Tandarts organiseert eind april bevrijdingsvliegrally @3* A Onze samenleving lijdt sterk doodstaboe aan n ^Rotterdam blijft niet altijd en wereldhaven NS-Lente- tochten Voor de televisie werd het toch weer gehakketak Betoging tegen anti- joodse Sowjethetze INVALIDE REDIENT AL ZUIGEND DE TELEVISIE S-Daagse vakanties Stuntteam als finale STERVENDEN BEGELEIDEN Kaas en wijn in de Kamer vice versa Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+kaart Nederlander in VS veroordeeld 5 ZATERDAG 18 APRI17970 Tandarts Richard F Miedema, rnAanisator van de grootste vliegral/v in Nederland gehouden, achter privé bar vol vlieg-trofeen. o (Aan een onzer redacteuren i AMSTERDAM Zaterdag 25 april gaat de grootste vliegrallv van start, die ooit in Nederland is gehouden. Ter gelegenheid van 25 jaar bevrijding zullen s ochtends van het vliegveld Hilversum eer. kleine zestig lichte vliegtuigen op stijgen voor een lange trip niet als vluchtdoelen de plaatsen, die een belangrijke rol hebben gespeeld hij de bevrijding. Aan de rally wordt o.a. deelgeno men door mr. Pieter van Vollenho ven, terwijl ook prins Bernhard erbij betrokken is alleen hij op de grond: na afloop zal hij de prijzen uitreiken tijdens een feest op de vliegbasis Soestrfl-berg. De rally is georganiseerd door het Isacar Comité (Inter Service and Ci vil Air Rally), een comité van Vlie gende luchtvaartenthousiasten, van wie de Amsterdamse tandarts Ri chard F. Miedema de spil is. Hij nam het leeuwendeel op zich van deze Isa car *70-rally. „Ik ben bezeten van vliegen, maar meer nog van organiseren", zegt hij in zijn privé-bar boven zijn praktijk kamer aan de Linnaeus Parkweg, waar talrijke trofeeën van vorige ral ly's prijken. Al vele rally's staan op zijn naam, maar dit wordt de groot ste. ooit in Nederland gehouden. Behalve privé-vliegers van de vliegclubs zullen er ook vliegers van de luchtmacht, de marineluchtvaart- school aan meedoen. Tandarts Miede ma: „we hebben er een echt nationale manifestatie van willen maken". Medailles Dat zijn initiatief is aangeslagen, blijkt wel uit de massale deelname. „Prins Bernhard", zegt hij, „was er direct enthousiast voor. Zo enthou siast. dat hij tijdens zijn reis naar Indonesi nog de twee zilveren me dailles voor de prijsuitreiking liet op sturen". „Trouwens, ook de luchtmacht was direct „in" voor het plan. Generaal Wolff stelde gelijk Soesterberg be schikbaar plus de radarinstallatie van de basis Leeuwarden; dat laatste om te checken of de vliegers hun op drachten juist uitvoeren. Bij een vlie- grally kun ju nu eenmaal niet wer- wen jaarl rmdt dit igstfl >pbrt ook t gt cent n in cteljx UTRECHT „Onze samen- ving lijdt aan een sterke doods- irdringing, aan een doodsta- Er zijn mensen, die niet mufcllen weten dat ze moeten erven en die dus ook geen be hoefte hebben aa nstervensbe- geleiding. Maar uit talloze onderzoekingen is gebleken, dat d:: behoefte aan bege leiding bij het sterven wel degelijk aanwezig is." 14.* ndlfl p daf n 'an een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde H. van Riel (lib.) gaf giste- n de Provinciale Staten aanleiding van de struc- urschets Zuid-Holland een bllege" over de ontwikkeling ater'd n het Waterweggebied in ver- nd met onze nationale econo- ;e. [ij waarschuwde voor een te een- ig ontwikkelde transportfunctie. •or het gehele gebied moet een inische negatieve planologie wor- gevoerd." Ir. Van Riel stelde dat in Rotter- i een te eenzijdige bedrijvigheid uui tit ontwikkeld, afgestemd op het genoi ■eldtransport. Volgens hem is het ierda botter dam van het allergrootste ang dat er hoogwaardige afgeleide istrieen worden gevestigd en geen sa-industrieen. Werkggelegenheid ij maakte zich ongerust over de ongk 'kgelegenheid in het Waterwegge- "f!?!} f „Hiervoor bestaat geen oplos- in terreinen. Er zijn zes grote Inaderijen, maar voor de arge- ie industrieën van deze bedrijven den twee raffinaderijen reeds ge- kiinn 'izijn. •e bedrijven komen niet al' op de ing aan diep water, maar op ge- oold personeel dat tevens een goe- instelling heeft voor het te ver- Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2. 5, 9. 12. 13. 20. 21, 23. 2G, 27, 28 of 30 mei. Hoe° Door uw kaart aan het loket te laten afstempolen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maandskaart f 20.-. echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f75.- voordelig uit met NS richten werk. Daaraan mankeert het in ons land. Bij de verandering van het wereldverkeerspatroon komt aan de huidige functie van Rotterdam aan het eind van de Rijn een eind." „Rotterdam zal eens ophouden de werelddoorvoerhaven te zijn. Hier mee zullen waarschijnlijk onze klein kinderen te maken krijgen. Tot zo lang is de plaats aan de mond van de Rijn aantrekkelijk voor alles waarbij vervoerskosten een doorslaggevende rol spelen." Ongeschoold In antwoord op vragen van Staten lid H. A. Brokking (a.r.) zei Gedepu teerde mevrouw Chr. de Ruyter-de Zeeuw dat in het Rijnmondgebied vooral behoefte bestaat aan onge schoolde arbeidskrachten. „Door de goede scholing van de jeugd zijn voor de jongeren te weinig arbeidsplaatsen in dit gebied. D werkgelegenheid in het Rijmmondgebied zal op hen moe ten worden afgestemd." De heer Brokking had ook gespro ken over de milieuhygiëne in het ka der van de vestiging van het Hoog- ovenbedrijf. Mevrouw De Ruyter zei hierop dat het probleem vooral be staat uit de grote hoeveelheden roet en stof die dit bedrijf zal produceren. ..Het rijk. de provincie, de gemeente Rotterdam en de Hoogovens bespre ken de mogelijkheden om de lucht verontreiniging zoveel mogelijk te beperken. Er zullen wel scherpe voorwaarden worden gesteld." Over de uitgroei van Rotterdam en Den Haag tot metropolen zei zij dat deze steden geen „provincienesten", ofwel „uitgroeiende dorpen, moeten blijven." Bovendien moet worden voorkomen dat Delft. Schiedam en Dordrecht dode voorsteden zullen worden." Zij meende dat in de Hoekse Waard wel een lokale ontwikkeling zal worden toegelaten ten behoeve van het woongebied Rotterdam. De plaats van de tweede nationale luch thaven zal moeten worden onderzocht waarbij aandacht zal worden ge schonken aan eventuele geluidshinder voor de bevolking. Land- en tuinbouw Gedeputeerde N. van der Brugge (a.r.) toonde aan de hand van een groot aantal cijfers aan dat de land en tuinbouw voor Zuid-Holland nog steeds een zeer belangrijk deel van onze nationale economie uitmaakt. Uit de cijfers blijkt dat de agrari sche sector gelijk is te stellen met de sectoren verkeer en openbaar ver voer. Twintig percent van onze ex port wordt geleverd door de agrari sche sector. Hij meende dal een instituut als Provinciale Staten weinig aan de agrarische sector kunnen doen. omdat de toekomst voor deze bedrijfstak wordt uitgemaakt door de internatio- i nale politiek. Dit zei dr. C. P. Sporken. directeur van het mgr. Bekkerscentrum van de katholieke universiteit in Nijmegen vanmiddag op een congres van de ko ninklijke maatschappij ter bevorde ringder geneeskunst. Dr. Sporken stelde op dit congres dat ..stervenshulp als een medisch- -ethische plicht moet worden gezien." Veel artsen, verplegenden en pastores voelen zich evenwel op dit punt „ont hand", omdat zij er op hun opleiding niets over „geleerd" hebben of omdat ze zelf bang zijn voor het sterven en er geen raad mee weten. De opvatting dat de patiënt er recht op heeft te weten dat hij gaat sterven, lijkt medisch-ethisch gezien te verkiezen boven de opvatting dat niets moet worden gezegd, tenzij de patiënt er uitdrukkelijk om vraagt. Artsen, verpleegsters en pastores ervaren het vaak als een van de grootste moeilijkheden, dat de ster vende vaak op een andere manier in het leven hierna gelooft dan zijzelf. Bevestiging van een geloof aan een voortbestaan na de dood door men sen, die op dit punt zelf twijfels heb ben, kan de indruk wekken van een leugen. Toch is dat volgens dr. Spor ken niet noodzakelijk, omdat het gaat om het geloof van de patiënt. Geelkerken viee- voorzitter Raad van Europa STRAATSBURG De raadgeven de vergadering v an de Raad van Europa heeft gisteren de Nederlander dr. N. G. Geelkerken, Tweede-Ka merlid voor de ARP, gekozen tot een van haar acht vice-voorzitters. De Zwitserse liberaal O. Reverdin werd tot voorzitter gekozen. De vergadering sprak zich gisteren uit voor een betere organisatie van haar werkzaamheden. ken met controleposten en stempel tjes". Welke die opdrachten zullen zijn, is overigens nog een geheim. Pas tijdens de briefing, vlak voor het vertrek worden ze bekendgemaakt. Op het ogenblik weten de vliegers alleen, dat het marine vliegkamp De Kooy. on der Den Helder, een van de plaatsen is waar ze naar toe moeten: om er de lunch te gebruiken. Stuntteam Volgens Tandarts Miedema wordt het een moeilijke rally ditmaal. ..Er zullen hoge eisen worden gesteld aan de navigators. Nauwkeurig wordt ge controleerd of zij op de juiste koers j en hoogte zitten. Ook de tijd is een I belangrijke factor. Iedere vlieger 1 moet van tevoren opgeven hoelang hij over het traject denkt te doen. Dat betekent, dat hij terdege reke ning moet houden met factoren als motorvermogen en wind. Zodra hij airborne is, gaal de stopwatch lopen. Op de seconde nauwkeurig wordt na gegaan of hij zich aan zijn schema heeft gehouden". Klapstuk van de rally wordt het slot. Als alle deelnemers binnen zijn zal het bekende RAF-stuntteam Red Arrows boven Soesterberg verschi jnen om daar met de negen vuurrode Gnats enkele demonstraties te geven. 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar de Efteling of Zuid- Limburg'Aken. naar Den Haag Scheveningen of Amsterdam Schiphol, naar de Keukenhof. Keuze uit 13 geheel verzorgde dagtrips. Alle informaties in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Hol «oer in Europa weer max. temp. neerslag gisteren 4 Hieterdam regen 12 5 Brussel geh. bew Frankfort zw. bew. 23 0 Genève zw. bew 21 0 Innsbruck zw. bew. 18 0 Kopenhagen motregen 0 1 Locarno geh. bew 0 Londen zw bew. 16 3 Luxemburg 1. bew. 22 0 Majorca mist 18 0 München zw. bew 19 0 Nice zw. bew. 17 0 Parijs onbew. 20 0 Rome mist 17 0 Wenen li. bew. 18 1 Zürich zw. bew 22 0 Prinses Margrethe van Denemarken vierde vrijdag prins Hènrik met prins Frederik op de arm, op het haar dertigste verjaardag in familiekring. Op de foto: balkon van het koninklijk paleis Amalienborg. prinsec Margrethe met prins Joachim op de arm. en TAEN HAAG De CHU en de PvdA hebben dinsdagavond voor de televisie gelijkgespeeld. Het ging in „Vanavond in Nieuwspoort" om de vertragings tactiek, die de oppositie in het parlement zou toepassen. De c.h.-fractieleider Mellema noemde de kolommen druks aan overbodige woorden en debatten, die in de Handelingen voorkomen. Dat was een duidelijk doelpunt. Maar de socialistische fractieleider Den Uyl schoof alles van zich af en wees de regering als oorzaak van de ver traging aan, omdat ze nog op een groot aantal stukken moet antwoor den. De gelijkmaker. Voor de rest dreigde de televisie ontmoeting, zoals Mellema consta teerde, een nietes-welles-spelletje te worden. Het werd „gehakketak' Dit woord was zaterdag gebruikt Morgenavond in Amsterdam SCHIPHOL ..De vervolging van joden in Rusland is de laatste jaren uitgegroeid tot een open lijke hetze tegen wat algemeen wordt gerangschikt onder de noe mer „zionistisch complot ter ver overing van de wereld." Aldus vatte gistermiddag op Schip hol de Engels-Russische schrijver. dichter en journalist Emanuel Litwi- noff uit Londen de situatie samen, waaronder de drie miljoen joden van Rusland tegenwoordig als tweed erangs burgers" gedwongen worden te leven. Hij is naar ons land gekomen om zondagavond in de Portugees-Israëli tische synagoge te Amsterdam het woord te voeren op de grote solidari- teitsbetuiging voor de joden in de l Sowjet-Unie. Raad van Kerken De organisatie gebeurt in samen werking met de Raad van Kerken. Andere sprekers op deze bijeenkomst zijn ir. Simon WiesenthaluitOosten- rijk en de Amsterdamse wethouder dr. P. Jj Koets. Na afloop van de bijeenkomst in de synagoge zullen de aanwezigen vanaf het naast de synagoge staande stand- beeld „De Dokwerker" zich in fakke- loplocht begeven naar de Hollandse Schouwburg. Aanleiding tot de bijeenkomst ls de oproep van het World Jewisch Con gress in Geneve, dat verschillende landen heeft gevraagd te protesteren tegen de toestanden achter het ijze ren gordijn. in de Unieraad van de CHU. Deze openhartige vergadering, waarin eer lijk en direct kritiek werd geleverd op de politici, was de voorronde. De discussie ging over de slechte opkomst bij de Statenverkiezingen en de aanwezige c.h. kamerleden kregen heel wat te horen. Waarom zitten die politici elkaar zo vliegen af te vangen? 4 Waarom doen ze het zo beroerd voor de televisie? TpIGENLIJK was dit alles niet direct bedoeld voor de aanwezige Ka merleden, maar deed de Unieraad meer aan zelfkritiek. Men praatte over het politieke onbehagen en noemde een aantal oorzaken. Fractieleider Mellema beant woordde de opmerkingen wat for meel en kwam plotseling op liet zijspoor van de afremmende oppo sitie terecht. Er werden op dat moment twee zaken door elkaar gehaald: de over al voorkomende politieke onvrede in hel land, en hetonbehagen onder de Kamerleden aan het Bin- i nenhof, omdat men in tijdnood raakt. Die twee hebben slechts in direct met elkaar te maken. Hoe dan ook, de opmerkingen over de vertragende oppositie, wa ren goed voor de koppen in de kranten. Den Uyi las die koppen en vroeg een debat. Doen we niet. zei de meerder heid van de Kamer. Men had gelijk. Als je over elke politieke i opmerking ergens in het land een A. J. W. KROSSE eerlijk gewonnen TAeze week is een grote mand met kaas en wijn, mooi opgemaakt door hel Zuivelbureau. door het gebouw van de Tweede Kamer heen en weer geschoven. Het was de eerste prijs op een kaas-en- wijnfeestje, door het Zuivelbureau voor Kamerleden en parlementaire journalisten georganiseerd. Het ging erom, de juiste kaas bij de juiste wijn te proeven. Opperproever bleek de heer A.J.W. Krosse le zijn. Maar dit KVP-Kamerlid was al met de laat- debat gaat houden in de Tweede ste trein naar Deventer vertrokken Kamer, zal er ook nog in augustus moeten worden vergaderd. Dindagavond dan waren CHU en PvdA weer voor de televisie en aan het eind van de strijd presenteerde de politiek zich weer hakketak- I kend. Hoewel, Mellema kwam niet slecht over in de huiskamers. Zou hij dan toch inspraak hebben ge had bij de regie? ARNHEM Even zuigen, en de televisie gaat aan. Het klinkt vreemd, maar voor de lieer J. .Blomberg in liet Dorp in Arnhem is liet al de gewoonste zaak van de wereld. Hij bedient zijn elek trische apparatuur zeil' door aan een sigarettepijpje te zuigen. De heer Jomberg is een gelukkig man. Want voor hij zijn sigarette pijpje (waaraan de nodige electroni- sche apparatuur is vast gemaakt) in huis kreeg moest hij wel twintig keer op een avond bellen om van tv-pro- gramma te kunnen veranderen, of om de radio aangezet te krijgen. Met zijn handen kan hij dat niet. Roden voor de 26-jarige elektricien j we mogen hem eigenlijk best uitvin der noemen J. Zijlstra een appa raat uit te denken waarmee de heer Blomberg op eigen kracht alles kan bedienen, tot zijn scheerapparaat toe. Het werd de Blowsontric, waarin de j woorden blazen en zuigen zijn te her- kennen, naar de bedieningswijze. Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Zes maanden werkt het apparaat nu bij de heer Blomberg, terwijl er zo'n twintig in aanbouw zijn voor de andere dorpsbewoners. De nieuwe Blowsontrics, hebben zelfs al weer meer mogelijkheden. Verlichting, deuren openen, alles kan er mee. De vinding is eigenlijk simpel, en goedkoop samengesteld uit stan daardonderdelen. Er is inmiddels oc trooi op aangevraagd, maar overigens mag iedereen die de Blowsontric voor niet commerciële doeleinden wil na- conciërge van een flatgebouw. De bouwen om een invalide te helpen j vrouw die hij vermoordde, woonde in dat doen. hetzelfde gebouw. JERSEY CITY - In Jersey City, in de staat New Jersey, is gisteren de 34-jarige Nederlander Jan van Beket veroordeeld tot „negen tot tien jaar" gevangenisstraf wegens het vermoor den van de 28-jarige Frangaise Da nielle Galan. Van Beket, die vijf jaar geleden uit Nederland was gekon»2n (vermoede lijk uit Rotterdam) was arbeider op een staalfabriek en in zijn vrije tijd loen de uitslag van de wedstrijd be kend werd. Op dat moment was de sfeer zo ongedwongen, dat de mooie mand met de rijke inhoud werd verloot. Het was een tactische fout. Het geluk trof de parlementaire ver slaggeefster van Het Vaderland, die er ook in slaagde de mand thuis te krijgen. Maar ze kreeg wroeging, liet de inhoud onaangetast en transporteer de de mand donderdag weer naar het Kamergebouw. Daar hebben velen, die zich niet interesseerden voor de grenswijzigingen van Hoo- geveen. Sneek en Tholen, zich met die mand beziggehouden. De verslag geefster komt met KVP-er Krosse overeen de inhoud van de mand te delen. Dit akkoord wordt echter niet uitgevoerd. Argeloos lunchend ontvangt Krosse de mand met de gehele inhoud van de verslaggeef ster. Er zit een vriendelijk briefje bij. Krosse heeft de mand immers eerlijk gewonnen. )p da: ogenblik wordt er van ver schillende zijden ingegrepen. Door KVP-voorlichter A. van den Wil denberg. omdat hem de vraag be reikte of de gehele fractie achter dat mand-beleid stond. „Voor mij was het duidelijk, dat er gemanipu leerd werd met de goede naam van i een Kamerlid." verklaarde hij. Verder gaat er dan weer een ander telefoontje naar het Zuivel bureau omdat de journaliste nu hele- maal geen mand had. Zuivelbureau stuurt snel een tweede, kleinere mand. Gevolg: Grotere verwarring. Verslaggeefster heeft op een ge geven moment twéé manden. De grote, die de heer Krosse. vergezeld van een briefje (volgens ingewijden politiek deskundig opgesteld) heeft teruggestuurd èn de kleine van het vriendelijke Zuivelbureau. Mogelijke oplossing: grote mand voor verslaggeefster en kleine voor Kamerlid. Nee, de zaak leek me nog niet helemaal rond. Misschien dat er volgende week verder wordt ge schoven. Volgens politiek gebruik. Ja, ook dat is Den Haag. Bert de Jong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5