Dolle Mina's ontmaskeren zich op chaotisch congres Soeharto: hulp is nog steeds nodig OORLOGSVRAAGSTUK WORDT UITZICHTLOOS SG P-j ongeren vragen „om politiek program Guatemala DS'70 doet mee aan de verkiezingen Speelbal van agitatoren Zes Zweedse studenten neergeschoten Willy Brandt in VS Huisraad van bezetters vernield Kastelein met aardappelmes neergestoken Overleg PTT nog gaande BROERTJES VERDRINKEN IN GRACHT Polemoloog prof. Röling: MAANDAG 6 APRIL 1970 1 slechts enkele centen méér «las genie tU van een jonge jenever van hdklasse KUYPER EXPORTJENEVER (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Een chaotisch tweedaags congres der Dolle Mina's in de jeugdherberg Alte- veer, georganiseerd om orde op zaken te stellen, heeft als voor naamste nut gehad, dat het doel van actie en streven duidelijk is geworden. Een ieder, die meende dat de emancipatie van de vrouw en de maatschappelijke ontplooiing van de vrouw dit doel was, zal teleurgestled zijn. De emancipa tie is middel, geen doel. Doel is: beëindiging van so ciaal-economische onderdruk king. Een kreet, die misschien wat moei lijk begrepen wordt door hen, die ons huidig democratisch bestel, ondanks alle fouten en feilen, als maatschap pelijke leefnorm zien. In wellicht meer begrijpelijke taal zouden we daarom willen zeggen: De Dolle Mi na's zijn bewust of onbewust het in- strument om aan zekere linkse revo lutionaire agitatoren invloed te geven, overal waar ontevredenheid of onbe hagen heerst. Twee dagen onder de Dolle Mina's een verrijking, wanneer men her en der gesprekken aanknoopt. Onvoor stelbaar hoeveel aardige, maatschap pelijk geëngageerde meisjes men er tegenkomt. Een nachtmerrie echter wordt het wanneer men ontdekt, dat studentenleiders, stakingsleiders en gappers van burgemeesters- en mi- nistersstoelen er de leiding geven. En treurig wordt het, wanneer men bo vendien ervaart, dat niemand weet waarover hij of zij praat. Enige voorbeelden. Een punt van actie is: de man moet verdwijnen als hoofd der echtvereniging. Geen der aanwezigen weet, dat de man als hoofd der echtvereniging uit ons bur gerlijk wetboek is verdwenen. Een ander punt: Echtscheiding bij onder ling goedvinden moet mogelijk zijn, na verplichte poging tot verzoening. Van het wetsontwerp op de echt scheiding heeft niemand gehoord! Een vraag op het congres: Er is een Mogelijke Ujstverbinding met GPV 11 (TB (Van een medewerker) 'RECHT „Binnen het K zal de PPR gedegradeerd den tot een sloepje van de IA", zei ds. H. G. Abma'za- lag op de vergadering van Landelijk Verband van atkundig Gereformeerde Stu- ge/erenigingen. Hij sprak over concentratiepogingen bij de ■ve|cse partijen. ingen, die vooral bij de PvdA spanningen hebben veroor- Democratisch App.l, Nieuw en DS'70. D'B6 en CPN konden bespreking buiten beschou- norden gelaten. .fc66 ziet deze samenwerking maar jjipaive maatregelen. „Dynamiet '66 de ontploffing van het huidige ïmentaire stelsel". Een twee-par- d, stelsel zien zij als ideaal, wat in depraktijk neer zal komen op een D( lartijenstelsel. Ds. Abma ge- j cte hierbij het beeld van de wip, op de middengroep afwisselend links en naar rechts zal glijden, recente uitspraak van de CPN gt ook van weinig belangstelling deze politieke ruilverkaveling, rillen geen allemansvriend zijn. andere methode om tot grotere ieke eenheden te komen, is de ging van de kieswet. Dat zou, ;ns drs. C. S. L. Janse, de samen- ing met de GPV weieens nood- lijk kunnen maken. Hm. Bewijzen pr het bij de Statenverkiezingen men met gemeenschappelijke n door AR-CHU-KVP, zei hij dat )ij primair het politieke program t gesteld, terwijl de '.evensover- ng gedegradeerd wordt tot een van ondergeschikt belang. En dit politiek program schept bin- deze partijen de problemen. De j*iv alen zijn daar de duidelijke be- dJen van. pde sprekers zagen in het laatste iezingsresultaat een duidelijke d jzende houding van het volk te- jjver al deze concentratie-pogin- de forumdiscussie, waaraan de referenten de heren Golver- •n en Van der Berg deelnamen, de vraag om een politiek pro- naar voren. Een praktische uit ing van het beginselprogram algemeen als zeer noodzakelijk >tu evocld. Door aanwezige ARP- en *wi -verontrusten werd gevraagd om in de propaganda nu in het bij- er te richten op deze groep poli" laklozen. De samenwerking SGP-GPV kwam I zeer uitgebreid aan de orde. Afhan- kelijk van de ontwikkelingen rondom de verhoging van de kiesdrempel I werd gesproken over de mogelijkheid I van lijstverbinding. Elke partij be houdt dan haar eigen program en voert haar eigen propaganda. Ook in het te voeren beleid komt er dan geen enkele binding. Aktiviteiten Op deze vergadering was de be langstelling veel groter dan voor gaande jaren. Op de huishoudelijke vergadering die 's morgens werd ge- i houden, was de verkiezingswinst het I belangrijkste punt van bespreking. I Deze winst moet geconsolideerd en uitgebreid worden. Streekbijeen komsten zullen worden georganiseerd. Onderling Kontakt. het orgaan van dc jongeren, zal een speciaal propagandanummer uitgeven over de visie van de SGP op.de ge meentepolitiek. Ook worden er advie zen gegeven voor het ontwerpen van verkiezingsfolders. Vóór de Kamer verkiezingen zorgt de redaktie van dit blad weer voor een dergelijk nummer. Alles getuigt van een groeiende ak- tiviteit binnen de SGP. Steeds meer jongeren sluiten zich aan bij de jon gerenorganisatie. Het aantal leden nadert de 600, twerwijl Onderling Kontakt ruim 2500 abonnees heeft. Met machinegeweer UPPSALA Een onbekende man heeft zonder aanwijsbare reden een groepje van zes studenten onder vuur genomen met een machinegeweer. De toestand van een van hen is ernstig. De man had de studenten gevraagd wat hun politieke sympathieën waren en gaf hun drie seconden om te ant woorden. Daarna vuurde hij enkele salvo's af op de studenten (vier jon gens en twee meisjes). De politie ar resteerde een 26-jarige man, die ver moedelijk „onder invloed" verkeerde. Verlengd Zonder aanwijsbare reden be schoot een onbekende man gis teren in Uppsala met een ma chinegeweer zes studenten, toen zij uit een club naar buiten kwamen. Op de foto: de schut ter liat op de grond (Vervolg van pag. 1) Met machinegeweren gewapende militairen in jeeps hadden vanmorgen de gehele hoofdstad omsingeld. Iedere voorbijganger werd gecontroleerd. Mislukt i In het weekeinde waren alle pogin gen om de vrijlating van de ambas sadeur te bewerkstelligen, mislukt. Ondanks zware Duitse diplomatieke druk en oproepen van andere diplo maten, weigerde de Guatemalteekse regering aan de voorwaarden van de linkse partisanenbeweging Far te vol doen. Zoals bekend wilden zij in ruil voor de ambassadeur de vrijlating van 25 politieke gevangenen, en een los geld van 2,5 miljoen gulden. Ook kwam er een dringende oproep van de pauselijke afgevaardigde in Guatemala, monseigneur Gerolamo Prigione, op de ontvoerders, het leven van^e graaf te sparen. Hij verscheen gisteravond laat op de tv. De pause lijke nuntius, die in direct contact met de ontvoerders stond, zei dat Guatemala bereid was naar de wen sen van de Far te luisteren. minimumloon voor mannen, wat is dan wel het minimumloon voor vrou wen? Niemand weet, dat er een mini mumloon is voor werknemers van 25 jaar af, ongeacht of zij man of vrouw" zijn. Chaos Het congres zou om tien uur be ginnen. Om elf uur was het zo ver. Binnen het kwartier was er de chaos. Na enige verbijstering werd het ons duidelijk, dat dit een nieuwe vergaderstijl is. Leiding wordt niet aanvaard, want dat is autoritair. Sprekers worden weggklapt of door politiefluiten begeleid, onderlinge schuttingwoorden zijn flink. Moei zaam ontdekten we, dat de vraag aan het congres voorgelegd was: moet er een organisatie en een pro informatiecentrum, opdat men in den gramma komen? Na een gepraat van elf uur des ochtends tot vier uur des nachts was men zover, dat als conclusie kan wor den getrokken: geen organisatie in de zin van een vereniging met contribu tie, bestuur e.d. Alleen een centraal informatiecentrum, opdat men in den lande weet wat er gebeurt. Verder is elke groep per plaats vrij in handelen en vooral, want daar gaat het om, in acties. Speelbal Zowel monseigneur Prigiona als de Westduitse ambassade spraken- tegen dat de ontvoerders een nieuw ultima tum hadden gesteld. Het eerste ulti matum, dat zaterdagavond om tien uur was afgelopen, was voor onbe paalde tijd verlengd. De Guatemalteekse ambassadeur in Bonn, Gandara, had ook nog gepro beerd het leven van graaf von Spreti te redden. Hij had zich bereid ver klaard de plaats van von Spreti als gijzelaar van de ontvoerders in te nemen. Voordat de ambassadeur werd ge dood, had Wesl-Duitsland berichten tegengesproken dat de betrekkingen met Guatemala zouden worden ver broken indien von Spreti niet vrjj zou komen. Onlusten in Belfast BELFAST Bij een serie bom aanslagen in de Noordierse hoofd stad zijn dit weekeinde drie mensen gewond geraakt. Zondag werd een 22-jarige man gewond toen een ge maskerde terrorist in het wilde weg vijftien schoten loste. Britse troepen moesten weer van traangas gebruik maken om een groep van enkele honderden katholie ken en protestanten uiteen te jagen. De Dolle Mina's zwermen uit om lezingen te houden. Deze lezingen zijn echter meer instructies hoe agitatie en acties te ontwerpen. Eén voor beeld: een verpleegstersopleiding no digt de Dolle Mina's uit. Dezen rich ten zich tot de toehoorsters en vragen waarover zij in hun situatie ontevre den zijn. De klachten komen los. Dan wordt advies gegeven hoe te hande len o.a. hoe pamfletten te verspreiden op een manier waardoor nooit „een gepakt" kan worden. De Dolle Mina's geloven noch in de politieke partijen, noch in de vakver enigingen. Alleen P.S.P., Nieuw Links en P.P.R. kunnen genade in hun ogen vinden. Er moeten crèches komen, waar de kinderen zullen worden op gevoed tot kritische, hun verantwoor ding bewuste, burgers. De moederfi guur mag niet langer „heilig" zijn; de juffrouw van de crèche moet waar schijnlijk dat aureool ontvangen. De Dolle Mina's hebben met hun speelse acties enorm veel publiciteit en good will gekregen, met hun con gres hebben zij, en het spijt ons dat we het zeggen moeten, zich ontmas kerd. Ze zijn geen voorlopers maar niets anders dan een speelbal van agitatoren. Waar we bij willen aantekenen, dat velen van haar daar te goed voor zijn! Dat het eerste internationale li Dolle-Minacongres in Arnhem werkelijk een internationale I aangelegenheid was, bewees deze Dolle Mina uit Beieren. WASHINGTON De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is zater dag voor een bezoek van een week in de V.8.aangekomen. Hij zal onder meer besprekingen voeren met presi dent Nixon over de samenwerking tussen de EEG en de VS. De Amerikaanse president verwel komde Brandt per Brief bij zijn aan komst in Washington, waar hij voor een tussenlanding zijn reis naar Texas onderbrak. Hij zal eerst in El Paso een bezoek brengen aan de Westduitse raketeen heden, die daar oefenen. Deze week brengt hij een tweedaags bezoek aan Camp Davis, het landhuis van Nixon. De besprekingen met het Amerikaan se staatshoofd worden vrijdag in Washington voortgezet. Zaterdag zal de bondskanselier de lancering van de Apollo 13 bijwonen. Voor zijn vertrek naar Amerika, heeft Brandt gezegd, dat eventuele vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa zonder gelijktij dige en gelijkwaardige vervanging door een der geallieerde mogendhe den, de westelijke vredespolitiek zou verzwakken. DJAKARTA President Soeharto heeft zaterdag bij de installatie van vier nieuwe ambassadeurs, gezegd dat Indonesic nog steeds hulp nodig heeft van zijn vrienden, echter zon der politieke bindingen. Onder de pas benoemde ambassa deurs was de vertegenwoordiger van de Sowjetunie. In sommige kringen worden de woorden van Soeharto dan ook uitgelegd als een indirecte oproep aan de Sowjetunie om de afbetaling van de Indonesische schulden drie miljard gulden te herzien. De commandant van West-Irian het vroegere Nieuw Guinea heeft meegedeeld dat er nog steeds onge veer 450 Papoea's gewapend verzet bieden tegen het Indonesische be wind. De groepen bevinden zich in (Van onze parlementsredactie) DEN DOLDER Bij de ver kiezingen van de Tweede Kamer het volgend jaar zal de nieuwe socialistische partij DS'70 mee doen. Op een congres, dat deze partij in het najaar zal houden, wordt een beginsel- en verkie zingsprogram voor 1971 vastge- i steld. Dit program, zo is zaterdag tijdens een bijeenkomst in Den j Dolder besloten, wordt nu be studeerd en geredigeerd. De ver gadering werd door ongeveer 120 enthousiaste leden en sympathi santen bezocht. Er is een voorlopig bestuur ge vormd. waarvan de Eindhovense wethouder drs. A. van Stuijvenberg voorzitter is. Secretaresse is mevrouw M. Haagsma-Roorda uit Eindhoven en penningmeester de heer A. M. van de Muysenberg uit Gorkum. Het bestuur van negen leden acht een samenwerking met de VVD in een regeringscoalitie niet mogelijk. Samenwerking met de PvdA, die steeds linkser wordt, is eveneens on mogelijk. Een lijst van DS'70 is in 50 ge meenten geregistreerd. Maar men verwacht, dat de partij alleen aan de raadsverkiezingen zal meedoen wan neer er levenskrachtige, plaatselijke afdelingen bestaan. In ieder geval doet de partij mee in Eindhoven, Gorkum, Leiden, Zeist en Ermelo. Uitvoerig is ook nog gesproken over de mogelijke benoeming van me vrouw S. van Veenendaal-van Meg- gelen tot lid van de Tweede Kamer. Zij zal dr. J. G. H. Tans moeten op volgen, die de vestiging van de medi sche faculteit in Limburg moet voor bereiden. Mevrouw Van Veenendaal, die geen lid meer is van de PvdA, zou als vertegenwoordigster van DS'70 in de Kamer kunnen gaan zitten. Mevrouw Van Veenendaal moet persoonlijk over deze zaak beslissen, was de me ning van de vergadering. De voorlopigeo voorzitter Van Stuy- venberg verwachtte pas In de jaren 1971-1975 de scheiding der geesten in de PvdA. Dan wordt men pas gecon fronteerd met de nieuwe linkse PvdA. Maar er kunnen zich ook reeds de komende zomer moeilijkheden voor doen, wanneer de kandidatenlijsten worden opgesteld en men de metho den van .Nieuw Links aan den lijve zal ondervinden. Wellicht vinden pro minente Kamerleden de weg naar DS'70, zei drs. Van Stuyvenberg. Heilsleger klaagt: AMSTERDAM Majoor W. Ver schoor van het Leger des Heils heeft bij burgemeester Samkalden ge klaagd over de manier waarop de stadsreiniging is omgegaan met de eigendommen van mensen, die uit de klandestien bezette panden aan de Sarphatistraat zijn gezet. Veel huisraad bleek beschadigd toen het Leger des Heils het van het gebouw van de stadsreiniging, waar het voorlopig was ondergebracht, naar de kerk aan de Amsteldijk ver voerde. Majoor Verschoor vraagt of de ge meente niet moreel verplicht is de schade te vergoeden. STEENBERGEN De negentien jarige grondwerker P. van M. heeft zaterdagavond de plaatselijke caféhouder R. met een aardappelmes je enkele malen in de buik gestoken. Hevig bloedend moest de man naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. Hij verkeert niet in levensgevaar. Van M. was het café uitgezet, om dat hij zich had misdragen. Een half uur later kwam hij echter terug en stak hij de kastelein in de buik. Hij werd nog diezelfde avond gearres teerd. het oerwoud en maken gebruik vah wapens uit de Tweede Wereldoorlog! Over gevechten met Indonesische troepen werd niets bekend gemaakt; De commandant zei dat de opstand delingen zullen worden „overgehaald* hun strijd op te geven. Actie sorteerders DEN HAAG De Nederlandse christelijke bond van overheidsper soneel heeft intensief contact gehad" met minister Bakker over de actie* van de PTT-sorteerders. Zij verriclf- ten thans geen overwerk meer om dat men het niet eens is met de ho norering. De r.k. en de algemene bond staan achter deze actie, maar de NCBO stelde zich op het standpunt, dat men door middel van overleg deze zaak moest zien op te lossen, omdat een ambtenaar geen werk mag wei geren. Zaterdagmorgen was het eer- ste gesprek met de minister, maar men kon niet tot een resultaat ko men. Gistermiddag werd een tweede gesprek gevoerd, waarbij aanwezig waren de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, de heer Van Veen. de directeur-generaal van de PTT en de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening. Besloten werd dat het overleg tus- I sen de vertegenwoordigers van de drie organisaties en de minister zou worden hervat. De NCBO, die zich zeer heeft ingespannen om de moei- lijkheden met de sorteerders te over winnen hoopt, dat de ABVA en de KABO de weigering van overwerk en een langzaam'aan-actie willen opr schorten tot na het gesprek met de minister. Waarschijnlijk zouden de bonden vandaag nog voor dit ge sprek worden uitgenodigd. KLUNDERT Zaterdagmorgen om tien uur zijn dc twee broertjes Godfried en Gerardus Petrus Muilen- berg respectievelijk zeven en vier jaar oud door verdrinking om he( leven gekomen. De kinderen raakten spelenderwijs in de Suikerberggracht in Klundert. Hulp kon niet meer ge boden worden. Beide jongens hadden alleen hun moeder nog. Peukje midt het niet hoog tijd dat we in eist land een wat strakker beleid IJ® n ten aanzien van de gezagson- ;tu jnende activiteit van bepaalde radio- en tv-organert? Vara heeft het bij mij behoorlijk uid met haar programma „Dit is egin'V waarin zoveel ophef werd akt van het „peukje van de Volgens mij heeft de agent >ljzonder correct gedragen. Rom- ïoort namelijk bij rommel en de zal gedacht hebben: laat mij de niet op de heldere, schone straat lenfcerpen. Zijn daad moeten we ge zien als een impulsiviteit, zijn misstanden, maar „Oranje gaHjtaat" is er ook een. De betrokke- 'illen ludiek zijn. maar in feite achter deze beweging een enor- wi olitieke negatieve macht. Boven- lein is ze een verlengstuk van de on- b ereld. :lei tij' kurg W. J. Koch UTRECHT „Hef oorlogs- vraagstuk wordt hoe langer hoe meer een volkomen uitzichtloze zaak. Zoals wij nu reilen en zei len hollen we naar de ca tastrofe." Dit zei prof. mr. B. V. A Röling, oprichter en directeur van het Pole- mologisch instituut in Groningen, za terdagmiddag op de studieconferentie van de Nederlandse vereniging voor medische polemologie in Utrecht. „Het zal niet lang meer duren voor de Verenigde Staten en de Sowjet- unie elk in staat zijn tot 'perfecte vernietiging' bij de eerste aanval", al dus professor Rgling. Hij wees erop. dat bij de mogelijkheid tot totale ver- nietiging ineens, de kans veel groter i is geworden dat men „uit angst dat I de ander uit angst zal beginnen" zelf I tot de aanval over zal gaan. Hij ziet weinig heil in eenzijdige bewapening, maar staat een moge lijke de-escalatie van de bewape ningswedloop voor. Medische eed „Voor het zover is zal echter de structuur van de wereld moeten wor den gewijzigd (wereldfederalisme), onderwijs en opvoeding moeten in een andere richting omgebogen wor den, vraagstukken als de wereldover- bevolking zullen moeten worden op gelost: allemaal zaken die slechts op zeer lange termijn verwezenlijkt kunnen worden", aldus de professor. Hij merkte ook op dat de medische eed in conflict kan komen met de militaire eed van een officier in oor" logstijd. Daarom verdient het volgens professor Röling voorkeur, dat de le gerartsen hun uniform uittrekken en als burgers, die niet onder de krijgs tucht vallen hun militaire patiënten helpen. Professor dr. A. de Froe. hoogleraar aan de medische faculteit van de Amsterdamse Universiteit stelde voor de medici meer te betrekken in de oorlogsvraagstukken. „De medici moeten zich keren tegen het ontwik kelen van moderne wapens, ze moe ten niet alleen de gevaren en gebrui-, ken duidelijk maken, maar ook de onmogelijkheid, er verstandige maat regelen tegen nemen". De geheimhouding over het inzicht en de kennis die worden verkregen bij de research in sommige belang- rijke laboratoria noemde hij immo reel. De geheimhouding van bepaaldé vindingen, die een gevaarlijke infec tieziekte zouden kunnen voorkomen, maar die geheim worden gehouden j omdat ze eventueel geschikt zijn als 1 bacteriologisch wapen, noemde prof. I de Froe niet onmogelijk.»

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5