Verzoeningsassemblee van Luther en Calvijn Buskes opnieuw over Graham Opstelwedstrijd in VS over Pilgrim Fathers Ook Amerikanen raken geliefde gezangen kwijt KVP ziet noodzaak subsidie kerken in Een woord voor vandaag Neger preekt in Witte Huis Voorstel beraad Europese kerken PvdA-kritiek op wetsontwerp noodwachten „Hij is vrijblijvend Dr. Dai Kitagawa overleden Internationaal onder wij sber a a d in Bergen (NH) Paus Paulus protestantism baken in ze< Bezwaren tegen AK zijn gerechtvaardige Loonwet maandag in werking Protesten tegel Spaans bezoek" aan Roolvink DONDERDAG 16 APRIL 1970 "Indien er geen doden worden opgewekt, laten wij eten en drin-/ ken, want morgen sterven wij." Deze woorden van de apostel Pau- lus, in eerste instantie gericht aan het adres van de Corinthièrs, zijn algemeen bekend De Bijbel legt voortdurend een directe verbinding tussen dit en het toekomstige, het nieuwe leven. Deze relatie zou geen enkele zin hebben, zegt Paulus, als met het uitblazen van de laatste adem alles voorgoed was afgelopen. "Indien er geen doden worden opgewekt..." Ja, maar, zo heeft Paulus juist even tevoren be toogd, de doden worden wél opgewekt. Hoe hij dat weet? Paulus is ervan overtuigd dat Christus is opgestaan. Indien dat niet zo zou zijn, dan zou het volkomen zinloos zijn te zeggen, dat de laatste vijand de dood, is onttroond. En als dus niet de verbinding tussen "nu" en "straks" een werkelijkheid zou zijn, dan zou het inderdaad een enorme dwaasheid zijn nü niet te genieten en te profiteren van het leven. Het "pluk de dag" is de meest logische gevolgtrekking van ieder, die meent, dat "dood dood is." Er behoeft dan immers ook geen rekenschap te worden afgelegd? En leven wij ten slotte niet slechts één keer? Eten en drinken: er is op zichzelf niets tegen. Maar het wordt een vloek, een terdoodveroordeling voor de mens, die denkt, dat dit het enige is voor dit leven, omdat toch het eeuwi ge "niets" wacht! We lezen vandaag: Genesis 43, vers 1 tot 15. WASHINGTON Voor het eerst heeft onlangs een neger mogen pre ken in het Witte Huis. Het was de Newyorkse baptistenpredikant Manny Lee Wilson. Billy Graham DEN HAAG Vanuit dc fracties van de PvdA en de PSP is gisteren in de Tweede Kamer ernstige kritiek ge leverd op de wetsontwerpen nood wachten en bescherming bevolking. De heer Franssen (soc.) had geen goed woord over voor de tuchtbepa- lingen. Hü wilde deze uit het wets ontwerp schrappen. Het ontwerp geeft ook regels om trent de verplichte inlijving en bepa lingen over het straf- en tuchtrecht voor noodwachters. Met de PSP'er Van der Spek was de heer Franssen van mening dat de kansen op de tot standkoming van een algemene ram penorganisatie alleen maar kleiner zouden worden. Zonder tuchtregels zou volgens hem de vaak afwijzende houding tegen over de BB in belangrijke mate de wind uit de zeilen worden genomen. Hij zag voorlopig liever de oudere, mildere regeling gehandhaafd. Maar daar voelde minister Beernink niets voor. Het tuchtrecht is, zo zei hij, nu eenmaal onontbeerlijk in een organisatie van een dergelijke om vang. Hij wilde wel de mogelijkheid van een nadere regeling open laten. Alleen PvdA, PSP en CPN stemden tegen het wetsontwerp, zodat het toch met ruime meerderheid werd aan vaard. Dat gebeurde ook met het wets voorstel om het recht van enquête naar de gang van zaken bij gesloten NV's en coöperatieve verenigingen uit te breiden tot representatieve organi saties van werknemers en bij wanbe leid rechterlijke sancties te treffen. De vele amendementen van de oppo sitiepartijen werden verworpen. Wel aanvaard werd een amende ment van de liberaal mr. Rietkerk, volgens hetwelk ook categorale orga nisaties de enquête kunnen uitlokken. De SGP en het GPV stemden tegen het wetsvoorstel. Zij vreesden dat hiermee meer moeilijkheden worden geschapen dan opgelost. PvdA-leden in Hilversum erkennen fout HILVERSUM De groep PvdA-le- den in Hilversum, die ontevreden zijn over de kandidaatstelling van hun partij voor „progressief Hilversum" en overwogen hebben als PvdA deel te nemen aan de gemeenteraadsver kiezingen, hebben na een gesprek met fret partijbestuur erkend dat hun voornemen niet overeenkomstig de reglementen was. Tot de groep ontevredenen behoren onder meer de fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, de heer J. B. Brc»?ksz, Jan de Trove, en de heer Van Kuilenburg, oud-directeur van de Arbeiderspers. Vrijdag wordt over de kwestie opnieuw vergaderd. R. FACK GAAT NAAR DE VN DEN HAAG De heer R. Fack is met ingang van 1 mei benoemd tot hoofd van de Nederlandse perma nente vertegenwoordiging bij de VN, zo is bekendgemaakt. De heer Fack h»eft de laatste tijd met de rang van ambassadeur de Ne derlandse delegatie geleid voor het overleg met West-Duitsland en Dene marken over de verdeling van het continentale plat van de Noordzee. Hij is 53 jaar. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Men zegt: Billy Graham spreekt toch over oorlog, rassendiscriminatie, hon ger en armoe? Maar als u goed geluisterd hebt zult u moeten toegeven, dat hij nooit concreet wordt. Hij spreekt er vrijblijvend over. Dit is in strijd met het evangelie. Aldus de kern van het betoog van dr. J. J. Buskse, dat naar aanleiding vele briaven op de voorpagina van Hervormd Nederland van deze week staat afgedrukt. Onder de kop „Nog eenmaal Billy Graham", zegt dr. Bus kes verder: Wia uit Amerika naar Europa komt om het evangelie te prediken en een vriend van Johnson en Nixon is, maakt het evangelie tijd loos, als hij over de wereldpolitiek zwijgt. Want die wereldpolitiek heeft met het evangelie van zonde, genade en verzoening alles te maken. Je kunt niet bij Johnson en Nixon kind aan huis zijn en weigeren over de wereld politiek, dat wil zeggen over onze we reld. te spreken. Wat mij verontrust is, zo gaat dr. Buskes verder, dat niemand van wie mij schreven geprobeerd heeft er achter te komen,, wat mij bewoog toen ik mijn artikel schreef. Ze heb ben niet begrepen - en ik verwijt mij zelf dat het mij niet gelukt is dat aan hen duidelijk te maken - dat voor mijn besf de nood veel groter is dan zij denken. Nood Dr. Noodmans heeft gezegd: „Wie een naam zoekt voor de nood van de wereld, kan er thans één vinden: Eu ropa.... Eurapa ligt binnen u. En het oordeel, waarin dit wereldgebeuren gekomen is, is een rechtzaak Gods, waarin gij persoonlijk betrokken zijt". Dr. Buskes: dat bedoelde ik, toen ik schreef over de tijdloze prediking van Graham. I* heb hem gehoord op de eerste avond. Velen hadden mij geschreven: gaat u toch vooral naar hem luisteren, uhebt het hard nodig. Mag ik zeggen dat wat Graham over zonde, genade redding door Je zus Christus zei al van vader en moe der geleerd heb in de meest diepe zin van het woord? Maar vader heeft mij nog heel wat meer geleerd. Wat ik met dat meer bedoel? Dat wat Noordmans bedoelde en wat met partijpolitiek niets, maar met wereld politiek ij ons bestaan alles te maken en wat ik ten enenmale miste in de prediking van Billy Graham. Met het zeilschip de Mayflower voeren de Pilgrim Fathers 350 jaar geleden van Nederland naar Amerika, onder andere omdat de ze Engelsen meenden dat hun zondagsrust in ons land in ge drang kwam. Op de foto een re constructie van de Mayflower, zoals die in 1957 in Engeland werd gemaakt. (Van onze kerkredactie) LEUENBERG (Zwitserland) Er wordt gedacht over een verzoeningsassemblee van de lutherse en de hervormde (waar onder tevens begrepen gerefor meerde en presbyteriaanse) ker ken van Europa. Deze assemblee zou moeten culmineren in een gezamenlijke verklaring, waarin de nazaten van Luther en Calvijn besluiten tot volledige kansel- en avond- maalsgemeenschap. Een voorstel in deze geest is gedaan tijdens een vijfdaags luthers-her- vormd beraad, dat in Leuenberg bij Bazel gehouden werd. Dertig afge vaardigden van lutherse en hervorm de kerken uit twaalf Europese landen spraken daar over nauwere samen werking. Uit Nederland was dr. R. J. Mooi er namens de Nederlandse Her vormde Kerk. In het slotcommuniqué wordt een document in het vooruitzicht gesteld, dat aan de kerken zal worden voor gelegd en dat concrete stappen vraagt tot volledige kansel- en avondmaals- GENEVE Onverwacht is overle den dr. Daisuke Kitagawa, secretaris van de Wereldraad van Kerken voor kerk en industrie. Hij is 59 jaar ge worden. Kitagawa, Japanner van geboorte, stond vele jaren in dienst van de We reldraad, aanvankelijk voor de bestu dering van de snelle sociale verande ringen in de derde wereld, later voor de rassenverhoudingen. Na een ver blijf van zes jaar in de Verenigde Staten, waar hij 'in de evangelisatie werkte, keerde hij eind 1968 naar Genève terug als secretaris voor kerk en industrie. Ds. Ernst Lange (42), directeur van de afdeling oecumenische actie van de Wereldraad, heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen. Hij bekleedde deze functie ruim twee jaar. gepieenschap tussen de hervormden en de lutheranen in Europa Dit document zal vooral ingaan op de gronden voor gemeenschap en scheiding in het Nieuwe Testament en in de geschiedenis van de lutherse en de calvinistische kerken. OBSTAKELS Een hele paragraaf zal zich bezig houden met de wederzijdse veroorde lingen in het verleden: hoe kwam dat toen zo en hoe kunnen we die obsta kels uit het verleden definitief uit de weg ruimen? Sinds 1963 zijn er op Europees ni veau besprekingen tussen vertegen- GENÈVE De Wereldraad van Kerken organiseert van 17 tot 22 mei een internationale conferentie over de crisis in het onderwijs. Deze confe rentie wordt gehouden in Bergen (NH). Uit dertien landen, waaronder Oost- europese, zullen driemansdelegaties komen. Men heeft landen gekozen met karakteristieke crisis-situaties en landen met creatieve oplossingen. De enige lezing "wordt gehouden door dr. Raymond Poignant uit Frankrijk, on langs benoemd tot onderwijsdirecteur bij de Unesco. Het weer in Enropa weer Amsterdam regen Brussel zw. bew. Frankfort regen Genève h. bew. Innsbruck zw. bew. Kopenhagen regen Locarno onbew. Londen zw. bew. Luxemburg zw. bew, Madrid onbew. Majorca mist max. temp. neerslag gisteren München Nice Parijs Rome Wenen Zürtch zw bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. -8- Dr. Helen Kim (70), een van de bekendste christenvrouwen van Azië, emeritus-president van een vrouwen- universiteit in Seoel, is overleden. NEW YORK In het kader van de herdenking van de Pil grim Fathers is in New York voor Amerikaanse scholieren een opstelwedstrijd uitgeschre ven door het Leids comité dat zich met de herdenkingsactivi teiten heeft belast in samen werking met het Nederlands in formatiebureau in New York. Onderwerp van het opstel is: De rol van Nederland in het erf goed van onze Pilgrim Fathers. Vul horizontaal in: 1. export. 2. uitge strekte mosvlaktcn in N.Rusland. Erin. 4. bedwelming. 5. eed. 6. eens. Op dc spijlen ontstaat bij juiste oplos sing van boven naar beneden gelezen de naam van een plaats in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. peek, 2. roos, 3. adem. 4. taak, 5. eden, 6. naar,. 7. ader. 8. leek, 9. sier, 10. beet. 11. roet. 12. unie. 13. grot, 14. maal. 15. aalt. 16. niet. De zegswijze luidt: Praten als Brugman. Nieuwe bundel besnoeit drastisch (Van onze kerkredactie) NFW YORK - Ook in dr Vrrrnljde Sl.trn wordt «rwrrkl «in ron nlruw .""t- door doen verwhlllcnde kerken het „noen en ook d..r klinkt dr klacht, dat «clieide liedrrcn «aan verdwijnen. De United de Southern en de Cumberland Presbyterianen leggen de laatste haml aan een bundel, die driehonderd gerangen ral tell«u waarvan honderd nieuwe Uit de bestaande bundels keren er 540 niet terug. vri-nriiiik Daaronder zijn zeer bekende, zoals ..Rots der eeuwen Leid. vriendlijk Ifcht". „Nader mijn God tot U". „Welk een vriend la onze Jezua en „Voor- waartschristenstrijders". De opstelwedstrijd is een van de vele manieren waarop in Nederland en Amerika wordt herdacht dat de Pilgrim Fathers, die indertijd om de geloofsvervolging uit Engeland naar Nederland uitweken, 350 jaar geleden in zeilschepen naar Amerika vertrok ken. Scholastics De jury voor de opstelwedstrijd be staat uit stafleden van het Neder lands informatiebureau en redacteu ren van Scholastics een Amerikaans leerlingen- en lerarentijdschrift. De Amerikaanse scholier, die de eerste prijs in de wacht sleept, ontvangt en beurs om een jaar lang aan een school in Leiden te studeren. De tweede prijs is een reis van twee weken naar Nederland in de ko mende zomer. In Nederland wordt in verband met de herdenking van de reis van de Pilgrim Fathers een programma van zeven maanden afgewerkt in Leiden, Amsterdam en Rotterdam-Delfsha- ven. woordigers van hervormde en lu therse kerken. Vorig jaar mengden zich ook „verenigde" kerken in het gesprek, kerken, vooral in het Duitse taalgebied, waar de lutheranen en de hervormden zich meestal in de vo rige eeuw al verenigd hebben. Verleden jaar werd de uitspraak gedaan, dat de geschilpunten tussen de twee kerken hun onbuigzaamheid verloren hadden. Over plaats en datum van de even tuele verzoeningsassemblee kon in dit stadium vanzelfsprekend nog niets gezegd worden. De resultaten van het Leuenberger beraad zullen ook naar de Hervormde Wereldbond en de Lutherse Wereld federatie worden gezonden. De confe rentie heeft gevraagd, de voorstellen voor te leggen aan de assemblees, die de beide bonden deze zomer houden in Nairobi en Porto Alegre. Gelijk bekend bestaat er in Neder land al sinds 1956 kansel- en avond- maalsgemeenschap tussen de Neder landse Hervormde Kerk en de Evan- gelisch-Luthersc Kerk. ROME In zijn wekelj audiëntietoespraak heeft paus Pai gisteren het protestantisme nog eens als waarschuwend voorb voorgehouden aan d*2 oppositie i Rooms-Katholieke Kerk. Het ging in de zestiende eeuw hetzelfde als nu. Ook toen werd leergezag van de kerk aangeva De protestanten stonden iederet vrije onderzoek en de uitleg Bijbel toe en wat was het gevolg Heilige Schrift werd versplinter duizend verschillende en met d in strijd zijnde interpretaties. Het geweten alleen bleek niet doende om de christenen leidin geven. Tussen Christus en de chi nen staat een belangrijk leergez dat is de kerkelijke hiërarchie,; de paus. I Geboortedag Kii feestdag in VS? WASHINGTON Het den„_ sche congreslid Conyers heeft wetsontwerp ingediend, om d< boortedag van dr. Martin L King (15 januari) tot nationale dag te verklaren. Petities hebben al de steun van zes miljoen ha keningen verschaft. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In verband met de komende Algemene Kerk Vergadering (AKV), die met Pinksteren in Driebergen zal worden gehouden hebben de le den van de Hervormd-Gerefor- meerde Vrouwenbond uit Rotter dam en omstreken zich gisteren op een studiedag in gebouw het Trefpunt in Rotterdam verdiept in de ambten in de kerk. Mevrouw A. M. Harkema-Visch, de algemene presidente van de bond, herinnerde er in haar openingswoord aan, dat er grote bezwaren zijn gere zen in de bondskringen tegen de AKV. „Niet, omdat we niet zouden erkennen, dat er een ambt der gelovi gen bestaat, zoals men ons probeert in de schoenen te schuiven, maar om dat hier naar onze overtuiging de kerk wordt gezien als een sociologisch bepaalde grootheid. Laten we zeggen als een vereniging met een bestuur, dat aan de leden verantwoording verschuldigd is. De kerk, ook de zichtbare is meer, onein dig veel mee, dacht ik", aldus me vrouw Harkema. Eig' en Zij vervolgde: „De kerk heeft een geheel eigen plaats ontvangen en zij is van een geheel eigen geestelijke instelling en orde. Deze structuur en Mevrouw Harkema - Visch kerk is meer ACHTER COMMISSIE—VAN WALSUM (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Maar liefst 96 werkgroepen binnen dc KVP hebben de financiële verhouding staat-kerk doorgelicht. Ruim 70 procent acht subsidie aan kerken rechtvaardig en noodzakelijk, ofschoon niet van de hoogste prioriteit. Het merendeel wijst voorts het regeringsstandpunt om bestaande subsidies aan de ker ken af te kopen, van de hand. De argumentatie van de regering i stelt, dat subsidie achterwege moet blijven omdat het niet tot de taak van de overheid zou behoren het j godsdienstig leven te verzorgen. Voorts zou zelfs de schijn van beïn- vloeding vermeden moeten worden. Vele werkgroepen betwijfelen in feite de eerlijkheid van deze redene ring en vragen zich af of niet andere, onuitgesproken motieven bepalend I worden voor het regeringsstandpunt. Sommige groepen wensen zich over 1 de „bewijsvoering" van de overheid j niet eens uit te laten, omdat deze in hun ogen nauwelijks serieus bedoeld kan zijn. Men kan niet inzien, dat subsidie per se moet leiden tot beïnvloeding. De schijn neemt men dan op de koop l| toe. De werkgroepen zijn het eens I met de commissie-Van Walsum, dat er dan maar een regeling moet ko- men die beïnvloeding uitsluit. (Zoals gemeld heeft de regering het advies I van de commissie-Van Walsum dat een nieuwe subsidieregeling voor de kerken beoogde, afgewezen red.) De meeste groepen staan positief tegenover het advies van de com missie-Van Walsum. Ze accentueren de niet weg te denken positieve beté kenis van de kerken in dc maat schappij. Dc gedachte van de rege ring, als zouden de kerken slechts op het individuele vlak opereren, wordt van de hand gewezen: zelfs de strikt eredienstelijkc taak kan positief doorwerken binnen de gehele maat schappij. Van alle werkgroepen zijn er slechts acht, die subsidie afwijren. Overigens op meestal andere gronden, dan door de minister van financiën werden aangevoerd. Tenslotte wil bijna zestig procent van de werkgroepen ook niet-kerke- lijke organisaties met een geestelijke, doelstelling in de subsidiëring betrek ken. Daarbij doelen ze op organisaties die maatschappelijk een met die van de kerken vergelijkbare functie ver vullen. DEN HAAG Vandaag wordt het koninklijk besluit verwacht, waarbij wordt bepaald dat de loonwet maan dag aanstaande in werking treedt. orde mogen niet worden ingerui gen een zogenaamde democrati van de kerk." Ds. J. H. Cirkel uit Huizen d^oeg studiemateriaal voor ove functioneren van de ambten kerk zodat de 150 dames zich dj terie beter konden eigen maken dat tot uitdrukking kwam i groepsdiscussie, die aan het ein; lP de dag volgde. Hij legde uit wat een presby ie kerkorde is, zoals de Herv Kerk er een heeft. In dat ve zag hij de algemene Kerk Veiir( ring niet als een echte kerkve ring. Sterk legde hij de nadruk ifr verticale lijn in het ambt, die f0J tisch wordt uitgewerkt in hel van de plaatselijke gemeente. Zijn conclusie was dat waar een op de AKV zijn „zegje ki gen" er geen sprake kan zijn echte kerkvergadering. vd ZEIST De Vereniging De lc, tie voor Spanje heeft in cei» aan minister Rooivink (sociale en volksgezondheid) haar ver'; uitgesproken over het bezoek Spaanse minister van Arbeid Fuentc, aan ons land. V 'lil Zij vragen de minister een te doen op zijn Spaanse collega democratisering en matiging in je te bewerkstelligen Er w< gewezen dat grote groepen in worden onderdrukt De la Fuer c er beter aan doen de toestand f*0 arbeiders in Spanje te verl dan in Nederland poolshoogte men van de situatie met de S gastarbeiders, aldus de brief. ie 'O Sm if do Beroepingswer NED. HERV. KERK Beroepen te Kats en Wilhe dorp: kand. mej. A. M. Attema melo. Bedankt voor Nijkerk: T. kerker te Oosterwolde (Gld.l Austerlitz (toez.): H. Faas te lum. Beroepbaarstelling: vic. mei v. d. Waals, Patmosdreef GEREF. KERKEN Beroepen te Leiderdorp Minnema): J. A. v. Netten te 3 wijk. Aangenomen naar Nijkerk: verkamp te Aalsmeer. CHRIST. GEREF. KERK jÊ Beroepen te Rotterdam-w H Bouw te Scheveningen. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Sint Annalant v. d. Noort te Capelle a.d. 1 Middelharnis: C. Wisse te F Scherpenisse: J. C. Weststrate| liskerke. GEREF. GEM. IN NED] Emeritaat verleend aan: Woestijne te Barneveld. De grote belangstelling de rubriek „Uw probleem onze" noodzaakt ons de Ier verzoeken temeer nu een medewerkers al enige tijd i voorlopig geen nieuwe v meer in te zenden. De meeste vragenstellen laatste weken hr1 ,e de laatste weken h al persoonlijk antwoord kregen. Nu nog binnenkomende p men zullen we op zeer gende gevallen na even i laten liggen. lijkt 'Vil Minister Roolvink heeft opn( noemd tot leden van de lo< adviescommissie de heren prtj J. H. M. van der Ven, voorzit» mr. N. E. H. van Esveld, J. delhuis en dr. B Pruyt Zoals bekend heeft drs. D«fl ontslag genomen als lid van I missie nadat net NVV en T tegen het ontweip hadden gel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2