22 23 24 25 27 28 29 Marga Klompé, Raspoetin van het kabinet-De Jong' Muntenvondst in Raamsdonk Indonesië-groep overvaltbank Elke gek kan wel subsidie bij CRM krijgen S'7() rekent op vijf jot zeven Kamerzetels Voorzitter Jong Rechts Eéns man en paard noemen •problemen in Siivelindustrie Artsen stichten noodhulpdienst Tegen donor-landenconferentie Strak prijsbeleid voorlopig noodzakelijk Grote aannemers werken samen DINSDAG 51 APRIL 1970 De nieutve partij voor rechtse jongeren wil bij de Kamervierkiezingen volgend jaar enkele zetels zien te veroveren. De jongeren willen een tiental punten verwezenlijken, die bijna uitsluitend op de binnenlandse politiek zijn gericht. WORLD PACK - MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKK1NGS8EURS Nog 7 beursdagen Voordelige trein-toegangs- blljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN- UTRECHT WOENSDAG DONDERDAG VRUOAG ZATERDAG MAANDAG OWSOAE WOENSDAG (door Pieter-Jan Dekkers) DEN HAAG Punt acht van het verlanglijstje van de gister avond opgerichte nieuwe partij: „Rechts Jong Nederland EIST onmiddellijke vervanging van de huidige minister van CRM. me juffrouw Klompe en drastische reorganisatie van dit departe ment. Het geld dat voor subsidie gebruikt wordt, dient niet weg gegooid te worden aan moreel-ondermijnende, arbeidsschuwe, quasi-artistieke figuren en dito instellingen*'. 8. .EEUWARDEN De zuivelover- ^ottcn worden zowel in de politiek in de publieke opinie op het ogen- zodanig tegen de landbouw uit- eeld, dat een melkprijsverhoging gpfeMgelijk is. Er zijn volgens drs. H. cl 5. lefcaas, secretaris van de Konink- Tp.i«' JVederlandse Zuivelbond. tal van Noctomenten voor de veehouder om lingj» niet te zeer in de hoek te laten da dkken. Hij zei dit op de voorjaars- Zgadering van de Friese Zuivel- waar hij een inleiding hield de problemen en perspectieven de melkveehouderij en de zuivel- Ustrie. 3-tt problemen in deze bedrijfstak- komen volgens de heer Schelhaas t uit het overschottenprobleem, inflatieprobleem en het struk- irobleem. eerste probleem kan volgens voor een groot deel worden op- door een redelijke mate van iktiebeheersing, het bevorderen afvloeiing van arbeid, het leggen heffingen op veevoer, het realise- van een andere waardeverhou- tussen vet en eiwit en het aan luktle onttrekken van gronden, inflatie kan volgens de FNZ-se- iris worden bestreden door de lbouwprijzen aan de algemene in- aan te passen, zoals dit voor alle andere groepen in de sa- leving wordt gedaan. Doel van de :tuurpolitiek van de regering ten p moet naar de mening van de Schelhaas zijn: een aanzienlijke iting van de beroepsmobiliteit. Vanwaar deze persoonlijke aanval op minister Klompé? (zonder accent, zegen deze jon geren, want ze heeft gewoon Klompe). Rechts Jong Nederland-voorzitter Eduard H. van Vliet (20): „We wilden nu wel eens man en paard noemen. Iedere gek die een boek wil schrij ven. kan subsidie krügcn. Daarom moet dat mens weg. Ze is de Raspoe tin van het kabinet-De Jong. Als je maar een geestelijke tik hebt of een gebrek, krijg je al subsidie. Mensen zoals Jan Cremer en Harry Mulisch." „Er moet een deskundige commissie komen, die moet bepalen wat wel en wat niet voor subsidiëring in aanmer king komt. Dat springt maar onver antwoordelijk om met de belasting gelden". Nederlandse Leeuw Eigenlijk zijn alle tien punten van de nieuwe partij oude bekenden. Praktisch elke in ederland opere rende rechtse groepering, en dat zijn er langzamerhand nogal wat, heeft een of meer punten van gelijke strek king. Waarom geen aansluiting ge zocht met bijvoorbeeld het onlangs opgerichte Nieuw Rechts Front, of de CDU van mr. L. van Heijningen, of Rechts-Om van Max Lewin, of Bin ding Rechts van Kamerlid Harmsen, of welk rechts-dan-ook? „Met Nieuw Rechts Front hebben we contact gehad, maar die jongens richtten zich alleen naar het buiten land. Max Lewin wil de Dam schoon vegen met mitrailleurs en daar zijn we bepaald tegen. Bovendien, onze partij bestaat uit hele jonge leden zo van rond de twintig en dat willen we zo houden". De initiatiefnemers, die zeggen al veel adhesiebetuigingen te hebben ontvangen, zoeken geen contact met de jongerengroepen uit de bestaande partijen, al erkennen ze, dat de CHJO bijvoorbeeld (de jongeren in de CHU) ideeën heeft waar men wel achter staat. Rechts Jong Nederland wordt de 32ste of 33ste partij in Ne derland. Wat het resultaat ook mag zijn. „We gaan stug door". „We streven naar het behoud van de Rechten van de Mens en het tegen gaan van de terreur van Linkse en Kandidaten in tien gemeenten iger ,rber eilin verse in onze parlementsredactie) ilo. OTTERDAM De nieuwe Ulistische partij DS '70 denkt hooft de verkiezingen voor de eend ec*e Kamer ^et volgend jaar gePa tot zeven zetels te behalen. jandelijke voorzitter, wethou- ddrs. A. J. van Stuyvenberg Eindhoven, sprak gisteren verwachting uit bij de in- 'j actie van de kandidaten van te 70 voor de Rotterdamse ge- iteraad. E reilin 70 is. zonder dat dit direct de te zit ;iing vvaSj uitgegroeid to.t een e ge lijke partij. Men heeft hiervoor s slat enkele aktie gevoerd. In 51 ge- i-wed ten In Nederland heeft de nieu- 'ond artij nu contacten, drie vf. Amsterdam. Rotterdam, Capelle, dingen, Eindhoven, Ermelo, lan Um' Leiden, Leiderdorp en Zeist nen aan de raadsverkiezingen uitgt Van Stuyvenberg verwacht, :je. H n de gemeenten, waar de afdelin- ruim(van DS'70 langer bestaan, men e bon wart tot een derde van de stern er ee ^an de PvdA zal verkrijgen. lijzigi eel meedoen aan de verkiezingen trtje msterdam en Rotterdam is be- ijk voor het bestuur van DS'70 vr t vooral de uitslag in deze ste den een aanwijzing zal zijn hoe de partij bij dé kiezers valt. Alle partijen Met iedere partij, die een redelijk programma heeft en geen onaan vaardbare eisen stelt, wil DS'70 sa menwerken. Dat geldt niet alleen voorde KVP, maar ook voor de VVD. Maar gelet op het sociaal-econo misch programma van de VVD zag drs. Van Stuyvenberg de samenwer king met deze partij nog niet zitten. Trouwens, voor het financieel-eco- nomisch beleid van het kabinet-De Jong had het bestuur ook niet alle waardering. De heer H. Pors (lijsttrekker in Ca pelle aan de IJssel) had vooral kritiek op het middenstandsbeieid. Elke visie ontbreekt. Hij zei: „Elke partij heeft de middenstanders als stemvee ge bruikt en ze verder laten zitten." Drs. Van Stuyvenberg verklaarde nog. dat op een gegeven ogenblik niet verder kan worden gegaan met de verhoging van de overheidsuitgaven, zodat een steeds groter beslag wordt gelegd op het nationaal inkomen. Al deze punten zullen worden ge noemd in het landelijk programma van DS'70, dat aan het eind van dit jaar zal verschijnen. Zeer beslist sprak de landelijk voorzitter zich reeds uit tegen buiten parlementaire acties. Later werd deze uitspraak zo ge corrigeerd. dat men voor landen als Zuid-Afrlka, Griekenland en Portu gal wel een uitzondering moest ma ken. Fascistische z(jde en het hiermede gepaard gaande steeds verder opruk ken en foifiltreren van het communis me. We willen geen geweld. Pacifis tisch? O nee, we hebben de Neder- landse.Leeuw in ons embleem, dus..." 0 Kolonelsbewind Om even bij het buitenland te blij ven: de partij wil morele steun verle nen aan landen, die zich „teweerstel len tegen liet dreigende Rode Gevaar, zoals yietnam, zoals Vietnam, Cam bodja (sinds enkele weken PJD) Griekenland en Israel." Griekenland? „Jazeker, het gewone volk in Grie kenland staat massaal achter de kolo nels. Absoluut, daar ben ik van over tuigd. Er heerste sinds 1948 een com munistische chaos. Dertigduizend kin deren werden vermoord". En de 800.000 onder het regime- Soeharto vermoorde Indonesische communisten? Van Vliet: „Als Soe- harto niet had ingegrepen, waren er meer dan 800.000 doden gevallen". Acht bij Nederland al rijp voor een kolonelsbewind? „Nee, nog niet. Maar als het niet anders kan. Ik ben tegen een totalitaire staat," verduidelijkt hij, als ik vreemd opkijk. De huidige ontwikkelingshulp is de partij ook een doorn in het nog zo jonge politieke oog. „Deze hulp moet drastisch worden beperkt en de rest moet zodanig worden besteed, dat daarmee voor het betrokken land be- staansbronnen worden geschapen. Nu leven de staatshoofden er goed van". „NCRV is links" Punt vier: „Algehele vervanging van het huidige linkse omroepbestel en een geheel nieuwe opzet hiervan". Wat dat dan precies moet worden weet men nog niet, een algemene om roep of iets dergelijks. Van Vliet vindt het jammer dat zelfs de NCRV alles door een linkse bril bekijkt. „Ik ben van gereformeerden huize," ver duidelijkt hij. Punt 6: „Krachtige bestrijding van alle middelen, waarmee wordt ge tracht het gezonde weerstandsvermo gen van de jeugd te breken, zoals pornografie en verdovende middelen". En ook op de scholen is het niet pluis, getuige punt vijf: „Het tegengaan van de linkse indoctrinatie op de scholen, die systematisch door een zeer groot aantal linkse leerkrachten aan de leerlingen wordt voorgescho teld". 9 „Vijf voor twaalf" Tenslotte het financiële beleid, dat een regering eigenlijk moest voeren. De uitgaven moeten worden bepaald door de inkomsten en niet andersom. „Hierdoor wordt vermeden, dat de belastingen achteraf moeten worden j verhoogd, om de lege schatkist te I vullen". „Deze punten achtten wij van groot belang", zo besluit het ma- nifest. „Nederland is nog vrij en I moet dat blijven: het is vijf voor I twaalf Mensen, die vóór twaalf uur iets willen doen, kunnen terecht bij het algemene secretariaat van Rechts Jong Nederland, Postbus 2131, Rotterdam. AMSTERDAM De Amsterdamse artsen die tot voor kort de hulpverle ning verrichtten in de Dr. Aletta Ja- cob&huizen, en nu verenigd zijn in M.R.'70 afdeling Amsterdam, hebben in een brief aan het hoofdbestuur van de Nederlandse Stichting Consultatie bureaus voor Huwelijks- en Ge slachtsleven in Den Haag per brief meegedeeld dat ze een nood.hulp- dienst hebben georganiseerd. De noodhulpdienst is gevestigd in het Beatrixoord, Mauritskade 61a te Amsterdam, en is bestemd voor die gevallen die onmiddellijke hulp eisen. De noodzaak hiertoe ts volgens de artsen ontstaan nadat zaterdag j.l. het hoofdbestuur van de Stichting de be heerster van de Dr. Aletta Jacobshui- zen om technisch-administratieve re denen heeft geschorst, nadat op 10 april alle artsen en de psychiatrisch- sociaal werksters die aan de huizen meewerkten hun ontslag hadden aan gezegd na het ontslag van de medisch leider van het team, dr. F. Wibaut. Het bestuur van de Stichting Con sultatiebureaus, tevens het hoofdbe stuur van de NVSH, is van mening dat de artsen onnodig in Amsterdam een noodsituatie hebben geschapen. Men zegt met verbijstering van het besluit van de artsen kennis te heb ben genomen, en kondigt aan via ad vertenties artsen te zullen gaan wer ven om de opengevallen plaatsen in te nemen. Gisteren is in Rotterdam de donorlandenconferentie hervat waarop Westeuropese landen zul len trachten gezamenlijk Indone sië een solide economische basis te geven. Hier de Indonesische delegatie, van links naar rechts de heren Piet Harjono, Rachmat Saleh en Widjojo Nitisastro. De minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, heeft gisteren in Den Haag de eerste zilveren tienguldenstukken, die geslagen zijn ter herdenking van de be vrijding, de Koningin aangebo den. Kleuterbetoging voor auto vrije trottoirs AMSTERDAM Ook kleuters de monstreren in de hoofdstad. Aange moedigd door hun juffen riepen gis teren de mini-demonstranten van de kleuterschool aan het Singel „weg met de auto's, veilig naar school en kleuter vrij baan". Eén der kleuters overhandigde aan een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur een brief waarin ge protesteerd werd tegen het feit dat op de stoepen auto's geparkeerd staan, zodat hun moeders hun kinderen niet veilig naar school kunnen brengen en halen omdat zij over de drukke rij weg moeten lopen. Het drukke vracht- en personen- wagepverkeer werd korte tijd op het Singel door de kleuters lamgelegd, maar geen der chauffeurs protesteer de. Uit veiligheid werden de kleuters bijeen gehouden door een lang touw. DEN HAAG Donderdag vertrekt uit Rotterdam de Cap Delgado rnet een scheepslading hulpgoederen, die speciaal op de jeugdige slachtoffers van de aardbeving in Turkije is af gestemd. Aan boord bevinden zich 1100 rampenzakjes van het Neder landse Jeugd Rode Kruis, 120 kin derdekens, 75 kinderhemden, 180 kin derbroekjes en 255 schrijfsets. Op het rampengironummer 777 is inmiddels ruim een kwart miljoen gulden voor Turkije binnengekomen. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft gister middag een groep demonstran ten tegen de dónorlandenconfe- rentie in Rotterdam aangehou den nadat drie van hen om streeks half een op het bijkan toor van de Algemene Bank Ne derland aan de Vijzelstraat pa niek hadden gezaaid door een gewapende overval in scène te zetten. Een en ander vormde een actie van de Indonesiëgroep-Am sterdam, die meent dat de ontwik kelingshulp van de donorlanden niet aan het Indonesische volk maar aan de concerns inhet Wes ten, waaronder de ABN, ten goede komt. Terwijl voor het ABN-kantoor werd gedemonstreerd stapten drie le den van de groep met nylonkousen over het hoofd naar binnen en duw den een „cliënt" later bleek het een van hen te zijn die voor de balie stond met een speelgoedpistool in de rug naar een hoek, waar een vecht partij werd gefingeerd. De bedreigde „cliënt" stond even later pamfletten uit te delen. Later op de'middag liet de politie de groep weer vrij. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt, omdat men volgens een politiewoordvoerder „nog net geen strafbaar feit had ge pleegd". Hoewel de politie het een origineel idee vond om op deze wijze publiciteit te trekken achtte men het „net geen grap meer". Het is wel grappig. Nederland is een van de kleinste landen ter we reld. We zitten vlak op elkaar: der tien miljoen op 33.000 vierkante ki lometer. Vergeleken bij de bewoners van andere landen zijn wij eigenlijk al lemaal buren, binnen handbereik om zo te zeggen. Maar kom eens in een landelijk gezelschap. Dan doen we opeens of we zeer ver uit elkaar wonen, in een voor de ander volslagen vreemde streek. Een streek met eigen ge woonten, normen, liefst taal en vooral beslotenheid. Kom eens in Twente. Men wordt er gul ontvangen en rondgeleid. „Ze is een westerling," waarschuwen ze wel voor het gesprek begint. „Achzegt de ander dan, kijkt voorzichtig van hoofd tot voeten de verre reizigster aan en heeft het verder in het gesprek over „jullie" „Jullie" uit het westen, uit Hol land, van ouds het dictatordom der Nederlanden, de bron van alle pa pieren, oorsprong van de moeilijkhe den en haard van onbegrip. Zegt de man van de vlaaien het niet voor de televisie: „Jullie van boven de Moerdijk...." Hij is het met de Twentenaar eens, maar vindt tegelijkertijd die Twentenaar ook maar een Noorder ling, die de levenskunst niet be grijpt. De Friezen doen het weer anders. Die praten niet over „jullie", die vertellen alleen maar hoe het bij ons in het .JieitelSn gaat. Eigen aard De Rotterdammers staan hun wat jat betreft het naaste, al zal geen van de twee partijen zich ooit ver want voelen. Stad en land met hip en stoer verschillen daarover te veel. veel. Dc Hagenaar beziet al de overigen met gefronste wenkbrauwen: „Het is toch wel anders dan bij ons." Hij heeft heimwee naar het Binnen- en Buitenhof, nog voor hij Leiden of Delft is gepasseerd. De Noordhollan'der zingt er tegen aan. Ze hebben alles: bos en pol ders, duinen, strand en het Kopje van Bloemendaal. Maar trots en apart blijft Amsterdam. Van offi- ci woordvoerder tot slenteraar in de Kalverstraat: „Er is maar één Amsterdam. De kabouters, de Dolle Mina's, de Maagdenhuisbezetters, de Provo's van weleer, het wordt alles aan het hart gekoesterd. Lastig zijn is de deugd en de rel hoort in het stads beeld als het draaiorgel. En dan die buitenlanders ons maar op de grote hoop gooien en spreken over: „De Nederlanders" Dat ze zo zuinig zijn en zo luid ruchtig, rommel rondstrooien en aardappelen eten. Zo zijn we een onbegrepen volk, onderling en alge meen. En voelen ons er toch prima bij! DEN HAAG Een stringent prijs beleid is voorlopig noodzakelijk om dat de factoren die een opwaartse druk op het prijspeil uitoefenen nog steeds krachtig zijn. Minister Nelissen (ec. zaken) zegt dit in een brief aan de Tweede Ka mer. naar aanleiding van de prijsstij gingen van 2,3 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Voor ongeveer de helft is dit een gevolg van de prijsstijging van landbouwprodukten, vis, voedings- en genotmiddelen. De totale prijsstijging van indus triële produkten (0,47 procent) is voor de helft een gevolg van de gedeelte lijke overgang van winter- naar zo merkleding, en de economische con troledienst onderzoekt of deze prijs verhogingen aanvaardbaar zijn, aldus minister Nelissen. Duurdere medische verzorging (7,3 procent, voornamelijk door hogere ziekenhuiskosten), verzekeringen en diverse belastingen deden het prijs peil met 0,56 procent stijgen. LEIDEN Twee grote aannemers bedrijven, de IBB-Kondorgroep NV te Leiden en de NV Aannemersbedrijf v/h fa. T. den Breejen van den Bout te Overveen. hebben besloten tot sa menwerking bij de uitvoering van zich daartoe lenende projecten. Totaalprogramma De NCRV wil controle of de diverse omroepen wel aan de verplichting om een totaalprogramma te brengen vol doen. Dat zou tot gevolg kunnen heb ben dat de Evangelische Omroep zijn principes moet verlochenen, zijn aan hang daardoor zal verliezen en moet verdwijnen. Hieruit blijkt dat men el kaar in Hilversum het licht in de ogen niet gunt. Het is de angst voor ledenverlies, die de omroepen parten speelt De NCRV ziet in de EO een geduchte concurrent Overigens zijn er mogelijkheden ge noeg om in een totaalprogramma toch het evangelie te laten doorklinken, dat weet ook de NCRV drommels goed. Wat die controle betreft beroept deze omroep zich op de omroepwet. In deze wet staat ook, dat er geen gelijke pro gramma's over meer zenders mogen worden uitgezonden. Al jarenlang wordt er 's zaterdagsmiddags van 1 tot 2 uur een verzoekprogramma uitge zonden via Hilversum 2. De NCRV had op zaterdagmiddag ook een verzoek- programma, dat om 2 uur begon, maar thans met een uur verlengd is en nu om 1 uur begint via Hilversum 3. Gevolg: twee verzoekprogramma's in de lucht van 1 tot 2 uur met altijd soortgelijke platen. De NCRV schreef mij hierover dat dit niet kon worden gewijzigd. Waarmee ik maar wil zeg gen: voor men gaat muggenziften met de omroepwet in de hand zou de NCRV eerst zichzelf daaraan maar eens moeten toetsen. Rotterdam J. B. Wlttkamp Vlaggen halfstok tegen woningnood (2) Wij Nederlanders hebben in het bui tenland een buitengewoon goede naam. Bij de ontwikkelingshulp lopen we mede voorop. Is er ergens een ramp gebeurd, wij aarzelen geen moment met het zenden van voedsel en medi camenten. Ook in Biafra. India en an dere landen is ons volk bekend om zijn hulpvaardigheid. Maar binnen eigen landsgrenzen blijft de woningnood rustig voortdu ren. Vijfentwintig jaar geleden zei men wel eens voor de grap tegen een gelukkige vader, die een geboorte-aan gifte deed: „laat hem meteen maar inschrijven voor een woning". De grap is schrijnende werkelijkheid geworden. Barendreeht G. v.d. Hoven-Borsjc RAAMSDONKSVEER Twee zoons uit het gezin Heesters hebben op een bouwterrein van hun vader aan de Ber- genstraat 300 zilveren munten en vier gouden dukaten gevonden, die alle moeten dateren uit de periode tussen 1630 en 1710. Gisteren heeft de 64-jarige vader Heesters nogeens 20 zilveren en zes gouden munten uit de grond gehaald. Zijn zoons deden de vondrt tijdens graafwerkzaam heden met een bulldozer. Het is de tweede keer dat op dit stukje grond van ongeveer 400 vier kante meter munten worden gevonden. Drie jaar geleden vonden en kele knechts van aanne mer Heesters 200 gouden dukaten. Zij namen die mee zonder hun baas op de hoogte te stellen. Toen zij de munten aanboden aan een anti quair. wilde die de vondplaats weten. Zp kwam de heer Heesters erachter, dat er op zijn terrein munten waren gevonden. De gemiddelde op brengst van de munten op een veiling was toen ongeveer 200 gulden per stuk. Van de hele buit ontving de familie Hees ters echter slechts 12.000 gulden. Dit keer zal de hele vondst eigendom van het gezin blijven. De heer Heesters deel de mee dat hij de mun ten niet particulier zal verkopen, maar ze ;al laten veilen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5