HOOGOVENS HEEFT DE WIND GOED MEE jax sneuvelde roemloos gen veelzijdig Arsenal Diepvries - hamsteren nog een vage zaak MICHELS: IK HEB ME VERGIST iaak er Swart verbolgen: penalty? was geen overtreding... Boek over illegaal Vrij Nederland Legia won Dit jaar 800 man meer nodig Brandpreventie is versnipperd Dennis Law op transferlij st DEELNEMERS INTERTOTO MW gelijk tegen Carlisle (1-1) N A V 0-pij pleiding vervuilt water 9 Af) 11 DONDERDAG 9 APRIL 1970 Dick van Dijk en Sjaak Swart zien zich geconfronteerd met een muur van Arsenal-spelers. IJMUIDEN De productie van ruwstaal bij de Hoogovens is twee jaar eerder dan was voor zien de vier miljoen ton over schreden. In het IJmuidense be drijf is dan ook de productie in 1969 op een aanzienlijk hoger ni veau gekomen. Als het gehele koudbandplan is voltooid, zal jaarlijks ten minste vijf en een kwart miljoen ton ruwstaal kun nen worden gemaakt en worden verwerkt tot eindproduct. (Hoogovens heeft vorig jaar voor 414 miljoen gulden aan nieuwbouwbestel lingen geplaatst Wat de milieuver- Door Rob Hartog ONDEN Rinus Michels heeft zich verkeken. Glad verkeken zelfs. Arsenal was niet de ploeg, die 5 steunde op een fabelachtige conditie en een enorme inzet. Dit Arsenal beschikte ook over onmis- voetbalcapaciteiten. Met bij vlagen schitterende acties, afwisselend in de diepte en in de breedte •erd, beukten de Gunners Arsenal's troetelnaampje onophoudelijk op de Ajax-veste. Een die een kwartier voor het einde dan ook verschrompelde tot een armetierig hoopje puin. een score van 30 ontnam Arsenal Ajax elke verdere illusie op het veroveren van de Up-cup. Wom. Rinus Michels, Ajax fcerbrein", had evenals bij de fi- bm de Europa Cup voor lands-' «oenen gefaald. Michels gaf dat toe: „We hebben ons verkeken, penal was niet het prototype ^n Engelse ploeg. Deze jongens i voetballen." En enigszins ti- Jvervolgend: „Het is gebeurd. >eten reëel zijn. Een 20 ne- was nog te overbruggen ge- I maar 30 is teveel. Veel te 0 Geen kans heeft inderdaad geen schijn ans de achterstand over een in Amsterdam goed te maken, oor maakte ATsenal gisteravond legendarische Highbury sns „Middeleeuws" wat de ac- idatie betreft een te sterke, vooral te evenwichtige indruk. kende geen zwakke plekken, •nd op een potdichte defensie, stig schakelend middenveld en vensgevaarlijke voorhoede, ont bét zich als een voor Ajax niet nen opponent. van Dijk zuchtend: „Steeds weer bleven ze komen. Er geen eind aan. Wat een condi- at een inzet, maar vooral wat waliteit. Ik had dit niet ver- Zo spelend wint Arsenal gega ld die Cup." heeft geen sterke wedstrijd ild op Highbury in Londen, verdedigend klopte het niet Amsterdammers. Herhaaldelijk er levensgrote gaten. Vooral iet weinig solide werk van een Crol en een Barry Hulshoff. :iaal Rudie Krol maakte in het een povere indruk. Het ope- loelpunt van Arsenal kan dan i zijn conto worden geschreven, topte na een voorzet van Gra- e bal voor de voeten van Char- eorge, die niet zoals Sammels l id tevoren na eenzelfde foutieve ing van Krol verzuimde de roos endl fen. Fluitend vloog de bal langs defil twijfeld toekijkende Gert Bals: Ajax-defensie bleef ramme- 'dford, George en Graham had- ^Jtaal geen moeite gevaar te DeteK n. Slechts Sammels, op rechts Tlidd end, vond in Wim Suiirbier cont ?enknie. De andere „Gunners", steeds maar weer oprukkende b enkele uren voor de wed- door Sir Alf Ramsy geselec- voor Mexico, en de doortas- overigens bikkelharde Kelly, van iteit te in N-Be at be ale in 0,15 \and eeld 'lan Ian a 0n de Amsterdammers dól. pt. irlani Hoofd koel n u b hts Vasovic, Muhren en Rijp heiden het hoofd koel. Juist ■nininf1 bevreemdde het een ieder zo ,?at Rinus Michels Nico Rijndtrs terughaalde. Immers Sjaak vervulde nu een verdedigende terwijl Rijnders een beetje ver jaag ■'P het middenveld zwierf. han K is in de eerste helft slechts 'isch tot acceptabele tegenacties 'en. Oorzaak? Ook op het be- ü"de en nauwelijks te bespelen 'Rfy probeerde Ajax technische s uit. Vooral Dick van Dijk en ^fcizer. Daarbü kennelijk niet lil pend dat cH*e actie bÜ voorbaat ^nd was in de blubber te smo- gelanceerd zag zijn schot echter door McLintock van de doellijn gered. In de tweede helft leek Ajax vat op het I spel van Arsenal gekregen te hebben. Met Suurendonk als vervanger voor I de aan zijn knie geblesseerde Piet Keizer op het middenveld en Nico RijndeTS nu als extra verdediger pa reerde Ajax de stormlopen van Arse nal. Niet langer echter dan een half uur. Toen was het gebeurd. Ineens klapte de zaak ineen. De voor Marti- nello ingevallen Armstrong zette voor waarna de geheel ongedekt staande Sammels in tweede instantie eerst had hij tegen Gert Bals opgeknald scoorde:20. Vonnis Drie minuten later voltrok zich het definitieve vonnis over Ajax verdere bekerleven voor dit seizoen. Bij een totaal ongevaarlijke Arsenal-aanval bracht Sjaak Swart om onbegrijpe lijke redenen Graham ten val. Do goed leidende arbiter Tschenscher restte slechts één straf: penalty. George maakte geen fout. Een ge- irriteerde Sjaak Swart later: „Die vent forceerde het. Het was helemaal geen overtreding. Hoe komt hij erbij." Swart zei het evenwel zonder over tuiging. Niemand schonk er eigenlijk dan ook aandacht aan. Wat maakte het ook uit? Het was gebeurd.... Johan Cruyff had het vaak zwaar te verduren. Hier trekt Pete Storey hem aan zijn shirt terug. ontreiniging betreft heeft het bedrijf in IJmuiden een aantal voorzieningen getroffen. Het bestuur verwacht dat de gunstige staalconjunctuur het grootste deel van 1970 zal aanhouden. Geldschaarste kan misschien voor de staalindustrie het volgend jaar enigs zins gevoelig aankomen. Binnen de EEG werd in 1969 een verbruiksniveau van ruim 95 miljoen ton staal bereikt. Dat is ten opzichte van 1968 een vermeerdering met zes tien procent. Deze groei was vooral toe te schrijven aan een sterke ver hoging van de investeringsproductivi- teit. Er was een grote vraag naar staalproducten. Er zullen in IJmuiden dit jaar 600 tot 800 man meer nodig zijn dan in 1969. Het bedrijf gaf in het verslag jaar 453 miljoen gulden uit aan in vesteringen. Een belangrijk deel kon uit eigen middelen worden gefinan cierd. Hoogovens hebben plannen in voorbereiding voor een emissie. Het bestuur is nog niet tevreden met een rendement over het eigen vermogen van zes en een half procent (na be lasting). Omzet Hoogovens verwachten dit jaar een omzetstijging van 25 procent, doch daar staat een kostprijsstijging tegen over. Er zit wel de kans van een winsttoeneming in, maar het valt het bestuur moeilijk hierover een indi catie te geven. Over het eerste kwar taal heeft men nog geen cijfers. Bij de Hoogovens is men bijzonder gelukkig met de intensieve samen- DEN HAAG Dat meer dan zes en dertig verenigingen zich bezig houden met de brandpreventie in ons land acht het socialistisch Tweede- Kamerlid A. Schipper een „versnip perde aanpak." Hij vraagt de minis ter van binnenlandse zaken schrifte lijk hieraan wat te gaan doen. Hij meent dat het gezamenlijke be lang van het verminderen van de to tale schade die door brand en explo sie wordt aangericht onvoldoende in het oog wordt gehouden. Het Kamer lid informeert ook naar de bevoegd heid van het Nationaal Brandpreven tie Instituut. MANCHESTER Denis Law, Sohotse international van Manchester United, is dinsdag door zijn club op de transferlijst geplaatst. Manchester United vraagt voor de dertigjarige Law een bedrag van 60.000 pond (ruim een half miljoen gulden). Sir Matt Busby, de general mana ger van Manchester United zei over het besluit om Law op dé transferlijst te plaatsen: „Wij vinden het beter voor Law dat hij van club verandert. Hij heeft de laatste twee jaar nogal gesukkeld met blessures en het is voor hem beter ergens anders op nieuw te beginnen". Denis Law, die 42 keer van het Schotse elftal uitkwam, is enkele ma len betrokken geweest bij spectacu laire transfers. Na zijn profdebuut bij Huddersfield Town ging Law in 1960 voor 50.000 pond over naar Manches ter City. Het was destijds een record bedrag dat een Britse club voor een speler over had. Een jaar later be taalde het Italiaanse Torino 100.000 pond voor de Schot. In 1962 keerde Law echter weer terug naar Enge land. Manchester United moest toen voor hem 115.000 pond betalen. inal begreep dat beter. Spelend I enorm hoog tempo dirigeerde e bal steeds weer direct naar Zonder breed opgezette combi- L Slechts een enkele maal \an- ook Ajax dit wapen. Bijna nog succes ook. Johan Gruyff, op ttende wijze door Piet Keizer Canadees-Brits concern voert nieuw distributiesysteem in (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Wat in Amerika, Canada, Australië en hier en daar in Europa al een min of meer gewone zaak is, wordt nu ook in Nederland in gevoerd: het vullen van de vrieskast in de keuken met eten voor een tot vier maan den tegelijk. Jawel, voor een prik. Als men tenminste wel doorvoede Dominion Provisio- ners-directeur David Kaplan mag geloven. De multi-miljonair, die met zijn Canadees-Britse onderneming al honderdduizenden huisvrouwen lek ker maakte, wipte gisteren even uit Londen over om de nieuwe concern- dochter in Nederland te introduce ren en de aanwezigen voor te hou den hoe goedkoop zo'n goedgevulde vrieskast wel kan zijn. „De huisvrouw bespaart er zeker zo'n dertig procent op haar huis houdbudget mee uit". Dat wil zeggen op de groenten, het vlees (vis of kip mag ook), en de ijsjes en puddinkjes voor na. Alleen omdat David Kaplan de kanalen kent om goedkoop en massaal in te kopen (in hoofdzaak bij Nederlandse bedrij ven) en daardoor dus, naar zijn zeg gen, onder de algemeen geldende prijzen blijft. Wat die algemeen geldende prij zen zijn, wist hij overigens gisteren bij lange na niet te vertellen. De vraag om een exact voorbeeld van het verschil tussen een biefstukje a la Kaplan en dat van de supermarkt om de hoek wuifde hij vrolijk schertsend van de hand met een „al tijd een derde in prijs en, luister goed mijne dames en heren, wij le veren alleen eerste klas kwaliteit". Vaag De Brit deed overigens nog wel meer vaag. Bij voorbeeld over de uiteindelijke kosten voor de gewone huisvrouw. Hoeveel moet zij betalen voor, zeg, een weekje diepvries eten? Na veel trekken kwam eruit, dat daar voor een gezin van vier personen ongeveer zo'n zeventig gul den mee gemoeid is. „Maar daarin zit dan ook de prijs van de vries kast." Dat is overigens gelijk ook het ad dertje onder het gras: men is ver" plicht bij al die maaltijden een vrieskast te kopen. Jawel, ook van de heer Kaplan, in casu van zijn Nederlandse dochter, „A la carte food plan". Wie die vrieskast al heeft, mag niet eens meedoen. Die vrieskast koopt hijzelf van een grote Nederlandse industrie, waar van hij de naam niet wil noemen, en geeft deze dan aan dc huisvrouw in een soort huurkoop. In 24 maanden is hij dan afbetaald. Hoe groot het deel van de door deze vriezer ver oorzaakte kosten is in het geheel van de kosten kon hij niet zegigen. „We hebben vriezers van 800 en van 1800 gulden. In elk geval liggen de kosten weer anders, nee een richtlijn kunnen wij niet geven". Op proef kan men ook niet bestel len. Wie wil meedoen, tekent voor drie jaar en zit dus gelijk aan de vriezer vast Met de vulling van die kast valt nog wel wat te regelen, want zelfs directeur Kaplan gaat er van uit, dat niet elk gezin uit grote eters bestaat. Maar die vrieskast moet men toch in elk geval betalen, of het experiment nu bevalt of niet Intelligent Hoe de procedure verloopt? Wel, men belt gewoon de organisatie op (een adres is ér nog niet, want de zaak gaat pas volgende maand draaien) en dan komt er een verte genwoordiger om alle mogelijkheden te demonstreren. Zegt de huisvrouw ja, dan staat er korte tijd later een welgevulde vrieskast in de keuken, met maaltijden voor een tot vier maanden. Pas wanneer al die maal tijden op zijn, moet worden betaald en komt de nieuwe lading. Ziet de directeur mogelijkheden voor Nederland? „Zeker wel. Als het in Duitsland en in Engeland goed gaat, waarom dan hier niet? In En geland hebben we zelfs een omzet van 3,5 ton (in guldens) per week. De Nederlandse huisvrouw zal er ook aan willen, 't Is gewoon een kwestie van een intelligente beslis sing". werking met Billiton in Holland Alu minium N.V., opgericht in april 1969, waarin beide voor vijftig procent participeren. Tezamen wil men een geïntegreerd aluminiumbedrijf op bouwen met een productie van onge veer 200.000 ton aluminium per jaar. (Het project waarmee de opzet van een buizenfabriek in Indonesië wordt beoogd heeft geen doorgang gevonden in de vorm als men dat had gedacht. Het plan met de eerste partner is niet gelukt. De mogelijkheden om met een andere partner in Indonesië buizen te gaan maken worden nu onderzocht. Hoogovens verwacht dit jaar nog het contract te kunnen medeonderteke- Zware boete voor Derby County LONDEN Dc Engelse voetbal club Derby County is door een geza menlijke commissie van de „football association" en de „football league" veroordeeld tot het betalen van een boete van 10.000 pond sterling (87.000 gld) wegens financieel wanbeleid. Het is de hoogste boete die ooit in de Engelse voetbalgeschiedenis is opge legd. Derby County, dat vorig jaar van de tweede naar de eerste divisie pro moveerde, werd voorts uitgesloten van deelneming aan Europese beker- tornooien in het nieuwe seizoen, als mede het spelen van vriendschappe lijke wedstrijden tegen welke club dan ook. Afgelopen maandag won Derby nog met 52 van MW. De Nederlandse tennisser Tom Okker heeft zich teruggetrokken uit het internationale toernooi in de Zuidafrikaanse stad Durban. Hij verloor de eerste set van de partij in de tweede ronde herenen kelspel van de Zuidafrikaan Any Patterson, stond in de tweede voor met 10, maar zijn rugblessure maakte het hem onmogelijk verder te spelen. De acteur John Wayne, onder scheiden met een Oscar voor zijn rol in de film True Grit, krijgt hier, tijdens de uitrei king in Hollywood, een harte lijke kus van zijn lieftallige collega Barhra Streisand. Nog allesbehalve verouderd (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Bij de uitge verij Het Wereldvenster is giste ren een boek verschenen, waar in ter gelegenheid van 25 jaar bevrijding een groot aantal pa gina's van het ondergrondse Vrij Nederland wordt gepubliceerd. Het boek, dat ook Het onder grondse Vrij Nederland heet, werd samengesteld door de hui dige redactie van het weekblad. Zij maakte een keuze uit oude archief-exemplaren. DEN HAAG België, Zweden West-Duitsland en Tsjechoslowakije hebben de volgende voetbalclubs in geschreven voor de intertotocompeti- tie, die half mei een aanvang neemt. BELGIË: Anderlecht, Standaard Luik en Waregem. ZWEDEN: IFK Göteborg, IFK Malmö, Djurgarden, Orebro en Atvitaberg. WEST-DUITS- LAND: MSV Duisburg. Borussia Dortmund, Hamburger SV en Bayern München. TSJECHO-SLOWAKIJE: Slovan Bratislava, Jednota Silina, Kosice en Teplice. De Nederlandse clubs ADO, Holland Sport, MW en FC Twente ontvangen uit de toto voor elke te spelen uitwedstrijd een bedrag van 10.000 gulden. CARLISLE Het Maastrichtse MW, dat bezig is aan een serie van drie wedstrijden in Engeland, heeft woensdag met 11 gelijkgespeeld te gen Carlisle Unired. Maandag was MW met 52 door Derby County verslagen. De Nederlanders namen woensdag avond na 27 minuten de leiding door een doelpunt van Mraz. Die voor sprong leek verder uitgebouwd te kunnen worden, omdat MW het En gelse offensief beantwoordde met snelle uitvallen vla middenvoor Bonfrère. Toen d'eze zich echter in de rust liet vervangen ging het ritme ln de Maastrichtse ploeg verloren en kon Barton voor Carlisle in de 59ste mi nuut de gelijkmaker scoren. „Door de omstandigheden werd het een beperkte keus", aldus gisteren bij de introductie hoofdredacteur Rinus Fcrdinandusse. „Het boek kon maar de helft van het aantal in de oorlog verschenen pagina's bevatten en daarom hebben wij een selectie moe ten maken. Het accent is daarbij sterk gevallen op die artikelen, die zich op de toekomst richtten." Prof. A. F. Manning. hoogleraar in de hedendaagse geschiedenis in Nij megen, die ook bij de introductie was, vond het van belang, dat bij de selec tie uit de VN-artikelen vooral de dis cussie naar voren is gehaald, die des tijds tussen ondergrondse organisaties werd gevoerd over de maatschappij van na de oorfog. Daarna overhandigde Wereldven ster-directeur Uitman eerste exem plaren van het 239 pagina's tellende boek aan enkele figuren, die een groot aandeel hebben gehad in de on dergrondse pers. WARSCHAU 5= De Poolse voetbal kampioen Legia Warschau, die vol gende week woensdag in Rotterdam tegen Feijenoord uitkomt in de twee de wedstrijd halve finales Europacup voor landskampioenen, heeft woens dagavond op eigen terrein met 2—4) gewonnen van GKS Katowice. De doelpunten werden in de 27e en 80e minuut gemaakt door Gadocha en Stachurski. Het was een verdiende zege voor het team uit de Poolse hoofdstad, hoewel het vertoonde spel zelden re den tot tevredenheid gaf. Aan Legia- zijde imponeerden naast Gadocha ook Brychczy en dé oprukkende back Trzaskowski. KOPENHAGEN Een lek in een geheime NAVO-pUpleiding heeft het water in een landbouwgebied van Jutland wellicht voor twintig jaar verontreinigd. Door de leiding stroom de vliegtuigbrandstof van Duitsland naar Noord-Jutland. Volgens het Deense persbureau ontstond het lek op 25 maart, waar door 20.000 liter brandstof over de akkers in de buurt wegstroomde. Politie en leger sloten het gebied af, dichtten het lek en pompten zo veel mogelijk brandstof weg. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11