Libanon: een ldein land met veel moeilijkheden KOM MU OPHALEN J Congres eist dat D'66 weer duidelijk gezicht krijgt Grondrecht ouders grootte van het gezin te bepalen Verzuiling als in Nederland ekaapte 5oeing in kio terug and verwoest glasfabriek rtistieke raad Dans Theater (U~2^- Niet zo technocratisch en perfectionistisch b GRATIS: D'66: nadenken over beginselen Dr. Goldmann mag niet naar Kairo MAANDAG 6 APRIL 1970 "1 onze speciale verslaggever Link van Bruggen) IROET De charme, de Njinheid, van de hoofdstad Libanon wordt overscha- door zorgen, die aan de [fundamenten knagen. In ^and van ceders en cypres- yan bougainville en lieflijk leide heuvels, van oude Fe- le steden als Tyrus en Si- en van wereldvermaarde ische monumenten als eik en Byblos, smeult een lekki.g vuur, dat zidh zo nu n door felle, hoog opslaan- ammen openbaart. \iei onderlinge tegenstellingen zijn ik van dat de dreiging van irgeroorlog voortdurend aanwe- In het verleden een paar geleden nog is het herhaal- tot uitbarstingen gekomen, die •aarlijke crisistoestand deden at. merkwaardig land, dat Liba- at een welstand kent, die uniek e Arabische wereld is. Met nog ,5 miljoen bewoners en een op- die ongeveer gelijk is aan Je deel van België, ligt de frP iaar oude republiek tegen en Israël aangedrukt. De Ara- 1 1 zaak wordt met de mond bele- aan geen enkele oorlog tegen Lnam Libanon deel! tegelij- wordt door Beiroet aanspraak ct op een aparte plaats en sta- het kamp der vijanden van vanwege de bevolkingssamen- en de internationale handels- reelheid van politieke partijen het 99 leden tellend parlement niet minder dan 13 vertegen- gd en de versplinterde reli- bben Libanon een land van rheden gemaakt. Het is daarom :N|I< te regeren. Alles wat beslo- uitgevoerd wordt, berust op npromis. Als er één parlementariër is, die zich bij een andere partij aansluit, of één politicus, die een afwijkende koers gaat volgen, kan het met zorg opgebouwde machtsevenwicht al worden verstoord. Het kabinet, dat uit het parlement voortkomt, kan dan ook niet anders dan zwak zijn. Het staatshoofd, president Charles Helou, die dit jaar wegens het ver strijken van zijn zesjarige ambtster mijn het veld zal moeten ruimen, be schikt in wezen over de feitelijke, doch subtiel uitgevoerde macht. Politiek is business in Libanon en het bedrijven ervan is voornamelijk het voorrecht van de rijke bovenlaag. Intriges en persoonlijke twisten zijn aan de orde van de dag. Als in Zuid- Amerika loopt bijna elke minister, partijleider of parlementariër gewa pend rond. Velen van hen houden er zelfs lijfwachten op na. Wat het religieuze stramien betreft, blijkt Libanon een half mohamme daans, half christelijk land te zijn. De mohammedanen zijn echter niet eensgezind. Ze zijn onderverdeeld in drie groepen: de sunnieten, die de Palestijnse zaak en de fedajin, die een nieuwe dimensie aan de strijd tegen Israël heeft gegeven, door dik en dun steunen, de sjiieten, die voor namelijk anti-fedajin zijn, en de Droesen, die zich aan geen Palestijn iets gelegen laten liggen. Nog meer De Libanese christenen zijn nog meer opgesplitst. De grootste groep is die van de maronieten, maar er zijn ook Grieks-orthodoxen. Grieks-ka tholieken, Armeens-orthodoxen, Ar meens-katholieken, protestanten en zovoorts. Op de kleinste na zijn alle 17 erkende confessionele gemeen schappen in het parlement vertegen woordigd (de maronieten zelfs met 30 zetels). Hetzelfde geldt uiteraard voor de mohammedaanse bevolkingsgroe pen. Voor een klein land, een minia- tuurstaat bijna, heeft Libanon een gi gantisch uitgevoerde pers. Hoewel 20 procent van de bevolking nog altijd analfabeet is, zijn er niet minder dan 45 kranten en 45 tijdschriften. Alle kunnen bovendien beschouwd worden als opniniebladen. Elke belangen groep, elk deelgroepje politiek en religieus zowel als financieel heeft een eigen spreekbuis, zwaar door de binnen- of buitenlandse eigenaar ge subsidieerd, en soms met een oplage van nog geen 250 exemplaren. De redacteuren van die in 't Ara bisch, in 't Engels en in 't Frans ver schijnende organen zijn overigens ge bonden aan ongeschreven regels. Ook zij hebben tot taak het machtseven wicht te behoeden. Verstoren ze dit, of brengen ze rust, orde of veiligheid in gevaar, dan kan het betreffende medium verboden worden. Zeer vage richtlijnen dus, die door subjectieve interpretaties willekeur in de hand kunnen werken, en die bo vendien worden gehanteerd door een tenminste partijdige commissie van krantendirecteuren. Weegschaal De schaal, waar heel Libanon op drijft, is het zogenaamde nationale pakt. Dit pakt, dat nog uit de tijd stamt van het Franse mandaat (tot 1943) en dat na de onafhankelijkheid werd aangepast, kan met een weeg schaal vergeleken worden, waarop de reële inhoud van de confessionele en politieke scheidslijnen als in Ne derland heel vaak samenvallend nauwkeurig afgewogen is. De op een gentleman's agreement gebaseerde overeenkomst schrijft o.m. voor dat de Kamerzetels over christe nen en mohamedanen .verdeeld moe ten worden in een verhouding van zes staat tot vijf. Dezelfde verdeel sleutel wordt toegepast bij de benoe ming van overheidsfunctionarissen: zes christenen dus tegenover vijf mo hammedanen. De verhouding zes staat tot vijf is ontleend aan een in 1933 gehouden volkstelling. Iedereen weet echter dat deze cijfers door de tijd zijn achter haald. Door een groter geboorte-over schot en door integratie van een groot deel van de Palestijnse vluchtelingen (in totaal ongeveer 170.000) zijn de mohammedanen de christenen in aantal voorbijgestreefd. De laatsten zijn bovendien en masse geëmigreerd. Er wonen in het buitenland net zo veel Libanezen, of althans personen van Libanese afkomst, als in Liba non! Tot nog toe hebben de christenen een nieuwe volkstelling kunnen te genhouden. Hun macht is groter dan die van dc Mohammedanen, ook al doordat ze het leger en het politie apparaat klein; te zamen zo'n twintigduizend man, die uitsluitend voor binnenlandse taken zijn afge richtdomineren. Verandering -Een ander gevolg van het nationale pakt is dat de president van Libanon altijd een christen moet zijn, een ge kwalificeerde christen zelfs, namelijk een maroniet. Als premier komt al leen maar een mohammedaan in aan merking een sunniet en als voorzitter van het parlement even eens een mohammedaan, maar een sjiiet. De jongeren, vooral de studenten, bestrijden het nationale pakt, omdat ze dit als een anachronisme beschou wen. Ze wensen verandering van de kieswet met als doel een tweepar tijenstelsel. Hun argument is dat Li banon alleen krachtig geregeerd kan worden, als er een politieke door braak komt over de confessionele scheidslijnen heen. De gevestigde orde verzet zich daartegen oorzaak van nieuwe fricties en moeilijkheden. Wordt daarbij nog opgeteld de druk, die ondervonden .wordt van an dere Arabische staten in ver band met de opstelling tegen over Israël, en die van de op Li banees grondgebied opererende fedajins daarover in een tweede artikel dan wordt wel duidelijk dat de regeerders Beiroet voor een delicate taak staan. Geen land ter wereld moet meer interne moeilijkheden overwinnen dan Libanon. iO De door de studenten Japanse Boeing-727 is gis- ind uit Noord-Korea in Tokio ikeerd. Drie zichtbaar opge- bemanningsledcn en een vro- ichende onderminister Jama- stapten uit de Boeing. eoel in Zuid-Korea hadden de de 103 inzittenden vrijgelaten Jamamoera zich als gijzelaar aar had gesteld. De passagiers vijf dagen in het bedompte ig gezeten, verstoken van 1. amoera zei later op een pers- sntie, dat de Noordkoreanen Pjongjang als illegale reizigers behandeld en dat hun was dat ze schuldig waren aan il- grensoverschrijding. Het vier- s naar een hotel gebracht, dat mochten verlaten. Na een kort daar kregen ze echter toe ing met de Boeing te vertrek- i-Korea liet overigens niet gelukkig met het incident Het sprak van een „intrige" indruk moet wekken dat de toreanen gaarne de Trotzkisten dadigers opnemen." Men zou leken wat met de achtergeble- pers moet gebeuren, ndersteld wordt dat zij over tijd zullen worden uitgewezen Noord-Korea er niets voor zou een tweede- Cuba, het walhalla Ie vliegtuigkapers, te wor- caping was de langste en dramatische uit de geschiedenis luchtvaart. SELKANAAL Een felle heeft gisteravond een groot an de glasfabriek G. A. Wil- verwocst. De schade bedraagt iderhalvo ton. ipakafdeling, de slijterij en het r van de directie konden door elle ingrijpen van de brand- lehouden blijven. De productie firma is echter ernstig gestag- De politie vermoedt dat de is aangestoken. HAAG Het komende sei- van het Nederlands Dans wordt voorbereid door een len tellende artistieke raad in samenwerking met de direk- heer C. F. Th. Birnie. jad bestaat uit Marian Sarstadt, "lier en Frans Vervenne en is heg met de direkteur voorge- door de gezamenlijke dan- n het Nederlands Danstheater, aad is benoemd door het be- dat van plan is om, zo mo- in september wanneer de con- met Aart Verstegen, Hans arien en Glen Tetley aflopen, ektioneel driemanschap te be- De piloot van de gekaapte Boeing van de Japan Air Lines, Ishida, stond bij zijn terugkeer uit Noord-Korea opgelucht de pers te woord. Hij heeft met zijn collega's en de passagiers opwindende dagen be leefd. Maar de kapers hebben zich over het algemeen hoffelijk en voorkomend gedragen, zei hij. Doodmoe reisden we, na gedane arbeid, naar huis terug. Amechtig hingen we in de coupé toen de con ducteur binnenkwam om de kaartjes te controleren. Het was een aardige conducteur, die nog even precies vertelde waar 'en hoe we moesten overstappen. In Utrecht, zelfde per ron precies aan de overkant zou on ze Haagse trein klaar staan. Helemaal ontspannen, vrij van zorgen, zakten we weer onderuit. Dommelden wat en waren verrast opeens het Utrechtse station binnen te glijden. Overstappen, tas en koffer oppak ken. Een minuut later de andere trein. Hadden we het goede stuk? Den Haag en Rotterdam zijn in Utrecht nog hecht gekoppeld. Ik zou informeren, de ander dook een cou pé in. Ja hoor de conducteur bevestigde het: dit gaat naar Den Haag. Bij het binnengaan van de coupee botste ik tegen een man op. die haastig verdween. .In een hoekje zat mijn gezellin te giechelen: „Stel je voor, die vent vroeg of hij me kende, of ik ooit op de Scheveningse weg gewoond had." Het eeuwige trucje van mannen die „kennismaking" zoeken. Ze had gegrinnikt en „neen" ge zegd en wegwds de man geweest.... We soesden weer tot de conduc teur kwam. Kaartjes alstublieft Toen kwam de schrik. Ze had geen portemonnaie met kaartje meer.... Weg, onvindbaar.... Ik kon getuigen, dat het er alle maal wel geweest was in de vorige trein en ons gezicht was blijkbaar hypereerlijk, want de conducteur ging in Gouda telefoneren naar Am sterdam of daar de trein bij binnen- Vort rou tv vu komst uit Utrecht direct gecontro leerd kon worden. In Den Haag zou den we het antwoord ontvangen. Geen van tweeën konden we ons voorstellen, dat de portemonnaie achteloos naast de tas neergelegd was. Zo stom was ze niet. Toen opeens kwam de verschrik kelijke gedachte: de man met het smoesje.... Waarom nam hij zo over haast de benen? Had hij? Zou hij? Een greep in de open tas en de beurs was te pik ken.... Het de conducteur vertellen? Een jacht door de trein? Ik liet haar het gesprekje nog eens vertellen. Het was en bleef raar. Die portemonnaie kon ons allang niks schelen, er zat bovendien nau welijks geld in. Maar het idee.... In mineur kwamen we in Den Haag. Eerste bericht: geen telefoon uit Amsterdam.... Dus de man.... „Bah", zeiden we allebei. De conducteur was allang verdwe nen om in vrede zijn boterham te -eten. Geen boete voor het reizen zonder kaartje. Eigenlijk was het verlies niet groter dan de portemon naie zelf en ons vertrouwen in een onbekend medemens.... De juffrouw van het loket was be reid nog eens naar Amsterdam te bellen. Na een minuut het bericht: porte monnaie is gevonden Stralend werd het formulier inge vuld, werd de gulden voor het for mulier betaald en zal na zoveel da gen bij aflevering van de portemon naie weer de porto betaald worden en dat allemaal om die onbe kende, die wel gek maar ook goed in onze herinnering blijft. Voorzitter Beekinans van D'66 op hetpartijcongres in gesprek met fractievoorzitter Van Mierlo.. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Het ver warde en soms chaotische drie daagse congres van D'66 in Lom merrijk te Rotterdam heeft van het hoofdbestuur geëist een stuk te produceren, waaruit weer duidelijk het eigen en aparte ge zicht van de partij moet blijken. Met een meerderheid van 60 tegen 40 procent (er werd weer elektronisch gestemd) werd de motie van mevrouw P. Wassen- van Schaveren aangenomen, waarin zij om een prioriteiten schema vroeg, gesteld in gewone en voor iedere burger begrijpe lijke taal. Dit geschrift een tweede appèl genoemd moet voor de gemeenteraadsverkie zingen in juni gereed zijn. Mevrouw Wassen noemde haar mo tie later een blijk van onvrede over de beleidscommissie en over de gehe le partij. „Onze partij gaat technocra tisch worden", zei ze. „Het contact met .de kiezers verliezen we zo." Me vrouw Wassen wilde een prioriteiten schema, dat niet uit kreten zou be staan, maar uit punten van vernieu wing, die eigen zijn voor D'66. De grief was, dat D'66 wel een dik landelijk program zou krijgen, tot en met technisch uitgewogen op punten en komma's en rijkelijk aangedikt door amendementen, maar dat van de duidelijkheid van de partij weinig was overgebleven. Pamfletten Zaterdag waren reeds tijdens het congres een groen en oranje pamflet rondgedeeld, waarin werd gevraagd terug te keren tot de basis van de oprichting en af te zien van het per fectionistisch gedoe. Men was duide lijk verontrust. Toen het congres zaterdagmiddag sprak over het hoe en wat van het beleidsplan achtte Maja Kraps de tijd gekomen om de inhoud van het groe ne pamflet aan de orde te stellen. Maar zij kreeg geen kans: de con- gresvoojrzitter gaf haar gewoon de microfoon niet. Maar de roep om duidelijkheid en de kritiek op het perfectionisme klonk steeds door in de discussies in de secties en de plenaire vergadering. De motie van mevrouw Wassen, on der luid gejuich aanvaard, was dan ook een climax. Verlegen Intussen was het hoofdbestuur er verlegen mee. Partijvoorzitter J. Beekmans had reeds tijdens de be handeling van de motie om schorsing gevraagd. Volgens het plan van D'66 wordt er eerst een totaalprogramma gemaakt en hieruit kan pas een urgentiepro gram worden gehaald. Maar de motie eist nog voor juni een dergelijk stuk. Voorzitter Beekmans sprak over hoofdlijnen als de open maatschappij, de leefbaarheid, de rechtvaardige verdeling van de welvaart van Ne derland en in de wereld, de ontplooi ing van de menselijke vindingrijk heid en de vrede en veiligheid. Mevrouw Wassen bleek evenwel duidelijke politieke punten op het oog te hebben.... Niet tevreden Het rommelige congres heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Het liep in zoverre uit de hand, dat de vraagstukken van de „bevolkingspoli tiek" en de „abortus" slechts globaal besproken konden worden. Het tijdschema klopte niet en er dreigde onder de deelnemers van het congres zaterdag een kleine opstand uit te breken, toen bleek, dat er geen voldoende tijd meer was om het be volkingsvraagstuk in de sektie te be spreken. Zo groot was de belangstel ling voor dit onderwerp. Er deden zich meer van dergelijke kortsluitin gen voor. Voorzitter Beekmans bleek na af loop ook niet zo tevreden te zijn. Men weet nog niet precies hoe de demo cratie in de partij het beste kan func tioneren, In het hoofdbestuur denkt men erover maandelijks een leden vergadering te houden. Doorsudderen In het kritische groene "pamflet, dat, omdat er de drie dagen geen tijd was, op een volgende congres wordt behandeld, staat bijvoorbeeld: „Wij zijn een kleine groep beroepscongres sisten uit de gelederen van D'66, die het vakjargon verstaan. We ademen amendementen. We zeuren de kiezers suf. En kijken naar een winst, die beneden verwachting bleef...." Men wil in eigen huis de geeste lijke middenstand aanvallen en con stateert, dat het bureaucratisch on kruid van het establishment vrucht baarder blijkt dan was voorzien. Na de driedaagse storm verklaarde voorzitter Beekmans gisteravond, dat 1 hij positief staat tegenover deze kri tiek. „Er moet meer beweging ko men". was zijn reaktie, „want we zijn t een partij geworden als de andere partijen". De heer Beekmans ver- l klaarde, dat de tijd van de Dreesen en Lunsen voorbij is. Hij wilde be slist niet langer dan vier jaar Kamer lid zijn. Fraktieleider Van Mierlo liet zich niet verleiden tot een dergelijke uitspraak. In de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale staten zag de partijvoorzitter geen enkele aanwij zing, dat de kiezers de houding van D'66 afwijzen. Uit dc uitlatingen van de heer Beekman» en fraktieleider mr. Vant Mierlo bleek nogmaals, dat D'66 pas in december een keus zal doen voor de komende verkiezingen. Overigens* in het najaar zal het totaalprogram ma klaar zijn en dan mogen de ande re partijen komen praten. Bert de Jong (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Het drie daagse congres van D'66 heeft gisteren uitgesproken, dat heb. een grondrecht is van de ouders zelf hun kindertal te bepalen. Om elke gedachte aan dwang (ste rilisatie) uit te bannen, sprak men ook uit: „Om te voorkomen, dat de gemeenschap in de toekomst zelfs ook maar tot de overweging gebracht zou worden om wat onjuist zou zijn in te grijpen in de vrije bepaling van hun kindertal door dc ouders, moet reeds nu ook door de overheid een actief beleid gevoerd worden om de bevolkingsgroei tot staan te brengen." Deze uitspraken waren het resul taat van een actieve oppositie van rooms-katholieke leden. Over de de tails van het vraagstuk zal op een volgend congres worden gesproken^ I De belangrijkste suggestie van de j werkgroep, dat de overheid een actie ve bevolkingspolitiek moet voeren, PRETVOGEL NO. 3 werd met grote meerderheid van stemmen aanvaard. Dat was ook het geval met het voorstel alle strafbepalingen betref fende abortus te laten vervallen. Een motie om aborteren na drie maanden zwangerschap wel strafbaar testellen, haalde het niet. Voorzitter Beekmans gaf, nadat dit vraagstuk was behandeld en er tij dens het congres verschillende op merkingen over waren geweest, tegen over ons toe in de verkiezingsstrijd met het bevolkingsvraagstuk een tac tische fout te hebben gemaakt. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Een werkgroep van D'66 zal gaan studeren op de rol van de beginselen in de politiek^ Het congres in Rotterdam vroeg door middel van een motie op korte termijn een discussienota over de verhouding van het pragmatisme tot de beginselen. De motie werd aangenomen met het oog op de in het uitzicht gestelde discussie met leden van de ARP. TEL AVIV De Israëlische rege ring heeft dr. Nahum Goldmann, voorzitter van het Joodse Wereldcon gres, toestemming geweigerd om naar Kairo te reizen voor besprekingen met president Nasser over het conflict in het Nabije Oosten. De correspondent van de Franse radio in Tel Avtv had gemeld dat enkele ministers, onder wie minister van defensie Mosje Dajan, voorstan der waren van een reis van Gold mann naar Kairo maar dat anderen, onder wie premier Golda Mair, er te gen waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7