fog geen wet voor erecode fusie De Hoge Veluwe wil meer jeugd gaan trekken Bourguiba pessimistisch over het Nabije Oosten KAARTJE F 1.25 loedigontwerp besloten NV's illes oed en wel Diner betaald met auto trein in Spanje Zeil- en 25 maal Diever kampen Ir. Lardinois ziet wat in de tuinbouw Gesprek linkse persconcentratie voortgezet EINDE VAN DRIEDAAGS BEZOEK Hebben plaatsen in het noorden goede bodem? Nederlands schip zonk binnen enkele minuten '7 DONDERDAG t APRIL WO Gistermorgen heeft staatssecretaris Van de Poel de eerste boom ge- plant voor het recreatiegebied Spaarnwoude (NH), waarvan het eer ste gedeelte over ongeveer vijf jaar gereed zal zijn. Het bos wordt het ingelegde areaal van Nederland. Op de foto; mr. Van de Poel schept de grond b\j het eerste boompje. ran onze parlementsredactie) DEN HAAG Eerst moet in praktijk blijken hoe men zich ide praktijk aan de gedragsre- Is voor het aangaan van fusies lidt. Daarna pas kan worden legd of er een wettelijke rege- Dolle Mina's (5) t verslag van het congres van de Mina's in uw krant is volgens door een oudere redacteur ge- pven die van de hele beweging begrijpt en zich er zelfs tegen !t is toch zo dat de maatschappij rouw niet accepteert zoals de man it aanvaard en daar moet iets aan uren. Het is kortzichtig en zeker entieus als uw redacteur schrijft ie Dolle Mina's bewust of onbe- een instrument zijn om aan ze- linkse revolutionaire agitatoren ied te geven. Dat is met geen be te staven. Dolle Mina's zijn geen speelbal agitatoren, maar het is een bewe- die na een aarzelend begin gecon- eerd gaat raken om de vrouw als kwaardige naast de man te zetten, vind het niet juist dat u een ver over naar Arnhem stuurt die elijk een hekel heeft aan de Dolle 's, Dat is geen objectieve bericht- Dolle Minn's (6) londer teleurgesteld ben ik over slt dat u zo negatief over de Dolle 's schrijft. Ze doen naar mijn me- nuttig en zeer noodzakelijk werk zijn heus niet alleen voor „linkse itionaire agitatoren" in de weer. behoeven het niet met alles wat oen eens te zijn, maar wel heeft beweging volledig recht van be- i, want de vrouw komt nog in gevallen achter bij de man. Haag illes 'eningen J. J. Vlieger. R. P. de Nljs. Billy Grnham ben het niet eens met de kritiek p Billy Graham wordt geleverd, de boodschap van Graham wor- mensen bereikt die nooit in de kerk en. Is dat verkeerd? mensen die zoveel kritiek op de gelist hebben kunnen zich beter igen waarom al die mannen en wen die wel naar Graham luiste- biet naar de kerk gaan. moderne mens begrijpt de taal i de kerk gesproken wordt niet Graham benadert de mensen in lledqagse spreektaal, waar de ge- man zich door aangesproken Daar kan ik alleen maar bewon- voor hebben. P. Taktor ling moet komen voor dejte ere code. Minister Polak van justitie zei dit gisteren bij de behandeling van de ontwerpen tot uitbreiding van het en quêterecht in de ondernemingen en de pubükatie van de jaarrekeningen. Beide ontwerpen zullen volgende week dinsdag voor de Tweede Kamer naar het zich laat aanzien worden aangenomen. Hoewel hij kleine juridische be zwaren had, nam de minister toch het amendement over van dr. Boertien (ar) om op de jaarrekeningen ter ver gelijking ook de posten uit de vooraf gaande jaren te vermelden. Minister Polak had steeds „het been stijf gehouden" tegen een derge lijk voorstel. Maar gisteren liet hij in tweede termijn zijn bezwaren vallen. Categoraal Het amendement van mr. J. G. Rietkerk (lib.) om de categorale bon den gelijk te stellen met de vakcen trales kon geen genade vinden bij de minister, hoewel hij begrip had voor de argumenten van het liberale Kamerlid. Dit begrip bestond ook bij een aantal. Kamerleden. Maar de heer Rietkerk zal vermoedelijk alleen kunnen rekenen op de stemmen van D'66. de PSP en de heer P. Jongeling van het GPV. Alle ondernemingen? Mejuffrouw A. Goudsmit van D'66 kwam nog met een motie, waarin de regering werd uitgenodigd een wette lijke regeling te ontwerpen om het enquêterecht uit te breiden tot onder nemingen, die geen nv's of coöpera ties zijn. Deze motie deed de minister ver zuchten: Als het gemakkelijk is, maakt ze zelf e^-n initiatief-ontwerp en als het moeilijk ligt nodigt ze de regering uit een ontwerp te maken. Minister Polak wilde maar zeggen, dat hij, wat mejuffrouw Goudsmit vroeg, reeds had bestudeerd, maar er niet uit was gekomen. Dr. Boertien vroeg nog om een wettelijke regeling voor de represen tativiteit van de organisaties. De mi nister dacht, dat de SER van strakke regels uit ging. Maar hij wilde de vraag met zijn collega's van sociale zaken en economische zaken bespre ken. Wel komt er binnenkort een wets ontwerp voor de verplichte publikatie van de balans van besloten grotere NV's. Bij de Raad van State ligt het ontwerp van wet tot structuurwij ziging van de NV's. Dit ontwerp is gebaseerd op het advies, dat de SER vorig jaar uitbracht. Natuurpark zet sein op rood in natuurbeschermingsjaar AlltO gFfltis O]de De stichting Het natio nale Park de Hoge Velu we heeft aan 6100 school hoofden in Nederland een nieuw gidsje over het na tuurreservaat gestuurd. In de eerste plaats omdat het dit jaar het "jaar van de natuurbescherming N70" is en De Hoge Veluwe in dit kader bij uitstek een doel kan zijn voor school reisjes, maar ook omdat de stichting zich meer wil gaan richten op de jeugd. Want de cijfers hebben aangetoond, dat het park tot nu toe voornamelijk ouderen trok: 48 procent van de be zoekers was vorig jaar 40 tot 60 jaar en 43 procent 18 tot 40 jaar, de jeugd was maar zeer matigjes vertegenwoordigd. Bij de stichting betreurt men dat, ook al omdat men best meer bezoek kan gebrui ken met het oog op de finan ciële situatie. Want die is de plorabel. De kasboeken tonen duidelijk aan dat met de ex ploitatie de laatste jaren ge vaarlijk dicht rond de rode lijn wordt gebalanceerd. Behalve de gedaalde hout- prijzen is daar het teruglopen van het aantal bezoekers de bet aan. Vorig jaar bereikte men zelfs het dieptepunt van de laatste jaren: nog geen 616,000 bezoekers d.W.z. nog 3000 minder dan in het rampjaar 1967 toen de stich ting het sein al duidelijk op rood zette. Directeur ir. II. van Meden- bach de Rooy: „We doen alles om meer mensen te krijgen; dat moet, want we krijgen geen cent subsidie. We zijn een particuliere stlohting en lang niet iedereen weet dat. Vorig jaar hebben we maar een klein beetje overgehouden in de kas, lang niet voldoende om de voorzieningen te tref fen, die nodig zijn." Attractie* Meer jeugd dus naar De Hoge Veluwe. Om die aan te Enkele notities uit de maandelifkse nieuwsbrief van het Spaans verkeersbureau: Wie per taxi op excursie wil in Span je. hoeft zich over de kosten weinig zorgen te maken, want de tarieven behoren tot de laagste in Europa. Als men instapt, be taalt men meestal zo'n vijftig cent en per kilometer rekent de meter bijna ner gens meer dan 40 cent. Spanje heeft zijn hotelcapaciteit vorig jaar uitgebreid met bijna negen procent en biedt de toerist nu 500.000 bedden. Het grootst was de uitbrei ding op de Balearen, waar de capaciteit steeg met 12000 ka mers tot ruim 64000. Iedere toerist in Spanje kan wanneer hij met vier personen is, dit jaar zijn auto gratis binnen het land met de trein meegeven. Hij moet dan echter wel van een couchette gebruik maken. De regeling wordt toegepast op de trajec ten van Madrid naar Barcelo- na, Malaga, Algeciras, Alican- TUttGV te. Bilbao, Valencia, Cadiz en Vlgo. Deze zomer wordt de regeling ook toegepast op het traject Valencia—Port Bou (van 28 juni tot 2D septem ber). vakantiereizen gaat toeleggen. Tot directeur is benoemd de heer André Slootman, tot voor kort bij de directie van Wagons-Lits in Parijs. Voor het eerst zullen ko mende winter reizen worden aangeboden. V trekken heeft de stichting een wildkansel laten bouwen waar vijftig bezoekers wild kunnen waarnemen, pok is er een plaggenhut gebouwd om een beeld te geven van hoe de Veluwse keuterboeren zo'n honderd jaar geleden leefden. lEn om de jeugd gelegenheid te geven tot spelen zijn bij de vroegere ingang Oud Reemst enkele speelweitjes aangelegd, waar gevoetbald kan worden. Een andere attractie vormt het rimboepad, dat door de meest verlaten delen van het 5400 hectare grote park leidt. Ideaal voor een veldloopje. Voor de rest zijn er de be kende atracties, de wandel-, fiets- en autopaden, die de bezoeker door natuurschoon leiden, dat zijn weerga in Ne derland niet kent. Door bos sen, heidevelden en uitge strekte zandverstuivingen, waar het „verboden toegang" vrijwel onbekend is en waar men zich in een andere we reld waant. Niet in de laatste plaats omdat het er nog rustig Op vier manieren kan men Öe Hoge Veluwe binnenkomen: tussen Otterio en Hoenderloo (hoofdinga-ng), in Rijzenburg (bij Schaarsbergen), in Hoenderloo en in Otterio. De toegangsprijs bedraagt ƒ1,25, (voor knderen tot en met 16 jaar 50 cent) en voor de auto betaalt men 1,50. De toegang tot het Kröller- Miiller-museum Is daarbij inbegrepen. is. Wie zich eenmaal buiten de paden heeft begeven, heeft meer kans op eèn ontmoeting met een moufloq of een edel hert dan met een medemens. Op de Hoge Veluwe is de mens slechts gast. Veel geld Wie na zo'n wandeling of fietstocht wil uitrusten achter een koele drank, kan dat ook. In de romantische Koperen Kop bijvoorbeeld, achter het haardvuur, of in restaurant Rijzenburg, waar met vaardi ge hand een goede wildmaal- tijd op tafel wordt gezet. En wie na al die natuur op de culturele toer wil, kan terecht in het KrölIer-Müller-mu- seum, waar onder meer 272 VanGoghs hangen. De Hoge Veluwe biedt ieder wat. En dat vooral wil de stichting ook met het nieuwe gidsje duidelijk maken. In de hoop, dat dit jaar, in het na tuurbeschermingsjaar, meer bezoekers zullen komen kij ken dan vorige jaren. Want die zijn broodnodig; zelfs een natuurpark kan niet alleen van de wind leven. Elk jaar zijn grote sommen nodig. Alleen al voor de voe ding van de dieren een dikke veertig mille. En daarnaast vergt ook het onderhoud grote bedragen. Want zou men niets doen, dan zou het park bin nen korte tijd door wilde vliegdennen overwoekerd zijn en De Hoge Veluwe in één groot oerwoud veranderen. Tot nu toe is men erin ge slaagd het park als een oase te handhaven. En oase van stilte, van bossen en weidse landschappen met zeldzame dieren. En dat wil men graag zo houden. Vandaar die nieu we actie onder de jeugd. NS »topt voor Keukenhof De NS laat tot half mei een aantal treinen van de normale dienstregeling in Lisse een speciale stop maken voor be zoekers van de Keukenhof. Daarnaast bestaat ook dit jaar weer de mogelijkheid om kaartjes te kopen, die behalve voor de trein ook gelden voor een busrit van IHaarlem of Leiden naar de Keukenhof en voor de tentoonstelling zelf. „Elfdaagse' en NS In verband met het ver wachte grote aantal toeristen, dat straks met vier snipper dagen een elfdaagse lenteva kantie zal maken (van 30 april tot en met 10 mei) heb ben de spoorwegen besloten, dat de avondretours, die nor maal niet op vrijdag en zon dag geldig zijn, nu ook te ge bruiken zijn op 1. 3, 8 en 10 mei. Daarnaast zullen de 2 - kaarten normaal niet op vrijdag en ander? dagen tij dens spitsuren) nu ook geldig zijn op 1 en 8 mei. Zowel op deze dagen als op 30 april. 4, 5, 6, en 7 mei geldt geen be perkingtijdens spitsuren. W agons-dochter De Compagnie Internatio nale des Wagons-Lits et du Tourisme heeft een Neder landse dochtermaatschappij, die zioh onder de naam Silver Jet Tours, speciaal op vlieg- Diever gaat komende zomer voor de 25ste maal Shakespeare vertolken. Een jubileum ter gelegenheid waarvan dit jaar door beeldhouwer A. Teeuwissen een monument zal worden gemaakt. De dorpsbewoners zullen dit seizoen tien opvoeringen geven van Shakespeare's Midzomernachtsdroom. De eerste wordt ge speeld op 16 juni, de laatste op 22 augustus. Evenals vorige jaren orga niseert de Stichting Neder landse Jeugdherberg Cen trale ook komende zomer weer ruiter- en zeilkampen. De ruiterkampen worden gehouden in Roden, Dene kamp. Meppel en Terborg. beginnen op 28 Juni en duren een week. Het laatse kamp sluit op 15 augustus. De prijs ervan bedraagt 159 gulden per week, waarvoor men on derdak, maaltijden plus een paard krijgt. Zeilkampen houdt de stich ting in Grouw, Heeg, Sneek, Den Kaag en Reeuwijk. Evenals bij de ruiterkampen kan men hier zowel cursussen volgens als voor gevorder den vrijuit zeilen. Ook de ze kampen duren een week; ze kosten 160 gulden (inclusief de zeilboot). Een en ander staat uitvoe rig beschreven in de zojuist verschenen Jeugdherberggids (te bestellen bij het stich tingsbureau. Prof. Tulpstraat 4-6, Amsterdam). In deze gids worden uitgebreid de 53 Nederlandse jeugdherbergen beschreven; daarnaast geeft zij ook ruime informatie over de mogelijkheden van buiten landse jeugdherbergen. Andere tip van de stiohting: ga er eens met de huifkar op uit. Drie trips door Drente staan er dit jaar op het pro gramma: van Appelscha naar Emmen. Duur: een week. Kosten: 151 (inclusief over nachtingen in jeugdherber gen onderweg). Svetlana Allilujeva, dochter van wij len Josef Stalin, kort na het voltrek ken van het huwelijk met William Wesley Peters, vice-president van de Frank Lloyd Wrightstichting. Het huwelijk werd dinsdag in Phoenix, Arizona, gesloten. ;t'8 ierdam SCHIPHOL Met een Peugeot 403, bouwjaar 1959, heeft een 30-jarige Amerikaanse toerist gisteren voor zijn vertrek naar Amerika in het Schiphol-restaurant Aviorama de re kening van 16,30 voor zijn laatste Europese etentje vereffend. Omdat hij de wagen niet mee wil de nemen naar Amerika bood hij hem de verbaasde kelner W. ter Wol beek aan met het verzoek de maal tijd voor hem te betalen. De kelner, die de zaak eerst niet vertrouwde, ging de wagen eerst inspecteren. Toen bleek, dat hij er nog aardig uitzag en voorzien was van gloednieuwe sneeuwbanden en een radio ging hij op de transactie in. Volgens de kelner is de wagen op de tweedehandsmarkt zeker nog ƒ750 waard. Dit bedrag zal worden ver deeld onder drie kelners en de kas sier. IN HET NOORDEN ASSEN Een driedaagse orlënteringsrels in het noorden heeft de minister van landbouw en visserij, lr. P. J. Lardinois, duidelijk gemaakt dat er in Groningen, Friesland en Drenthe meer gedaan aal moeten worden aan de tuinbouw cn andere veredelingsproductie. In noordelijk Nederland «ijn In de landbouw te sterk grondgebonden produktietaken. Zijn reis met een terugblik over ziend zei de bewindsman in Assen dat de overheid moeilijk de verede lingsproductie kan stimuleren. De boeren en tuinders zullen zelf het ini tiatief en risico moeten nemen. De minister meende dat de agrari sche Industrie in de toekomst een be langrijk deel kan overnemen van het arbeidsoverschot, dat door de mecha nisering en bedrijfsvergroting in de landbouw afvloeit Waardering toon de ir. Lardinois voor de actiecomité's die zijn reis met protesten hadden begeleid. ROTTERDAM Het gesprek tus sen de NV De Arbeiderspers, die on der meer het dagblad Het Vrije Volk uitgeeft, en de NV Perscombinatie (Volkskrant en Het Parool) over tech nische en economische combinatie bij de exploitatie van de drie bladen is voortgezet. Ontkend wordt, dat de fusiebesprekingen in een beslissend stadium verkeren. Het Vrije Volk is voorstander van een zogenaamde linkse persconcentra tie, maar de NV Perscombinatie zou pas voor een eventueel samengaan voelen, wanneer Het Vrije Volk geen verliesgevend bedrijf zou zijn. Ook zou men overwegen te komen tot een abonnementenruil tussen Het Vrije Volk en Het Parool in Amster dam en Rotterdam. De HVV-abon- nees in Amsterdam zouden dan Het Parool in de bus krijgen en de abon nees van Het Rotterdams Parool, een kopblad van Het Parool, Het Vrije Volk. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister van buitenlandse zaken Habib Bour- guiba, die vandaag 43 jaar is ge- j worden, heeft op een perscon ferentie aan het eind van zijn driedaags bezoek aan ons land niemand veel wijzer gemaakt, toen hem gevraagd werd naar de Tunesische houding in het conflict -tussen Israël en een aan tal Arabische landen. Hij zei verschrikkelijk pessimis tisch te zijn, sprak van de onmoge lijkheid van een dialoog tussen doven I en constateerde, dat de doven zich overgeven aan alleenspraken. I Omdat Tunesië in de Arabische wereld een gematigde houding aan- neemt, liet Bourguiba zich niet ver- leiden tot een analyse van de tegen- I stellingen in het anti-Israëlische kamp. Het werkelijke probleem is I volgens hem dat Israël en de Pales- tijnen elkaar bestrijden om hetzelfde grondgebied. De minister verwacht dat het heel lang zal duren, voordat de strijdende partijen aan een tweegesprek toeko men. Het zal niet gebeuren, zolang zijn gebleven. Israël bevindt zich nu in een positie, waarin het minder dan ooit geneigd is, risico te lopen. Huli) DEN HAAG De Ujst van Neder landse gemeenten die in aanmerking komen voor een verfijning wegens slechte bodemgesteldheid, heeft het Tweede-Kamerlid voor de Partij van i de Arbeid, drs. H M. Franssen, aan het denken gezet. In schriftelijke vragen aan de ministers van binnen landse zaken en financiën spreekt hij er zijn verwondering over uit dat de lijst geen gemeenten bevat die zijn i gelegen in noordelijk Nederland. Israël „uit arrogantie als gevolg van behaalde overwinningen" weigert be grip te tonen voor de Palestijnse eisen. De heer Bourguiba meent dat de Arabieren die „2000 jaar lang de jo den een toevluchtsoord hebben gebo den", thans de rekening aangeboden krijgen voor 2000 jaar vervolging door anderen. Nasser Wat de Tunesische houding ten op zichte van president Nassers politiek betreft, zei de minister dat er nooit volledige eenstemmigheid is geweest. Zonder de Juni-oorlog van 1967 in dit verband te noemen herinnerde hij eraan, dat de Tunesische analyse van de toestand ongelukkig genoeg op een verschrikkelijke manier is be vestigd. (Zoals bekend was Tunesië tegenstander van een onverzoenlijke politiek van confrontatie.) Overigens is minister Bourguiba van mening, dat de Arabische landen zich niet hadden moeten verzetten te gen erkenning van Israël, toen de Ver. Naties deze staat hadden geac cepteerd. De schade zou dan beperkt De heer Bourguiba, zoon van de Tunesische president, maakte van de gelegenheid gebruik om de erkente lijkheid van zijn land te betuigen voor de spontane en snelle Neder landse hulp na de overstromings ramp. Ook had hij lof voor de posi tieve wijze, waarop ons land zich in de EEG ten opzichte van Tunesië op stelt. In zijn besprekingen met minister Udink (ontwikkelingshulp) heeft Bourguiba geen nieuwe concrete toe zeggingen gevraagd. Wel wordt het vierjarenplan, dat tot 1972 loopt, aan gepast aan de gevolgen van de over stromingen. Tunesië zal de consultatieve groep, waarvan Nederland deel uitmaakt, een program van actie voorleggen, dat gericht Is op snel herstel van de schade. CRASTER Voor de noordoost kust van Engeland is gisteren de 198 ton metende Groningse kustvaarder BUKA gezonken. Een vissersboot uit de kustplaats Craster haalde vier op varenden van een reddingvlot. De kustvaarder, die in moeilijkheden kwam toen het slagzij maakte, zonk binnen enkele minuten. Daarvoor werd een ontploffing ge hoord. Er heerste op drie mijl uit de kust van Northumberland op dat moment een hevige sneeuwstorm. De Groningse kustvaarder was op weg van Londen naar St. Davids in Schote land, met een lading steen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7