr. Geor ge Habasch met tussen de 2.000 en 3.000 guerrillastrijders. 3. El Sajika („Bliksemstraal"), een door de Syrische Baathpartij ge steunde organisatie van ruim 1500 man. MOSKOU Op een perscon ferentie in Moskou heeft de pre sident van Ford Motor Co., Henry Ford, gisteren gezegd dat Ford in de niet al te ver verwij derde toekomst misschien over eenstemming met de Russen zal bereiken over samenwerking bij de bouw van een grote vracht- autofabriek in de Sowjetunie. Ford zei dat het bij zijn overleg met functionarissen van de Russische autoindustrie in Moskou alleen maar om verkennende besprekingen was gegaan en dat er nog veel werk is te doen. Volgens Ford hebben de Russen voor de produktie van de vrachtauto- fabriek die zij aan de rivier de Karna ten oosten van Kasan willen vestigen een cijfer van 150.000 stuks per jaar genoemd. Het complex zou ook een vrij grote gieterij moeten omvatten. Wat het allemaal zou moeten gaan kosten kon hij ook niet bij benade ring zeggen. De Russen willen tech nische hulp bij de bouw van de fa briek. Ford heeft later ook met Kosygin van gedachten gewisseld over even tuele samenwerking in de automo bielsector. Over de vorm, die deze sa- Ben-Basset. werkzaam op aëlische luchthaven Lod, is tot jUniuersal Airport 1970, wereld- avenkoningin dus, uitgeroepen, lorverkiezingen hebben zestien [es aan de finale in het Londen- nhotel deelgenomen. De kan- Jen vervullen allen een functie Ptemationale vliegvelden. Slachtoffers lawineramp PLATEAU D' ASSAY Vijf ver pleegsters die de ramp van het sana torium te Roe de Fiz in de Franse Alpen hebben overleefd, hebben gis teren tegen „X" een aanklacht inge diend wegens doodslag door nalatig heid. Het noemen van een onbekende beklaagde is een formele methode om een gerechtelijke procedure te begin nen waarbij vastgesteld moet worden of er iemand schuldig is aan de ramp. Een van de vijf is de 30-jarige Mo nique Leroy, die zeven uur onder de puinhopen vast heeft gezeten en als laatste werd gered. Zij meent dat voorkomen had kunnen worden dat er slachtoffers zijn gevallen. De lawi ne van sneeuw en aarde heeft aan 71 mensen in het sanatorium, voor het grootste deel jongens met tbc, het le ven gekost. In de buurt van Alpnachstad, bij Luzern, heeft gisteren een sneeuwla- wine arbeiders verrast, die bezig wa ren aan een kabelspoorweg. Drie ar beiders kwamen om het leven, een vierde wordt vermist. menwerking kan aannemen, werden geen nadere bijzonderheden gezegd. Ford is in Rusland op uitnodiging van Wladimir Kirillin, voorzitter van de staatscommissie voor wetenschap en technologie. Ook tiaar Parijs STAATSBURG De Griekse journalist van Franse afkomst Jean Starakis is door de Griekse regering als „ongewenst vreem deling" op een vliegtuig naar Parijs gezet, nadat hem zijn Griekse paspoort was afgeno men. Starakis was eerder tot 18 jaar gevangenissraf veroordeeld wegens ageren tegen de Griekse regering. Servan Schreiber, de Franse schrij ver en secretaris-generaal van de Franse radikaal-socialistische partij, slaagde er het afgelopen weekeinde niet in de journalist vrij te krijgen, hetgeen hem vorige week wel gelukte bij de componist-politicus Mikis Theodorakis. De Griekse veiligheidsdienst heeft naar verluidt het paspoort van me vrouw Theodorakis en haar kinderen nog vastgehouden, omdat men van mening is dat haar man van activi teiten tegen Griekenland zal afzien, wanneer men zijn gezin in Grieken land zou vasthouden. Servan Schreiber heeft de politieke commissie van de raadgevende verga dering van de Raed van Europa mee gedeeld, dat op verzoek van Theodo rakis een aantal Fransen van „onbe twist gezag en zonder politieke be doelingen" in Griekenland een zen ding gaat uitvoeren om politieke ge vangenen vrij te krijgen, waarmee deze groep de taak van Servan Schreiber gaat overnemen. Wie deel uitmaakt van deze groep wil hij „in het belang van hun taak" niet zeggen. Theodorakis heeft in een brief aan de politieke commissie ge vraagd of deze de beweging tot be vrijding van politieke gevangenen in Griekenland moreel en openlijk wil steunea 4. Het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina een radicale afsplitsing van de groep-Habasch - met 600 fedajins. 5. Het door Bagdad gesteunde Arabische Bevrijdingsfront met een pan-arabische dimensie en een on bekend aantal leden. De miljoenen, die El Fatah nodig heeft voor de training en de bewape ning van zijn soldaten, als ook voor de verzorging van de weduwen der gevallenen, worden gefourneerd door Libië, Saoedi-Arabië en Koeweit (speciale heffingen op benzine en bioscoopkaartjes). Hoewel bepaald geen vriend van president Nasser van Egypte en van koning Hoessein van Jordanië neemt Arafat toch een vrij tolerante hou ding aan tegenover de verschillende Arabische regimes. Hij is tegenstan der van een verplaatsing van de Pa lestijnse vrijheidsstrijd buiten de grenzen. Meer dan eens heeft hij zich bij voorbeeld gedistantieerd van de laffe fedajin-aanvallen op burgervliegtui gen, of op Israëlische ambassades of handelskantoren in het buitenland. Revolutionair Het volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat na El Fatah 't best georganiseerd heet te zijn, draagt een veel meer revolutionair karakter. Het richt zich niet alleen tegen Israël maar ook tegen „de reactionaire Ara bische regimes". In ideologische zin baseert Habasch zich op het wetenschappelijk socialis me, met name de klassestrijd, waar bij Rood China, Cuba en Noord-Viet- nam hem tot voorbeeld dienen. In Jordanië, Syrië en Libanon heeft het Volksfront verschillende trai ningskampen. Tot de terreurgroepen, die in d^ beweging zijn bijeenge bracht en die zich niet ontzien aan vallen te doen op burgervliegtuigen behoren o.a. de Organisatie van Hel den voor terugkeer, de Jeugdorgani satie der Wrake en de Organisatie van Arabisch Nationalisme. De mili taire bevelhebber is Ahmad Djibri, een voormalig Syrisch officier. El Fatah en vooral het Volksfront accepteren geen enkele vredesrege ling, waarbij Israël blijft voortbe staan. Ze zijn uit op een volledig her stel van de Palestijnse rechten, en verwerpen alle uitspraken van de Verenigde Naties, welke ooit ten gun ste van Israël zjjn gedaan. Radicalisering Hoewel bepaald nog niet gezegd kan worden dat de fedajins, die voor namelijk van Jordanië uit opereren, voor Israël een militaire bedreiging vormen, hebben ze wel voor een radi calisering gezorgd van het conflict in het Nabije Oosten. Duidelijk is ook dat ze niet meer weg te cijferen zijn bij eventuele vredesonderhandelin gen, temeer daar zij het klankbord geworden zijn van het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk. „Ze zijn onze laatste hoop", verklaarde een Palestijnse vluchteling uit het door Israël geannexeerde deel van Jeruza lem. „Al meer dan twintig jaar hebben we vergeefs geprobeerd op vreedzame wijze ons recht te krijgen. God zegene de nieuwe generatie, die bereid is te sterven in de strijd voor terugkeer naar ons land". Deze machine, van de firma Orenstein en Koppel uit Dort mund (West-Duitsland) zou wel de grootste hydraulische land- schop ter wereld kunnen zijn. Het dienstgewicht bedraagt meer dan 100 ton, het motorvermogen totaal 420 pk, de snijbreedte vcm de laadschop drie meter, goed voor een hap van 6 tot 8 m3. De landschop is op de Hannover- Messe te zien. Actie '70 heeft in Amsterdam succes geboekt: men mocht gister middag legaal een totnutoe leegstaande woning aan het Singel be trekken. De gemeente draagt zorg voor centrale verwarming, de be woners moeten voor de rest zorgen, wat dan ook onmiddellijk gebeur de. Op de foto de gelukkige „overwinnaars" bezig met het opknappen van het huis. NEW YORK Amerika aan vaardt een zekere risico door de finitieve beslissingen met be trekking tot strategische aanvals wapens uit te stellen om de lo pende Salt-besprekingen in We nen met de Sowjetunie alle kans van slagen te gunnen. De Amerikaanse minister van de fensie Laird zei dit gisteren in New York op de jaarlijkse bijeenkomst van Associated Press. Deze risico's zijn alleen aanvaard baar, aldus Laird, wanneer de VS doorgaan met het voorgenomen pro gramma ten aanzien van meerkoppi ge projectielen en de dit jaar aanbe volen uitbreiding van het safeguard- antiraketsysteem. Laird waarschuwde dat, als Mos kou zou doorgaan zijn offensieve strategische wapenarsenaal uit te bouwen, het risico voor de VS te groot zal worden. In dat geval zou Amerika „compenserende maatrege len" moeten treffen, zei hij. Volgens Laird onderneemt de Sow- AMMAN Een Russische persat taché heeft gisteren Israël een „racis tische staat" genoemd en gezegd dat Rusland zich achter de Palestijnse verzetsbeweging heeft gesteld in haar strijd tegen de Israëliërs. Soehotov zei dit op een persconferentie in Am man ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van Lenin. Aanvankelijk dacht men dat het hier een officieel Russisch standpunt betrof. Maar kort na de verklaring van de attaché deelde in Moskou een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken mee, dat de Sow- jet-politiek voor het Nabije Oosten ongewijzigd is gebleven. Volgens deze functionaris is in Moskou geen tekst van de verklaring die de attaché in Jordanië afgelegd zou hebben. Het ministerie is ervan overtuigd dat de berichten uit Am man op een misverstand berusten „omdat een vertegenwoordiger van een Sowjetambassade een dergelijke verklaring niet kan afleggen". De functionaris herhaalde, dat er geen wijziging is gekomen in de Rus sische politiek in het Nabije Oosten. Dit geldt ook voor de kwestie van het bestaan van de staat Israël. Rekensom jetunie sinds 1965 een grootscheepse poging verandering te brengen in het machtsevenwicht. Hij noemde verschillende Russische programma's tot ontwikkeling van uitbouw van projectielen. Bijvoor beeld: De Russen hebben meer dan 800 intercontinentale raketten en zou den in twee jaar de 1.0.00 kunnen overschrijden. Aldus zou de Sowjet unie binnen twee jaar een gelijk waardige sterkte hebben opgebouwd aan die van de Amerikaanse minute- man. In vijf jaar tijd van 1965 tot 1970 heeft de Sowjetunie haar arsenaal van lanceerinstallaties van nucleaire aanvalswapens ruimschoots verdrie dubbeld van 500 tot circa 1700. In dezelfde periode, aldus Laird, heeft de Sowjetunie het totaal mega- tonnage van haar offensieve nu cleaire sterkte verviervoudigd. Sachsenhausen-proces Levenslang voor vijf SS-ers KEULEN Met de veroordeling van vijf voormalige SS'ers uit het concentratiekamp Sachsenhausen tot levenslang, twee vrijspraken en een vrijheidsstraf van tien jaren, eindigde gisteren het tweede Sachsenhausen- proces, dat vijftien maanden heeft geduurd. Beklaagde Beerbaum viel flauw toen hij hoorde vrijgesproken te zijn. Ook Braun werd vrijgesproken. Levenslang kregen Kaiser, Hoff mann, Seifert, Busse en Naegele. Sin- ke uit Hannover werd tot tien jaar veroordeeld. De officier van justitie had tegen allo beklaagden levenslang geëist. PRESIDENT Nixon heeft zich tot volgend jaar mei tijd gege ven om nog eens 150.000 militairen uit Vietnam terug te trekken. Aan een tijdschema wil hij zich niet bin den. Wel stelt hij het tempo afhan kelijk van het verloop van de strijd. Mogelijk zal Nixon op 1 mei 1971 tot de conclusie komen, dat genoemd streefgetal niet haalbaar was door de houding van Hanoi en Vietcong en door het falen van Saigon bij het overnemen van de Amerikaanse ta ken. Maar zelfs als die problemen zich niet voordoen, zouden zich over een jaar nog bijna 300.000 Amerikaanse militairen in Vietnam bevinden. Dit cijfer laat de betrekkelijke waarde zien van Nlxons jongste aankondi ging. De president heeft gezegd, niet de geschiedenis te willen ingaan ais de eerste Amerikaanse president, die een oorlog heeft verloren. Op dit punt neemt hij geen risico. Het winnen van de vrede vraagt echter een andere instelling. Doorgeprikt "yORIGE week leek Rusland bereid het probleem Indochina aan de orde te stellen op een nieuwe 'Ge- neefse conferentie'. De eerste werd zoals men weet in 1954 gehouden. Maar de toen ge maakte afspraken werden niet nage-« leefd. Moskou heeft nu zelf het proefbal lonnetje van ambassadeur Malik doorgeprikt. Het is een vreemde gang van zaken, tenzij het Kremlin door Hanoi op de vingers is getikt. Het geen zou betekenen, dat men daar de tijd om de Indochinese buit bin nen te halen nog niet rijp acht. De gewijzigde houding van Cambodja speelt Hanoi ongetwijfeld parten. Het moet nu op drie fronten tegelijk strijd leveren. Verhoogde activiteit op het ene moet wei leiden tot ver slapping op een ander. Te meer, als snelle successen uitblij ven. De reserves van Hanoi zijn niet onuitputtelijk. GOUDEN BEVRIJDINGSDAGPENNING GeHlagen In 21,0 karaat» gedegen goud met 6 echte Edelsteentje» de kleuren van de vaderland»» De voorzijde toont Koningin Wll- helmina aan wie menig Neder lander Foto van gipsmodel De ach terzijde toont de Neder landse Leeuw waarin de land kaart van Ne derland kunstig is gegra veerd met de spreuk „Nederland en Oranje, Bolwerk der Vrijheid". tie- en verzekeringsbewijs. A. 1000 ex. 7 gr 0 22.8 mm A 124 B. 500 ex. 12} gr 0 28 mm 175 C. 100 ex. 30 gr 0 38 mm A 375 D. 50 ex. 60 gr 0 38 mm A 675 Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Levering voor moederdag. Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij: DE ORANJE MUNT VOORBURG Waalhofflann 7 - Tel. 070-87 06 02* Mogelijk conferentie over Cambodja DJAKARTA Zeven Azia tische landen en Australië heb ben een initiatief genomen in zake de kwestie-Cambodja. Ze willen de situatie in dat land en in geheel Indo-China gaan door praten met de grote mogendhe den. De Indonesische minister Malik zei gisteren na afloop van een bijeen komst van „Verenigd Azië" dat India de Filippijnen, Thailand, Maleisië, Nicuw-Zeeland, Australië, Singapore, Japan en Indonesië hun goedkeuring aan een dergelijke conferentie heb- nen gegeven. Welke grote mogendhe den daarbij aanwezig zullen zijn is niet bekend. „Azië moet het initiatief nemen bij een regeling van het Cambodjaanse vraagstuk. Het moet laten zien, dat Aziatische problemen door de Aziaten kunnen worden opgelost." aldus Ma- lik. ewezeii De Vietcong heeft gisteren Franse voorstellen voor nieuwe onderhande lingen over een oplossing van de pro blemen in Indo-China van de hand gewezen. De minister van buiten landse zaken van de voorlopige revo lutionaire regering, mevrouw Ngoey- en Thi Binh, heeft in Parijs gezegd, dat de sleutel voor de oplossing van de problemen in Vietnam, Cambodja en Laos ligt in het beëindigen van de Amerikaanse agressie. De Laotiaanse premier, prins Soe- vanna Phoema, heeft de vrees uitge sproken. dat het Cambodjaanse con flict tot een „derde wereldoorlog" zal leiden. Hij heeft een gedeeltelijke mobilisatie in Laos aangekondigd. Volgens de Zuidvietnamese minis ter van buitenlandse zaken, Tran Van Lam, is premier Lon Nol van Cam bodja officieel verzocht „voorzichtig heid te betrachten bij de arrestatie van Vietnamezen in Cambodja." Hij zei dat verschillende landen pogingen doen om tot een bétere bescherming van de Vietnamezen in Cambodja te komen. Minderheidsregering in Oostenrijk WENEN De leider van de Oos tenrijkse socialistische partij. Kreis- ky, heeft na het mislukken van de coalitiebesprekingen met de Christe lijke volkspartij, een minderheidsre gering van louter socialisten gevormd. Hijzelf is daarin kanselier. Vice- kanselier en minister van sociale za ken Haüser; buitenlandse zaken Kirchlair, defensie generaal Johann Freissler.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7