lisschop Robinson bliift het bijbels Mor BERT SCHOLTEN Huib Goudriaan General Electric kweekt huisvuil etende bacteriën ZATERDAG 4 APRIL 1970 i naargeestige sfeer van een Spaanse gevangenis n nieuw boek van bisschop Robinson blijft joeiende zaak. Enkele weken geleden ^en in Londen (SCM Press) „Christian in a Permissive Society", een ver van negentien preken, lezingen en L Twee zijn speciaal voor dit boek ge- Jven. De andere zijn uit zijn tien jaar als nop van Woolwich. Vorig jaar legde hij nbt neer, om zich aan de universiteit Cambridge weer geheel aan de weten- kunnen wijden. staat Robinson? Hij staat niet. Hij blijft in ing. met ontwapenende openhartigheid vertelt ben een man van beweging, van verkenning, meestal al aan mijn volgende boek, als ik het log niet eens klaar heb". Hij stelt ons zijn t dan ook al In het vooruitzicht, het zal gaan christologie. De pagina's 136-137 zijn er een if van. indel essays geeft ons als een mozaïek een id beeld van deze man. Een man, die met zijn ist to God" (1963) een revolutie in de theologie inde (overigens vooral dank zij niet-theologi- factoren en hij laat merken, dat het hem zelf it heeft, dat kerk en theologie de richting zijn 'd( n, die hij aanwees). Maar ook de man, die er sschop best voor uit durfde te komen, dat hij Dy met genoegen leest. „permissive society" (letterlijk: vrijlatende i ving) is een veel gehanteerd begrip geworden geland, dat in zijn wetgeving nog altijd veel •ID r geseculariseerd is dan ons land. De „permis- society" is vooral voor sommige theologen het woord, om wijzigingen van de wetgeving inzake iheiding, abortus, pornografie, zondagsviering 242 «temming te begroeten. Onder hen is Robinson. beschrijft de oude „paternalistische" samenle- 1 scherpe bewoordingen. „Daar zijn de mensen it weten, die in de naam van fatsoen en orde in wat goed is voor de rest van ons, om te of te zien, en die er zijn om ons te beschermen 10 het moet tegen onszelf." Iv christelijk ethos oude stijl baseert zich op len als vastheid, wet, gezag. Het nieuwe ethos ich op de bodem van vrijheid, liefde en erva- wel te verstaan zonder het eerste drietal te fout van het oude ethos is volgens Robinson, IT it de laatste drie negeert. Robinson wil op twee re |aan: vastheid en vrijheid, wet en liefde, gezag udiaring vullen elkaar aan. kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat hij zijden van de polariteit opschroeft tot een niet reële spanning, terwijl zijn poging om de span- t "Jan weer te breken, niet bevredigt 'I rbij is Robinson niet duidelijk in het onder- ii tussen wat hij in een „permissive society" loofd acht en het ethos van een christen privé. het hem in zijn pleidooi voor herziening van lortus-wet alleen om een wettelijke verruiming e abortusmogelijkheid? Of wil hij ook zeggen, voor een christenvrouw in haar geloof geen ar tegen is, wanneer zij haar zwangerschap zou i doen beëindigen, omdat een kind haar minder zou uitkomen? juicht het toe. dat de Anglicaanse Kerk „de van de huwelijksrelatie" aanbeveelt als enige ijke scheldingsgrond. Alweer: gaat het Robinson 'n, Heen om herziening van de wetgeving? Of be te h'j ook (het Anglicaanse rapport deed het nietl) terecht is, als een christen lijdt in de overtui- dat zijn of haar huwelijk alleen sterven kan en de dood? norm is bij Robinson moeilijk te vinden. Met de Is theologisch begrip schijnt hij niet goed raad ten Hij verwijst haar naar de rand van het •gisch bedrijf (21). „Antinomisme is altijd een 4 te beschuldiging" (20). Aan de andere kant is •ordeel over Engelsen met rassenvooroordelen 'dzeer wettisch. ar is de norm? Wij moeten God ontdekken in de denngen en Robinson wijst ons op Harvey Cox. 'efdes ABC" („een verrukkelijk Deens boek") en op Playboy, „dat over het geheel genomen bevrij dend heeft gewerkt". We vinden Robinsons befaamde Playboy-artikel uit dë Sunday Times hier terug (met de lyrische be schrijving van de foto's van „Paula Kelling, puur naakt dansend.... niets kon mooier of verrukkelijker zijn"), kennelijk als curiosum, want het is theologisch bijzonder zwak geschreven. Integriteit is een fundamenteler theologische deugd" dan orthodoxie, zegt Robinson op pag. 123 en hij herhaalt het nog eens op pag. 224. Trouwens, recht zinnigheid en ketterij zijn begrippen, waarmee hij wei nig kan beginnen. Ernstige ketterij is buitengewoon zeldzaam, schrijft hij. Het spreken over ketterij „suggereert bijna onver mijdelijk een waarheidskriterium, dat per se In strijd is met de aard van het christelijk geloof: namelijk overeenstemming met een leerregel of formulieren uit een verleden tijd." Zo'n zin typeert zijn voortdurende verwerping van een apostolisch christendom, dat zich beroept op de Bijbel als norm. Theisme en polytheïsme wijst hij af (131). De opstanding kan alleen begrijpelijk worden gemaakt als die gezien wordt als „een verklaring over de wereld". Sommige accenten zijn sinds „Honest tot God" duidelijk anders geworden. Het tillichiaanse „God de diepste grond van ons bestaan" missen we nu. Trou wens, de peilloze diepten zijn opvallend afwezig en „transcendent" is weer een fatsoenlijk woord. Toch heeft hij gelijk, als hij van zijn vroegere boeken zegt: „Er staat praktisch niets in, wat ik nu beslist zou willen ontkennen." De kern bij Robinson blijft, dat hij heeft gebroken met het theisme, dat spreekt van een persoonlijke God, die zich met de mensen bezig houdt. God is bij Robinson een louter geestelijke vorm van zekerheid. Men moet dan onwillekeurig denken aan het beken de woord van Pascal, waarin hij tegenover de „God van de filosofen" stelde ,,de God van de aartsvader, van Abraham, Izaak en Jakob", de God die persoon lijk Ingrijpt in de geschiedenis. Doordat Robinson het bijbels theïsme verwerpt, weet hij met de wet geen raad. Hij mist de conceptie van God als de Wetgever en de Rechter. Dat bepaalt zijn ethiek, maar dat heeft ook tot gevolg, dat de Bisschop Robinson grote bijbelse thema's van ellende en verlossing en het evangelie van vrije genade schitteren door afwe zigheid. De rechtvaardiging door het geloof wordt een enkele maaT terloops genoemd en verkeerd be grepen (234), zoals niet anders kan, want Robinson heeft geen leer van de zonde in Nieuwtestamentische zin. Hoofdstuk negen vat het eigenlijk allemaal samen. Dat is een preek over Johannes 3 16. Maar Robin son citeert deze tekst zonder het slot. Ook in de preek zelf functioneert dat slot nergens. Terwijl dat toch spreek van Gods bedoeling met het zenden van zijn Zoon. Dat wie-gelooft niet verloren zal gaan. We raken eraan gewend. Persberichten en tv-reportages over martelingen in Griekenland en Brazilië, over het jarenlang opsluiten van onschuldigen in Rusland, Rhodesië, Portugal, Spanje en Tsjechoslowakije krijgen een wat monotone regelmaat. Mevrouw Ruth Breunis-Cohen: „Ik vind dat we zo gemakkelijk worden; we hebben een auto, een televisietoestel en onze boterham met pindakaas. En wat daar gebeurt is ver van ons bed." Drs. C. van der Vlies: „Er zijn mensen die meeleven, maar we zijn zo gauw geneigd te denken dat we niets kunnen doen. Er wordt dikwijls gezegd: Om invloed te hebben moet je toch min stens minister zijn? Ik ben bang dat het dagelijks nieuws op de tv een zekere passiviteit in de hand werkt; alleen het kennisnemen van de narigheden lijkt al voldoende." Flarden uit een gesprek met de secretaris van de Neder landse afdeling van Amnesty International (drs. Van der Vlies) en een- Rotterdamse huis vrouw en moeder (mevrouw Breunis) die zich inspant de vereniging, die overal in de we reld opkomt voor politieke ge vangenen, meer bekendheid te geven. Een vereniging, die met de viering van de bevrijding van vijfentwintig jaar geleden voor de deur, meer aandacht ver dient dan ze krijgt In 1945 gin gen de gevangenissen en con centratiekampen open. Om hun politieke of godsdienstige over tuiging vervolgden Waren be vrijd. Maar in 1970, een kwart eeuw later, worden nog steeds mensen gemarteld of opgesloten om hun levensovertuiging. Mevrouw Breunis: „Na de - oorlog werd de universele ver klaring van de rechten van de mens opgesteld, waarin opgeno men het recht op vrije me ningsuiting en het uitdragen van eigen overtuiging, maar wat is er van die vrijheid terechtge komen?" Soortgelijke vragen werden opgeworpen in een artikel dat 28 mei 1961 verscheen in de Londense „The Observer". Ge constateerd werd dat het aantal politieke gevangenen in de we reld in een griezelig snel tempo toenam. De Engelse advocaat Peter Benenson kwam hiervan onder de indruk en richtte een organisatie op, die zich sinds dien heeft ingezet voor bevrij ding of verbetering van het lot' van vervolgden. Amnesty International, zoals de vereniging werd genoemd, kreeg nationale afdelingen in een groot aantal landen; thans zijn dat er eenentwintig. In 1968 kwam ook in Nederland een af deling. die in vergelijking met West-Duitsland, Engeland, De nemarken en Zweden echter een gering'aantal (slechts 250) leden heeft. Internationaal telt Amnesty International 10.000 actieve medewerkers, die met 700 werkgroepen acties voeren voor vrijlating of materiële steun. Drs. Van der Vlies: „Amnesty drijft op mensen die slechts hun eerlijke overtuiging inbrengen, en in de meeste gevallen geen rechten hebben gestudeerd. Er zou een internationale rechts pleging behoren te zijn, maar zolang die niet bestaat, moeten individueel werkende mensen het onrecht indammen." Mevrouw Breunis: „Al halen we met z'n allen maar één mens uit de gevangenis, dan hebben we nog veel bereikt," Amnesty heeft ovëVigens al meer bereikt. Grote aantallen briefkaarten van leden, waarin bij regerin gen op vrijlating of een betere behandeling wordt aangedron gen, hebben vaak succes. De druk, die uitgaat van buiten landse interesse voor gepleegd onrecht, mag niet worden on derschat. Economische of poli tieke belangen spreken een woordje mee. Bovendien helpt Amnesty met geld familieleden van gevange nen, die ook blij zijn met more le steun in brieven. Een Portu gese vrouw antwoordde Amnes ty International: „Ik heb jullie brief ontvangen. Ik haast me nu deze te beantwoorden. Mijn man heeft twee jaar „prisao maior" gekregen met veilig heidsmaatregelen. Deze kunnen de straf verlengen met zes maanden tot drie jaar en bete kenen verlies van burgerrech ten voor vijftien jaar. Mijn man was ambtenaar, 's Nachts gaf hij les aan arme arbeiders, waarvoor hij zijn nachtrust, grotendeels opofferde." Ze schrijft tevens dat hij een cursus algemene cultuur gaf met lessen filosofie, waarin Marx en Hegel werden behan deld. „Dit was alles wat mijn man deed. Zijn grootste verlan gen was kennis te vergaren, zo dat hij die door kon geven aan anderen om zo de ogen van de massa te openen voor de schoonheid van het leven en de waarheid. Hij werd door de PI- DE gearresteerd en door het Tribunal Plenario beschuldigd een hersenspoeler te zijn voor het Marxisme-Leninisme." Ze vertelt dat de vrouwen van politieke gevangenen de kost moeten verdienen voor het gezin en ook voor hun man, omdat het voedsel in de gevan genis niet voldoende is. „Ik grijp deze gelegenheid aan om jullie te bedanken, niet alleen voor de hulp die jullie ons misschien geven, maar ook voor jullie vriendelijke woorden en voor het feit dat er mensen zijn op de wereld, die de poli tieke gevangenen niet verge ten." Hoe werkt Amnesty? Elke groep (de 700 zijn over de hele wereld verspreid) weritt voor de vrijlating van drie gevangenen, waarvan namen en andere ge gevens worden toegezonden door het internationaal secreta- riaat te Londen, dat duizenden namen in de carthot^ek heeft. De gevangenen komen uit communistische, westers gezin de en politiek ongebonden lan den: Amnesty is politiek neu- Dit blijkt ook uit het sturen van waarnemers naar Zuid- Afrika, Portugal en Grieken land, als naar Roemenië en Oost-Duitsland en het schrij versproces in Moskou. De groepen dringen bij de autoriteiten van de betreffen de landen aan op vrijlating en sturen geld en bemoedi gende brieven naar de fami lieleden. Er is een Neder landse groep, die een schrifte lijke cursus boekhouden ver zorgt voor een gevangene in Rhodesië. Amnesty International or ganiseert zogenaamde kaar tenacties. Eens per maand krijgen de deelnemers een stencil met gegevens over ge vangenen van het secretariaat in Londen, en adressen van autoriteiten naar wie de kaarten moeten worden ge stuurd. Een medewerker van Am nesty ontdekte in een Oosteu ropees land bij toeval hoeveel succes dergelijke kaarten acties waarmee dus mas saal om vrijlating wordt ver zocht kunnen hebben. Hij kwam in gesprek met een ambtenaar die vertelde dat op een ministerie zoveel brieven waren binnengekomen, dat men erover begon na te den ken wat hieraan moest wor den gedaan. Enkele ambtenaren, die al langer meenden dat gevange nen waren „vergeten", von den rugdekking in deze brie ven. Het resultaat was dat mensen werden vrijgelaten, hoewel Amnesty dat pas veel later ter ore kwam. In het genoemde maande lijks stencil worden vrijlatin gen, die in Londen bekend worden, ook gemeld. In maart jl. lazen we bijvoorbeeld: „Sadi Alkilic, Turkije, is vanwege zijn slechte gezond heidstoestand vrijgelaten, voorlopig voor een periode van zes maanden. Leden, die hun waardering voor deze goedgunstige daad zouden willen uitspreken, kunnen schrijven naar: President Su- nay, Ankara, Turkije." Er zijn ook andere berich ten: „Eleni Voulgari, Grieken land. We hebben verontrus tende berichten ontvangen, dat de gezondheidstoestand van Eleni Voulgari slechter is géworden deels door onvol doende medische behandeling en deels aoor zorgen over haar kind, dat tot twee jaar na de geboorte bij haar was in de gevangenis, maar nu door familie wordt opgevoed." „Eli de Gortari, Mexico, was directeur van het insti tuut voor Wijsbegeerte en hoogleraar aan de filosofische faculteit van de universiteit van Mexico Eli de Gortari werd met andere intellectue len en studenten opgepakt tij dens de Olympische Spelen in 1968, en beschuldigd van op ruiing en beroving. Ofschoon de Mexicaanse wet stelt dat elk proces een jaar na de ar restatie beëindigd moet zijn, is de Gortari nooit gehoord over zijn zaak! Er is geen enkel bewijs aangevoerd en de autoriteiten baseren hun beschuldigingen geheel en al op prof. de Gor- tari's lidmaatschap van een organisatie van docenten, die de studenten tijdens hun de monstraties steunde." In het, stencil worden be schreven een Jehova's Getui ge in Spanje, die nu zeven jaar gevangen zit omdat hij dienst we:gert en nog wel vier jaar zal moeten zitten; het geval van vijf niet-joodse Polen, die documentatiemate riaal over de anti-semitische campagne in Polen en o.a. het „Manifest van de 2000 woor den uit Tsjechoslowakije" respectievelijk het land uit en in smokkelden; het geval van pater Alberto Cabicagige- ascoa in Spanje, die twaalf jaar heeft gekregen omdat hij een document samenstelde over het lijden van de Basken; en dat van de Rus Chripoe- nov, lid van een Baptistische gemeente, die wegens „ge vaarlijke godsdienstige activi teiten" drie jaar dwangarbeid heeft gekregen. Amnesty bracht rapporten uit over bv. de situatie in Griekenland en in Indonesië. In Griekenland: martelingen als het uittrekken van haar, nagels, het persen van water in lichamen onder hoge druk en het op een niet nader te omschrijven wiize „behan delen" van geslachtsdelen. In Indonesië heeft Amnesty voorstellen gedaan voor ver- Demetrio Vallejo Martinez: voormalig algemeen secre taris van de Mexicaanse vakbond van spoorwegmensen, die na het organiseren van een staking in 1959 werd ge arresteerd. Hij kreeg zestien jaar gevangenisstraf Pramudja Ananta Tur: een bekende Indonesische jour nalist, die oktober 1965 werd gearresteerd (zonder vorm van proces). betering van de situatie van de ongeveer 110.000 gevange nen, waarvan het merendeel al jaren gevangen is zonder een proces te hebben gehad. Voorgesteld werd ook com missies in te stellen om alle gevallen van zonder proces gevangen gehouden mensen te bestuderen. Een folder van Amnesty In ternational zegt immers: „De leden van Amnesty hebben gemeen dat ze zelf vrij zijn en dat ze willen dat iedereen vrij is te zeggen wat hij denkt Wanneer ze lezen over mensonterende onderdruk kingsmethoden, weten ze dat er iets tegen gedaan kan wor den door het werk in Amnes ty International." Secretaris drs. Van der Vlies: „Het is onrecht en dat moet je bij de naam durven noemen, zender sentimenteel te worden. Wij zijn een soort advocaten van een vergeten groep." Mevrouw Breunis zegt: „Er is zo ontzettend veel ellende, maar als ik een brief schrijf aan de vrouw van een man, die onschuldig gevangen zit, doe ik al iets om de ellende te verlichten." Lezers: Als u iets wilt doen, schrijf dan Amnesty Interna tional, Postbus 5151 te Den Haag. Het telefoonnummer van mevrouw Breunis is: 010-288235. Het gironummer is 489237 ten name van Amnes ty, Rotterdam. BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Een speciale soort huisvuil-etende bacte- riëen waarvan er duizend miljard in een ge wone soeplepel gaan zouden wel eens de uitkomst kunnen vormen voor het steeds gro ter wordend probleem van het wegwerken van huishoudelijke afval: de bacteriën zouden het huisvuil eten en het op hun beurt door een verteringsproces omzetten in een pro teïnerijk veevoeder. Dr. H. Dexter Bellamy, een Amerikaans biochemist verbonden aan het Research- en Ontwikkelingscentrum van de General Elec tric Company (USA), heeft bacteriën ontdekt die zich voeden met de cellulose en verwan te scheikundige samenstellingen, waaruit het merendeel van het huisvuil bestaat dat door de steden wordt geproduceerd. Volgens een recente enquête bevat het huisvuil dat naar de vuilnisbelten Van de Amerikaanse steden wordt vervoerd, een steeds grotere hoeveelheid (meer dan twee derde) cellulose onder diverse vorm: papier, sla- of koolbladeren, katoenweefsels en ge maaid gras. Omgevormd tot microbische pro teïne door de bacteriën zouden deze oor spronkelijke afvalprodukten kunnen worden gebruikt als veevoeder dat dan op zijn beurt door de herkauwers zou worden omgezet in proteïnen voor menselijk gebruik. Dr. Arthur Bueche, vice-president van de General Electric Company belast met re search, meent dat in de VS „de cellulose of verwante scheikundige produkten tegen een gemiddeld ritme van bijna 1,5 kg per dag en per inwoner van de hand worden gedaan. Dit schept ernstige problemen voor woonge meenschappen. Vele bebouwde centra bezit ten geen geschikte terreinen meer om er een vuilnisbelt aan te leggen en de eventueel nog beschikbare terreinen blijken te duur. Het verbranden van afval is een kostbare zaak, werkt de luchtvervuiling in de hand en is een verspilling van natuurlijke hulpbron nen. Het procédé van dr. Bellamy heeft daar entegen tot doel de weggeworpen cellulose in een economische waarde om te zetten. De cellulose, een van de meest voorko mende organische samenstellingen in de na tuur, wordt uitstekend door dieren, in bijzon der door herkauwers, verteerd, dank zij be paalde bacteriën in de maag. Zo bijvoorbeeld verwerken de bacteriën-huurders in de maag van een jonge stier ongeveer tien gram cellu lose per liter en per uur. De omzetting van cellulose-afval door „huisvuil verwerkende bacteriën" zou In eenzelfde, of zelfs hoger ritme, moeten gebeuren om economisch ren dabel te zijn. Dr. Bellamy heeft de hand gelegd op een interessante variëteit eencellige bacteriën, die werden verzameld uit het afval van een papierfabriek en in de modder die de warm waterbronnen van het Yellowstone-park om ringt. Deze thermofiele bacteriën leven bij een temperatuur schommelend van 260 tot 350 gr. C. Slechts eencellige wezens kunnen leven bij dergelijkhoge temperaturen. Zij bleken bij zonder geschikt tijdens proeven in een „ver teerbuis"; de afval wordt bij deze hoge tem peraturen immers gepasteuriseerd en zo doende worden meteen alle bacteriën en vi russen die bij mensen en dieren ziekten ver oorzaken, gedood. Dr. Bellamy heeft na proeven met 140 ver schillende families van thermofiele bacteriën de ideale soort gevonden: de verkozen bac terie verteert de cellulose heel vlug, verme nigvuldigt zich bovendien zeer snel en produ ceert een „biomassa" met een hoog percen- hage proteïnen. Er moet aan het produkt nu nog een aan trekkelijk aspect en een goede smaak wor den gegeven om als veevoeder te kunnen doorgaan. Verder moeten de beste voorwaar den voor het kweken van bacteriën worden bepaald, de praktische technieken worden ontwikkeld om een aerobische gisting bij ho ge temperatuur op grote schaal te verwekken en eveneens de praktische methoden worden bestudeerd voor het inzamelen van de micro* bische biomassa. Geen van deze problemen blijkt onover- koombaar, maar het ligt natuurlijk voor de hand dat ze moeten worden opgelost eer wordt gestart met de bouw van een proeffa briek. Binnen afzienbare tijd wellicht zal men aan de rand van de steden reuzengrote reser voirs zien (zoals brandstoftanks), waarin het huisvuil wordt g&atort om door de thermofie le bacteriën te worden verteerd; op die ma nier zullen de bestaande vuilnisbelten kunnen verdwijnen en zal bovendien de voor de veevoederteelt noodzakelijke oppervlakte aanzienlijk worden verkleind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13