Jordanië rand wankelt op de bestaan van zijn F Geen fusie vakcentralen, maar wel samenwerking MARYNEN CNV-VOORZITTER J. LANSER: Kamer staat Den Uyl niet toe Mellema om uitleg te vragen flora-nova -1970 Klaagzang eenzame koning Hoessein Veelheid van tegenstrijdige krachten waarst getroffen door conflict met Israël Geschenk voor Stichting 40-45 Kamerleden horen problemen school journalistiek Kamer achter herziening wet jaarrekening MINI-LORRIE Handelsblad en NRC: één nieuwe krant? Lardinois tegen vestiging Brits bedrijf in België Minister wil geen debat met mr. Imkamp 9 WOENSDAG 15 APRIL 1970 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) AMMAN De spanning in Jordanië is te snijden. In Amman, le hoofdstad, rijden vrachtauto's door de straten, bemand met lolitie-agenten achter zware mitrailleurs. Langs de hoofdwegen, üe naar de vermoorde koning Abdoellah en de krankzinnig ver- laarde vorst Talal zijn genoemd respectievelijk grootvader en ader van de huidige heerser Hoessein zijn zandzakstellingen ebouwd, waarachter zich dag en nacht zwaar gewapende mili- liren verschuilen. De toegangswegen van de schamel idoende en door de vluchtelingen- ivloed onevenwichtig uitgedijde id zijn afgezet. Auto's worden op ipens doorzocht; inzittenden wor- nop hun papieren gecontroleerd. Jet door de Israëliërs gekortwiekte id de westelijke oever van de ■daan, Cisjordanië, is nog altijd be- steunt op een wankel compro- j, dat door de Palestijnse comman- s werd afgedwongen. De fedajins, guerrillastrijders met hun Ka- :hnikovs, hun door Rusland gele- rde machinepistolen, maken er in te de dienstuil. n Jordanië hebben de Palestijnen staat in een staat gevormd. Van ruim twee miljoen bewoners, die land nog telt 700.000 Jorda- rs wonen in het onder Israëlisch tuur geplaatste Cisjordanië is ■ederde deel van Palestijnse origi- Het toch al grote aantal vluchte- ;en heeft sinds de Zesdaagse Oor- (1967) een aanzienlijke uitbreiding ergaan. Er kwamen er liefst 000 bjj, van wie 10 procent uit de astrook afkomstig was. MOEDIG ►e aan handen cn voeten gebonden dng, tegen wie al zoveel komplot- zijn gesmeed en wiens staatsbe- ting thans voor de helft wordt ge- pidieerd dooor Saoedie-Arabië, Li- en Koeweit, kan zonder meer een edig man worden genoemd. Als de tste der Hasjemieten, als 44ste af- timeling van de profeet Moham- I. bewaakt bij met levensgevaar z'n dubieuze erfgopd: de immer wan kelende troon. De vorst, wiens grootvader Abdoel lah in 1948 door een Palestijn \wrd vermoord op de trappen van de Omar-moskee in Jeruzalem, had zich al lang in vrede in het door hem geliefde Engeland kunnen vestigen. Met een koppigheid, die nauwelijks Arabisch kan worden genoemd, bljft hij echter aan. Hit probeert zijn land alsnog tussen net kloofdfepe conflict met Israël en dat met de fedajins heen te sturen, hoewel dit de ene cri sis na de andere ten gevolge heeft. EENZAAM Koning Hoessein,tragisch eenzaam, speelbal op de golven van de wereld politiek en die der Arabische ver deeldheid, woont in een eenvoudige villa in het hart van Amman een villa, die ten onrechte een paleis wordt genoemd. Hij wordt streng be waakt zowel door betrouwbare offi cieren en soldaten van het vroeger door Glubb Pascha geleide Arabische Legioen als door ae in 1880 uit Rus land geëmigreerde Tsjerkessen, die zich voor hem in stukken willen laten hakken. Toen hij me enkele minuten wilde ontvangen, moest ik twee van deze in Kozakkenuniformen gestoken lijf wachten passeren. alvorens zijn spaarzaam gemeubileerde conferen tiekamer te kunnen betreden. Een kleine hoffelijke man met een inne mend gezicht en een zachte stem, overlopend van pessimisme en met één grote klaagzang op de lippen „Jordanië", zegt hij, „is van alle Arabische landen het zwaarst getroffen door het con flict met Israël. We zijn Jeru zalem kwijt en het welvarende Koning Hoessein te velde in gesprek met militairen. dajins, die de Palestijnen een nieuwe identiteit en de moeilijkheden in deze contreien een nieuwe dimensie heeft gegeven. Geen verwijzing naar de binnenlandse krachten, die hem, tot op zekere hoogte althans, de taal van de fedajins doen spreken. Niets over het immer aanwezige gevaar van een burgeroorlog als ge volg van de groeiende invloed der Pa lestijnen, die al 85 procent uitmaken van de doktorenstand, 80 procent van het ambtenarenkorps, 75 procent van de balie, 70 procent van de politie en 50 procent van het leger. Niets over z'n plannen om de Palestijnen op de westelijke oever van de Jordaan zelf beschikkingsrecht te geven, als dit gebied ooit door Israël wordt opge geven. Wat koning Hoessein weigert te onthullen, wordt overduidelijk, als men zich door zijn land beweegt, dat, tot de woestijn althans, prachtig is om aan te zien, hoewel het bepaald niet overvloeit van melk en honing. OM HOOFDSTAD Al onmiddellijk buiten Amman be- Cisjordanië. Het Westen weet mannen met Arabische hoofddoeken weinig van onze strijd, van onze fedajins zowel als Jordaanse militai- noden. Uitvoering van de reso- ren wegcontroleposten. Betrouw- lutie van de Veiligheidsraad baar geachte troepen zijn in en om de van 22 november 1967 achten hoofdstad gelegerd. Palestijnse solda- wij de enige basis voor even- (en opnieuw fedajins) liggen bij de tuele onderhandelingen. Zolang bestandslijn, de Jordaan, die overi- Israël Arabische gebiedsdelen 8ens meer lijkt op een modderige sloot dan op een rivier. De vluchtelingenkampen, waarvan het ..alluminium dorp" Baqua wel 't grootste is (40.000 mensen) kunnen zonder toestemming van de comman do's niet betreden worden. Op de heuvels langs de weg naar Damascus en Jeruzalem men passeert daar de Romeinse stad Djerash, welker ruines indrukwekkender zijn dan die van Pompei liggen fedajins in stel ling, die al schieten als ze een foto toestel zien. bezet houdt, zolang de annexa tie van het Jordaanse deel van Jeruzalem niet ongedaan wordt gemaakt, hebben we de tegen partij niets te vertellen. Er is een gevaarlijke situatie ont staan. De verbittering over en weer wordt groter en groter. Als dit zo doorgaat, vrees ik 'f ergste. „Het Palestijnse vluchtelin genvraagstuk, Majesteit, is van groeiend belang in dit deel van de wereld. Wat zou een oplos sing kunnen zijn voor u en uw land?" agai HAAG Buitengewoon pen- gerechtigden, voortgekomen uit terzet, willen een blijvende her ring aan de Stichting 1940-1945 ïeden. Men wil hiermee zijn i uitdrukken voor het vele, dat Jichting in de afgelopen 25 jaar gedaan ter leniging van de nood "de oud-verzetsmensen. b comité is gevormd om de plan- te realiseren. De gedachten gaan 'ar een kunstwerk, dat zou moe- terden geplaatst in het hoofd- or van de Stichting 1940-1945 le Herengracht 527 te Amster- de Amro-bank, Herengracht 595 nsterdam is een speciale reke- geopend, waarop bijdragen kun- rorden gestort. Het gironummer e bank is 8.000. ZWARE DRUK Dc van alle kanten onder zware druk staande vorst, die byna dage lijks journalisten ontvangt om hen van zjjn standpunt te overtuigen, her haalt tot op zekere hoogte wat hij al gezegd heeft. In feite komt zijn ant woord erop neer dat het vluchtelin genprobleem onlosmakelijk verbon den is aan een oplossing van het con flict in het Nabije Oosten. Geen woord over het kernprobleem van zijn land: de macht van de fe- Ten oosten van Petra en Aquaba bevinden zich 5.000 man aan Saoedi- aijabische troepen. Bij Sjehami, in de richting van Bagdad, liggen nog eens 12.000 Iraakse militairen (in tegen stelling tot de soldaten uit Djeddah behoren de Irakezen tot het zoge naamde Oostarabische commando, dat oneer bevel staat van de in Damascus zetelende Iraakse generaal Mah- moud Nouri). Bij de grens met Sy rië, maar op Jordaans grondgebied zijn dan nog enkele Syrische artille rie-eenheden gelegerd, terwijd de op- ding van piloten in handen is han den is van honderden Pakistaanse adviseurs, die gespecialiseerd zijn op Russische Migs. Hoewel alle politieke partijen ver boden zjjn vanwege de subversieve aktiviteiten van enkele linkse Ara bische groeperingen merkt men met verbazng op dat Jordaanse ministers openlijk over hun affiniteit met on dergronds opererende bewegingen praten. ONVERZOENLIJK Aan een diner, waarop de minister van justitie, Jamal Nasir, het woord voert, hoort men deze onverzoenlijke Palestijn verklaren dat het Jordaanse leger en de fedajins zich hand in hand hebben opgesteld tegen de Is raëlische agressie. „We vragen geen sympathie, maar gerechtigheid Als er geen gerechtigheid komt, zullen we opnieuw de wapens moeten opnemen. Voor onze schoolgaande jeugd bestaat er geen ander alternatief dan sterven te leren.... De meest extremistische nazileider zou zich omdraaien in zijn graf, als hij zou weten hoe onze men sen in Cisjordanië door de Israëliërs mishandeld worden...." Een Palestijnse professor van de universiteit van Amman bolwerk van de fedajins en „door de Israëli sche luchtmacht met napalm be werkt" verklaart dal voor elke joodse emigrant een Palestijn het veld heeft moeten ruimen. „In 1948 ben ik uit Jaffa geschopt", verduide lijkt hij, „in 1967 uil Jeruzalem. Ik heb genoeg van dat eindeloze gepraat over en weer. De fedajins ook en daarom steun ik hen. Voor ik sterf, wil ik m'n bezittingen, m'n land, te rug hebben." Dat is Jordanië, veel meer nog dan Libanon van onder tot boven verdeeld en verscheurd. Het Palestijnse drama open baart zich daar in de meest overtuigende vormen. Het wettige gezag staat in fel le vijandschap tegenover het on wettige gezag: de fedajins, die elkaar onderling ook nog eens bestrijden. Voor koning Hoessein mag dit laatste een schrale troost zijn, voor Israël kan een land, dat tot op zijn grondvesten gespleten is, nauwelijks een vijand van be tekenis zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer J. Lan- ser, voorzitter van het CNV, heeft gisteren op de jubileumbij eenkomst van de tienjarige CNV-vrouwenbond duidelijk ge steld, dat h\j van de beide an dere werknemersvakcentralen respect verwacht voor de opvat ting van de christelijke vakbe weging over de verhouding Evangelie-maatschappij. Het CNV wil in deze geest sa menwerken. Een fusie kan hier niet aan de orde zjjn. (Van onze parlementsredaktic) DEN HAAG Het demissionaire curatorium, een delegatie van de do centen en van de leerlingen van de journalistenschool, zijn gistermiddag door de vaste commissie voor onder wijs en wetenschappen uit de Tweede Kamer gehoord. De curatoren, die geen verantwoor ding meer willen nemen voor de gang van zaken en daarom zijn afgetreden, gaven eerst een uiteenzetting van de toestand. De wens van de studenten om medebeslissingsrecht en het in voeren van projekt-onderwijs wordt wel billijk geacht. Maar met de eis van een volmaakte vrijheid van stu die (de school is dan slechts een ser vice-instituut) en tot het afschaffen van de examens kan het curatorium niet meegaan. De studenten menen, dat het vak journalist eigenlijk niet bestaat en hiervoor ook geen opleiding mogelijk is. Kamerleden hoorden ook de klach ten en wensen aan van docenten en leerlingen. Een van de docenten zag na dit gesprek toch nog een kansje, dat er voor het komende cursusjaar toch weer eerstejaars studenten tot de school zouden worden toegelaten. Van commissie-voorzitter dr. J. G. H. Tans kreeg men de belofte mee, dat ook van de zijde van de Kamer alles zal worden gedaan om het conflict uit de wereld te helpen. De hearing van de Kamercommissie is gehouden op ver zoek van docentenen leerlingen. Over de christelijke organisatie be staat veel misverstand en onkunde. Het CNV heeft voor de positie en het beleid van de christelijke vakbewe ging gekozen voor een maatschappe- lijk-kritische richting. Bezinning op zin en geloofwaardig heid van de christelijke vakbeweging moet voortgaan. De organisatie is middel, geen doel. De relatie Evangelie-maatschappij, vervolgde de heer Lanser, raakt ook het christelijk onderwijs op alle ni veaus. Het heeft een voorbereidende taak. De maatschappelijke ontwikke ling moet in het licht van het Evan gelie aan de orde komen. Bij de ouderen en jongeren be staat gelukkig nog een duidelijke be hoefte om uit Evangelische geladen heid de samenleving te beïnvloeden. In deze geest sprak ook mevrouw dr. F. T. DiemerLindeboom over het leven temidden van verschuivin gen. Modern gezin In gaande op de problematiek van het moderne gezin vroeg zij zich af, of in het bedrijfsleven niet meer re kening kan worden gehouden met ge zinsomstandigheden. Wanneer men gehuwde vrouwen in het werk bij de bedrijven wil betrekken, moet de moeder thuis kunnen zijn wanneer de kinderen uit school komen. Inschakeling van kinderloze gezin nen of alleenwonenenden noemde me vrouw Diemer ook een goede oplos sing om te voorkomen dat schoolkin deren van de ene collectiviteit (de (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer ak koord gegaan met de wijziging van de wettelijke regeling van de jaarre kening van ondernemingen. Een groot aantal, merendeels door de oppositie ingediende ammendementen, werden verworpen, zij hét soms met een zeer geringe meerderheid. Een wijzigingsvoorstel van de KVP'er Peijnenburg haalde het net: 56 voor, 53 tegen. Acht leden van de ar-fraktie stemden tegen dit amen dement. school) in dc andere (crèches) vallen. Voor het betrokken gezin kan dit een welkome functicuitbreiding zyn. Mevrouw Diemer maakte er be zwaar tegen dat de vrouw onder het mom van andere argumenten zich vermreemt van één van haar levens opdrachten. namelijk draagster te zijn van het nieuwe leven. Drugs Aandacht vroeg zij ook voor het sterk toenemend gebruik van drugs, met name bij de jeugd. Aan dit ge vaar wordt dikwijls te gemakkelijk voorbij gegaan. In het moderne gezinsleven wordt dikwijls verwaarloosd de rol van de vader. De vrouw staat veelal overal alleen voor. Op de betekenis van het christe lijk geloof legde zij ten slotte alle nadruk ook voor het gezinsleven, om dat het geloof de arm is waardoor God de wereld bestuurt. ZWARE HUISHOUDELIJKE APPARATEN VERPLAATST U EENVOUDIG EN SNEL MET DE (Van onze parlemenlsredactie) De Tweede Kamer verwierp gistermiddag een voorstel van de PvdA-fraktieleider drs. J. den Uyl, dat beoogde ch-fraktdeleider J. T. Mellema in de Kamer de gelegenheid te geven nader in te gaan op zijn beschuldigingen tegen de oppositie. Later voor de televisie verweet drs. Den Uyl de heer Mellema, dat deze zich schuldig maakte aan anti-parle- mentarisme. Universiteitspolitie opgericht in Parijs PARIJS In Frankrijk is besloten een universiteitspolitie op te richten van driehonderd man. Dit deelde de Franse minister van onderwijs, Guichard gisteren m>?e. De politiemannen zullen ter beschikking staan van de rector en niet gewapend zijn. UNIEKE SHOW VAN BLOEIENDE BOOMKWEKERIJ - PI WJKTEN van 17 tot en met 26 april a.s. in Boskoop. Geopend op werkdagen van 10-22 uur 12-22 uur. op zondagen van Voorlichting aan tuinliefhebbcrs. Gelegenheid tot kopen en meenemen. Per „West Nederland" goedkopere, gecomb. bus-toegangskaarten. Zaterdagavond was ik in onze Ko ninklijke Schouwburg. En dan zie je het weer... van ons ba Icon plaatsje af, die zee van grijze golven... de coiffu res der dames Op culturele vergaderingen en concerten, datzelfde. Altijd zijn de grijze hoofden van vrouwen in de meerderheid. Nou zou men kunnen denken, dat de oudere vrouwen uithuiziger zijn dan de mannen, maar zo is het niet. Er zijn namelijk bijna tweemaal zo veel vrouwen boven de 65 dan man nen van die leeftijd in Den Haag. Daar komt bij dat Den Haag ver geleken bij de rest van het land het hoogste percentage 65 -ers heeft. Om precies te zijn 14,5 procent. Ter vergelijking diene, dat in Amster dam 13 procent van de bevolking boven de 65 is en in Rotterdam 13 pet. Over het gehele land genomen is dat percentage tien. En daarbij komt iets merkwaar digs voor den dag. Namelijk, dat 3,8 procent van de mannelijke 65+-ers en 6,5 procent van de vrouwelijke bejaarden in een bejaardenoord wo nen. In totaal zijn er drie keer zo veel vrouwen als mannen in de be jaardenoorden. Ik geloof, dat men daaruit kan concluderen, dat de al leenstaande vrouw eerder in een be jaardentehuis gaat dan een man. Waarom zouden die vrouwen eer- Grijs der eigen dak opgeven? Een vrouw immers wordt geacht gemakkelijker de huishouding te voeren dan een man. Het is maar een veronderstelling, maar ik vermoed dat er een percen tage is, voortkomende uit de onge- huwden, die eigenlijk nooit een „eigen" dak hebber gehad. Die van tamer naar kamer zijn getrokken en in het bejaardenoord voor het eerst wel echt een „eigen" milieu vinden. Daarbij komt een andere factor. Door het vele alleen zijn is de be hoefte aan sociaal contact groter. In het bejaardenoord is dat contact ge makkelijk te vinden. De gezelligheid staat als het ware aan de huisdeur. Men is wel eens geneigd wat te glimlachen om de „grijze duiven", die de rijen vullen. Daar in de ver gaderingen. de schouwburgzaal en Ie concerten. Maar eerder zou men er een blik van waardering voor moeten hebben. Ze gaan dan toch maar... ze zoeken de buitenwereld en willen niet dommelen bij de t.v. Ze maken er wat van. Gaan er extra voor naar de kapper en trek ken een feestjurk vaak aan. Ze bedrijven een stukje levens kunst. Zoals bekend verweet de heer Mel lema vorige week zaterdag op de unieraad van de CHU de oppositie partijen, dat zij een vertragingstak- tiek voeren, waardoor het Kamer werk geen vlotte doorgang kan vin den. CPN-fraktievoorzittcr M. Bakker vond het een „zonderling" voorstel en hij kreeg onmiddellijk steun van AR- leider mr. B. W. Biesheuvel. Bakker: „Zo kunnen we wel aan de gang blij ven, als we hier telkens moeten pra ten over de onzin die Kamerleden buiten het parlement zeggen" Kolommen In de KRO-rubriek „Vanavond in Nieuwspoort" heeft de heer Mellema zijn verwijt aan het adres van de oppositie duidelijker gemaakt. Hij noemde een aantal verzoeken tot het stellen van vragen en ordedebatten en wees erop hoeveel kolommen dit in de Handelingen beslaat. PvdaA-fraktileider Den Uyl ant woordde dat de heer Mellema zich in wezen schuldig maakte aan anti- parlementarismc. Bovendien, zei hij. dat verhaal, dat gerucht, dat de oppositie het parle mentaire werk vertraagt is in strijd met de feiten. De heer Den Uyl zei, dat het de plicht is van ieder Kamer lid meer in het Parlement te brengen, wat onder het volk leeft. Daarom zijn er meer mondelinge vragen en meer interpellaties nodig. Volgens de heer Den Uyl had zijn collega Mellema geen schijn van be wijs geleverd van een vertragings- taktiek van de wetgevende arbeid. Antwoord van Mellema: Waarom zijn de ontwerpen betreffende de jaarrekeningen van de ondernemin gen en het enquêterecht nu pas be handeld? En de wetsontwerpen zie- kenhuisbouw en luchtverontreiniging liggen nu ook te wachten. Den Uyl: De oorzaak van de ver traging is, dat de memories van ant woord en de nota's van de regering niet op tijd waren. De fraktieleider van de PvdA onthulde verder dat 66 verslagen van de Kamer nog op een antwoord van de regering wachten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Naar verluidt zijn besprekingen om het Algemeen Handelsblad te Amsterdam en de Nieuwe Rotterdamse Courant te Rot terdam op te heffen en te vervangen door één nieuw landelijk dagblad in een vergevorderd stadium. De twee landelijke dagbladen wer ken al enkele jaren samen in de Ne derlandse Dagblad Unie, waarbij er ook sprake is van een beperkte re dactionele samenwerking. Als de plannen (vermoedelijk per 1 septem ber a.s.) doogaan zal een groot deel van de AH-redactie naar Rotterdam, waar de nieuwe krant technisch zal worden vervaardigd, moeten worden overgeplaatst. BRUSSEL Minister Lardinois (landbouw en visserij) zal dc kwes tie „Eastwood" in de Europese land- bouwministerraad aan de orde stel len. Eastwoord is een Engels bedrijf dat met behulp van Belgische overheids steun een vestiging zal bouwen in d« provincie Luxemburg. Tegen de ves tiging zijn reeds vtle protesten gere zen, omdat dit bedrijf een ernstige bedreiging betekent van de sector pluimvee en eieren in de EEG. Omdat in het Belgische kabinet slechts beslist kan worden over een dergelijke vestiging, als zij een steun verlening van zeven miljoen gulden te boven gaat, de Eastwood-fabriek gaat 6,86 miljoen kosten zal on danks de protesten van ook dé Bel gische landbouwminister, weinig te doen zijn aan de vestiging in het Bel gisch kabinet. Van onze parlementsredaktie Den Haag Minister Den Toom van defensie heelt de drie moties, die mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) gisteravond indiende tijdens zijn in terpellatie over net gebruik van kernwapens onaanvaardbaar ge noemd. Het lijt er op dat de kamer meerderheid donderdag, als over de moties zal worden; gestemd, genoegen zal nemen met' hei antwoord van do bewindsman op de door de heeer Im kamp gestelde vragen. Evenals bij de eerste interpellatie over de vermeende verlaging van de atoomdrempel, weigerde de minister in te gaan op de uitnodiging van het Kamerlid over die verlaging met het parlement in discussie te treden aan de hand van een door de bewindsman opgestelde nota. Volgens het Kamerlid heeft de nu- eleaire planning groupe van de Navd nieuwe richtlijnen goedgekeurd voo* het gebruik van taktische kernwa pens in West-Europa in geval vart een conflict met de Rusren, De nieu- we richtlijnen zouden er van uitgaan, dat de Navo direkt met taktischd atoomwapens zaj' aanvallen, als du Sovjetunie een aanval waagt, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9