C'70 een Het geheim van sergeant Meijer is toch onthuld Feijenoord maakt zich op voor duel tegen NEC rrico Café met Dixieland en Olgalowina in Rotterdam Meije^ Sluyser Ajax' voorsprong mag niet nóg groter worden VOORTAAN DUBBEL GENIETEN VAN 'PEYTON PLACE' met eigen lijst GEDOOD OM VOORBEELD TE STELLEN Examen Duits over de hele linie pittig Weer geldboete geëist tegen bezetters VU Drie mensen verdronken Homburg verwacht omzetstijging van 20 procent 13 VRIJDAG 17 APRIL 1970 1 ROTTERDAM „Iets voor de groep, die te oud is voor beat, maar te jong voor een strijkje". Zo definieert jhr. L. F. D. van Nispen (30) het Mekka van de jaren vijftig, dat 5 mei wordt geopend op het Rotterdamse Beursplein. Van Nispen, gangmaker van dit project van een groepje jonge, maar niet meer piepjonge, Rotterdammers: „We hebben onder recht of het idee leeft onder leeftijdgenoten; we hebben de indruk gekregen dat dit het geval is,, dus dan moet je het gewoon doen. Hij wist C'70-organisator Fibbe voor het plan te interesseren, evenals Klaas van Duyn die in de horeca-wereld zijn sporen heeft verdiend. Met als resultaat dat-Van Duyn vijf maanden lang een café zal exploiteren dat geheel in het teken van de jaren vijftig staat. Dit domein van Olga Lowina, Dixieland, Joop de Knegt, Eddy Chris- tiani en Faas Wilkes komt in één van de, binnen het kader van Rotterdams manifestatie C'70 opgetrokken, paviljoen, en zal „C'50" heten Huib Goudriaan Foto: Herbert Behrens JPiet de Pufwas de naam m het café geweest, waarmee KIaas van Duyn (44) begin jaren ïijftig zijn eerste stappen zette in het horecabedrijf. Hij zegt'. Voor mij waren die jaren bijzonder ge- ielligIn die zaak kwam iedereen van miljonairs tot boot- kers Van Duyn exploiteert nu, twin- lig jaar later, vijftien zaken, o.a. ^ietvoor Rotterdammers bekende ubbejak, Het Fust en De ij fAólen. Hij gelooft even hard- 'eMig in C'50als in C'70. ,,We \oeten natuurlijk het weer mee ebben, maar ik ben ervan over- uigd dat de gemiddelde Neder- mder een dagje C'70 gaat doen. Ze zullen zeggen: 25 jaar ge- i den zijn we uit de rottigheid I 'komen en nu gaan we een igje feestvieren." ketje Het groepje Rotterdammers ^en- ele journalisten en mensen uit het 'bedrijfsleven die als kind uit de i oorlog kwamen, en puber waren toen ibe Lenstra en Kees Broekman hun riomfen vierden, kwamen dit voor aar in een cafeetje op de gedachte: V Laten we een café-jaren-vijf tig be- innen", opperde iemand, toen liedjes die tjjd werden geciteerd. Zoals het meestal gaat: iedereen i'pas enthousiast, maar de uitvoering v wam in handen van een enkeling, Ie doorzette. In dit geval jhr. Lode- fijkvan Nispen. Is hij zo weg van de jaren vijftig? en „De gedachte als zodanig is echt niet origineel; in Amsterdam was jaren geleden al die groep van het jeugd sentiment jaren vijftig, maar ik ge loof dat het nog steeds aanspreekt. Het was toch een vreemde periode. Een tijd dat iedereen keurig gekapt en in een net jasje liep, zelfs de ar tiesten..." „Ik geloof dat voor de mensen die toen hun schooltijd beleefden, het per definitie een belangrijke tijd is, om dat die leeftijd een belangrijk stuk van je leven is. Het sentiment is voor mij overigens beperkt gebleven tot muziek van de West Coast Jazzband." Programma's Jazz (o.a. Dixieland) zal ook een stempel drukken op café C'50. Ruud Kuyper, bekend jazz-musicus, jour nalist en jaren-vijftig-kenner zal op muzikaal gebied een oogje in het zeil houden. Wat cabaret betreft wil de journalist Jan van Bergen en Hene gouwen een bijdrage leveren aan het café. Het is de bedoeling gedurende het hele seizoén elke vrijdag- en zater dagavond een attractie te brengen in de vorm van optreden van bekende artiesten of grote figuren op tal van terreinen uit de jaren vijftig. Genoemde journalisten, Lodewijk van Nispen en Klaas van Duyn wer ken een programma uit, dat overigens flexibel genoeg zal zijn om het zono dig te kunnen aanpassen of wijzigen. En elke belangstelling kan ideeën voor het programma leveren. Exploitant Van Duyn: „Amateur bandjes uit de jaren vijftig, zijn van harte welkom. Iedereen uit het pu bliek mag trouwens optreden: zij die een geinige avond willen hebben, kunnen komen!" Een attractie is ook een ideetje van Klaas van Duyn één avond in de week prijzen van 1950 te heffen. Een glas bier kost dan ƒ0,30 en een kop koffie ƒ0,20... Van Duyn heeft C'70 geadviseerd in de paviljoens over het algemeen ƒ1,— voor dran ken en ƒ0,75 voor koffie te laten be talen. Wie dit duur vindt wijst hij op de prijs van 3000 per vierkante meter (een paviljoen is 72 vierkante meter) die de exploitanten voor vijf maan den huur moeten betalen aan C'70. Sterren Naast de zang- en muziekavonden komen er discussiebijeenkomsten met sterren uit de sportwereld van de ja ren vijftig zoals Faas Wilkes, Abe Lenstra, Kees Broekman en Woutje Wagtmans. (Herinnert u zich nog de advertentie van een fietsende Wim van Est, die 76 meter in een ravijn Wanneer zullen we Faas Wilkes laten komen?" Klaas van Duyn (links) en Lodewijk van Nispen (rechts) raadplegen de agenda. viel, terwijl z'n pontiac-horloge nog bleef lopen?) Uitgenodigd zullen hoogstwaar schijnlijk worden de Dutch Swing College Band, The Millers, maar ook Eddy Christiani en Joop de Knegt („High Noon" en „Ik sta op wacht"), Olga Lowina („Bij ons in de bergen, bij ons in Tirol...") NCRV's meisjeskoor (nu huismoeders) Sweet Sixteen, Jo han Bodegraven van het mastklim- men. kunstfluiter Johnny Nelson, AVRO's Swinging Nightingales, de Jonge Flierefluiters, KRO's Klaas van Beek („Ik liep al langs het stille strand van Zandvoort aan de Zee...") en Arie Valkhof („Japie de poytier"). Natuurlijk (in deze tijd van strijd om de Europa Cup) komt Jan de Cler met zijn razendknappe variaties van Hup Holland Hup, waarin hij zege praal en nederlaag van Oranje tegen de Belgische Rode Duivels bezong. En misschien zelfs Sonneveld nog wel in zijn creatie van VARA's Willem Pa rel. Dan komt er een jukebox met on der andere platen van Elvis Presley, Bill Haley, Johnny Ray, Frankie Lai- ne, Paul Anka, Pat Boone, Rosemary Clooney, Doris Day, Frank Sinatra, Dean Martin, Bing Crosby, Connie Froboess en Cliff Richard. Het kan niet op in dit luilekkerland van de jaren vijftig. Ondertussen zullen Klaas van Duyn en Lodewijk van Nispen (onder de klanken van Joop de Knegts „Ik sta op wacht") de komende lange hete C'50-zomer de wacht betrekken. Bijgestaan door een klein team initiatief nemers zullen zij hun café- van een-voorbijgegane-periode be hoedzaam begeleiden. Yan Nispen: „Ik kan me zelfs voorstellen dat er in de toekomst meer cafeetjes- komen vanver schillende periodes, bij voor beeld van de jaren twintig (the Roaring Twenties)de jaren der tig of van omstreeks de eeuw wisseling." Van Duyn: „Het is wel zo dat de hele stad leeft: alleen komen wij, Rotterdammers, niet buiten!" Dat moet anders worden. Aan C'50 zal niet liggen. ROTTERDAM Feijenoord mag zich dan zeker weten van een finaleplaats wat de Eu ropa Cup I betreft, het leven heeft zijn gang normaal hernomen. Dat impliceert dat de Rotterdamse sterrenformatie op competitieniveau nieuwe strijd wacht. Strijd in de vorm van het Nijmeegse NEC dat zeker één of meer punten van de EC-finalist zal willen af dwingen. Ernst Happel merkte het na de uitbundige voetbalshow tegen Legia reeds op: „de achterstand op Ajax vier punten dient indien Feijenoord nog een vinger in de pap wil houden beslist niet hoger te worden." Het is duidelijk dat de Oostenrijker daarbij op een misstap van de Amsterdamse ploeg hoopt. Dat hij daarbij ook min of meer er op rekent dat Ajax na het echec tegen Arsenal een mentale dreun heeft gekregen. Een andere troef Pan Happel is de wedstrijd Ajax- Feijenoord. Ajax immers, had de laatste jaren in het persoonlijke du- h el geen antwoord op Feijenoords IL Professionele voetbal. Krachtproef Een andere Rotterdamse ploeg, Sparta, trekt naar het Bredase NAC waar men om de stijgende Hjn door te zetten tenminste één Pant zal moeten behalen. SVV. de Schiedamse nieuweling in eredivisie staat opnieuw voor een krachtproef. Alle optimistische 'beweringen van Rinus Gosens ten «Püt zien we er tegen het op Har- Sjaak Roggeveen moeilijke opgave ga aantredende ADO geen brood in voor SVV. Holland Sport, de laatste tijd in het nieuws via een rel in het stichtingsbestuur, be- kampt op Houtrust GVAV. Omdat de Groningers de laatste weken het ene na het andere punt vergaren, geen simpele opgave voor Sjaak Roggeveen c.s. Telstar en MVV zullen niet ver van een ge lijkspel eindigen. Een zelfde prog nose ligt voor de hand wat DWS- Go Ahead betreft. Zeker omdat de formatie van Joop Brand de punten broodnodig heeft. Ajax' door Ernst Happel r.o vurig gewenste misstap zal in de Utrecht se Galgenwaard tegen DOS moeten gebeuren. Omdat de kanaries een immer hard werkende formatie hebben, is een Amsterdamse neder laag dan ook niet uitgesloten. FC Twente en AZ'67 zijn namen die een goede wedstrijd garanderen. De Alkmaarse ploeg versloeg laatstelijk Ajax in een bekertreffen en lijkt geenszins kansloos. Of Haarlem tegen PSV het zoveel ste gelijkspel zal bevechten, betwij felen we. De kwaliteit van de Linder-elf lijkt ons daarvoor te groot. nietvergeUn- PricceUn FRICO, KAAS MET EEN GROTE K DEN HAAG In de loop van de volgende maand zal een minisieriële beschikking worden gepubliceerd over de toekenning van aanvullende individuele huursubsidies en alle an dere subsidieregelingen op het gebied van volkshuisvesting. Dit heeft mi nister Schut gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. E. Nypels (D'66). BUSSUM Bij do komende raads verkiezingen zal in Bussum naast de officiële PvdA-lijst ook een afzonder lijke lijst van het raadslid Meijer Sluyser meedoen. Deze lijst bevat ook de namen van wethouder P. N. van Doesburg en van de huidige fractie voorzitter L. H. Kuiling. Zoals bekend werd do heer Meijer Sluyser vorige week geschrapt van de kandidatenlijst op grond van het feit, dat hij had gezegd blij te zijn op een verkiesbare plaats te komen. Anders zou hij voor Democraten '70 hebben gekozen. Het graf van Meyer op de be graafplaats in Dieren: als een held gestorven ARNHEM Den Vaderland! Ghetrouwe, staat er boven het graf van sergeant Johan Chris- tiaan Meijer op de begraafplaats in Dieren. In de leeftijd van 23 jaar gesneuveld op de Grebbe- ïinie, dat hebben de militaire autoriteiten aan vader en moe der Meijer verteld. „Hij is als een held gestorven", hebben ze altijd gedacht. Een schrale troost voor het verlies van hun enige zoon. Maar Johan Christiaan Meijer staat niet op het monument voor de ge sneuvelden op de begraafplaats Hei- derust in Rheden. Erger nog. De naam Johan Christiaan Meijer is „ausradiert", weggebeiteld tussen de namen van zijn gesneuvelde kamera den uit. Een paar kale plekken is al les wat er officieel nog aan hem her innert. Sergeant Meijer is niet gesneuveld op de Grebbelinie. Twee dagen na de grote slag is hij doodgeschoten, door Hollandse soldaten. Als enige Neder- lande ris hij geëxecuteerd, om een voorbeeld te stellen. Generaal Har- berts, toen commandant van de in- fanterietroepen op de Grebbeberg, had zich dermate geërgerd aan de honderden die de linies in overhaaste vlucht verlieten dat hij een krijgs raadzaak beval. Sergeant Meijer was het slachtoffer. Vermoeden De bewoners van de stille Dierense Prinsenstraat, waar de bejaarde we duwe H. Meijer-Pieper (haar man overleed in 1962 op 70-jarige leeftijd) nog steeds het kleine huisje bewoont waar ook Chris Meijer zijn jeugd doorbracht, hebben het wel vermoed. Een enkeling althans, die ooit kort na de oorlog wel eens een oudstrijder tegen het lijf liep. Maar nooit werd er over gepraat, als men het al wist. Voor de oude mevrouw Meijer is de doodsoorzaak van haar zoon altijd onbekend gebleven, tot kort geleden boekhandelaar Rutgers jr. uit Dieren een alarmerende aankondiging op zijn bureau kreeg. De uitgeverij van het Parool liet weten binnenkort een boek over de zaak van sergeant Meijer uit te brengen, geschreven door J. F. A. de Boer. De aankondi ging, begint met het zelfde verhaal over de grafsteen op de begraafplaats in Dieren en de afschuwelijke werke lijkheid; De executie op eerste pink sterdag 1940. Het boek geeft, aldus de aanbeveling van de uitgever, een ant woord op de vraag hoe de krijgsraad werd samengesteld en beïnvloed door de generaal die een afschrikwekkend voorbeeld wilde stellen. Het zou ook de persoon Johan Christiaan Meijers aan een nader onderzoek onderwer pen. „Was hij een man die zich op zettelijk aan zijn verantwoordelijk heid onttrok, de man die als enige deserteur is gefusilleerd?" Verontwaardigd Boekhandelaar Rutgers jr. heeft het de oude mevrouw moeten vertellen, verbaasd en verontwaardigd door het stencil. De mededeling heeft haar volledig uit het veld geslagen. Om de emoties een beetje de baas te worden is mevrouw Meijer: Dieren voorlopig ontvlucht. Bij familie in het westen kan ze weer wat op verhaal komen. Het huisje in de Prinsenstraat waar iets verderop gisteren precies 25 jaar geleden de eerste regimenten bevrij ders elkaar op een straathoek tegen kwamen, ligt er stil en verlaten bij- Al is het onheil al geschiedt, boek handelaar Rutgers en zijn collega Arends uit Rheden hebben veront waardigd besloten zich met het nieuwe boek niet in te laten. „Het zou goed zijn als ze dit niet uitgeven", zegt ook kapper W. G. Sa- lemink. „Er zijn er hier in de straat niet veel die het weten". Hij heeft de doodgeschoten sergeant tamelijk goed gekend. „Het was een vriend van mijn broer. Mijn ouders en de zijne waren goed bevriend. Maar ik zal u vertellen: nooit hebben we er over gepraat, wij niet, en het echtpaar Meijer niet. Het was ten slotte ook hun enige zoon." Hij zelf heeft het wel geweten, althans zijn conclusies getrokken. „Er kwam er hier nog wel eens eentje die op de Grebbeberg heeft gevochten. Veertien dagen gele den stonden het nog in een stuk van dr. L. de Jong. Dat ze van de honderden die er toen vandoor gingen er een hebben gepakt Maar waarom moet er nou een boek worden uitgegeven niet zijn naam erin?" Er is weinig meer aan te doen. Het boek zal wel flink wat stof doen opwaaien, en het gruwelijke ge heim is voor mevrouw Meijer geen geheim meer. Kransen Het monument in Rheden, waar de naam Meyer is „ausradiert"... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Je kunt, geloof ik, nooit zeggen dat een eindexamen in een bepaald jaar verschrikkelijk moeilijk is. k bedoel, dat als je het in zijn volle breedte beschouwt, het allemaal nog wel meevalt Natuurlijk maakt een enkel vak weieens een uitschieter, maar dat wordt dan door andere vakken voldoende gecompen seerd. Het gymnasiumexamen van dit jaar stemt echt tot tevredenheid. Het is heel redelijk". Aldus luidt het oordeel van een rector over de opgaven die de kandi daten voor het gymnasiumdiploma tot nu toe voorgeschoteld hebben gekre gen.. Twee vakken gisteren voor het gymnasium: Engels en stereometrie. Dit laatste alleen voor de bèta's. De STUDENTEN IN HOGER BEROEP AMSTERDAM Vier van de zes tig bezetters van de administratiege bouwen van de Vrije Universiteit hoorden gisteren in hoger beroep eenzelfde eis tegen zich uitspreken als bij de eerste behandeling voor de politierechter. De 21-jarige J. H. B., W. J. B. en de twintigjarige Chr. van de P., alle drie afkomstig uit Amstelveen en de 21-jarige D. C. H. uit Amsterdam werden ook nu veroordeeld tot een week voorwaardelijke hechtenis, een geldboete van tweehonderd gulden en een proeftijd van .drie jaar. Zij hadden de bezetting van de ge bouwen rechtvaardig geaoht door de noodzaak van de democratisering bij het wetenschappelijk onderwijs. Procureur-generaal mr. J. H. Kem pen achtte dit middel echter niet to lerabel „zolang er andere democrati sche wegen open staan". De president werd zo geërgerd door de opmerking van de publieke tribune tijdens het requisitoor van de heer Kempen, dat hij het publiek gelastte de zaal te ontruimen. Zij werden later weer toegelaten. alfa's waren 's ochtends vrij. Een wiskundeleraar over de stereo- metrie-opgaven (die ook voor de HBS-B werden gemaakt): „Het was een vrij normaal werk. Een goede doorsnede van de sommetjes die nor maliter in de klas worden gemaakt. Wellicht was de tweede som, waarbij het aankwam op inzicht, een beetje lastig. Ik moet overigens zeggen dat ik de wiskunde dit jaar erg aardig vind. Het blinkt echt uit in originali- tet." Viel mee Ook de leerlingen waren niet onte vreden. Een jongen klaagde welis waar over „gebrek aan tijd", maar vond tegelijkertijd dat de opgaven „wel meevielen". De Engelse vertaling gymnasium was betrekkelijk eenvoudig. Een do cent Engels: „Het stuk lag bepaald niet boven het niveau van wat van een gymnasiumleerling geeist mag worden. Wat vooral opviel was dat het stuk slechts één moeilijk woord telde en dat was in de voetnoot al vertaald." Een meisje sloot hierbij aan, maar zei ook dat „het heel moei lijk was het stuk in goed Nederlands om te zetten". De leraar: „Als je hier geen behoorlijk van weet te maken, is dat een voldoende indicatie van het peil van je kennis." Moeilijk Verre van gemakkelijk scheen de Duitse vertaling (over Don Quichotte) op het MMS-examen, maar ook de Duitse vertaling voor de HBS'crs (a en b) een kranteartikcl over dc numerus clausus gaf nogal wat kopzorgen, en de keuzevragen bij Duitse teksten voor het HAVO gaven ook al handenvol werk. Pittig werd ook genoemd het exa men wiskunde voor de HAVO .Het gymnasium had nog een Engelse ver taling met ellenlange zinnen. HBS-a kreeg het tweede deel boekhouden voorgeschoteld, waarbij de BTW voor de actualiteit zorgde. Voor het monument van de geval lenen op de begraafplaats Heiderust zijn gisteren weer de jaarlijkse kran sen gelegd. Voor die doden die op de gedenkplaat mochten blijven staan. Dak abri stort in: vrouw gedood HILVERSUM De 83-jarige me vrouw C. Boonakker uit Hilversum Is gisteren om het leven gekomen toen het dak van een wachthuisje naar beneden stortte als gevolg van het feit, dat een bus tegen de abri reed. Het ongeluk gebeurde op het Hil- versumse Stationsplein, waar een chauffeur van een bus die met de situatie ter plaatse onbekend was achteruit reed. Twee andere vrouwen werden zwaar gewond. Aanvaring op Rijn DUSSELDORF Drie opvarenden van het Duitse motorschip Rhcingold zijn bij een aanvaring met het Ne derlandse tankschip „Intertank 3" uit Rotterdam in de Rijn verdronken. De Duitse kapitein en zijn vrouw konden via een touw aan boord van de Intertank klimmen. De Rheingold, die met zand was geladen zonk na de aanvaring bijna onmiddellijk. De 27-jarige matroos Wolfgang Günther, de 41-jarige Elfriede Mau- rer en haar twee maanden oude zoon werden meegesleurd in de diepte. De 27-jarige matroos Uwe Richter kon zwemmend de kant bereiken. IHij werd met zware kneuzingen opgeno men in een ziekenhuis. CUYK De omzet van Homburg NV Vleeswarenfabrieken is in 1969 gestegen met 12 procent van ƒ211 mil j con tot 236 miljoen, exclusief BTW, aldus het jaarverslag. Het jaar is gunstiger verlopen dan het bestuur had voorzien. Voor de aandeelhouders komt 2,8 miljoen beschikbaar tegen ƒ1,2 mil joen in 1969. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 18 procent (vorig jaar 12 pet). Het verlopen deel van 1970, het inzicht in de komende prijsverhoudingen, gepaard aan de verwachting van een belangrijke om zetstijging van 20 pet, geefthet be stuur vertrouwen om de resultaten over 1970 hoopvol tegemoet te zien. Oud-verzetsstrijders gast vau Engeland DEN HAAG Ongeveer 400 oud- verzetsstrijders uit zeven Europese landen, waaronder Nederland, zullen op 1 mei aanstaande de gast zijn van de Britse regering. Engeland heeft hen uitgenodigd ter herdenking van het feit, dat 25.jaar geleden de Duit sers capituleerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13