v beïnvloedt verkoop Plannen in A lp hen voor LOM-school Amnesty International begint een Mei-actie FORMAAT Bolletje Nederlands enige veilinghoudster over antiek: Van Springel blééf weg Fransen gelijk tegen Bulgarije GeschldNVSH Medische Raad duurt voort Lezers die helpen, hartelijk dank! Nederlander koopt steeds meer diepvriesspinazie krant van Ex-gevangenen willen Hess vrij Carswell niet in Amerikaans hooggerechtshof jaar geëist voor schietpartij Burgerlijke stand van Leiden Schuitema: 12 pet DONDERDAG 9 APRIL 1970 MEVROUW BARR v. d. HOEF: met de complete werken van Vader Cats in het Huis van Dedel DEN HAAG ongelui, ook al wonen ze op een flatje, willen weer porse- j, oude prenten of oud glaswerk in huis hebben. Ik geloof dat komt, omdat we terug willen naar meer sfeer in onze moderne rieurs." Dit zegt mevrouw J. P. Barr v. d. Hoef, Nederlands ge vrouwelijke gediplomeerde veilinghoudster, beëdigd make ster en taxatrice. Ze werkte 24 jaar voor het sinds 1833 be nde Van Stockum's Antiquariaat in Den Haag. En toen vorig eigenaar J. Kuipers overleed, erfde zij de zaak die al bijna rhalve eeuw in Den Haag een reputatie waarmaakt. Huib Goudriaan e pratenmet mevrouw Barr- Hoef in het hart van haar 'ijf, het „Huis van Dedel" de Prinsengracht 15. Hier ert en beschrijft zij antieke jst- en gebruiksvoorwerpen, naturen, schilderijen, meu- "n, aardewerk en prenten de eerstkomende kunst- ng op 27 en 28 mei de kijk- '.n zijn op 22, 23 en 24 mei en )oékenveïling is op 4 juni). et oude herenhuis werd in de tiende eeuw bewoond door emeester Jan Hudde Dedel. wwas een beschermer van en wetenschap"die het 1 liet restaureren in de stijl Ihodewijken. Met als resul- I dat er nu nog een uniek pen^uis met weelderig stuk- i te bewonderen valt. In zijn tijd werd Jan Hudde al bezongen als een kunstminnaar. Toen hij burgemeester werd hoopte Joachim Oudaen: dat Dedel mijne swakke kunst als een Maecenas mag beschutten..." Door gegrepen Het Huis van Dedel is dus wel een Zakelijke kant waardige plaats voor een van Zuid hollands weinige boekenveilingen. Mevrouw Barr v. d. IHoef: „Ik heb het aanvaard met de bedoeling deze veiling voor de randstad, naast die in Amsterdam, Leiden en Utrecht, te behouden als verantwoorde boeken veiling." Het belang van een boeken veiling vindt ze onder andere dat wordt voorkomen dat mensen „goede dingen" met de voddenman meege ven. Boeken en antiek betrekt ze meest al via boedels die dankzij een vaste kring van relaties binnenkomen. „Ik heb nu bijvoorbeeld heel mooie boe ken uit een oud Fries geslacht." Mevrouw Barr v. d. Hoef (53) houdt van haar werk. Ze volgde de acade mie voor beeldende kunst en weet dus wel iets van kunstgeschiedenis af, maar: „Je leert het meeste in de praktijk." Het is dit jaar 25 jaar gele den dat ze als 28-jarige haar intrede deed bij Van Stockum's Antiquariaat. „Toen ik jong was voelde ik me meer aangetrokken tot moderne din gen, maar hier ben ik toch wel hele maal gegrepen door het antiek." Ze kan zelfs in haar vrije tijd haar werk („mijn hobby") niet loslaten, en houdt zich dan vaak bezig met haar privé-verzameling Chinees brons en Chinees porselein. Foto's: Herbert Behrens „Door de jaren heen heb ik een meer op selectie ingestelde smaak gekre gen; mijn smaak is dus duurder ge worden, en de dingen ook..." Om een beeld te geven van wat er op een antiek- en boekenveiling zoal te koop is, citeren we uit de catalogus van de laatste veiling: prenten van de oude kerk van Bergen, een kaart van het Land van Gennep, een tuin beeld op voetstuk, een handwerk mandje uit de 19de eeuw, een geelko peren blaker, beugeltas van zwart fluweel. Delfts blauw kannetje, bor den van Chinees blauw, zijde batik van Java, een klewang, een boek van de „verrichtingen der Pruisische troupen voor Amsterdam in 1788", „Het eiland Urk en zijn bewoners" (1857) en prentbriefkaarten van het begin van de 19de eeuw. De prijzen variëren tot nu toe van enkele tien tjes tot ƒ7000. Veilinghoudster Barr v. d. Hoef doet haar werk met liefde, maar ze ontkent niet dat de za kelijke kant minstens zo belang- rijk is. Gaat ze weieens na een behoorlijke winst handen wrijvend naar huis? Lachend: „Nog niet, maar ik hoop dat dit zal gebeuren. Het is ook leuk voor je inzenders om goede prijzen te maken. Ik wil zo doorgaan met het veilen (die van mei a.s. wordt haar tweede veiling) maar daarnaast wil ik het antiquariaat de gewone verkoop voorzetten. Van Stockum is van oudsher een be grip op dit gebied." JAMBES Herman van Springel, die in 1968 de Ronde van Frankrijk achter Jan Janssen als tweede be sloot, heeft dinsdag de tweede etappe van de Ronde van België via een sterke solo in de slotfase gewonnen. De weersomstandigheden, waaron der gereden moest worden, waren be ter dan dinsdag. Verscheidene vlucht pogingen deden zich voor, maar steeds was de alom tegenwoordige Merckx tijdig in de slag om de aan vallen te pareren. De oppermachtige Belg staat eenvoudig niet toe, dat een andere vedette hem uit de wielen rijdt Ook bij de beslissende ontsnapping was hij weer vooraan te vinden. Een groep van zes man, onder wie zijn landgenoten Van Springel en de uit stekend rijdende Roger de Vlae- minck, bereikte met een voorsprong van twee minuten de finishplaats 'Jambes, waar op een parkoers van negen kilometer nog drie ronden ge reden moesten worden. In de tweede omloop demarreerde Herman van Springel. Hij nam een voorsprong van achttien seconden op zijn medevluchters, die blijkbaar in zijn ontsnapping berustten. Op de eindstreep bedroeg het verschil im mers nog een halve minuut meer. Ruim drie minuten later kwam het peloton binnen. De sprint werd gewonnen door de Nederlander Jan Krekels. ROUEN' Frankrijk heeft gisteren tegen Bulgarije gelijkgespeeld: 11. In deze interland was de stand bij de rust 11. Voor Bulgarije betekende de wedstrijd één van de belangrijkste oe feningen voor de wereldkampi oenschappen in Mexico. Frankrijk gaat niet naar Mexico. DEN HAAG De Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming (NVSH) blijft Dij haar besluit dat heeft geleid tot het ontslag van de arts F. Wibaut. De Medische Raad van de consultatiebureaus voor hu welijks- en geslachtsleven waar van het NVSH-hoofdbestuur ook het dagelijks bestuur vormt heeft als reactie hierop haar vertrouwen opge zegd. De solidariteit met de op staande voet ontslagen arts, medisch leider van het Amsterdamse Aletta Jacobs- huis, wordt toegeschreven aan de ge brekkige informatie over de ontslag- redenen. In Den Haag werd gister middag meegedeeld dat het ontslag geschil door een speciale commissie wordt behandeld. Nu dokter Wibaut het werken is verboden, weigeren ook andere artsen door te gaan met hun werk aan de bureaus. Vragen aan de medische raad of er een artsenwerkstaking dreigt en of het conflict niet over de ruggen van de clientèle van de con sultatiebureaus wordt uitgevochten werden ontwijkend beantwoord. Minder aanbod Wie ronddwaalt in het Huis van Dedel tussen gebruiksvoorwerpen, die eens een functie hadden voor onze voorouders komt onder de indruk van het ambachtelijk kunnen en de ver fijning van het leven in het verleden. Maar wordt mevrouw Barr v. d. Hoeff nooit beklemd door de sfeer van het verleden, van al die mensen die eens leefden en werkten met deze voorwerpen, kortom van de vergan kelijkheid van alles? Ze antwoordt: „Daar kun je niet bij stil blijven staan. Voor mij hangt er een leuke sfeer omheen, uit de tijd dat ermee werd geleefd." Is er in de periode die zij in haar vak kan overzien, veel veranderd in de wereld van het antiek? „Door de gestegen welvaart zijn steeds meer mensen zich voor antiek gaan inte resseren, vooral jonge mensen. Verder zijn de prijzen opvallend gestegen en wordt het aanbod minder. Vroeger zag je bijvoorbeeld stapels Japanse prenten, die je nu bijna niet meer te pakken kunt krijgen." Ze vertelt dat mensen bij het ko pen van iets soms worden beïnvloed door tv-uitzendingen. „Een collega kreeg nogal wat telefoontjes van klanten die na een uitzending van de Forsyte Saga miniatuurtjes wilden hebben, die in het interieur waren te zien." Mevrouw Barr v. d. Hoef gaat voor haar privé-verzameling soms naar kijkdagen van collega's. Ook voor haar wordt het kopen steeds duurder: In de LS van zaterdag jl., waarin het werk van Amnesty International „advocaten van politieke gevangenen" werd belicht stond een oproep om steun voor deze organisatie. Tal van lezers, vooral veel vertegen woordigers van kerkelijke ver enigingen, boden naar aanleiding van deze oproep, htm steun aan. Hiervoor namens mevrouw Ruth Breunis-Cohen, de Rotter damse huisvrouw die een actie voor Amnesty voert, hartelijk dank! Inmiddels heeft ze me verteld dat Amnesty International in Amsterdam en Rotterdam zogenaamde „Mei-ac ties" gaat voeren. In het kader hier van zal 24 april te Rotterdam in het AMVJ-gebouw (om 8 uur 's avonds) een grote bijeenkomst worden gehou den. Allen die in principe achter de doelstellingen van Amnesty staan en iets willen doen, zijn van harte wel kom. Uitnodigingen zullen worden gestuurd aan vertegenwoordigers van alle geestelijke en maatschappelijke stromingen in Rotterdam en omge ving. Met name de kerken zullen bij de actie worden betrokken. Denken en doen" De Mei-actie wordt gevoerd in sa menwerking met dc werkgroep „Den ken en Doen", die zich bijzonder in spant voor het welslagen. Amnesty zal voorts een grammofoonplaat met liedjes van Sito en Marijke Hoving (o.a. over Amnesty) uitbrengen. De plaat, waarvan de opbrengst voor het goede doel is, kost ƒ4,50 en zal ver krijgbaar zijn in een stand die in net kader van de manifestatie C'70 in het stadscentrum een plaats zal vinden. De plaat kan ook worden besteld bij mevrouw Breunis-Cohen, Spoorslngel 72b, Rotterdam. Allen die iets voor Amnesty willen doen kunnen doen kunnen brieven aanhaar richten. Geld welkom Lezers, die giften willen storten kunnen dat doen op het gironummer van de Mei-actie van Amnesty: giro 454000 ten name van Amnesty Inter national te Rotterdam. Nogmaals, het doel van Amnesty (een internationale organisatie met het hoofdkwartier in Londen) is men sen die overal ter wereld zonder vorm van proces wegens hun gods dienstige of maatschappelijke over tuiging worden gevangen gehouden of gemarteld, te helpen. Vijfentwintig jaar na de bevrijding is dit nog hard nodig. Vandaar deze Mei-actie. Behulpzame lezers alvast veel dank! Huib Goudriaan DEN HAAG De Nederlandse huisvrouwen kopen steeds meer diep vriesspinazie. Vorig jaar aten wij Ne derlanders per persoon vier kilo spi nazie op. Daarvan was een halve kilo verse kasspinazie, een kilo vers na tuurproduct, 0,7 kilo blikspinazie en 1,8 kilo diepvries. Dat betetent vooi het aandeel van de diepvries-spinazie een stijging van 45 procent. LONDEN De Britse vereniging van ex-oorlogsgevangenen van de luchtmacht heeft gisteren op de re geringen van Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland een beroep gedaan om de vroegere medewerker van Adolf Hitler, Rudolf Hess, vrij te laten. In een brief, die verzonden is aan premier Harold Wilson en de ambas sadeurs van de andere drie landen, zeggen de leden dat de in Spandau gevangen gehouden Hess genoeg heeft geboet voor zijn misdaden. De 76-jarige Rüdolf Hess werd in 1964 tot levenslang veroordeeld. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft zich gisteren met 51 te gen 45 stemmen uitgesproken tegen de benoeming van Harold Carswell tot rechter in het Opperste Gerechts hof. Deze stemuitslag betekent een politieke nederlaag voor president Nixon. Vorig jaar november sprak de se naat zich uit tegen de benoeming van Clment Haynsworth, die ook door Nixon voor deze functie was voorge dragen. De stemming was het hoogtepunt van een zwaar gevecht tegen de rech ter door de liberale en gematigde op positie in de senaat gedurende de laatste drie maanden. Carswell werd steeds meer aangevallen wegens anti- negerneigingen, zijn middelmatige juridische staat van dienst en een ge brek aan oprechtheid tijdens verho ren door de juridische commissie'van de senaat. LEEUWARDEN Twee jaar en zes maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden mr. H. W. Kuipers, gisteren geëist tegen de 41-jarige L. D. uit Zwaagwesteinde. Deze schoot op 23 november vorig jaar in een café te Veenklooster de 21-jarige Hille Leegstra uit Twijzelerheide met een revolver dood. „U wilde bewijzen, dat het een be hoorlijke revolver was", zei de rech ter. Het slachtoffer had D. in het café min of meer belachelijk gemaakt om dat D. met een revolver rondliep. iKwójepïcewo/ ALPHEN Het vijfjaarlijkse leer plan voor de openbare kleuter- en lagere scholen is gereed. Het is het resultaat van een langdurige samen werking van onderwijskrachten, schoolraad, wethouder M. Paats, chef onderwijszaken M. de Hoogh, inspec- trice mej. Th. J. Semplonius van het kleuteronderwijs en inspecteur C. P. M. Delnooz van het lager onderwijs. Ter gelegenheid daarvan was er gisteravond in het gemeentehuis een bijeenkomst met de medewerkers. Wethouder Paats noemde het leer plan een unicum in de onderwijswe reld. Hij overhandigde inspecteur Delnooz als blijk van waardering een boek. In zijn toelichting zei de wethou- Chr. Nijverheidsschool mag gaan uitbreiden ALPHEN Het jaarverslag 1969 van de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes, die uitgaat van de Stichting voor Christelijk Beroeps onderwijs in Alphen, geeft opnieuw een gunstig beeld. Uit het personeels- overzicht blijkt, dat er 38 personeels leden zijn o.l.v. directrice, mej. N. van Beest. De school had op de laat ste teldatum 497 leerlingen, verdeeld over dertien opleidingen. Uit Alphen kwamen 279 leerlingen Hazerswoude 55, Koudekerk 28, Ter Aar 26, Woubrugge 24, Boskoop 23 en Leimuiden 18. De overige negen ge meenten bleven onder de tien. Van de cursisten kwam ca. 70% uit Alphen aan den Rijn. Ook in het afgelopen jaar werden acties onder de leerlin gen gevoerd. Voor sanatorium „Son- nevanck" werd door zegel verkoop f 1.705 bijeengebracht; kaarsenver koop voor Zonnegloren f 1.494; Hen drik Piersonvereniging f 3.000; Simavi f 2.500. De leerlingen van de school namen het peetschap op zich van de 5-jarige Giovanni Chririacco, die wordt ver zorgd in het S.O.S.-kinderdorp in Os- tumi (Italië). Maandelijks wordt hier voor een bedrag overgemaakt. Van het ministerie van onderwijs en wetenschappen is bericht ontvan gen dat men akkoord kan gaan met het lokalenplan voor een tweede uit breiding van de school. In verband met het nijpende gebrek aan ruimte werden binnen het bestaande gebouw enkele noodvoorzieningen getroffen. Jeugdvereniging „Beréa" hield jaarvergadering KATWIJK AAN ZEE Gister avond werd in het wijkgebouw „de Hoeksteen" de jaarvergadering ge houden van de jeugdvereniging Be réa van het herv. gcref. jeugdver- band. Ds. C. Treure opende deze ver gadering cn was verheugd dat er zoveel belangstelling was. De heer C. Klok hield een inlei ding over Timotheüs. Sinds Paulus 1900 jaar geleden de geschiedenis van Titmotheüs opschreef is er eigenlijk niet veel veranderd. Zowel toen als nu stoorde men zich niet aan de nor men door God opgelegd". Vervolgens verzorgde mej. N. van Rijn een meditatie over „Jeugd waar heen". Zij wekte zowel jongeren als ouderen op op straat, school en werk als christen een voorbeeld te zijn. Secretaresse Jannie Gujjt bracht in haar jaarverslag naar voren, dat de oud wegkwijnende meisjesvereniging Esther en jongelingsvercniging Da vid met ingang van 4 oktober 1969 veranderd werden in de gemengde vereniging Beréa. Deze vereniging telt nu 40 leden, onder leiding van de he ren Duüvenbode en Barnhoorn. Een forum, bestaande uit 4 leden en de voorzitter, beantwoordde verschil lende vragen over het 2000, het 1000- jarig rijk, het vernietigen van de aarde door atoombommen, de evan gelieverkondiging door Billy Graham en over de buitenkerkelijken. Na een inleiding door de heren T. C. Zuijderduijn en A. de Jong over „bekering en wedergeboorte" werd deze avond door ds. Treure gesloten. LEIDEN Geboren: Antonia R H, d v W N Vlootman en H C H Juffer mans; Liesette J, d v A Vlaanderen en E van Steenbergen; Aurélie C, d v A F Stiefelhagen en P H Tervooren; Simone, d v A P de Jong en J J van der Horst; Anita C, d v M T C van den Hoed en C W Bos; Geralda, d v P G Boekwijt en T van der Klis; Esther M, d v G P van der Veek en H M van Roode; Madeion J L, d v J P Suasso de Lima de Prado en E T M Horst; Men L, z v L LI en Y M Wong. Gehuwd: J Scheren en E J Mattaar; J R Kuiters en E Pauw. Overleden: C B M Buijkes, 10 nov. 1907, echtgenote van R W Haver; J Vlieland, 24 febr. 1907, echtgenote van A Guijt; A M Mattens, 21 dec. 1901, echtgenote van M H Paardekooper; H J Vink, 20 nov. 1919, echtgenote van P J van Steijn. der dat er binnein afzienbare tijd een LOM school (voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) zal wor den gesticht met een regionale func tie. Verder komt er een schooladvies dienst en wordt gedacht aan een ge meenschappelijk pedagogisch cen trum voor kleuter- en basisonder wijs. Elke dag klein stukje lezen in de Bijbel TER AAR Op een plezierige ma nier heeft ds. Jac. van Dijk uit Mon ster op de jaarvergadering van de Hervormde jeugdvereni ing op geref. grondslag in gebouw Jonathan een schets gegeven van de veranderende wereld. Met verhalen uit zijn jeugd toonde hij aan dat op maatschappelijk, so ciaal en kerkelijk gebied ingrijpende veranderingen zijn voorgekomen, die men voorheen voor onmogelijk hield. Ds Van Dijk hield zijn toespraak te gen de achtergrond van twee bijbel teksten over de onveranderlijkheid van God. Hij raadde de jeugd aan el ke dag een klein stukje in de Bijbel te lezen en daarover na te denken. Secretaresse Marja Servaas bracht het jaarverslag uit. De vereniging telt nu 21 leden en kan financieel net rondkomen. Vit de RIJNSTREEK HAZERSWOUDE De KVP houdt dinsdag 14 april, 's avonds om acht uur, haar algemene jaarvergadering in het Michelshuis. De heren Speul- man, Fianen en v. d. Werf treden af en stellen zich niet herkiesbaar. De gemeenteraadsleden zullen een forum vormen. Leden kunnen het fo rum vragen te stellen op het gebied van de gemeentepolitiek. HAZERSWOUDE In de periode tussen 13 en 18 april wordt aan de Rijndijk de collecte ten behoeve van de kinderbescherming gehouden. HAZERSWOUDE Maandag 13 april, 's avonds om acht uur, komt de afdeling van de CHU bijeen in een der zalen in de nieuwe gereformeerde kerk. Belangrijkste onderwerp is de samenstelling van de kandidatenlijst voor de op 3 juni te houden gemeen teraadsverkiezingen. Op de voorlopige groslijst staat ook de naam van de heer H. van Rijn, sedert 15 januari loco-burgemeester. HAZERSWOUDE Op vrijdag 10 april, om acht uur, organiseert de gymnastiekvereniging „Aspasia" in het Verenigingsgebouw te Koudekerk een bingo-avond. HAZERSWOUDE De afdeling Hazerswoude/Rijndijk-Koudekerk aan den Rijn van „Het Groene Kruis" vergadert maandagavond 13 april om acht uur, in het wijkgebouw (hoek Dorpsstraat-Bruggestraat, Koude kerk). HAZERSWOUDE Maandag 13 april, 's morgens om half tien, komen de stemgerechtigde ingelanden van de polder De Noordpias bijeen. Vastge steld moeten worden de rekeningen van de voormalige Palensteinse Pol der, Benthuizer Polder, Hazerswoudse Droogmakerij, Kleine Droogmakerij en Polder Achterof en Putte. Hillegom krijgt ook gezondheidscentrum HILLEGOM De Prot. Ziekenver pleging hield in huize Weltevreden haar alg. ledenvergadering. De heer A. Klcywegt bracht het jaarverslag uit. De ledengroei houdt gelijke tred met de uitbreiding van Hillegom. De afdeling telt nu bijna 2000 leden. In 1969 werd een nieuwe (derde) wijk zuster benoemd, maar het duurde tot 1 jan. 1970 voordat mej. J. Boon de gelederen kwam versterken. De artsen Houtkooper en Bergfeld beiden uit Bennebroek, kregen in 1969 niet minder dan 1203 zuigelingen- en 1155 kleuterconsulenten te verwer ken. Het financiële overzicht geeft gunstige resultaten te zien. Toch zal door de aanstelling van een derde wijkzuster aan contributieverhoging niet zijn te ontkomen. Met Hillegoms gemeentebestuur is overleg gaande inzake de bouw van een gezondheidscentrum voor het Wit-Gele en Groene Kruis. Gedacht wordt aan het terrein van het oude zwembad. Het Wit-Gele Kruis en Groene Kruis zullen samen een stich ting vormen, waarvan de statuten in middels zyn goedgekeurd. Door het vertrek ontstond de vaca ture van de heer Klamer. De heer Osinga gaat achter de bestuurstafel plaatsnemen. De heer P. de Vries dankte het aftredende bestuurslid mej. Engel, die ruim 34 jaar deel uit maakte van het bestuur van de Prot. Ziekenverpleging. BODEGRAVEN Commissarissen en directie stellen aandeelhouders voor het dividend over het boekjaar 1969 vast te stellen op 12 procent on veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13