Minister: Vergoeding voor evensonderhoud fruitteler ü>ëll* Boeren winnen ƒ200 miljoen van fiscus Omzet van Philips in Europa sterk gestegen door kleurentelevisie ANWBook bijdrage aan rijks wegenfonds omhoog in Nijmegen bedreigd )o 1N Fruittelers on tevreden Overbrugging tol oktober en vereniging tmabestrijding Tweede KVP-er uit raad van Breda V oorbereidingen Gouds eeuwfeest Tonnen voedsel naar Turkije OPHEFFING GEËIST Redactie Grieks blad 197T VRIJDAG 3 APRIL 1970 ULTIMATUM AAN LARDINOIS? Verschillende fruittelers hebben er gisteren op aangedrongen de minister van landbouw een ultimatum te stellen om zijn belofte, de fruitteelt in Nederland te behouden, gestand te doen. Het voorstel om een algehele staking van de 25.000 fruittelers af te kondigen werd verworpen. UTRECHT Minister Lardinois (landbouw en visserij) heeft die zich zal beraden over een zich bereid verklaard bij voortduring van de crisistoestand in het volgende seizoen de kosten van levensonderhoud van de in moeilijk heden verkerende fruittelers a fonds perdu te geven. LARDINOIS UTRECHT De Stichting het Ne- rlands Astma Fonds eh de Vereni- ig tot steun aan het NAF willen g dit jaar komen tot de oprichting néén vereniging. )e voorzitter van het astmafonds, J.W. van Gelder, zei gisteren dat 1970 een tekort van zes ton is [root. De totale uitgaven voor dit zijn geschat op 2.5 miljoen gul- De huidige overbruggingsregeling- voor de fruitteelt blijft tot 1 oktober van kracht. Dit zei gisteren de voor zitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, ir. C. Staf, tijdens een algemene vergadering in Utrecht. Hij bracht de aanwezige fruittelers verslag uit van de besprekingen die hij dinsdag met minister Lardinois had gevoerd. Voor kosten van levens onderhoud zal een bedrag, berekend over 26 weken per jaar a fonds perdu worden gegeven, van 1 oktober 1970 tot 1 oktober 1971. In zijn openingsrede merkte voor zitter Staf op dat de Nederlandse fruittelers per jaar vijf miljoen gul den meer moeten betalen aan bestrij dingsmiddelen dan hun buitenlandse collega's. De situatie in de fruithandel is vol gens hem „ten hemel schreiend". „In de jaren 1967 tot 1970 varieerde het negatieve netto overschot per hectare van duizend tot vierduizend gulden", vervolgde hij. „Voor telers met tien hectare grond een onhoudbare situa tie''. De minister achtte de verbetering in de fruitprijzen, die de nieuwe maatregelen uiteindelijk overbodig moeten maken, van reele betekenis en vond het toekennen van subsidie voor verzegeringspremies onjuist. Hij herhaalde echter dat hij bereid is een extra subsidie uit te keren als de i fruittelers bij de afzet verder gaan dan het normale veilingsysteem. Bij de discussie werd de minister voornamelijk verweten dat hij zijn toezegging om delevensvatbare fruit- teeltbedrijven te behouden, niet heeft waar gemaakt. Enquête Van verschillende zijden werd aan gedrongen op het geven van grotere ruchtbaarheid aan de noodtoestand van de fruittelers. Volgende week zullen alle NFO- kringen een bestuursvergadering houden en de week daarop uit iedere k-ring twee afgevaardigden sturen naar Utrecht voor een vergadering met het landelijk of met het dagelijks bestuur van de NFO. In deze verga dering zal een groep worden gevormd structieve ondersteuning van het nor male overleg met de regering. Uit een enquête onder 1800 van de totaal 25.000 fruittelers is gebleken dat van de bedrijfsbeeindigingsregc- ling slechts door ongeveer veertig te lers gebruik is gemaakt. Van de 1800 ondernemers deden 337 een beroep op de overbruggingsfinanciering; slechts 93 op de rijksregeling. De termijn van drie maanden, die staat voor de afhandeling van aan vragen voor de overbrugging werd te lang gevonden. Onaanvaardbaar achtten de fruittelers ook de EEG- rooipremie van 18130 gulden per hec tare, tetwijl de Nederlandse rooi- premie van 2000 gulden onvoldoende wordt gevonden om één hectare boomgaard te rooien. 1 oortaan rijf procent afschrijving DEN HAAG Twintigdui- - end boeren kunnen samen 200 gulden terugvorderen zypn de fiscus. een uitspraak van de Hoge hleifead blijkt dat de Nederlandse |eren de afgelopen drie jaar te on ;1 belasting hebben betaald: tt advies- en administratiebu- au van de Centrale coöpera- eve landbouwboekhouding te eeuwarden heeft het na drie ar procederen gewonnen. out, Voortaan zullen Nederlandse boe vijf in plaats van twee procent jaar van hun gebouwen mogen schrijven. De CCLB begon vier 8r geleden te procederen voor een iese veehouder, met wiens manier afschrijven de belastinginspec- ir het niet eens was. Het conflict ird tot voor de Hoge Raad uitge- nde chten. B« Jedu rende het proefproces hebben CCLB en andere landbouwboek- n ek. de td Boroboedoer betreft de Boroboedoer op Java loeft mevrouw Van Dieyen-van z Tierde uit Poortugaal zich niet isenritte maken. Boroboedoer is geen tempel ir een uit 700 zoveel daterend lent. j/oen Indonesië nog Indië was rden jaarlijks grote sommen be nt om rï't monument in stand te 'den. Het is zeer gepast dat prins Lrl® nhard vindt dat er wat aan ge- or 'pn moet worden. M. Hins Oegstgeest houdbureaus voortdurend bezwaar schriften ingediend tegen alle aansla gen van leden met een eigen bedrijf. Volgens schatting is gemiddeld ƒ400 per geval per jaar te veel be taald. Eigenaars-exploitanten die geen bezwaarschrift hebben inge diend. hebben niets terug te vorde ren. De nu ontstane mogelijkheid tot snellere afschrijving is steeds door de landbouworganisaties bepleit. Het motief is dat door de grote structuur veranderingen in de landbouw een bedrijfsgebouw geen economische le vensduur van 50 jaar meer heeft. Journalistenschool: geen gesprek cu ratoren-doeenteu UTRECHT De bijeenkomst van curatoren en docenten van de School voor de journalistiek in Utrecht, die was vastgesteld op a.s. maandag, gaat niet door. Reden van de annulering is de algemene schoolvergadering van dinsdag. Hierin werd een motie aan genomen, waarin het curatorium werd verzocht terug te komen op het be sluit, volgend jaar geen eerstejaars aan de school toe te laten. De besluiten van de schoolvergade ring zijn deze week aan het curato rium gezonden. In een begeleidende brief werd verzocht de uitnodiging aan de docenten in te trekken en in plaats daarvan maandagavond naar de school te komen om te discussiëren over de bestuursstructuur. Het is niet bekend of het curatorium aan deze uitnodiging gevolg' heeft gegeven. BELFAST Britse troepen moes ten gisteravond en vannacht weer ge bruik maken van traangas om een menigte van 200 rooms-katholieke betogers uiteen te drijven. Drie sol daten werden licht gewond. Er wer den ongeveer twintig arrestaties ver richt. De demonstratnen bekogelden de ordebewaarders met stenen, flessen en benzinebommen. BREDA Opnieuw heeft een KVP-raadslid van Breda zijn zetel ter beschikking gesteld naar aan leiding van de z.i. ondemocratische gang van zaken rond de kandidaat stelling voor een nieuwe gemeente raadsfractie voor de KVP. De heer A. M. H. W. van de Meerendonk heeft evenals zijn mede raadslid de heer J. van Gastel, die zijn zetel al eerder ter beschikking stelde, bezwaar tegen het feit dat de beslissing is genomen buiten de leden om, die de naam van de heer Meerendonk in de meeste rayons op de advieslijst hadden gezet. Hij heeft medegedeeld dait hij er niet mee akkoord kan gaan dat zijn naam van de lijst zou worden afgevoerd. Dit is evenwel toch gebeurd en zodoende is een eventuele uitspraak van de kiezers verhinderd, aldus de heer Van de Meerendonk. GOUDA Met een reeks festivi teiten in het voorjaar van 1972 zal dc gemeente Gouda het feit herdenken, dat zij zevenhonderd jaar geleden van Graaf Floris X stadsrechten verkreeg. Het gemeentebestuur werkt aan de vorming van een comité, dat de viering van "Gouda 700 jaar stad" moet voorbereiden. De zenuwarts H. J. van der Wiel wordt de voorzitter van dit comité, dat uit vijftien tot twintig personen zal bestaan. Afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, werkgevers- en werknemersorganisa ties, de gemeente Gouda alsmede van vele verenigingen en organisaties zijn uitgenodigd in het comité zitting te nemen. Er zullen werkgroepen ko men, die bepaalde programmapunten verder uitwerken. Babycomfort Het Japanse vernuft staat voor niets: op de uitvindersbeurs in Tokio is deze kinderwagen te bewonderen, voorzien van rups banden, die het mogelijk maken de wagen een trap op te laten rijden. Lentelobbes Vaxi Soesterberg begint de lente èn het nieuwe seizoen, want gisteren hebben luidkeels trompetterende olifanten van het circus Boltini het einde van de winter aangekondigd. De lande lijke première van het nieuwe programma van het Nederlandse circus is op 17 april in Utrecht, waarheen de „lentekolossen" op weg zijn. GEDIZ Dezer dagen zal het Zwitserse Rode Kruis een zending van 25 ton naar het door aardbevin gen getroffen gebied in Turkije zent den. Volgende week maandag zendt het Nederlandsche Roode Kruis opnieuw een grote hoeveelheid hulpmiddelen, waaronder 25.000 potten kleutervoe ding en twee mobiele röntgenappara- ten, met twee F.27 Troopships van de Luchtmacht, die speciaal door minis ter Den Toom beschikbaar zijn ge steld, naar het rampgebied. Het Turkse ministerie van huisves ting heeft reeds goederen naar het gebied gestuurd ter waarde van drie miljoen gulden. Bijna 4000 tenten, 200 pasklare woningen en 288 ton voeding staan de overlevenden ter beschik king. Een staalfabriek heeft aangebo den duizend huizen te bouwen, ter wijl de 13.000 werknemers hebben toegezegd een dag loon in het aardbe vingsfonds te storten. Intussen is het officiële dodencijfer gestegen tot 1084, terwijl 150.000 mensen dakloos wer den. De giften op giro 777 ten name van het Nederlandsche Roode Kruis stro men nog steeds binnen. Protest huismoeders EINDHOVEN In de randge meente Son en Breugel hebben giste ren 150 huismoeders vijf minuten lang een verkeersbrug bezet uit pro test tegen de gevaarlijke situatie voor de schoolgaande kinderen. Na de de monstratie boden de huisvrouwen een petitie aan bij het gemeentehuis. EINDHOVEN Philips verwacht dat de omzet dit jaar nog sterker zal stijgen dan over 1969. Die stijging bedroeg toen twaalf procent, zo staat in het jaarverslag. (De financiële resultaten zijn 17 maart al bekendgemaakt - red.). De geografische spreiding van de omzet was vorig jaar als volgt: Europa 66 (in 1968: 65) procent, landen van het westelijk halfrond 24 (25) procent en de rest van de wereld onveranderd 10 procent. Door de snelle opkomst van de kleuren televisie was de procentuele stijging van de omzet het grootst in Europa. Overigens bleef de vraag naar zwart wit ontvangers onverwacht groot. Dit jaar zal in Europa voor zo'n ƒ9,8 miljard aan tv-toestellen wor den verkocht, waarvan 42 procent kleur. Een lichte daling in de afzet van zwart-wittoestellen wordt voor- Van Beethoven De omzet in de groep radio-appa raten steeg sterker dan voorheen; ook de groep muziek stond sterk in de belangstelling. Ter gelegenheid van de 220ste geboortedag van Lud- wig van Beethoven brengt Philips een jubileumuitgave van zijn gehele oeuvre uit, dat twaalf cassettes met in totaal 75 langspeelplaten omvat. Dit project, waaraan de beste heden daagse vertolkers hebben meege werkt, is volgens het verslag uniek I in de geschiedenis van de grammo- foonplaat. Vrijwel alle hoofdgroepen van Phi lips hebben vorig jaar aan de omzet - j stijging meegewerkt. In de markt voor kleine computers bedroeg de i omzet vorig jaar al ƒ200 miljoen. I Gestreefd wordt naar een jaarom- I zet van 1 miljard. I Gewerkt woi'dt aan apparatuur I voor milieubeheersing. Wat het ver mijden van geluidshinder betreft, I hoopt Philips een essentiële bijdrage te kunnen leveren met de Stirling motor. Deze motor geeft bovendien een uiterst geringe luchtverontrei niging. Het is echter niet de bedoe ling van Philips honderden miljoe nen guldens te gaan steken in Stir- 1 i ngmotorenfabrieken. Medisch terrein Op het gebied van de medische verzorging wordt grote aandacht geschonken aan geautomatiseerde analyse-instrumenten en apparatuur voor patiëntenbewaking. Philips had eind vorig jaar 339.000 werknemers in dienst. De personeels bezetting zal dit jaar echter niet zo sterk toenemen als in 1969, toen 31.000 nieuwe mensen bij het con cern kwamen werken. NIJMEGEN De redactie an het in Nijmegen uitgegeven 'riekenlandbulletin heeft giste- een dreigbrief ontvangen an het Griekse Verbond van alangisten. Hot verbond eist opheffing van het en sluiting van het redactie- ior en beschuldigt dc redacteu- -'li van tendentieuze en onjuiste be- ebtgeving. Als de bevelen van het Verbond et voor komende nacht twaalf uur jn opgevolgd, zal het corresponden- U eadres van de redactie, het pand aan de Oranjestraat 42 in Nijmegen i door „explosies worden vernietigd." In de brief worden tevens de re- 1 dactieleden, leden van de Grieken- I landwerkgroepen en hun familie met persoonlijke vergeldingsmaatregelen bedreigd. Nazi's Volgens de Nijmeegse politic is het Verbond van Griekse Falangisten een terroristische organisatie, die kort ge leden is opgericht. De leden van het Verbond zijn se- mi-militaire vrijwilligers die de voortzetting nastreven van de met de nazi's in de Tweede Wereldoorlog col laborerende veiligheidsbataljons. HET slechte weer en de Paasva kantie maken de Haagse bin nenstad weer tot een spektakelstuk. In drommen bevolkt men de waren huizen, waar het laatste mooi en mal van de mode het bekijken waard is. Dat is niet zo verbazingwekkend. Maar met bijna onsteltenis kan men zien. dat ook nu weer van uur tot uur er lange rijen staan voor de Ge vangenpoort. Kinderen en volwassenen dringen kleumend naar de ingang als zou daar het zoete der aarde ruim aan wezig mét de warmte! Moeten we welwillend aannemen, dat het de begeerte is om geschied kundig op de hoogte te komen van het barre leven onzer voorvaderen? Of mogen we boos vermoeden, dat griezelzucht en verborgen driften de bezoekers naar dit naargeestig oord voeren? Ik weet het niet maar ben wel zo slecht dat laatste te doen. Ik vind er altijd iets naars in, die belangstelling om met eigen ogen eens de gruwelen, die de ene mens voor de andere kan bedenken te aanschouwen. Bovendien hebben we daar al ge noeg van op de televisie, waar moord en doodslag plus een aantal wrede handelingen verricht op de held van het verhaal, die terwille van de serie toch gered moet wor den, schering en inslag zijn. Natuurlijk is het vlot bezoek aan de Gevangenpoort een bron van in komsten, dus wordt die monument met zorg in stand gehouden. Geen hond verdient er wat aan. wanneer de toeristen alleen maar over het Binnenhof zouden wande- Itecreafie len. Daarom mag daar een stalen woud van auto's staan, mogen er kettingen slierten en de chaos heer sen. Even merkwaardig is, dat de men sen de Gevangenpoort in willen, ter wijl driekwai't van de bussen, die het Vredespalies aandoen de passa giers een 'uitstap gunnen van drie minuten om de camera's in de aan- AMSTERDAM De ANWB, die eerder de per 1 januari 1971 aangekondigde verhoging van de motorrijtuigenbelasting met elf a twaalf procent „een koude douche" heeft genoemd, zal zich niet verzetten tegen deze ver hoging mits de regering tegelij kertijd de bijdrage aan het rijks- wegenfonds uit de algemene middelen met minstens hetzelfde percentage verhoogt. slag te brengen en snel op foto of film de „Tempel van de Vrede", zoals Carnegie het noemde, vast te leggen. Bewijs voor thuis dat men er geweest is. En wat bedroevend, dat het be zoek aan de kleine fijnproeversmu sea. die Den Haag wat verborgen heeft opgesteld, minimaal is. In onze eeuw van culturele re creatie wijst er nog veel op, dat de gemiddelde mens daar helemaal niet zo erg op gesteld is. Mei en juni zijn de maanden voor de schoolreisjes. Dan groeien de rijen voor de Gevangenpoort hele maal tot oneindigheid uit. Wanneer ik nog kroost op school had en hoor de van een schoolreisje naar Den Haag, zou ik heel de oudercommissie en wie niet al opporren en als voor waarde stellen, dat de Gevangen poort werd overgeslagen Een bezoek aan Madurodam of eens gewoon spelen op, het strand of stel je voor een duinwandeling door Meyendel, als nog een kind tot zo iets te krijgen is, zou in ieder geval een geestelijk en lichamelijk gezon dere dag waarborgen. Dit zei gisteren de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, in het RAI-con- grescentrum te Amsterdam bij de opening van de dertiende serie ver keerstechnische leergangen. Ook besteedde ir. Van der Linde aandacht aan het rapport van de Stichting Wetenschappelijk Ondei'- zoek Verkeersveiligheid (SWOV), dat concludeerde dat de verkeersveilig heid zeer gediend zou zijn met een stadslicht „nieuwe stijl". De lichtin tensiteit hiervan zou tussen dim- en stadslicht moeten liggen. Ir. Van der Linde merkte op dat het aanbeveling verdient in de be bouwde kom alleen dimlichten toe te staan, zolang het stadslicht nieuwe stijl nog geen feit is. De directeur van de SWOV. ir. E. Asmussen, sprak over de bermbevei liging. De SWOV heeft meer dan honderd proeven uitgevoerd, waaruit bleek dat bij zware aanrijdingen een geleideconstructie minstens anderhal ve meter moet kunnen doorbuigen. Gele Gids neemt Red tel over AMSTERDAM De Gele Gids in Amsterdam heeft vanaf 1 april de rechten overgenomen van de uitge verij De Gids NV in Lisse. De zaken- en beroepengidsen voor telefoonge bruikers verschenen onder de naam Redtel voornamelijk in het gebied be neden de grote rivieren. In de toe komst wordt „de gele gids" dus in heel Nederland verspreid. Waarschuwing 1AE brief van drie Russische geleer den aan de leiders in het Krem lin, waarin verregaande democratise ring van de samenleving wordt ge vraagd, roept herinneringen op aan de wyzc waarop twee jaar geleden In Tsjechoslowakye het liberalisatiepro ces begon. Hun waarschuwing liegt er niet om: als regering en partij dc mensen nu niet meer vrijheid geven, moeten z(j rekenen met nog grotere economische moeilijkbeden, sociale onrust en het gevaar van mislukkingen op allerlei gebied. Het land zou verder in de af grond worden gedreven. Ofschoon de briefschrijvers ervan uit gaan. dat in de Sowjetunic een stevi ge grondslag is gelegd voor verdere communistische successen, valt niet aan te nemen, dat de leiding van re gering en partij de ongevraagde ad viezen op prys zullen stellen. Eer is te verwachten, dat de geleerden in een niet vrijwillig isolement te recht zullen komen. In het Kremlin zal men een debat uit de weg gaan om tc voorkomen dat het zoals in Tsjechoslowakije uit de hand loopt. Reorganisatie Bergbeklimmer gered r* r> OLORON STE. MARIE De 22-jarige Bernard Baudean, die drie nachten en dagen op een moeilijk toegankelijk punt in de Franse Pyre neeën heeft oorgebracht, is gisteren dooreen reddingsploeg bevrijd. Baudean had zichzelf op 2300 meter hoogte aan een rotspunt vastgemaakt, en was uiterst verzwakt. De afdaling werd bemoeilijkt door de zware sneeuwval. Zijn vriend had bij de beklimming I het leven verloren. [NTUSSEN is duidelyk geworden, dat een reorganisatie op gang is van het propaganda-apparaat van party en regering in de Sowjetunie. Vier sleutelfiguren zijn ontslagen. Een van hen wordt genoemd als toekom stig ambassadeur in China een post die drie jaar vakant is geweest. Aangezien dc brief van de Russische geleerden aan de leiders in het Kremlin vorige maand al werd ver zonden. is het mogelyk, dat de reor ganisatie daar verband mee houdt. De vraag is alleen of verzachting dan wel verscherping van de tegenstel lingen het resultaat zal zjjn. Er bestaat een kans, dat men een gematigd figuur - met de leiding van het apparaat voor propaganda en agitatie zal belasten, die met een schone lei kan beginnen. Een wezen lijke verandering in het ideologische klimaat is echter geenszins ie ver wachten. Dc stryd om de macht in het Krem lin, die sedert de verwijdering van Chroesjtsjef onverminderd voort duurt, laat geen ruim'- voor expe« ri men ten op het f' .1 van demo cratisering van i openbare leven, Daarvoor is dc vertrouwenscrisis td de leiding le groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5