jVIEUWE TEGENSLAG yOOR ASTRONAUTEN Commentaren Genoeg zuurstof en energie bij landing Vechtpartijen in raad Vlaardingen Snelheid verhoogd Crita) Het Kwartet Orkaan bij landingsgebied Stille Oceaan Alarm in Apollo: te veel koolzuuigas apollo 13 Vragen SALT ankoverval in Amstelveen w Spreekkoor: ENCK moorcl Prinses en prins in Tokio W clenscha Uitdaging Sow jet-marine houdt grote oefeningen ecoratief en )raktisch zo'n bon I HET WEER Groeizaam Lente stroomt binnen krant van formaat lieuwe Leidse Courant Woensdag 15 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen [Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" bofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. f 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur maanlander stuwt commando-capsule Dit kaartje geeft de baan aan. die de Apollo-13 beschrijft rond de maan op de terugweg naar de aarde. J^E kritieke toestand aan boord van de Apollo-13 heeft opnieuw de vraag doen reizen, of het in het hui dige stadium van experimenten wel verantwoord is, mensen langdurig in de ruimte te doen verblijven. Ook de zin van reizen naar de maan, waarvan het wetenschappelijk resul taat meer betrekkelijk is en in geen verhouding staat tot de enorme pres taties die ervoor geleverd moeten worden, is weer in discussie. Van de veilige terugkeer van de drie in groot gevaar verkerende astronau ten zal afhangen, in welke mate men terughoudender wordt bij de ruimte vaart, die nog altijd karaktertrekken van een wedloop vertoont. Itr afsluiting van haar bezoek wde provincie Overijssel in kader van de 25ste herden- *.<7 van de bevrijding was IfUngin Juliana gisteren, in de Vfnghal in Berkum, waar zes- pderd kinderen deelnamen aan It creativiteitsspel van het zg. je-feest. Hier de vorstin te mden van de jeugd. STERDAM Gisteravond is ewapende bankoverval gepleegd !t bijkantoor van de spaarbank nstelveen. Het geroofde bedrag bekendgemaakt. i de overvaller zijn slag sloeg geen publiek in de hal van de die op dinsdag ook 's avonds is ld. De man bedreigde de twee leelsleden met een pistool en jeld in briefjes van duizend. Vragen over futen bij giro rbij enker raktij! ring HAAG Het Tweede-Ka- mevrouw Brautigam (soc) ninister Bakker vragen gesteld fouten die de laatste tijd ge- I zijn bij de automatische over gingen van de postgiro naar de omroepbijdragen. 'erzoekt „vriendelijk maar wel rERSC(i rï0ze dienst de talrijke te beantwoorden, indien te lling van abusievelijk overge- bedragen, niet mogelijk Is. HOUSTON Aan het eind van hun terugreis naar de aarde hangt het leven van de Ameri kaanse ruimtereizigers af van drie kleine batterijen. Ze vormen na het afstoten van de maanlan der bij de nadering van de aard- sed ampkring de enige energie bron in het commandoschip. Zonder deze batterijen is er geen stroom voor de voorzieningen van de j belangrijkste levensbehoeften in de 'defecte Apollo-cabine en voor de vi- i tale richtingscomputer Als zich in het verleden een onge- I luk met de batterijen voordeed, kon den deze worden opgeladen door de I elektrische generatoren in de Odys- I seus, die nu door een explosie buiten werking zijn. 1 Gewoonlijk zijn de drie batterijen bij terugkeer in de dampkring volle dig geladen en is er ook meer dan voldoende zuurstof. De batterijen kunnen voldoende energie leveren tijdens de twintig minuten durende terugkeermanoeuvre. Radio Daarna hebben ze nog genoeg ver mogen over om de radio-installatie 72 uur in werking te houden. Dit kan van belang zijn als de capsule in een afgelegen gebied landt. Ovei^~de zuurstofreserves maakt men zich nog minder zorgen. In het interieur van de Odysseus is voldoen de reserve aan zuurstof aanwezig voor vijftien uur per persoon. Nu sparen de astronauten zuurstof en energie uit door die te betrekken uit de maansloep, die wegens het ont breken van een hitteschild niet door de aardse dampkring kan. Bovendien beschikken de astronau ten nog over de zuurstofflesscn van de maanpakken, waarmee hel drietal zich enkele uren in leven moet kun nen houden. Mevrouw Marilpu Lovell. echt genote van Apollo-commandant James Lovell. in gesprek met de ruimlevaartarts Charles Berry in het centrum te Houston. HOUSTON Geplaagd door voortdurende technische moei lijkheden en met een orkaan in het landingsgebied in het voor uitzicht, koersen drie astronau ten met verhoogde snelheid naar de aaéde. Die hogere snelheid werd vanmor gen rond half vier bereikt door de daaltrapmotor van de maansloep ge durende vier minuten te laten wer ken. Deze kritieke manoeuvre werd een half uur nadat het ruimtevoer tuig achter de maan vandaan was gekomen, uitgevoerd. Als de motor niet had gewerkt, had de landing niet in de Stille Oceaan lussen Samoa en Nieuw-Zeeland, maar in de Indische Oceaan moeten gebeuren. Aangezien daar geen ber- gingsvloot is, heeft men met succes dus een koerscorrectie uitgevoerd. Overigens is het vrij zeker dat er nóg een correctie moet worden uitge voerd. De weersomstandigheden in het landingsgebied in de Stille Oceaan worden met het uur slechter. Er zou zelfs een zware tropische storm op til rziin. Vannacht werd aan boord van het ruimteschip, waarin soms schokken worden gevoeld, koolzuurgasalarm geven. Er vormde zich namelijk kool zuurgas in hun cabine. De Apollo-13 heeft zuiveringsmid delen van de lucht aan boord. Maar deze bevinden zich in de commando cabine (Odysseus) die niet functio neert. De middelen in de kleine maan lander (Aquarius) zijn niet voldoende om de lucht te zuiveren. De astronau ten kregen opdracht een reservevat met het luchtzuiveringsmiddel met kleefband te bevestigen aan het lucht- systeem van de Aquarius. Nadat dit euvel verholpen scheen, gaf Houston aan de ruimtereizigers de raad goed uit te rusten om in con ditie te zijn voor het verrichten van de handelingen bij het binnengaan van de aardse dampkring. Het besluit van het NASA-vlucht- leidingscentrum in Houston om in de Stille Oceaan te landen, kwam gister avond nadat in de nacht van maan dag op dinsdag een ontploffing in het voortstuwingsgedeelte de zuurstof- en elektriciteitsvoorzieningen in de Odys seus had lam gelegd. Commandant Lovell en maan- sloeppiloot Haise schakelden onmid dellijk na het gebeurde over op de stroombron uit de Aquariu3, om later zelf in de maanlander plaats te ne men. Invaller Jack Swigert bleef alleen achter in de donkere commandocabi ne, om de combinatie in een regelma tige tolbeweging te manoeuvreren. Dit om oververhitting door de zon aan een kant te voorkomen. Omstreeks h< t moment van de ont steking van de daaltrapmotor was nog genoeg zuurstof, water en elek triciteit aanwezig om de terugreis naar de aarde te voltooier^ Er was zelfs, volgens NASA. nog voor vijftig uur zuurstof over. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de def tige raadzaal in Vlaardingen is het gisteravond tot wild-west- taferelen gekomen toen jongeren demonstreerden voor sluiting van we Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek, waar maandagavond een gevaar lijke gifbrand woedde. Dat ge beurde toen de raad de nota- Fibbe over de Rijnmondstruc tuur behandelde. Terwijl ongeveer dertig proteste rende jongelui in spreekkoren ..ENCK TOKIO Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren in Tokio aangeko men voor een tiendaags bezoek aan Japan. Zij zullen onder moer de Ex- po-tentoonstelling in Osaka bezoeken. De Japanse kroonprins Akihito en prinses Mitsjiko nodigden het paar gisteren uit voor de lunch. Ondertussen heelt de Apollo-13 missie, die door het niet-doorgaan van de landing op de maan geheel is mislukt, toch nog vruchten afgewor pen voor de wetenschap. Vannacht om tien minuten over twee sloeg na melijk de uitgebrande derde trap van de Saturnus raket de Saturn IVB met een snelheid van onge veer tienduizend kilometer per uur op de maan te pletter. De seismometer, die de Apollo-12 bemanning op de maan had achter gelaten registreerde de klap, waar door waardevolle gegevens over de maankorts aan dc aarde worden doorgeseind. Vluchtsimulator De astronauten voor de Apollo-14 bootsen alle te nemen maoeuvres van de Apollo-13 na in een vlucht simula tor in het ruimtevaartcentrum in Houston. Met behulp van computers worden de bewegingen van de Apol- lo-13 geanalyseerd en de gemaakte berekeningen naar Aquarius gezon den. Het uitvallen van de stroomvoor ziening is er immers de oorzaak van dat de ruimtevaarders niet meer kun nen beschikken over vluchtinfor- maties uit hun eigen rekenmachines aan boord. De ingrijpende beperkin gen in het gebruik van elektriciteit hebben de astronauten onder meer genoodzaakt een radioantenne voor het onderhouden van het contact met Houston, uit te schakelen. dicht. ENCK moord" riepen, sprong cén van hen van de publieke tribune in de ongeveer drie meter lager gele- gen raadszaal. Hij wist een tafelmi crofoon tc bemachtigen en enkele kreten de zaal in te slingeren. Enkele raadsleden namen deze bru tale wijze van optreden niet en gin gen op de vuist. Er ontstond een com plete vechtpartij, waarbij de jonge man èn de verhitte raadsleden rake klappen uitdeelden. Met vereende krachten werd de ordeverstoorder de zaal uitgewerkt. Intussen gooiden zijn aanhangers op de publieke tribune stenen kopjes naar beneden. Niemand werd daarbij geraakt. De rust op de tribune was na dit incident echter niet teruggekeerd. De aanwezige rechercheur s'aagde er niet in. de verhitte gemoederen van de jongelui, merendeels afkomstig uit de kunstenaarsvereniging VL '65. te bedaren. Op last van de burgemeester werd politieversterking ingeroepen om de publieke tribune te ontruimen. ARRESTATIES Al snel waren vijf agenten aanwe zig, maar de jongelui lieten zich niet gewillig meevoeren. Toen het geduld van de autoriteiten op was, werden de demonstranten aan armen, benen en haren naar buiten gesleept. De politie arresteerde vier oproer kraaiers. Na verhoor op het politiebu reau werden zij weer vrijgelaten Er zouden meer acties van deze Vlaardingse jongeren op komst zijn als protest tegen het uitblijven van veiligheidsmaatregelen tegen de ENCK. Het voornaamste verwijt van de jongeren was, dat de gemeente raad „de moed had uitvoerig te dis- cussien over Rijnmond, terwijl dui zenden mensen de kans lopen vergif tigd te worden." In de raadsvergadering van gister avond werd met geen woord gerept over de gifbrand bij de ENCK. T^E tegenslag inct de Apollo-13 zal ongetwijfeld invloed hebben op de besprekingen over beperking van strategische wapens (SALT), die mor gen tussen Rusland en Amerika te Wenen worden hervat. Amerika zal minder dan voorheen de neiging hebben ervan uit tc gaan, dat bet op allerlei terreinen een voor sprong op de Russen heeft. Het zal misschien meer oog voor de werke lijkheid hebben. Dit is nodig, ook al omdat in het Kremlin geen eenstemmigheid heerst over de wenselijkheid van een ak koord. De vrees voor omsingeling leeft hij de militaire leiders nog sterk. J^E Franse journalist Scrvan- Schreiber. die onlangs in de poli tiek is gegaan, heeft er nooit een ge heim van gemaakt, dat hij de Ameri kaanse invloed in Europa als een be dreiging ziet. Hij schreef er zelfs een boek over. Hij heeft nu ook ontdekt, dat dc echte leiders in Griekenland dc inlichtin gendienst en de strijdkrachten van .Amerika zijn. Daarom moet deze wor tel van het probleem worden aange vallen, en niet de uiterlijke schijn. Servan-Schreibcr maakt de indruk, nu ook langs de Griekse omweg ten strijde te willen trekken tegen de „Amerikaanse uildaging" (de titel van zijn boek). MOSKOU In Moskou is gisteren bekendgemaakt, dat in april en mei grootscheepse Russische manoeuvres worden gehouden in de Middellandse Zee, de Zwarte Zee. de Oostzee, de Atlantische en de Stille Oceaan. Volgens het Russische legerblad Rode Ster is sprake van het unieke feit, dat de Russische vlootstrijd- krachten in de Atlantische en Stille Oceaan gaan opereren op basis van een enkel oefenplan. Volgens het blad zouden de komende oefeningen sterk verschillen van wat de Russische ma rine tot nu toe ooit heeft gedaan. :U,kny>£- 'tv GrtAT/S <xU u. IMK aJbeaikkjx- opfuft"! Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel - r- - ïfiïHH I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam - elszal iaarli LND! 'PIJ -tstzeqel is niet nodig als u op de envelop schrijft: We Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Weinigen zijn verstandig, maar iedereen kan proberen het te zijn. DE BOISSON „Uw balletje bleef er naast lig gen. Ik heb hem er in geslagen." DE BILT In'het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Matige wind tussen zuid en zuidwest. lest hogere tem peraturen dan vandaag. DE BILT Er kwam gisteren boven ons land veel bewolking voor, die met noordelijke win den werd aangevoerd. De mid- dagtemperaturen werden dan ook niet hoger dan 6 tot 9 gra den. Deze noordelijke stroming werd in stand gehouden door een rug van hoge druk boven de Noordzee en een lagerukgebied boven Oost-Europa. Vanmorgen nam de bewolking weer toe als gevolg van het bin nendringen van zachtere en vochtiger lucht van oceanische oorsprong. Het ziet er naar uit. dat wij ons het komend etmaal in deze luchtsoort zullen bevin den. De kansen op wat regen zijn niet geheel te verwaarlozen, aangezien kleine storingen langs een front boven de Britse eilan den naar het noordoosten zullen trekken en daarbij tijdelijk enige invloed hebben op 'net weer in onze omgeving. Aantal uren zon: 3-10; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar), stij gend. Hoog Water 16 april Rotterdam le getij 0.54; 2e getij 13.52; Vlissingen le getij 10.37; 2e getij 23.05; Willem stad le getij 1.47; 2e getij 14.27. Zon en maan 16 april zon op 5.42. onder 19.39; maan op 13.53 onder 4.09 21 april VM LIET HEEFT dit voorjaar uitzonderlijk lang geduurd, maar na een zwak warmtefrontje dat vandaag passeerde, stroomt dc lente binnen. Er wordt warme en vochtige lucht aangevoerd, waarin morgen het kwik al tot 14 a 16 graden kan stijgen, mogelijk in de daarop volgende dagen in de middag tot nog een iels hogere waarde. Tevens is deze luchtstroom zeer groeizaam, zodat cr in de komende dagen '>ok in de natuur snel en veel gaat veranderen. HO GEEN RISICO Wacht niet langer, boek nu uw reis bij REISBUREAU BEUK, Xw.Beestenmarkt 19. Leiden, tel. 32700

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1