Bestaande oefenterreinen voldoen niet aan eisen Felle discussie over abortus Regering vraagt SER advies over fusies Melk 1 juni één cent per liter duurder Snelheid en ruimte voor modern leger Bevolkingspolitiek van D'66 Elf met 13 IN AUGUSTUS TROEPEN NAAR LA COURTINE SIJBRANDS KAMPIOEN Volleybalteam naar Israël Twijfel over moordzaak Doetinchem Grieks dagblad stopt uitgave Lagere pacht fruittelers Spionnen, meldt u! ZATERDAG 4 APRIL 197D (Van onze militaire medewerker) ok de laatste jaren is de Koninklijke Land cht uitgegroeid tot een modern en slag- grdig bedrijf. De mechanisatie, gestart in >ap l begin van de jaren zestig, is voltooid. Pla n groot probleem echter is dat de land- rd. cht onvoldoende oefengelegenheid heeft het personeel met de moderne uitrusting at trouwd te maken. En dat is een bedenkc- y ce zaak. geoefendheid voornamelijk van onze gevechts heden blijft daardoor aanzienlijk achter bij die overeenkomstige eenheden van het Warschau- t. Continuering van deze situatie is tegenover volk. dat voor de verzekering van zijn vcilig- d mede vertrouwt op de krijgsmacht, niet te antwoorden. ra( nmers de geoefendheid van de eenheden, de ■digheid van het personeel, is een van de facto- die de geloofwaardigheid van onze defensie-in- s* vnning bepalen en daarmede tevens de geloof- eUïrdigheid van de politieke strategie van oorlogs- rkoming. BrU iet te verantwoorden ook tegenover de indivi- le militair die zich in voorkomend geval ziet N laatst tegenover een beter getrainde tegenstan- itten wij op de beschikbare oefengelegenheid blijkt dat de Koninklijke Landmacht voor het r den van oefeningen in belangrijke mate is aan- Als dit soort oefeningen in Ne derland niet veelvuldig kan worden gehoudenbeantwoordt de landmacht niet aan zijn doel. gewezen op terreinen die dateren van voor 1940. Maar sinds die tijd is het optreden van landstrijd krachten totaal gewijzigd. Het moderne gevecht, of anders gezegd, het ge vecht onder de dreiging van het gebruik van nu cleaire wapens, wordt beweeglijk gevoerd door klei ne verspreid optredende gepantserde eenheden, die zich voor het uitvoeren van een opdracht snel con centreren om zich na voltooiing van die opdracht, weer even snel te verspreiden. Het concentreren en bijeenhouden van grotere verbanden op een bepaalde locatie zoals nog tijdens Wereldoorlog 2 gebruikelijk was (denk 3an het invasiegebied in Normandië), is nu vanwege de nucleaire dreiging uiterst riskant. Snelheid en ruimte De hiervoor geschetste gevechtswijze lijkt in geen enkel opzicht meer op de wijze van optreden van gevechtseenheden voor Wereldoorlog 2. Het gevecht speelde zich toen af op een qua omvang beperkt gebied en had een meer statisch karakter. De karakteristieken van het huidige zijn: snelheid en ruimte. Maar de ruimte waarover de landmacht nu kan beschikken is te enen male onvoldoende om de moderne wijze van optreden onder de knie te krijgen. Zij is uitsluitend toereikend voor het oefe nen van de individuele militair in kleine verbanden als groep en peloton. Maar voor het oefenen van compagnieën en ba taljons ontbreekt in Nederland elke mogelijkheid. En dat is daarom zo bezwaarlijk omdat het juist deze eenheden zijn die in het moderne gevecht zelf standig moeten kunnen optreden. In het verband van deze eenheden moet de militair vertrouwd ra ken met omstandigheden die zich in oorlogstijd kunnen voordoen. Wel zijn er op beperkte schaal oefenmogelijkhe den in het buitenland. Maar de jaarlijkse toewijzing dekt in geen enkel opzicht de behoefte. Bovendien is oefenen in het buitenland een kostbare zaak. Niet alleen moet huur worden betaald voor de terreinen (1967: 10 weken Höhne - West-Duitsland, 2 miljoen gulden), maar daarboven komen dan nog de kosten verbonden aan het transport van tanks en pantser voertuigen. Nota Schut-Haex Wat is nu concreet de behoefte? Een antwoord op deze vraag is te vinden in de nota-Schut/Haex inzake de militaire oefenterreinen die in oktober vorig jaar ter behandeling is aange boden aan de Tweede Kamer. Het gaat om vier regionale oefenterreinen van elk rond 3000 ha. Aantal en oppervlakte zijn bepaald aan de hand van het aantal te oefenen eenheden, de oefeningen die per jaar moeten worden gehouden en de ruimte nodig om een eenheid de beginselen van het heweeglijk gevecht bij te brengen (com pagnie: ongeveer 1500 ha; bataljon: plus minus 3000 ha). De voorkeur voor regionale oefenterreinen stoelt op de wens de terreinen zoveel mogelijk te laten aansluiten bij reeds bestaande, en oefengelegenheid te creëren in de omgeving van de voornaamste lege ringscentra. Op deze manier kunnen zowel de initiële kosten (voor verwerving) als de doorlopende (o.a. voor ver plaatsing van eenheden van de vredeslocatie naar het oefenterrein) zo laag mogelijk worden gehouden. Protesten De nota heeft overigens geleid tot hevige protes ten. Zij spreekt zich n.l. ook uit over de locatie van de regionale oefenterreinen en wel: de Lauwerzee, de Harskamp en Oirschot (Over het 4e terrein moet nog een beslissing worden genomen). Bovendien is voorzien in de verplaatsing van het infanterie-schietkamp de Harskamp naar het Kuin- derbos in de Noordoostpolder. Het zijn vooral de plannen m.b.t. Het Kuinderbos, de Harskamp en Oirschot die veel tegenstand ontmoeten; blijkens de dagbladpers ook van Kamerleden. Deze tegenstand mag niet worden gebagatelli seerd. Natuurlijk is het in een overbevolkt land als het onze niet eenvoudig om een dergelijk ambitieus plan te realiseren. Hier spelen ook andere belangen! als recreatie, die zwaar wegen. Maar wij mogen zelfs 25 jaar na de bevrijding niet vergeten hoe rampzalig het kan zijn als de veiligheidsbelangen te zeer op de achtergrond ra ken. Een positief punt is dat de behoefte aan oefenge- legenhcid wel algemeen wordt erkend. De bezwaren richten zich voornamelijk tegen de gekozen locaties. Helaas verzuimen vele „verontrusten" aan te geven waar de Overheid dan wel moet wezen. En dat is jammer, want het kan de Koninklijke Landmacht uiteraard binnen zekere grenzen weinig sche len waar de terreinen komen, als ze er maar komen. (wordt vervolgd) Max Tailleur is gisteravond zijn af scheidstournee langs veertien steden in negen Noord-, Midden- en Zuidamerikaanse landen op een wat ongebruikelijke manier op Schiphol gestart. Voorzien van een twee meter lang reisbiljet nam hij afscheid vanuit het cockpitraam van de KLM-DC-8, die voor deze gelegenheid opnieuw was gedbopt. Zijn eerste doel is Santiago de Chili, waar hij de Neder landse vereniging bezoekt. icTTr" inktl jf kc -aarl fabi an onze parlementsredactie) IOTTERDAM In het Rot- üamse Lommerrijk hebben teravond leden van D'66 ern- ntoojr en fel gediscussieerd over abortusvraagstuk. De te- me^stelling in de congressectie, beh( dit onderwerp besprak, was pile wettelijke bepalingen te- abortus zonder meer moes- worden afgeschaft of dat na maanden zwangerschap wel telijke bepalingen moesten ven gelden. bi indieners van het amendement Dver wilden het ontstane jonge n wettelijk beschermen. Slechts bijzondere omstandigheden zou eind aan dit leven gemaakt mo forden. n punt van discussie op dit D'66- gres was vooral in hoeverre hier iche motieven zouden moeten ge- Velen wilden het probleem al- technisch benaderen. meerderheid was voor het zon- meer afschaffen van de bepalin- Maar gezien de grootte van de sitie zal dit probleem in de ple- vergadering worden behandeld. Recht van ouders steravond werd ook nog gespro- ovcr „de gemeentepolitiek", de tscheiding" en de „milieube- sing". Een onderwerp van het res is ook „de bevolkingspoli- ng adre 1 wel alvai solli en on Strang n Haai a' II dn tafel ligt een amendement wordt gesteld dat ondanks de graad van overbevolking het len van het kindertal het onver- mbare recht blijft van de ouders, een ander amendement wordt >t dat eventuele maatregelen van dien aard mogen zijn dat er ..Jcelijk wordt ingegrepen in de oonlijke vrijheid. rder wordt gepleit om de geeste en lichamelijke integriteit van nenselijk leven onaantastbaar te zijn. ils bekend hebben de suggesties D'66-werkgroep over een even- dwang in de bevolkingspolitiek al in de verkiezingsstrijd nogal indacht getrokken, steravond werd dan ook gewaar- wd dat D'66 met haar standpun- niel te veel de openbare mening !t bruuskeren. Verkiezingen zijn officiële openingstoespraak D'66-voorritter dr. Beekmans vanmorgen als zijn mening dat het derde van het kiezerskorps dat op 18 maart verstek liet gaan zich daarmee duidelijk heeft gedistantieerd van de oude politiek ends oude partijen. De verkiezingen voor de Provincia le Staten kunnen met recht de „ver kiezingen van de teleurgestelden" ge noemd worden. Overigens is dat weg blijven niet alleen een zich afkeren van het oude maar ook aarzeling over de nieuwe keus die men moet maken. Dr. Beek herhaalde dat D'66 ruim voor de Kamerverkiezingen in 1971 zal bekendmaken met wie de partij eventueel in zee wil gaan. Hij be streed de opvatting, dat een politieke partij altijd bereid moet zijn rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. De vraag: ..Wilt uregeringsverant- woordelijkheid dragen" is volgens hem dan ook een „onzindelijke" vraag eenvoudig omdat eerst zou moeten komen vast te staan wat die regering voor program zou hebben en wie bereid zijn dat programma uit te voeren. DEN HAAG In augustus zullen Nederlandse troepen weer gaan oefe nen bij het Franse plaatsje La Cour- tine. schrijft minister Den Toom aan de Tweede Kamer. De oefeningen zullen beperkt blijven tot kleinere verbanden, d.w.z. versterkte compag nieën of eskadrons. Een aanbod om in Zuid-Frankrijk te oefenen, is gezien de afstand ten minste vijf dagen reizen voor gemo toriseerde colonnes afgeslagen. Mi nister Den Toom heeft Frankrijk wel gevraagd of voor de volgende jaren besprekingen kunnen worden ge opend over Nederlands medegebruik van oefenterreinen in Noord-Frank- vijk. DEN HAAG Uit toto 34, van het afgelopen weekeinde, zijn elf win naars met dertien uitslagen juist voorspeld gekomen. Zij delen de eer ste prijs en ontvangen ieder bruto ruim 20.000 gulden. De cijfers van to to 34 zijn: Aantal deelnemers 762.905., inleg: 1.667.099,70., beschikbaar prijzenbe- drag: 750.194,86 gulden. Eerste prijs: ƒ225.058,46, 11 aanmeldingen, per winnaar 20.459,80 (bruto). Tweede prijs: 150.038,97, 134 aanmeldingen, per winnende kolom 1.119.70 (bruto). Derde prijs: ƒ225.058,46, 1402 aanmel dingen, per winnende kolom 160,50. Extra-prijs: 150.038,97, 1230 aanmel dingen, per winnende kolom 122,00. HENGELO Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de dam vereniging Twente's eerste uit Hen gelo zal van 28 april tot 9 mei een tornooi om het open kampioenschap van Nederland worden georganiseerd. Reeds zestien spelers hebben de in vitatie om deel te nemen aanvaard. Bij dit zestiental zijn de Amerikanen Smith en Langley, Hisard en Delhom Fra), Kaderabek Tsj), Baba Sy Sen) en de Nederlanders Sijbrands, Roo- zenburg. Van der Sluis, De Ruiter tn Pippel. Uitgenodigd zijn ook Andrei- ko en Koeperman (Rus), Dagenais (Can) en Ramcharan (Sur), maar zij hebben hun komst nog niet bevestigd. Ook over loonindexeringen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier De Jong zei gisteravond na het we kelijkse kabinetsberaad dat aan de SER advies zal worden ge vraagd over de loonindexering. De laatste maanden zijn enkele cao's afgesloten, die voorzien in een koppeling van het loon aan de prijsindex. Als het reëel besteedbaar inkomen van de werknemer elk jaar met drie tot vier procent zou stijgen, zou er AMSTERDAM Gisteren is van Schiphol het Nederlands volleybal- -team naar Israël vertrokken om in I Tel Aviv aan het tornooi om de Spring Cup het Wcstcuropese kampioenschap deel nemen. Verleden jaar was België winnaar. Het Nederlandse team, dat sinds 1962 zesmaal Westeuropees kam pioen is geweest, bestaat uit de vol gende spelers: Frank Constandse, John Groen, Jurriën Kooien, Hans Lodder, Hans Valkenburg, Jacques de j Vink, Jelke Smit, Piet Wassenaar, Wim Hoeboer, Paul van Sliedrecht, j Kees Tinga en Geert Trompetter. In weinig of geen ruimte meer overblij ven voor verbetering van sociale voorzieningen, terwijl ook de over heidsuitgaven ongunstig zouden wor den beïnvloed, aldus de premier. Volgende week hoopt het kabinet bij de SER een adviesaanvraag te de poneren over een wettelijke regeling van fusies in het bedrijfsleven. De regering wil hiermee een begin ma ken met de uitvoering van de motie- Goudzwaard-Nelissen. Deze motie pleit voor de instelling van een college, dat een onderzoek moet kunnen instellen naar fusies. Turkije Premier De Jong deelde tevens mee, dat de regering de hulp aan het door een aardbeving getroffen Tur kije wil uitbreiden. Er zal voor an derhalf miljoen gulden aan graan of zuivelprodukten naar Gediz worden vervoerd. Het kabinet heeft ook twee Friendships beschikbaar gesteld, die Rode-Kruisgoederen naar de getrof fen streek kunnen overvliegen. APELDOORN Ton Sijbrands is vrijdagmiddag In Apeldoorn natio naal damkampioen geworden. Het enige punt dat hij uit zijn laatste twee partijen nog nodig had. behaal de hij in de tiende voorlaatste ronde door een vlotte remise tegen Van Dijk. Tel Aviv zullen zij België, Engeland, West-Duitsland, Zweden, Griekenland en Israël als tegenstander treffen. Finland en Frankrijk ontbreken om dat eerstgenoemd land de afstand te groot vond en Frankrijk niet vol doende sterke spelers kan afvaardi gen. Het wereldkampioenschap zal in de laatste twee weken van september in Bulgarije worden verspeeld. de beste hekken 'komen uit Best1 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen Amsterdams loco-burgemeester dr. P. J. Koets kreeg gisteren uit handen van de heer Otto Frank een van de eerste exemplaren van Weerklank van Anne Frank", dat uitgegeven is als boek van de maand ter gelegen heid van de boekenweek 1970. (Van onze correspondent) 1 DOETINCHEM De 49-jarige we duwe J. te Mebel-Gerritsen uit Doe tinchem beschuldlgdt de politie ervan de 23-jarige leraarszoon J. S. uit prestigeoverwegingen ten onrechte vast te houden voor de moord op de 12-jarige Rinie Wielheese. Volgens mevrouw Te Mebel is de jongen, een vriend van haar 18-jarige zoon Henk, de avond waarop de moord werd gepleegd, voortdurend in het gezelschap van haar en haar fa milieleden geweest. Haar kinderen en hun 74-jarige grootvader bevestigen dit. De Doetinchemse wijt S.' (enkele malen ingetrokken) bekentenis aan dwangmethoden. ..Ze hebben hem ka pot gemaakt, het is zo'n keurige jon gen, hij kan het niet zijn geweest. De familie is met de bewijzen bij de politie geweest. Zij zouden daar hebben opgevangen dat er in politie kringen grote onzekerheid bestaat over S.' al clan niet daderschap. De justitie wil geen commentaar leveren. De Doetinchemmer bekende de moord toen hij in het huis van bewaring zat voor een ander zedenmisdrijf. Verdachte in massa proces overleden ATHENE Het anti-regeringsge zinde Griekse dagblad Ethnos ver schijnt niet meer. Gistermiddag is de laatste editie uitgekomen. De uitgevers en enkele redacteuren zijn zoals bekend tot gevangenisstraf fen veroordeeld door het Griekse ko lonelsbewind. Het is de tweede keer dat Ethnos de productie stopt in haar 57 jaar oude geschiedenis. De uitgevers heb ben ook tijdens de nazi-bezetting in de Tweede Wereldoorlog geweigerd Ethnos te laten drukken. In Athene is gisteren één van de 35 verdachten in het massaproces over leden aan een hartaanval. Dit werd van niet-officiële zijde vernomen. Het zou hier de 38-jarige Antoine Paria- nos betreffen. Een groep artsen en medische stu denten heeft gisteren in een brief aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst hun verontrusting uitge sproken over de medische behande ling in Griekse gevangenkampen. Zij dringen aan dit openbaar protest ter kennis te brengen aan de zusterorga nisatie in Griekenland. (Van onze. parlementsredactie) DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteravond meegedeeld, dat de hoogste pachtprijzen voor fruittelers- gronden zullen worden verlaagd. De pachtprijzen van 480 gulden komen, op 300 en die van 360 gulden op 350 gulden. De toeslag in verband met externe kosten zal ook worden ver laagd (met 19 tot 80 per hectare). BONN De Westduitse minis ter van binnenlandse zaken, Gen- scher, heeft in een interview met „Bild Zeitung" gezegd, dat alle communistische agenten in het land ongestraft zlulen blijven als zij zich vrijwillig bij de autoritei ten melden. „Ik wil een gouden brug bou wen, en dring er bij alle onont dekte spionnen op aan zich bij de veiligheidsdienst of de politie te melden", deelde hij mee. Als zij zich van verdere spionage-activi- teiten afhouden, zal tegen hen geen strafvervolging worden in gesteld. De inlichtingendienst schat het aantal agenten voor vreemde mogend heden in Duits land op 16.000. CMC ERNSTIG GESCHOKT DEN HAAG De maximum prijs van consumptiemelk zal per 1 juni met één cent per liter worden verhoogd. Over verho ging van de prijzen van melk producten zal nog nader overleg worden gevoerd. Dit maakte het ministerie van economische za ken gisteren bekend. De Coöperatieve Melkcentralc CMC zei gisteren in een telegram aan pre mier de Jong „ernstig geschokt" te zijn door de prijsverhoging, die voor de onderneming „desastreus" zal zijn. De moeilijkheden in het bedrijf dreigen als gevolg van het gevoerde prijsbeleid ernstige vormen aan te nemen. De CMC dringt met „grootst mogelijke klem" aan op een prijsstel ling die hen in staat stelt het bedrijf voort te zetten en de Westneder landse veehouders -de" in Nederland geldende marktprijs te betalen. EEG-prijs Minister Nelissen heeft verklaard dat bij de beslissing tot prijsverho ging rekening is gehouden met de in overleg met minister Lardinois (land bouw en visserij) geschatte grond- stofkosten. Ook is nu het verschil tussen de EEG-prijs en die in Neder- i land opgeheven. Voorts is volgens de minister in aanmerking genomen, de rentabili- teitspositie en de kostenontwikkeling bij verwerking, transport en distribu- I tie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7