Tegen kassier Leiderdorp 12 mnd. gevangenis geëist Dagverblijf voor zeventig gehandicapte kinderen Hosanna in Alp hen hield naam hoog Vrouw omgekomen bij brand in lege flat Wethouders moeten tijd en capaciteiten hebben Wegens verduistering van f 43.500.- Bevrijdingsfeest in Zoeterwoude GEMEENTE ALKEMADE Wederopbouwwet Feestprogramma in Nieuwveen VERHOGING TARIEVEN BIJ NZH Ernstige kritiek op Ixniwbeleid Bank beveiligd Mysterieus ongeluk DANKBAAR PUBLIEK P UITVOERING NPB-KOO\ d NIEUWE LEIDSE COURANT DEN HAAG De Officier van Justitie by de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de 26-jarige kassier van het bijkantoor van de coöperatieve Boerenleenbank te Leiderdorp F. H. V. 12 maanden ge vangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest geëist terzake van gepleegde verduistering. Er was in totaal een kastekort van f 43.500 geconstateerd. Daarvan zou de vroegere exploitant van een schoonmaakbedrijf die ook het bank kantoor schoonmaakte, f 10.000 als lening hebben ontvangen, terwijl verdachte zich bijna f 10.000 zou hebben toegeëigend. Het is nog steeds niet duidelijk waar het restant van ruim f 23.000 is gebleven. In het bezit van ver dachte was een kwitantie aangetrof fen tot een bedrag van f 22.000 voor zien van de handtekening van be doelde schoonmaker, doch er was reden te veronderstellen dat die handtekening vals was. De kassier hield echter vol dat genoemd bedrag door de schoonmaker zou zijn ont vangen. Verdachte was januari 1969 in dienst van de boerenleenbank ge komen en later benoemd tot kassier van genoemd bijkantoor. Toen hij in connectie kwam met de schoonmaker raakte hij volgens zijn zeggen onder diens invloed, mede doordat deze aan paardrijden en sportvliegen deed. Hij verschafte de schoonmaker enkele malen een lening, doch toen de directie van het hoofdkantoor te Voorschoten ontdekte dat de schoon maker f 7.000 in debet stond wer den verdere leningen verboden. Desondanks ging de kassier door ZOETERWOUDE. De Oranjevreni- ging heeft dit jaar een omvangrijk programa vastgesteld ter viering van de verjaardag van H.M de Koningin en het 5e Lustrum van de Bevrij ding. Een van de hoogtepunten zal on getwijfeld een tentoonstelling zijn in „Ons Huis" die op de avond van de 4e mei na de Dodenherdenking zal worden geopend en die men ook de volgende dag kan bezoeken. Hierop zal getracht worden een indruk te geven van de oorlogsjaren. Er de heer J van Gent, Verlaatweg 4d, roepen van de bevolking. Hun die nog materiaal uit deze tijd in hun bezit hebben wordt verzocht dit en kele dagen beschikbaar te stellen. Meldingen hiervan zijn welkom bij de heer J.v. Gent. Verlaatweg 4d, tel. 587. Alles is welkom, zoals ille gale bladen, B.S. uniformen, foto's van het neergestorte vliegtuig in de Geerpolder, onderdelen die hieruit zijn gesloopt, bonkaarten, persoonsbewijzen, aanplakbiljetten enz. Ook de stichting „Oud-Zoeterwou- de" zal een stand inrichten. Zij die menen hiervoor materiaal in bezit te hebben gelieven zich in verbinding te stellen met de secretaris van de stichting, de heer C P J Paardekoper Noordbuurtseweg 35. tel. 254. Ook de inzendingen van de fotowedstrijd zullen een plaats krijgen in „Ons Huis". Hiervoor mogen maximaal drie foto's per deelnemer worden in gezonden. Het verplichte onderwerp, „Zoeter woude nu", mag men ruim opvatten. Beroepsfotografen zijn van deelne ming uitgesloten. De inzendtermijn sluit op 29 april. De foto's kunnen worden afgegeven bij foto Van Bem- melen. Op de achterzijde naam en adres van de inzender. De bekroonde foto's worden eigendom van de Ora n j evereniging. Voor de kinderen is er een teken wedstrijd. Ook hiervan zullen de in zendingen te zien zijn in „Ons Huis". Er zijn twee leeftijdsgroepen. Tot 6 jaar motto: Feest. En 612 jaar motto: Vrijheid. Groene Kruis Koudekerk KOUDEKERK In het wijkge- bouw van 't „Groene Kruis" heeft de afdeling Koudekerk-Hazerswoude- Rijndijk haar jaarlijkse ledenverga dering gehouden. Naast het bestuur waren maar vier leden aanwezig, ter wijl uit het jaarverslag bleek dat de vereniging 1053 leden telt. Dc uitgaven zijn dit jaar ruim f 2600 hoger dan de inkomsten door de overschakeling op gasverwarming. De contributie blijft in 1970 op f 15 per gezin. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren P. Boer en A. D. H. Heenk herkozen. Er zal wor den gestreefd naar een grotere sa menwerking met het Wit-Gele Kruis, dat al eenmaal per maand van het gebouw gebruik maakt. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Alkemade brengt hierbij ter open bare kennis, dat Burgemeester en Wet houders van die gemeente voornemens zijn om aan P van Hameren te Roelof- arendsveen met toepassing van artikel 20 der Wederopbouwwet In afwijking van het geldende bestemmingsplan voor genoemd dorp vergunning te verle nen voor het vergroten van een maga zijnruimte op het aan de Nieuwstraat aldaar geleeen kadastrale perceel sec tie B nr 2306 Belanghebbenden worden ervan in kennis gesteld, dat zij eventuele bezwa ren tegen het realiseren van boven bedoeld bouwplan schriftelijk ter ken nis van Burgemeester en Wethouders kunnen brengen in het tijdvak van 16 t m 24 april a.s.. gedurende welke termijn het plan op werkdagen tus sen 8.30 en 12 30 uur ten kantore van de Dienst van Openbare Werken ter vi sie zal liggen. Roelofarendsveen. 15 april 1970. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd. .T S WAGENAAR, loco-burgemeester. met het geven van leningen en kwam-hij steeds meer in moeilijk heden. temeer omdat hij ook voor zichzelf geld uit de kas nam. Hij ging aan het knoeien, deed bij de politie aangifte van oplichting voor een bedrag van f 1500 en van een roofoverval op de bank waarbij f 22.000 zou zijn gestolen. De politie ontdekte spoedig dat beide aangiften vals waren. Volgens mededelingen van de vroegere werkgever van ver dachte. eveneens een bankbedrijf, was deze wel een geschikte kracht, die echter beslist ongeschikt was om een dergelijke verantwoordelijke po sitie als kassier te vervullen. Daarop wees ook de verdediger van verdachte in diens pleidooi. Hij richtte scherpe verwijten tot de bank- directie die verdachte een salaris van f 810 per maand gaf. wetende echter dat daar f 260 voor huur en f 200 voor afbetaling van een lening bij een andere bank afmoest. Men tracht nu alles af te schuiven op ver dachte aldus pleiter, die verzocht te volstaan met een lichtere straf. Vonnis op 28 april. ALPHEN Voor de uitvoering van de Christelijke Oratorium vereniging Hosanna te Alphen aan den Rijn was gisteren grote be langstelling. De hervormde kerk in de Julianastraat was zeer goed bezet. Ditmaal werd niet een oratorium uitgevoerd, doch een drietal kleinere werken, stuk voor stuk juwelen uit de koorlitteratuur: Bux- tehudes cantate Herzlich Héb hab ich dich, o Herr, J. S. Bachs Magnificat en Anton Bruckners Te Deum. Werken met orchestrate begeleiding en de beide laatstgenoemde met vocale solisten tevens. Buxtehude is in zijn koorstruc tuur niét zo gecompliceerd als Bach, wiens voorloper hij was. De cantate kan als vriendelijk bestem peld worden; in het slot voegen zich by de strijkers en continuo twee trompetten. Wat mij opviel was de lichte sopranenklank in het eer ste deel van deze z.g. koraal- cantate. Wellicht heeft Barend Schuurman er bewust naar ge streefd de klank van de toen malige jongenssopranen te benade ren. Indien deze veronderstelling juist is. dan is hij wonderwel in zijn opzet geslaagd. Het Magnificat, werk van de luthersche piëtist Bach, ademt een serene blijheid, doch stelt aan het koor hoge eisen in de moeilyke meiismen. Het werd knap gezongen waarbij tevens de vrouwenstemmen weer uitblonken. De olaatsing van de tenorstemmen is niet geheel vrij. Schuurman paste hier een nonlegato toe dat naar mijn mening niet noodzakelijk is om tot duide lijkheid te komen. Hoofdzaak is echter, dat hij ook hier zijn voorgestelde doel bei eik- te. Zo maakte dit werk diepe in druk waartoe veel bijgedragen werd door het kwartet solisten, waarin de zeer mooie klank van de bas-bariton Ruud van der Meer mij trof. Elisabeth Cooymans zong de mezzo- en altpartij met aoor- leefde voordracht. Annette de la Bije, sopraan en Marius van Altena toonden evenzeer begrip voor de speciale sfeer van deze Bach. Na de pauze volgde dan nog het Te Deum van Anton Bruckner Het gegeven van de 150ste Psalm gaf steeds stof voor vele composities. Weinigen echter hebben deze Psalm zo in feestelijke blijdschap ver klankt: in de aanhef een massale koorklank en volledige koperbezet ting (de synphonicus!) tot de ver stilde bede toe. De geloofsverze- kerdheid van de religieuze Bruck ner straalt op indringende wyze uit het gehele werk. Ook het orgr Ispel NIEUWVEEN Het gemeentebe stuur heeft de festiviteiten voor 30 april. 4 mei en 5 mei bekendgemaakt. Op Koninginnedag tussen 9 en 12 uur worden er o.l.v. het onderwijzend personeel kinderspelen gehouden op het sportterrein aan de W. P. Speel- manweg. De Dodenherdenking op 4 mei begint om 19.45 op het Raad huisplein met medewerking van de muziekvereniging „Crescendo". Bevrijdingsdag start om 9.15 met een aubade van de schoolkinderen op het Raadhuisplein. Daarna zijn er sportwedstrijden georganiseerd door de gymnastiekvereniging ..Kwiek". De afdeling Nieuwveen van het Ver bond voor Veilig Verkeer houdt om 14.00 uur wedstrijden, waarvoor de deelnemers zich bij gebouw „Kwiek" moeten verzamelen De gemeente tracteert de leerlin gen van alle kleuterscholen en lagere scholen. De kinderen van de lagere scholen ontvangen bovendien een les boekje over de bevrijding „Een paar minuten is het stil", dat geschreven is door Pierre Jansen. van Tijn van Eijk verrijkte hier de klankenpracht. De solisten en niet te vergeten het uitstekende koor waren een volgzaam medium voor de voor name interpretatie, die ook hier Schuurman weer verwezenlijkte. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland speelde vooral in Bruck ner met overtuiging. Al met al heeft Hosanna met dit ongewone programma haar naam in Alphen weer hoog gehouden. HENRI WELBOOREN Kabouter protest op bankbiljetten LEIDEN Een groepje Leid- se kabouters van Oranje Vrij staat stond vanmorgen op de markt met stempels en pamflet ten klaarom de mensen erop te wijzen dat de woningnood heerst. Alle marktgangers werd gevraagd of zij hun bankbil jetten wilden laten bestempe len met bet vignet eén op negen, wat inhoudt dat één op de negen Nedtrlanders geen of een slecht huis heeft. Vele men sen gingen op het verzoek in. De kabouters willen zoveel mogelijk batikbiljetten van vijf vijf, tien en vijfentwintig gulden bestempelen. Zij hopen te be reiken. dat officiële instanties de gestempelde bankbiljetten zullen weigeren als betalings middel. He publiek zal ze dan ook weigerenmet als gevolg, dat de Nederlandse economie wordt ontwricht. HAARLEM De NZH heeft toe stemming verkregen voor een per 19 april in te voeren tariefswijzi ging. Deze maatregel is noodzakelijk geworden om gedeeltelijk tegemoet te komen aan de kostenstijgingen. De prijs van het enkele reis overstapbüjet voor volwassenen en kinderen is onveranderd gebleven. De zesrittenkaart gaat tien cent omhoog en wordt nu 2,50. De on persoonlijke twaalfrittenkaart met een geldigheid van veertien dagen zal voortaan 4,25 kosten. Maand abonnementen voor een lijn of twee lijngedeelten worden met 2 ver hoogd en maandabonnementen voor het gehele stadsnet kosten voortaan 21. De scholierentwaalfrittenkaart wordt niet in prijs verhoogd. Het maandabonnement voor scholieren wordt gebracht op 14. Het basiskilometertarief voor in terlokale lijnen wordt iets gewijzigd. Hierdoor worden relaties tot 20 km soms met vijf cent verhoogd, daar boven kunnen afhankelijk van de afstand iets hogere prijsverschillen optreden. Voor de onpersoonlijke twaalfrit- tenkaarten en de maandabonnemen ten wordt een iets hogere omreke ningsfactor gehanteerd, waardoor deze categorie van plaatsbewijzen eveneens in prijs wordt verhoogd. WOENSDAG 15 APRC HAZERSWOUDE De PvdA hield een openbare vergadering, waarin het woningbouwbeleid van het ge meentebestuur aan de orde werd ge steld. Als spreker was de heer P. Biersma uit Rotterdam, lid van de Prov. Staten, uitgenodigd. „Voor het bouwbeleid in ons land is een dergelijk uitgewerkte planning nodig. Gemeenten hebben de taak via bestemmingsplannen voorbereidin gen te treffen. Deze moeten echter worden aangepast aan de streekplan nen. De planning is, dat Hazerswoude tot 1980 mag uitgroeien tot een ge meente van 9 a 10.000 zielen", aldus de heer Biersma. Hij kritiseerde het gemeentebeleid ernstig. „Er werden bestemmingsplannen gereedgemaakt, die volledig tegen het streekplan in druisten". De heer Biersma zag als oplossing voor de woningnood van de minst- draagkrachtigen de bouw van keu zewoningen met extra subsidie. Er werd besloten een petitie aan het ge meentebestuur voor te leggen. In deze petitie, die door alle aanwezi gen werd ondertekend, wordt onder meer gevraagd een werkcommissie in te stellen, die met spoed een onder zoek moet doen naar de kwalitatieve en kwantitatieve woningbehoefte in de komende tien tot 15 jaar. HOOGMADE In café Van der Eng is gisteravond de jaarvergade ring van de plaatselijke Boerenleen bank gehouden. Er walen maar weinig belangstellenden. Het totaal van de toevertrouwde middelen is in 1969 verder gestegen van 3,4 tot 4.1 miljoen. De tegoeden van de 975 spaarders beliepen f 3.360.000. Op de rekeningen van dezé spaarders werd een bedrag van f 127.000 rente bijgeschreven. Het aantal privérekeningen steeg even eens. Op deze rekeningen wordt 3te procent rente verleend. Het ledental van de bank steeg tot 101. De geld leningen tegen hypothecaire of an dere zekerheid bereikten eind 1969 een totaal van 1,4 miljoen gulden. De bedrijfswinst was f 9667. Bij de bestuursverkiezingen wer den de heer J. A. J. Hoogéveen als bestuurslid en de heer J. J. van der Geest als lid van de raad van toe zicht gekozen. Bij de rondvraag kwam de bevei liging van de bank ter sprake. Kas sier Van der Wereld verzekerde, dat daaraan is gewerkt. KOUDEKERK Geboren Pe trus J A zn v J N Lek en M A A Akerboom; Remko A zn v R A Lammers en L A van Burik. Ondertrouwd: H Schurink en F Vonk; M Kwakernaak en C C Scherpenzeel. HAZERSWOUDE Gistermiddag maakten de wethouders van Ha zerswoude kennis met de nieuwe burgemeester, de heer J. ten Heu velhof. Dc kennismaking verliep allerhartelijkst. Op de foto v.i.n.r.: Secretaris J. M. Verlare, het echt paar Ten Heuvelhof en de wet houders Van Rijn en Van der Werf. LEIDEN Gisteravond omstreeks half zeven is de 59-jarige me vrouw C. G. van Proosdij-van Doorn van het Burgemeester Brugplein in Leiderdorp omgekomen by een brand in de nog niet bewoonde flat woning Apollolaan 7. in Leiden-Zuidwest. Zij hielp haar schoonzoon, de 31-jarige J. van der Putten, met het schoonmaken van de koop flat. Daarby is eén vluchtige stof gebruikt, waarvan de samenstelling nog wordt onderzocht. Deze vloeistof bevond zich in een emmer. Waarschijnlijk door het vuur van een in de keuken brandend oliestel letje, waarop koffie werd gewarmd, zijn de vluchtige gassen uit de emmer ontploft, waarna brand ontstond in de nog volkomen lege flat. Toen de brandweer arriveerde, lag het nog brandende stoffelijk overschot van de vrouw op het balkon. Ook de schoon zoon was hier aanwezig hij had brandwonden aan hoofd en handen alsmede een te hulp gesnelde EHBO-ar. Het politie-onderzoek heeft uitge wezen, dat er geen kwaadwilligheid in het spel was. In het gerechtelijk laboratorium wordt momenteel nage gaan, welke vloeistof werd gebruikt alleen het hengsel van de emmer was nog intact. ALPHEN In gebouw Vreugde oord is er morgenavond een ruil beurs voor kinderen van 7 tot 8 uur en voor ouderen van 7 tot 10 uur. HAZERSWOUDE De christen- vrouwenbond houdt vrijdagavond 17 april een vergadering achter de gé- reformeerde kerk. Het programma wordt verzorgd door de Ned. Chr. Reisvereniging. Het vuur had in de flatwoning zo hevig om zich heen gegrepen, dat de brandweer de schade op rond f 10.000 schat. Zo waren deuren verbrand en leidingen gesmolten. De woning was nog niet op het gas- en waterleiding net aangesloten. OEGSTGEEST Met i druk aan de heer Josten, 1 van de stichting Dagverblyvj Gehandicapten voor Leiden e ving, opende burgemeester 1 van Eijsinga het tweede dag op de Prins Hendriklaan 2 t geest. De heer Josten zei. dat de sj enige tijd geleden uit nood a ren omdat een grote groep ji sen gehandicapten op korte I onderdak geboden moest Deze groep is namelijk min 30°/o arbeidsgeschikt en daj 30°/o een vereiste is voor pla® de Leidse Werkplaats, is mensen een andere oplossing T Burgemeester Eysinga, diej eerste dagverblijf had geopea vooral op de belangrijkheid! afnemen van de familiezorg* Het huis bestaat uit acht! ruimten waarvan er twee tijl gebruik zijn voor een tiental! Onder leiding van een aarf sters bestaan de dagelijks! zaamheden van de geharl hoofdzakelijk uit handenartf kenen en schilderen. Het verdiepingen bestaande plaats aan maximaal 70 kiii ALPHEN In de Hervormde kerk aan de Oudshoornseweg gaf het zangkoor van de Ned. Prot. Bond in samenwerking met het jeugd- en kinderkoor gisteravond een uitvoering. Het feit, dat men sedert een- jaar in de heer K. de Rooy een nieuwe dirigent heeft, betekende blijkbaar een goede sti mulans. Het gemengd koor zong eerst. Het telt 35 leden, van wie slechts acht heren, maar dit bleek door de opstelling geen ernstig be zwaar. Men begon met „Gebed", daarna HAZERSWOUDE - De KVP hield gisteravond in het Michelshuis haar algemene jaarvergadering. De heer J. van Nierop werd tot voorzitter van de afdeling gekozen, terwijl de heren J. P. M. Kempen, N. v. d. Laar, IJ. Kuijper en mej. M. Broutigam tot nieuw bestuurslid werden gekozen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental tot 231 is gedaald; een vermindering van 50 leden. Bij de rondvraag merkte de heer A. M. Menken op, dat bij de Statenver kiezingen verscheidene ingezetenen geen oproep hadden ontvangen om te komen stemmen. Deze kwestie zal door de KVP-raadsfractie naar voren worden gebracht. De KVP staat op het standpunt, dat bij de verkiezing van wethouders voor de nieuwe zit tingsperiode in de eerste plaats naar capaciteiten en de tijd, die eventuele kandidaten bezitten, moet worden ge keken. Het lid zijn van de KVP komt op de tweede plaats. Ook de woningbouw kwam uitge breid ter sprake. De heer J. Mi Wes- selingh wees op het streekplan van 1966. waartegen Hazerswoude tot zijn verwondering geen bezwaren had aangetekend. In 1968 ging 4°/« van de woningen naar inwoners van Hazers woude; de overige 96°/o naar personen uit andere gemeenten. VU de VEENSTREEK WOUBRUGGE De collecte ten bate van Simavi heeft f392,50 op gebracht. WOUBRUGGE Geboren- Jan L zn v C G van Klaveren en J J Verhagen; Odette E M dr v C H van Kampen en G M Straathof. KOUDEKERK Sinds zater dagmorgen staat in het plant soen voor het gemeentehuis een zonnewijzer te schitteren. Het is een cadeau van de firma Grootstad uit Nootdorp, die deze wijzer bij het ingebruiknemen van het gemeentehuis op 10 januari van dit jaar had toege zegd. Deze firma gaat binnen kort voor de gemeente in het plan Dorp-Oost 3 huizen bou wen. het „Ave verum", beide zart. Het eerste optreden i gesloten met „Te deuim lai van Morley, waarvan de: was aangeboden bij het j van ihet koor door dirigent j Vliet. Deze begeleidde d een van de hoogtepunten avond, op het kerkorgel. Hierna kwam het je| twimtig stemmen. Een le schaafd zingend groepje. Ij noten van het mooie liedjf sen, geeft elkaar een hanfi vooral in deze tijd, sterk j[l en een goede soliste in |J deed 'horen. Een gave vi kreeg ook het bekende „Gl(J ry, Halleluja". Het kinderkoor, ook twi I den, van wie slecht® tweei *- zong heel zuiver, zij -het Lp mig, een viertal nummersiy bekende „Stil maar, wac alles wordt, nieuw". Dit bracht voor het eerst de:Qn van de aanwezigen op el^n Nada.t de drie koren zic'ek laten horen, volgde een st< zo door een van de leder iet de Haandie een solo v< ie foon speelde: Roses of Pic ab Wood. De dirigent begeli °n de piano. Toen kwamen d<'e" ren nogmaals. Eerst de 'hj met een zestal vlotte liei vei kennelijk plezier gezong 1 weer het jeugdkoor in mers, waarvan een Frans gels en twee Duits. De f Rooy begeleidde hierbij „Sag beimi abschied leisfë" deed het heel goed. Ten slotte nog weer he 6 de koor in vier nummers of meer bekend. We no< twaalf rovers", waarbij v. d. Veer een goede bas En „Ich bin nur ein armeiTl geséll" vormde een goed van deze avond. Vermelde dat een van de leden, Emond. verscheidende li« kwaam aan de piano beg tjes HAZERSWOUDE jan de Ruiter (aspirant) Korver (pupil) hebben jtar: diging ontvangen binneijij te nemen aan de nation pioenschappen tafeltenni- jeugd. Zaterdagmiddag hui. gint de zeskamp om heiov. pioensohap van de heren ti in de gymnastiekzaal school aan de Dorpsstraa ALPHEN Gistermlfs'* brandweer uitgerukt, hoge gras en struikgewi18 Industrieweg in brand *fcuis Verscheidene bedrijfsgebèt u van Stokvis, werden bed n men was het vuur zeer hei ter. b( HE (.eer sen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4