Rampenorganisaties waren in staat van paraatheid Wijkverpleegsters vragen betere pensioenregeling Nieuwe troepenvermindering in vooruitzicht gesteld )or Nixon contra militaire adviseurs Israël van marteling beticht DEMONSTRATIE IN DEN BOSCH Geen vlammen te zien Scheepvaart uren stil FFEl IJDl W D Staking bij KLM- motorenafdeling Tuinders gaan over op aardgas Overspannen man gijzelt vrouw en vier kinderen Cursusgeld bij leerlingwezen afgeschaft Vrouw op slag dood op overweg Aehenbaeh tocli £een kandidaat 'PRl i DINSDAG 14 APRIL 1970 Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. Het terrein van de ENCK was vanaf het ogenblik dat de brand [uitbrak voor ieder gesloten. Niet r van de brand stonden zieken wagens klaar om zonodig ge- <nden te kunnen vervoeren. [Intussen stegen uit de brandende grote wolken gevaarlijke tlgassen omhoog. (Vervolg van pagina 1) VLAARDINGEN In de ge meenten ten zuiden van de Nieuwe Waterweg waren de burgerlijke rampenorganisaties in staat van paraatheid gebracht. Rijnmond was gealanneerd en ook de rampenbrigade van Zuid- Holland werd paraat gehouden. Gelukkig behoefde niemand in actie te komen. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg was gedurende en kele uren gestremd, omdat de gassen in dichte concentraties over de rivier dreven. Boven land waren de verstik kende dampen verdund. Ook het ver keer in het Botlekgebied ondervond moeilijkheden, evenals het goederen verkeer van de Spoorwegen tussen Pernis en Rotterdam. Het terrein van de brand was her metisch afgesloten. Niemand mocht de plaats des onheils betreden, het geen aanvankelijk aanleiding gaf tot wilde geruchten. Bij de blussings- werkzaamheden liepen twee mensen lichte verwondingen op. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen waren op het terrein van de brand aanwezig, evenals burge meester Roelfsema van Schiedam en diens collega Groot Enzerink van Maasland. OM ACHT UUR De ontleding van de kunstmeststof fen werd even na acht uur ontdekt. Onmiddellijk greep de bedrijfsbrand weer van de ENCK in. Al snel werd de hulp van de Vlaardingse brand weer ingeroepen. Deze sloeg groot alarm. Met ongeveer zeventig man werd de brand, waarbij geen vlammen te zien waren, bestreden. Per uur werd drie honderd ton water op de smeu lende massa gespoten. Een te hulp geroepen blusboot uit Rotterdam kon vanwege het dreigende gevaar aan vankelijk niets uitrichten. Later was de boot tot werkloosheid gedoemd, omdat de brandweer de massa volle dig onder controle had. Over de oorzaak van de brand kon de directie van de ENCK geen mede delingen doen. Er zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. Direc teur G. Valkier zei gisteravond: „Bij de grote brand van Delta-Chemie (onderdeel van de ENCK red.) konden we niet onmiddellijk afdoen de maatregelen treffen, omdat we Een agent ivaarschuwt de bewo ners: ramen en deuren dicht, waak vlammen uit geen ervaring hadden. Nu wisten we precies wat we moesten doen." HENGMEST De chemische ontleding van de kunstmeststoffen ontstond in één van de twintig boxen op het terrein van de ENCK. Hierin lag duizend ton mengmest opgeslagen met een waar de van 300.000 gulden. De brandweer slaagde erin het vuur tot één box te beperken. Was de omvang van de rookontwikkeling groter geweest, dan waren de gevolgen niet te overzien A^ASHINGTON President kon heeft besloten donderdag jizijn persconferentie een nieu- 3 Amerikaanse troepenvermin- fing in Vietnam aan te kondi- [i en daarmee tegen het advies i zijn hoogste militaire raad- |ers in te gaan. Ijt is uit betrouwbare kringen in I hington vernomen. Men verwacht j ring nog twee maanden uitstelt om de militaire ontwikkelingen te kunnen analyseren. Voor het eerst sedert vier maanden is de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon gisteren het doelwit geweest van een vijandelijke raketaanval. Er vie len drie raketten op de stad. Er zou den vijf gewonden zijn. De regering in Phnom Penh heeft I troepenvermindering van 50.000 k militairen, onder leiding van de bitter van de chefs van staven, feraal Earle Wheeler, hebben bij [president hun bezorgdheid geuit F de toegenomen militaire activi- Ivan de tegenstanders op het In- f-ninese schiereiland. Hier stegen verliescijfers aan geallieerde leant feeweek scherp. militairen willen dat de presi- een verdere troepenvermindc- (Van t correspondent) AMSTERDAM Ongeveer 300 van de 400 personeelsleden van de moto renafdeling van de KLM hebben gis teren op Schiphol het werk neerge legd om te discussiëren over de func tie-indeling en de werkclassificatie, waarmee zij niet langer tevreden zijn. besloten eerst de Vietcong van Cam- bodjaans grondgebied te verjagen voor zij belangrijke politieke wijzi gingen zal invoeren. Uit een onderzoek zou zijn geble ken dat het volk voor het uitroepen van de republiek is. Hierover is nog geen definitieve beslissing genomen. Burgemeester Oostburg uit Tweede Kamer DEN HAAG De heer A. Schip per (soc.) zal in verband met zijn be noeming tot burgemeester van de nieuwe gemeente Oostburg (Zeeuws- Vlaanderen) de Tweede Kamer ver laten. Zijn opvolgster is mevrouw M. Epema - Brugman uit Puttershoek. Zij is lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en studeert econo mie. geweest. Datzelfde geldt in geval de wind uit tegenovergestelde richting had gewaaid. Dan was de situatie voor enkele Vlaardingse woonwijken zeer gevaarlijk geweest. Het was niet de eerste keer dat het Botlekgebied werd opgeschrikt door een brand met dergelijke verstrek kende gevolgen. De vuurzee bij Del ta-Chemie in 1963 veroorzaakte grote opschudding in Vlaardingen, omdat toen prikkelende gaspluimen in de woonwijken neersloegen. Gisteravond liepen de bewoners aan de overkant van de rivier groot gevaar. Kort geding fruitschade ROTTERDAM Opnieuw heeft maandag het kort geding tussen de familie Uithol van de hoeve „Time is money" aan de Bredeweg in Wad- dinxveen en dertien tuinders uit Ze venhuizen voor de rechtbank gediend. De gemeentegrens loopt over de Bre deweg). De familie Uithol, die een fruitte- lersbedrijf heeft, diende in maart een aanklacht in tegen de tuinders, die hun bedrijf sinds 1962 uitoefenen op stookteelt aan de overkant van de Bredeweg. Veel schade wordt door de stookteelt op zware olie toege bracht aan het fruit van de hoeve Time is money. Een onderzoek van het Instituut voor Plantenziektenkundig onderzoek heeft uitgewezen dat roet- en rook gassen de vruchten aantasten. De schade die de fruitteler leed, bedroeg in 1962 nog ƒ7000; in 1968 was dit bedrag reeds gestegen tot 28.000. Voor de rechtbank bleek maandag dat de tuinders bereid zijn op aard gas over te gaan, wat een duidelijke vermindering van roet en rookgassen met zich brengt. Met deze overscha keling is een bedrag gemoeid van drie tot vier ton. President van de rechtbank mr. J. G. L. Reuder, noemde dit een mooi gebaar en stelde de tuinders voor de schade aan het fruit over dit jaar en 1969 te betalen. Waarmee beide raadslieden akkoord konden gaan. Voor de voorgaande jaren zou een fi nale kwijting kunnen worden gege ven. De schade zou moeten worden vastgesteld door drie fruit-deskundi- gen. Op grond van dit onderzoek is de zaak voorlopig aangehouden. Wel werd vastgesteld dat de tuin ders na de bestaande tomatenoogst met de overschakeling op aardgas kunnen beginnen. Begin augustus zouden zij hiermee gereed kunnen zijn. Blijven er twee knelpunten over: de apparatuur van de Gasunie en de bouw van een nieuw station waarvoor een bouwvergunning nodig is van de gemeente Moerkapelle. Tot dat deze moeilijkheden zijn opgelost, zijn de tuinders bereid vanaf 1 augustus over te gaan op lichte olie. CASTLEFORD In het Engelse plaatsje Castleford houdt sinds gis teravond een overspannen man, ge wapend met een geweer, zijn vrouw en vier kinderen als gijzelaars vast. De p>olitie heeft intussen een hecht kordon om het huis gelegd. Een van de agenten, die het huis te dicht was genaderd, werd door de 32-jarige Willem Atkinson in het oog gescho ten. De man stuurde later een dochter tje naar buiten om snoepgoed voor de kinderen en een fles melk voor hem te halen. Hij dreigde echter dat als zij niet terug zou komen er iets met haar moeder en haar zusje en broer tjes zou gebeuren. De politie kon niets anders doen dan het meisje weer terug te laten keren. Het beleg duurt intussen nog voort. Enorme konietenwolk ontdekt boven VS WASHINGTON Begin april heeft een kunstmaan van de Nasa rond de komeet Bennet een enorme wolk waterstofgas geregistreerd, die vanaf de aarde onzichtbaar is. De ko meet verscheen eind maart boven de VS. De gaswolk is ongeveer 13 mil joen kilometer in doorsnee en het grootste hemellichaam, draaiend om de zon dat ooit is waargenomen. Het bestaan van grote hoeveelhe den waterstofgas rond kometen was in januari ontdekt door een andere kunstmaan. Aangenomen wordt dat dergelijke waterstofwolken voor ko meten even karakteristiek zijn als hun kern. coma en staart. Nederlander in België gearresteerd BRUSSEL De 32-jarige Neder lander H. T.. die in Luik woont, is gisteren gearresteerd, nadat hij zon dag had geprobeerd zijn Belgische echtgenote te wurgen. Eerder had hij haar al met een mes bedreigd. Terwijl juist buiten de zuid westelijke bebouwing van Vlaar dingen de kunstmestbrand zijn atmosfeer-verwoestend werk deed, beschilderden verontruste inwoners het historische Vlaar dingse stadhuis met doodskoppen en de letters ENCK. DEN HAAG De cursusgelden voor algemeen en op het beroep ge richt onderwijs aan de lagere tech nische scholen en de huishoud- en nijverheidsscholen worden ingaande het cursusjaar 1969/1970 afgeschaft. Dit geldt alleen voor leerlingen die gedurende dat cursusjaar tevens deelnemen of hebben deelgenomen aan een opleiding in het kader van het leerlingwezen en op 1 augustus 1969 nog geen achttien jaar waren. Daarentegen zal het cursusgeld voor huishoud- en nijverheidsscholen met ingang van het cursusjaar 1970/1971 voor een leerling die op 1 augustus 1970 achttien jaar of ouder is, worden verhoogd tot ƒ0,75 (thans ƒ0,30) per les tot een maximum van 150 (thans 60) per cursusjaar. De 22-jarige onderwijzer Ferdi van Someren van de Farcius- school in Den Helderdie gister middag naar Indonesië vertrok om daar vier jaar les te geven, wachtte een verrassing op Schip hol: de leerlingen van zijn klas, waarvan hij reeds in Den Helder afscheid had genomen, kwamen hun populaire meester uitgeleide doen. AMMAN In Israëlische ge vangenissen worden de gedeti neerden gemarteld. Deze beschuldiging sprak de acht tienjarige Arabische student Joessoef Mohammed, die 25 maanden heeft doorgebracht in een Israëlisch gevan genkamp en onlangs op vrije voeten is gesteld, uit tegen vertegenwoordi gers van het Internationale Rode Kruis, bij zijn aankomst in Jordanië. Naar hij zei werd de student An war Jaber, die met hem zat opgeslo ten in een kamp voor politieke ge vangenen, zelfs doodgemarteld Hij verklaarde tevens dat 25 mede- i gevangenen in Jenin gek waren ge- j worden of tuberculose hadden opge- i lopen als gevolg van de martelingen. Een Libanese functionaris beweert dat het Internationale Rode Kruis een vertrouwelijk rapport heeft opge- j steld over de martelingen van Ara- bische gevangenen in Israëlische j kampen. UTRECHT Op een met knipper lichten beveiligde overweg is gister middag de 29-jarige mevrouw A. van Mu3'senberg-Woudwijk, moeder van twee kinderen met haar auto tegen een passerende trein gereden. Zij was vrijwel op slag dood. GOUDEN BEVRIJDINGSDAG FLORIJNEN Geslagen in 21,6 karnat* munt- goud. Ter herinnering; aan 25 Jaar bevrijding, tevens ter gelegenheid van de verjaardag van onze Ko ningin. Deze gouden florijn- stukken zijn de eerste die tijdens de regering 1000 Fl. 3 0 90 Prijzen INCLUSIEF I Levering binnen 14 d Te bestellen bij banken, juwcl en rechtstreeks bU DE ORANJE MUNT VOORBURG Waulhofflaau 7 - Tel. 070 - 87 06 02* DEN BOSCH Ruim duizend wijkverpleegsters en andere ver pleegkundigen in de maatschappelijke gezondheidszorg hebben gis teren in Den Bosch een demonstratieve bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen hun pensioenregeling.' Hel huidige opbouwpensioen in de maatschappelijke gezondheidszorg is niet waardevast, het bereikt het so ciaal minimumloon lang niet en gaat bovendien al op zestigjarige leeftijd in, zodat de gepensioneerden nog vijf jaar lang aow-, ziekenfonds- en an dere premies moeten betalen. Op de demonstratieve vergadering noemde mejuffrouw C. F. A. Ma- quiné bestuurslid van de sectie maat schappelijke gezondheidszorg van de federatie van verenigingen op die ge bied, de pensioenen karig, armoedig en onleefbaar. Mejuffrouw M. Lught, verpleegster, schatte het totaal aantal verpleeg kundigen in deze sector op 8000. Voor de verbetering van hun pensioenrech ten zou een extra subsidie van twee miljoen gulden nodig zijn. Zij schetste uitvoerig wat er zou gebeuren als de maatschappelijke ge zondheidszorg door gebrek aan perso neel zou moeten verdwijnen. Op haar retorische vraag wie dan bijvoorbeeld de jonge moeders moet helpen, thuis in het kraambed en op de consulta tiebureaus, riep dé vergadering mas saal „Roolvink". Minister Roolvink en staatssecreta ris Kruisinga hebben de initiatief neemsters van de bijeenkomst voor een onderhoud uitgenodigd. BONN De Westduitse regering is niet van plan de vrije democraat Ernst Aehenbaeh kandidaat te stellen voor het lidmaatschap van de EEG- commissie, zo heeft regeringswoord voerder Conrad Ahlers gisteren ver klaard. Aehenbaeh kwam plotseling in het nieuws wegens zijn oorlogsverleden, toen Ahlers enige weken geleden be kend maakte, dat hij mogelijk kandi daat zou zijn voor de EEG-commissie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9