yWj ISMAILA, een verlaten spookstad aan Suezkanaal ei° lun ïfil „Kinderbijslag moet veel hoger worden' Nederlandse hulp voor jeugdemigratie Israël Tandartsen zeggen dat 'kaas uit het vuistje' goed is voor tanden. Waarom? Verdeeld rapport Gezinsbelangen ongaar wijkt "4iet MIG uit naar Italië er verenigingen m leraren samen Iritse troepen 3"ior onbepaalde ijd in Ulster Ernstige beschuldiging tegen Dubcek Er zijn al kerstkransen WZoetwarenbeurs een snoepersdorado Surinamer stak belager neer met broodmes Columbia Eagle vrijgegeven Koningin Wilhelmina mocht van dokter niet naar Indië Bijna alle bewoners geëvacueerd SINAS m 1 WOENSDAG 8 APRIL 1970 gev wei )an DINE f—i Een 26-jarige luitenant de Hongaarse luchtmacht is gis- i met een MIG-15 straaljager Italië uitgeweken. ndor Zaboki landde op een voor- Ei ge Duitse luchtmachtbasis nabij ie. en vroeg politiek asiel aan. MIG is onder de radar van garlje, Zuidslavië, Oostenrijk en doorgevlogen vanaf een basis grens met Zuid-Slavië. boki's voormalige instructeur relde op 15 augustus 1969 met een ji d 1-17 eveneens in de buurt van log ie. ie 1 ie Hongaarse toeristen die met in mtie in Zuid-Slavië waren, zijn be ren te voet naar Italië gevlucht. c-n>k< DEN HAAG De sectie gezinseco- nomische vraagstukken van de natio nale contactcommissie voor gezinsbe langen is het onderling niet eens ge worden over de vraag of de kinder bijslag en/of de kinderaftrek moeten worden verhoogd. Een deel van de sectie vindt van wel. Om economische redenen vindt deze groep dat de „onderhoudskos ten" voor kinderen integraal vergoed moeten worden. En omdat kinderbij slag en belastingaftrek nu slechts een tegemoetkoming in de kosten geven, wordt een aanzienlijke verhoging be pleit. De andere groep meent echter dat het kindertal evenzeer een negatieve invloed op de welvaart kan uitoefe nen: als vergroting van het nationaal inkomen overtroffen wordt door ver groting van het kindertal, belemmert dit de economische groei. Verhoging van de kinderbijslagen wordt door de eerste groep weliswaar alleen op lange termijn mogelijk ge- SD< Van onze onderwijsredacteur) *n, dERSFOORT Na moeizaam eé iverleg hebben vertegenwoordi- *-van vier lerarenorganisaties L JO, CVHO, het Genootschap \Bonaventura in Amersfoort gelegd voor de vorming een landelijke organisatie met „akkoord van Amersfoort" nat< t in, dat de secties in hun eigen rwijszuil hun vrijheid behouden, kunnen ook een eigen mening ondigen. dat afwijkt van heft Ipunt van de landelijke organi- Toch wordt van één organisa- Zij"i «sproken, ggg t samengaan heeft betrekking n organisaties die tot nu toe over- ciste e'e°d werden door de Raad van kal en, dat wil zeggen de verenigin- 150( van leraren bij VWO en Havo. tie ocenten van Mavo en beroeps- tist< rwijs staan hier buiten. INDEN De Britse troepen zul- in Noord-Ierland blijven, zolang ki aar nodig zijn. Minister van bin- andse zaken Callaghan zei dit e> ivond in het Lagerhuis tijdens r spoeddebat over de opleving van d« [ewelddadigheden in Noord-Ier - ho< ijd AMSTERDAM Mevrouw Alix baronesse de Rothschild, sedert 1969 wereldbeschermvrouwe van de Alijat Hanoar de jeugdemigratie naar Is rael en sedert 1945 burgemeester van het dorp Reux in Normandië, heeft een bezoek gebracht aan de Stichting Vrienden van de Jeugd Alijah in Amsterdam. Mevrouw De Rothschild heeft er specifieke vraagstukken voor wat be treft de Nederlandse medewerking aan de Alijat Hanoar besproken. De Stichting Vrienden van de Jeugd Alijah heeft verleden jaar 167.000 bijeengebracht. De Alijat Hanoar is opgericht in 1934. Zij regelt de opvang en emi gratie van joodse kinderen naar Israël, in die tijd vooral wezen of kinderen van ouders die zelf West-Europa niet meer konden verlaten en die hun kinderen in veiligheid wilden bren gen. PRAAG Alexander Dubcek is gisteren in het blad „Nova Svoboda" verantwoordelijk gesteld voor een in cident. waarbij een vrouw van haar kleren werd ontdaan, rood werd ge schilderd en vervolgens door de stra ten van Kosice werd gejaagd. Deze beschuldiging zou wel eens de nekslag kunnen betekenen en het einde van de politieke carrière van de vroegere Tsjechische partijleider, die momenteel ambassadeur is in An kara. Hij is per brief van de beschul diging op de hoogte gesteld. De vrouw zou destijds niet hebben willen bekennen dat haar man met de Russische troepen had gecollabo reerd. De schrijver van de brief voert als voornaamste getuigenis aan een interview met de zoon van het slacht offer, en laat duidelijk merken dat hij Dubcek liever niet meer als am bassadeur wil zien. Intussen is in Tsjecho-Slowakije een aanhanger van het liberalise ringsprogramma van Dubcek uit de communistische partij gestoten en als directeur van een theater ontslagen. Het is de vooraanstaande toneelschrij ver Frantisek Pavlicek. De beide schrijvers Vaculik en Have], die verdacht worden van bele diging van de republiek en ondermij ning van de staat zouden zich nog op vrije voeten bevinden. tegl ordt de 'ïtt' id (Vaneen onzer redacteuren) 'RECHT In de stellige mening do zoetigheid maar één van de vele ,Vitt4 bedervers is en bij verstandig uik niemand dik behoeft te ma- richten 82 deelnemers hun stand oor de 12e Zoetwarenbeurs, die vrydag 10 tot en met dinsdag 14 a.s. (behalve op zondag) wordt uden in de parterre van het we Beatrixgebouw Na de oorlog verschoof het werk terrein. Oosterse landen. Noord-Afri- ka, Oosteuropese landen boden nu problemen. Frankrijk werd een ge bied, dat als doorgangsland dienst doet. De aan de zorgen van de Alijat Hanoar toevertrouwde kinderen gaan nu voor het merendeel op vorz ek van hun ouders naar Israel. Ze gaan in veel gevallen hun ouders vooruit. Maar de opvang en begeleiding, de opvoeding in Israel, dat alles is ge bleven. Sinds de onafhankelijkheid van de staat Israel heeft de Alijat Hanoar al meer dan honderdduizend kinderen onder haar vleugels gehad en er is tot nu toe altijd een aantal van tien- tot twaalfduizend kinderen onder de hoede van deze organisatie. Inmiddels begon de Stichting Vrienden van de Jeugd Alijah haar actie voor 1970. Het adres van het secretariaat is Grevelingenstraat *il te Amsterdam, postgiro 612861. Twaalf maanden geëist UTRECHT Tegen de 21-jarige Surinaamse Ramon G. eiste de offi cier van justitie gisteren twaalf maanden hechtenis waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar Ramon had in september zijn 32-jarige landgenoot A. Cairo in een café in Utrecht met een broodmes neergestoken. Cairo overleed vrijwel onmiddellijk. Ramon had tijdens de gevangen schap van Cairo diens meisje Her- mien afgenomen. Toen Cairo werd vrijgelaten vluchtte het meisje uit angst voor wraak naar Rotterdam. Cairo haalde haar echter terug en liet haar in Arnhem als prostituée voor zich werken. Na een verblijf in Suriname wilde Hermien dit beroep niet meer uit oefenen, waarop Cairo het reisgeld dat hij had betaald, terug eiste. Her mien zocht bescherming bij Ramon, die haar overigens meerdere malen, zelfs tijdens haar zwangerschap, had mishandeld. Cairo zou menig maal hebben ge dreigd het tweetal te willen vermoor den. Tegen het advies van de politie in, toog Ramon op de avond van de moord naar een café, waar kort na zyn aankomst ook Ciro binnen kwam. Het kwam tot een gevecht een derde kwam echter tussenbeide en werkte Cairo r.aar buiten. Deze keerde na korte tijd terug in het café. In de daaropvolgende vechtpartij stak Ramon zijn belager, naar zijn zeggen, uit zelfverdediging neer. acht. Voorshands zou men genoegen nemen met handhaving van het huidi- I ge niveau en met uitbreiding van de j kinderbijslagregeling voor alle zelf- I standigen tot het eerste en tweede kind. Ook de tweede groep van de sectie staat niet geheel afwijzend te genover dat laatste idee. Een en ander is vervat in een rap port dat de nationale contactcommis- sie voor gezinsbelangen heeft gepu- j bliceerd. PHNOM PENH Het Amerikaan se munitieschip Columbia Eagle heeft vandaag koers gezet naar de Philip- pijnen. De Cambodjaanse regering had de bemanning van het schip, dat op 13 maart werd gekaapt, beladen met 10.000 bommen voor de Amerikaanse luchtmacht in Thailand, toestemming gegeven de haven van Sihanoekville te verlaten. De beide kapers van de „Eagle" hebben in Cambodja politiek asiel ge vraagd en gekregen. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken is de be manning tijdens hun verblijf in Cam bodja goed behandeld. HILVERSUM Koningin Wilhel mina heeft nimmer het voormalige Nederlands Indië bezocht, omdat haar dit door haar dokter verboden was. Zij had hoge bloeddruk en kon niet tegen de warmte. Om diezelfde reden bracht zij ook nooit een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antil len. Dit zei prins Bernhard in een gis teravond uitgezonden vraaggesprek voor de televisie in de NOS-rubriek Scala. Het interview werd enige tijd geleden gehouden op het terrein van de wereldtentoonstelling in Osaka te Japan. Een bezoek van koningin Juliana aan Indonesië, waarvoor in dit land volgens de prins grote belangstelling bestaat, zal eerst mogelijk worden, nadat president Soeharto Nederland heeft bezocht. ..Het is gewoonte," al dus de prins, „dat een jonger staats hoofd eerst een bezoek brengt aan het oudere staatshoofd." Dat is heel simpel. Tanden, bestaan voor een groot deel uit 'kalkverbindingen' (calciumfosfaat). Kaas bevat ze in een makkelijk opneembare vorm. Vooral kinderen die hun tanden nog moeten 'bouwen' hebben dat hard nodig. En volwassenen moeten hun tanden onderhouden. Daarom is 't een goed advies om 'kaas uit het vuistje' te geven aan kinderen in de groei - en zelf ook es een stukje ter hand te nemen. Da's het leuke van zo'n blokje kaashet is lekker, goedkoop en doet nog een heleboel goed ook. De vooïzitter van de Amerikaanse republikeinse partij, Rogers C. B. Morton, brengt een bezoek aan Ne derland. Gistermiddag gaf hij een persconferentie in Hotel des Indes in Den Haag. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ISMAILIA Een koel briesje betopt het water van het Suez kanaal en beroert de veldvruch ten van de groene ijldelta Egypt es graanschuur sinds de tijd van de Farao's. Benige landarbei ders zwoegen en zweten op hel vruchtbare land. dat gekoesterd tvordt door zonnestralen. In een van de vele zoetwaterkana len oefenen militairen in volle oor logsuitrusting met landingsvaartuigen en lichte stukken geschut. Niet ver er vandaan staan een paar jongens te vissen. Ze zijn meer geïnteresseerd in de drijfbewegignen van hun dobber dan het afduwen van boten en het op- en afrijden van kanonnen, dat allemaal onder veel onnodig lawaai geschiedt. Ver weg in het noorden, klinkt het droge geblaf van luchtafweergeschut. Zo nu en dan worden de venijnige knallen overstema door lang nadreu nend gerommel. Bommen? Granaten? Ik weet het niet. Er is niets te zien; -uwsgierig publiek heeft er geen mg. maar de winkeliers vinden en uitgebreide collectie biscuit, n en banket, suikerwerken en te t olade. waarbij de kerstcollectie al orlijk is vertegenwoordigd en de >re Sinterklazen ook hun vroeg te opwachting maken. he c 'Jl>waL derland is een snoeplustig land: set per jaar voor een miljard gul- aan lekkers op. Daaraan draagt Nederlandse zoetwarenindustrie 921 miljoen bij (de rest is im- en zorgt ook nog voor een ex- >en Van 792 milj°en gulden, aan l alles, naar wij vernemen op een in conferentie ter inleiding van de s. middels 143 biscuit-, koek- en ^-.etfabrieken, 83 suikerwerk en 34 fjfflloladefabrieken. oudsher heeft Nederland vele e en kleine zoetwarenfabrieken lg„d. bedrijven met veel ambachte- r Werk. dat eertijds met lage lonen in betaald. De stijging van de 'or" kosten en het mechaniseren van de bedrijven heeft een goed aantal kleine industrieën de kop gekost. Tot fusies is het echter nog niet gekomen: daarvoor bestaat nog geen noodzaak. Wel maakt men zich nu zorgen over de BTW-regeling 1971, die wel gunstig uitvalt voor de koek en biscuit, maar niet voor de choco lade en suikerwerken. Ontevredenheid heerst er onder de grossiers (en zij hebben dit de fabri kanten juist laten weten) over het feit dat de zelfbedieningszaken rechtstreeks van de fabriek kunnen betrekken tegen groothandelsprijzen. terwijl zij de kleine winkels moeten bedienen tegen detaillistenprijzen en bovendien nog zitten met de onrenda bele orders voor kramen, camping winkels e.d. De fabrikanten zijn wel geneigd de hand in eigen boezem te steken, maar over een oplossing zal nog moeten worden geconfereerd. FORT BRAGG De militaire arts kapitein Jeffrey Mac Donald wordt ervan verdacht op 17 februari zijn vrouw en twee kinderen te hebben vermoord. Hij mag zijn legerplaats Fort Bragg in Noord Carolina niet verlaten. Volgens het relaas van de arts, die zelf zwaar gewond was door messteken, werden zijn vrouw en kinderen vermoord door een bende I hippies. J In Gouda geven de politiemannen nu een visitekaartje af, wanneer men met ze te maken krijgt. Een nobel streven tot verbetering van de relatie politie - publiek. De televisie heeft ons een voor beeldje laten zien. Pats-boem aanrij ding en heel de rompslomp van het verbaal, toen de zaak geregeld was, kreeg de onfortuinlijke automobilist zijn papieren terug plus het visite kaartje. Een kolossale regiefout werd ge maakt. Het kaartje kwam pas als allerlaatste te voorschijn na een on derhoud, dat duidelijk heel bemin nelijk gevoerd was. Ik denk terug aan de zwarte nacht, dat ik met een collegaatje, een beginnelinge in het vak, door de stille Haagse straten naar huis wan delde. De stad sliep en alleen onze voetstappen klonken tegen de gevels In een stille woonstraat staken we over; net verscheen om de hoek een politieagent op een fiets in rustig peddelgangetje. We liepen allang weer op het trot toir. toen hij bij ons kwam en riep: „Wat mot dat?" We droegen geen jutezakken met eventuele inbrekersbuit; noch ge reedschappen om brandkasten te kraken. Verbaasd staarden we naar zijn dreigend gezicht, uit zijn boze mond klonk het weer; „Nou zeg op, wat most dat daar zoëven?" We haalden de schouders op en kuurtje vroegen: „Wat bedoelt u?" „Je stak daar zomaar schuin over," siste hij. Vermoeid van de lange werkdag, snapten we het niet meteen. „Wal deden we?" „Schuin oversteken, het verkeer In gevaar brengen", snauwde hij. We stiklachten al. „Welk ver keer?" Maar dat was helemaal mis. „Geen brutale bek hebben „Ik kan jullie op de bon slingeren." Toen waren wij ook nijdig. Vertelden hem, dat we hem niet kenden en niet op zijn ge-"je en jou" gesteld waren, dat hij maar een bon moest uitschrijven als hij dat graag wilde, maar dan wel opschie ten omdat wij naar huis verlangden. „Barst," zei hij, stapte op de fiets en reed doldriftig aan de linkerkant van de straat weg. Het was allemaal zo bespottelijk, dat we niet eens meer kwaad waren. Maar dat zou een prachtig tele visie-staaltje zijn geweest met als slot het overhandigen van het visite kaartje. De Goudse bedoeling is goed. maar hoe het in de praktijk, bij echte conflicten, zal werken, is mij nog een vraagteken. De aardige agenten hebben het niet nodig, de onaardige zullen wel net als driekwart van de mensheid op het kritieke ogenblik net geen kaartje in de zak hebben. er is geen vliegtuig te horen. Nie mand let er trouwens op. De landar beiders niet, d»? vissende knapen niet geen mens of dier neemt ook maar de moeite om te kijken Ongewenst Het valt in Egypte niet mee tot het Suezkanaal door te dringen. Van Port Said tot Suez, een afstand van ruim 170 kilometer, is de Kanaalzone mili tair gebied wat betekent dat potten kijkers ongewenst zijn. Toen ik eindelijk toestemming kreeg erheen te gaan, was dat in groepsverband en onder begeleiding. Suez, dat volgens de Egyptenaren plat ligt. bleef verboden terrein. Is- maila, halverwege de internationale waterweg, die siras juni 1967 niet meer wordt gebruikt, was de enige plaats die ik betreden mocht. Een autotocht van Kairo naar het Suezkanaal duurt ongeveer twee uur. De bestndslijn met Israël, de west zijde van de Sinai-woestijn dus, mag maar langs één route, die een omweg betekent, benaderd worden Hoe dichter men deze bestandslijn, dit front kan men ondertussen wel zeggen, nadert, hoe intensiever wordt het militaire verkeer. Russische trucks en jeeps, geschilderd in een fletse zandkleur, camouflagenetten van dezelfde tint wachtposten, kam pementen. hier en daar een tank, eveneens van Russische makeiyk. In de zoetwaterkanalen, die de an ders zo vredig aandoende Nijldelta doorsnijden, liggen pontonbruggen voor een snelle aanvoer van strijd krachten en mater.eel. Onwillekeurig dringt zich de gedachte op dat ze ook gebruikt kunnen worden voor een ten minste even snelle aftocht Ontvolkt Waar het groen plotseling ophoudt en het woestijnzand begint, komt men in het eigenlijke militaire ge bied. Nieuwe, nog strengere wegcontro les, het nauwkeurig bekijken van offi ciële papieren en officiële stempels, En dan bevindt men zich meteen in de ontvolkte Kanaalzone, die nog slechts bewoond v ordt door burgers, die bij dienstverleningen van open baar belang betrokken zijn en waar natuurlijk grote aantallen troepen ge legerd zijn. Zeker een half miljoen mensen, die in de Kanaalzone woonden, zijn naar andere delen van Egypte geëva cueerd. Om in hun onderhoud te kunnen voorzien, ontvangen ze van de staat ongeveer een gulden per dag naar Egyptische maatstaven een zeer behoorlijke sleun. Er zijn miljoe nen landarbeiders die minder verdie nen. De begeleidende Egyptische officie ren zorgen er wel voor dat de bezoe ker niet te veel van de Kanaalzone ziet. Het Suezkanaal krijg ik nauwe lijks onder ogen. Als reden wordt op gegeven dat de Israëliërs, die achter hoge zandheuvels aan de overkant liggen, op alles schieten wat ze op Egyptische bodem zien bewegen. Een belangrijk punt. Maar ik kan niet controleren Ox het waar is. „Ik draag de volle verantwoordelijkheid voor uw veiligheid." zegt de inne mende majoor, die al een paar keer vriendelijk, maar beslist geweigerd heeft me wat dichter bij het Suezka naal te brengen. „Als er iets met u gebeurt, zal ik hft erg moeilijk krij gen." Hij wil tenslotte wei toegeven dat er ook andere redenen zijn om het Suezkanaal zovee' mogelijk buiten mijn gezichtsveld te houden. De noe mer waaronder deze redenen vallen, heet staatsveiligheid. In elke buiten lander ziet men een potentiële spion, omdat deze na het verlaten van het land zonder veel moeite naar Israël door kan reizen. Van de kant van de Egyptische opperbevel is het eigenlijk wel te begrijpen. Het is oorlogstijd voor de in de Kanaalzone liggende militairen althans en de posities van de stellingen wil men natuurlijk geheim houden. stad dus, troosteloos en verlaten; bo- vendieri nog zwaar getroffen door Is raëlische bommen en granaten. Van Ismailia, waar eens de machti ge Suezkanaalmaatschappij zetelde, is volgens Egyptische opgave 60 procent van de huizen en gebouwen bescha digd. Geen vrouw geen kind heeft mogen blijven. De enige vrouw die ik tussen een groepje rondlummelende mannen op een straathoek zie, is een in zwarte sluiers gehulde platte landse, die dode duiven een lek kernij, waar de Egyptenaar verzot op is te koop aanbiedt. „Ik maak de eenzaamste periode van mijn leven door." zegt de bejaar de Italiaanse pate- Justin, die toe zicht houdt op het prachtige bedehuis St. Vincent do Paul. waarvan dc bij gebouwen enkele Israëlische voltref fers te incasseren kregen. „De verve ling hangt me h!er dik de keel uit". Sinds de oorlog van 1967, die In d« Suezkanaalzone overigens opnieuw lijkt te zijn begonnen, zijn er in Is mailia tussen de vijf- en zeshonderd burgers gedood door Israëlische ko gels, bommen en granaten. Daarnaast moesten nog eens duizend gewonden naar ziekenhuizen in het achterland worden afgevoerd •fe Gouverneur Dit zegt althans Mohammed Moba- rik Rifai, de gouverneur van de pro vincie Ismailia, die aals hoogste Egyp tische gezagsdrager is achtergebleven. „Waarom?" vraag ik. „Wat berei ken de Israëliërs met aanvallen op een afstand op ope« steden?" „Met hun beschietingen en bombar dementen", verklaart de heer Rifai, „proberen de Israëliërs het volk te demoraliseren. Ze zijn erop uit de economie en het dagelijks leven in deze stad te treffen. Als gevolg hier van drukt op de schouders van de bestuurlijke autoriteiten een lood zware last." Als ik voor het verlaten, maar zwaar beschadigde station van Ismai lia sta, begint ergens aan de horizon het afweergeschut opnieuw te blaf fen. „Een Israëlische luchtaanval," zegt mijn begeleider „Waar?" vraag ik hem. „Ver weg." zegt hij, „heel ver weg. In het noorden, eigens boven de Nijl delta." H?t gebulder wordt heviger en komt wat dichterbij. Ik zie echter geen pluimen aan de wolkenloze he mel: van vliegtuigen merk ik even min iets. „Zullen we naar een schuilkelder gaan?" vraagt de officier doodernstig. „Het lijkt me een beetje overdre ven." antwoord 'i- „Vind uzelf niet?" Hij zegt niets, lacht alleen een beetje. Een kwartier later wijst hij een puinhoop aan. „Eens woonden hier mensen," ver telt hij. „Ook zij vonden het overdre ven dekking te zoeken, toen het ge schut begon te bulderen en er bom men vielen. Welnu, ze zijn niet me?r..." Triest Ismailia met zijn vele riante villa's is een trieste, een geteisterde stad. Van de 150.000 inwoners zijn er meer VOORDE SLANKE

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5