POLLO IN GOEDE BAAN Lawine treft meer dan 50 tbc-patiëntjes in slaap l l i i i j Commentaren hoofdagent schiet wee mannen neer Defecte thermostaat geeft alarm In Franse Alpen Redding te laat Feijenoord glansrijk naar Milaan: 2-0 decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel j Het Kwartet HET WEI* ^acht weer Ruimteschip was uit de koers geraakt Voordeel chr. partijen door afschaffing opkomstplicht PRINS MALIRITS MORGEN JARIG Ajax won vergeefs: 1-0 wat een makkelijke verf Apollo-landing op radio en tv bon ïeewe Leidse Courant Donderdag 16 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Jirecteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer potdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur jsident Nixon (op de achtergrond) gaat voor in \dvoor de astronauten van de Apollo-13 'wee gevaarlijke uitersten: e rede uitsluiten, alleen de ede erkennen. PASCAL Ellen vindt nooit iels lekker, 'roeft u nu ook eens..." BILT In het algemeen I bewolking met plaatselijk regen. Matige tot vrij jachtige zuidwestelijke wind. tfeirüg verandering in tempera- \ut. DE BILT Een hogedrukzone ikte zich vanmorgen uil van ije via de Alpen naar Polen, igs de westflank wordt zachte vochtige oceaanlucht aange- >erd. Deze lucht koelt op zi.jn eg naar ons land tamelijk erk af. Gisteren werden in Zuid- ïgeland en Frankrijk tempera- ren van ongeveer 18 graden ireikt, mar bij ons werd het et warmer dan 11 a 12 graden. In de stroming trekt een fron- nsysteem mee. dat nu en dan regen veroorzaakt. Vooruitzichten voor zaterdag: ntal uren zon: 2 tot 9; min.- mp.: van ongeveer normaal tot graden boven normaal; max,- np.: omstreeks normaal; kans een droge periode van min- ens 12 uur: 70 procent; kans op i geheel droog etmaal: procent. Zon en maan 17 april zon op 5.40, onder •40; maan op 15.05 onder 4.21 april VM Barometerstand: lieden 10 uur m (1021 millibar), dalend. oog Water 17 april Rotterdam le getij 12; 2e getij 14.53; Vlissingen le itij 11.39; 2e getij 23.58; Willem- ad le getij 3.04; 2e getij 15.30. HOUSTON De Apollo-13 koerst sinds vanmorgen lialf zes in een juiste baan naar de aarde. Er was toen een baaneorrectie uit gevoerd omdat liet trillende en schokkende ruimtevoertuig uit de koers was geslagen. Gedurende vijftien seconden werd de motor van het landings gestel van de maansloep in wer king gesteld, waardoor de snel heid van de Apollo met ongeveer twee meter per seconde terug liep. De drie astronauten waren zo ver uit de koers geraakt, dat ze zonder de baaneorrectie op 167 kilometer hoogte boorbij de aarde zouden schieten. Nadat dc raketmotor had gewerkt, heeft Lovell weliswaar het ruimte schip gestabiliseerd maar het wiebelt nog steeds zeer sterk. De NASA dacht overigens niet dat mede hierdoor nog een baaneorrectie no dig zal zijn. Na de ontbranding van de motor is de watervoorraad van de Apollo aan zienlijk geslonken. Maar er is vol gens Houston genoeg voorraad ener gie, water, zuurstof en lithium-oxvde voor de zuivering van de lucht. Eerder Door de correctie landen de ruimte vaarders zes minuten eerder: ze moe ten nu om 19.07 uur morgenavond Nederlandse tijd in de Stille Oceaan plonsen. In de buur van de landings plaats woedt op het ogenblik een tropische storm, maar deze zal ver moedelijk morgenavond grotendeels „uitgewerkt" zijn. Met een enigszins geëmotioneerde stem meldde commandant Lovell vannacht dat een rood alarmlampje FJORDEN OP ZICHT a wij niet maar wel reizen naar REISBUREAU BEUK Beestenmarkt 19. Leiden. Tel. 32700 van een van de vier batterijen in de maanlander aan- en uitgloeide. Eerst dacht men dat de batterij langzaam leegliep waardoor de Apollo onge veer een kwart van de aanwezige energie zou verliezen. Later bleek tot grote opluchting van de drie astronauten en Houston dat het alarm was gaan werken door een defecte thermometer; de batterij zelf, die direct was uitgeschakeld, ging men een uur later weer gebruiken. Waarschijnlijk om psychologische redenen kreeg de Apollobemanning opdracht om de controlelampjes uit te schakelen zodat ze niet onnodig ver ontrust zouden raken. In Houston zelf zullen wel waarschuwingslampjes gaan branden als er iets mis gaat. Zie ook elders in dit blad. DEN HAAG Uit het verkie- zingsonderzoek van drs. Marcel van Dam blijkt dat de afschaf fing van de opkomstplicht in het voordeel van de drie christelijke partijen heeft gewerkt. Volgens Van Dam hadden ARP. CHU en KVP wel de voorspelde klap gekregen als de opkomstplicht nog bestond. De partijen die in het Pro gressief Akkoord samenwerkten en D'66 hebb envan de afschaffing geen noemenswaardig voordeel ondervon den. Nadeel was er in de eerste plaats voor de Boerenpartij en ook voor de CPN. Zowel SGP als GPV hadden voordeel van de afschaffing. Bijno 30 procent van de kiezers die de vorige keer op de VVD stemden, blev-én nu thuis. Marcel van Dam trekt de conclusie, dat de meeste thuisblijvers zich be vonden onder de ontevredenen. Morgen. 17 april, wordt prins Maurits. de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, twee jaar. Hier de prins in een (spelgoed-) vliegtuigje wachtend op de naderende festiviteiten. (Foto H. Slokhuyzen) Waarschuwing J-JET Verbond van Nederlandse Ondernemingen waarschuwt le gen voortgaande inflatie. Onze loon kosten stijgen al sinds tien jaar ster ker dan in de omringende landen en ook de belasting- en premiedruk is zwaarder. Bedacht zal moeten worden dat col lectieve voorzieningen ook collectief betaald moeten worden. Wanneer jaarlijks de collectieve voorzieningen verbeterd worden kunnen de recle inkomens minder groeien. Voor betere collectieve voorzieningen en gegroeid reëel inkomen is toe neming van de produktiviteit voor waarde. Alle ruimte kan maar een maal worden benut. Deze waarheid zal men in de komen de halfjaarlijkse rapporten van de SER stellig tegenkomen. En aan de vakbeweging om deze moeilijke ma terie ook aan de leden duidelijk te maken. Examens l^/OOR Nederland is het weer examentijd. Een nationale situa tie. omdat er zo bijzonder veel land genoten bij betrokken zijn. De ene helft stelt de andere op de proef, en lal van voorhoofden zijn in deze we ken bewolkt. Er is op onderwijsgebied tegenwoor dig heel wat gaande. Er wordt ge zocht naar nieuwe vormgevingen, en systemen die onbetwist leken zijn allang in discussie gekomen. Ook het verschijnsel „examen" is vaak voorwerp van bespiegeling en betoog. Daar echter hebben nog niet zoveel aan al diegenen die thans nog voor het blok zitten. Zij kunnen bemoedigd zijn door een ruime genegenheid. Ook daarin is het examen een natio nale zaak, dat „blokkers" zich van aller medeleven verzekerd inogcu weten. Het witte gevaar heeft, opnieuw toegeslagen in het gebied van de Franse Alpen, waar tbc-patïênten in sanatoria genezing zoeken. Ditmaal werd een gebouw getroffen, waarin zich bijna uitsluitend kinderen bevonden. Zij werden in hun slaap verrast. Het Amerikaanse vliegdekschip Iwojima, dat als bergingsvaartuïg voor de ruimtevaarders is aange- wezen, tijdens een oefening met een model van de Apnlln-13. MSTERDAM - De Amster- ise hoofdagent Van D. heeft nacht op de Oudezijds Ach- >urgwal twee mannen neer loten. De Hagenaar P. H. A. (28) werd in de buik getrof- de Amsterdammer G. H. S. in de maagstreek. Beiden ernstig gewond in het Bin- gasthuis opgenomen. agent was met een collega van "'standsdetachement op voetsur- ieop deZeedij.: en omgeving. oen de hoofdagent een groep "en passeerde, werd hij door een hen d.e Hagenaar gcmolcs- Hij zou een klap tegen de c dger lanceo schouder hebben gekregen en verder zou zijn pet bijna zijn afgeslagen. De agent sommeerde R. mee te gaan naar het bureau, waarop deze gereageerd zou hebben met: "Bij ons in Den Haag slaan we de agenten in elkaar en gooien we ze in dc gracht". Toen dc agent zijn pistool trok, zou de Hagenaar gezegd hebben dat hij dat ook kon en een beweging hebben gemaakt, die de indruk wekte dat hij over een vuurwapen beschikte. De politieman loste hierop een schot, dat de Hagenaar in de buik trof. Op het geluid van het schot kwa men mensen toelopen onder wie zich oo'". het tweede slachtoffer bevond. Het is nog niet duidelijk wat zich toen precies heelt afgespeeld. Vast slaat dat de hoofdagent schoot en S. in de maagstreek trof. Feijenoord zit in de finale van de Europa Cup voor landskam pioenen. Van Hanegem en Hasil loodsten de Rotterdamse club langs Legia. Het grote nieuws van een woensdag barstensvol Cup voetbal. Een dag bijvoorbeeld waarop Ajax, een op revanchebe- lust Ajax wel teverstaan, stuk liep op Arsenals grimmige afweer. Een dag, waarop Anderlecht zich in de finale van de EC III speelde als gevolg van twee puntgave treffers die Ex-Feijenoorder Pum- mie Bergholtz als invaller voor Nederlandse Jan Mulder in Mi laan scoorde tegen het grote Inter. Ander Cupnieuws: Manchester City is finalist voor de Europa- Cup-beker voor bekerwinnaars. De Engelse ploeg verpletterde gis teravond het Westduitse Schalke '04 met liefst 5-1. De andere fina list is nog niet bekend. Want A.S. Roma en Gornik Zabra kwamen na verlenging 2-2 overeen en omdat het eerste duel ook al in een ge lijkspel eindigde spelen deze clubs nu op 22 april een beslis singswedstrijd in Straatsburg. Meer over de dag waarop de meeste EC-finalisten bekend wer den op onze sportpagina waar GER STOLK, ROB HARTOG en MEINDERT LEERLING vertellen hoe zij de verrichtingen van Feije noord en Ajax zagen. Op de foto de doldwaze ren die arbiter Howlèy na afloop van Feijenoord-Legia ondernam om een baldadige Feijenoordsuppor- ter de bal te ontnemen. SALLANCHES (Fr.) Nog 6 mensen, onder wie 53 tbc- patiëntjes, werden rond het middaguur vermist sinds kort na middernacht een bijna tweehonderd meter brede en achttien me ter hoge sneeuwmuur zich op het plateau van Assy in de Franse Alpen over een sanatorium uitstortte. Vier slachtoffers twee kinderen en twee volwassenen wa ren al geborgen. De kans dat de bedolven mensen konden worden gered, werd gering geacht. Het hulpge roep, dat de vijfhonderd redders uit de sneeuwmassa hoorden ko men, was de enkele uren ver stomd. Het hoofdgebouw met de kinderen werd het zwaarst getroffen. De cha lets waar de verpleegsters gehuis vest zijn, ontkwamen aan het ergste lawinegeweld. Een gebouw dal als sanatorium voor volwassenen diende, werd niet getroffen. Uit een chalet werden zes mensen geborgen; drie hunner zijn buiten levensgevaar. Onmiddellijk na de ramp gingen reddingsploegen aan het werk. ge holpen door politiemannen met hon den. die opgeleid zijn in het vinden van lawineslachtoffers. Plaatselijke aannemers zetten graafmachines in om het verwoeste gebouw (dat vier verdiepingen heeft) bloot te leggen. Onlangs werden in Val d'Isère 39 skiërs gedood en 31 gewond, toen zij aan het ontbijt door een lawine wer den verrast. Dc ramp van vannacht trof de bewoners in hun slaap. HILVERSUM De NOS zal via radio en televisie een rechtstreekse reportage uitzenden van de landing van de Apollo-13. morgen om 19.07 uur. De tv-uitzending begint reeds om vijf voor halfzes: de reportage om kwart voor zes. Tot 18.45 uur wordt via Nederland I uitgezonden, daarna wordt de re portage via Nederland 2 voortgezet. In verband hiermee vervallen Fabel tjeskrant, reclame, journaal en Scala. De radio zendt de reportage recht streeks uit van 17.30 tol 20.00 uur via Hilversum 2. Zj(RATlS al* u* I alxrUAUA* <TfO%Ujl~! plaats: betaalt: per kwartaal per maand Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straal: Postzeqel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik êen onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1