Noem mij optimist na die nul-nul.... Rinus Michels: 3-0 is te veel Zaterdagvoetballers gaan mee naar Italië Mr. Europa-Cup finale Theo van Duijvenbode: Sivart optimistisch Ook merkenploeg in ronde België Oudste man (106) overleden Mevrouw Jeanette v. d. Oever-Verhoef jubileert OOK DOELMAN SCHOUTEN DINSDAG 14 APRIL 1970 'I ROTTERDAM Op de keper beschouwd is Theo van Duijvenbode Rinus Michels dank verschuldigd. d, nders gezegd, de nieuwe lijn, die Ajax' doorgaans somber door het leven gaande oejenmeester aan het ind van het vorige seizoen zo plotseling meende te moeten trekken, heeft nog immer voor de pendelende y, 'heo géén windeieren gelegd. Hetgeen er op neerkomt dat wanneer straks op 6 mei, de 22 uitverkorenen ich in kolkend San Siro opmaken om 's werelds meest gigantische voetbaltornooi op het schep der nede te beslechten, het niet uitgesloten is dat Theo van Duijvenbode met een tussenpose van nauwelijks én jaar tijd twee maal Europa-Cup-finalist is geweest. Voor twee verschillende ploegen wel te erstaan. Reactie van Theo van Duijvenbode: >rAls dat zou kunnen." Door Ger Stolk ^Itheo van d LH venbode beter dan bij Ajax We praten met Amsterdamse Theo vlak voor het moment dat een auto bus Feijenoords spelers voor de broodnodige retraite naar Zeist zal brengen. Theo van Duijvenbode over Feijenoords laatste obstakel naar die vurig gewenste finale: „Noem mij op timistisch. Om het vergrijsde cliché nog maar oen keer te gebruiken, ge matigd optimistisch. Ik heb sterk de indruk dat het publiek er te licht over denkt. Kijk, dat Legia, heeft na tuurlijk kwaliteiten. Niet voor niets bereik je de halve finale van de Europa Cup. Maar op grond van de nul-nul in Warschau, het goede veld waar we hier op kunnen spelen, en natuurlijk dat enorme legioen achter ons. acht ik Feijenoord gewoon favo riet." Niet uit impasse En over Feijenoords beangstigende nul-nul-complex: „Die vier goals te gen Zwart Wit hebben ons wat doel punten maken betreft niet uit de im passe getild. Doelpunten maken is een vak. Je kunt dat maanden lang goed doen en dan ineens pats, zit de klad er in. Zoiets kan een wedstrijd duren, maar ook vele weken. Neem een jongen als Kindvall. Hij hengst er toch 21 in. Dan ineens valt hij weg. Ik houd het er echter op, dat hij te rug komt, dat het tegen Legia ineens weer lukt. Want ergens is Ove na tuurlijk een klasseman. En klasse verloochent zich nooit." Van Duijvenbode zal woensdag avond tegen Legia in ieder geval niet WASSENAAR Ajax gelooft er niet meer in. Het was gis- in het landelijke hotelletje „Duinoord" aan de Was- waar Ajax zich voorbereidt op het Cup-duel tegen te merken. De Ajacieden liepen niet met grim- en trekken op het gezicht rond. Integendeel. Ri- Michels ijverig pokerende pupillen maakten een ontspannen, berustende indruk. is duidelijk. Ajax geeft geen meer voor zijn kansen om te plaatsen voor de finale van tornooi om de Runners-Up cup. lachende Rinus Michels: „Er een klein wondertje moeten ge- Altijd mogelijk natuurlijk, de bal is nog steeds rond." vervolgend: „Normaal ge- is het afgelopen met Ajax. is te veel. Veel te veel zelfs, weet ik wel dat we tegen Jena uit hopeloze positie zijn terug- maar je moet daarbij niet dat Jena te weinig profes- Arsenal is dat wel. zie ik niet gebeuren dat een 30 voorsprong uit geeft. Die Engelsen zijn ge in Cup-wedstrijden. Zij heb- de juiste „Cupfighters- Geen wonder alleen Rinus Michels gelooft in „een wonder van Amster- Ook de spelers zien het niet „zitten". Johan Cruyff: papier zijn we kansloos. Toch je hopen. Vooral omdat we voor hetere vuren hebben ge- Denk bijvoorbeeld aan Ben- Toen waren we ook kansloos, kwamen echter terug. Waarom dat nu ook niet kunnen gebeu- kans is klein, maar voetbal. Overigens wel dat Arsenal er tegenaan zal gaan. Dat de ze in Londen al. Vooral die Een goede voetballer, maar bikkelhard. Ik hoop maar lie scheidsrechter, Schiller, er houtje van kan. Dat hij in niet bang is om op te Swart is in wezen de enige die rekent op een goed re- „Waarm niet. We hebben Engeland ongelukkig gespeeld, kwartier voor het einde had- wo de finale nog in onze zak. zouden we hier niet kei- terugslaan. Je moet niet ver dat we voor eigen publiek We hebben wat goed te ma- door ROB HARTOG Kansen of niet, Rinus Michels is niet van plan de opstelling eerder dan vlak voor de wedstrijd prijs to geven. „Waarom? Gewoon, omdat ik het nog niet weet. We gaan eerst vandaag eens een beetje trainen in de duinen. Wie weet lopen we dan wel blessures op. Ik ben in ieder geval blij dat de verwonding van Piet Keizer weer helemaal genezen is. Ruud Suurcndonk komt nog te veel te kort. Taktisch past hij zich goed aan, maar technisch is hij ronduit slecht." Rinus Michels schrok van zijn eigen woorden. Hij had meer ge zegd dan hij van plan was. Snel maakte Michels er dan ook een ïind aan. Koraf klonk het: Kom- »p jongens. „Eten!" Nadat de kaarten waren opgeborgen volgden de Ajacieden hun oefenmeester ge dwee constant als extra aanvaller fungeren. „Het moet", aldus de linksback, „een verrassing blijven. Wanneer je con stant mee op komt, kunnen die Polen je kunt op je vingers natellen dat het voor hen verdedigen geblazen is zich daartegen wapenen. Slechts wanneer je zoiets incidenteel doet, kan er paniek in de volgens mij niet zo hechte Legia-defensie uitbreken." Theo nogmaals zijn Ajax-periode tegen die van Feijenoord afwegend: „Bij Feijenoord is het voor mij dank baarder spelen. Ik geloof dan ook dat ik ondanks mijn eerste seizoen hier, beter speel, meer tot mijn recht kom. Zonder mijn Ajax-vrienden de kat te geven, mag ik rustig stellen dat wan neer ik daar opkwam, ik ergens altijd bang was dat mijn man niet of on voldoende werd overgenomen. Een Wim Jansen en een Rinus Israel voe len dat blindelings aan. Ik kan rustig gaan, terwijl ik bij Ajaxv aak bleef hangen, omdat ik vaak niet wist wat mijn medespelers gingen doen." ISiet kansloos Wanneer Feijenoord inderdaad de finale haalt Theo van Duyvenbo- de: „ergens zit het er dik in, hoewel je er niet van uit kunt gaan, dat het een zacht eitje wordt die wedstrijd tegen Legia" is de Rotterdamse formatie niet kansloos, aldus de ex- -Ajacied. „Of het nou tegen Celtic of LeedsUnited is. Ik zeg niet dat we favoriet zijn, maar kansloos, nee,dat zijn we beslist niet. Hou het wat mij betreft op 6040 pet. Zeker in het licht gezien van dat enorme mid denveld waarover wij beschikken. Het zal een kwestie van de zaak ont regelen zijn. Al ben ik het met je eens wanneer je zegt dat dat niet mee zal vallen." Optimist ook, was Ove Kindvall: „Ik geloof dat ik terug ben. Toen ik die goal tegen Zwart Wit maakte, voelde ik dat ik erover heen was." En Ruud Geels: „De opstelling is nog niet bekend, wordt pas vlak voor de wedstrijd geformeerd, maar ergens heb ik het gevoel dat ik meespeel. Ten koste van Wery? Hoor eens dat weet ik niet." Ernst Happel zweeg tenslotte in al le talen wat de opstelling betreft. Maar over de kansen tegen Legia wilde de Oostenrijker kwijt: „Wij moeten winnen. Zo'n kans om de fi nale te halen, krijgen we immers nooit meer...." AMSTERDAM Naast de officiële Nederlandse ploeg, die zal deelnemen aan de Ronde van Belgie voor ama teurs, van 26 april tot 4 mei, zal ook de merkenploeg van Acific-trico no ble starten. Joop Middelink, de coach van de KNWU, heeft zijn ploeg voor deze wedstrijd, die vorig jaar door Fedor den Hertog werd gewonnen, nog niet samengesteld. Het zestal van Acifit-Trico Noble bestaat uit: Sjef van de Burg, Wim Bravenboer, Peter van der Kruis, Piet van der Donk, Peter Vonk en Ab Klaeysen. MAASTRICHT In Maastricht is zondag de oudste man van Nederland overleden. Het is de 106-jarige Hein van Dooren. Zijn dood is vrij onver wacht gekomen na een ongelukkige val in de woning van zijn dochter in Brussel, waar hij logeerde. De heer Van Dooren, die ook in Maastricht werd geboren, richtte in Den Haag een modezaak op en was MEVROUW v.d. OEVER-VERHOEF rechtsmet papegaai Laura en nichtje Annie, die de schildpad laat zien. KRAL. VEER/ROTTERDAM „Ik begon ermee toen ik vijf jaar was", zegt mevrouw J. M. v.d. Oever-Verhoef, die binnenkort een uniek jubileum viert. Ze is nu 65, en heeft 60 jaar van haar leven praktisch al haar vrije tijd gegeven aan het zieke dier. Ruw geschat genas ze er 80.000. Het eerste dier dat ik hielp, was een vleermuis met gebroken vleugeltjes. Ik was nog maar vijf jaar en gaf hem brood, maar dat at hij natuurlijk niet! Toen heb ik vliegjes gevangen. Dit gebeurde in het voorjaar, en daarom vier ik mijn jubileum nu in mei, op 12 mei. Iedereen is welkom van 10 uur 's mor gens tot 4 uur V middags maar ik vraag niemand. Ik heb wel een wens: mochten er mensen zijn, die me iets wil len geven, dan liever geen bloemen maar een kleinigheid in geld voor de actie die ik ga voeren. Ik hoop namelijk 10.000 in te zamelen voor framboesia-lijders en op deze manier via Sima- vi 1000 mensen hun gezondheid terug te geven." Huib Goudriaan Mevrouw v. d. Oever-Verhoef verwierf de afgelopen zestig jaar tot ver buiten haar ivoonplaats, Kralingseveer, grote populariteit door haar voorbeeldige werk voor mens en dier. Ze zocht die bekend heid niet. Wel maakte ze gebruik van publiciteitsmedia ze schrijft zelf in een streekblad om de mensen telkens in te hameren toch goed te zijn voor de dieren. Iets waarin ze zelf voorgaat door zieke dieren in haar huis op te nemen. In hokken achter haar woning verblijven op het ogenblik 38 gevederde vriendendie in de natuur zouden sterven: een kraai, meeuwen, duiven en eenden. In de huiskamer is ze omgeven door Perzische poes Fawzia, papegaai Laura, schildpad Geeltje, parkieten en kanarie. Aureool „Ze schijnen het hier naar hun zin te hebben, want ze leven allemaal erg lang. Als kind van twee jaar had ik al een grote liefde voor dieren. Moe der moest me dikwijls bij honden of paarden weghalen. Toen ik 12 jaar was we woonden in Kralingen mocht ik met de oude dierenarts Fau- wel mee om koeien injecties te geven. In mijn ogen was hij een godheid omdat hij de dieren zo gauw beter kon maken." Het aureool, dat dokter Fauwel toen in haar ogen had, kreeg ze later zelf bij de kinderen, voor wie ze het leven van huisdieren redde. Rondom Kralingsche Veer is het een van zelfsprekendheid: wie een ziek dier heeft, igaat naar mevrouw v.d. Oever. Even vanzelfsprekend was het ge bruikte kleren naar Zebrastraat 20 te brengen. Jaren achtereen zamelde ze kleding in voor noodgebieden. „Daar houd ik nu mee op, omdat het me allemaal teveel wordt." Dit jaar is het ook 25 jaar geleden dat ze begon te werken voor het door Albert Schweitzer ge stichte ziekenhuis in Lambarene. Ze verzond grote hoeveelheden kleding, breiwerk,busjes melken geld. Brief Schweitzer Dr. Schweitzer toonde eens zijn er kentelijkheid door een persoonlijke brief té schrijven en een geschenk te sturen, een olifantje gesneden door zijn patiënten. De grote man van Lambarene "-schreef: „Mevrouw Obermann heeft me verteld over uw werk, hoe u de arme dieren helpt die ziek bij u wor den gebracht, en hoe u daarna met de giften die u krijgt voor de genezing, mijn ziekenhuis helpt. Ik ben hier door diep bewogen. Ik dank u harte lijk voor uw hulp." Naast waardering oogstte mevrouw v.d. Oever ondankbaarheid en onbe grip. „Er zijn mensen, die vinden dat ik gek ben, maar ik ben liever gek dan wreed", zei ze me eens. En: „Weet u wat ik hoop? Dat er wat meer lief de onder de mensen komt voor elkaar en voor alles wat leeft in de schep ping." Ze heeft dikwijls geleden onder de Foto Herbert Behrens wijze waarop mensen met dieren om springen. De vivisectie is haar een doorn in het oog. „Naar mijn overtui ging heeft God ons de dieren gegeven om ze te verzorgen en te helpen niét om ze te verminken. Van de dieren die worden misbruikt voor de vivi sectie, is maar drie procent nodig voor de medische wetenschap de rest wordt gebruikt voor cosmetica. En dan die vreselijke moorden op zeehonden. Er wordt zo vaak tegen geprotesteerd, maar vorige week is er weer een schip met 10.000 vellen in Rotterdam aangekomen." Onkunde Over het omgaan met huisdieren: „De meeste mensen weten niet hoe ze hun dieren moeten behandelen. Bij kanaries dat de nageltjes geknipt moeten worden, dat de metalen rin gen om de pootjes meestal te hard zijn en eraf gehaald moeten worden als ze ingegroeid zijn, dat de pootjes tegen muggebeten moeten worden be schermd door ze met jodium in te smeren." Sommige eigenaars van huisdieren komen nogal eens met de gedachte bij haar aan de deur, dat hun hond of kat moet worden afgemaakt, omdat er toch niets meer aan te doen is. Ze zegt dan, bijna bestraffend: „U wilt toch ook graag leven? Nou dan, we zullen er alles aan doen." Naast liefde, geduld en kennis op gedaan in de praktijk verwaarloosde ze de theorie niet. Mevrouw v. d. Oever studeerde veeverloskunde en haalde het diploma dierenarts-assis tente. In de loop der jaren werd haar reputatie zo groot, dat ze tot 3000 ge vallen van hulpverlening per jaar is gekomen. „Ik heb wonderlijke dingen meege maakt. Er kwam eens een mevrouw met een hondje, dat baarmoederont- stekeing had. Ik gaf het dier een ta bletje, de tweede keer weer en de derde keer kwam het zelf aan de deur erom blaffen. En dat ging zo een tijd door! Ze voelde dat het goed voor haarwas." Koe slaan „Tk heb roodborstjes gehad, die el ke morgen tegen het raam kwamen tikken om eten. Elke avond om zeven uur, en 's morgens om vijf uur, ko men eenden om eten. Ja, ik ben om vijf uur al wakker: ik slaap maar vier uur per nacht 's Morgens vroeg lig ik dan naar buiten te kijken, naar de natuur die ik altijd mooi vind." „Verleden jaar reed ik op de 's Gravenweg en toen riepen kinderen me toe dat er een koe in de sloot lag. Ik van mijn fiets gestapt en over het hek geklommen: er stonden zo'n 15 boeren om de koe heen. Een van de mannen sloeg onophoudelijk met een stok op de kop van het dier. „U moet niet slaan", zei ik. „Nou, juffie, als je het beter kan, doe het dan", zei de boer. Ik heb de koe over de kop ge streeld en haar op haar gemak ge steld; ze was er gauw uit." Ze besluit: „Mijn leven was moei lijk, maar wondermooi. Wat me als blijk van waardering heeft ontroerd was toen op mijn verjaardag in de cember iemand te paard «-> met zijn vier dochters ook op paarden 's morgens een bos bloemen kwam brengen." Gaat ze voorlopig nog door met haar werk? „De kledingacties heb ik gestaakt; mensen met zie ke dieren kunnen blijven komen. Maar dan wel van 7 tot 8 uur 's avonds. Via de krant wil ik ook alle mensen nog bedanken, die met de afgelopen maanden aan zo'n 100.000 stuks kleding hebben geholpen. Het was me onmogelijk ze allemaal te schrij ven. Wie mee wil doen aan mijn actie voor de framboesia-lijders, kan geld storten op gironummer 243936, ten name van mevrouw V. d. Oever-Verhoef met erbij ge schreven „framboesia". Ik hoop zo weer veel van die arme men sen te kunnen helpen." Jeanette v. d. Oever-Verhoef kan het niet laten. Zelfs niet als ze jubileert. een van de eerste Nederlanders die zijn zakenreizen per vliegtuig maak te. BERN Een eventuele derde wed strijd tussen Schalke '04 en Manches ter City, twee halve finalisten in de strijd om de „cupwinners cup" is toe gewezen aan het stadion Feijenoord. Datum: dinsdagavond 21 april. Het Ajax gezelschap maakte gisteren een wandeling in de duinen van Wassenaar. V.l.n.r. Heinz Stuy, Tom Sondergaard, Ruud Krol, Velibor Vasovic, Dick van D\jk en Piet Keizer. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Met spanning wordt afgewacht in welke for matie Arie de Vroet vanavond in Enschede het Nederlands amateurelftal laat oefenen tegen FC Twente. Nu het bondsbe- stuur van de KNVB zaterdag geen aandrang uitoefende op het sectie-bestuur zaterdagvoetbal om het besluit met betrekking tot het spelen op zondag dooi de zaterdagamateurs in de ko mende Europa Cup-finale, is het definitief dat Kiel c.s. niet mo gen uitkomen. Fokke Remmers daarover: „Sommi ge leden van het bondsbestuur zijn misschien verrast door de vastbera den houding van ons sectie-bestuur in deze. Hoewel men begrip toont hadden sommigen niet verwacht dat het zo'n vaart zou lopen als puntje bij paaltje kwam. Voor ons is en blijft het spelen op zondag onaan vaardbaar. Ook al zou dit slechts om één speler gaan. Huub Schipperen Inmiddels heeft het bondsbestuur wel besloten dat alle in de selectie gekozen zaterdagspelers de trip naar Italië meemaken. Vorige week was er sprake van dat reserve-doelman Henk Schouten (Rijsoord) thuis zou moeten blijven. Hij gaat evenwel ook mee naar Toscane, terwijl de onlangs als reserve afgevoerde Huub Schippe ren van Veerse Boys als derde doel man van de partij zal zijn. In het bondsbestuur is afgesproken dat de problemen die rond de nationale amateurselectie zijn gerezen in de ko mende maanden' uitvoerig zullen worden besproken in de jaarvergade ringen van de belangenorganisatie in het zaterdagvoetbal, alsmede de con- tactraad van het amateurvoetbal. Niet alleen Kok Het sectie-bestuur zaterdagvoetbal betreurt de tendentieuze berichtge ving in vrijwel alle publiciteitsmedia, waarin wordt gesuggereerd dat be houdens Aalt Kok geen enkele andere zaterdaginternational bezwaren heeft tegen het spelen op zondag. Dit is pertinent onjuist. Behalve Kok ken nen ook Kiel, Den Rooyen en Schou ten bezwaren, zij het mogelijk in iets mindere mate dan Kok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11