APOLLO OVER DE HELFT Straffe aanpak Sowjet-economie Commentaren VLIEG BOVEN »DE BOLLEN, WERKEN OF de lucht voor IDE MOLENS OE in Kinderdijk SU* Invaller voldoet goed Bejaarde in rook gestikt Grieks massaproces lokt protesten uit Het Kwartet urr wiib Minder regen Belasting etaling per ;irocheque VONNISSEN IN A THENE Indonesië is op de goede weg Veel geisers gevaarlijk Dr. Fadrhonc bondscoach SousteJle weer in politiek Goodwill Oppositie Winkels dicht op 5 mei uur TFTPT Storingen in raketmotoren Geslaagde koerscorrectie Blauwtje (RITA) ienwe leidse Courant: Maandag 13 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" otdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 our enoe ,s er no ergens een stukje DE BILT Na een lange pe- ode van winters weer trad ge urende het afgelopen weekeinde geleidelijke verbetering in, at de temperatuur betreft, ooral gisteren was dit goed te erken. Het kwik bereikte toen rerdag op de meeste plaatsen 'aarden van 11 tot 12 graden. Deze zachtere lucht werd met iidoostelijke winden aangevoerd ader invloed van een depressie, ie over het zeegebied bezuiden •rland naar Engeland koerste, en front van dit druksysteem rong gistermiddag en -avond r Noord-Frankrijk en België onze omgeving door en ver- akte bijna overal enige [Vanmorgen was het front bo- n het noorden van ons land tij- [jjk tot stilstand gekomen, ter- 1 de depressie over de Noord- in onze richting trok. Ten jsten van de Britse eilanden is ter een rug van hoge druk tot Wikkeling gekomen, die nog in txenis toeneemt en zich achter wegtrekkende depressie naar ze omgeving zal uitbreiden, lardoor de regenkansen belang- k zullen afnemen. ïarometerstand: lieden 10 uur: cm (1000 milibar), dalend. log Water 4 april Rotterdam le getij 9; 2e getij 23.23; Vlissingen le ij 8.01; 2e getij 20.44; Willem- 1 le getij 10.30; 2e getij 23.02. Zon en maan 14 april zon op 5.47, onder 35; maan op 11.26, onder 3.36 april VM HOUSTON De vlucht van de Apollo-13 verloopt geheel I naar wens. De drie ruimtevaar ders, commandant James Lovell, Fred Haise en invaller John Swi- gert hebben met hun voortstu- wings- en commandogedeelte „Odysseus" gekoppeld aan de maanlander „Aquarius", meer dan de helft van de afstand aar- de-maan 396.000 km over brugd. Morgenochtend om elf uur (Ned. tijd) komt de Apollo-13 binnen de aantrekkingskracht van de maan. De lancering van de Saturnus ra ket verliep zaterdag om 20.13 (Ned. tijd) zonder moeilijkheden, en werd onder meer bijgewoond door bonds kanselier Willy Brandt en de Ame rikaanse vice-president Spiro Agnew, afgezien van ongeveer honderddui zend mensen, die zich rondom Kaap Kennedy hadden opgesteld. Moeilijkheden Er deden zich echter enkele min der ernstige moeilijkheden voor, voordat de Apollo-13 in een baan om de aarde kwam. De middelste van de vijf motoren van de tweede trap stopte enkele se conden te vroeg. Het euvel werd ver holpen door de buitenste motoren iets langer te laten werken. Ook de derde en laatste trap van de Saturnus V raket moest iets lan ger werken dan aanvankelijk de be doeling was. Dit gedeelte van de ra ket zal morgenavond op de maan te pletter slaan en was te zien tijdens de tweede directe kleuren t.v.-uitzen- ding van de astronauten vanuit de capsule. Experiment De astronauten begonnen zondag avond, na tien uur rust aan de eerste werkdag in de ruimte van veertien uur. Vanmorgen vroeg werd een koers correctie uitgevoerd, die het ruimte schip uit de vrije-terugkeerbaan naar de aarde heeft gebracht. Daarvoor werd de hoofdmotor 2,2 seconden lang ontstoken. De Apollo zal nu weer minstens één koerscorrectie moeten ondergaan om naar de aarde te kunnen terugkeren. Gebleken is dat John Swigert, die vrijdag hoorde dat hij voor Tho mas Mattingly moest invallen, zich voortreffelijk van zijn taak kwijt. Hij zal echter één fotografisch ex periment op de maan niet uit kun nen voeren omdat hij daar geen op- Prins Bemhard na zijn succesrijke reis door het Verre Oosten, zo werd hij in Indonesië overal met open armen ont vangen, wat niet in de laatste plaats te danken was aan zijn onbevangen optreden is zater dagmiddag teruggekeerd in Ne derland. Hij werd op de vlieg basis Soesterberg begroet door o.a. de diplomatieke vertegen woordigers van Indonesië, India en Japan. leiding voor heeft ontvangen. Swigert, die als piloot van de Odysseus zal fungeren als zijn twee metgezellen donderdag in de maanlander .Aqua rius op de maanbodem landen dicht bij de krater Fra Mauro, meldde gis teren dat hij een lijst was vergeten met bepaalde instructies. Het vlucht- centrum in Houston zal hem nu mon deling deze gegevens verstrekken. HAARLEM Een brand in Haar lem, die mogelijk door een pyromaan is gesticht, heeft gisteravond de 85- jarige mevrouw G. Stallinga-Hoekstra het leven gekost. Zij stikte in de rook. De 79-jarige mevrouw K. Verhave- Wijnbrands, die bij haar op bezoek was, is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het vermoeden dat de brand is aangestoken, baseert de brandweer op het feit dat veertien dagen geleden in het zelfde pand ook een brand woedde, die toen geen grote vormen heeft aangenomen. Er werden toen lappen gevonden, die met benzine doordrenkt waren. Voorts zijn in het betreffende deel van Haarlem de laatste weken zes brandjes voorgeko men, die evenals de brand van giste ren, alle aan de tuinzijde begonnen. het ruimtecentrum in uston volgt astronaut Mat- 0ly, wiens trip naar de maan t doorging door zijn mazelen de tie, de lancering van de dIIo-13 nauwgezet via een ii tor. N HAAG De staatssecretaris nanciën heeft besloten op de ngkantoren der rijksbelastingen ogelijkheid te openen met een -taalkaart of een groene betaal- 'ete betalen. de betaling van rechten voor oerde reisbagage kan voortaan leque worden voldaan. in verband met de toenemende enis van de cheques in het beta- 'erkeer. aldus een communiqué iet ministerie van financiën. ATHENE Verschillende Westeuropese regeringen heb ben officieel geprotesteerd te gen de vonnissen die gisteren in Athene zijn geveld tegen 34 Grie ken, die van staatsondermijnen- de activiteiten werden beschul- digd. Een militair tribunaal sprak zeven personen vry.en veroordeelde de ove rige 27 tot straffen van écn jaar tot levenslang. Het enige levenslange vonnis werd uitgesproken tegen de hoogleraar Karageorgas, tegen wie de doodstraf was geëist. De op een na hoogste straf was 18 jaar. De regeringen van Noorwegen. Zwe den en Denemarken hebben bij de Europese Commissie in Straatsburg melding gemaakt van schendingen van de Europese conventie van de rechten van de mens. namelijk van de bepalingen betreffende het verbod op folteringen en het recht op een rechtvaardig proces. De Westduitse regering is ontzet over de vonnissen en zal trachten de Griekse autoritei ten ertoe te bewegen de straffen te herzien. In Nederland hebben 20 Zeeuwse organisatie minister Luns gevraagd alle mogelijke moeite te doen om gratie voor de Grieken te verkrijgen. Leden van de gezamenlijke Grieken land-werkgroepen in Nederland heb ben gisteren een protestbrief aan de Griekse ambassade in Den Haag aangeboden. Het comité Vrij Griekenland sprak in een communiqué zijn afschuw uit over de vonnissen. „De veroordelin gen maken duidelijk dat iedere vorm van oppositie tegen het regime met het grofste geweld wordt onderdrukt." Een tegenstander van het militair bewind in Griekenland noemde gis teren in Athene de straffen „lichtelijk gematigd", gezien de oproep van pre mier Papadopoelos tot de rechter om zich bij het bepalen van de vonnissen niet te laten leiden door „sentimen tele overwegingen". Prins Bemhard terug destyds al „eigenzinnig" genoemd, omdat het zo duidciyk afweek van de landelykc partijlijn. In plaats van met de CHU zou toe nadering worden gezocht tot de PPR. Maar wat is het geval? de PPR laat de ARP een blauwtje lopen. Wel een pijnlijke situatie, waar de kiezer straks wel weer geen weg mee zal weten. MOSKOU Een verschuiving wordt gemeld in de leiding van twee belangrijke lichamen in de Sowjet-economie: het Gos-plan (Staatsplan voor de produktie) en de staatscommissie voor we tenschap en techniek, Tikhon Sokolof (56) partijsecretaris van hét gebied Orel, wordt eerste vi- ce-voorzitter van het Gos-plan. Leonid Efremof, partijsecretaris van het gebied Stavropol, is benoemd tot eerste vice-voorzitter van de com missie voor wetenschap en techniek. De Prawda, die dit bekendmaakte, schrijft niet welke functionarissen door Sokolof en Efremof vervangen worden. Waarnemers zien in deze benoe ming een stijging op de hiërarchieke ladder van Efremof, die na de val van Chroestsjef in ongenade was ge vallen. Hij was in 1962 plaatsvervan gend lid van het Politburo geworden en het jaar daarop had hij de verant woordelijkheid voor de landbouw in de Russische federatie gekregen, maar na de val van Chroestsjef werd hij gedegradeerd. Ook Sokolof was onder Chroestsjef een belangrijk man: hij leidde groot- ~aaïibiedii)<£ «Jé echte lanée m HONDERDEN BEELDIGE EXOI78CHE KLEUREN BtKSSlUS L-i" v^"enui_jo UITSLUITEND DE MANTEL SPECIALIST Leiden- Haarlemmerstraat 163 scheepse ontginningsplannen voor Kazakstan. Hij faalde echter en werd in 1963 afgezet. Opgemerkt wordt verder dat beide mannen uit de partijorganisatie ko men en niet uit de rangen van de specialisten, waaruit tot nu toe de meeste leden van de plan-commissies werden gerecruteerd. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat de Russische leiders de economi sche problemen niet door ingrijpende veranderingen, maar eerder door strengere uitvoering van het be staande stelsel trachten op telossen. ENSCHEDE De gemeente Enschede heeft besloten, dat voortaan voor een geiser in elk nieuwbouwhuis een afvoer moet worden aangebracht. Aanleiding is een onderzoek van de inter nist dr. J. R. Borst, waaruit zou blijken dat een groot aantal geisers gevaarlijk is doordat zij koolmonoxyde-vergiftigingen veroorzaken. Van de 306 onderzochte geisers ble ken er 54 ondeugdelijk. Het grootste deel werd aangetroffen onder de gei sers zonder afvoer: van de 237 waren er 50 gevaarlijk. Van de 69 mét af voer bleken er vier niet goed te func tioneren. Gevolg was, dat in één jaar 28 mensen werden getroffen door acute of chronische kolendampvergiftiging. De meeste gevallen deden zich voor in het weekeinde als er veel werd gedoucht. Ook op wasdagen kwamen meer vergiftigingen voor dan nor maal. Dr. Borst, die de resultaten van zijn onderzoek zaterdag in Leiden be kendmaakte op een vergadering van raadt aan ozveel mogelijk ramen of deuren open tc zetten als de geiser langdurig wordt gebruikt. DEN HAAG Na een diepgaand onderzoek te hebben ingesteld in ver band met de vele binnengekomen sol- ■Maepgnmgjj licitaties voor bondscoach van ar de KNVB en na overleg met ver scheidene des kundigen uit voetbalkringen tc hebben gepleegd, heeft het bestuur van de KNVB besloten met in gang van 1 juni a.s. als zodanig te benoemen dr. Frantisek Fadr honc, die sinds 1962 bij Go Ahead als trainer in dienst is. SOESTERBERG Indonesië is op de goede weg. Het werkt serieus en intensief aan zyn opbouw. Dit zei za terdag prins Bemhard by zyn aan komst op de vliegbasis Soesterberg. De Prins keerde terug van een reis van zeven weken. Prins Bemhard zag op het gebied van het toerisme grote mogelijkheden voor samenwerking met Indonesië. Over een bezoek van president Soe- harto aan Nederland kon de Prins geen details bekendmaken. „Daarover moet nog worden gepraat. Ik hoop dat hij tijdens zijn reis door Europa een bezoek aan Nederland zal inpassen". Dat zal waarschijnlijk in oktober zijn. De prins was uiterst enthousiast over zijn Aziatische reis. „Een van de I mooiste reizen van mijn leven," be kende hij. Ondanks het zware pro gramma dat hij moest afwerken, was het iedere dag weer een hoogtepunt voor hem. LYON Jacques Soustelle, de Franse ex-minister die wegens me ningsverschillen met president de Gaulle van 1961 tot 1968 in het bui tenland heeft gewoond, heeft de be weging Vooruitgang en Vrijheid op- geridht. Enerzijds zullen de linkse denk beelden over de vrijheid worden ver dedigd, aan de andere kant onder schrijft Vooruitgang en Vrijheid evenals rechtse groeperingen de noodzaak van openbare orde. VA ,N een even bclangrykc als om vangrijke reis is prins Bemhard in ons land terruggekeerd. Wy hier in het verre Nederland heb ben hem met belangstelling gevolgd op zyn lange tocht en voelden ons opnieuw bevestigd in onze overtui ging welk een byzondere ambassa deur ons volk in de prins-gemaal heeft. Reeds bestaande banden konden wor den verstevigd. In het byzonder geldt dat onze betrekkingen met Indonesië. Meer dan ooit zyn tegenwoordig persoonlykc ontmoetingen mogelyk. Goede betrekkingen zyn voor een aanzicnlyk deel een zaak van goede sfeer. Hieraan kon door deze reis weer veel worden gedaan. V jAN UIT de CHU zyn zaterdag ernstige opmerkingen gemaakt over de houding van de oppositie in onze parlementaire democratie. De indruk was er al, dat de oppositie als zodanig weinig gelukkige tyden beleeft. Zwakke momenten ten spijt, doet het zittende kabinet het niet slecht; het vindt waardering by ons volk. Daartegenover slaagt de oppositie niet alleen niet in een eigen inbreng van betekenis, zy heeft bovendien tc kampen met onderlinge verdeeldheid. Dat zy de daardoor veroorzaakte gevoelens afreageert door de parle mentaire gang van zaken tc bemoei leken, behoorde natuurlyk niet voor 'te komen. Er is terecht publiekelijk de aandacht op gevestigd. De Amerikaanse schrijver John O'Hara (65) is overleden. Tot zijn bekendste romans behoren Butter- field 8 en Ten North Frederick. Hij had succes als schrijver van de musical Pal Joey. UTRECHT De jezamenlijke or ganisaties van werkgevers en werk nemers in de detailhandel hebben al le winkeliers het advies gegeven op 5 mei te sluiten. Verder wordt geadviseerd op vrij dagavond 8 moi een koopavond in te stellen en op Koninginnedag de win kels 's middags te sluiten. ymr Noteert u voor ff rondvlucht woonpl lol: Ik heb reed. betaald per: Q Q HOE EN WAT Rij voorkeur op een WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond O 111 -ronaviucnion woroen georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en *ijn alléén, voor KWARTET- abonnees. Fn M°ndmium8«™T«Lh2,rei? v,erke®r»vlie3e's dle u.thalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten v.,n uw luchtdoon Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. nuer liLrt3i»I?S! V, 6 3 en aan vlie9en kan volgen. Alle gewenste Inlichtinqen over lijndiensten ot over leren vliegen rijn ter plaatse lo krijgen Uiterlijk twee dagon voor u aan de beurt bent krifqt u de mstaDkaari th.,,s Betaling aan de krant: per giro ot aan het bureau Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden F)E leiding van de ARP in de hoofd stad kan moeiiyk geacht worden een verstandig beleid te hebben ge voerd. De sinds jaren bestaande samen werking met de CHU moest worden verbroken. We hebben dit besluit Men is nooit zo belachelijk door de eigenschappen die men bezit, als door die welke men voorgeeft te bezitten. ROCHEFOUCAULD

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1