UURSTOF OP RANTSOEN iTheodorakis na drie jaar hechtenis op vrije voeten a MAROKKO Astronauten hoorden harde knal Diplomaat smokkelde hasjiesj Kern-onderzeeër van Rusland gezonken? Twee man blijven in maanlander Tot vlak voor landing op aarde Actie tegen VS- rechter Douglas Boete van 2000 voor oud-burgemeester TANGER CASABLANCA AGADIR 10 dagen Tanger Fl. 895.- royal air maroc Geld verduisterd door opvoering van loonpost Voor de Spaanse kust NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DINSDAG M APRIL 1970 Voor het eerst in de Amerikaanse ruimtevaartgeschiedenis verkeert de be manning van een Apollo-capsule in ernstig gevaar. In Houston wordt alles in het werk gesteld om de drie astronauten veilig op aarde te doen landen. Mikis Theodorakis is door het Griekse militaire bewind op vrije voeten gesteld. De componist is gistermiddag in Parijs aangekomen, met de Franse journalist Jean-Jacques Servan-Schreiber, die een groot aandeel had in zijn vrijlating. Theodorakis heeft zijn vrouw en twee kinderen in Griekenland moeten achterlaten. Op de foto: Een lachende Theodorakis verlaat het vliegtuig na aankomst op de luchthaven Le Bourget. (Vervolg van pagina 1) HOUSTON Een keiharde knal kondigde vanmorgen om halfvijf aan dat er iets mis ging in de Apollo-13, die tot honderdduizend kilometer van de maan was genaderd. Onbewogen meldde com mandant Lovell dat hoofd verdeler B was uitgevallen. Twee van de drie brandstofcellen moesten worden uitgeschakeld. Op bevel van Houston trokken Lovell en Haise zich terug in de maanlander, waar de batterijen normaal werkten. Doordat ze de verbindingssluis open lieten staan, kreeg de achtergebleven Swigert voldoende zuurstof. Men maakte zich vanmorgen ern stige zorgen over de hoeveelheid zuurstof. Alleen als er niets meer mis zou gaan en de astronauten erg zuinig met de lucht zouden omspringen, zouden ze genoeg zuurstof hebben om veilig naar de aarde terug te keren. Een ander groot probleem was, dat de Apollo door de ruimte tolde. Hier door was goed contact met de aarde onmogelijk. Bovendien konden de ruimtevaarders erg moeilijk 'hun koers bepalen. Dampkring De ruimtevaarders zullen vermoe delijk in de maanlander blijven tot even voor de binnenkomst vrijdag in de dampkring van de aarde. Dan gaan zij hoogstwaarschijnlijk te rug in de commandomodule. Daar zullen zij de resterende zuurstof en energie in de batterijen gebruiken om te landen. De maanlander, waarvan het leven van de astronauten nu afhangt, is ontworpen voor twee personen, maar hij kan in noodgevallen drie mensen herbergen. Het voertuig is niet ge schikt om in de danmpkring te vlie gen en zal vermoedelijk bij de landing in vlammen opgaan. Over de mogelijke oorzaak van het „ongeluk" van de Apollo zei McDivitt dat het „kennelijk iets hevigs" was. Op de vraag of een meteoriet de oor zaak was, antwoordde McDivitt dat een meteoriet zeker een hevige klap zou kunnen hebben veroorzaakt. Maar hij dacht eerder dat er iets anders misgegaan was. Systemen Het probleem ontstond door een levensgevaarlijk lek in de super- koude zuurstoftank in het commando schip. Dit was kennelijk de bron van de grote energiestoring, waardoor een aantal systemen van het ruimteschip Griekse componist reist naar i'arijjs ra ma weinig nodig om een streep te halen door het succes van de mens de ru mte. Ondanks alle perfectie, rorigc vluchten getoond, is ditmaal :aak uit de hand gelopen. Russen hadden eerder ervaren dat ine onvolkomenheden een ernsti- lerugslag kunnen hebben op ruim- irtprogramma's. Ook de Ameri- [- en weten nu dat hun succes niet elfsprekend is. i de maanlanding moest worden ge leerd is geen ramp. Van belang alleen de veilige terugkeer, t de zuurstofvoorziening in de rerlaten cabine tijdig hersteld dan situatie niet hopeloos. Drama- echter zal deze vlucht (in dub- betekenis) naar de aarde tot het te ogenblik blijven. 0 eodorakis N zieke Theodorakis mocht Grie kenland verlaten om in Parys ezing te zoeken. uielyk wil Athene de geruchten enuwen, dat het de bekende com- ist langzaam aan zijn kwaal wilde ii sterven, heeft zijn vrijlating te maken I de zware straffen die nog maar iele dagen geleden tijdens een laproces werden opgelegd aan te- jstanders van het bewind. Zy leidt Uindacht af. j de Fransman Servan Schreiber, I Theodorakis naar Parys bracht, figen land politieke winst zal boe- 1» valt niet te ontkennen. Waarom niet? PARIJS/ATHENE De Griaekse componist Mikis Theo dorakis is vrij. De 53-jarige ma ker van de muziek ondermeer bij de films „Zorba de Griek" en „Z" heeft drie jaar gevangen ge zeten in Griekenland als staats vijand nummer één tan het ko lonelsbewind. Gistermiddag kwam hij per parti culier vliegtuig aan op de Parijse luchthaven Le Bourget. Daar werd hem een stormachtig welkom bereid benbach ten regering in Bonn is zo verstan dig geweest, de liberale politicus enbach af te voeren als kandi- voor de Europese commissie van !EG. nazi-verleden maakte zyn be- onmogelyk. Niet alleen ikryk (in de oorlog zyn werk- i), maar ook de Beneluxlandcn len bezwaren, ibach is nu alleen nog een pro- voor de Liberale party van mi- van buitenlandse zaken Scheel, ien andere post voor zyn partyge- mofct vinden. WASHINGTON De leider van de republikeinse fractie in de Ameri kaanse senaat, Gerald Ford, heeft verklaard dat nog deze week een re solutie zal worden ingediend om rechter William O. Douglas te verwij deren uit het federale hooggerechts hof. Rechter Douglas, die 31 jaar deel uitmaakt van het hooggerechtshof, is beschuldigd van bijdragen aan publi- katies van Ralf Ginsberg, die betrok ken is geweest bij een zedenkwestie en het aanvaarden van gelden van een stichting die betrokken is met de gokkerswereld. Vice-president Spiro Agnew zei za terdagavond voor de tv dat het tijd. is voor een diepgaand onderzoek naar de opvattingen van Douglas. De aan vallen zouden ook betrekking hebben op een door Douglas geschreven boek, dat volgens Agnew rebellie en revo lutie propageert. ALKMAAR Dc oud-burgemees ter van Alkmaar mr H. J. W. is gis teren door de politierechter veroor deeld tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een boete van twee duizend gulden en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek. Mr. W„ die in verband met de af faire met vervroegd pensioen is ge gaan. was in de nacht van 7 op 8 februari onder invloed in zijn auto na afloop van een feestje, naar huis ge reden. Hij heeft tegen het vonnis ho ger beroep aangetekend. Nieuwe regering in Rliotlesië SALISBURY Premier Ian Smith, wiens Rhodesische front bij de vorige week gehouden verkiezingen alle vijftig „blanke" zetels in het par lement heeft veroverd, heeft gisteren de samenstelling van zijn nieuwe re gering bekendgemaakt. Er is slechts een nieuwe minister, de 55-jarige uit Engeland afkomstige mijneigenaar Roger Hawkins. door meer dan tweehonderd Griekse bannelingen, waaronder de actrice Melina Mercouri, studenten en pers vertegenwoordigers. De vrijlating van de meestercompo- nist, die aan tuberculose lijdt, ge beurde geheel onverwacht. De schrijver Jean-Jac- ques Servan-Schreiber, secretaris-ge neraal van de Franse radicale partij, en hoofdredacteur van L'Express was zaterdag naar Athene gereisd om te praten over het lot van de 34 ver dachten in het Griekse massaproces. Papadopoulos In het geheim heeft hij onderhan deld met regeringsvertegenwoordigers en met premier Papadopoulos zelf. Een officieel Grieks communiqué meldde gisteravond dat de premier heeft toe gestemd omdat Theodorakis met „een van zijn Franse vrienden meeging die zich met zijn verpleging in Frankrijk zal belasten". De minister-president zou om „humanitaire redenen" zijn toestemming hebben gegeven, hoewel de gezondheidstoestand van Theodo rakis de reis niet dringend noodzake lijk maakte, aldus het communiqué. Als voorwaarde voor zijn vrijlating werd opgegeven dat Theodorakis in Frankrijk niet als onderwerp van po litieke uitbuiting wordt gebruikt. Bitter Bij zijn aankomst in Parijs zei de componist dat de vrijheid hem bitter smaakte omdat zijn vrouw en zijn twee kinderen nog in Athene verblij ven en omdat hij zijn „lijdende ka meraden" moest achterlaten. Theodorakis was de voornaamste politieke gevangene van het kolonels regime. Hij is ondermeer afgevaar digde voor de linkse partij in het Griekse parlement geweest. Servan-Schreiber zal eind deze week naar Athene terugkeren om de vrijlating van de Frans-Griekse jour nalist Jean-Starakis, die bij het mas saproces tot 18 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, te bewerkstelligen. Uit vele Europese landen zijn in tussen protesten gerezen tegen de vonnissen in het proces, die variëren van een jaar tot levenslange hechte nis. werden uitgeschakeld en in de cabine een schemering inviel. Onmiddellijk nadat Houston waar schuwde dat er in de Apoliocabine nog maar voor vyftien minuten zuur stof aanwezig was, gingen Lovell en Haise het maanlandingsvaartuig bin- ROME De politie in Rome heeft een aantal sensationele arrestaties verricht in verband met de grootste smokkelaffaire van hasjiesj, die ooit in Italië ontdekt is. Aangehouden werden een Pakis taanse diplomaat, een Westduitse filmster en haar Italiaanse vriend. De diplomaat is de Pakistaanse ambassa deur i n Tunesie, prins Haroen Al Rasjied Abbasi, die ervan wordt ver dacht de leidende figuur in de has- jiesjsmokkel in Italië te zijn. Met hem werden de 27-jarige Duit- j se actrice Roswitha Scherenberg en haar vriend de 28-jarige Italiaanse hippie Adriana Rodini aangehouden. Prins Abbasi beriep zich bij zijn aan houding op zijn diplomatieke on schendbaarheid, maar volgens de po litie geldt dit alleen maar in zijn va derland en in het land waar hij geac crediteerd is. De arrestatie van prins Abbasi is de climax van een reeks van arresta ties, die begonnen met de inval in een botenhuis waar een groot aantal tie ners werd aangetroffen onder invloed van verdovende middelen. Enige dagen later volgde de aan houding van de 24-jarige Westduitse acteur Peter Chatel en de 31-jarige Westduitse actrice Milly Pfaff, die vertelde dat zij de „stuff" van de Pa kistaanse ambassadeur had gekregen. Rechtstreeks naar op elke zaterdaq Per Caravelle Royal Air Maroc in 3 uur van Schiphol via Brussel zonder tussenlanding naar: De snelste wekelijkse dienst naar Marokko alles inbegrepen o.a. luxe hotel (5 sterren). Deze en andere magnifieke inclusive-tours treft U aan in de gratis kleurenbrochure die U echt nu moet aanvragen. Inlichtingen bij Uw reisbureau. Air France, Dam 25, Amsterdam, tel. 225605. Royal Air Maroc, Ad. Maxi. 48-50, 1000 Brussel, tel. 191263. i Bon kw 1 Voor gratis kleurenbrochure en I time table. Royal Air Maroc. Ad. Maxlaan 48/50 1000 Brussel, België I (tel.: 19.12.63 - 19.24.50) j naam I beroep I I straat:. woonplaats DEN BOSCH Uit een eerste on derzoek naar de omvangrijke fraude bij heit bedrijf van Verkade in 's-Her- togenbosch is gebleken dat de betrok ken bureauchef, de 46-jarige H. L„ jarenlang aanzienlijk meer geld voor salarissen heeft gedeclareerd dan in werkelijkheid werd uitbetaald. Het gaat hier om de totaal-loonpost voor ca. 250 man personeel. Hoe groot het totaal verduisterde bedrag is staat nog niet vast. Zoals bekend werd een eerste raming gemaakt van twee mil joen gulden. WASHINGTON Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie is het afgelopen week eind in de Atlantische Oceaan Nu en dan komt weer eens iemand op de gedachte, dat er „iets aan de oers" gedaan moet worden. Dat be tekent, dat er iets onder onze aan dacht moet worden gebracht, dat niet zo vreselijk belangrijk is, maar toch wel leuk om den volke kond te doen. Om het wissewasje wordt het een of ander versierd: de bezichtiging van iets, een gesprek met de hoogste baas of zo, en altijd omringd door een hapje en een drankje. Het Nederlands Zuivelbureau ver zon een wedstrijd in het maken van een kaasfondue door de journalisten, omdat het de vijftigduizendste cur sist op die ochtend de zuivelkeuken hoog boven Kühne en Zoon op de Kneuterdijk zou zien binnenkomen. Het werd mevrouw A. Kunst- Groenier uit Voorschoten, die een taart en een mand zuivel met nog een fles kostelijke wijn om bij de kaas te genieten, met veel hoffelijk heid en goede woorden aangeboden kreeg. Kookredactrices van befaamde ru brieken traden vervolgens in het krijt, waartussen ik me schuchter bewoog, evenals zij gehuld in een fondueschort voor de spatten. Tussen de vrouwen een enkele man, want vader kan het ook. Nou kook ik graag en mijn kaas fondue wordt thuis tot de feestelijk heden gerektnd. Die is overigens nogal rechttoe- rechtaan: kaas, witte wijn, dit alles gedaan in een casserole, royaal met knoflook ingewreven, wat verse pe per en een scheutje kirsch. Maar de tafel stond vol met voor mij fondue-vreemde zaken: papri ka's, bieslook, pieterselie, blikken fruit, bananen, cognac, olijven, ra dijsjes, sinaasappelen, tomaten en waarschijnlijk nog meer. En iedereen maar roeren. De me neer naast me haalde zelfs uit eigen voorraad een fles advocaat te voor schijn en mixte daar geheimzinnig mee. De basisfondue werd ons kant en klaar geleverd. Thuis zou ik met een Fondue scheut kirsch klaar geweest zijn, maar we hadden twintig minuten, en die moesten vol. Na die twintig minuten had ik een klodderige, knoflookriekende, ijl groen van bieslook en rood van pa prika versierde fondue, die ze thuis zouden hebben begroet met een te leurgesteld: „Wat heb je nou ge daan?" Mijn buurvrouw aan de andere kant fluisterde nog, dat banaan on misbaar was, maar de moed was er toen al uit. Nu was onder de deelneemsters ook mevrouw A. Lotgering-Hille- brand, Neerlands oudste (79), popu lairste en actiefste kookster. Ze stond te ver om van af te kij ken en zelfs als dat gelukt was, zo dacht ik, zou ik de geheimzinnige kracht die zij in een pollepel weet te leggen, niet weten te evenaren. Het kampioenschap had ik haar toegedacht. Maar ziet en hoort, wat gebeurt? Een jury, oud-chef-kolï van het Kurhaus en actief chef-kok van Nieuwspoort, ging proeven. De fon dues alleen genummerd, vertoonden geen naam van de verantwoorde lijke. Nog likkebaardend kwam de jury voor het front. „Kampioen".... na een speechje om de spanning te verho genmeneer Joseph", collega van Het Vrije Volk. Volmaakt, geurig, smeltend op de tong... de fondue dan Verslagen maar jubelend begroet ten de topkooksters hem. Zijn re cept? Hij naar voren: „Gewoon, wat pe per. een scheutje cognac, want ik wist niet of er kirsch in zat.... een omelet er fijn in gesneden, paprika snippers (rood) en wat bieslook voor de kleur...." Hij mocht zijn naam aan de fon due geven en wij brulden al van Fondue Sint Joseph. Maar hij bleef bescheiden en zei „Fondue confetti". voor de Spaanse kust een Russi sche onderzeeër, aangedreven door kernenergie, gezonken. Defensiewoordvoerder Jerry Fried man verklaarde uitdrukkelijk dat Amerika niets uitstaande heeft met het vergaan van de Russische boot. Vrijdag was de onderzeeër reeds door patrouillevliegtuigen waargeno men, die meldden dat het schip ken nelijk in moeilijkheden verkeerde. Het schip had gezelschap van twee andere Russische schepen. Zondagmorgen was de onderzeeboot verdwenen en werden alleen twee olievlekken waargenomen. Als de Sowjet-duikboot is vergaan weet men in ieder geval in Washington niets van het lot der bemanning. De onderzeeboot is van een type, dat ontworpen is als aanvalsschip. Het heeft zes torpedo's en wordt voornamelijk gebruikt om andere duikboten na te jagen en te vernieti gen. In Londen deelde een defensie woordvoerder mee, dat Britse ver kenningsvliegtuigen zondag in het ge bied waar de duikboot gezonken is, reddingboten hebben waargenomen. „Werkende jeugd wordt aan het lijnt je gehouden" UTRECHT „De werkende jonge ren worden aan het lijntje gehouden. Je kunt net zo goed zeggen: we wor den belazerd. Toezeggingen blijken niets anders te zijn dan mooie maar 1 lege woorden." i Deze kwalificaties gebruikt het I blad van de katholieke werkende 1 jongeren voor de gang van zaken met j de experimenten voor de streekcen- tra. waarin mogelijkheden voor vor ming en opleiding van werkende jon geren moeten worden samengebracht. Het blad wijt het feit, dat pas vol gend jaar met de bouw van deze cen tra kan worden begonnen aan traag heid van het ministerie. Billy Graham (3) Dr. Buskes schijnt van haat jegens Billy Graham vervuld te zijn. Jaloers? Weet hij wel dat er veel kinderen van God voor deze campagne dag en nacht gebeden hebben? En zou God dan niet horenen verhoren? Billy Graham zegt niets nieuws, zeg gen dr. Buskes en andere critici dan. Maar de aloude Boodschap blijft altijd nieuw! Leiden Eis van Houwelingen Billy Graham (4) Zoals er 100 jaar geleden veel kri tiek is geweest op Spurgeon, die nog steeds wordt genoemd „De Prins der predikers", zo is er nu k kritiek op de begaafde Billy Graham. Volgens mij komt dit voort uit onbegrip of vooroordeel. Het Evangelie dat Graham predikt is hetzelfde dat we in de kerk kunnen horen. De manier waarop het gebracht wordt, is echter uiterst belangrijk, nl recht op de man af en in eenvoudige bewoordingen, die iedereen kan be grijpen! Op deze wijze worden boven dien duizenden buitenkerkelijken be reikt en daarover zouden alle christe nen zich moeten verheugen. Overigens heeft Graham voordat de campagne begon het volgende gezegd: „Wij zijn niet naar Duitsland gekomen om een show op te voeren of om u te vermaken. We zijn hierheen gekomen om u met het eeuwig Woord van God te confronteren." We dienen dan ook biddend achter dit werk te staan, zoals achter het evangelisatiewerk van onze eigen kerk. Zowel Graham als andere gelo vige dominees en evangelisten zijn in strumenten, die God gebruikt om de Blijde Boodschap te prediken. Laten, wij dus niet letten op menselijke na men maar op de Enige Naam. die on der de hemel gegeven is. waardoor wij moeten behouden worden. Dubbeldam W. J. v. d. Leer Dolle Mina's (7) Over smaak valt niet te twisten, maar daaraan ontbreekt toch wel heel veel als men nog een zinnig woord overheeft voor actie, doel en streven van de Dolle Mina's. Ze staan in ve lerlei opzicht zo dicht bij de onderwe reld en zijn zo dermate gespeend van fatsoen en normen, dat als het hier niet ging om ernstige dingen ze al leen maar onze lachlust kunnen op wekken. Het zou hoogst interessant zijn als er eens een onderzoek kon worden in gesteld naar hun huishoudelijke en huiselijke prestaties. Als die in over eenstemming zouden zijn met hun on gekende brutaliteit, zouden ze nog recht van spreken hebben. Nu mpeten we in dezen wel het erg ste vrezen. Hun congres in Arnhem gaf voldoende blijken van enorme on kunde en nog groter verwarring. Hoe kan het ook anders. Dolle Mina's zijn holle Mina's en lege vaten klinken het hardst! Meeuwen (NBr) L. Jansd

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7