loolvink: Mogelijk sabotage jorzaak brand bij ENCK Zeker 72 mensen gedood bij lawine Ziekten .en plagen als vervuiling blijft doorgaan steeds meer mensen fietsen weer u ook al? Staatsmijnen hebben zesduizend man nodig Productie mengmest direct gestaakt Anoniem telefoontje is sterke aanwijzing Dodental hoger dan ooit CNV-jongeren ontstemd over cursusgelden Nog dagen ADVERTENTIE IN VN Vlaardingen vraagt wethouder van 65+ Twee vuren Afgelast VRIJDAG 17 APRIL 1970 Minister Roolvink heeft gisteren gewezen op de kwetsbaarheid van de woongebieden door de verre gaande industrialisatie. De overheid dient ongelukken als de brand bij ENCK te voorkomen. (Van onze parlementsredatcie) DEN HAAG Er wordt ernstig met de mogelijkheid rekening gehouden, dat de oorzaak van de voor de omgeving gevaarlijke brand bij ENCK/Delta Chemie te Vlaardingen sabotage is. Het gevolg van deze brand (ontleding van mengmest) was, dat er een giftige nevel ontstond, die over Vlaardingen trok. Naast deze mogelijkheid noemde minister B. Roolvink van sociale za ken en volksgezondheid gisteren in de Tweede Kamer ook zelfverhitting van de kunstmest als oorzaak. Maar men denkt vooral aan sabo tage, omdat het bedrijf en de politie in Vlaardingen vrijdag 10 april een telefoontje kregen met de medede ling, dat in een kunstmestloods een bom was geplaatst. De brand ont stond 13 april om twintig minuten voor negen. Opvallend was verder, dat de ano nieme waarschuwing juist werd ont vangen op het ogenblik, dat men de box, waarin de brand later zou ont- Het plateau d'Assy in de franse Alpen, waar woensdag nacht een sanatorium met 56 kinderen door een lawine werd bedolven. Er wordt nog gezocht naar overlevenden. Tot nu toe zijn 72 doden geborgen. Op de foto een beeld van de ravage. Billy Graham (5) Men begrijpt veelal niet dat er irstanden en drempels zijn op de tot Jezus en velen blijven daar- r staan. Wie zijn toevlucht neemt Jezus komt pas later tot de ont- kking hoe vrede en rust in zijn rt zijn gekomen en hij ontvangt acht om ook volgende hindernissen nemen. We weten hoe in het verleden het iristendom staatsgodsdienst werd. sen waren er geen hindernissen eer, maar de kerk heeft nooit droe ver tijden gekend. Aan de vruchten kent men de oom, leert de bijbel. Welnu, dr. J. J. luskes heeft een andere opdracht en ndere vruchten dan Billy Graham, r. Buskes kan Billy Graham nu wel s een „kromme stek" beschouwen, aar God gebruikt hem, een daar- oorben ik dankbaar. F. A. E. Schutte tn Haag Apollo-13 God vön sterren en planeten, ójkunifen uw heelal niet meten, lij Schepper van de zon en maan, dj roepen u vol eerbied aan. eer, wees met de astronauten dat ding met zoveel fouten, reng hen veilig in ons midden verhoor alzo ons bidden, egen wat wordt aangewend ij het helpen uil d'ellend', och indien Gij anders wij «ak Gij dan ons allen stil, ed hun ziel dan in de lucht, an wordt dit hun beste vlucht. SALLANGES (Fr.) De la wine, bestaande uit sneeuw, aar de en gesteente, die gisternacht het kindersanatorium in de Franse Alpen heeft getroffen, heeft het leven gekost aan 72 personen. Dit is volgens dc Franse minister voor volksgezondheid het hoogste aantal slachtoffers van welke lawine dan ook, die tot nu toe in Europa is neergekomen. De lawine was vermoedelijk het gevolg van een aardverschuiving. De ravage op de plaats van de ramp is enorm. De slachtoffers, merendeels jongens tussen de vier en de vijftien jaar, liggen onder honderden tonnen UTRECHT De jongerenorganisa tie „Werkende Jeugd" van het CNV is zeer ontstemd over de deze week bekend gemaakte regeling cursusgel den voor werkende jongeren. „Wer kende jeugd" meent, dat wederom moet worden vastgesteld, dat de dis criminatie van de jongeren wordt be vestigd en dat meri hen weer met hun eigen proolemen laat zitten." „In concrete moe4 worden vastge steld." aldus het orgaan, „dat de 18-jarige en oudere werkende jonge ren, die vorig jaar afschaffing van het cursusgeld hebben bepleit, wor den geconfronteerd met een verho ging tot zeker 150 Dit is in strijd met de gedane toezeggingen." WENEN De Russisch-Ameri- kaanse besprekingen over de beper king van strategische wapens (Salt) zijn gisteren in Wenen begonnen met een boodschap van president Nixon. I Daarin drukte hij de hoop uit. dat de I atomaire wapenarsenalen van de gro- sneeuw, zand, afgebroken rotsblokken en bomen. CC Na achttien uur graven en zoeken heeft men pas 19 doden kunnen vin den. het zal nog dagen duren voor men de laatste slachtoffers heeft ge vonden. De massieve vloedgolf bedolf twee betonnen slaapzalen, waarin 55 jon gens lagen te slapen. Een huis waarin het medisch personeel verblijf hield, werd eveneens in elkaar gedrukt. Een andere vleugel van het sanato rium, plaatsbiedend aan 130 patiënten en 70 man medisch personeel, werd gespaard. In het gebied van Sallanches ko men lawines vrijwel nooit voor. De winter heeft dit Alpengebied bijzon der lang geduurd en er is meer sneeuw gevallen dan ooit tevoren in deze eeuw. Met het slechte weer en de harde winden kwamen de lawines. Op 10 februari werden te Val d'Isere 39 skiërs gedood en twee weken later te Villard nog eens acht sportlieden. Op 30 maart verloren drie mensen het leven bij lawines. staan, begon te vullen. Men schakelde toen over van box 7 op box 8. Merkwaardig was ook, dat de ano nieme waarschuwing niet sprak over box 7, maar over loods 7. Een onder zoek in deze loods leverde niets op. Maar een verwarring tussen box 7 en loods 7 is wel erg groot. Minister Roolvink noemde gisteren in de Tweede Kamer, terwijl hij een vraag van drs. A. J. Lems (soc.) over de brand beantwoordde, „de coïnci dentie wel erg groot". Het plaatsen van een chemische bom in de mengmest is voor insiders niet zo moeilijk. Een dergelijke bom zal de mest geleidelijk verwarmen. De resten van de bom zijn na de optredende hoge temperatuur niet meer te vinden. Uit het antwoord van de minister bleek duidelijk hoe ernstig de brand was geweest in Vlaardingen. Roolvink bevestigde, dat snel ingrijpen veel ernstiger gevolgen heeft kunnen voorkomen. In de nevel kwamen na melijk in wisselende hoeveelheden diverse stikstofoxiden voor (lachgas en nitreuse dampen), die reeds bij geringe concentraties moeilijkheden kunnen veroorzaken. Een uur na de melding van de ge vaarlijke nevel begon men door aller lei oorzaken pas aan de blussing. Hierdoor werd de concentratie van de gevaarlijke gassen aanzienlijk be perkt. De ontwijkende nevels hadden niet de groen-gele kleuren die zijn waargenomen bij de vergelijkbare brand in 1963. kwetsbaar „Uit het gebeurde", vervolgde mi nister Roolvink, „blijkt weer hoe kwetsbaar de leef- en woongebieden in ons dichtbevolkte land zijn gewor den door de grote industrialisatie, speciaal in de chemische sector." „Overheid en bedrijfsleven hebben dan ook een belangrijke taak om der gelijke ongelukken te voorkomen. Maar", zei minister Roolvink later in antwoord op nadere vragen, die de Kamerleden stelden, „honderd pro cent veiligheid is nooit te bereiken. Altijd zijn er weer onvoorziene om standigheden." Na de brand heeft men enkele in grijpende maatregelen getroffen. Op aandrang van de arbeidsinspectie wordt in afwachting van dc resul taten van het onderzoek de produktie van de mengmest van de gevaarlijk gebleken samenstelling gestaakt Ver der worden de nog aanwezige voor- Politiemannen in actie tegen de Belgische schrijver-boekverkoper Herman Claeys, die bovenop een „Patton - tank staat, neergezet als reclame voor een film. Claeys klom op de tank met een bord, waarop staat: „Dezt tank is zedenschennend", om te protesteren tegen de Belgisphe censuur. raden van deze mest streng bewaakt totdat ze uit het bedrijf zijn ver wijderd. Minister Roolvink beloofde, dat ook aan de Arbeidsinspectie zal worden gevraagd maatregelen te vragen voor de aanwezige andere gevaarlijke voorraden. a De rechter commissaris te Rotter dam heeft het onderzoek naar de oor zaak van de ontleding van de gevaar lijke stof opgedragen aan het Techno logisch Laboratorium van de Rijks- verdedigings Organisatie TNO en aan het gerechtelijke laboratorium. Drs. Lems kreeg van minister Rooi- j vink een uitvoerig overzicht over de toedracht. Men kon pas later met de blussing beginnen omdat het moeilijk I was de „brandhaard" te ontdekken. Want de nevel kwam overal uit het gebouw. „De ontleding van de mengmest is j een niet onbekend verschijnsel", zei j de minister. „In Amerika, Duitsland, Frankrijk en Tsjechoslowakije en ook in ons land hebben zich eerder derge- 1 lijke gevallen voorgedaan." Het ongeluk in 1963 bij Delta Che mie was de aanleiding tot het instel len in 1964 van een Commissie pre ventie van rampen. Deze commissie kreeg de opdracht dergelijke onge lukken te bestuderen en de ministers van binnenlandse zaken en sociale zaken en volksgezondheid te advise ren. In 1968 verscheen het rapport „Ni- traathoudende meststoffen". Het rap port heeft model gestaan voor rege ling van deze materie iri andere lan den. De aan ENCK/Deltechemie op grond van de hinderwet in oktober 1966 verleende vergunning is gebon den aan voorwaarden, die in het rap port worden genoemd. Een voorlopig onderzoek heeft geen afwijkingen van deze voorwaarden aan het licht gebracht, zo deelde minister Roolvink nog mee. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In Vrij Ne derland van deze week hebben on bekenden een advertentie geplaatst, waarin de gemeente Vlaardingen een wethouderboven de 65 jaar vraagt. Andere voorwaarden zijn: „poli tieke belangstelling niet vereist; partij naar keuze op dag van be noeming; bij voorkeur ge pensio neerde onderwijzer of een failliet gegane middenstander; kandidaten, die uitmunten in een a-politieke en a-culturele belangstelling, genieten de voorkeur. Sollicitaties te richten aan college van B. en W.. Stadhuis te Vlaardingen." Duidelijk is dat het hier gaat om een flauwe grap. „Als we volgende week sollicitaties binnenkrijgen," aldus gemeente-secretaris H. N. Duinkerken, „kunnen we alleen maar terugschrijven dat de adver tentie in Vrij Nederland niet van gemeentewege werd geplaatst. Eigenlijk hebben de samenstellers van deze oproep een fout gemaakt. Ze hadden de jaarweddf van de wethouder er bij moeten zetten. Dan hadden we Piel belangstelling kunnen verwachten. Nu niet." Volgende week dinsdag zullen B. en W. de zaak bespreken. Men ver wacht dat geen stappen zullen wor den ondernomen. Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsen-handelaar om 'n deelname-biljet! UTRECHT „Er zullen in ons land ziekten en plagen op treden, als het natuurgebied niet wordt uitgebreid. De manier waarop wij leven, is roofbouw plegen op lucht en water." Deze waarschuwing uitte gisteren drs. J. T. de Smidt van het Instituut voor systematische plantkunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Hij sprak op een cursusdag van een aan tal vrouwenorganisaties over milieu verontreiniging. otterdam \V. Fontijn I beperkt en daarna worden verkleind. Nog geen fusie te verwachten O HEERLEN In de eerste helft de jaren zeventig heeft de >taatsrnijnen zesduizend man personeel nodig. Naar schatting MUen zo'n duizend daarvan 'cademici, HTS-ers en ander ho- jer geschoold personeel zijn. Dit heeft dr. A. C. J. Rottier, presi- fnt-directeur van de Staatsmijnen, »ndaag meegedeeld naar aanleiding het verschenen jaarverslag. De verwachting is gerechtvaardigd, laus dr. Rottier, dat de omzet van de Kaatsmijnen in 1970 duidelijk hoger liggen dan in 1969. Een verdere ;«vige groei zit er zeker in. In de "emische sector wordt zelf een stij- '"8 Van tien procent verwacht. Dr Rottier sprekend over sa- ptwerking zei alle gedachten over een fusie op dit moment beslist niet haalbaar te achten. De directie heeft echter wel de indruk dat eini fusie in de toekomst met Akzo of aYi- deren niet onmogelijk is. De totale omzet beliep in 1969 J ƒ1173 miljoen (in 1968 ƒ1181 miljoen). Het afgelopen jaar was bevredigend; de financiële resultaten vertonen een voortdurende stijging, al is er sprake van een procent daling ten opzichte van 1968. Door het besluit van de Staatsmij nen om de chemische productie ver der uit te breiden, zal het investe ringsniveau in de komende jaren ge middeld meer dan 200 miljoen per jaar gaan bedragen. De Staatsmijnen besteden veel aandacht en geld aan milieuhygiënische maatregelen. Per jaar komt dit op 20 miljoen, aldus dr. Rottier. We zaten met een stel vrouwen bij elkaar en praatten over kleren. Nu zegt er natuurlijk iemand: „Dat is discriminerend. Ze doet net of vrou wen altijd over kleren praten en nooit iets anders te vertellen hebben. Neen, geachte lezer(es), zo is het niet. Het is de zuivere waarheid: die vrouwen praatten over kleren. Het waren de zogenaamde wer kende vrouwen ter onderscheiding van de zogenaamde vrouw-zonder- beroep. Een subtiel onderscheid. Staatssecretaris Grapperhaus heeft over de kleren van die werkende vrouw zelfs iets gezegd in het vrien delijke boekje, dat hij geschreven heeft over de fiscale positie van de werkende gehuwde vrouw, oftewel de belastingaftrek die over haar in komen is toegestaan alvorens het bij dat van de man wordt gevoegd Hij zegt daarin, dal de thuisblij vende vrouw een kostenbesparende factor is „gezien de uitgaven die een werkende vrouw moet doen in rechtsstreeks verband met haar acti viteit in het maatschappelijk ruil verkeer." De werkende gehuwde vrouw mag dan bezwaren tegen de nota hebben, als alle huisvrouwen het boekje van dr. Grapperhaus lazen, kwam er vast en zeker een demonstratie op het Binnenhof. Helaas lezen weinig vrouwen Ka merstukken of zelfs aardige boekjes van Staatssecretarissen. Wat mijn kritiek op vrouwen is. Niet dat ze over kleren praten. Man nen praten over auto's of over hun visprestaties. Mogen ook zij dat, als tublieft? Goed, die vrouwen daar praatten over kleren. En kleren kopen. Dat is Reeldig soms moeilijk. Een kwestie van wei fels en twijfels. Hoor ik het volgende verhaal. In een winkel loopt mevrouw te dwalen langs rekken. Ziet jurk. Vindt jurk mooi. Trekt hem aan. Past goed. staat goed. Maar de tweede wil ze toch ook even proberen. Eerste jurk uit. Ver koopster doet hem op knaapje en hangt hem buiten het pashokje. De tweede gaat aan. Die trekt om de heupen, de kleur is net even te hard. „Die andere toch maar. juf- frouw..." Juffrouw uit pashokje. Er hangt geen jurk meer. Juffrouw snelt ner veus heen en weer. Ze moet tenslot te wel terug naar het pashokje en mededelen, dat jurk verdwenen is. Mevrouw, teleurgesteld, trekt eigen oude jurk weer aan en gaat kooploos weg. Bij de kassa ziet zij een vriendin, die net een groot pak in ontvangst neemt. „Beeld van een jurk gekocht," zegt de vriendin blij. Hartelijk zegt kooploze: „Fijn zeg, ik zag ook zo'n leuke maar opeens was die weg..." „Hoe kan dat nou?" vroeg de vriendin. Schouderophalen: „Ik weet niet, terwijl ik in de paskamer was heeft iemand hem meegepikt." „Wat onhebbelijk," was het mede leven. Een week later. Mevrouw moet in haar maatschappelijke functie naar een vergadering. Opgewekt treed; zij zaal binnen. Verstijfd. Daar zit. in haar jurk, de vriendin, stralend, en met vraagogen van: „Hoe vind je hem?" Ze heeft nog slapjes „beeldig" ge zegd. Drs. De Smidt deed enkele oplos singen aan de hand: Onmiddellijk ophouden met ver dere aantasting van welk natuur gebied dan ook en de gebieden juist uitbreiden door omzetting van cultuurgrond in natuurgrond. Ophouden met het zomaar gebrui ken van kunstmest en giftige be strijdingsmiddelen die behalve op de schadelijke insecten ook op an dere levende organismen inwerken. Veel meer geld beschikbaar stel len voor het onderzoek naar de vervuiling van het milieu door biologen. Volgens drs. -De Smidt is de mens hard op weg het evenwicht tussen de levende organismen in Nederland te gronde te richten. Erger Ook de Wagenlngse hoogleraar dr. M. F. Mörzer Bruyns sprak een ern stige waarschuwing uit: „De lucht verontreiniging zal in de komende tien tot twintig jaar minstens twee maal en misschien zelfs vijfmaal zo erg worden, als de groei van de be volking, het wagenpark en de indus trialisatie in het huidige tempo blij ven doorgaan". „Overal in Nederland is een ver arming van het vegetatiepatroon merkbaar. De omvang van de scha de is nog beperkt, maar men moet er zich goed van bewust zijn dat het niet erger mag worden", aldus de hoogleraar. Dr. A. J. Schilstra, directeur van de provinciale raad van de volksgezond heid in Noord-Holland, zei niet te verwachten dat zich in ons land zulke grote „mistrampen" zullen voordoen zoals in de jaren vijftig in Londen, waar toen vierduizend mensen stier- Combinatie In onze atmosfeer is weliswaar veel zwaveldioxyde aanwezig, maar deze verbinding wordt pas erg gevaarlijk in combinatie met bijvoorbeeld roet. Dit roetgehalte in onze atmosfeer ligt aanzienlijk onder dat in bijvoorbeeld Londen. „Overigens wil dat niet zeggen dat er geen vuiltje aan de lucht is", aldus de arts. Hij herinnerde eraan dat over de effecten van minder hoge concentraties van schadelijke stoffen in de lucht gedurende lange perioden vrijwel niets bekend is. UET UITBLIJVEN van een doortas tend Victnambelcid heeft talrij ke Amerikanen opnieuw voor vreed zame demonstraties de straat op ge bracht. Z(j konden echter niet verhinderen, dat kleine groepen de betogingen mis bruikten om met geweld eisen te stellen die met Vietnam niets te ma ken hebben. Zij die sneller het einde van dc oorlog in Vietnam die nu al uitgebreid Is tot geheel Indochina willen zien. bevinden zich zo ongewild tussen twee vuren. Aan de ene kant is er dc regering: aan de andere kant de extremisten. Er is steeds meer frustatic omdat de vreedzame betogingen niets hebben uitgehaald, zo is gezegd. En president Nixon is niet van plan zich te laten beïnvloeden. Hjj is er de man niet naar om de uit breiding van de oorlog in verband te brengen met zijn totdusver gevoerde beleid, hoezeer dat geen uitzicht biedt op einde van de strijd. £)E AFGELASTING van het bezoek van de Amerikaan Sisco aan Jordanië roept de vraag op, of presi dent Nixon verstandig handelde toen h(J besloot één van zijn medewerkers een met veel pubiikatie omgeven be zoek aan hel Nabije Oosten te laten brengen. In Egypte en Israël is nauwelijks sprake geweest van overleg. Sisco heeft in die landen slechts gehoord, wat men in Amerika al lang wist. In Jordanië hebben onverzoenlijke ele menten getoond, zijn bezoek niet op prijs te stellen. Hel mislukken van de reis van Sisco was van hét begin af eigenlijk on vermijdelijk vanwege de grote publi citeit. Amerika heeft er nieuw ge zichtsverlies door geleden. Problemen worden zelden door ge ruchtmakende reizen opgelost. Diplo matiek overleg, onttrokken aan de onmiddellijke waarneming van der den. verdient nog altijd voorkeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7