Elke dag lezers erbij59 merikaanse concerns vechten om bezit Rubberfabriek Vredestein Cupfinale Milaan: slag om chartervliegtuigen ederlander sprong bij loepenrol over boord Wat wil Van Manen met zijn Situation zeggen? N.R.T. overtuigend in twee eenakters ÉL Onderwijzer stampt historisch blad uit de grond ei Goodrich overweegt acties na bod Goodyear DENTOFIX Gerechtshof veroordeelt horeca-zaken NOS kiest voor Leeds-Chelsea Jaar plus tbr geëist wegens doodslag Agressie als balletthema Hans Snoek weg bij Scapino DilNOUMO jC i Mr KlL ly orJl ijke I BERKEL EN RODENRIJS „Ik moet tegenwoordig woekeren met de tijd", zegt de Berkelse 'pderwijzer W. van der Louw, na schooltijd redacteur/admini- lateur/drukker/uitgever van „Nederjandse Historiën". Hij •eft zo enthousiast gewerkt voor de groei van zijn blad, dat het s april 1969, in één jaar dus, van 442 op 1249 abonnees is men. !en min of meer boven het hoofd gegroeide hobby", meent a^8Jin der Louw. Want hij werft de schrijvers aan, deelt de pagi- l's in, zet de teksten met behulp van een schrijfmachine met Jafisch letterbeeld en drukt het blad met een offsetmachine, uitgave moet hij 15.000 vel papier bedrukken, de oplage van VylOO exemplaren binden en in enveloppen stoppen. neeii erkH li ti a het bij een kennis zien liggen, willen nptty HUID GOUdrOdn ze het ook lezen. Op het ogenblik ko- der8 men er elke dag abonnees bij." „In het begin was mijn grootste probleem het blad gedrukt te krijgen. Eerst heb ik offsetdrukkerijen in Rotterdam en Utrecht ingeschakeld, later heb ik zelf een offsetpers ge kocht. Het blad ziet er goed uit en deskundigen zeggen: Ik snap niet hoe u het zo kunt doen." Van der Louw beschikt over twaalf medewerkers, die regelmatig artike len leveren voor het tien keer per jaar verschijnende Nederlandse His toriën. „Toen ik begon, verzamelde ik de namen van schrijvers over ge schiedenis uit kranten. De medewer kers krijgen een honorarium van ƒ5 per pagina. Een van mijn doelstellin gen met dit blad was ook amateur historici een kans te geven hun arti kelen te publiceren." Er wordt al enkel ejaren met ver lies gewerkt met andere woorden: Van der Louw legde er geld bij maar nu er ruim 1200 abonnementen zijn begint het getij te keren. „Ik komzo'n beetje rond." to: Herbert Behrens be •ken e is het zover gekomen? der Louw (35): Voor het hl chijnen van Nederlandse 1 btoriën in 1966, was ik secre- s van de historische vereni- uf „Het ontgonnen land". Deze niging was alleen voor z „$cel en Rodenrijs. En toen buit Jc dat deze plaatselijke basis mal was je krijgt de men- ook niet meer zo gemakkelijk vergaderingen heb ik een lelijke basis gezocht met dit Jij noemde het „Nederlandse orïén" met als ondertitel ide pulair maandblad voor Pc* zek)geschiedenis", wat in- '3' 4t dat er veel ruimte wordt eed aan historie van eigen 'k enstad, maar pok aan iorie in ruimere zin, als b.v. houdbaarheid van baksteen s Kr de eeuwen heen." slaan ns geven an der Louw kon in 1968 de 350ste ïnee inschrijven, maar: „Begin g jaar begon de grote bloei na kleine advertentiecampagne, kbaar vertellen de mensen elkaar het bestaan van het blad; als ze W. VAN DER LOUW: drukt ook boeken Zichzelf verkopen Hij meent dat het blad „zichzelf moet verkopen". „Ik richt me tot een zo breed mogelijk .publiek, en niet tot een wetenschappelijke bovenlaag. Toch hebben het Algemeen Rijksar chief, het Rijks Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort en o.a. het Rotterdamse gemeente-archief een abonnement." Nederlandse Historiën telt meestal 36 pagina's en kost ƒ7,50 per jaar gang. Het is voortreffelijk geïllus treerd. Enkele artikelen uit het blad van februari en maart zijn: „Zo 9trafte men vroeger" van L. van Wal lenburg, „Nederlandse oudste para pluwinkel jubileerde" van" J. H. J. Willemspn, „Releg en ontzet van Lo- chem in 1582" van G. A. W. Boerkoel, „Opgravingen in de kop van Goeree" van B. de Voogd jr., „En toen werd Karei V kwaad" van J. A. Groen jr. Van der Louw werkt nu hard aan de voorbereiding van een bevrij dingsnummer, waarin o.a. A. G. Steenbergen uit Wageningen aantoont dat de eerste aanslag op een bevol kingsregister niet in Amsterdam was (27 maart 1943) zoals dr. L. de Jong ichrijft, maar in Wageningen in de nacht van 3 op 4 januari 1943. Archief-Reeks Schrijft Van der Louw ook? „Daar kom ik niet aan toe. Wel heb ik een boekje geschreven „De ster van Jacob" ten bate van de restauratie van de hervormde kerk van Berkel." Anderhalf jaar werkte hij aan deze geschiedenis van de hervormde ge meente van Berkel en Rodenrijs. Hij drukte het ook zelf en bond de 1000 exemplaren met de hand in (plak ken). Het is overigens niet het enige hoekje dat hij heeft uitgegeven. On der zijn redactie verschijnt de „Ar chief-Reeks", waarin onder meer zijn uitgekomen „Stadskanaal in de 19de eeuw", „Renswoude in Oorlogstijd", „Jacoba van Beieren" en „Bij ons op de bult", de geschiedenis van Urk, waarvan er 1000 zijn verkocht. De boekjes kosten 3,50 en zijn werke lijk keurig verzorgd. Een nieuw boekje, dat deze maand verschijnt, gaat over de Dordtse windmolens en zal 35 historische fo to's bevatten. Het is geschreven door medewerker J. H. J. Willemsen. De heer Van der Louw laat me ook een nieuw manuscript zien van J. C. Schouten te Oudewater, dat is geti teld: „Heksenwaan en Heksenwaag". Wellicht zal het ook verschijnen in de Archief-Reeks. Waarom Van der Louw dit allemaal doet? Idealisme? „Ik houd niet van grote woorden", zegt hij. „Misschien speelt mijn achtergrond, het onderwijs, mee." Zijn vrouw, die hem as sisteert met de administratie, zegt: „Maar je houdt ook van ge schiedenis." Streeft hij naar een uitgeverij? „Als is er een omzet van 10.000 aan is dat nog geen winst. En streven doe ik niet, ik wacht af. Ik doe mijn best alles zo goed mogelijk uit te voeren." Zijn adres: W. van der Louw, Gerberasingel 94, Berkel (Z.H.) Gevoel» U zich onzeker me» Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer alles kauwen! Jig Uw kunstgebit voor de gehele dag ve iet 's morgens eerst even met het spe- Jentofix-poeder te bestrooien. Dit on- lelijke, smaakloze hechlmiddel ver- i w Uw tandprothese gedurende do ge- 42 tflag een stevig en betrouwbaar hou- J kunt nu weer eten wat U wenst, U adien, spreken of hoesten zonder in jkheden te geraken. Als U iedere och- rat Dentofix op de gebilsplaat strooit, verder vergeten, dat Uecn kunstgebit Probeert U het eens; U zult meteen rschil constateren! Ion 40.000 tandartsen in kist iele wereld raden hun daten oan Dentofix te efken. Het is verkrijg- n alle apotheken en terijen a f. 2,60 per strooi flacon. aa[; V kist de K le m i ïks ian eiste abel|p ten VI i er e I 500 15 10 I stijv DEN HAAG De Amerikaan se rubbergigant Goodyear heeft een bod van 380 procent gedaan op alle aandelen en certificaten van de Rubberfabriek Vrede stein. Een andere Amerikaanse rubber-reus, B. F. Goodrich, heeft echter aangekondigd een hoger bod te overwegen. Het bod van 380 procent ex divi dend 1969 is hoog, gelet op de laatste beursnotering van 244. Met het bod is 69,5 miljoen gemoeid (het uit staande aandelenkapitaal van Vre destein is ruim 18 miljoen). Vrede stein wil over 1969 nog een dividend van zes procent in contanten uitke- Het bestuur van Vredestein heeft zich achter het bod gesteld, mede gezien de van Goodyear ontvangen verzekering omtrent de continuïteit van Vredestein als onderneming met belangrijke industriële activiteiten in de Benelux. De president van Goodrich, de heer G. Alexander, is naar Nederland ge- ERTH Tüdens een sloepenrol-ocfening, die tussen Las Palmas en pslad op het passagiersschip Ellinis van de Chandris Lines werd gehouden, Nederlander J. II. Damcn met z(jn zwemvest overboord gesprongen, chien in de veronderstelling dat zulks by de oefening hoorde, ing, t dachten in elk geval wel de andere passagiers, die pas by de kapitein dst< en informeren wanneer hy die overboord gesprongen man dacht op te en toen het schip al vjjf myl verder gevaren was. ine 1 kapitein liet onmiddcllyk rechtsomkeert maken en gelukkig werd de lein^Ün zwemvest ronddrijvende passagier nog gevonden. Ter behandeling ■sen .eventuele nadelige gevolgen werd hij by aankomst in Kaapstad onder 6.0fl|ische behandeling gesteld. komen om persoonlijk in te grijpen in de verwikkelingen. Goodrich onder houdt namelijk al lange tijd contac ten met Vredestein en heeft een be lang van 21 procent in de dochteron derneming NederlandschAmerikaan se Autobandenfabriek Vredestein. Goodrich leverde Vredestein boven dien de know-how op het gebied van banden. Zondag voerde de heer Alexander gesprekken met Vredestein, zonder tot overeenstemming te kunnen ko men. Aangenomen wordt dat hy een DEN HAAG Elf vaderlandse ho recabedrijven onder de vleugels van de N.V. De Valkenhorst te Voorscho ten hebben in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof een totaal aan geldboeten tegen zich horen bevesti gen van ƒ37.500,-. De Haagse politie rechter had hen deze eerder opgelegd j wegens overtreding van de prijzen- wet hoger bod op Vredestein zal uit brengen. Goodyear is met een omzet van 3lU miljoen dollar en 133.500 werknemers verreweg het grootste rubberconcern ter wereld. Dan komen de onlangs gestichte combinatie Dunlop-Pirelli en Fireslone. Uniroyal is iverde op deze ranglijst en Goodrich vijfde. De jaaromzet van Goodrich is een mil jard dollar. Vredestein behaalde in 1968 een omzet van 254 miljoen en een netto winst van 5,3 miljoen. De gemiddel de personeelsbezetting was vorig jaar 6400 man. (Van onze redacteur toerisme) ROTTERDAM Het treffen tussen Europacup-gegadigden Feijenoord en Celtic op 6 mei in Milaans San Sirostadion heeft een groot deel van de reis bureauwereld nu al voor bergen problemen gestled. Kardinale vraag is hoe men de geschatte 20.000 Nederlandse supporters naar Milaan krijgt, nu blijkt dat de Nederlandse Maatschappijen KLM, Martin Air en Transavia de vraag naar vliegtuigen niet meer aan kun nen. Al het beschikbare materiaal is verhuurd en touroperators zijn al hard bezig de buitenlandse markt van chartervliegtuigen af te romen. Gemakkelijk is dat niet, want ook de Britse reisbureaus, die een le gioen van 30.000 Celtic-supporters moeten wegbrengen, zijn in actie ge komen. Daar komt bij, dat een groot deel van de luchtvloten op 6 mei al is ingezet voor de vroege vakantie- vluchten. Bij de Nederlandse touroperators verwacht men dan ook dat een deel van het Feijenoord-legioen teleurge steld moet worden, zeker waar het eendaagse vliegreizen betreft. Deze zijn na de stormloop van vorige week voor een groot deel al volge boekt. Alleen bij de meerdaagse rei zen is wat meer ruimte. Risico Een woordvoerder van, het Rotter damse reisbureau Astrea, dat samen met Amsterdam Air onder de naam Evenementsreizen, de meeste vlieg reizen uitvoert: „Dit wordt het grootste evenement uit de reishisto rie; het is nog nooit voorgekomen dat een zo groot legioen ineens moest worden vervoerd." Hij schat dat van de 20.000 supporters er 5000 door de lucht naar Milaan kunnen worden gebracht. De rest zal per trein (de NS zet er extra treinen voor in), per privé-auto of per auto bus moeten gaan. Evenementsreizen heeft zich al zeer vroeg verzekerd van vliegtuig- stoelen. Nog voor de uitslag Feije noordLegia bekend was charterde de onderneming al een kleine 2000 stoelen bij Nederlandse, Britse en Duitse maatschappijen, daarbij het risico van verlies nemend. Vele andere van de 20 bureaus de den dat niet, met het gevolg dat ze achter het net visten. De Astrea- woordvoerder: „Er zijn bureaus die al folders hadden laten drukken met vlieg-aanbiedingen, maar deze, toen ze "vol" kregen bij de lucht vaartmaatschappijen moesten annu leren. Zonder dat overigens de klan ten te zeggen. Als er werd geïnfor meerd, zei men gewoon: onze Mi- laanreizen zijn al uitverkocht. De meeste reisbureaus bieden, naast de snelle heen-en-weer-trips ook meerdaagse reizen, waardoor de mogelijkheid van een korte tussen door-vakantie wordt geschapen. De ze reizen, waarvoor overigens niet zoveel belangstelling is als voor de eendaagse trips, zijn over het alge meen weinig duurder. Dit doordat het grootste deel van de prijs wordt bepaald door het luchttransport. Enkele busondernemingen bieden rond het voetbalevenement zelfs ze vendaagse trips aan (o.m. het BBI in Emmen), met een verblijf van enke le dagen aan het Gardameer. Logies Naast het transport vormt het lo gies in Milaan voor de bureaus nog al een probleem. Milaan heeft 15.000 hotelbedden, wat veel te weinig is om de stromen uit Nederland en Engeland op te vangen. De Milanese VW heeft dan ook al een beroep moeten doen op particulieren om slaapplaatsen be schikbaar te stellen. Veel supporters zullen buiten Milaan moeten worden ondergebracht De campings zullen, verwacht men, eveneens vol zijn. Hoewel men in Milaan al het mo gelijke zal doen om de invasie van 50.000 supporters in goede banen te houden, zijn chaotische toestanden niet denkbeeldig. Het is nu eenmaal geen kleinigheid een legioen van de ze omvang ordelijk op te vangen, het naar het stadion te vervoeren, eventueel onderdak te brengen en het na afloop van de wedstrijd, wanneer de gemoederen nog wel eens verhit plegen te zijn, weer op de luchthavens af te leveren. Ook op de beide vliegvelden Linate en Malpenza ziet men de komst van de supporters met enige zorg tegemoet. In korte tijd zullen enkele tientallen pen del vluchten moeten worden afgehandeld en het is nog maar de vraag of men daarin zal slagen. Op het humeur van het legioen zal dat overigens dat staat nu al vast geen invloed hebben. Meer dan de Milanezen, die zich daarover se dert de uitschakeling van hun eigen AC Milan nauwelijks meer druk maken, gaat hun belangstelling uit naar de wedstrijd zélf en naar de vraag wie uit deze chaos straks de beker mee naar huis mag nemen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „De voorkeur van de NOS-televisic gaat uit naar de re play-wedstrijd Leeds United Chel sea deelde Carel Enkelaar ons mee, „volgende weck woensdag (29 april) zullen we die integraal op het scherm brengen in plaats van de finale Euro pa Cup II in Wenen. Wel heeft de VARA de return- wedstrijd uitgezonden, maar aange zien de NOS op woensdag zendtijd heeft op Ned.l, is er geen sprake van geweest dat de VARA, die op 22 april op Ned.2 verschijnt, de replay zou uitzenden. Van de geplande wedstrijd zal nu een samenvatting worden uit gezonden. BREDA Onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering en een jaar gevangenisstraf met af trek wegens doodslag. Dat eiste de officier bij de Bredase rechtbank gis teren tegen M. de J. (59). bijgenaamd Paul S. uit Sint Willëbrord. Op 27 juli vorig jaar schoot hij zijn dorps genoot Bart van G. (27) dood omdat deze zijn duiven zou hebben gepest. Verdachte hield vol dat het schot per ongeluk was afgegaan. Hij zou door Van G. zijn aangevallen en toen hij zich wilde verweren was het schot gevallen. De kogel trof het slachtoffer in de hartstreek. SCHEVENINGEN Als thema voor Situation van Hans van Manen maandagavond première van het Nederlands Dans-Theater in het Cir cus-Theater in Scheveningen, van avond in de Rotterdamse Schouwburg vermeldt het programma „agressie en geweld". Het merkwaardige van dit ballet is, dat als het ten einde is, de toeschou wer eigenlijk niet goed weet, of Van Manen met zijn Situation zich te weer stelt tegen die agressie en ge weld dan wel dat hij deze beide een voudig signaleert en er ijskoud onder blijft. Situation is een experiment, niet het minst door de geluids-begeleiding. Die wekt zelfs meer spanningen dan de beweging op het toneel: na elke geluidsoort vraagt men zich af wat er nu wel zal volgen! Zeker, Situation heeft interessante bewegingen. Maar die hebben lang HANNOVER De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren bij den grenspost Marienborn de vijf aan kinkhoest lijdende Westduitse kinde ren aan de Westduitse autoriteiten overgedragen. De kinderen waren zondag met hun vader in een sportvliegtuig boven Oostduits grondgebied terechtgeko men. Het toestel, een Cessna 170, werd gedwongen te landen. De vader en de piloot zijn in Oost-Duitsland vastgehouden voor een nader onder zoek. ROTTERDAM Maandagavond heeft het Nieuw Rotterdams Toneel in een zeer goed bezet Piccolotheater onder regie van de Tsjech Zdenek Kraus twee interessante eenakters in première gebracht te weten Thee salon Myriam" en „Een bruidegom voor Marcella". Beide eenakters zyn geschreven door de 39-jarige Tsjech Ivan Klima tijdens en na de Praagse Lente in 1968. In beide stukken neemt de auteur duidelijk stelling te gen „Het systeem" zoals dat in de landen van het Oostblok bekend is. Een systeem dat op angst is geba seerd en dat een individuele stelling- begrijpt wanneer men de inhoud in een luchtig jasje krijgt gepresenteerd. De sfeer in de theesalon doet dan ook lachwekkend aan, men eet er marse peinen paddestoeltjes met een nogal dubieuze vulling. Iedereen in de theesalon lijkt op de kleine, eigen probleempjes na, vrij tevreden. Een jongeman, Peter ontdekt echter de „dubbele bodem" van de salon, daar blijkt echter iedereen al op de hoogte te zijn, en ieder profiteert daarvan op zijn eigen manier. Klima heeft er een uitstekend stuk je theater van weten te maken wat Behoudens een speciale vergunning in Theesalon Myriam brengt Klima name ran de mens onmogelijk maak' rtoor lijn ,and„nw, Kn.u, dr in Thopca fin Mvnam Hmnat Klima 1 -- mochten na 1 oktober 1968 de Hore- caprijzen niet verhoogd worden. Hoe wel deze vergunning in geen van de elf bedrijven was verstrekt, werden toch de prijzen van dranken en ge rechten verhoogd. De boeten voor de verschillende bedrijven variëren van 500,- tot 8000,-. De beboete bedrij ven motiveerden hun prijsverhogin gen met de mededeling dat hun prij zen te laag waren, vooral ook omdat veel kortingen werden gegeven voor groepen, scholen, bejaarden en derge lijke. op geraffineerde en cynische wijze een jongeman naar voren die de cor ruptie om hem heen ontdekt en de autoriteiten daarop tracht te wijzen. Het zijn echter juist de autoriteiten die de corruptie in de hand werken, men heeft de misdaad volledig geac- spclers van het N.R.T. volledig is uit gebuit. Drie kwartier lang wordt men door afgewogen, direct toneel op de materie gedrukt, zonder ook maar een moment van verveling. Jules Ro.vaards kon zeker overtuigen als de rebellerende jongeman verder fijn spel van Edmond Classen, Steye van cepteerd. Iedereen die daar tegenin Brandenberg vonrai nlet' teVerg™ wil gaan wordt omgekocht en omge- I E„y van s,ekeie„burg. die voor haar prachtige, korte rol als oud da- wil gaan wordt omgekocht en omge vormd om zodoende het sinistere maatschappelijke spel in stand te houden. Klima heeft goed aangevoeld dat men zijn bedoelingen nog het beste metje terecht een open doekje kreeg. Wat verder bij deze opmerkelijke eenakter opviel was de gezellige (sic) aankleding en de prima technische begeleiding, daaronder valt ook de treffende muziek van componist Vyt- var. Het is jammer dat na deze over tuigende uitvoering de tweede eenak ter nogal teleurstelde. In dit stuk gaat het er om dat de individu via het systeem gelukkig wordt gemaakt, of men dat nu wil of niet. Een jongeman wordt tegen zijn zin door een of ander bureau aan een vrouw gekoppeld, en wel mei zulk een bruut geweld dat de man tenslot te dood wordt weggedragen. De me thodiek van het systeem wordt in dit stuk nogal overdreven. Klima is te veel in een herhaling vervallen waar door men een dialoog te horen krijgt die slechts voor kortere duur kan boeien. Jules Royaards en Aart Staartjes vertolkten in deze eenakter de beide hoofdrollen. Jammer dat dit stuk de avond niet helemaal tot genoegen kon afronden, maar als geheel betekent deze serie beslist een aanwinst voor Rotterdam. Tot en met half mei zul len beide eenakters in het Piccolo theater niet minder dan twintig maal worden gespeeld. Joris Boddacrt niet altijd met dans te maken, eerder met vormen van mime of van een soort „bewegingstheater". Veelal ab stract maar ook dikwijls heel reëel. Bewegingen van agressie, gespreid over het gehele gamma van geweld- soorten die de mensheid 4ch op de hals haalt, tot verschillende sexuele agressievormen toe. De hele zaak eindigt met een paar „loopgrapjes" van Gérard Lemaitre. Wil Van Manen daarmee te kennen geven, dat de toeschouwer al die agressietoestanden niet au serieux moet nemen? Er is geen muzikale begeleiding, als men de enkele korte muziekflarden die ergens middenin een soort onder breking vormen buiten beschouwing laat. Op die flarden wordt niet eens gedanst Voor de rest: een opengaande en dichtslaande deur, jacht, schoten, vooral veel schoten uit geweren, mi trailleurs, kanonnen, een druppende kraan, water dat eerst uit een wasta fel en later uit een bad wegkolkt, straalvliegtuigen, lopende mensen op allerlei oppervlakken, regen en ten slotte honderdvoudig versterkt mug- gengegons. Allemaal spannende ge- hoorpuzzeltjes voor het publiek, dat zich voelt opgewekt om telkens te ra den wat voor soort lawaai er nu weer uit de luidsprekers komt. Het is allemaal experimenteel en interessant maar men blijft aan het eind van de avond met de vraag, wat Van Manen nu met zijn agressie-bal let wenst te zeggen. Het decor van Jean-Paul Vroom bestaat uit een vierkante ruimte die beplakt is met vergroot millimeter- papier en die is voorzien van een klok van het soort dat op luchthavens en stations wordt gebruikt en een deur. Dat décor houdt slechts één be grip in: het woord „nu". De costuums zijn van uiterste een voud: de mannen in spijkerbroek met ontbloot bovenlichaam, de vrouwen in donker hemd over lichte maillot. Het publiek, dat vooral bestond uit ballet-vakmensen, ontving Situation met enthousiasme. Dansers en cho reograaf werden in de bloemen gezet Ten slotte: Van Manen heeft zijn Situation opgedragen aan de danser Gérard Lemaitre. HANS W. LEDEBOER AMSTERDAM Mevrouw Hans Snoek, die 25 jaar het Scapino Ballet heeft geleid, trekt zich per 1 januari 1971 terug uit de directie. De nieuwe directie wordt gevormd door Aart Verstegen, Armando Na varro en J. Uittlen. DEN HAAG Een wetsontwerp dat beoogt een voorwaardelijk ar- beidsverbod voor 15-jarigen in te stellen (d.w.z. een wijziging van de Arbeidswet) heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ver laten. Minister Roolvink van dit mi nisterie deelde dit in antwoord op vragen van de socialistische Kamerle den Barendregt en Masman mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11