Minden zijn m Nederland bevoorrecht li l veren „huishoudbeurs" smet veel speelse ideeën Rijkspostspaarbank rente tot 7% rivella: een kwestie van "etiquette" Ernstige waarschuwing van aantal biologen door Rolf Hoekstra "ERSTE DAG VOOR GEHANDICAPTEN EIS: DRIE JAAR Bankoverval tijdens proefverlof Frisdranken tegen te lage prijs verkocht Het verstoorde evenwicht '7 WOENSDAG 15 APRIL 1970 rvl heer t, van Kossem (41), directeur van de Vereniging De Nederlandsche Blindenbibliotheek, gehuisvest in het pand aan de Noordwa! in Den Haag, V heeftt op uitnodiging van het ministerie van buitenlandse zaken een reis van twee weken door Mexico gemaakt. Reden was de feestelijke rdenklng van het honderdjarig bestaan van de eerste blindenschool in Mexico. Behalve Nederland waren ook Engeland, Duitsland, België, Rus- nd en Japan uitgenodigd. Alleen vertegenwoordigers van Nederland en België gaven aan de uitnodiging gehoor, alsmede een aantal Zuid-Ameri- anse Sénten. iDt heer Van Rossem tijdens een vraaggesprek in zijn kantoor: „Ik heb een geweldige reis gehad, maar voelde me ook vaak beklemd." 0 JEN HAAG Je ziet niet dat hij blind is. Gebruind staat hij midden in de smaakvol ingerichte kamer, geeft me 'n hand. edt me een stoel aan, presenteert 'n sigaret, geeft me vuur en ►gt: „Een heel mooie kamer, ja. Het bestuur vond dat ik het rdiende. Met debouw en inrichting mocht ik me niet bemoeien. Ik heb geen spijt van gehad, want het is toch heel erg mooi geworden, [leen vond ik 'm een beetje té sjiek, maar dat gaat er in de loop an de tijd wel af". [edurende bijna het gehele ge ek zit de heer J. van Rossem lewegelijk achter het grote iten bureau, de handen op het liblad, spelend met z'n aan- ;er. „In Mexico heb ik heel d gevoeld in wat voor bevoor- 'ïte positie ik verkeer, omdat n het welvarende Nederland ld ben geworden." I nie J ter heeft met z'n Mexicaanse >ten te doen. Het verschil in Jze is groot en de mogelij khe- op verbetering daar zijn gering, j 'n lezing houden over het twerk in Nederland, maar ik het niet over m'n hart verkrij- Het zou gewoon misdadig zijn mensen te vertellen hoe goed we Nederland hebben, heer Van Rossem heeft zich beklemd gevoeld in dat warme waar de tegenstellingen tussen ileine groep rijken en de miljoe- armen groot zijn. En het niveau de voorzieningen van de sociaal sbaren, waartoe ook de blinden is nu eenmaal afhankelijk het welvaartspeil. „Maar waag iet Mexico onderontwikkeld te ten. want dan voelen ze zich n gekwetst." Vakantieoord regering heeft ons rondgeleid, m te laten zien, dat ze niet zo wikkeld zijn als ze in Europa iien wel denken. Zo moesten we kantiecentrum bezichtigen. Als ander denk je dan, dat je naar akantiecentrum voor blinden Jaar nee hoor. vas een prachtig recreatieoord, camping, uitgestrekte sport- Tfij 'n heel mooi zwembad met 'n lettige duiktoren, twee grote res- lopts, 'n hotel en 'n voetbailsta- a|. Dat alles lag op 2500 meter Je met 'n geweldig uitzicht op ,IS besneeuwde bergtoppen en dat lurlijk 'n sensatie in zo'n warm je zijn ook langs het Olympische Agekomen, maar daarover vertel den ze niet veel. Begrijpelijk, want alle huizen stonden leeg. Ze zijn veel te duur voor de Mexicanen en boven dien liggen ze te ver van de bewoon de wereld verwijderd. Er gaat geen uur voorbij of er wordt via de radio reclame voor gemaakt. Zonder resul taat. Het blijft een verlaten dorp. De 'neer Van Rossem heeft heel wat feestelijkheden moeten bijwonen, die „een nogal nationalistisch tintje droe gen. Op den duur werd ik er dood ziek van." Weinig gebeurd Honderd jaar geleden ging in Mexico de eerste blindenschool open: erg vooruitstrevend voor een minder ontwikkeld land. „Ik heb de indruk gekregen, dat in die eeuw bar weinig is gebeurd. Er bestaat een groot te kort aan scholen, materiaal, leer- en leesboeken en moderne lesappara- tuur. Mexico telt zes scholen voor in totaal 800 blinden. De regering schat het aantal blinden op 48.000. Ik denk dat 'n totaal van 150.000 dichter bij de waarheid is." Ze vormen een groot probleem, maar Mexico telt zoveel problemen en daarom is er geen geld om de blinden beter onderwijs te geven. „Ik heb gevraagd of de blindenscholen selectie toepassen. Weet je wat ae antwoordden? Nee, zeiden ze. Iedere blinde die zich opgeeft wordt, onge acht godsdienst of milieu, toegelaten. Voor zover er ruimte is. En dat laat ste doet natuurlijk de deur dicht. De mensen die wel onderwijs krij gen en een vak leren, worden niet voldoende opgevangen in de maat schappij. Zij zorgen voor nog een probleem, dat door psychologen moet worden opgelost. Blinden die gestu deerd hebben, voelen zich namelijk ondanks hun handicap, ver verheven boven hun ziende medemensen, die analfabeet zijn. „De blinden leren niet met hun handicap te leven en dat geeft grote conflicten in het men selijke vlak." De brailleboeken worden gedrukt door een Amerikaanse stichting, The J. VAN ROSSEM geweldige reis International Comity for the Blind. Niet iedereen is even blij met deze stichting, hoe goed ze haar werk ook bedoelt. De grootste grief is, dat het boekenpakket typisch „Amerikaans" en niet „Mexicaans" is. Er bestaat grote behoefte aan een eigen braille- drukkerij. Invloed „Ik ben geschrokken van de Ame rikaanse invloed. Zo laten zij de blin den, in wat zij noemen het revalida tiecentrum, werken tegen stukloon. Waanzin, want het is veel belang rijker zoveel mogelijk blinden te helpen dan hen tegen elkaar op te zetten voor een groot mogelijke pro- duktie. Zeven blinden maken in een maand een miljoen kleerhangers." Zij hebben het goed, terwijl dui zenden anderen in ellende leven. Er is een school voor geleidehonden, maar de blinden kunnen zelfs een hond niet voeden. De heer Van Rossem gaat bij de overheid geld vragen voor zijn blinde lotgenoten in Mexico. „Ik heb een project bedacht, dat niet meer be hoeft te kosten dan een, ton. Het is een klein begin. In dit stadium kan Uk nog niet vertéllen waaruit dat project bestaat, maar ik heb al een paar aan wijzingen gegeven, dacht ik." Heeft hij nog wensen voor de blin den in Nederland? „Als je in Mexico bent geweest en hebt gezien hoe de situatie daar is, dan durf je niets meer te wensen." D een onzer verslaggeefsters) «STERDAM De Interf ile Huishoudbeurs/Idee die 24 april tot en met 3 mei !t gehouden in de RAI, Am- lam viert zijn zilveren jubi- j. De eerste beurs, najaar '50 }e Haagse Houtrusthallen, 4niet om over naar huis te Van een kermisachtige pnd is de beurs nu gegroeid —Hen nationale voorlichtings- igiffestatie. ICgeschenkenregen uit de beginja- JLtal vanwege het feest nog lal op de bezoekers neerdalen, lafste dag zal na de ludieke ope ning speciaal bestemd zijn voor ge handicapte huisvrouwen. Bijzonder transport naar en over de beurs zal aanwezig zijn. De jubileumbeurs telt 325 exposan ten. In de Europahal is het Advies centrum voor de Huisvrouw inge richt. Het Ministerie van CRM hoopt er bejaardenhulpen en -verzorgsters te werven. Na de opiniepeiling op de beurs van '68 bleek dat de Neder landse huisvrouw bereid is haar vrije tijd al clan niet betaald voor anderen in te zetten. Angsteffect CRM stelt zich op het standpunt dat dit werk ook gehonoreerd dient te worden. In ons land zijn twintigdui zend part time bejaardenverzorgsters werkzaam, het aantal steeg dit jaar 01], 1, ofl"e huishoudbeurs onze woning straks: een misschien wel functioneel- 'h geheel, maar (voorlopig) een romantiekloze constructie, tenminste ze uisie op huiselijk comfort niet inmiddels is gewijzigd met zesduizend. De behoefte aan hulp is onder bejaarden zo groot dat een angsteffect ontstaat. Men laat zich bij gebrek aan hulp maar Inschrijven in een bejaardentehuis, terwijl men lie ver in de eigen omgeving zou blijven. CRM mikt op 45.000 nieuwe part time werksters in de komende vijf jaar. Dit grote aantal bejaardenver zorgsters hoopt menjan te trekken door confrontatie met de moeilijkhe den (der bejaarden) en de mogelijk heden (voor de part time helpster). Onder de leerlingen van Huishoud scholen, Industriescholen, Technische scholen en scholen voor Middelbaar Onderwijs werd een wedstrijd geor ganiseerd in het maken van vier mo zaïekpanelen, de vier jaargetijden voorstellende. De fraaiste werkstuk ken onder welke die van de win naar, de RK Technische School te Heythuizen kan men ter beurze bewonderen Woninginrichting neemt een groot deel van de expositieruimte in. Onder het motto „Thuis is voor iedereen anders" is er een vestzak theater. Een grote trekpleister vormt onge twijfeld „Visiona 2", mengsel van vi sioen en visie. Met Bayer-textielve- zels schiep de Deense architect Ver- ner Panton een plastisch woonland schap. In fel koloriet ontwierp hij on conventionele woonvormen,. Zitrotsen opgebouwd uit met dralon-vloerbe- dekking beklede blokken, een living- pool en grote zitsculpturen scheppen een kleurige, grot-achtige toestand waar men tevergeefs zal zoeken naar tafels en stoelen, zit- en werkhoek. Lampen hangen als grote trossen kralen naar beneden, armaturen be wegen door de eigen warmte. Eigentijd* Eigentijdse ideeën, waaruit ieder weer een enkel aspect kan halen of kleursuggesties opdoet. Van de zijde van Bayer verzekerde men ons, dat de dra Ion vezels met een anti-statisch middel zijn geprepareerd om het electro-statisch effect van kunstvezels op te heffen. De nieuwste snufjes op het gebied van huishoudelijke apparatuur, waar onder een zichzelf-reinigende oven, hippe tienerdekens, krimpvrije ziekenhuisdekens, wegwerpmeubelen, een stereo-fauteuil, een vaatwasma- chine met acht programma's waaron der twee voor biologische vaatwas- middelen, een barbecue die dienst kan doen als flessenkoeler, worden getoond. Naast de noviteiten op huis houdelijk gebied vindt men cosmeti ca, en modeshows; voor manlief is er veel op hobbygebied. Voor hem ook het Groene Monster Eye-catcher, een wagen die meer dan 900 km per uur kan halen, afgeremd door drie para chutes. Binnenkort hoopt de eigenaar, Art -Arfons, met dit monster de geluidsbarrière doorbeeken. Vereiste snelheid: rond 1200 km p/u. De jubi leumbeurs zal zondag gesloten zijn. Is hel bij U thuis al een zaak van „etiquette" om een frisdrank te drinken die wérkelijk fris, puur-natuurlijk en kristalzuiver is? Die frisdrank heet Rivella en er zijn twéé soorten: Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA thuis, op l'w gezondheid! UTRECHT De 24-jarige verwar mingsmonteur rinus van den E. uit Baarn hoorde gisteren voor de Utrechtse rechtbank drie jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Verdachte had tijdens zijn „proef verlof" uit een rijksasiel een serie diefstallen gepleegd, ingebroken in het stationskantoor Bussum-Zuid en tevergeefs getracht de Raiffeisenbank te Eemnes te beroven. Van den E. werd 28 augustus vorig jaar in Antwerpen gearresteerd, na dat hij op 16 augustus op vrije voeten was gesteld. „De stapels psychiaters", die vol gens de rechter met hem bezig zijn geweest, achtten hem enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar. Ver dachte bestreed dit echter en vroeg of het mogelijk was tijdens het uitzitten van zijn straf een beroepsopleiding te volgen. BREDA In 1969 werd een re- cordproduktie van 632,3 miljoen liter frisdrank bereikt, die echter over het algemeen tegen een niet-lonend prijs peil werd afgezet. Dat komt door de grote kostenstijgingen, de felle prijs concurrentie en de stringente beheer sing van prijzen en marges. De voorzitter van de Algemene bond van bierhandelaren en mine raalwaterfabrikanten, de heer A. Prins, zei dit gisteren op de jaarver gadering in Breda. Niet alleen de snel voortschrijdende concentratie in de drankindustrie, maar ook de bundeling in de toele veringsindustrie baart de bond zor gen. Vooral in de verpakkingsindu strie worden gemaakte afspraken over levering van emballage niet of zeer slecht nagekomen. De bond vindt deze ervaringen onverteerbaar en be raadt zich ernstig over te nemen maatregelen. Dit is het resultaat van een constante watervervuiling: de schuimende Aa bij Veghel, een waarschuwing aan een samenleving, waar het biologisch evenwicht deerlijk is verstoord. DEN HAAG Prins Bern- hard, minister-president P. J. S. de Jong, staatssecretaris van cul tuur en recreatie mr. H. J. van de Poel en prof. dr. K. H. de Voous, die voorzitter is van het comité Natuurbeschermingsjaar 1970, hebben gisteren het boek „Het verstoorde evenwicht" aan geboden gekregen. Men heeft dit boek op een derge lijke „luidruchtige" manier willen presenteren, omdat men de proble matiek van de verstoring van het na tuurlijk milieu zo belangrijk acht. Prof. De Voous zei gisteren zelfs, dat wij boven de afgrond bungelen en ons nog net aan een boomstronk vasthouden. Het boek, dat bestaat uit een aantal wetenschappelijke opstel len, geschreven door 21 vooraan staande biologen onder redaktie van prof. dr. J. C. van de Kamer, is uitge geven door Oosthoek te Utrecht. De prijs is 18,50. De oplage: 5.000 exemplaren Staatssecretaris Van de Poel zag het als een gigantische taak om het verstoorde evenwicht te herstellen. Belangrijk is evenwel, dat een groot aantal deskundigen het gevaar heb ben onderkent en weet waar het om gaat. De wetenschappelijke ontwik keling is zo snel en de inzichten ver anderen dermate, dat het boek reeds enigszins Is verouderd. Steeds meer wint het inzicht veld, zo bleek bij de introductie van het boek, dat niet alleen biologen zich met dit probleem moeten bezig hou den. Het probleem gaat ook sociolo gen, juristen en vele anderen aan. In het boek, bestemd voor, zoals werd gezegd voor het „denkend deel" van het publiek wordt ingegaan op de lucht-, water- en bodemverontrei niging, op de erbarmelijke verarming van de flora en fauna en op de door de mens verbroken kringlopen van het leven. In aanwezigheid van leden van de wetenschappelijke staf van de Utrechtse universiteit heeft prof. dr. J. Lanjouw (hoogleraar syste matische plantenkunde en plan tengeografie) gisteren op paleis Soestdijk het boek Het ver stoorde evenwicht van prof. dr. J J. C. van de Kamer aan prins Bernhard overhandigd. Justitieel onderzoek naar blad Vereniging van dienstplichtigen DEN HAAG De justitie stelt een onderzoek in naar het afdelingsblad Oirschot van de Vereniging van dienstplichtige militairen. Minister Den Toom deelt dit in antwoord op Kamervragen mee. De verspreiding van dit blad bin nen militaire inrichtingen is verbo den. Het blad bevat een oproep tot verzet en leiding geven aan verzet. SPAARBANK IN VOIG 999-123 23SSS! Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond rde plaatselijke koopavond geopend. 'Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Buitenshuis werkende vrouwen De Amsterdamse kinderarts dr. Ph. Fiedeldy Dop, heeft onlangs in een le zing gepleit voor de buitenshuis wer kende vrouw. Gaarne hierbij vier op merkingen: 1. Dr. Dop ging na wat de gevolgen van dit buitenshuis werken kunnen zijn voor het kind. Volgens het verslag betrok hij in zijn beschouwingen het kleine kind (baby, peuter en kleuter). Laten we echter d'e gevolgen voor het opgroeiende kind en de teenager niet onderschatten. Het betekent voor de teener heel wat als hij thuiskomend uit school zijn moeder thuis treft. Hij realiseert zich dat nu nog niet Dat komt pas later. 2. Overdrijven wij niet vaak de waarde van het werk buitenshuis. Ze- i ker: elke dag bedden opmaken, stof zuigen en eten koken wordt eentonig. Maar is dat met verkopen in een win kel en brieven typen op een kantoor dan niet het geval? Is dat dan zó ge weldig cultureel vormend? 3. Dr. Dop pleitte voor meer ver zorgsters in de dagverblijven en de crèches: een verzorgster voor 2 kinde ren en niet, zoals nu nog vaak het geval is, voor 6 of 7 kleuters. Is dat niet een beetje stoeltje verwisselen? Mevrouw Jansen (2 kinderen) gaat buitenshuis werken en mej. Pietersen komt op haar kinderen passen. Maar dan wordt die mej. Pietersen toch aan het arbeidsproces buitenshuis."onttrok ken! Om misverstand te voorkomen: er zijn gevallen, waarin het buitenshuis werken van de vrouw noodzaak is. Ik denk aan weduwen met kinderen, aan vrouwen zonder kinderen en aan vrouwen met een zeer gespcialiseerde opleiding, aan wier werk grote behoef te bestaat bijv. vrouwelijke artsen. Als zij besluiten om buitenshuis te gaan werken, kan men dit alleen maar waarderen. 4. Ik begrijp niet, dat in een tijd van automatisering, nu overal gedacht wordt aan werktijdverkorting (kortere werkdag, kortere werkweek, langere vakanties en vervroegde pensionering) de vrouw met alle geweld buitenshuls moet gaan werken. Het komt,mij voor, dat hier een inconsequentie ih zit. Den Haag H. J. J. Spitzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7