EILLOOS NAAR BENEDEN Woningbouw loopt dit jaar nog meer achter Girodienst gaat rente uitkeren Landing werd in 22 landen op tv gevolgd Duitse oefeningen op Texel bij herdenking? BOS VAN JEUGD Wereld wachtte in spanning 'reeisielanding vlak bij doel li- Cijfers van CBS tonen aan: :n iVrijheid van 301 onderwijs ingekrompen Micliael-X wegens roof in arrest Klacht agent sigarettenpeuk tegen regisseur Actie tegen hulp aan Indonesië „Sex-show" gaat niet door Geref. predikanten willen intrekkins besluiten iaren 40 Actie voor natuurbehoud Premier naar Groningen Vader ontvoerde twee kinderen Nederlandse pil voor Roemenië NW kondigt loonwet aan in rouwkader Bouwvakkers wèl op herhaling ZATERDAG 18 APRIL 1970 Hoe ongelukkig de missie van Apollo 13 ook verlopen is, de slotfase uas perfect. Het werd een precisielanding van de eerste orde: maar zeven kilometer van de juichende jantjes op de Iwo Jimn. Onmiddellijk daarna stroomden de gelukwen sen binnen, bij de familie van de astronauten en op het Witte Huis. De span ning was gebroken. Ook in Houston, waar men juichte „de jongens zijn weer thuis!" I lachend staan de astronauten Fred Haise, James Lovell en John Swigert (van links naar rechts) aan boord Iwo Jima na het verlaten van de bergingshelikopter. DEN HAAG Ook in 1970 zal maii/ gestelde doel van de bouw s^n 125.000 woningen per jaar et; et worden gehaald. Dit kan Ti jrden opgemaakt uit door het intraal Bureau voor de Statis- >k (CBS) gepubliceerde cijfers. In de periodee van april 1969 aga april 1970 zijn 119.420 huizen lek« ltooid (5500 minder dan was le 1 orgenomen) en werd met Wl 1.551 begonnen (3500 te wei- g). Minister Sohut (volkshuis- Prof. Diepenhorst: r beif tJ ml dooi atse (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het april-nummer AR-staatkunde is gewijd aan de derwijsproblematiek. Uitvoerig ordt ingegaan op doei. funktie en ruktuur van het onderwijs, waarbij bijdrage van het AR-Tweede-Ka- Sr-lid prof. mr. I. A. Diepenhorst ivalt. Bij signaleert een steeds toenemen- bemoeienis van de overheid met onderwijs. Weliswaar begrijpe- omdat de overheid er steeds ïer geld „in stopt," wat enog toe- ht en kontrole rechtvaardigd. „Het tekent echter tevens een inkrim- gvan de vrijheid." 3rof. Diepenhorst acht het niet on- igelijk dat de vernieuwing bij het denvijs in d e toekomst tot veel leilijkheden zal leiden. En wat de erheidsbemoeiing betreft, vraagt de d-minister zich af of de overheid fechtigd is het totale onderwijs een paalde bestuursvorm voor te schri- !n, inclusief het bijzonder onder is. )p grond daarvan acht hij het Wontwerp van de wet universitaire ituurshervorming 1970 te voorba- „Er werd te vrijpostig met de jheid van het onderwijs omge- ongen )ok wat betreft het leerplan en de hnethodo dreigt een grote over- dsbemoeiing. Ook hier argumen ts men dat met de verstrekte fi- iciele middelen, die doelmatig ften worden besteed en waarbij Itrole en toezicht noodzakelijk zijn. ■OXDEN De leider van de Brit- Zwarte macht-beweging, Michael- is gisteren te Londen met zeven eren gearresteerd op beschuldi- van roof en chantage. De 38-ja- Michael-X ging in 1967 al voor jaar de gevangenis in. 11 een redevoering had hij alle tarten" in Engeland gevraagd, alle toke ezels" neer te schieten, die in elsehap van een zwarte vrouw "Jen gezien. vesting en ruimtelijke ordening) heeft herhaaldelijk gezegd dat deze zogenaamde 12-maandsom- men het beste beeld geven van de ontwikkeling van de woning bouw. Ook in 1968 en 1969 slaagde de mi nister er niet in het programma te verwerkelijken. Vorig jaar kwam hij ongeveer 2500 woningen tekort. Bij een debat daarover in de Tweede Ka mer zegde hij toe al het mogelijke te zullen doen de achterstand van 1969 weg te werken. Daartoe zou hij dit jaar tenminste 127.500 woningen moeten bouwen. Maar het staat nu wel vast dat zelfs het programma van 125.000 niet zal worden gehaald. Dit kan worden afgeleid uit CBS- -cijfers: de eerste drie maanden van dit jaar werden 20.946 woningen vol tooid tegen 24.643 in dezelfde periode van vorig jaar. Verder is begonnen met 28.046 huizen, tegen 27.723 vorig jaar. Huurcorrectie Inmiddels staat ook vast dat het plan van minister Schut per 1 juli een huurcorrectie-regcling in te voe ren, waarbij mensen die in verhou ding tot hun salaris te weinig huur betalen, extra worden belast, voorlo pig niet zal worden uitgevoerd. Bij AMSTERDAM De Amsterdamse politieagent, die ervan werd beschul digd een brandende sigarettenpeuk in een van de bezette gemeentepanden te hebben gegooid, heeft een aan klacht ingediend tegen tv-regisseur Roné Coelho wegens smaad. Coelho had tijdens de Vara-tv-uit- zending „Dit is het begin" op 1 april een film vertoond, waarop de agent doelbewust de brandende peuk naar binnen wierp, volgens zeggen met het doel brand te stichten Vorige week werd het onderzoek van de rijksre cherche beëindigd. Er waren geen aantoonbare bewijzen om de agent te j verdenken van poging tot brandstich ting. - DEN HAAG Een aantal werk groepen gaat protesteren tegen de conferentie van donorlanden, die maandag te Rotterdam begint. Zij vinden, dat het geld van deze landen niet aan het Indonesische volk ten goede zal komen. Het zou de belangen van het wes terse bedrijfsleven dienen en in feite Indonesië onder druk zetten, omdat voornamelijk met leningen wordt ge werkt. die het land een nog grotere schuldenlast opleggen het ontwerpen yan de regeling doen zich meer moeilijkheden voor dan werd verwacht, waardoor het betref fende wetsontwerp niet tijdig gereed kan zijn. Wel wordt per 1 juli de regeling voor individuele huursubsidies van kracht. Dit betekent dat mensen, die in verhouding tot hun salaris teveel huur betalen, subsidie ontvangen. DEN HAAG De sex-tentoonstel- ling in de Houtrusthallen in Den Haag. van 8 tot en met 17 mei, gaat niet door. Burgemeester Marijnen heeft besloten geen vergunning te verlenen. Hij vreest dat het onmoge lijk zal zijn binnen de grenzen van de strafwetgeving te blijven. Op de mogelijkheid, dat stadgeno ten krachtdadig tegen de sex-ten- toonstelling zouden gaan optreden, wees de Haagse afdeling van de par tij Nieuw Rechts. Gedreigd werd als de expositie door zou gaan, met een klacht tegen burgemeester Marijnen wegens medeplichtigheid aan misdrij ven tegen de zeden. Ook vijftien predikanten uit Den Haag en omgeving hadden bij het ge meentebestuur geprotesteerd tegen de sex-tentoonstelling. DEN HAAG De Postcheque- en Girodienst gaat rente uitkeren over girotegoeden. Dit zal gebeuren met ingang van 1 juli. De rente zal waar schijnlijk 3 of 3,5 procent zijn, maar er is nog niets besloten aldus metldt I het Algemeen Dagblad. I de girodienst, die met deze maatre gelen de toenemende concurrentie van particuliere bankinstellingen het hoofd wil bieden, zal voortaan ook persoonlijke leningen verstrekken. Afgelopen -week werd de tweemil joenste rekeninghouder ingeschreven. AMSTERDAM Enkele honder den gereformeerde predikanten heb ben tot nu toe een brief aan de gere formeerde synode ondertekend waar in instemming wordt betuigd aan het bij de synode liggende voorstel om een streep te trekken door de synode besluiten uit de jaren veertig. Deze hebben geleid tot een scheu ring in de Gereformeerde Kerken en tot het ontstaan van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt). Tot de ondertekenaars behoren dr. Ozlnga. dr. Jager, dr. Masscllnk en ds. Van Mechelen. (Van een onzer redacteuren) HOUSTON Nooit eerder was de belangstelling voor uit de ruimte terugkerende astronauten zo groot als gisteravond. Mil joenen in 22 landen zaten gekluisterd aan hun tv-toestel. In de hele wereld heerste spanning. Iedereen wachtte op dat ene ver lossende moment, dat een einde zou maken aan de angst van da gen. En dat moment kwam. Om acht minuten over zeven ver scheen de Apollo in beeld, schommelend aan zijn drie para chutes. „De jongens zijn weer thuis", juichte men in Houston's controlecentrum; op de Iwo Jima gingen de petten van de jan tjes omhoog en uit de dobberende capsule klonk even later de stem van een opgeluchte Swigert: „okay, bergers, ga nu je gang maar". Astronaut Fred Haise klimt in de rubberboot, terwijl Ernie Jahncke, de leider van het team kikvorsmannen, het luik van de capsule vasthoudt otn ruimte vaarder John Swigert naar buiten te laten gaan. James Lovell bevond zich op dat ogen blik nog in de cabine. Vermoeid maar vrolijk stapten Lo vell, Swigert en Haise een klein uur later uit de helikopter op het dek van het vliegkampschip, waar de rode lo per voor hen was uitgerold en de mu ziek feestelijk speelde. De begroeting was kort. De commandant, admiraal Donald Davis, hield ontroerd een toe spraakje, dat hij besloot met een „jongens, we zijn blij dat jullie het hebben gehaald." En de scheepspredi kant sprak een kort gebed uit. „Door uw genade zijn zij behouden terugge- keert" dankte hij, Toen het was afgelopen: men weil- de de mannen niet langer dan nodig ophouden. Zc zouden toch ook eerst nog moeten worden onderzocht door de artsen en na een reis van bijna 143 uur met vele slapeloze uren, ver langden ze naare en goed bed. Gevaarlijk Ook de laatste dag van hun hache lijk ruimte avontuur hebben de astronauten nog enkele gevaarlijke momenten meegemaakt. Daar was In de eerste plaats de belangrijke koers correctie 's middags tegen twee uur, waarvan zou afhangen of zij de aarde zouden bereiken. Toen volgde een half uur later de afstoting van het dienstcompartiment. In Houston had men zich daarover nogal zorgen gemaakt, omdat men vreesde dat de gehavende „machine kamer" aan de capsule zou blijven vastzitten. In dat geval zou de Apollo nooit behouden in de aardse dampk ring kunnen terugkeren. Maar ook die manoeuvre lukte. En toen pas za gen Lovell, Swigert en Haise goed hoe hevig de explosies dinsdag waren geweest: een schot aan de zijkant was over ongeveer zeven meter weg geslagen. Terwijl de capsule met steeds groeiende snelheid de aarde naderde, volgde om kwart voor zes, toen ze nog op 17.000 km van de aarde ver wijderd waren, de laatste opdracht: het afstoten van de maansloep „Aquarius", waaraan de drie mannen het leven te danken hebben gehad. Vooral Swigert leek die afstoting aan het hart te gaan, getuige zijn woorden „bedankt Aquarius, je was een goed schip". Batterijen Even voordat de ontkoppeling plaats had, stelden de astronauten de elektrische- en elektronische appara tuur van de Apollo-capsule in wer king met behulp van de drie reserve- -batterijen. Sinds de explosie was de ze apparatuur 'dood' geweest, omdat de spanning was weggevallen. Al die tijd moesten zij werken met de veel eenvoudiger en niet voor zo'n grote ruimtereis ontworpen apparatuur van de Aquarius. De reserve-batterijen moesten worden bewaard voor de laatste belangrijkste fase van de reis, de intrede in de dampkring. Maar toen ook die eenmaal in wer king waren, verliep alles weer feil loos. Doordat de zgn. traagheidsnaviga- tieapparatuur een complex van zeer ingenieuze computers kon worden ingeschakeld, konden zij op dit laatste deel van hun reis volauto matisch door Houston naar de aarde worden geleid. In het controlecen trum sprak men toen dan ook over „een volledig normale landing, geen vuiltje aan de lucht." Uit de commentaren van de ruim tevaarders bleek toen echter wel dat de reis niet veel langer had moeten duren. Door alle emoties en de slape loze nachten als gevolg van de kou, waren zii oververmoeid. Reden waar om Nasa-arts dr. Berry in de loop van de dag had geadviseerd dexidri- ne-tabletten in te nemen. Feilloos Een vloot van schepen, waaronder ook Russische en vliegtuigen, wachtte het drietal op in het landingsgebied, 1000 km ten zuidwesten van de Sa- moa-eilanden. Vlak voordat de capsule de dampk ring met een snelheid van bijna 40.000 km per uur binnendrong, ste gen van de Iwo Jima vijf helicopters op. Vier Hercules-vliegtuigen met electronische apparatuur (om de cap sule te volgen) en parachutisten (voor geval van nood) aan boord, waren al eerder in de lucht. Moeilijkheden bleven echter uit. De capsule landde feilloos, maar zeven kilometer van het vliegkampschip en rechtop. Terwijl op de Iwo Jima en in Houston werd gejuicht, terwijl in New York de kerkklokken beierden, werden de astronauten door een heli kopter uit hun capsule gehesen. Het hachelijke ruimte-avontuur, dat vijf dagen, 22 uur en 53 minuten had ge duurd, was tot een goed einde ge bracht. Felicitaties Direct na de landing feliciteerde president Nixon, die de tv-uitzending op het Witte Huis had gevolgd, tele fonisch de achtgenotes van Lovell en Haise en ouders van vrijgezel Swi gert, waar men in feeststemming was. Journalisten die hen kwamen opzoe ken, werden op champagne in plastic bekertjes gefuifd. De president kondigde aan, dat zondag 19 april is uitgeroepen tot een nationale dag van gebed en dankzeg ging. Tal van staatshoofden stuurden ge lukstelegrammen naar het Witte Huis en naar de familie van de astronau ten. Ook premier De Jong stuurde ge lukwensen. De hele qereld leefde mee. In Zuid- -Afrika onderbrak premier Vorster een politieke vergadering, om te mel den dat de astronauten waren geland. In Engeland stelde premier Wilson een toespraak op een Labour-congres uit, om zijn toehoorders gelegenheid te geven de televisie te volgen. Uit West-Duitsland werd bericht dat „nog nooit zo geweldig is gekeken in de hele geschiedenis van de televisie." In New York leidde burgemeester Lindsay in het Battery-park een stille gebedsbijeenkomst. NVV: prijs-loonspiraal nog niet aan eind UTRECHT De NVV moant dat er nog steeds aanleiding bestaat voor verontrusting. Naar aanleiding van de prijsstijgingen met bijna 2.5 pro cent in het eerste kwartaal vreest het NW dat de prijs-loonspiraal nog lang niet aan zijn eind is gekomen. Het NVV acht de regering verant woordelijk voor deze ontwikkeling. De minister van economische zaken dient zich, volgens het NW te bezin nen op de vraag of hij moet doorgaan met een versoepeling van het prijsbe leid. Het ogenblik dat de astronauten-helikopter nr. 66 boven de Apollo-13- capsule verschijnt om de drie ruimtevaarders aan boord te hijsen. Op de achtergrond het vliegdekschip Iwo Jima. Kamerlid aan Den Tooni: DEN HAAG - Het PSP-Ka- merlid Van der Spek heeft mi- DEN HAAG Alle 16.000 scholen in Nederland voor basis- en voortgezet onderwijs krijgen volgende weck een brief van dc onderwijzers van de Jacob Violtingschool in Westerbork met het verzoek een dubbeltje per scholier in te zamelen voor de aankoop van een bos op de Veluwc. De actie is op touw gezet door de 25-jarige onderwijzer J. Waninge in Westerbork in het kader van bet Europese natuur beschermingsjaar 1970. Als alle leerlingen mee zouden doen. kan er volgens ir. A. Coops, inspecteur van de vereniging tot behoud van natuurmonu menten. een bos worden gekoeht van rond 25 ha. nister Den Toom (defensie) ge vraagd de Duitse schietoefenin gen op Texel ongedaan te ma ken. Het voornemen bestond om drie honderd luchtdoelartilleristen uit West-Duitsland te laten oefenen in het schietkamp Botgal in de gemeen te Callantsoog. van 20 tot 28 april. Extra onaangenaam In deze periode worden de gevalle nen in de Tweede Wereldoorlog op Texel herdacht, zodat de oefeningen als extra onaangenaam zullen worden ervaren. Het kamerlid noemt het gebruik van oefenterreinen in ons land „een bijkans ondraaglijke last" en acht oefeningen door een land dat in de periode 1939-1945 ons land bezette ..nog minder aanvaardbaar". Hij vraagt om een volledig over- j zicht van de beschikbaarstelling van Nederlandse oefenterreinen aan i Westduitse en andere buitenlandse I militairen. I (Van onze parlementaredactie) DEN HAAG 1De ministerraad heeft gisteren uitvoerig gesproken over de toestand in Oost-Groninen naar aanleiding van een rapport van de directeur-generaal van de arbeids voorziening. Premier De Jong zal volgende week naar Groningen gaan voor een ge sprek met de commissaris der Konin gin. mr. Toxopeus. De minister-presi dent zal ook een toespraak houden voor de commerciële club in Gronin gen. De ministerraad gaf gisteren zijn fiat aan een wetsontwerp voor de hervorming van het universitair on derwijs. Het ontwerp wordt volgende maand bij de Kamer ingediend. Half jaar met aftrek UTRECHT De stratenmaker Hans B. (25) is gisteren veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek wegens het opzettelijk onttrek ken van zijn kinderen aan de voogdij van zijn ex-vrouw. H. B. kwam er met deze straf nog goed af, want de officier had ook nog omzetting van een voorwaardelijk t.b.r. in een onvoorwaardelijk geëist. Hans was na het uitzitten van een gevangenisstraf in juni '69 weer bij zijn ex-vrouw Cobi teruggekomen. Sinds de scheiding waren hun twee kinderen onder haar voogdijschap ge steld. Op 6 januari verliet zij met de kin deren het huis en ging naar haar ouders. Diezelfde dag stond Hans bij zijn schoonouders op de stoep, nam de kinderen mee en eiste dat Cobi bij hem terug zou komen. Hij dreigde haar anders te zullen doden. Zijn ex- vrouw ging echter naar het politie bureau. De volgende dag werd Hans aange houden en maakte amok op het bu reau, waar hij dreigde zijn vrouw „te zullen afslachten". DEN HAAG Roemenië en Ne derland gaan in de toekomst nauwer samenwerken op het gebied van de volksgezondheid. De mogelijkheid be staat dat de Roemeense vrouwen Ne derlandse anticonceptiva gaan ge bruiken. De Roemeense vice-minister van volksgezondheid heeft hierover ge sproken met staatssecretaris Krui- singa. Behalve ziekenhuizen bezocht hij ook ondernemingen die optische en medische instrumenten vervaardi gen, waaronder Organon in Oss. Roemenië zoekt, nu de abortus vrij wel verboden is in dit land op een bevolking van twintig miljoen hebben zich 1,2 miljoen gevallen van abortus voorgedaan naar andere anticon ceptiva. waaronder de „pil" als voor naamste middel wordt gekenmerkt. UTRECHT In een rouwkader kondigt het NVV op de voorpagina van het officiële orgaan „De Vakbe weging" gisteren de inwerkingtreding op 20 april van de wet op de loonvor ming aan, „beter bekend als de kne- velwet van Roolvink". Het NVV roept 20 april 1970 uit tot „kneveldag". Het NVV, dat eraan herinnert dat door deze wet het centrale overleg over sociaal-economische problemen wordt gefrustreerd, is benieuwd hoe lang deze situatie kan voortduren zonder dat er een uitbarsting komt. „Waarschijnlijk niet langer dan de dag waarop de minister van zijn wet gebruik maakt om een CAO te ont krachten". aldus het NVV. DEN HAAG Minister Den Toom van defensie verwacht van een rege ling tot uitstel van herhalingsoefenin gen voor bouwvakarbeiders nagenoeg geen verhoging van de produktie in de woningbouw. Dit vooral gezien de betrekkelijk korte duur van derge lijke oefeningen. Daarentegen levert een dergelijke regeling bezwaren op voor het goed verloop an herhalingsoefeningen. De minister ziet dan ook geen reden een dergelijke regeling te treffen, zo deel de hij gisteren mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wieldraaijer (PvdA).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7