schaak Leren genieten van leven in vrije tijd VIJF BEELDEN UIT BRITSE HISTORIE Afmaken ft Jonge Russen dialoog Tevreden PUZZEL VAN DE WEEI ZATERDAG 4 APRIL 1970 Een interessante emissie van vijf herdenkingspostzegels heeft de Engelse postadmini stratie deze week in omloop gebracht. Ze zijn een korte omschrijving waard. Op de zegel van 5d is afgebeeld de Verklaring van Arbroath, die door koning Robert Bruce (1274-1329) van Schotland werd getekend. De zwakke koning Ed ward II van Engeland, die van 1307-1327 regeerde, was er niet in geslaagd zijn souvereiniteit over Schotland waar te maken noch te bevechten tegen Bruce. Ale laatste redmiddel liet hij Bruce door paus Johannes XXII excommuniceren. Maar Bruce' antwoord was ge noemde verklaring, die op 1 april 1320 werd opgesteld en die de his torische onafhankelijkheid van het Schotse volk en het besluit deze te handhaven vastlegde. Een zegel van lsh 6 is gewijd Ban het vertrek van de Pilgrimfa- thers uit Plymouth op 6 september 1620. Het waren deze lieden, die wegens geloofsvervolgingen in 1608 de wijk naar de Nederlanden hadden genomen. In Leiden voel den zij zich echter ook niet hele maal veilig en daarom trokken ze weer terug naar Engeland om naar Amerika te emigreren. Dat ge schiedde met de befaamde „May flower". In Amerika stichtten zij de kolonie „Plymouth" in Massachu setts. Op een serie herdenkingszegels uit 1920 van de Ver. Staten is be halve het schip ook de aankomst van de emigranten op 11 december 1620 weergegeven. Ter bevordering van de astrono mie werd 150 Jaar geleden in En geland het Koninklijk Sterrekundig Genootschap opgericht. Onder vakgenoten had deze stichting ja renlang een wereldwijde faam. Als voornaamste taak gold het verza melen en publiceren van alles op het gebied van astronomische en geofysische onderzoekingen en het inrichten van een zo volledig mo gelijke bibliotheek over de sterre- kunde. Op de zegel zijn van links naar rechts te zien de Engelsman van Duitse afkomst Sir William Herschel (1738-1822), Francis Bai ley en Sir John Herschel, zoon van Sir William. Op de achtergrond een teleskoop. De beide Herschels hebben grote verdiensten wegens hun onderzoekingen van het melk wegstelsel. In het jaar 1820 werd op 12 mei geboren in de befaamde Florence Nightingale, alias „de vrouw met de lamp". Zij ontving haar ver pleegstersopleiding in Duitsland en studeerde voorts in Londen, Edin- burg en Parijs. In 1854 was zij met 38 anderen werkzaam op het slag veld tijdens de Krimoorlog. Op de zegel, die haar 150e verjaardag herdenkt Is een scène te zien in het hospitaal van Scutari. Florence Nightingale stierf 13 augustus 1910. De laatste van de vijf zegels is gewijd aan het Internationaal Coö peratief Verbond, dat in augustus 1895 te London werd opgericht Voor de verzamelaars van het onderwerp „geschiedenis van En geland" wijs ik op emissies van Barbuda (West-lndlë), die in het begin van dit jaar werden aange- International Cb^mUhv AIfanMSti? Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstreat 125, Den Haag. Een van de lastigste dingen in ide echaaKpraktljk Is: het omzet ten van voordeel in volledige winst Het is bij lange na niet voldoende enig voordeel te ver werven en het daarbij te laten. Neen, h9t „afmaken" van de te genstander, zoals men dat wel noemt Is een keiharde zaak, waarbij men volstrekt onbarm hartig moe» zijn. Het is echter niet alleen een kwestie van mentaliteit (al is die zeer belangrijk), doch ook van In zicht en beheersing der techniek. En juist op dit laatste punt strui kelen amateurs nogal eens. De opgaven van deze week bieden een goede gelegenheid zich in dat „afmaken" te oefenen. In alle gevallen Is het de zwart- epeler die als „killer" moet op treden en dit ook doet. U dient wel te bedenken, dat soms de tegenstandc niet de sterkste verdediging kiest, zoals met na me in de eerste opgave het geval Is. Maar om U gerust te stel len ook bij een sterkere ver dediging zal de zwartspeler voor deel behalen! oplossingen uit de rubriek van 28 1 plus mat In drie zetten gelljktlj- I (Dit paard is taboe. Op 1. Kxe4 beslist 2.d6. i (3) Barcza Antoschln. Met 1. Lfi" «telri» de zwartspeler zijn tegen stander voor een onoplosbaar pro bleem. Er volgde 2.Lxft Pg3t 3.Dxg3 (Na 3.Kg1 komt 3. Pe2t. en na 3.Kg2 volqt beslissend 3 Pe4/I) 3. Txg3 4.L«7 Dg4 5 Le2 Dh3 6.Lf1 (Om het achtervolgen van zijn dame te ont gaan besluit zwart nu tot een geweld dadige actie) 6. Tgltl 7.Kxg1 Dxe3t 8.Kg2 De4t 9.Kf2 Dxf4t 10-Kel Dxh2 11 Lf6t Kg8 12.Le5 (Nu Is wit aan het eind van zijn Latijn: Op 12.Pe2 volqt 12. Le3l en na l2.Pd3 komt 12. Dxa2 enz.) 12. Dh4t 13.Ke2 De4t 14.Kf2 Le3t en wit gaf het op. Een zeer imponerende conceptie van de Hongaarse grootmeester Barcza. I 2 li t i i A A A A i Af 1 1 i A Am 1 m t 41 A 11 A A 4 H A A - a 8 KR t A Ajrl dk a ..ja 4^. Wij weten niet zoveel over het Jeugddammen In andere landen. Voorshands lijkt het erop dat al leen de Sowjetunie jeugdwedstrij den organiseert die kwalitatief van betekenis zijn. Als men wil vergelijken met onze jeugdwed strijden dient in ogenschouw te worden genomen dat bij ons de leeftijdsgrens is -..nog geen 19 jaar", terwijl in Rusland de limiet 21 jaar is. Wij willen u in deze rubriek enige fragmenten geven die re presentatief mogen worden ge acht voor de sterkste jongeren. Er zijn enige geestige afwikkelin gen te genieten. Winnaar werd na herkamp met Rimsja en Tschoelkow de ook hier reeds bekende Nicolai Mitsjanski, die o.m. speelde in het Brintatornooi en het Rtsldentletornooi. De hoogstaankomenden behaalden 23 punten ui» een maximale sco- remogeliiKheid van 30 punten. (1) Zwart: 2. 3. 8. 9. 12/16. 19. 2.3,8.9.12/1619.20.21,23 Wit: 20. 2123. Wit. 27. 28. 30. 32, 33. 37. 38. 39.41 42. 48. 49, 50. Wij weten niet wat wit's laatste zet was. Aannemelijk lijkt 3530, CorraspondentI* aan de heer A. J. tvena, Frankenslag 69, Den Haag. hetgeen de in de partij gekozen voortzetting 20247 uitlokt. Wit won fraai door 4944. 24x35; 44—40, 35x44 33—29!. 44x3129x7, 2x1137x6! Wie wil er niet op een dergelijke wijze winnen? (2) Zwart 2, 11, 12. 15. 17. 18. 19,22, 27,28 Wit: 26, 30, 34 35, 36, 37, 38. 42,44, 47. Spelverloop: 3731, 1823. 3832? Liikt zo mooi. doch de overblijvende positie werd kenne lijk niet ooorgerekend. 28x48; 30—25, 48x30 35x13, 22—28. 31x33, 12—18: 13x22,17x50. (3) Zwart: 2, 3. 5/8, 11. 12. 13. 15. 17. 19. 22. 23, 27. Wit: 24, 26. 30,31, 35,36 38,41/44 47/50. 38—32. 27x38; 43x32?. 17—21!; 26x28, 13—18: 24x22. 12—17; 28x19, 17x46. BELORITZKI kondigd en die In de loop van dit jaar met een frequentie van twee zegels per maand zijn verschenen of nog gaan uitkomen. Deze zegels dragen afbeeldingen van alle leden van de dynastie, die sinds 1066 over het Britse imperium hebben geregeerd. J. J. M. KIGGEN BRAHMS In de Historische Serie is bij „Heliodor" onder no. 88001 ver schenen een opname uit 1939 van de vierde symfonie van Brahms, uitgevoerd door de Ber liner Philharmoniker o.l.v. de in 1892 te Triest geboren dirigent Victor de Sabata, die Toscanini opvolgde als artistieke leider van het Scala te Milaan. Het is ver rassend te constateren, hoever de opnametechniek een dertig jaar geleden reeds was gevor derd. Alle finesses en details ko men in deze hoog te kwalificeren uitvoering met grote duidelijkheid door. Een 33 t. plaat, die qua afwerking en klankschoonheid nauwelijks onderdoet voor tegen woordige stereofonische opna men. Een goede reproductie van Zoltan Kodaly s Tanze aus Galan- ta completeert de keerzijde van de plaat. LEONHARDT Voor veel musici betekende in het begin van deze eeuw de te rugkeer van het lang in onbruik geraakte clavecimbel een verras sing. Hiermede werd de mogelijk heid geopend, om tot meer histo risch verantwoorde uitvoeringen van veel oude barokmuziek te komen. Intussen liet aanvankelijk de kwaliteit van veel nieuw gebouw de clavecimbels wel iets te wen sen. Vooral de laatste tijd is hier in veel verbetering gekomen. Om zoveel mogelijk de originele klank te benaderen, heeft Martin Skowronnek een cembalo ge bouwd naar een oorspronkelijk instrument van Duelken uit 1745. Op Harmonia mundi (H M 30.661 en 30.471) zijn stereo-opnamen uitgekomen (ook mono speelbaar) van enkele qua- karakter zeer uiteenlopende composities van Joh. Seb. Bach. Gustav Leonhardt speelt op genoemd Instrument het Italiaans Concert, een Toc cata In d kl„ de Franse Suite in b kl„ de Partita in D gr., de uit 1710 daterende e moll Toccata en de beide Ricercari (3- en 6-8temmig) uit Das Muslkalische Opfer. Van een geheel afwijzen van het rubato In de voordracht van Bachs muziek begint men gelukkig weer terug te komen. Frescobaldi en Frohberger zijn ten deze op Bachs stijl van grote invloed ge weest, en de toepassing van de zg. „inégales" waarbij volgens de Franse claveclnisten gelijk geno teerde notenwaarde naar de goe de smaak van de uitvoerenden, in een gepuncteerd ritme werden veranderd, vindt eveneens weer een plaats in de tegenwoordige uitvoeringspraktijk. Voor liefhebbers van het clave cimbel bieden de platen een goe de gelegenheid om Bachs muziek op een volstrekt gave wijze te horen vertolken. De voordracht is afgestemd op het betere histori sche inzicht dat men tegenwoor dig omtrent de uitvoeringstech niek van Bach en zijn tijdgenoten heeft. Mejuffrouw E. M. Herbig te Den Haag kan zich goed inden ken dat ouderen weer in de rou latie willen. „Velen van hen heb ben zich zo vereenzelvigd met het bedrijf waar ze werkten, dat ze daar haast geen hobby had den. Anderen hebben nooit de moed gehad contacten te leggen na de pensionering drukt de grote stilte op hem. Ten derde de groep die iets wil verdienen om extra uitgaven te bekostigen. Geen dynamisch bedrijf voor hen vanwege het tempo. Wie een hobby of een leuke kennissen kring heeft, weet raad met zijn tijd." 't Gaat om 't geld, aldus de heer W. Veerman uit Leiden „De AOW-uitkering is aanmerkelijk la ger dan 't salaris. Dat blijkt wel heel duidelijk uit de voorstellen die ministe' Roolvink in zijn wets ontwerp noemt (zie krant van 13 maart.). Als de beide Kamers de ze voorstellen aanvaarden zal het nog zes jaar duren eer een volle dig pensioenpeil ter hoogte van het netto minimumloon is bereikt. Dit betekent voor veel AOW'ers een aanpassing die wellicht met hulp van de Bijstandswet moeilijk te aanvaarden is. Velen hebben geen kans gezien om een spaar potje te vormen. Stellig zijn er die blijven werken om een ach terstand in te halen of om door een hoger inkomen iets te ver krijgen wat men steeds als een gemis heeft gevoeld" Mevrouw De Ruiter uit Har- dinxveld-Giessendam vindt „dat ineens uitgeschakeld worden niet goed is. Als men geen bezighe den meer heeft, zal men zich eer der oud voelen dan wanneer men nog lichte bezigheden kan doen. Dus ik zou zeggen: van lieverlee er mee ophouden De zestienjarige Corrie Muys uit Snelrewaard: „Ik geloof dat er mensen zijn die verlangend uitkijken naar de dag van hun pensioen. De eerste weken en misschien de eerste maanden zijn ze blij dat ze niet meer behoeven te werken. Maar - ze gaan steeds meer beseffen dat ze in de maat schappij niet meer in tel zijn en gaan zich minderwaardig en een zaam voelen het nut er niet meer Inzien om te leven, 't Mankeert niet aan geld, wel aan zinvolle vrijetijdsbesteding ze voelen zich door hun werk nog nuttig ln de maatschappij en zien welge moed de toekomst tegemoet. Het gevoel „erbij te horen" Is oude ren meer waard dan geld." vindt Corrie. Terecht maken lezers scheiding tussen het ouderworden als man of als vrouw. „Ten aanzien van de vrouw is er niet veel verschil, wellicht krijgt zij wat hulp en ge zelligheid op de dag. Doch voor een vitale man is het gewenst bezigheden te hebben die niet vermoeiend zijn", meent mevrouw N. de With-Vink te Hoog Blok land. „Vaa< houden die bezighe den verbanc met het vroegere werk; wie buiten gewoond heeft, zal graag wat klein vee of gevo gelte hebben om er voor te zor gen. maar dat mag in nieuwbouw niet! Heel nodig is een verwarm de plaats waar net nog die oude stoel kan staan die in de kamer niet meer mag verschijnen en in zo'n verwarmde ruimte zal buurman ook gauw eens binnen stappen. Dan heeft moeder de vrouw er twee op de koffie zoi kan de levensavond een genot zijn." „Het werken nê 65 jaar hangt van veel factoren af," aldus me juffrouw R de Boer te Katwijk a/Zee. „Ik kan me nog niet In denken over tien jaar geen werk meer te hebben. De contacten te moeten missen met anderen. Toch merk ik. dat je bij het ouder worden naar meer rust verlangt. De ene bejaarde is vitaler dan de andere. Ik werk met plezier maar zal het vast heerlijk vinden om van m'n rust te genieten en dat ik de gezondheid daarvoor zal krijgen." „De doorsnee-mens wordt van af zijn geboorte 25 jaar voorbe reid op het beklimmen der maat schappelijke ladder. Ongeacht of hij daarop een hoge of lage sport bereikt, is hij na 40 jaar terugge keerd op zijn uitgangsbasis. Zijn leven is echter nog niet ten ein de. Wel werd hij voorbereid op het gebalanceer op de ladder, maar niet op de met 65 plus ge kenmerkt eindfase van zijn leven. Een braakliggend studieterrein, want ook de mens van 65 jaar en ouder heeft recht op levensgeluk en dient geestelijk niet te ver kommeren wegens geldzorgen, ziekten, gebrek aan hulpverle ning. Alleen van AOW kan de oudere niet leven, slechts sober tjes bestaan! Een klein percenta ge zal iets kunnen bijverdienen en zich daarvoor inspannen. Ouderen moeten leren genieten van hun leven in vrije tijd. Een moeilijke taak maar een dankbare taak, hen daarbij te helpen. Velen hebben het niet zo best!" zegt de heer G. J. Pardoen uit Den Haag. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN I NICOLAAS NICKLEBY 143 'BI...' - 'Hè?' zei Squeers, zich driftig omkerend. - 'Bedroefd,* knaap. - 'Zo!' zei Squeers, terwijl hij de jongen een fikse oorve* 'Haal dan je handen uit je zakken, en stotter niet meer; als je i vraagd wordt.' - 'Hebt u een chirurg moeten nemen?' vroeg Ra 'Ja,' antwoordde Squeers. 'En zijn rekening was verbazend hoog, ik heb hem toch betaald.' Ralph zette een gezicht, waarop met keuze medelijden of verbazing kon lezen. 'Ja, betaald,* zei Squc< genoegzaam scheen te weten wat voor man hij voor zich had, en dv poging aanwendde hem tot vergoeding van kosten te bewegen. 'M; heeft mij geen geld gekost.' - 'Niet?' zei Ralph. - 'Geen stuiv» Squeers. 'Wij kunnen voor de jongens maar één extra rekening i namelijk voor dokter en apotheker en die gebruiken wij toch niet, moeten zeker van het geld zijn.' - 'Dat begrijp ik,5 zei Ralph..- dan,' hervatte Squeers, 'toen ik mijn rekening kreeg, zochten s kleine jongens uit, die de roodvonk nog niet gehad hadden, zoontj winkeliers, die prompt betalen. Eén van hen zonden wij naar ee waar roodvonk was, de anderen lieten wij beurtelings bij hem slapl kregen het allemaal,, wij haalden de dokter, verdeelden mijn rei onder hun rekeningen, en de ouders betaalden. Ha, ha, ha P 'Go dacht,' zei Ralph, terwijl hij dc schoolmeester schuins aanzag. 1 loof ik,' hernam Squeers. 'Zo doen wij altijd. Toen mijn vrouw van ford was bevallen, lieten wij zes jongens kinkhoest krijgen, en verd alle onkosten onder hen, met de baker erbij. Ha, ha, hal' Ralph lachte nooit, maar bij deze gelegenheid maakte hij een gelui erop leek, wachtte daarna tot Squeers uitgelachen was, en vroq wat hem naar Londen had doen komen. 'Om een ellendig proces,' antwoordde Squeers, terwijl hij ach acht oor krabde. 'Zij hebben mij aangeklaagd dat ik een jongen verwaa zou hebben. Ik weet niet wat men zou willen. Wij hebben die jong veel laten grazen als hij wilde.' Ralph zag hem vragend aan. 'Grazen,' herhaalde Squeers, zijn stem verheffend, in de gedach Ralph, daar hij het niet begreep, doof moest zijn. 'Wanneer een j zwak en ziekelijk wordt en geen trek in eten heeft, schrijven wij he veranderde leefregel voor; dan laten wij hem dagelijks een uur of tv een buurman in een land met rapen of wortelen lopen, en zoveel et hij lust. Er is geen beter land in het graafschap als waar die jong graasd heeft, en toch gaat hij kou vatten en ziek worden, en nu men een proces tegen mij.' - 'Het is een moeilijk geval,' merkte op. - 'Daarmee zegt u niets meer dan de waarheid,' hervatte Squee kan niemand zijn, die meer van jongens houdt dan ik. De jongens P in Dothebqys-Hall bij elkaar heb, brengen mij achthonderd pond p op, en met genoegen zou ik er nog eens zoveel bij nemen.' - 'Bent ij in uw oude herberg?' vroeg Ralph. - 'Ja, in de Tutkenkopantv Squeers, 'en daar het eerste half jaar toch haast om is, zullen v maar blijven tot ik het geld heb ingezameld, en - hoop ik enige n| jongens krijg. Ik heb dc kleine Wackford expres meegenomen, onJ aan ouders en voogden te laten zien. Ik zal hem in de advertentie! zetten. Kijk hem eens aan, meneer! Hij is ook een scholier. Is h een toonbeeld van doorvoedheid?' - 'Ik zon eens een woordje met A len spreken,' zei Ralph, die een poos slechts werktuiglijk had gelia en gesproken en naar het scheen over een zaak van belang hadl dacht. 'Zoveel woorden als u maar wilt, meneer,' zei Squeers. '1 ford, ga maar wat in het achterkantoor spelen, maar wees niet wantje zou mager worden, en dat zou niet goed njn.' 'Het. o paar stuivers, meneer Nickleby?' vervolgde hij, nadat hij met eef sleutels in zijn zak had gerammeld en gemompeld had dat alles zilver (WORDT VERV< Nadat een geboden contract ook is ge maakt. ziet men tevreden gezichten, want er is toch maar uitgehaald wat er In zat. NocH- tans, het aantal keren dat er iets misloopt heeft de overhand. Nu kan soms een on effenheid tijdens het afspelen nog wel wor den weggewerkt, maar downgaan is niet al tijd onafwendbaar, vooral voor hen die het samenspel niet zo goed beheersen. Ook bij het afspelen zit een ongeluk in een kleine hoekje, bijvoorbeeld in een te genstander die opeens ziet wat de goede uitkomst is. of daarna door goed spel de downslag weet te realiseren. In de spellen van vandaag zat het de spe lers mee, maar In beide gevallen is in feite downgaan onvermijdelijk. 1087654 B 4 106 A 10 5 A V B 2 H V10 3 2 O 3 874 Hoe het hier ging Is snel verteld. Zuid kwam in 4 terecht, waartegen West met ^A en H uitkwam. De tweede slag was voor troef twee van Zuid, die niet op de heer-sec durfde rekenen en naar C B speel de. Oost aan slag zette H voor. slag voor Noord, die met een troef vervolgde. De heer viel en de zaak was rond. Troeven eruit en de <?-kaart doet de restl Vijf gemaakt! Als West echter niet met uitkomt, maar met 9, loopt het fout voor Zuid. HIJ kan de eerste slag wel slaan, maar moet wan neer hij wil vrijmaken. Oost aan slag brengen, waarna heer-vrouw In de laagste kleur voor één down zorgt. 4 4 was eveneens het eindbod In het tweede spel, door Oost te spelen. Noord Correspondentie aan de Heer B. Burg. Baumannlaan 163c, Rotten «4 had geboden en Zuid kwam uit drie. Aas en heer volgden en V 3 kwam aan slag, troefde de derde speelde troef na en zag de vrouw bij vallen. Oost rekende terecht op het bij Noord en kwam een lage troef Noord kan 4 4» niet voorkomen. 4 HV C B 8 3 O B 405 2 AH62 9762 10976 O 8 4 10953 Zuid had natuurlijk met <>8 moet komen, dan is één down onvermijdel mers, Noord komt altijd in 4 of in tri slag en kan dan terugkomen, die 2. troeft. Het gevolg is één down. Me niet altijd Is tevredenheid na een g contract terecht. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. elan, 5. Aida, 9. bende. 14. rabat. 16. Nero. 18. beer, 19. katrol, 21. Neer. 22 ski. 23. eg. 24. egel. 26. nr., 27 sten. 29. Aneta. 31. koen. 32. Mas. 34. ara 35 Orel. 37 tabel. 39. allkas. 41. de. 42. ore. 43. Ida, 45. nat, 46. roe. 47. Ee. 48. kaarde. 50. steel. 52. maal. 53. rek. 55- til. 56. tam. 57. manen, 60. Bem. 61. ge. 62. sein, 64. Ie, 65. All. 66. kurk. 68. Leiden. 70. tent. 72. leer, 74. reute. 75. ereis. 76. lied. 77. toon. VERT. 1. erker. 2 laag. 3 abt. 4 nare. 6. In. 7. den, 8. arena. 10. eb. 11. nestel. 12. deken. 13. Erin. 15. toga, 17. oer. 20 Lena. 25. leraar. 27. soes. 28. tabé. 30. tal. 31. krats. 32. mare, 33. Se. 35. Oka. 36. geel. 37. toer, 38. liaan, 40. Ineens. 41. doel. 44. dal. 46 reis, 48. karn. 49. dra, 51. t.t„ 52. marine. 54. keel. 56. teler, 57. merel. 58. nier, 59. menen. 60. bate. 61. gul. 63. niet, 64. Leto, 67. kei. 69. duo. 71. Tl. 73. re. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. KRUISWOORD-PUZZEL ff HORIZONTAAL. 1. middelpunt, 7. boertige nabootsing, 13. kol fc huisdier. 16. jongensnaam, 17. scheik. element. 18. voegwoord (fra ie schaakterm, 21 muzieknoot, 22. pers. voornaamw23. aangezit n vogel, 28. nobele, 30. uit of betreffende Denemarken, 31. familie^ van dezelfde soort. 35. muzieknoot. 36. Europeaan, 38. gewicht (al titel (afk.), 40. maand. 41. deel van een boom. 42. dreef, 43. afscl n 44. verlaagde toon, 45. afk. van Mangaan, 46. met bestemmint Ie 48. zware zoete wijn, 50. Railroad (afk.), 51. redelijk. 55. afk. van Holland, 56. kolfhamer, 57. plaats in Friesl., 59. evenmens, 62. t e' waardoor het gemalen graan loopt, 64. titel (afk.), 65. scheik. ety, 66. telwoord, 68. stapelmeter (afk.), 69. pers. voornaamw., 70. erfg ia 72. schrljfkoBten, 74. zwak, 76. venter, 77. Myth, figuur. 'e VERTICAAL. 1. vreemde munt, 2. gast, 3. heden, 4. rangtelwo ij, klein kind, 6. omslag, 7. hoofddeksel, 8. slede. 9. olievetstof. 10. lid1' 11. honingbij, 12. van dezelfde soort, 15. stapel, 19. vroegere be 'e 21. al, 24. Oriënt Expresse (afk.), 25. sierlijkheid, 26. opbrengst. 5 deputeerde Staten, 29. voorvoegsel, 30. kindergroet, 32. bloem, roep, 35. zijrivier van de Donau, 37. kopje, 40. snijwerktuig, 44 o, eiland in de Middell. zee, 47. plaats In N.Br., 49. besmettelijke ts 51. brede grove lat, 52. dat is (afk. Lat.), 53. Nederlandse Spoor1'3 54. hiaat, 56. familielid. 58. lengtemaat (afk.), 60. glijvoertuig, 61. j? eigenschap, 63. rivier in Duitsl. 66. vroeger. 67. land in Europa (af Volks-Universiteit, 72. frans lidwoord. 73. scheik. element, 75. voc

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16