Shell komt met wapen tegen olievervuiling Doodstraf geëist hoogleraar Canadezen halen eiwit uit aardgas Ui In Lme is de lente begonnen Geniet me dagje Kenlenhöfi Te weinig gedaan om leven van Von Spreti te redden ptijging van i melkprijs itoereikend Bezinkmethode riekse aanklager kwistig met straffen lE J 'liietpartij met lotelbezetters Progil houdt Nederland nog in het vizier Rassenoorlog in Oost-Londen? PSP'er verspreidt in raad condooms DONDERDAG 9 APRIL 1970 IJS WIJK De nieuwe prijs voor lumptiemelk wordt door het Pro- tichap voor Zuivel onredelijk ge- t. In zijn gisteren gehouden ver ering heeft het bestuur zich over beslissing van de minister van Domisclie zaken de melk per 1 ju- met slechts één cent per liter te hogen teleurstellend uitgelaten, ei productschap wijst elke ver- roordelijkheid af voor de conse- nties van deze volstrekt ontoerei- ide prijsstijging. Men heeft bere- d dat met ingang van 12 april de s voor het gehele pakket van con- liptiemelk en consumptiemelkpro- |ten met gemiddeld vier cent per f moet worden verhoogd. Dat een gelijke verhoging niet in één keer f realiseren begrijpt het bestuur, had de bewindsman geadviseerd Jn twee etappes te doen. S V T -g -w "".„o. r Open tot midden mei van 8 uur 's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends. jpp de kortstondige-produktententoonstelling in Londen werd deze lweggooi"-maxijas, de charmante Barbara Allen omhullend, getoond. Waast haar de prille „mannequin" Gillian Swain in een ruimtepakje. THENE De aanklager van lilitaire tribunaal in Athene !t gisteren de doodstraf ge- tegen de voornaamste be- tgde, prof. Dionysus Kara- '3 rgas. Voor diverse delicten uie hij verder tegen dezelfde laagde 20 jaar gevangenis- i bei. oollf- staan voor het tribunaal 34 in terecht, beschuldigd van sa- 'ering tegen het bewind. Zij torden tot de groep „verdediging de democratie". >f. Karageorgas zei dat het zijn me n ei ve 54 iigmi liep jllenjfc >li li ON Dc politie heeft gisteren 'J'on een vuurgevecht geleverd twee van de vier mannen die vorige week in een hotel in 200 france-sur-mer met drie gijze- verschanst hadden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met de spe ciaal uitgeruste sleephopperzui ger Geopotes VII heeft Neder land, ruim drie jaar na de ramp met de Torrey Canyon, een af doend wapen tegen olieveront reiniging op open zee. De bestrij- dingsmethode is ontwikkeld door het Exploratie en Produk- tie laboratorium van de Shell in Rijswijk. Het bestaat uit het la ten bezinken van de olie zodat deze naar de bodem van de zee zakt. Hiervoor gebruikt de Shell gewoon zand dat vermengd wordt met een chemisch produkt en via twee spuit- buizen, opgesteld aan boord van de Geopotes VII, op de olie wordt gespo ten. Woensdag zorgde een eerste proef op. grote schaal, genomen op 25 kilometer uit de kust voor Hoek van Holland, voor het sluitstuk van een serie research-experimenten. Het experiment, dat de gehele dag in beslag nam, werd gadegeslagen door een groot internationaal gezel schap waaronder autoriteiten uit Amerika, Engeland, Duitsland en Frankrijk. De Shell bezinkmethode maakt ge bruik van de zwaartekracht om olie tot zinken te brengen door haar te verzwaren met zand. Dit zand kan door de zuiger op (liverse plaatsen in de Noordzee worden ingenomen en op weg naar het rampgebied worden vermengd met het chemisch middel. Nadat de tanker Theodora op com mando eerst tien en later negentig ton ruwe olie over boord had gezet voer de zuiger, eigendom van Adriaan Volker, over de olievlek heen waarbij de beide spuitbuizen uit in totaal 42 spuitmonden zand ver mengd met chemicaliën over het wa teroppervlak uitstortten. De achter dit schip varende Smal Agt van Rijkswaterstaat bekeek het resultaat vanuit de lucht bijgestaan door een vliegtuig van de marine van waar uit infra-rode en kleurenopnamen van de bewerkte plek werden ge maakt. SCHADELIJK? De proef werd ook gevolgd door een Britse trawler aan boord waar van zich een aantal deskundigen van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek bevonden. Dit instituut stelt dat de methode marine-biologisch ge zien gevolgen heeft voor de flora en fauna, die grote terughoudendheid eist bij de toepassing ervan, zeker in visgebieden. Shell claimt echter dat de bevochtigingsmiddelen in de toe gepaste sterkte onschadelijk zijn. OVERHEID „Met deze methode bieden wij de overheid een middel tegen de bestrij ding van olievervuiling", aldus de heer E. J. G. Toxopeus. Wij hopen dat een groot aantal landen positief zullen reageren op deze methode. De taak van de Shell is met dit laatste experiment afgcslotenn", zo zei dc heer Toxopeus. Het woord is nu aan de overheid. Indien besloten zal worden de Ge opotes VII in te zetten bij grote olie rampen dan zal de procedure vrij eenvoudig zijn. Het schip is voor de komende vijf jaar werkzaam voor de kust van Hoek van Holland. Indien nodig kan onmiddellijk worden uitge rukt, aldus de heer Toxopeus. De Shell heeft in totaal ƒ2 min in de ontwikkeling van de bestrijdings- methode gestoken. Een berekening wijst uit dat de kosten voor het laten zinken van 1 ton olie vermengd met een ton zand en chemisch middel 23 bedragen. Hierbij gaat men uit van een werktijd van zeven uur. Per reis kan de Geopotes VII 2500 ton olie van het wateroppervlak verwijderen. „Tot nu toe bestond er nog geen enkel afdoend middel tegen de olie vervuiling op open zee". Wel zijn er nu zo'n kleine 85 methoden op de markt om olie in stil water onschade lijk te maken, zo merkte de heer Toxopeus nog op. Geen van die mid delen is echter gesohikt voor ge bruik in open zee. Het voorlopige resultaat van de proefneming werd na afloop geschat op 95 procent. Van de 100 ton olie bleef na bewerking slechts vijf ton op het water liggen. Aan de hand van i genomen monsters zal in het Shell laboratorium dc juiste uitslag vastge steld worden. Minister in Kamer DEN HAAG De minister van economische zaken, mr. R. J. Nelis- sen, weet niet beter dan dat de' direc tie van Progil nog steeds overweegt zich in ons land te vestigen. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Wie- renga en Willems (belden soc.). Het Franse bedrijf heeft zich niet tot het bestuur van het Industrie schap Moerdijk gewend met een ver zoek tot vestiging. Aangenomen moet worden dat Progil eerst een onder zoek instelt alvorens een dergelijke stapte nemen. VANCOUVER Canadese geleer den hebben uit aardgas een nieuw eiwit weten te vervaardigen, dat zou kunnen helpen de voedselproblemen in de hongergebieden op te lossen. Het fijne witte poeder kan worden gemengd met meel, rijst en andere eiwitarme granen en is geschikt voor menselijke en dierlijke sonsumptic. Het poeder, dat de naam biomass heeft gekregen, bestaat voor zestig tot zeventig procent uit pure eiwit ten. De raad voor wetenschappelijk on derzoek van Brits Columbia, die nauw bij het onderzoek betrokken was, gelooft dat biomass het eiwit rijkste is- van alle tot dusver beken de bijmengsels. Het wordt net als gist via een fer mentatieproces vervaardigd. De be langrijkste bestanddelen zijn lucht, bacteriën en het in grote hoeveelhe den in aardgas voorkomende me thaan. Tijdens het proces worden er in kleine hoeveelheden waterstof, fosfor, ijzer, kobalt en sulfaat aan toegevoegd, waarbij het produkt on der een bepaalde temperatuur in tanks wordt gemengd. De in het mengsel aanwezige bacteriën vormen proteïnen, die er ten slotte uitgehaald worden. Het geheim van het proces is, dat de onderzoekers erin zijn geslaagd bac teriën te kweken, die zich ontwikke len zonder hinder van andere soort genoten, waardoor kostbare sterilisa tieprocedures niet meer nodig zijn. Eerder werd twee jaar lang tever geefs geprobeerd eiwitten uit aardo lie te winnen. Het nieuwste wapen tegen olie rampen, de Geopotes VII, in vol bedrijf op open zee. Door mid del van twee spuitbuizen wordt zand, waaraan een (ongevaar lijk) chemisch middel is toege voegd, op de oliemassa gespoten. De hopperzuiger kan bij cala miteiten worden ingezet. BONN De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft de laatste dagen niet alleen kritiek van de oppositie te verwerken maar zelfs vanuit de liberale partij waarvan hij zelf voorzitter is. Men verwijt hem met name dat hij zijn vakantie in Oostenrijk te laat heeft onderbroken om naar Guatema la te gaan en dat hij kennelijk de ernst van de situatie rond de persoon, van ambassadeur von Spreti niet heeft ingezien. In zijn functie als chef van de Duitse diplomatie, verwijt men hem ook dat hij weinig druk op de rege ring van Guatemala heeft uitge oefend om het leven van de ambassa deur te redden. Men neemt aan dat deze feiten ge volgen zullen hebben voor de binnen landse politiek van de Bondsrepu bliek. voor de toekomst van de FDP en dus ook voor de regering van Wil ly Brandt. Men wijst er daarbij op, dat bij een enquête is gebleken dat 79 procent van de Westduitsers van mening is dat de regering niet alles in het werk heeft gesteld om het leven van von Spreti te redden. Rechtse extreinisten hebben gis teren een linkse extremist gemar teld en vermoord bij wijze van wraakneming tegen de guerrilla's die dc Westduitse ambassadeur ver moordden. Brandweerlieden vonden het ver minkte lichaam van Cesar Menen- dez (51) langs een weg even buiten de hoofdstad. Zij waren gewaar schuwd via een anoniem telefoontje, waarin ook werd meegedeeld dat dit de eerste afbetaling was voor de moord op von Spreti. Van Menendez was onder meer de rechterhand verminkt. Dit verwijst naar de rechts-georiënteerde anti communistische groepering La mano blanca de witte hand. Menendez was al jaren actief lid van de linkse guerrillabeweging, maar heeft waarschijnlijk niets met de ontvoering van von Spreti te ma ken gehad. LONDEN In Oost-Londen be staat het gevaar van een rassenoorlog tussen Aziatische immigranten en bijna kaalhoofdige jongerengroepen. Dero „skinheads" trekken "s-avonds in bendes van tien man en meer dm straat op. De gewelddadige dood van een vijftigjarige Pakistaner heeft de situatie naar een climax gevoerd. De Aziaten zijn begonnen in de be dreigde buurten patrouilles te vormen en in te grijpen als er iets gebeurt. De politie is van oordeel dat zoiets niet kan worden toegestaan. Het handhaven van de orde is haar plicht KATMANDOE Zes Nepalese berggidsen zijn op de Mount Everest gedood toen zij werden begraven on der een reusachtig blok ijs. Twee le den van deze Japanse ski-expeditie konden worden gered. Het ijsblok kwam van grote hoogte. De expeditie bevond zich op 6300 me ter van de begane grond toen deze tragedie zich voltrok. De groep had begin maart Katmandoe verlaten. Ruim twee weken geleden verloren zij een man door uitputting. TIJEJUFFROUW G. E. Schut, iri dochter van de minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, trouwd woensdag in Rotterdam met de heer A. C. J. van Kalken, student in de niet-Westerse sociologie aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Hier het bruidspaar voor de ingang van de St. Laurenskerk waar de gereformeerde predi kant W. Bos het huwelijk be vestigde. In het Rijnhotel werd een drukbezochte receptie ge houden. iar de politie later meedeelde één van de twee zich tijdens vuurgevecht een kogel door het 'd geschoten. De ander gaf zich tr gewond over. van het viertal was begin deze k al aangehouden; een vierde Is (Voortvluchtig. plicht was het bewind te bestrijden, omdat het alle vrijheden van het volk had ontnomen. Op 14 juli werd de hoogleraar ernstig gewond, toen hij in zijn woning in Athene bezig was een tijdbom af te stellen. Hij verloor een deel van zijn rechterhand. Er warden dertien tiiribommen bij hem thuis gevonden. In totaal eiste de aanklager een- maal de doodstraf, viermaal levens- j lang, driemaal 25 jaar en nog een j reeks van straffen van 5 tot 18 jaar. MAASTRICHT De PSP-kar.di- daat voor de komende gemeente- j raadsverkiezingen in Maastricht, de bouwkundige G. Peters, heeft gister avond tot grote ontstemming van de i KVP-fractie voorbehoedsmiddelen aan de raadsleden uitgedeeld. Dat ge- 1 beurde op het moment dat de ge meenteraad de plaatsing van con doom-automaten besprak. De meerderheid van de raad wees overigens dit voorstel van het college af. Alleen de socialistisch»» en paci- fistisch-socialistische fracties stemden voor. Ook de P. v.d. A.-wethouder R. i de Vries besloot niet met het voor- stel van het college van B. en W. mee te gaan. De bouwkundige werd door de aanwezige bodes, op verzoek van de burgemeester uit de raadszaal ver wijderd. De spanning in de familie was bij na ondragelijk geworden. Wanneer het precies begonnen was, wist nie mand te zeggen. Misschien al die keer dat de kleindochter in spijker broek gehuld bij opa en oma op be zoek kwam. Daar was toen wat van gezegd, maar kleindochter had alleen de schouders opgehaald en was daarna opvallend lang weggebleven. Misschien die keer, dat de grootouders onthutst een discussie van de kleinkinderen over de in spraak op school hadden aangehoord en vergeefs ertussen trachtten te ko men met: „In mijn tijd..." Maar zeker sinds de kleinzoon lange lokken kweekte, die soms gol vend, soms puur verward langs zijn oren vielen. De grootouders hadden hun direc te afkeer r.iet onder stoelen en ban ken gestoken, maar er was als ant woord alleen weer dat schouderop halen. Op een middag, toen ze de kinde ren op school wisten, waren ze eens met hun dochter gaan praten. Als moeder, nietwaar, moest men toch inzien waar de plicht tot opvoeden lag? Maar de moeder verdedigde haar kuikens: liever een spijkerbroek en lang haar dan ruzie thuis, die toch niets aan het uiterlijk zou verande ren, maar wel de onderlinge verhou dingen zou schaden. Schoonzoon werd onder handen genomen. Hij, man met een positie en maatschappelijke verplichtingen, kon toch niet gedogen, dat zijn kin deren Schoonzoon echter schudde het hoofd. Leuk vond hij het ook niet, maar wat wilden ze? Hij was allang gelukkig, dat zoon en dochter met hun problemen thuis kwamen en er niet erger dingen gebeurden.... /.«in// haar Met gesnoerde mond, maar ogen die veel zeiden, aanschouwden opa en oma het huishouden van hun kinderen. Opa zei soms weer onder eigen dak, boos: „Galg en rad." Oma suste nog wel van: „Nou, nou" maar keek daar zo bedroefd bij, dat opa wel begreep hoe erg ze hel vond. Als ze samen wandelden, werd het een gewoonte om op te merken: „Weer zo'n langharige" of „Dat is een keurige jongen..." en wat jaloers keken ze het keurige heertje na. Hoe het kwam wisten ze later niet te vertellen, maar op zo'n kuiertje gebeurde het: oma struikelde. Haar tasje vloog over straat, sprong open, het gouden flaconnetje rolde weg, de brillendoos kwam ineen plas.... Opa, verbijsterd, bukte om haar te helpen, maar kon zijn vrouw niet genoeg steunen. Auto's flitsten langs, een mevrouw die passeerde zei: „Ach..." en liep door. Toen stond er opeens een knaap, die alles had wat afschrikwekkend was: lang haar, een spijkerbroek, hoge laarzen en een ketting met een grote hanger om de nek. „La-maar" zei hij tegen opa en trok die eerst omhoog. Dan pakte hij oma onder de oksels en zette haar op de benen. Reikte het tasje en graaide in de plas en in de goot om de spulltetjes bijeen te rapen. Trillend stonden de oudjes het aan te zien. Te beduusd om iets te zeh- gen. ..Gaat het weer?" vroeg de knaap. Ze knikten wat. „Uitkijken nou verder," riep de jongen en beende weg. De kinderen en kleinkinderen hebben nooit begrepen waarom opa en oma nooit meer zo lelijk keken naar spijkerbroek en lang haar. maar de spanning was tot hun op luchting verdwenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5