Wroeters in ons dierbaar plekje grond ALLEEN BOB ROOYENS KAN MET ESTHER OVERWEG Nieuwe bodemkaart: Nederland loopt voorop met „priegelwerk" dat nog wel 1 5 jaar duurt door Phé Wijnbeek Huib Goudriaan BIZAR ZATERDAG 18 APRIL 1970 na «en dijkdoorbraak het water is verdwenen, vertelt een lucht foto het duidelijkst wat er met de bodem is gebeurd: klei als •*n waaier rondom het gat terechtgekomen (Foto van de geallieerde luchtmacht in 1945 gemaakt van de door bak b|J Elden aan de Rijn - archief Stiboka.) Zij is halsstarrig en overdreven in haar eisen. Zij heeft een nieuwe carrière voor ogen, zij wil als een komeet omhoog en de populaire Caterina Valente in haar eigen land overtroeven. Zij maakt in Duitsland shows en vindt geen Duits liedje goed genoeg om te zingen. Zij wordt door vakmensen bewonderd en verguisd: Esther Ofarim. Esther, net 28 jaar, trouwde op haar zeventiende met Abi Ofarim en heeft van haar negen jarig huwelijk behalve het pseudoniem van de achternaam een overvloedige drang tot zelf standigheid overgehouden. Zij weet, evengoed als iedere vakkenner, dat Abi haar heeft „gemaakt" als zangeres: zacht, romantisch, hartveroverend. Gehuld in haar lange, gladde haren, het accent van de make up op haar grote dromerige zwarte ogen, zingend met een glaszuivere, ingehouden stem. En nu kan zij dat niet meer uitstaan. Zij weet ook. dat haar Abi. van wie zij grondig genoeg heeft, in hetzelfde Duitsland (München) bezig is. een ander meisje als haar evenbeeld te creëren tot dromerige zangeres. „Ik heb lang genoeg naast Abi gestaan, ik wil nu doen wat ik zelf ambieer", verklaart Es ther. Maar het pad naar de snelle carrière is doornig en Es ther struikelt er danig op. Zij neemt door haar eigenzinnig heid vele mensen die met haar moeten samenwerken, tegen zich in. Esther heeft zich een nieuw, hip uiterlijk aangeschaft: korte, zwierige haren, showkleding in de meeste variatie. Zij heeft haar stem geweldig uitgezet, de popmuziek aan 't hart gedrukt en het sentimentele lied verwis seld voor de smartlap (die in elke moderne show past). „Hier ben ik!" zegt de nieuwe Esther, die zakelijk niets aan kan en nu evenveel last veroor zaakt aan haar managers, pro ducenten en regisseurs als Abi vroeger, „Hier ben ik, nieuw, alleen, en ik zal een carrière veroveren inplaats van verge telheid!" Neen, aan liefde wil zij voorlopig niet meer denken: „Ik heb het nodig, dat iemand tegen me zegt dat ik mooi ben, dat ik zingen en acteren kan, dat de zon ook voor mij schijnt... maar na zoveel jaren huwelijk wil ik nu eerst eens proberen hoe het is. alleen te zijn". Haar onstuimige drang, met een op het hoogste podium te stappen, zich liefst, in één klap top-roem te verschaffen, voert Esther van conflict naar con flict. ..Sinds zij ln Duitsland zelf standig wil worden heeft zij de ene fout na de andere ge maakt". zeggen bekende vak mensen daar: „Zij wil naar geen goede raad luisteren, maar haar moed moet je toch bewon deren". Het is echter niet alles moed. wat Esther demonstreert. Zij zou dit voorjaar een lange toer- nee door Duitsland maken maar heeft die plotseling afge zegd. De zalen waren al bespro ken. „Ik was bang. dat ik het toch nog niet aankan." belijdt Es ther, „ik heb geen Duits reper toire. ik zou niet weten, waar ik Duitse liedjes die mij liggen, vandaan moet halen. Misschien komt het er in de herfst van..." „Ik geloof er niets van. ze komt er nooit toe", zegt Klaus Berenbrok, de organisator van de show, „ze stelt zulke onmo gelijke eisen, dat niemand daar aan kan voldoen". Verstandige mensen menen, dat Esthers eigenwijsheid, onge- zeggelijkheid en veeleisendheid voortkomen uit innerlijke onze kerheid over eigen kunnen. Zij grijpt zo enorm hoog, dat zij ge weldig hard moet werken om dat waar te maken. Bovendien: „Ik wil nu niets meer doen dat tegen mijn over tuiging in gaat. Ik heb prach tige aanbiedingen uit Athene en uit Johannesburg afgeslagen. Ik wil niet naar die steden, naar dat publiek, al graaf ik er mijn eigen graf mee, ik weiger". Kijk. dat is een staaltje van on verzettelijke moed, waaraan geen innerlijke angst ten grondslag ligt. Bekende figuren als dirigent Kurt Edelhagen, regisseur Mi chael Pfleghar en musicus Paul Kuhn mogen Esther's talent be wonderen. zij kunnen toch niet goed met haar samenwerken. Haar koelheid en meedogenloze veeleisendheid maken haar im populair. Maar er is één man. die Es ther begrijpt en aan al haar wensen kan voldoen. Dat is de Nederlandse regisseur Bob sla Ik Hij kijkt naar buiten en zegt: „Ik heb hier rondom ^Wageningen zo'n 60.000 boringen verricht. Uit hoof- de van ons vak mag ik wel zeggen, dat er eigenlijk niemand zo consequent over een terrein loopt en ondkijkt als wij. Aan de kleur van zand kunnen we lijvoorbeeld al zien of er in de loop der eeuwen ie- nand met z'n vingers heeft aangezeten." Chr. J. M. Lraanen (45) is eeu van de weinige Nederlanders die „ons dierbaar plekje grond" kennen alsof ze het zelf hebben gemaakt. Sinds 1948 werkt hij voor de Stich ting Bodem Kartering in Wageningen. Achttien jaar lang was hij een van de „veldmensen", die steeds on der open hemel de bodem doorvorsen. Nu geeft hij, als hoofd van Public Relations van de Stichting, voor lichting aan belanghebbenden, pers en scholieren in het Wageningse Staringgebouw. nen ontvangt gemiddeld 20 scholen per jaar in het Staring gebouw ter wijl Stiboka jaarlijks 25 mensen uit de ontwikkelingslanden opleidt Interessant Is het demonstratie materiaal dat tegen betrekkelijk la ge prijzen verkrijgbaar is. Lakfilms van bodemprofielen (een door snede van 30x120 cm) geven na tuurgetrouw alle details van biolo gische en menselijke invloeden in kleur op de grond weer. Zo'n lakfilm komt tot stand door de wand van een 120 cm. diepe kuil met lak te overgieten. De geprepa reerde laag wordt na enige tijd voorzichtig losgemaakt en op spaanderplaat geplakt. Op de ach terzijde van de spaanderplaat wordt het profiel beschreven De lakfilm is ongeveer 3 mm dik De kosten zijn f 45. Op een van de lakfilms die de heer Kraanen me laat zien, blijkt op 40 cm. hoogte op het geel van het zand een donkere vlek te zit ten. Kraanen: „Dat is een brand- kuiltjeonze voorouders hebben daar ongeveer 800 jaar geleden een vuurtje gestookt. De 80 cm. zwarte grond, die erop ligt, is ont staan doordat de oorspronkelijke bodem jaarlijks met een millimeter mest is opgehoogd." Stiboka werkt toch zeker samen met archeologen? „Inderdaad bestaat er een heel nauwe samenwerking met het Rijksoudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort. Een voorbeeld van de raakpunten tussen ons werk en de archeologie is het vol gende geval In Friesland boorde een karteerder plotseling op 70 centimeter diepte veenblubber, na alsmaar klei te hebben aangetrof fen. Even verderop boorde hij weer klei. Hij ging toen terughoren en ontdekte tenslotte dat op de plaats van de veenblubber een sloot moest hebben gelegen. De 70 cm dikke laag klei moest er na dijk doorbraken zijn opgekomen Zo werd hier een verdronken land her vonden". De heer Kraanen ontdekte zelf eens een kasteel in de buurt van Wageningen door middel van een luchtfoto. „Rechte lijnen ontdek je pas op luchtfoto's omdat ze afwij ken van het normale grillige pa troon. Ik zag in dit geval lichte lijnen, die een rechthoek vormden het bleek verdroogd gras het was een droge zomer waarvan de wortels op de funderingen van het kasteel waren gestuit." Kraanen laat me een luchtfoto zien van een dijkdoorbraak. „Hier ziet u de zandige klei. die doo.r de kracht van het water als een waai- -K- Een grondprofiel (foto van de kuilwand) dat duidelijk maakt hoe door bodemkundig onderzoek oudheidkundige aspecten aan het licht komen. De kartelvormige don kere lijn, onderop de foto. is de zogenaamde „Usselolaag", ge noemd naar de plaats Usselo waar deze laag werd ontdekt. De laag met vele houtskoolresten en vuur stenen werktuigen is ongeveer 10.000 jaar oud en wordt in heel West-Europa aangetroffen. Afhan kelijk van zandverstuivingen ligt de laag meer of minder diep onder de oppervlakte. Stiboka treft deze Us selolaag in zandgebieden dikwijls aan. (Fotomateriaal afgestaan door Stiboka.) er rondom het gat op de oorspron kelijke bodem is terechtgekomen". In het Staring gebouw wijst hij me op bruingrijze schilderijen, die keurig ingelijst aan de wanden in de gangen hangen Het zijn lak films. de decoratieve bodemmon sters van een werkelijkheid, die onder onze vaak onwetende voe ten. vertellen over de grond waar op onze voorouders leefden. Sindsdien Is veel veranderd; ge bleven is onze verbondenheid met de aarde Chr. J M. Kraanen: „Er is eigen lijk geen menselijke activiteit te bedenken, waarbij we niet met grond te maken hebben. Het is de taak van de bodemkarterina te on derzoeken waar die grond ngt. wel ke verschillen en welke gebruiks mogelijkheden er zijn". Rooyens. die Esther's eerste personalityshow heeft gemaakt. In het Duitse programmablad „Hör Zu" verklaart Bob: „Onze samenwerking was ongelooflijk harmonisch. Esther is een crea tieve zangeres, wij hebben alle mogelijkheden die zij in zich heeft, kunnen tonen". Maandaeavond gaat de drie kwartier durende show om 9 uur in kleuren uit op Duitsland 1. Esther zegt: „Misschien is dit program te veelzijdig van opzet, misschien moet ik mij toch meer in' één richting concentre ren. ik weet het niet. Nu pro beer ik eerst alles". Goed dan. Het Duitse publiek zal Esther in deze personality show zien als soort dansmarieke werk ons wel ligt." Bovendien zijn we door de overbevolking genood zaakt onze grond doelmatig te ge bruiken. Jaarlijks gaat 8000 hectare verloren door aanleg van wegen, havens en woningbouw. Daarom is het zaak dat alvorens grond wordt gebruikt, overleg wordt gepleegd. Als we een goed stuk grond aan de tuinbouw onttrekken zijn we het definitief kwijt. Kennis van de sa menstelling van de bodem tot op grotere diepte is daarom nodig, te neinde uit te maken welke vorm van exploitatie het meest rendabel Is. Gemeenten, industrieën en over heidsdiensten maken dan ook, te gen betaling, gebruik van de kunde van Stiboka door bepaalde terrei nen meer gedetailleerd in kaart te laten brengen De afdeling „op- drachtkarteringen" van Stiboka vervaardigt de laatste jaren steeds meer kaarten met een schaal van 1 1000 tot 1 25000. Land- en tuinbouw hebben deze bodemkaarten nodig om de ge schiktheid van de grond voor di verse gewassen vast te stellen; de Cultuur Technische Dienst maakt er gebruik van bij ruilverkavelingen en de aanleg van wegen; de indu strie voor b.v. de opsporing van zand- grint- en kleilagen. „De grootste opdrachtgever is de Cultuur Technische Dienst met 50.000 ha. per jaar. Naar aantallen opdrachten overweegt het werk voor planologische doeleinden (aanleg van sportvelden, gemeente lijke uitbreidingsplannen) maar naar aantallen hectares gerekend, werken we meer voor agrarische doeleinden. Er komen steeds meer opdrachten voor onderzoek van de bodem van recreatieterreinen die bij voorbeeld opnieuw moeten wor den bebost. Daarbij wordt dan de vraag gesteld welke boomsoort het beste kan worden geplant." Toch meent Kraanen dat er over het algemeen nog te weinig wordt gedaan aan landschapsplanning gepaard gaand met bodemonder zoek „Wanneer in een veengebied door ons onderzoek een zandrug wordt ontdekt heeft dat bij we genaanleg of woningbouw het voordeel dat geen zand behoeft te worden aangevoerd „Wordt In dit terrein een woon wijk gebouwd, dan blijft er een fraai landschap bestaan als de gril lige lijn van de zandrug wordt ge handhaafd of gebruikt voor plant soenen". Naast adviezen en bodemonder zoek voor particulieren geeft Stibo ka voorlichting door middel van le zingen en excursies. De heer Kraa- bruikt, liggen ook ten grondslag aan het internationale systeem, dat in de Verenigde Staten I* ontwikkeld. Er werden nieuwe, maar Ne derlandse. namen gekozen. Taalkundigen assisteerden Sti boka hierbij. Er zijn nu vijf zo genaamde „orden", die weer uiteenvallen in 13 suborden, op hun beurt onderverdeeld in 25 groepen. De vijf orden heten: veen gronden, podzolgronden, brik- gronden, eerdgronden en vaag- gronden. Podzol- en brikgron- den werden onderscheiden naar de zogenaamde inspoelingsla- gen. (Het wegzakkende water kan materiaal uit de boven grond meevoeren, dat dieper in de bodem wordt afgezet; er ontstaan zo inspoélingslagen van humus, ijzer en aluminium). Op de bestellijst van demon stratiemateriaal voor onderwijs van de Stichting (bestelling van lakfilms, kleurendia's en kleu renfoto's) treffen we de vol gende bizarre namen aan: „Ooivaaggrond in kalkrijke jon ge rivierklei (stroomruggrond); laarpodzolgrond in dekzand op keileem (oudere ontginnings- grond); holtpodzolgrond in ge stuwd preglaciaal; plaseerd- grond in kalkloze oude zeeklei (katteklei)" enz. enz. Dit als voorbeeld van de ver gaande detaillering, die Stiboka heeft toegepast. „Priegelwerk", maar noodzakelijk! Bob Rooyens' vermaarde re gietalent mag door de Duitse tv wat licht- en camera-effecten betreft in extremiteit een beetje zijn geremd, er bleef nog ge noeg esprit over om een groot spektakel te maken van deze eerste Esther-show. grondsoortenkaart van Ne- id met geel voor zand. voor zeeklei en iets paarsigs laagveen herinneren we allen van de lagere school, e kaart is te danken aan W. C. Staring die in 1860 te paard of rijtuig door ons land trok en bodem analyseerde. In de hal het Staring - gebouw staat nu borstbeeld van deze pionier. In olging van hem verricht de It hting Bodem Kartering (afge# Stiboka) monnikenwerk ©p meer eigentijdse manier: het enstellen van een bodemkaart ichaal van 1 50.000. jdemkaart en indeling van 1860 Inu eenmaal niet meer geschikt Jr modern gebruik van de grond, leen bodemkaart van deze tijd t kunnen worden opgemaakt, Ir het beste een kampeerterrein I komen, of waar nieuw tuin- «gebied moet worden ontwik- jliswaar is er in 1961 een bo- ikaart van Nederland versche- maar de schaal daarvan, 1 [000. houdt in dat een vakje van vierkante centimeter in werke- ieid A00 hectare omvat. De >r Kraanen: „Dit is dus geen Art vvaarop je kunt constateren ett) de grond achter een boerderij ?lei' en zo is samengesteld Deze re 000-kaart wordt wèl gebruikt uiterst globale planologische linden. Er is een landelijk lerl i van (..De bodem van Neder- en een boek van elke pro- S.I Dol, )p de nieuwe 50.000-kaart van raan alweer enkele jaren wordt pc erkt zul je daarentegen onmid- iet jk kunnen zien of een gebied ki geschikt is voor recreatie." seni e kaart zal bestaan uit honderd !en van elk 50.000 hectare. Sti- i begon in 1965 en er zijn nu bladen gereed. In aanmerking e xnen dat jaarlijks vier van de- "j"' laden worden gepubliceerd kan hele karwei over 15 jaar ge- n i! altij j Stiboka werken 180 mensen, rvan er ongeveer 100 voortdu- I buiten („in het veld" zeggen indb hensen) werkzaam zijn. Een te kami msti in 8 Klei is niet zomaar klei. Een Zeeuwse boer, die het over zware klei heeft, bedoelt daar mee kleigrond met ongeveer 30 procent klei. In het rivierkleige bied wordt daarentegen grond met 50 tot 60 procent klei zwa re grond genoemd. En in het Dollardgebied wordt onder grond met 35-45 procent klei pas zware klei verstaan. Daarom is een systeem ont worpen. waarin alle Neder landse gronden naar hun eigen schappen worden beoordeeld. Uitgegaan is van de meetbare eigenschappen ontstaan door bodemvorming, dat wil zeggen veranderingen, opgetreden na dat het ruwe materiaal door de zee, de rivieren of de wind is afgezet. Dankzij deze aanpak is een uniforme landelijke indeling ont staan. De principes hierbij ge- met trommel in een sneeuwwit gedrapeerd kleed in studio- sneeuw met een echt schaap aan een leidsel, en in rose mini met grote rozenguirlandes. zingend met kinderen die „ongedwon gen" net als zij op de grond zitten en met gekleurde balon- nen spelen... kortom, Esther hip, lyrisch en naïef en in nog veel meer nuances van de show kunst. -#■ Hoewel het laboratoriumonderzoek van Stiboka uitermate belangrijk is, werkt tweederde van het personeel in het veld. De foto toont de heer Kraanen bezig met een boring. karteren gebied wordt nauwkeurig bekeken door deze veldwerkers die uit allerlei details waardevolle informatie halen. Kraanen; „Als een gemeentebe stuur ons een middag laat rondrij den kunnen we na een vrij korte verkenning al zeggen waar het be ste een sportveld kan komen. Een sportveld ligt het gunstigst op zo genaamd oud bouwland, omdat de grond hiervan niet te nat is. maar wel vochthoudend zodat het gras niet gauw dood gaat. Oud bouw land ligt overigens alleen in de zandgebieden". De veldwerkers verrichten tij dens het karteren minstens één bo ring op elke vier hectare. Ze ma ken notities over de grondwater stand en tal van andere zaken die worden verwerkt in de bodemkaar ten. De boringen gaan tot op een diepte van 1,20 meter. De 50 000-kaart wordt vervaar digd in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij, waarvan Stiboka trouwens een instelling is. De Stichting werd in 1945 opge richt en werd vooral omhoogge- stuwd door prof C. H Edelman, die van 1945 tot 1955 directeur was. Voor 1945 werd er bij bodem- kundig onderzoek vanuit gegaan dat kennis van de samenstelling van de bovengrond bepalend was Prof. Edelman hamerde er echter met succes op. dat het hele bo demprofiel moet worden bekeken om de grond goed te kennen. Loopt Nederland met de 50 000-kaart voorop vergeleken met andere landen? Volgens de heer Kraanen wel: „We hebben na tuurlijk het voordeel dat we een klein land zijn en dat dit priegel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15