PANIEK IN GUATEMALA Commentaren VLIEG BOVEN ®DE BOLLEN/ ■^DE DELTA'''ö>\n o WERKEN OF voor IDE MOLENS OC in Kinderdijk Damesontvoeren' minister Lardinois Rodehond bedreigt macinreis „Geen wet voor toezicht houden op fusies" Het Kwartet Geruchten over staatsgreep ontkend Twee nieuwe „ontvoeringen" gemeld - 4 JHEJ95S Nederlandse straaljager neergestort Onderzoek Pleidooi F ranse kidnapper gearresteerd Ajax bedrukt naar Londen Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 7 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHKISmiJK DAGBIAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .,Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Guatemala wordt beheerst door geruchten over een staatsgreep en nieuwe ontvoeringen. De regering moest een bulletin uitgeven om deze berichten te ontzenuwen. De jacht op de moordenaars van de Westduitse ambassadeur is geïntensiveerd. GUATEMALA-STAD Ge ruchten ovër een staatsgreep en over nog meer ontvoeringen ver spreidden zich gisteren door Guatemala na de door rebellen gepleegde moord op de West duitse ambassadeur, graaf Karl von Spreti. Het gerucht dat de regering van Mendez Montenegro was omvergeworpen, nam zo'n om vang aan dat de regering een speciaal bulletin uitgaf om het tegen te spreken. Terwijl vliegtuigen van de lucht macht boven de hoofdstad vlogen, hielden de berichten over een staats greep en nieuwe ontvoeringen de 600.000 inwoners tellende stad in op winding. Het zoeken naar de moordenaars II van von Spreti is geïntensiveerd. In- middels stromen verontwaardigde en boze boodschappen uit de hele wereld H binnen. De Westduitse minister van buiten- ■landse zaken. Scheel, is naar Guate- Jmala vertrokken om de vermoorde mbassadeur de laatste eer te bewij- I zen. Hij zal het stoffelijk overschot |naar Bonn begeleiden. Tevens zal :heel bij de Guatemalteelse regering rotesteren tegen de weigering, in te gaan op de eisen der ontvoerders. Maatregelen Bonn heeft besloten de betrekkingen vt Guatemala te bevriezen. Zelfs algehele diplomatieke breuk is uitgesloten. "gister Scheel heeft de volgende 'tiiaatregelen genomen: de Westduitse zaakgelastigde en een gedeelte van het ambassadeperso neel worden teruggeroepen; de Guatemalteelse ambassadeur in 3onn, Gandara, zal gevraagd worden iet land te verlaten; lp aan alle landen wordt een oproep gericht gezamenlijk op te treden te gen dergelijke ontvoeringen. In San José heeft een hooggeplaat ste ambassadeur van het Costaricaan- ministerie van buitenlandse zaken gezegd dat de moord op von Spreti gevolgen kan hebben voor de West duitse handel met Midden-Amerika. „Als de regering in Bonn besluit on ze koffie niet meer te importeren, be tekent dat een ongekende tragedie voor ons", aldus de woordvoerder. „Zij betalen namelijk de hoogste prij zen". Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de Verenigde Staten hun diplo matieke stafleden uit de Zuidameri- kaanse landen zullen terugroepen, is gisteren in Washington meegedeeld. „Amerika heeft door zijn grotere be langen in Zuid-Amerika niet dezelfde vrijheid van handelen als andere bui tenlandse regeringen". Voor vervolg zie pag. 1 OOSTERWOLDE Minis ter Lardinois, op werkbezoek in de drie noordelijke provincies, is vanmorgen „ontvoerd" door ongeveer tachtig leden van de Bond van plattelandsvrouwen. De minister begon vanmorgen zijn reis door Friesland met een bezoek aan de nieuwe boerderij van de fa milie Burgsteden in Haulerwijk, toen daar de „kloeke klaskes' zoals de leden van de bond ook wel genoemd worden, plotseling opdoken. Met zachte drang werd de minis ter meegevoerd in een bus die naar hotel De Zon in Oosterwolde reed. De Tunesische minister van buitenlandse zaken, Hubib Bourguiba jr., is gistermiddag in ons land aangekomen voor een officieel bezoek op uitno diging van minister Luns. Mi nister Bourguiba, die tot don derdag in Nederland blijft, heeft gisteren reeds een druk programma afgewerkt. Hij sprak met premier De Jong, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, en de heer Luns. Op de foto de Tu nesische gast tijdens zijn ont vangst door premier De Jong. Hier werd een gesprek gevoerd met vier vertegenwoordigers van de kloeke klaskes". De vrouwen brachten wensen naar voren ten aanzien van het landbouw beleid. Zij noemden onder meer gun stiger financieringsvoorwaarden vqor bedrijfsgebouwen, meer aandacht voor ruilverkaveling, de invoering van een volksverzekering waarvan ook de agrarische ondernemers zou den kunnen profiteren en zorg voor de werkgelegenheid in dit gebied buiten de landbouw. Minister Lardinois toonde zich ten aanzien van het laatste punt vrij op timistisch en hoopte voor het overige binnenkort met nadere mededelin gen te kunnen komen. Over de melk prijs zei hij dat deze zeker niet la ger zal zijn dan vorig jaar en dat een eventuele verhoging afhankelijk is van de efficiëncy in de zuivelfa brieken. De minister noemde de door de vrouwen naar voren gebrachte za ken vrij redelijk en zei deze „ont moeting" meer op prijs te stellen dan het gebeuren in Zuidlaren. Na afloop van een demonstratie gisteravond in dit Drentse dorp moest de auto van de minister dooi de politie worden ontzet. Bij enkele ongeregeldheden tussen de 1500 be togende boeren en politie werden enige raken klappen uitgedeeld. Eén agent raakte gewond doordat hij een klap kreeg met een spandoek. Dr. Oele: overname Thomassen en Drijver Verblifa voorkomen DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid dr. Oele wil dat de regering ingrijpt in de voorgenomen overname van het emballage-concern Thomassen en Drijver/Verblifa door de Amerikaanse onderneming Conti nental Can-Europe Emballage. Dr. Oele heeft minister Nellssen van eco nomische zaken gisterochtend ge vraagd deze overname voorlopig te verbieden, hangende een onderzoek naar de gevolgen daarvan voor de mededinging en het ontstaan van een ontoelaatbare economische machtspo sitie. Het onderzoek is in handen van de diensten van de Europese commissie in Brussel. Dr. Oele verzoekt de be windsman de bevoegdheid te hante ren, hem gegeven in het EEG-ver- drag. De boeren in ons land zijn niet tevreden over het landbouw beleid van minister Lardinois. Met spandoeken en borden die hun ontevredenheid duidelijk demonstreren, wachten boeren op de komst van de minister die gisteren een bezoek aan Bedum bracht. CAPE KENNEDY Drie be manningsleden van de Apollo- 13, die zaterdag naar de maan moeten worden afgeschoten, hebben contact gehad met ie mand bij wie rodehond is gecon stateerd. Bovendien blijkt de zoon van astronaut Lovell ma zelen te hebben. Bij een grondig medisch onderzoek bleken Lovell, Haise en Mattingly •verigens in een uitstekende fysieke conditie. Het was vandaag nog niet bekend of de besmetting van invloed zou zgn op het tijdstip van de lan cering. Alle drie hebben al mazelen gehad, maar rodehond kan men vaker kragen. De incubatietijd is twee tot drie weken. De man bij wie de rodehond is ge constateerd, is Charles Duke, lid van de reservebemanning voor de Apol- lo-13. Het aftellen voor de lancering ging gewoon door. Het mankement aan de heliumtank van het maanlandings vaartuig Aquarius is gisteren verhol pen. Intussen heeft een actie om Ame rikaanse ruimtevaarders te verbieden tijdens de vlucht via de radio gebe den uit te spreken, geen weerklank gevonden bij het opperste gerechts hof. Deze actie was ondernomen door j Madalyn Murray O'Hair, die acht jaar geleden gedaan wist te krijgen 1 dat het hof het bidden in openbare scholen in strijd met de grondwet verklaarde. Ditmaal had zij het hof verzocht om een uitspraak dat de j NASA zich van alle religieuze activi- teit zou moeten onthouden. Bijna alle mensen hebben een goed geheugen voor de weldaden die zij bewijzen. SIRIUS (RITA) „Wc laten hem hier oefenen, dan valt hjj niet zo hard." HET WEER DE BILT Opklaringen, maar ook regen-, sneeuw- of hagelbui en. Zwakke tot matige wind tus sen zuidwest en noordwest. Van avond en vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. DE BILT Maandag vormde een nieuw dieptepunt in het aan dieptepunten zo rijke voorjaar 1970. De as van een langgerekt la gedrukgebied zwaaide rond een vrijwel stationaire kern boven Denemarken via Zuid-Engeland over ons land naar Duitsland. Dit resulteerde in langdurige neerslag, die in de noordelijke provincies en later op de dag ook elders in het land, in de vorm van sneeuw viel. Uit Groningen en Friesland werd gistermiddag een sneeuwdikte van omstreeks 4 cm gemeld. In Zuid-Europa stijgen de temperaturen overdag nu tot 15 a 20 graden, maar de ook daar aan wezige koude lucht manifesteert zich in doorgaans nog zeer koude nachten. Inmiddels heeft zich over onze omgeving opnieuw een noordelijke stroming ingesteld. Het blijft te koud. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), stijgend. Zon en maan 8 april zon op 6.00, onder 19.25; maan op 6.24, onder 23.10 13 april EK Hoog Water 8 april Rotterdam le getij 6.11 2e getij 18.43 Vlissingen le getij 2.13; 2e getij 14.39; Willemstad le getij 6.48; 2e getij 19.09. DEN HAAG Gistermiddag rond twee uur is een F-84F Thunderstreak van de Kon. Luchtmacht in Noorwe gen bij het plaatsje Sola verongelukt. De vlieger, tweede luitenant F. W. de Kort uit Helmond 24) heeft zijn vliegtuig per schietstoel verlaten en is veilig aan de grond gekomen. Met een gebroken arm is hij per helikopter naar een nabijgelegen zie kenhuis vervoerd. De vermoorde Westduitse ambassa deur in Guatemala, Karl graaf von Spreti. TNE New York Times heeft presi dent Nixon van dubbelhartigheid beschuldigd met betrekking tot de wil tot beëindiging van de kernbewape ningswedloop. Een minister praatte zijn mond voor- bü, en sindsdien is bekend dat op 1 juni begonnen wordt met de produk- tie van raketten met meervoudige kernkoppen (MIRV's). Het besluit werd genomen zonder het Congres, de bevolking en de Russen in te lichten, met het argument dat Moskou niets voor een MIRV-verbod zou voelen. Aangenomen wordt, dat Amerika tjj~ dens de ontwapeningsbesprekingen (SALT) te Wenen geen opschorting van één of twee jaar zal voorstellen, zoals door de Senaat is gevraagd. Er zouden aanwijzingen zijn, dat het inspectie ter plaatse zal eisen, als de Russen zelf een voorstel doen. Het geen een doeltreffend middel is om een akkoord te blokkeren. De New York Times vraagt om een diepgaand onderzoek door het Con gres. Het argument dat veiligheids overwegingen geheimhonding gebie den zou niet langer opgaaan. DEN HAAG Voorlopig hoeven er geen wettelijke maat regelen te komen voor het hou den van toezicht op fusies. Ook is het niet nodig de bij een fu sie betrokken partijen verplich tingen op te leggen. Aldus adviseert een in september 1968 ingestelde interdepartementale werkgroep. Het rapport ligt sinds de cember bij de minister van economi sche zaken en is vandaag vrijgegeven. Wel vindt de werkgroep dat de mede op fusies betrekking hebbende bepalingen van het wetsontwerp op de ondernemingsraden wèl van kracht moeten worden. Ook is een wettelijke verplichting aanbevelenswaardig, in dien fusies tot ontslagen van beteke nis leiden, dat de gewestelijke ar beidsbureaus worden ingelicht. Zeer gewenst vindt de werkgroep dat alle bij een fusie belanghebbende partijen vrijwillig regelingen ontwer pen waaraan de ondernemingen zich moeten houden. (De SER heeft eind januari zo'n vrijwillige gedragscode bij fusies vastgesteld red.) Studie De werkgroep beveelt nadere stu die aan over enkele punten waarover hij geen uitspraak ddet, zoals erg in gewikkelde onderwerpen of punten waarvoor zij niet deskundig genoeg is. Het gaat hier allereerst om de vraag in hoeverre het mogelijk is toch het behoud van het nationale karakter van Nederlandse topbedrij ven beter te verzekeren met het zo veel mogelijk handhaven van een open-deurpolitiek voor buitenlandse investeringen. Daarnaast gaat het om enige con crete suggesties ter bescherming van de belangen van aandeelhouders. Er moet een wettelijk voorkeursrecht voor aandeelhouders bij emissies van de NV komen; dit om het euvel te gen te gaan dat het bestuur van een NV door onderhandse uitgifte van aandelen fusies tegen de wil van aan deelhouders kan doorzetten. Verder moet het een bieder op het aandelenkapitaal worden verplicht die aandeelhouders, die niet op het bod zijn ingegaan, alsnog eenmaal de gelegenheid te geven dit te doen. Tenslotte zou degene, die het over grote deel van de uitstaande aandelen heeft opgekocht, verplicht móeten worden de overige aandeelhouders de gelegenheid te geven hun aandelen tegen redelijke voorwaarden over te doen. Misbruik De werkgroep meent dat het vraag stuk van het tegengaan van misbruik van vóór-wetenschap bij effecten- transacties terdege ter hand moet worden genomen. Aanbevolen wordt in alle gevallen het oordeel van de vakorganisaties over een voorgenomen fusie in te winnen. Erkend wordt dat er onge twijfeld fusies zyn zonder inspraak van de ondernemingsraad. De werk groep meent overigens dat het niet verplicht moet worden de vakorgani saties te horen voordat een principe besluit wordt genomen. De groep geeft de voorkeur aan een vrijwillige gedragscode. J^E Amerikaanse senator Fulbright staat bekend als een doortastend man, die rake dingen zegt als hij het land ermee gediend acht. Hjj kan zich dit veroorloven omdat hjj geen regeringsverantwoordelijk heid draagt. Dit geldt ook voor zijn pleidooi om Indochina (Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja) prjjs te geven aan Hanoi, omdat er geen andere of betere oplossing is. De radicale aanpak van de senator zou Amerika in één klap van een nachtmerrie verlossen. Hij rekent echter niet met de mening van dc mensen die in Indochina wonen. Terugtrekking van alle Amerikaanse troepen is noodzakelijk voor oplossing van het probleem. Aan de volken moet echter worden overgelaten, hoe zij hun zaken regelen. Fulbrlghts oplossing zal dan mogelijk) onvermijdelijk blijken. Maar het zou onjuist zijn er bij voorbaat genoegen mee te nemen. Spaanse „beweging" krijgt meer rechten MADRID Het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, heeft gisteren bij decreet twee wetten uitgevaardigd waarbij de nationale beweging „Movi- mento" tot een staatsrechtelijke in stelling wordt verheven. De nationa le raad van de beweging heeft het recht gekregen wetsvoorstellen te doen. LYON Gisteravond heeft de Franse politie in een voorstad van Lyon een man gearresteerd, die ver moedelijk behoorde tot de vier gewa pende gangsters, die vorige week in een hotel aan de Riviera een aantal toeristen als gijzelaars gebruikte om aan de politie te kunnen ontsnappen. De arrestatie werd gevolgd door een vuurgevecht. Een tweede man werd hierbij getroffen maar kon desondanks ontkomen. Ook een voor bijganger werd gewond. SCHIPHOL Maandagmiddag is van Schiphol het volledige team van Ajax met reserves en officials naar 1 Luton in Engeland vertrokken. Alle spelers waren fit en de resultaten van de laatste wedstrijden gaven geen reden voor ongerustheid. Niettemin was de stemming, die doorgaans nogal opgewekt is, bij het vertrek bijzonder gedrukt. Het leek alsof geen van de spelers bijster veel zin had in de wedstrijd tegen Arse nal. HOE EN WAT? Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle elunts uithalen mear u In een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Terwijl men op z n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be- iïiüSi va.nwaa: men ,het a'". cn aan vl,ogen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten ol over leren vliegen zi|n tpr plaatse le krijgen. ia£L thuis. twgfgrj wil vliegen zonder andere passagiers, moei natuurlijk wél Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1