?feer aan boord van Apollo wordt steeds koude beter Peking en Moskou doen concessies EER VOEDSELHULP VOOR INDONESIË f595, Maatregelen tegen inflatie ook in 1971 noodzakelijk Wiersma voorgedragen staatssecretaris als Nixon bedankt voor aanbiedingen Voor het eerst weer muziek KI Griekenland „bezorgd om Europt Tl Leegstaand pand voor onbehuisden in Amsterdam Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! Huisartsen niet graag naar grote steden Vragen over ENCK-brand Vlaardingen Kamervragen over samenvoeging NRC-Handelsblad Caravans mogen niet zomaar overal staan 13 DONDERDAG 16 APRIL 1970 Astronaut Swigert heeft uitstel gekregen voor het indienen van zijn inkomstenbelasting-formulier. Toen Houston hem dat berichtte, antwoordde hij op zake lijke toon: „Ja, ik heb iemand horen zeggen dat je vijftien dagen uitstel krijgt als je in het buitenland bent" Schoolontbijt als wetenschappelijke test: tweehonderd Weense school- in deren krijgen dagelijks een kosteloos ontbijt van de voedings- tskundige prof. dr. Halden, dat hij speciaal voor dit doel heeft samen- esteld. De gezondheidstoestand van een groot aantal scholieren bleek amelijk onbevredigend, wat te wijten zou zijn aan verkeerde voeding, lier de Weense leerlingen aan hun testóntbijt. Corruptie blijft een probleem onze speciale verslaggever) ITTERDAM Op de acht- ►norlandenconferentie, die ide week maandag en dins- in het Rotterdamse beurs- De°UW WOI"dt gehouden, zal de do, icipanten gevraagd worden liettoezeggingen te doen ter ersteuning van de Indonesi- i economie in het begrotings- 1970/71. de vorige bijeenkomst, die in j iber van het vorig jaar in Am lam plaats vond, is reeds gesteld met om een bedrag gaat van to- 600 miljoen dollar (2,16 miljard en). Dit is 100 miljoen dollar dan in 1969 en 250 miljoen dol- ncer dan in 1968. tewel er nog geen vaste toezeg en zijn gedaan, lijkt het erop dat de Verenigde Staten en Japan elk 200 miljoen dollar voor hun rekening zul len nemen. Voor de resterende 200 miljoen dollar van het gevraagde be drag aan hulp zal een beroep worden gedaan op zes Europese landen, zo mede op Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Nederland, dat in het afge sloten Indonesische budgettaire jaar in totaal 125 miljoen gulden four neerde, heeft zich bereid verklaard zijn hulp te vergroten. Een juist inzicht in de stabilisatie, de consolidatie en de opbouw is moei lijk. De rijstproduktie bijvoorbeeld de kurk, waarop de Indonesische staatshuishouding drijft vertoont een teleurstellende tendens. Aan de ene kant wordt deze veroorzaakt door slechte groei-omstandigheden (een langdurige periode van droogte, ge volgd door overmatige regenval), aan de andere kant dcor het gedeeltelijk falen van het nieuwe landbouwbeleid. Hierdoor is het zeker, dat de 140 mil joen dollar aan voedselhulp, die vorig jaar nodig bleek te zijn, zal moeten worden uitgebreid. Uit de voorhanden liggende rappor ten is de donorlanden wel duidelijk (Vervolg van pag. 1) De sfeer aan boord van de defecte Apollo-13 wordt steeds beter. Voor de eerste maal sinds de situatie kritiek werd, klonk gisteren muziek uit de ruimte. James Lovell, die alleen de wacht had, verschafte zich op deze wijze wat ontspanning, meldde hij. De ver binding met de aarde was af en toe uiterst slecht: de automatische an tennerichter wordt soms uitgescha keld om stroom te sparen. Het is erg kil in de Apollo. Van morgen was de temperatuur gedaald tot 2 a 4 graden Celsius boven nul. „Ik geloof niet dat we lang zullen kunnen slapen", zei Fred Haisc toen hij de temperatuur opgaf. Dat „slapen" moet in de stuur- cabine van de Apollo gebeuren: in de maanlander kunnen de astronau ten slechts staan. Maar het valt niet mee om in de Apollocabine uit te rus ten omdat de wakende astronauten daar soms moeten werken. President Nixon heeft gisteren alle aanbiedingen voor hulp bij de ber ging van de Apollocabine vriendelijk afgewezen. Hij noemde de aangebo den hulp „een opmerkelijk voorbeeld van internationale solidariteit". Be halve Frankrijk, Engeland en Italië had gisteren ook Rusland aan alle burgerlijke en militaire autoriteiten opgedragen de astronauten zo nodig behulpzaam te zijn. Kort voordat de Apollo-13 morgen- avon dde dampkring zal binnendrin gen, moeten de astronauten he tdan afgestoten beschadigde voortsluwings- deel fotograferen. Aan de hand van de foto's kan dan misschien de oor zaak van de ontploffing worden vast gesteld. De landing verschilt eigenlijk niets ATHENE Griekenland heeft gis teren de Raad van Europa ervan be schuldigd „zich met zijn vijanden in te laten" en heeft zijn bezorgdheid over West-Europa uitgesproken, welks fundamenten zouden „wanke len onder een golf van revolutionaire anarchie." Dit was het antwoord van de Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinelis op de veroordeling van het kolonelsregiem door het mi nisteriële comité van de raad van Europa, omdat Griekenland de Euro pese conventie over de rechten van de mens zou hebben geschonden. geworden dat de rijstproduktie een zwakke stee blijft in het lopende Vijfjarenplan. Aan de produktieme- thoden en aan het marktmechanisme kan nog veel verbeterd worden. Het massale programma, dat werd opge zet om tot een verhoogde opbrengst te komen van de oogst, is op verschil lende punten tekort geschoten. Een ander probleem blijft de cor ruptie. ter bestrijding waarvan presi dent Soeharto een commissie heeft ingesteld, die onder leiding staat van dr. Mohamed Hatta. Op elk niveau is de Indonesische samenleving ermee vergiftigd. Het uitbannen van de cor ruptie zal moeilijk blijven zolang de grote categorie ambtenaren c»?n twee de en zelfs een derde baan nodig hebben om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Vlaggen halfstok tegen woriingnood setting van lege woningen bij de ?nde viering van de bevrijdings- Daar is bevrijdingsdag voor hon- luizenden Nederlanders te ingrij- te belangrijk voor geweest. Pil arna evenwel zou er tegen de wo- nood best wat actie mogen komen. z°uden bijvoorbeeld met name e randstad elk jaar op 6 mei de gen massaal halfstok kunnen han- net zo lang tot volksvijand num- 1 is verslagen. Op deze wijze kun- wij de overheid laten weten dat Je wijze waarop de woningnood is epakt intens droevig vinden, de diverse kabinetten hebben zo- rechtse als linkse partijen gezeten, t alle partijen schuld hebben. Dat ■i. een van de redenen, waarom ca. •rocent bij de statenverkiezingen lek heeft laten gaan. ten-praten over openheid, mede enschap, burgermeestersbenoe- >en door het volk, schoten voor de enz. interesseert de massa niet, tg er nog zoveel mensen om een ing verlegen zitten. wie is doorgaans de dupe? De met het kleine inkomen. 1 Haag T. Westra ®,e, Folteringen -ring is een gangbare methode in ilië, Griekenland, Zuid-Afrika, am, Haiti, Zanzibar en het Nabije n, aldus het Colloquium voor de blijkens uw krant, completering van deze rij landen men de aprileditie van Getrouw, naandblad van de ICCC, waarin oken wordt over de martelingen fristenen moeten ondergaan in en als Rusland, Albanië, Roemenië una. ttemin worden de lezers van dit opgeroepen voor martelaren in te bidden, omdat in die kringen J"erstaan wordt dat het gebed het 'tigste wapen is ter bestrijding van Jsche machten, die steeds meer on- Mnleving in nun greep nemen. Haag C. Pronk LONDEN Uit in Londen aangekomen berichten kan worden geconcludeerd dat de Sow jet-Unie een Chinees voor stel heeft aangenomen voor een gezamenlijk terugtrekken van troepen uit die gebieden waar van de grenzen worden betwist. Maar het is ook duidelijk uit die berichten dat de Sowjet-Unie zich verzet tegen twee voorstellen van Pe king. Een ervan is\dat men de toe stand bij die grenzen moet „bevrie zen" in afwachting van het bereiken van een uiteindelijke oplossing. Het andere zou zijn dat er een Sowjet-Chinese commissie moet wor den gevormd om nu, en dan voor goed, precies vast te stellen hoe de ruim 6400 kilometer lange grens tus sen de twee landen loopt. Salt-gesprek Het nieuws over de bereidheid van de Sowjet-Unie om, met de Chinezen, haar troepen ongeveer 45 kilometer terug te trekken van het bestreden grensgebied, bereikte Londen op de vooravond van de voortzetting van de Salt-bespreking tussen de Sowjet- unie en de Verenigde Staten, te We nen. Deze conferentie gaat over het beperken, door de twee landen, van het gebruik van strategische wapens. Het grote conflict tussen de twee reuzenlanden gaat hierom: Peking wenst dat Moskou formeel erkent dat er een grensgeschil bestaat over een gebied van enkele vierkante miljoe nen kilometers. Dat gebied was, zegt Peking, door „ongelijkwaardige ver dragen" ten tijde van de Tsaren bij Rusland gevoegd. Moskou wenst toe te geven dat er een conflict bestaat langs de hele grens en zegt dat er plaatselijke moeilijkheden zijn gerezen. va neen normale „sp\ash down": ook dan wordt het dienstcompartiment afgestoten. De maanlander, die nu als reddingssloep dienst doet, zou echtfr in normale gevallen niet met de Apollo mee teruggaan maar op de maan terecht zijn gekomen. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft zich bereid ver klaard medewerking tc verlenen aan het plan om aan het Singel een soort commune-woning te stichten voor woningzoekenden. De gemeenteraad heeft gistermid dag urenlang gesproken over het „kraken" van woningen onder meer in de Sarphatistraat door on behuisden in samenwerking met de Actiegroep '70. In een verklaring van B en W over de bezetting van leegstaande panden wordt gesproken over de nieuwe groep van woningbehoevenden van 18 tot 23 jaar, waarmee in het verleden nauwelijks of geen rekening is ge houden. B en W achten de woningnood in de hoofdstad nog geruime tijd onver mijdelijk. Op 27 april zal de Com missie Volkshuisvesting in de raad het woningbeleid Dehandelen. Gisteravond zijn opnieuw twee panden in dc Sarphatistraat bezet op initiatief van Actiegroep '70. Praktica super TL Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar I Or*o Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum DEN HAAG Huisartsen zijn wellicht minder geneigd zich in grote steden te vestigen, omdat de persoon lijke verhouding met de patiënt an ders is dan in de kleinere gemeenten. Verkeersdrukte, parkeermoeilijkhe- den en hoge etagewoningen verge makkelijken het werk van de huis arts niet. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld in antwoord op vragen van de Kamerleden mevrouw Veder- Smit en mr. Rietkerk (beiden VVD). De huisartsendichtheid in Amster dam is de laatste drie jaar licht ge stegen, in Rotterdam is zij constant gebleven en in Den Haag is zij enigs zins gedaald, aldus de staatssecreta- Nieuwe gesprekken kwestie school journalistiek DEN HAAG De vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Kamer heeft op alle par tijen in het geschil over de school voor de journalistiek een beroep ge daan mee te werken aan een oplos sing. De Staatssecretaris Grosheide zal aan de demissionaire curatoren vra gen de suggesties van docenten en studenten met hen te bespreken. Ver der zal de staatssecretaris zelf stap pen doen om een oplossing te bevor deren. Kamervragen over pensioenen van wijkverpleegsters DEN HAAG De grootste voorrang- moet worden gegeven aan het verbe teren van de pensioenen van wijk verpleegsters en andere verpleegkun digen, aldus het Tweede Kamerlid mevrouw Veder-Smit (VVD) in vra gen aan de staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid. Zij ver wijst in haar vragen naar de toene mende onrust over de pensioenvoor zieningen en een protestbijeenkomst deze week in Den Bosch. Minister Polak moet het kalm aan doen DEN HAAG Prof. mr. K. Wiers ma te Leiden is voorgedragen voor de benoeming tot staatssecretaris van justitie. Dit heeft de minister-presi dent gisteren in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld. Aanleiding tot deze voordracht, al dus de minister-president, is het na drukkelijke medische advies, dat de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, heeft ontvangen om de om vang van zijn werkzaamheden te verminderen tot een normale dag taak. Aanvankelijk wilde minister Polak daarom zijn portefeuille ter beschik king stellen. Toen vaststond dat er geen medisch bezwaar bestond, ver minderde werkzaamheden voort te zetten, heeft het kabinet de heer Po lak bereid gevonden deze oplossing te kiezen. Prof. Wiersma is lid van de WD. Sedert 1962 is hij hoogleraar In het historische recht aan de rijksuniver siteit te Leiden. Hij werd op 28 februari 1916 te Hengelo geboren. Hij studeerde rech ten in Leiden. In 1942 werd hij ad junct-secretaris van het college van rijksbemiddelaars. In mei 1945 werd hij secretaris van de commissaris der Koningin in Noord-Holland. Van 1953 tot 1955 was mr. Wiersma rechterplaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Haarlem en van 1953 tot 1958 lid van de raad van beroep voor directe belastingen. La tere functies: raadsheer-plaatsver vanger in het gerechtshof in Den Haag en regeringscommissaris voor boek 4 van het nieuwe burgerlijk wetboek. Prof. Wiersma is getrouwd en heeft vier kinderen. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De SER heeft voor 1970 een noodverband ge legd om uit de sociaal-economi sche problemen voor dit jaar te komen, voor 1971 zal opnieuw een noodverband nodig zijn. De inflatiegolf van 1969 is in 1970 enigermate teruggedrongen, maar voor 1971 geldt dezelfde waakzaamheid. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen laat in zijn jaarverslag over 1969 vele waarschuwingen horen voor de economische ontwikkeling in de komende jaren. Het acht deflatie en werkloosheid waarschijnlijk, wan neer deze waarschuwingen niet in acht worden genomen. De particuliere sector zal beperkin gen moeten aanvaarden om de ge wenste collectieve voorzieningen via overheidsbestedingen en sociale ver zekeringen resp. hogere belastingen en meer sociale premie te kunnen fi nancieren. Het VNO verwijt in zijn jaarver slag de burgers, dat zij wel goedkeu rend knikken, wanneer de politici in het parlement vechten voor meer col lectieve voorzieningen, maar deze burgers weigeren de op hen getrok ken wissels te honoreren. Belasting en prijsverhogingen worden afgewen teld op lonen en salarissen. Zo ont staat cr een voordurende en zich ver snellende inflatie. Program Het VNO wil, dal nog voor de aan staande zomer het overheidsbudget kritisch wordt bekeken en er een in zicht ontstaat in dc druk van de so ciale verzekeringen in 1971. Er moet een program komen voor alle collec tieve voorzieningen. Het bestuur van het Verbond, van Nederlandse ondernemingen legt er nadruk op. dat de SER slechts voor het jaar 1970 ingestemd heeft met contracten, die indexeringsclausules bevatten. De loonstijging in de cao's l zou niet meer dan 5 pet mogen be dragen en compensaties in de lonen zouden slechts mogen worden toege past voor het deel van de prijsverho ging, dat boven de 3'.'s pet uitgaat. In vele contracten wordt hiervan echter sterk afgeweken. Ook 1970 blijft daardoor meer inflatoir dan werd na gestreefd. De zich nog steeds ver- krappende arbeids markt ziet het werkgeversverbond mede als een van de oorzaken. Het VNO spreekt grote bezorgdheid uit over de voortdurende stijging van de loonkosten in Nederland. Over de afgelopen tien jaar zouden de loon kosten in ons land sterker zijn geste gen dan in de andere EEG-landen en Engeland. De produktiviteit in ons land zou bovendien achterblijven bij de meeste Westeuropese landen, waardoor onze concurrentiepositie in het algemeen moeilijk wordt. Betreurd wordt, dat het NW en het NKV zich teruggetrokken hebben uit het centraal loonoverleg als ge volg van de aanvaarding van de nieuwe loonwet. Voor een daadwer kelijke bestrijding van de inflatie ia een gezamenlijk gedragen verant woordelijkheid onmisbaar. Het VNO vertrouwt, dat er wegen gevonden zullen worden om het centrale over leg van alle organisaties te herstelleh. DEN HAAG Het Kamerlid me juffrouw A. A. M. Kessel (groep-Aar- den) heeft staatssecretaris dr. Krui- singa vragen gesteld over de brand bij de ENCKin Vlaardingen. In haar vragen stelt zij dat zelfont branding van mengsels nagenoeg nooit optreedt, maar dat ontbranding „meestal wordt veroorzaakt door on zorgvuldigheid bij brandpreventie". Mengmest zou on ontbrandbaar ge maakt kunnen worden door een an der grondstoffenpakket te kiezen, al dus mejuffrouw Kessel. Subsidie schippers- internaten omhoog DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide heeft besloten de maximum sub sidie per kind per week aan de interna ten voor schipperskinderen te verhogeil met vijf gulden tot 23 gulden. Met grote spoed wordt gewerkt aan' een geheel nieuwe regeling ter verbete ring van de bestaande, niet bevredi gende regeling. Op de Haagse ministeries en waarschijnlijk ook elders in den lande wordt de laatste wanhopige strijd gestreden. De slimsten hebben zich al in het begin goed verschanst en waterdicht hun vakantie vastge legd. beginnende 25 april en' eindi gende op 19 mei of, voor de aller- slimsten, op 25 mei. Wat ten koste van respectievelijk maar twaalf of zestien officiële verlofdagen een va kantie van drie of vier weken bete kent. Maar het gaat nu om de laatste gaatjes, die het personeelsbestand nog lijden kan. Daar wordt verwoed om gevochten. Wie de strijd wint is er overigens nog niet. Er wacht nog een linie die geno men moet worden. Wat doet een Nederlander met zijn vakantie? Hij gaat daar waar hij de zon ver wacht. Liefst een zonnig strand langs zee of meer. Hij wil geen zorgen aan zijn kop en koopt zijn reis in een kant en klaar pakket. De reisbureaus leven daar van. En alle pakketten zijn mudvol. Wie naar Joegoslavië had gewild, kan alleen nog eieren voor in geld kiezen en tot Majorca besluiten. En wie bij een ander reisbureau zegt naar Majorca te willen, krijgt te ho ren, dat in Bulgarije nog een plaats je vrij is... Wel snel besluiten. Er kan iedere minuut iemand binnenkomen die ex- beslag op legt. Nog nooit heeft in Nederland de een de ander zo oplettend gadegesla gen. Vakanties worden meestal lang van te voren gepland en dan kun je nooit weten nietwaar? Sudderen We wensen elkaar allemaal het beste, maar één griepje kan heel de planning veranderen en een mens ls een mens en moet ook eens aan zich zelf denken! In de middagpauze snellen de laatkomers dagelijks een rij reisbu reaus af... niemand afgevallen? Een deel van de overwinnaars op het eerste front, die verliezers zijn in de tweede slag, brengen nu de dagen kniezend door, Er zijn er zelfs die zich van de lijst van vrijen laten schrappen en zo een nieuwe cate gorie gegadigden een kans geven. Tot zorg en wanhoop der personeels chefs, die er geen touw meer aan kunnen vastknopen. Een ander deel der gedwongen thuisblijvers -met-zee-van-vrijheid (en veelal verstandige echtgenoten, dat wel) zijn op een vervangende gedachte gekomen. Eindelijk eens tijd voor de klusjes, die thuis gespaard zijn. Nu de voltooiing van de schoon maak der hulsvrouwen van Pasen naar Pinksteren is verschoven, kan het zo mooi... De zitkamer behangen en de keu ken witten, de gang schilderen en de langverlangde boekenplanken tim meren De doe-het-zelfzaken hebben het er al druk van. Nog één dikke week en het offi ciële Nederlandse leven gaat op een laag pitje branden. Daarna een weekje uitrusten van de vermoeien de vakantie en dan loop het weer op volle toeren. Niet te lang. want dan gaat de andere helft genieten. En daarna maken de overwinnaars van nu de rest van hun vakantie op. Tot september sudderen we dus! DEN HAAG Drie Tweede-Ka merleden hebben de minister van economische zaken naar aanleiding van berichten over samenvoeging van de NRC en Algemeen Handelsblad gevraagd of hij de verzekering kan geven, dat de vakbonden van typo grafen, journalisten en administratief personeel bij de besprekingen betrok ken zijn. Dr. H. Roethof, drs. G. M. Neder- 'norst en mevrouw G. Brautigam (al len PvdA) willen van de minister we- ten of de samenvoeging tot ontslagen zal leiden. Tenslotte vragen zij de minister wanneer de nota over de I dagbladpers kan worden tegemoetge- zien. DEN HAAG Het is het provinciaal bestuur herhaaldelijk gebleken dat be zitters van caravans niet op de hoogte zijn van de verordening Bescherming landschap Zuid-Holland. Vaak koopt men te goeder trouw een stuk grond met de bedoeling daarop een caravan te plaatsen. Later komen dan de moeilijkheden (bijvoorbeeld het met politiedwang wegslepen). Het provinciaal bestuur wijst erop dat men in het algemeen in het lande- lijk deel van Zuid-Holland zonder ont- i heffing van Gedeputeerde Staten geen [staanplaats mag innemen met caravans of andere voor recreatie bestemde voer-j tuigen, ook al staat men op eigen grond.1 Op elk gemeentehuis ligt een kaart Iter inzage waarop rren kan zien welk gedeelle van de gemeente wordt aange-, I duid als landelijk gebied. 7W ïaj Hulp "TEN ETMAAL van angstige span ning houdt de bemanning van de Apollo 13 en ons allen nog verwijderd van het ogenblik waarop de ruimte cabine in de Stille Oceaan moet lan den. Doen zich geen nieuwe complicaties voor, dan zal die landing niettemin onder ongewoon moeilijke omstandig heden geschieden. Een uitwijkmoge lijkheid is er niet meer. Komt de capsule in het landingsge bied terecht, dan kan de Amerikaan se reddingsvloot het wel alleen af. Hulp van andere landen is in dat ge val overbodig. Niettemin is het betoon van interna tionale solidariteit, ook van Russische zijde, zinvol. Er kunnen nog méér onaangename verrassingen opdoemen. Uitstel D1 SPANNING rondom de terug keer van de Apollo 13 is voor president Nixon aanleiding geweest zijn rede over de toestand in Vietnam tot volgende week uit te stellen. Enige tyd geleden waren er aanwüzin- gen. dat de president een opnieuw te rugtrekken van 50.000 militairen zou aankondigen. De gebeurtenissen in Laos en Cam bodja waren echter voor Nixons mi litaire adviseurs aanleiding op stop zetting van verdere terugtrekking aan te dringen. Met uitstel van zün rede kan de pre sident zich meer tyd geven voor eed beslissing die in de gewyzigde situa tie verantwoord is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13