CONSTRUCTIEFOUT IN APOLLO Commentaren Nieuwe slachtingen onder Vietnamezen in Cambodja I i VIETCONG DREIGT MET WRAAK Plutonium iej en praktisch zo'n tel Het Kwartet Houston stelt onderzoek in naar oorzaak van explosie - kortsluiting niet onmogelijk Nixon reikt medailles uit in Honoloeloe Sowjet-toestellen nu en dan boven Noordzee Wat buitjes m zee Paisley verklaart de oorlog Baby levend Prins brengt verslag uit Ibon Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 18 april 1970 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SW1GERT H AlSf FEILLOZE LANDING BRAK ANGSTIGE SPANNING Direct na de feilloze landing van Lovell. Sivigert. en Haisedie de spanning van ang stige dagen eindelijk brak, is men in Hous ton begonnen met een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de mysterieuze explosie in de A}Jollo. De uitslag hiervan zal van groot belang zijn voor de verdere voortzet ting van het Apolio-programma. Bezinning PRESIDENT Nixon heeft de komen de zondag uitgeroepen tot natio nale dag van bezinning en gebed, nu de bemanning van de Apollo-13 vei lig uit de ruimte is teruggekeerd. Hij zet hiermee een Amerikaanse tra ditie voort, die buiten Amerika vaak niet wordt begrepen. We kunnen ons echter slechter gewoonten voorstellen. Op typisch Amerikaanse wijze erkent men, dat met „vakmanschap" bij zonder veel kan worden gepresteerd, maar dat de mens nietig is temidden van Gods schepping. Overigens mag een dag van bezin ning en gebed zich niet beperken tot de gelukkige afloop van het ruimte- avontuur en wat daarvan gevolgen kunnen zijn. Er zijn in Amerika en elders problemen, die zeker zo belangrijk zijn, maar niet op even spectaculaire wijze in het centrum van de belang stelling worden geplaatst. Lenin (Van een onzer redacteuren) HOUSTON Hoewel er nog niets met zekerheid vast staat, neemt men in Houston nu aan, dat de explosie in de Apollo niet is veroorzaakt door de inslag van een meteoriet, maar door een contructiefout. Daardoor zou kortsluiting zijn ontstaan in de „elektrische deken", die de tanks met vloeibare zuurstof koel moest houden. Dit defect zou de temperatuur hebben doen op lopen. met het gevolg, dat de tanks ontploften. De foto's, die de astronauten gistermiddag van het dienstencompartimeut maak ten, nadat dit met succes was afgestoten, zullen, naar men aan neemt. deze vermoedens bevestigen. Hoe groot de aangerichte schade was. ontdekten de astronauten pas na de afstoting. Lovell riep geschokt uit: „ongelooflijk, het ding mist een hele ■Jmu., bijna van de bodem tot de het is werkelijk eau puinhoop. ihbu y&utw/n~n INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING Zonzekere vakanties REISBUREAU BEUK Nwe. Bea?tenmarkt 19. Leiden, tel. 32700 DEN HAAG Het Europees parle ment moet vanaf 1975 beschikken over de mogelijkheid bij het vaststel en en eventueel verwerpen van de begroting van de Europese gemeen schappen het laatste woord te heb- )en. Het Tweede Kamerlid drs. Wes terdorp (KVP) heeft minister Luns levraagd hierop aan te dringen bij de tomende besprekingen van de raad -an ministers van de EEG op 20 april. er lijkt een heleboel apparatuur uit te hangen". Ook de klokvormige raket- uitlaat was zwaar beschadigd. Boven de raketmotor was een dikke bruine streep tc zien. De mededelingen van Lovell kwa men voor het controlecentrum kenne lijk geheel onverwacht, want men reageerde er met de woorden: „man. dat is onvoorstelbaar" Hoewel het onderzoek naar de oor zaak nog maar net is begonnen, ver wacht men in Houston niet. dat deze mislukte reis vertraging zal opleveren voor de verdere uitvoering van hel Apollo-programma. Waarschijnlijk zal de lancering van Apo'lo 14 nor maal in oktober plaats hebben. Overigens wil men in Houston nog niet spreken van een totale misluk king. Hoewel de astronauten nauwe lijks iets van hun opdrachten konden uitvoeren, heeft men met dit hache lijk ruimte-avontuur wel geleerd wat men in geval van nood aan de ruim tesloep heeft. „Als er ooit een moge lijkheid was om de LEM te testen dan was het wel op deze reis", zei men in Houston. „Aan de Aquarius hebben de astronauten hun leven te danken". Lovell, Swigcrt c«n Haise bevinden zich thans nog aan boord van het vliegkampschip Iwo Jima, dat op weg is naar Samoa. Vandaar vertrekken zij per vliegtuig naar Honoloeloe, waar president Nixon hem vanavond de hoogste civiele onderscheiding, de medal of freedom", zal uitreiken. De president is vandaag naar Honoloeloe gevlogen in gezelschap van de echt genotes van Lovell en Haise. Dezelfde onderscheiding wordt vol gende week uitgereikt aan de grondploeg in Houston, die een zo be- 'angrijke bijdrage heeft geleverd tot -'e behouden terugkeer van Apollo 13. Morgen zullen de astronauten in Houston aankomen, (zie ook pag. 7). De vlootpredikant van het vliegdekschip Iwo Jima gaat voor gebed: met gebogen hoofd danken James Lovell, Fred Haise en John Swigert voor hun be houden terugkeer op aarde. DE NHAAG Boven de Noordzee worden incidenteel Russische verken ningsvliegtuigen waargenomen. Tot dusverre behoefden geen Nederlandse militaire vliegtuigen te worden inge zet, omdat de Russische vliegtuigen praktisch nooit in de omgeving van Nederland opereren. Dit heeft de leiding van de marine en luchtmacht gisteren meegedeeld op wagen van het ANP. Aanleiding tot deze vragen was het feit, dat vo rige week op 650 km van de Spaanse kust Russische toestellen zijn waar genomen. Hier bevond zich een Sow- jet-onderzeeed' in moeilijkheden. TAKEO TOWN De Cam bodjaanse autoriteiten hebben vandaag toegegeven dat gister morgen meer dan honderd Viet namese burgers in een gevangen kamp by Takeo Town zijn dood geschoten. Natuurlijk was Amerika al dikwijls door Columbus ont dekt, maar men had dat steeds weer in de doofpot weten te stoppen. WILDE „Ik vroeg maar een beetje. Hebt ugeen kleiner glas?" f,on en maan 19 april zon op 5.36, onder 19-44; maan op 17.31, onder 4.41 21 april VM 20 april zon op 5.34. onder •9.45; maan op 18.48. onder 4.50 21 april VM Vandaag in ZO: Bert v. d. Ent: De „Onvoltooide" van Lenin Paul v. Langstraat: Plastische chirurgie verandert drastisch het gelaat van de aarde Rolf Hoekstra: Volgens Jean Schalekamp moet Europa zijn positie prijsgeven aan jong Afrika Dr. E. Diemer: Vertekenen Dr. C. Rijnsdorp: Het geheim van ons gedrag ■#- Huib Goudriaan: Wroeters in ons dierbaar plekje grond Phé Wijnbeek: Alleen Bob Rooyens k^n met Esther overweg Dick Ringlever: Droppings „kwamen hard aan" Jeanne de Vlieger: Constance Stuart „persbarrière" van de presidentsvrouw E. Diemer Gzn.: Kwartetreis bracht het bijbels Israël dichterbij Hoog Water 19 april Rotterdam le getij 3.33; 2e getij 16.11; Vlissingen le getij 0.38; 2e getij 13.00; Willem stad le getij 4.26; 2e getij 16.49. 20 april Rotterdam le getij 4.04; 2e getij 16.41; Vlissingen le getij 1.11; 2e getij 13.30; Willem- stadie getij 4.57; 2e getij 17.19. HCT WEER DE BILT Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west en in het alge- DE BILT Vanmorgen was het regenachtig, maar nadat het regenfrontje is gepasseerd, zijn er verspreide opklaringen te ver wachten. Morgen vallen er op en kele plaatsen ook nog wat buitjes. Er staat een matige zuidwesten wind. waardoor de lucht ons via het Noordzeewater bereikt. Hier door blijft de middagtemperatuur rond de twaalf graden schomme len. In ons land was het gisteren al „lekker warm"; in Limburg steeg het kwik tot negentien graden. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Waarschijnlijk is een koker met ra dio-actief Plutonium 238 van de maanlander, die op de maan gebruikt zou worden als „kerncentrale" om de te plaatsen apparatuur te voeden, in zee terecht gekomen. De koker be vond zich in de Aquarius. Deze is zelf in de dampkring verbrand, maar om dat de koker uit hittebestendig gra fiet bestond, neemt men aan dat hij onbeschadigd de dampkring is gepas seerd en 900 km van de landings plaats terecht is gekomen. Volgens Houston levert het Pluto nium echter geen gevaar, omdat het kokertje waarschijnlijk naar de bo dem is gezonken. Ook wanneer het in de atmosfeer is vrijgekomen, is het weinig gevaarlijk, omdat het alleen alpha-stralen uitzendL BELFAST Dominee Ian Paisley, de anti-papist, die pas gekozen is in het Noordierse parlement, heeft giste ren op een persconferentie gezworen premier James Chicester-Clark en zijn gematigde protestantse collega's ten val te zullen brengen, „ik zal hem het vuur zo na aan de schenen leggen, 'dat hij zich graag terug zal trekken," zei Paisley. Paisley is van mening, dat premier Wilson van Engeland zich niet met Noord-Ierland mag bemoeien. Ook de commandant van de Britse troepen moet volgens hem verdwijnen. Men bestreed de beweringen van journalisten dat het een nieuwe mas saslachting onder Vietnamese burgers was. De autoriteiten legden er de na druk op dat de burgers omkwamen toen Vietcongstrijders probeerde hen te bevrijden. De Vietcong heeft onmiddellijke stopzetting geeist van de slachtingen onder Vietnamese burgers. De consequenties van deze „bar baarse misdaden" zullen voor de Cambodjaanse machtshebbers niet uitblijven, aldus een radioboodschap. Het massale platbranden van Viet namese dorpen, de gevangenneming van duizenden burgers en de terecht stellingen duiden er op dat in Cam bodja een progrom is ontstaan tegen de Vietnamezen. D e bedreiging voor de ongeveer 600.000 Vietnamese vluchtelingen wordt steeds groter sinds generaal Lon Nol heeft opgeroepen partisanen- bendes te vormen om de Vietcong te bestrijden. De afgelopen dagen dre ven ongeveer vijfhonderd lijken van Vietnamese burgers de rivier de Me kong af. Het hoofd van de Vietnamese in lichtingendienst heeft gezegd dat de slachting beschouwd kan worden als een „strafmaatregel" voor d e Viet- cong-aanvallen in Cambodja. De katholieke kerk heeft haar be zorgdheid uitgesproken over het lot van de Vietnamese vluchtelingen in Cambodja. Engeland .heeft gisteren officieel geweigerd militaire steun te verlenen aan de Cambodjaanse regering. Zij zijn voorstander va neen nieu we Geneefse" conferentie over de vraagstukken in Indo-China. Ook Moskou heeft zich positief uitgelaten over het ranFse voorstel. TNE RUSSISCHE leiders zullen blij zijn als de viering van de 100ste geboortedag van Lenin achter de rug is. Want als zijn politieke na komelingen weten zij niet goed raad met wat van zijn nalatenschap is overgebleven. Lenin zag de Russische revolutie als voorloper van een Europese, die in veel groter omvang zou tonen, dat alleen de klassebewuste proletariërs als leiders van de grote meerderheid der uitgebuiten kunnen optreden. De Sowjetunie overleefde de tweede wereldoorlog overigens niet omdat het communistische bewind er zo geliefd was. Stalin profiteerde van de vaderlandsliefde van zijn landge noten en van Hitiers fouten. Ook de massale materiële hulp van het kapitalistische Amerika en het onbeperkte vertrouwen dat Roose velt in Stalin had stelden de Sowjet unie in staat zegevierend op te ruk ken tot diep in het hart van Europa. Maar de door Lenin voorspelde re volutie heeft zich in de meer dan vijftig jaren die verstreken zijn niet voorgedaan. En 25 jaren communis me in Oost-Europa pleitten niet voor de uitvoerders van Lenins politieke wilsbeschikking. Het Sowjetblok is een Russisch imperium, dat met ge weld in stand wordt gehouden. Voor Lenin was de revolutie geen middel, maar doel: zijn levensdoel. In zijn theorieën was hij bijna on persoonlijk. En hij bekommerde zich nauwelijks om de mensenlevens die het in praktijk brengen van zijn ideeën eiste. De voorstanders van een harde lijn in het Kremlin kunnen zich dan ook op Lenin beroepen, als zij meedo genloos optreden tegen afvalligen ook in eigen land die de commu nistische maatschappij een mense lijker aanzien willen geven. Dit houdt niet in. dat de denkbeel den van Lenin altijd hun kracht be houden. Het tegendeel is reeds lang bewezen. Wel blijft bewondering mogelijk voor de man, die in zijn land schok kende veranderingen teweegbracht en die door velen, ook die zijn ge schriften en die van Marx nauwe lijks kenden, oprecht werd vereerd. Koningin krijgt eerste ÏH Vlljrl herdenkingstientje geworpen DEN HAAG Maandag 20 april zal minister Witteveen (financiën) de eerste zilveren herdenkingstientjes overhandigen aan de koningin. In totaal zijn 4.3 miljoen zilveren tientjes besteld. De munten kunnen tot en met 15 mei worden afgehaald bij de postkantoren op vertoon van de bestelkaarten. SCHIJNDEL In de Zuid-Wil lemsvaart is gistermorgen een lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Het jongetje moet onmiddellijk na de geboorte in het water zijn geworpen. Sectie heeft uitgewezen dat de baby toen nog in leven was. Het lijkje moet ongeveer negen dagen in de vaart hebben gelegen. Ik geef op als nieuwe abonnee: (Van onze parlcmcntsredactic) DEN HAAG prins Bernhard zal vrijdag in de ministerraad verslag uitbrengen van zijn reis naar Indo- nesi en Japan. De Prins had deze reis gemaakt in opdracht van de regering. Het is reeds eerder gebeurd dat de minister raad een lid van het Koninklijk Huis uitnodigde voor een reisverslag. Maar tot nu toe was hier nog geen rucht baarheid aan gegeven. - GRATIS OIA U, C£*y. <xtxru*uju ap^uU"! straat: l plaats betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen grat/s. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1