[Professioneel Feijenoord gaf Legia geen kans: 2-0 o Ajax slaagde er niet in echec van Londen in Amsterdam uit te wissen Celtic moet te kloppen zijn FEIJENOORD OP 6 MEI NAAR MILAAN TREFFER VAN MÜHREN NIET VOLDOENDE Arbitrale ren om wedstrijdbal DONDERDAG 16 APRIL 1970 Van Hanegem: 10 Na Ajax, is Feijenoord de tweede Nederlandse ploeg, die in een tijdsbestek van nauwelijks één jaar tijd, in de finale van 's werelds meest gigantische voetbaltoernooi, de Europa Cup, zal spelen. Dankzij goals van Wim van Hanegem en Frans Hasil werd gisteravond in een bomvolle kuip het laatste obstakel, Legia, opgeblazen. Toegegeven, de wijze waarop Legia werd bestreden was eerder professioneel dan oogstrelend. Maar wie maalt daar nu nog om. Want Feijenoords weer zien met San Siro is een voldongen feit. Feijenoords volgende tegen stander heet Celtic ROTTERDAM Wim van Hanegem op Rotterdam-Zuid in de wandeling vertederd als de Kromme aangeduid heeft opnieuw van zich doen spreken. Terwijl Feijenoords immense le gioen nog nagniffelde om die dwaze scheidsrechter Howley die in zijn poging de wedstrijdbal te bemachtigen niet geschroomd had de benen niet de bal te spelen van een uitgelaten Feijen- oordsupporter, troonde de man die het weerzien met San Siro met een snelle openingstreffer had mogelijk gemaakt als een vorst achter een bittergarnituur. Wim van Hanegem met volle mond: Een lucky goal, dat wèl. Kindvall is er bij gaan liggen, Blaut II kan daardoor gemakkelijk opruiming houden. Door GER STOLK )elman Grotynski valt tever- sefs uit. Hasil heeft Feijenoords tweede goal gescoord. ZATERDAG 18 APRIL JAMATHI-SHOW Demonstratie door ÏA U L LODEWIJKX bij ELE MULDER tegentesselaan 166a, Den Haag En met opgeruimd gezicht: „Kijk we spelen dat spelletje vaak zo op de training. Rinus Israel mikt de bal op mijn hoofd. Zodoende." Mét dat doel punt, zo wisten 67.000 fans reeds na drie minuten was Feijenoord het ang stige nul-nul complex, waarmee men nu al weken worstelt, te boven. Evenals een andere zorg. Feijenoord namelijk, voelt zich tijdens Europa- Cup-wedstrijden het best thuis in de Rotterdamse kleuren, in het groen wit. Vertelde Guus Brox niet in Warschau dat hij de spelers met geen mogelijkheid van het idee kon af brengen dat rood wit in de Europa Cup pech brengt? Wim van Hane gem: Je gelooft het niet, maar wij zweren bij groen wit. Ook nu zouden dat onze kleuren zijn. We speelden trouwens wel met kousen met groene boorden. Maar toen we die Polen tij dens de warming up in onze groen witte kleuren het veld zagen opko men, restte ons als thuisspelende ploeg geen andere keus. Het werd roodwit." Mazzelgoal En Rinus Israel: „Die vrije trap bracht ons snel succes. Natuurlijk TWEEDE NED. CLUB IN FINALE DOOR MEINDERT LEERLING ROTTERDAM Wegens doorslaand succes geprolongeerd. Voor het tweede achtereenvolgende jaar speelt een Neder landse voetbalclub in de finale van de Europa Cup. Na Ajax vorig jaar in Madrid mag nu Feijenoord op 6 mei in Milaan zjjn opwachting maken in het meest spectaculaire treffen dat het Europese voetbalwereldje de laatste jaren kent. Een gran dioze prestatie voor een klein landje die zijn weerga niet kent, want behoudens de Zuideuropese landen Spanje, Italië en Portugal was er in de vijftienjarige geschiedenis van het Europa Cup-voetbal geen natie die tweemaal achtereen een vertegenwoordiger tot de eindstrijd zag doordringen. veg «n Na Ajax-AC Milan vorig jaar dan <i Feijenoord-Cellic en vraag is maar de roodwitte formatie meer succes al hebben in die eindstrijd dan de 1 msterdamse kampioenen vorig jaar men met 4I kansloos uierd weg- aagd. Voor de F eijenoord-coach Ernst lappol voorlopig nog geen punt van iscussie. „Voor mij zijn de komende tic weken de competitiewedstrijden et meest belangrijk. Over Celtic praat nu nog niet. We gaan er ons rus- i? aan naar toe teer ken. Maar van zal je niet horen dat we kans zijn." Beveren: ze winnen Onze nationale doelman Jan van Bo eren was veel krasser in zijn bewe- [ng. „Feijenoord pakt voor mij de Heus, als ze goed geconcen- 'eerd voetbal spelen, zijn ze nauwe- jks of niet te verslaan. Wanneer lannen als Van Hanegem en Jansen ons zien het spel te vertragen wordt ■ellic gepakt. En zeg nou zelf, daar ijn ze op dit moment toch meesters De lijd dat Feijenoord zich door tmen als AC Milan en Celtic liet Uimideren is toch echt wel voorbij Coen Moulijn, de grote ster van anto «er avond: „De grote kracht van tltic ligt in de eenheid. Er zijn oen zwakke plekken. Maar je moet n ej temporitme kunnen verstoren en «n verder een beetje geluk hebben. 'at die Schotten hard zijn staal ah to paal boven water, maar ik ben %|A r niet bij voorbaat bang van. Overi- 11 I fens lig ik om het resultaat niet uak- Ik vind het al een geweldige ratntir Jat we de finale hebben ge ld. Zondermeer een van de hoogte- "tien uit mijn carrière. Als we nu i "our ren eervol resultaat behalen, ben (j k al tevreden." Zo niet Wim van Hanegem die het grote karwei nu maar feilloos wil af maken. „Twee dingen zijn uiterst be langrijk. Je moet die kleine rechts buiten Johnston kunnen afstoppen en voorts het tempo ontregelen. Nou, dal laatste lukt wel. Kan AC Milan ook over meepraten ook al moet je niet vergeten dat die Engelsen een akelig goede conditie hebben. Wij overigens ook." Een overgelukkig Feijenoord wierp gisteravond overigens nog maar heel spaarzamelijke blikken in de richting van Milaan. Theo van Duyvenbode, de man die als eerste Nederlander voor de tweede keer in de Europa Cup-eindstrijd„Nu eerst ons prestige in eigen land opvijzelen. Je moet zo'n overwinning als nu op Le gia waarmaken. En dat moet kunnen. Nu we in de finale zitten, is er een hele last weggevallen. Overigens zie ik voor Feijenoord tegen Celtic meer kansen dan Ajax vorig jaar legen AC Milan. Die Schollen missen variatie." Underdog Op die laatste wetenschap baseert ook Theo Laseroms zijn voorzichtig uitgesproken optimisme. „Ze zijn spij kerhard en spelen veel hoog voor het doel. Dat heb ik ook gezien bij de film die we van Leeds-Celtic zagen. En je neet dat wij in het centrum sterk zijn. Bovendien zijn we under dog. Al meer dit seizoen in het San Siro. We hebben eerlijk gezegd niets te verliezen. Ik zie er echt wel wal in.' Een in internationaal voetbal gelou terd Feijenoord moet inderdaad als een volwaardige finalist worden beschouwd. Het Poolse Legia mag dan slechts een club van middelmatig Europees niveau zijn, de manier waarop Feijenoord van meet af aan de zaak dirigeerde en na de rust op professionele wijze contro leerde, stempelde de Rotterdammers zondermeer tot een klasse-ploeg. maakte Willem een mazzelgoal. Want blijft die keeper in zijn goal, of komt hij goed naar de bal, dan loopt het voor hem op een sisser af. Maar zit jij er mee? Voor mijn part had hij meer van die momenten mogen heb ben." Feijenoords snelle goal had konse quenties. Want Feijenoord begon reeds op dat moment met spelvertragen, met hier een balletje terug, en daar een tikje in de breedte te spelen. In die periode trouwens demonstreerde Legia dat het kan voetballen, dat het zelfs op balbezit kan spelen. En ook dat het in noodgevallen niet terug deinst voor een bikkelharde charge. Daarvan was de overtreding die Ga- docha tegen Ove Kindvall beging, en waaruit Feijenoords eerste goal ont stond, al een bewijs geweest. FeijenoordLegia was de bevesti ging van het eerste treffen in Polen. De Legia-aanvallers Gadocha, Piesko en Zmijewski bleken bitter weinig in de voetbalmars te hebben. Van de middenvelders Deyna, Ber nard Blaut en veteraan Brychzcy moest het ook nu komen. Zonder mandekking, secuur de ruimtedek king toepassend namen Van Hane gem, iHasil en Jansen de gevaarlijke drie van elkaar over. O ja, er kwam soms gevaar voor Feijenoord. Het schot van Deyna bijvoorbeeld, toen Blaut I hem had vrij gespeeld. En die keer dat Gadocha de minst simpel opererende Poolse aanvaller tot dicht bij Treytel kon komen. Van Hanegem daarover: „Licht dat er eens een kansje komt. Maar over het algemeen vielen die middenvel ders me tegen. Al waren het Legia's beste voetballers. Die Deyna was een vervelend mannetje. Hij was het ook die naar de scheidsrechter ging om hem te vragen mijn noppen te onder zoeken." it Uit impasse Feijenoords tweede doelpunt werd vooraf gegaan door een periode waar in Ove Kindvall bewees uit de impas se te zijn. De Zweed, door een hand vol landgenoten op de tribunes gade geslagen, had het wedstrijdritme goed te pakken, draaide links en rechts ge haaid om zijn tegenstanders heen, maar kampte ook nu met het pro bleem dat hij geen greintje mazzel had. Een flitsende solo werd op het nippertje door ausputzer Blaut II af gestopt, een loeiharde inzet kon door keeper Grotynski nog met de vinger toppen tot corner worden omgebogen en een slimme omhaal, na milimeter- werk van Coen Moulijn en Henk We- ry, schampte de bovenkant van de lat. Overlopend van medelijden aan schouwde het legioen hoe Ove na die laatste vruchteloze actie de egale Feijenoordmat wanhopig met de vuist bewerkte. Om de populaire Mexico- ganger vervolgens met een „Ove Kindval, Ay, Ay-Ay-Ay", te troosten. Kindvall mokkend na af loop: „Ik geloof dat ik terug ben. Maar de factor geluk ontbeer ik nog." En Happel: „Ove heeft goed gedraaid. Hij moet alleen begrijpen dat het zijn fout niet is, wanneer er geen goals uit de eerste lijn ontstaan. Wie ze maakt is niet belangrijk, heb ik van de week tegen hem gezegd. Als ze er maar komen. Desnoods offert hij zich op voor de schutters uit de tweede linie. Want ook met gaten creëren kan je nuttig voor het elftal zijn." Goed in de oren Kindvall bevestigde in de 26ste mi nuut dat hij de wijze woorden van Happel goed in zijn oren had ge knoopt. Op links Happel: „Wery en Ove hadden als opdracht veelvul dig te switchen" gleed hij twee, drie Polen voorbij. Zijn voorzet was Eriisl Happel het ritme in de Engelse stellingen te ontregelen, dan grijpen we de hoogste eer die we kunnen halen, de Europa- -Cup..." Van Hanegem vertelde op dat moment dat het voor hem onbe grijpelijk was dat arbiter Howley hem had opgeschreven. „Ik deed helemaal niets, speelde slechts de bal. Volgens mij was het ran cune van Howley omdat ik hem gezegd had dat de wijze waarop Stachurski Coen Moulijn be streed levensgevaarlijk was." En op onverschillige toon: „Maar waar maak ik me druk om. Zo'n waarschuwing blijft in Europa Cup wedstrijden zonder konse- kwentie. In Milaan ben ik heus van de partij. Maak je daar maar geen zorgen om Feijenoord juicht. Van Hanegem steekt zijn hand ten hemel. Wery omarmt hem, Wim Jansen springt een gat in de lucht. teruggetrokken. Precies op die plaats dook Frans Hasil op. Granaathard, via de wanhopig maaiende vuisten van Grotynski, leidde Feijenoord met 20. Happel: „Toen was de strijd ge streden, was het voor ons zaak min der risico te gaan menen. Wat schiet je er mee op met de finale als inzet zo'n voorsprong te gaan uitbouwen?" Feijenoords spel in de tweede helft was op zekerheid gebaseerd. Jazeker, ook toen was er sprake van een Rot terdams overwicht. Maar kansen, echte kansen deden zich sporadisch voor. Het was in die periode slechts Coen Moulijn vergund zijn direkte tegenstander Stacharski helemaal dol te draaien en Wim van Hanegem mocht gul slimmigheidjes rondstrooi en. Daarna freewheelde Feijenoord naar het eindsignaal, etaleerde Guus Haak een nonchalance die door Rinus Israel werd gecorrigeerd en greep Eddie Treytel eenmaal mis. Voor Happel nochtans geen reden die pe riode als onvoldoende te omschrijven. „Want, verklaarde de Oostenrijker goed geluimd, „de finale is bereikt. En in die finale zijn we geenszins kansloos. Zien we bijvoorbeeld kans De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Suerosa Sucrosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken. door ROTTERDAM De Engelse arbi ter Howley, uitstekend leidend bij FeijenoordLegia, maakte zich na afloop ronduit belachelijk. Hij eis te de wedstrijdbal op bij Wim Jansen die de knikker in triomf naar de kleedkamer wilde dragen. Aanvanke lijk wilde de kleine Rotterdammer niet toegeven. Uiteindelijk zwichtte hij, maar precies op het moment dat hij de bal aan Howley wilde geven, griste een jonge Feljenoordsupporter het leer weg. De Britse scheidsrechter nam de „diefstal" zo hoog op dat hij kris kras over het veld een wilde Jacht begon, daarbij ten einde raad een ontoelaatbare tackle uitvoerend die echter zonder effect bleef. Een van de toegesnelde grensrechters pleeg de grof obstructie, maar kreeg de bal ook niet die inmiddels was „door gespeeld" naar een ander, waarna een soort rugby-achtig geren ont stond, waarbij Howley doodvermoeid de strijd opgaf en genoegen nam' met de reservebal. Na veel geworstel en geknok met suppoosten en politie voerden de Feijenoordfans de bal In triomf bui ten het stadion. Zonder dat de poli tie uiteindelijk definitief ingreep. Een kennelijk geoorloofde vorm van dief stal ROB HARTOG AMSTERDAM Ajax af gang is com pleet. Het echec van Londen is niet uitgewist. Rinus Michels pupillen kwamen in het kille Olympische Stadion niet verder dan één enkele treffer. J\iet voldoende om Arsenals weg naar de finale van het tornooi om de Runners- Up-cup te versperren. Rinus Michels, Ajax' beslist niet verslagen voor zich uit- starende coach, na afloop in de koud aandoende catacomben van de „Amsterdamse Kuip": „We stonden natuurlijk voor een schier onmogelijke opgave. Een 30 achterstand tegen een Engelse ploeg is te veel. We hoopten eigenlijk allemaal op een wonder." Wat het „wonder van Amsterdam" moest worden, werd echter een troos teloze afgang. Geen ogenblik slaagde Ajax er in zichzelf uitzichten te ver schaffen op de finale. Ook niet nadat Gerrie Mühren al na zestien minuten na een goede actie van Piet Keizer de openingstreffer op het bord bracht. Ajax bleef een machteloze ploeg, die niet boven de huidige competitie- vorm uitgroeide. Evenals in Londen kwam het veel te kort. Vooral intelli gentie. Steeds weer probeerde Ajax de Arsenal-defensie met hoge, in het strafschopgebied geplaatste ballen te verrassen. Uitgerekend het sterkste -#■ Gerrie Mühren geeft Ajax nog enige hoop. Met een fraaie schuiver brengt hij de stand na zestien minuten op 10. Arsenalspeler Kelly komt net iets te laat. punt van mannen als McLintock, Kelly en McNab. Wat anders? Rinus Michels later: „Wat moesten we anders. Vertel het maar. Het is natuurlijk geen ideale taktiek die ballen steeds weer voor de „pot" te lepelen. Je hoopt eigenlijk op een foutje van je tegenstander. Wel, we kunnen kort zijn. Arsenal heeft die fouten niet gemaakt. Verdedigend speelde het sterk. Zelden raakte het in paniek." Ajax heeft het Arsenal niet moei lijk gemaakt. Vooral aanvallend faal den de Amsterdammers. Sjaak Swart drentelende op rechts wat verloren rond, Johan Cruyff was evenals in Londen te veel uit op persoonlijk succes, Dick van Dijk is nog steeds hopeloos uit vorm, terwijl Piet Keizer weliswaar werkte als een paard, maar toch ook zelden gevaarlijk kon worden. Gevaar school er wel in Ajax' tweede linie. Gerrie Mühren en Nico Rijnders beten zich uitstekend vast in hun tegenstanders, strooiden lustig met slimme passes en bestook ten de nerveuze doelman Wilson met verraderlijke afstandsschoten. Teke- kend voor het falen van Ajax' eerste vuurlinie was eigenlijk ook dat de enige treffer op naam kwam van Gerrie Mühren. Geen „power" Even, heel even maar. heeft Ajax na die treffer van Mühren aan de finale geroken. Het miste echter vol doende „power" om door te stoten, zodat de Arsenal-verdediging de eer ste golven van paniek gemakkelijk de kop in kon drukken. Sjaak Swart: „Na dat doelpunt hadden we door moeten gaan. We hadden echter iets meer geluk moeten hebben. Neem die bal, die Johan op zijn borst meenam. Puur toeval dat zijn spetter op de hak van McLintock uiteen spatte. Gaat die bal er in, dan weet ik het zo net nog niet." Ajax Arsenal: geen wedstrijd waaraan de pure voetballiefhebber zijn hart aan op heeft kunnen halen. Integendeel. Het werd een wat vlak ke. eigenlijk zelfs bar oninteressante strijd, met een steeds weer terugke rend zelfde patroon. Arsenal had er geen moeite mee. Het laatste kwar tier waagde het zich zelfs brutaal naar voren. Het schiep zich zelfs kansen. Charly George, Arsenals vaak eenza- rhe spits, verzuimde echter een twee tal opgelegde kansen in doelpunten om te zetten. Kansen die onstonden na slippertjes van Gert Bals. De Ajax-doelman had er echter een ver klaring voor. „Die bal was spekglad, Ik kon hem nauwelijks klemvast hou den. Trouwens die Engelse keeper kon dat ook nipt." Zonder glans Ajax Arsenal: een wedstrijd zonder enige glans. Een teleurstelling ook voor de 55.000 voetbalfans op de tribune, die meegekomen waren om de revanche van het Londense echea te aanschouwen. Bertie Mee, Arsenals mild glimlachende manager, veront schuldigend: „We hebben niet mooi gespeeld'. We moesten wel verdedi gen. Alleen het resultaat telt. Ik ben in ieder geval dolblij dat we de finale gehaald hebben. De eerste finale wedstrijd sinds achttien jaar. Overi gens niet zo'n kunst om je vla Ajax te plaatsen. Die ploeg is me bitter tegen gevallen. Ze brengen totaal geen variatie, in hun spel. Trouwens vertel eens: hoe zien Keiler ea Cruyff er eigenlijk uit.-," A

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11