Kinderen ontvoeren kleuters Christelijke metaalbond program voor drie jaar lan probeerde op dijk vrouw aan te randen TV-commentaar a Joeing terug naar Japan leeks wensen en verlangens Akkoord over tientje voor vakbond Boekenfeest met 2000 lezers Uit warenhuis in Den Haag EO-debuut ZATERDAG 4 APRIL 1970 De 99 passagiers en vier stewardessen verlaten hier op de uchthaven van Seoel de Japanse Boeing, vlak voor deze met de Japanse onder-minister van ver teer als gijzelaar naar Pjongjang 'Noord-Korea) vertrekt. 3KIO Noord-Korea heeft mee- ►eld, dat de gekaapte Japanse Ing met de drie bemanningsleden le Japanse onder-minister-gij ge- vanmiddag zou worden terug- uurd. De negen studenten zullen ren omdat zij niet wensen gere- ieerd te worden. Volgens radio- jgjang worden zij thans verhoord, dit onderzoek zal afhangen wat iet hen gebeurt correspondent van het blad Vlag van de Japanse communis- i party heeft meegedeeld, dat de enten een bijzonder arrogante ding aannamen toen zij het vlieg- verlieten. Zij zwaaiden en ge- gen zich als helden, aldus het ijblad. Jan een onzer verslaggevers) JTRECHT De Christelijke drijfsbond voor de Metaalnij- ïheid (CMB) zal op haar eer congres (14, 15 mei) in Dit is voor het mannelijk lucht- venpersbneel op Schiphol de eale Frangaise: de 27-jarige •vrouw Michel Marcou. Bij een quéte onder de Schiphol-heren am zij via de computer als num- er 1 naar voren. Vandaar dat zij, zij gisteren op Schiphol aan- wam. grote belangstelling onder rad van haar fans. Michèle is huwd, onderwijzeres,^heeft drie aderen en houdt veel van breien. Arnhem een ontwerp actiepro gram aan haar leden voorleggen waarin een reeks wensen en ver langens zijn geformuleerd die in de komende drie jaar moeten worden gerealiseerd. Punten in het program, dat hei concept visie-program van het CNV als uitgangspunt heeft, werden giste ren in Utrecht door bondsvoorzitter C. van Dijk bekendgemaakt. Zo zal de CMB streven naar: het afsluiten van meerjarige col lectieve arbeidscontracten; terugbrenging van de werktijd voor alle werknemers tot 40 uur per week; uitbreiing van het aantal vakan tiedagen tot minimaal 20 werkdagen per jaar met daarbij behorende va kantietoeslag van 8 procent van het jaarloon/salaris en instelling van een door de onder neming te financieren fonds waaruit de vakbonden bijdragen ontvange voor het scholings en vormingswerk ten behoeve van de leden. Ondernemingsraad Een belangrijke passage in het pro gram is de functie en taak van de ondernemingsraad. Deze moet meer worden betrokken bij de regeling van de arbeidsvoorwaarden in de onder neming. Hiertoe moet de onderne mingsraad de bevogdheid kTijgen vanuit de c.a.o. nadere regelingen te stellen; zij zal verder bij de uitvoe ring van de cao nauwer moeten wor den betrokken. Als het overleg in de etuige: Ik wachtte op bus an een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Ik ben geen •ander, als ik die vrouw aan willen randen, dan had ik toch kunnen doen", riep de irige havenarbeider Pieter •ijdag emotioneel uit voor de rdamse rechtbank. Wel gaf havenarbeider, die wegens ig tot verkrachting moest rhtstaan, toe de vrouw die Igens zijn zeggen stond te lif- n, op een stil weggetje in de ilder mishandeld te hebben. Op dc vraag van de president van de rechtbank rar. A. R. Jolles, waarom hij dit had gedaan, ant woordde de man: „Ik werd zo kwaad, die vrouw zat maar te snik ken. Een reden voor het gedrag van de vrouw kon de havenarbeider echter niet opgeven. De vrouw zelf, die op de zitting als tuige optrad, gaf een heel andere ing van het gebeurde. „Ik stond te ichten bij de bushalte in Middel- mis toen er een auto stopte waar- n de bestuurder vroeg of ik naar ellendam moest. Ik moest naar fiendam maar weigerde in te ippen. Toen de man aanhield, hij dat ik niet bang hoefde te zijn, ik ingestapt Ik begrijp zelf Jenlijk niet waarom ik het deed." ilgens de vrouw week B. op een geven moment van zijn route af. reed de polder in. Tevoren zou zo verklaarde zij op de zitting, al tracht hebben handtastelijkheden bedrijven. Op een dijkje in de pol- r lukte het haar het portier van de 'to te openenen eruit te springen. S. liet haar echter niet zonder meer in. „Hij kwam me achterna, deed 'oneerbare voorstellen en wou me 'togen hieraan te voldoen. Hij riep Ife. je moet, hoe dan ook, anders aak ik je dood." Volgens de vrouw erd havenarbeider bijzonder waad toen zij bleef wijgeren. „Hij r®ep me bij de hals, scheurde mijn kleren en duwde me vervolgens de dijk af, zodat ik in een sloot terecht kwam." aldus de vrouw, die, nadat zij uit de sloot was geklommen door na burige bewoners wat tot rust was ge bracht en van droge kleren was voor zien. De officier van justitie mr. P. A. Bos. zei in zijn requisitoir, het wel duidelijk te vinden dat verdachte de vrouw had willen verkrachten. „In ieder geval is bedreiging bewezen", aldus de officier, die alvorens zijn eis bekend te maken, kennis wou nemen van een psychiatrisch- en reclasse- ringsrapport over verdachte. Op grond hiervan werd de zaak door de rechtbank terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek wat betreft deze rapporten. De inwoners uit verdachtcs woon plaats Stellendam waren zeer ver baasd over het gebeurde. Dit bleek uit een brief, die zij aan de rechtbank in Rotterdam gezonden hadden. Pie- j ter B. staat in zijn woonplaats be kend als een zeer oppassend man, zo luidde dc bri«f. DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de klcinmetaal hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over het zgn. vakbondstientje. Besloten werd een fonds te vormen, waarin werkgevers hun bijdrage stor ten voor vakbondactitvitciten. Zoals bekend, leidde de aanvanke- i lijke weigering van werkgevers van I eisen der vakbeweging, enkele maan den geleden, tot een staking in diver se bedrijven. Er volgde toen een ge rechtelijke uitspraak, waarin de sta king onrechtmatig werd genoemd om dat er nog mogelijkheden tot onder- handelen waren. 1 ondernemingsraad niet tot overeen stemming leidt, zullen vakverenigin gen moeten worden ingeschakeld. De CMB komt in haar program ook op voor de categorie laagstbetaalden in de metaalsector. Zij pleit dan ook voor invoering van een „metaal-mini mum ter grootte van 175 per week resp. 750 per maand (gebaseerd op het loonniveau van 1 januari 1970) Dit m°taal-minimum dient tenminste wc.aartsvast te zijn en moet gelden voor alle werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede voor jongeren die ge huwd of kostwinner zijn. Ter voorkoming van werkloosheid is een doeltreffende arbeidsbemidde ling een belangrijk hulpmiddel. Door het onttbreken van voldoende gege vens van de ondernemingen kan het Gewestelijke Arbeidsbureau deze be middelende taa k onvoldoende ver richten. De CMB meent daarom, dat in het kader van de technische ontwikkeling de ondernemingen moeten worden verplicht de arbeidsbureaus vroegti jdig op de hoogte te stellen betreffen de de te verwachten personeelsplan ning. Gebeurt dit niet, dan zal de bond, in overleg met de leden, van geval tot geval overwegen welke mo gelijkheden er zijn om de beslissing ongedaan te maken of om de gevol gen van de beslissing maximaal te compenseren. Verschillen In het ontwerp-programma wordt verder grote aandacht besteed aan de verschillen van inkomens in de sa menleving, die voor een deel te groot zijn en daarom kleiner moeten wor den gemaak. Een betere verdeling van de inko mens ka n pas worden gerealiseerd, wanneer er een in belangrijke mate door de overheid te voeren inkomens beleid komt. Gedacht wordt aan: overdraoht van het inkomen naar minstdraagkrachtigen door verhoging van het wettelijk minimumloon door verbetering van de minimum pensioenen de weduwen- wn wezen uitkeringen en de sociale uitkeringen wijzigingen in de ..vermogensver houdingen; belastingpolitiek; iedereen. Verschillen in inkomens, die zijn gebaseerd op een economische machtspositie, geslacht, afkomst, na tionaliteit en ras worden door de CMB afgewezen. Wat de opleiding en vorming van jeugdigen betreft: het beleid van de bond zal er op gericht zijn, dat jeug dige werknemers een zo breed moge lijke opleidiing kunnen volgen. De onderneming zal, voorzover het aan vallend en op het beroep of functie gerichte onderwijs niet binnen het bedrijf plaatsvindt, de jeugdige werknemers in de gelegenhed moe ten stellen een dag per week dit on- drwijs tijdens werktijd buiten het bedrijf te volgen. Loon of salaris zal over deze dagen moeten worden doorbetaald. AMSTERDAM Luid gillend wordt liet speenvarken aan een rood lint langs de tafels voortgetrokken. Een meisje uit de keuken loopt naar de microfoon van de voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) en roept kwaad uit: „Schande dat jullie dat eten Tumult onder de gasten, kreten van verontwaardiging. Harry Mulisch zegt: „We gaan feestvie ren. we eten niet meer." Zo begon gisteravond in de Amstelhal van het RAI-gebouw het boekenfeest van de 35ste boeken week. Het feest eindigde vanmorgen om vier uur vrolijker: gasten trekken met behulp van stoelen op tafeltjes de vier meter lange lappen stof ter decoratie opgehangen naar beneden; alles soevenir. Een laatste blik. Vijf boeren op klompen, in blauwe kiel, van de „Stafmuziek van Stroodorp omsingelen hossend één dame. Simon Vinkenoog loopt schaterend rond tussen omgevallen glazen en tientallen lege koffiebekertjes. Het moest een open boeken feest" een lezersfeest wor den dit jaar. Geen beslotenex clusief boekenbal meer, maar een feest voor 3000 mensen, die voor 20 per persoon konden deelnemen. Ongeveer 2000 le zers hebben, voor de afgelopen nacht in de Amstelhal, twee tientjes neergelegd. Organisator Brands Proost had in opdracht van de CPNB een sfeervol decor gemaakt. Er was ook een complete kermis met botsautootjes, een schiet tent, poppenkast, gokautomaten, ballentent, glasblazer, kegelbaan, sneltekenaar, een circus met rondschrijdende olifanten en een variététheater. Toch vonden veel gasten de ruimte te groot en het aantal aanwezige schrijvers te beperkt. Een meisje, Marjolijn Hansen uit Amsterdam: „Ik heb alleen Cees Noteboom gezien tenminste ik weet niet eens zeker of hij het wel was." Bourgondisch Bij het diner, het compromitterende startschot van het feest dat de hele nacht nagalmde, waren wel schrij vers aanwezig. Het „speenvarken incident" (de voorzitter van het Fonds voor de Letteren, de heer J. J. Klant zei na middernacht grimmig dat het in de Veiligheidsraad zou komen) bedierf overigens de eetlust van de auteurs. De bedrijfsleider van Smits Restau rants voerde het speenvarken langs de tafels overeenkomstig een Bour gondische traditie. Toen werden er twee wijnglazen naar de hoofdtafel geworpen. Een bord viel kletterend neer voor de voeten van CPNB-voor- zi.tt.er W, J. Schouten, die zèi: „Een walgelijke, ongelooflijk verwerpelijke rottroep!" Journalist W. Brugsma deelde ver volgens mee dat het meisje uit de keuken, dat voor de microfoon haar afkeuring over het gebeurde te ken nen had gegeven, op staande voet was ontslagen. Dit riep een ketting reactie van protesten op. De bedrijfsleider probeerde daarop de gemoederen tot bedaren te bren gen door te vertellen dat het meisje overstuur was geraakt en slechts naar huis was gestuurd. Dit mocht niet meer baten: nagenoeg alle schotels Huib Goudriaan HARRY MULISCH zegt: „We eten niet meer!'* speenvarken gingen onaangeroerd terug naar de keuken. Grass en poffertjes Misschien dal de Duitse schrij ver Günther Grass, eerder op de avond deelnemer aan een discussie over politiek en literatuur, zich later met auteur Adriaan Morriën de pof fertjes in de dampende kraam zo goed liet smaken. Het is dan één uur 's nachts en hy antwoordt me: „Ik amuseer me hier heel goed. Dit is niet te vergelyken met Duitse boe kenfeesten: dit is Amsterdam!" De hippe Amsterdamse sfeer is er: de zoon van schrijver Koolhaas, Mar cel, verkoopt 95 door hem gemaakte tekeningen voor drie gulden Meis jes van Amsterdam lopen rond in de allerzotste en allercharmantste pakken. En de mannen? De smoking, herinnerend aan de „exclusieve" boe kenbals in de Stadsschouwburg, is er nog, maar een costuum van een juten zak is ook present. Slechts met de grootste moeite ont dek ik een enkele zichtbaar ver eenzamende schrijver. Harry Mu lisch loopt vermoeid langs de kermis kramen in modieuze laarsjes tot de kuiten. Hij zegt: „Het is wel een beetje stil". Of hij deze minder be sloten aanpak geslaagd vindt? „Ach, het is mij nog te exclusief." Geen auteur, maar filmer Pieter Merkxs, verveelt zich. „Dit is mijn laatste boekenfeest Het vorige was eigenlijk al mijn laatste; dit keer ben ik nog argeloos in de val gelopen. Ik ben alleen voor uw interview ge komen Ik dacht: Je weet maar nooit." „Meneer Merkxs", antwoord ik ver wijtend: „Ik moet ook aan mijn tekst komen." „Da's een goeie", zegt hij hoofdschuddend. „Het is hier niet aardig omdat er geen geïnspireerde mensen zijn", is zijn laatste woord. Hij verdwijnt in de flanerende me nigte. In een ruimte nabij de bots autootjes wordt overigens tame lijk geïnspireerd gedanst. Hier geeft het orkestje van Rita Dal- vano de toon aan met „Geef mij maar Amsterdam", „Op een mooie Pinksterdag" en „Mijn mooie Amstelstad". In andere ruimten overheerst de beat zo indrukwekkend dat elke discussie hierover achter wege kan blijven. Totdat de toe rende en hossende boeren van de „Stafmuziek van Stroodorp" voorbijdrammen. Zij slagen erin zelfs de beat jongens te doen verstommen. Het is dan drie uur en Martha Luining, een kleuter leidster uit Haarlem met wie ik in gesprek raak zegt: „Nee, 't is vanavond geen literair suc ces. O De Russische ingenieur Boris Savitsj (tweede van rechts) wordt op het vliegveld van Brussel uit de auto gehaald, die hem naar het Aeroflot- toestel met bestemming Moskou zou brengen. De Belgische staats veiligheidsdienst arresteerde hem op de valreep. Hij wordt ervan verdacht een spionagegroep te hebben willen oprichten met het doel gegevens over Shape i Navo te verkrijgen. DEN HAAG Een elfjafig meisje en een achtjarig vrien dinnetje hebben tot tweemaal, toe een kleuter gekipnapt uit een Haags warenhuis. Ze had den de kinderen, meisjes van twee en drie jaar, mee naar huis genomen, ze daar goed verzorgd en vervolgens een van hen op de stoep van een huis in Schevenin- gen achtergelaten. De Haagse kinderpolitie trof direct uitgebreide opsporingsmaatregelen na het telefoontje, gistermorgen, waarin een verontruste moeder meedeelde, dat zij haar 2-jarig doctertje op de speelgoedafdeling van V. en D. was kwijtgeraakt. Zij achtte dit noodza kelijk omdat de dag ervoor al een 3-jarig meisje was zoekgeraakt en nog steeds niet gevonden. Het slot van het msterie volgde vijf uur later toen de wachtcomman- tlatn van het bureau Duinstraat werd opgebeld door een vrouw, die ver telde, dat twee meisjes bij haar een klein kind hadden achtergelaten na dat ze hadden aangebeld. Dit bleek het vermiste 2-jarige meisje te zijn. Tot verbazing van de moeder had het kind een ander broekje en andere kousjes aan. Toen men daarna de twee ontvoersters op spoorde, was ook het 3-jarige meisje gauw gevonden. Het bleek, dat beide vriendinnetjes de kleuters eerst mee naar huis had den genomen. Een van de kleuters werd daar voorzien van een nieuw (droog) broekje en andere kousjes, die ze van hun zakgeld hadden gekocht. Daarna waren ze naar een oma in Scheveningen gegaan, maar omdat oma geen drie maar twee kinderen verwachtte, hadden ze om zich van de vondeling te ontdoen zomaar ergens aangebeld. Beroofd Het 3-jarige meisje, dat later werd gevonden, bleek te zijn beroofd van een ringetje en een armbandje. Dc meisjes bekenden ook dit feit te heb ben gepleegd. De oudste had het rin getje al naar de juwelier gebracht om het laten vergroten. Het elfjarig meisje zal door een kinderpschiater aan een test worden onderworpen. De directies van alle grote winkel bedrijven in Den Haag hebben in middels hun personeel opdracht gege ven oplettend te zijn o mdit soort ontvoeringen in de toekomst e kun nen voorkomen. De Evangelische Omroep maakte j gisteravond zijn entree op het scherm en liet daarbij duidelijk doel en stre ven merken. Voorzitter J. J. Rippen verklaarde de uitgesproken bood schap die EO wil brengen: de vevan- gelieverbreiding in directe vorm in een tijd waarin niets meer de moeite waard schijnt te zijn dan het zich zomaar uitleven, EO wil de enige oplossing voor deze problemen bieden. Bij gebrek aan een eigen staf (die wel wordt gevormd) zullen er voorlopig voornamelijk Amerikaanse en Engelse films wor den vertoond, maar daarin kan, zoals enkele flitsen aantoonden, toch wel variatie worden bereikt. De film die in deze eerste op het scherm kwam, was er een ui de al oude Amerikaanse reeks „Ver borgen schatten". In 1965 zond de NCRV een vijftal afleveringen ervan uit. Hoewel het verrassend bestuderen van sneeuwvlokken, waterdruppels en miniscule woestijnflora onder de microscoop altijd heel boeiend blijft en de wonderen van de schepping bijzonder duidelijk maakt, bleek toch wel hoe oud deze film al is. Er werd namelijk in gezegd: „Als we ooit de snelheid van het geluid zouden kun nen evenaren, zouden we in twaald dagen de maan kunnen bereiken". Deze „utopie" heeft de historie al vol ledig achterhaald. Met krachtige koorzang van de Rotterdamse Biafra-avond werd dit eerste EO-uur besloten. Bij de NCRV toas er een voortref felijke discussie over het gebruik van de pil en de mógelijke gevaren daar van te horen. Onder uitstekende lei ding van Rene Eijbersen werd door een schare medici en sommige be langstellenden op hoogniveau voor en tegen aangevoerd. De professoren Plate, Sikkel en wa res waren in de studio, uit Den haag sprak dr. Siderius, directeur-generaal voor de volksgezondheid mee. Concluan het 'debat: het ideale an ticonceptiemiddel en de ideale pil zijn nog niet gevonden. Vruwen die de pil gebruiken dienen zeer goed voorge licht en medisch te worden begeleid door hun huisarts.De huisartsen zelf hebben meer informatie nodig over de verscheidenheid van de pillen, de toepassing ervan en de kans op ge vaarlijke bijverschijnselen. De overheid dient zorgvuldig toe te zien op het wetenschappelijk onder zoek van de pil tot nu toe voorname lijk in het buitenland verricht), dat nog lang niet is afgelopen, en draagt, verantwoordelijkheid voor de import van deze medicijn in bepaalde sa menstellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9