Mellema vertraagt klaagt: werk Oppositie parlement daniela dealtijdpas panty 1.75 Winst jaar Unilever hele onder druk S-LEGER BLIJFT WEST-EUROPA IN AR-program moet concreter worden Strenger toezien interpellaties op Brandt tevreden terus; uit VS Wijzigingen hoofdbestuur van de CHU Arjos stelt 50 wijzigingen voor PSP-actie tegen qrv£ huurverhogingen Betoging voor huis van premier Meir Uit de Haagse hof geplukt Sterke stijging van kosten 9Rll MAANDAG 13 APRIL 1970 iator Beerekamp bevestigde de klacht van de heer Mellema dat het c in het parlement zo slecht opschiet. „De Senaat zit gewoon te 'achten op werk dat nog uit de Tweede Kamer moet komen", zei hij. Kalaud Publiok donkt dat poliiiok oon spelletje is 3ur; >5 (Van onze parlementsredaktie) rorf UTRECHT „Het grote publiek denkt, dat in de politiek maar deLi spelletje wordt gespeeld. Altijd probeert men gelijk te krijgen zich er uit te draaien. Dit is een van de oorzaken, dat zoveel zers niet naar de stembus zijn gegaan. eld De heer A. J. Kaland, gedepu- ï3? irde in de provincie Zeeland, lopera^ requisitoir uit zater- gmiddag in de vergadering w n de Unieraad van de CHU. z,tan de orde was de uitslag van Statenverkiezingen en de Ijoei irkzaamheden van de afge- v ardigden van de unie in de peede en Eerste Kamer. „De eerlijkheid in de politiek wordt geweld aan gedaan," vervolgde de heer Kaland. „als we een beeld op roepen, dat in strijd is met de werke lijkheid. En dat heeft het publiek door. We hebben in bijna alle provin cies een zetel verloren. Waarom zeg gen we dat dan niet eerlijk." „De politiek maakt zo'n slechte in druk." De heer Kaland wees nog een oorzaak aan. „We moeten ons voor de televisie en ook in het Kamerdebat nee; lezr staa uds« wei Petn M tints daj teil cAnti-torn naad die inscheuren op te naad van het broekje tegengaat. El )NN De Westduitse bonds- selier Willy Brandt is over verloop van zijn bezoek aan erika en over zijn gedach- visseling met president Nixon kiste tevreden. Dit verklaarde de abel; stduitse regeringswoordvoer- :n, 25 Conrad Ahlers gisteravond, stul Jlisat andt en Nixon ziin het er over ïten geworden, dat het nodig is ook jauw e komende jaren een sterke Ame- et 7; anse strijdmacht in Europa te rsen 'haven. Alleen op deze wijze kan de ens beide regeringsleiders wor- en ij gewaarborgd, dat het militaire stul w'cht tussen oost en west niet evaar wordt gebracht. y me iide regeringen staan nu voor de izerse eens WOrden over de fi- de v iëie gevolgen van deze strate- kleii i-politieke doelstelling. De kosten stijvijen door Amerikaanse deskundi- n Ge voor het belastingjaar 1970-71 ge t op ruim 3,1 miljard gulden. 8 kijGeen optimisme Resident Nixon heeft zich zonder *Hhoud achter de „Ostpolitik" in het algemeen en achter de mandelingen met de Russen, Po- kI en Oostduitsers in het bijzonder iks s >id. Beiden zouden het er over nmor zjjnj dat deze besprekingen tot sten rer nog geen aanleiding hebben ven tot overdreven optimisme. 2 ki een interview met de Ameri- en 3 'se tv-maatschappij NBC heeft KW 'dt gisteren gezegd, dat een een- r 87 jks spirant-leerlingen H aurnalisteiischool tina verontwaardigd en fRECHT. Enkele tientallen y 121 Üdaat-leerlingen voor de school kleif journalistiek hebben de curato- eljau Gen telegram gezonden waarin kiste besluit van het curatorium het Vo ende studiejaar geen leerlingen le laten „met grote ontsteltenis" de hand wordt gewezen. e" 71 afschrift van het telegram is ncjen naar staatSSecretaris Gros se 7^- De aspirant-leerlingen zijn ook - ntwaardigd over het feit, dat in >rief, die zij van schooldirecteur kistei leiders ontvingen, geen achter- jting 'den en beweegredenen zijn leid. zijdige terugtrekking van Amerikaan se troepen uit Europa een „politiek en psychologisch probleem zou schep pen omdat veel Europeanen dit zou den zien als een „stap in de richting van de Russische hegemonie" op het Europese vasteland. Bovendien, zo zei hij verder in het interview, is de Amerikaanse aanwe zigheid in Europa „een van de voor waarden bij besprekingen met het Sowjet-blok over wederzijdse troe penvermindering. A. J. KALAND constructief en positief opstellen en al dat gehakketak met de anderen ver mijden. Dan zouden we de politiek een dienst bewijzen." Verlaagd Het lid van GS van Zeeland had nog meer: „Over de televisieuitzcn- dingen van de verkiezingsbijeen komsten van de CHU, ARP en KVP in deze uitzending verlaagd door dat peil. De politieke figuren hebben zich in Heerlen en Leeuwarden heb ik al leen maar klachten gehoord over het afvangen van vliegen." De kritiek van de heer Kaland vond bijval. De CNV-secretaris L. C. van Dalen (kandidaat voor het hoofd bestuur): „De CHU neemt een passie ve houding aan." „We hebben geen appèl op de nieu we jonge kiezers. We missen een sprankelend beleid, dat tot de ver beelding spreekt. Men moet weer gaan geloven," zei de heer Van Dalen nog, „dat wij, geïnspireerd door het Evangelie, werken aan de sociale vooruitgang." De heer G. Strijker uit Ommen voegde aan de kritie kop de partij en de kamerleden toe: „Is het niet moge lijk, dat er in de Kamer stijlvoller wordt vergaderd." En Coos Huijsen: „De CHU is niet dynamisch genoeg. We hebben nu een goed program. Maar hoe wordt het uitgevoerd" Niet gelukkig De heer J. T. Mellema, fractievoor zitter in de Tweede Kamer en zater dagmiddag voorzitter van de Unie raad. beantwoordde de stroom van zelfkritiek. Hij bekende: „Ik was ook niet ge lukkig met dat televisiedebat. Maar als je wordt uitgenodigd, kun je geen „nee" zeggen. Want dat wordt als een zwakte uitgelegd." „Je hebt getwi enkele inspraak op de regie", verzuchtte de heer Melle ma, „en tijdens de uitzending merk je, dat je slecht over komt in de huis kamer." Over het spelletje spelen in de poli tiek, zei de heer Mellema: „Je raakt vast in het vakjargon. Verder worden we", klaagde hij, „gehinderd door a'e vertragingstactiek van de oppositie. We hebben het recht strenger toe te zien op de aanvragen om interpella ties." Inderdaad, viel collega-fractieleider in de Eerste Kamer, dr. J. W. Bee rekamp bij: „De Eerste Kamer zit ge woon te wachten op werk, dat nog van de Tweede Kamer los moet ko men." Verontrust Zaterdag bleek verder, dat ook de heer Mellema niet gerust was over de verkiezingsuitslag: „In de steaelijke gebieden zijn we van een middelgrote een kleine partij geworden." De samenwerking met ARP en KVP in de Tweede Kamer noemde de heer Mellema incidenteel, maar toe nemend. Het debat tijdens deze boeiende Unieraad vlamde weer fel op, toen Eerste Kamer-lid' S. R. Knottnerus de nadruk legde op de handhaving van het gezag. Fel reageerde Gerrit «ie Bruijn: „Waarom staat u altijd stil bij het verstoren van de orde, maar nooit bij de argumenten, die er achter zitten." Later verduidelijkte hij: „Ik ben ook niet altijd gelukkig met de de monstraties. Maar in de unie zie je weinig aandacht voor de verontrus ting, die overal bestaat." De heer Knottnerus: „Ik dacht, dat ik christelijk-historisch was. Alles moet op democratische wijze verlo pen." Tweede Kamerlid H. A. Schuring: „Het gaat over gezag en vrijheid. Op cultureel gebied voelt men zich bij zonder onvrij. Dit moet positief wor den benaderd. Hier voelt men de polsslag van de vernieuwing het sterkst." J. Baarda: „Ik ben zeer verontrust over de uitlatingen van Knottnerus." Knottnerus (wel wat geschrokken): „Ik heb alleen willen stellen, dat iets niet alleen kan worden gerealiseerd na acties en eisen." Homofilie Verder is er veel gepraat over het onderwerp woningbouw en was daar drs. D. Schouten uit Waalwijk, die de homofilie in strijd met de bijbel noemde en zich daarom keerde tegen het schrappen van art. 248 bis van het Burgerlijk Wetboek. Ook sprak hij zich uit tegen de wetswijziging, waardoor het practisch mogelijk \P>\ pSG -SU,,.. MiM- De Amsterdamse politie onderzoekt op dit moment een aantal dreigbrieven, die de laatste tijd min of meer geregeld bij Ajax bin nenkomen en waarin wordt gedreigd met een vernieling van het Ajax-stadion. De brieven, soms gesteld in goed Nederlands, soms in een Duitsachtig Nederlands zouden, volgens de vermelding van de afzender, worden verstuurd door El Fatah-Europa. Onder de steeds in hetzelfde handschrift gestelde, gewoonlijk zeer korte epistels staat de naam Yassir Arafat. Lancering DE WAT overtrokken belangstel ling voor reizen naar de maan ls afgenomen. Alles is tot dusver zó perfect gegaan, dat men zich in het algemeen slechts interesseert voor be richten met verrassende inhoud. Dit gezonde verschijnsel gaat niet voorbij aan de wonderen van de techniek en aan de persoonlijke moed van de ruimtcreizigers. Niettemin laat het zien, hoe betrekkelijk alles is. Mogelijk gaat de aandacht nu meer uit naar „aardse" problemen. Ook wat de besteding van belastinggelden be treft De pogingen, tot dusver in Amerika ondernomen om daar een begin mee te maken, zijn onvoldoende gebleken. Lancering van een programma zal aan sociale wantoestanden een eind moe ten maken. Averechts wordt met onderling goedvinden te scheiden. Drs. A. D. W. Tilanus hield drs. Schouten voor, dat God niet alie mensen gelijk heeft gemaakt en wij daarom niet mensen met een afwij kende instelling kunnen veroordelen. „Wij moeten," zei drs. Tilanus, „naast deze mensen gaan staan en ze he'pen." Het slot van de vergadering was een bewogen afscheidswoord var. de heer C.J. van Mastrigt: „Ons groot ste probleem is altijd hoe de relatie te leggen tussen het evangelie en de practische politiek. Het Evangelie is dynamisch. Maar d'e status-mens is statisch. De Unieraad heeft miin le ven verrijkt." zei de heer Van Mas trigt. (Van onze parlementsredactir) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Arjosraad is van mening dat het concept-pro gram, zoals dat door de ARP is opgesteld, niet de functie van een visie-program moet hebben, maar concrete beleidsdoelen moet aangeven. De AR-jongeren zouden het program daartoe ze ker op een vijftigtal punten ge wijzigd willen hebben. In een vergadering van de Arjosraad, die zaterdag in Utrecht werd ge houden, werden de amendemen ten opgesteld. De Arjos heeft zich al vaker op het standpunt gesteld, dat voorkomen moet worden dat AR, CHU en KVP al te innig gaan samenwerken. Alleen als de eigen identiteit van de partijen bewaard blijft, willen de jongeren op basis van een programma samenwer ken met de andere christelijke par tijen. De weg naar een progressieve con centratie moet open blijven en daar om sprak de Arjosraad zich in over grote meerderheid uit tegen het met name noemen van CH en KVP, zoals het concept-program doet als over sa menwerking wordt gesproken. Vaag In tegenstelling tot het concept ziet de Arjos bij het hoofdstuk volkshuis vesting als absolute noodzaak dat eerst de woningnood wordt opgehe ven en dat de gedachte dat de wo ning de mogelijkheid tot volledige ontplooiing van de mens in gezins verband moet bieden, op de tweede plaats behoort te komen. Door de vele vaag aandoende for muleringen ademt het concept-pro gram te weinig de geest van het elan waarmee een evangelische volkspartij politiek bedrijft, aldus de jongeren. Andere voorstellen van de Arjos raad: het werk van de politieke partijen moet in belangrijke mate gesubsi dieerd worden UTRECHT De heren P. Bode, burgemeester van Veenendaal en L. C. van Dalen, secretaris CNV te Utrecht, worden voorgedragen.als le den van het hoofdbestuur van de CIIU. De algemene vergadering van de CHU, die zaterdag 23 mei in de Ri- vièrahal wordt gehouden, zal vervulling van de vacatures C. Mastrigt en H. A. Schuring beslissen. Verder heeft het hoofdbestuur, dat zaterdag in Utrecht vergaderde, de heer A. J. Kaland tevens gekozen tot penningmeester van de Unie. Het hoofdbestuur gaf zijn fiat aan dc nieuwe partijbegroting, waarop het tekort van ƒ50.000 terug was ge bracht tot 10.000. Men heeft de be zuinigingen gevonden in de personele sfeer. Het hoofdbestuur zal de algemene vergadering aanbevelen de aftreden de hoofdbestuursleden mevrouw H. van Riet-Augsburger, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, en J. Wieten te herkie zen als hoofdbestuursleden, on heeft mevrouw E. M. A. Slot-Schouten (centrale van ch-vrouwen), drs. G. Bos, H. Fokke, H. Groeneveld, me vrouw ir. N. C. de Ruiter en L. de Snayer, voorgedragen als leden van de Unieraad, het adviserend lichaam van de CHU. WAAROM heeft het militaire tribu naal in Athene, daartoe aange zet door premier Papadopoulos, het nodig gevonden in een massaproces straffen uit te delen die wel bijzon der zwaar zjjn? Misschien is er geïrriteerdheid tegen over de Europese landen, die het kolonelsbewind veroordelen en actie ve steun verlenen aan Griekse bal lingen. Ook kunnen de straffen bedoeld z(jn als waarschuwing aan de Griekse be volking, die meer en meer openlijk uiting geeft aan haar onbehagen over omstandigheden waaronder zij nu bjjna drie jaar leeft. In beide gevallen zullen de vonnissen wellicht averechts werken. Daarom gaat het militaire bewind een moeilijke periode tegemoet tenzij het alsnog dc bakens verzet. invoering van vormen van alterna tieve dienstplicht voor jongens en meisjes; training in methoden voor geweld loze weerbaarheid; politieke vorming en discussie moeten zonder meer in de krijgs macht worden toegestaan; positievere opstelling tegenover subsidiëring van experimenteel jeugdwerk; vakantie-toeslag, rekening houdend met de gezinssamenstelling, behoort voor iedereen gelijk te zijn; de filmkeuring door de overheid dient te worden afgeschaft; geen vervolging voor het versprei den van pornografische lectuur want verbodsbepalingen plegen een stimu lerende werking te hebben. i ue XVI- I 1 DEN HAAG Op de appèldag van de PSP, zaterdag in Utrecht, is be sloten de komende maanden een aan tal nieuwe akties te gaan voeren, zo wel in als buiten het parlement. De eerste aktie richt zich tegen de facul tatieve huurverhoging van zes pro cent, die de regering met ingang van juli jaarlijks gaat invoeren. In alle delen van het land zullen speciale bureaus worden opgericht, die men sen de nodige hulp moeten verlenen bij het weigeren die verhoging te be talen. PSP-voorzitter Pieter Burggraaf deelde zaterdag mee, dat de partij weer een ledenwinst heeft geboekt. De laatste tijd meldden zich min stens tweehonderd nieuwe leden aan. JERUZALEM Een betoging van ruim 150 linksgerichte Israëli's voor de ambtswoning van premier Golda Meir is dit weekeinde uitgelopen op een handgemeen met de politie. De betoging was gericht tegen het rege ringsbesluit om 250 joodse gezinnen zich in de stad Hebron, in bezet Jor daans gebied, te laten vestigen. De betogers zien hierin de feitelijke an nexatie van de westelijke Jordaan- oever, waar zij tegen gekant zijn. De Egyptische president Nasser heeft dit weekeinde in een toespraak gezegd dat er geen alternatief is voor deze oorlog, die volgens hem lang zal duren en hevig zal zijn. Geen mens in Nederland is het volkomen eens met de gang van za ken bij rijk. provincie en gemeente. Dat is goed. want daardoor blijft men naar verbetering streven. Een deel van de bevolking laat da» streven aan anderen over en leeft onbekommerd verder, hoogstens mopperend, maar verder niets doend. Een waarschijnlijk kleiner gedeel te bestaat uit de idealisten, de strij ders, de betrokkenen. Zij doen iets in een politieke partij, een vereni ging, een schoolbestuur of gewoon in de huiskamer, in gesprekken met an deren. Men kan uit verschillende motie ven „doen". Door betrokkenheid met de mensheid in het algemeen, door egoïstisch streven naar eigen belang rijkheid of omdat men ziet (of meent) dat een groep van de bevol king tekort gedaan wordt en men die onbillijkheid wil opheffen. Zo'n groep vormen in Nederland: de vrouwen. Met name de vrouwen die in het maatschappelijk leven een functie willen vervullen. Ze stuiten op barrières, die soms voortkomen uit wetten of reglementen, soms te wijten zijn aan vooroordeel of aan ingewortelde mentaliteit. Nu is bijvoorbeeld in discussie of abortus provocatus, bij de wet ver boden. moet worden toegestaan in dien de ingreep geschiedt door een arts in een ziekenhuis of kliniek. Een ander voorbeeld vindt men in het bedrijfsleven, waar de vrouw, hoe goed zij ook voor een taak ge schikt kan zijn, moeilijker een func tie krijgt en carrière maakt dan de man. De kreet dat een vrouw altijd 110 procent moet leveren, is niet voorniets ontstaan. Een eeuw geleden begon de eman cipatie. Alette Jacobs was de eerste studente aan een universiteit. In 1917 kreeg de vrouw passief kies recht; in 1919 actief. Op 1 januari 1957 werd de gehuwde vrouw han- delingsbekwaam. In december 1957 werd het ontslag tegen haar wil van Desillusie de huwende ambtenares onmogelijk gemaakt. En op 1 januari van dit jaar is de zinsnede, waarin de man het hoofd der echtvereniging wordt genoemd, uit ons Burgerlijk Wetboek ge schrapt. Er zijn meer voorbeelden, waar mee niet gezegd wil zijn dat alles nu ideaal is, maar wèl dat er langs le gale weg door pressiegroepen ge werkt kan worden aan mentaliteits verandering en via ons parlement onbillijke wetten veranderd kunnen worden. Elke burger kan daaraan meewer- ken. Het beste door actief lid te zijn van een politieke partij of van een vereniging die zich met dergelijke vraagstukken bezighoudt. Welke politieke partij en welke vereniging is een vrije keuze. Van tijd tot tijd komen er nieuwe bij die menen dat alle bestaande het fout doen of helemaal niets doen. Op emancipatiegebied zijn dat de laatste jaren de Vereniging Man-Vrouw- Maatschappij en de Dolle Mina's. Beide hebben veel sympathie gevon den door hun publikaties en optre den. De Dolle Mina's werden ook door de oudere generatie met een glim lach en zelfs bewondering bekeken. Die durven tenminste wat! Ook ik behoorde daartoe. Hier wa ren, dacht ik, bewuste jonge mensen, die positief gericht waren. Ik geloof de en nog in, zelfs toen het congres in de jeugdherberg Alteveer binnen vijf minuten in een chaos veran derde. Ik geloofde er niet meer in toen onverbloemd in de late avond ge zegd werd, dat agitatie in de fabrie ken hèt middel was. Toen er kreten kwamen van: „Het parlement wordt betaald door het grootkapitaal". Toen bij het woord „wet" de schou ders werden opgehaald. Toen over en weer verdachtmakingen, monde ling en op stencil, met vloeken en schuttingtaai rondvlogen. Het was wel een desillusie. ROTTERDAM Ondanks bevredigende toeneming van de totale verkopen stond de winst bij Unilever het hele jaar onder druk door de stijging van loon-, transport- en andere kosten, zo blijkt uit het jaar verslag. De totale winst van levensmiddelen was vrijwel onveranderd. De hoge kosten o.a. In verband met het Intro duceren van nieuwe wasmiddelen maakten de winster hier lager. Ook de sector veevoeder liep iets terug. Papier, kunststoffen en verpakkings materiaal brachten meer op. De totale bedrijfswinst was 1443 miljo?n was ongeveer 3 procent lager dan in 1968. MARGES De verkopen lieten de eerste twee maanden van 1970 een bevredigende stijging zien in vergelijking met de zelfde periode van 1969. De winsten lagen echter iets lager. Het jaarverslag concludeert dat de marges sinds midden 1969 voortdu rend kleiner worden. Dit komt door de kosteninflatie ir. alle belangrijke landen waar het bearijf wordt uitge oefend. Het wereldverbruik van spijsvetten en oliën nam het afgelopïn jaar met twee procent toe. Opvallend was de stijging in Afrika. Azie en Zuid- - Amerika. Het margarineverbruik nam verder toe: in de ontwikkelingslanden ge middeld tien procent. Het wereldver- bruik van boter steeg niet vercter. In de EEG-landen zet de verkoop van boteroverschotten tegen lage prijzen weinig zoden aan de dijk. door de hoge grondstoffenprijzen en de felle concurrentie in oliën en spijsvetten werd het een moeilijk jaar voor de meeste concernmaat- die leveren aan industriële gebruik ers. Toch lijkt net ei op dat speciaal samengestelde produkten voor de ge bruikers een veelbelovende toekomst hebben. ZOMER De mooie zomer van 1969 deed de verkoop en de winst van diepvries en consumptieijs stijgen Tegenover de stijging van de ver koop van ingeblikte, gedroogde en andere verpakte levensmiddelen ston den hoge kosten door het ontwikkelen van nieuwe produkten. Voortdurende aandacht voor research, produktont- wikkeling en marketing zal een ver dere winstgevende uitbreiding moge lijk maken. De varkensprijzen in Nederland, Engeland en Duitsland gingen sterk omhoog, zodat ook de vleesbedrijven een moeilijk jaar doormaakten. In Nederland verhoogde het vleeswaren- bedrijf van Unox zijn verkopen wel, maar dat viel samen met tte alge mene prijsstop. pet saldo sloot het jaar met een klein verlies af. De eerste maanden van het afgelo pen jaar bereikte het programma voor de geleidelijke introductie van nieuwe middelen zijn hoogtepunt. Nieuwe merken werden goed ver kocht. De winst was aanzienlijk la ger. De verkoop van betere kwalitei ten afwasmiddelt-n werd ook nu weer gehinderd door dc concurrentie van laaggeprijsde (en minder goede) pro dukten. Wat veevoeder betreft meldt het verslag dat de weersomstandigheden in Nederland geholpen hebben de verkoop op te voeten. De winst was nagenoeg gelijk aan vorig jaar. UITBREIDING Voor de chemische bedrijven was 1969 «en jaar van voortdurende uit breiding. De verkopen aan derden stegen met 28 procent en bedroegen bijna 600 miljoen. bij Unilever werken thans 326.600 personen over de hele wereld. Over de daling van de liquide mid delen merkt het verslag op dat in 1970 nieuwe middelen aangetrokken zullen moeten worcten. Hiervoor be staan voldoende mogelijkheden op lange en middellange termijn. In dif verband worden ook bij een even tueel doorgaan van de fusie tussen Unox en Zwanenberg geen financie ringsmoeilijkheden verwacht. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5