MILAAN BINNEN BEREIK t Ontgoocheld Leeds United ervaart kracht formidabel spelend Celtic ,In Rotterdam een killer Ien het is wel gepiept...' OPTIMISTISCHE ERNST HAPPEL: TV-commentatoren zaten in de regen vÊiS Ir Sportieve wedstrijd Rotterdams perspectief Geen treffers Matig voetbal Opzet slaagde Wim van Hanegem weer eens de allergrootste Connelly scoorde na één minuut 13 DONDERDAG APRIL 1970 ISRAEL Feijenoord staat op het punt de weergaloze prestatie, die Ajax vorig seizoen leverde, door de finale van de Europa Cup voor landskampioenen te bereiken, te herhalen. Basis daarvoor het doelpuntloze gelijkspel dat Happels trotse formatie gisteren in Polen tegen Legia Warschau uit „de modder" sleepte. Zondermeer een uitstekende uitgangs positie voor de return in Rotterdamdie stellig perspectieven biedt voor een finaleplaats. De eindstrijd wordt op 6 mei in het San Siro-stadion in Milaan gespeeld. VAN HANEGEM WARSCHAU Nummer tien bleek andermaal de allergrootste. Terwijl een schare Poolse bewonderaars niet zonder moeite in het haastig neergekrabbelde autogram de naam van Wim van Hanegem las, glimlachte de kromme fijntjes, alvorens de hamvraag te be antwoorden. „Of Feijenoord na die 00 de finale haalt? Moeilfjke vraag. Maar volgens mij is de zaak gepiept. Want in Rotterdam komt de afrekening". Legia-doelman Grtotynski grijpt in voor Coen Moulijn gevaarlijk kar» worden. Eddy Treytel onderschept met speels gemak een aanval van Legia Warschau. Theo van Duivenbode en Rinus Israël (op de gezien) kijken gespannen toe WARSCHAU Theo Laseroms, de robuuste, zwaar bemod- kierde centrale verdediger van Feijenoord raakte de kern van kvat zich gisteravond in het Legia-stadion in Warschau als Euro- toa-Cup heeft gepresenteerd. „Op zo'n veld is gewoonweg niet te voetballen. Voor ons telt dan ook alleen het resultaat. Een stand van 00 is goed, ook al had een 10 zege nog beter ge- iveest natuurlijk. Maar met echt Europees topvoetbal heeft hef allemaal niets te maken. De officials van de Europese Joetbalunie, de organisatoren van zo immens populair geworden lup-wedstrijden, zullen er geen bo- |erham minder om eten. Toch zou geen kwaad kunnen wanneer lij zich eens driftig gingen bezin- len op wantoestanden zoals die |ich vorig jaar bijvoorbeeld in tanbul hebben afgespeeld bij Fe- [erbacheAjax, enkele weken te- bij VorwartsFeijenoord en i bij LegiaFeijenoord. Verkeerde weg I Wanneer een miljoenenzaak, wat )et Europa Cup-voetbal toch is, tot anderhalf uur „getrap-in- le-ruimte" wordt gedegenereerd, ijn we toch echt wel op de ver- :erde weg. Want nuchter en vrij |lan alle emoties, die er vanzelf- prekend mogen zijn rondom de fi- 'jalekansen van Feijenoord en Jat is zonder meer een weerga- fcze prestatie moet toch worden jeconcludeerd dat wat zich in War- :hau heeft afgespeeld voor de pure (oetballiefhebbers nog geen sous 'aard is geweest. Laat staan hon- irden guldens reisgeld en wat dies »r zij. JHet is echt te hopen dat de re- irn in Rotterdam straks voetbal aR een dergelijk niveau brengt. at de kwalificatie „halve finale zfP uropa Cup" de inhoud krijgt die odig is. ggg Coen Moulijn: „Op zo'n veld kun niet aanvallen. De bal rolt niet i.elke pass langs de grond mis- i-ikt Legia deed dan ook wat het j loest doen. De bal werd hoog door e lucht gespeeld. Maar dan heb bij Israël en Laseroms weinig j ans. Verdedigen onder zulke om- andigheden is heel wat gemakke- jker. Overigens heeft Legia niet o'n sterke indruk op mij gemaakt. P het middenveld heeft men meer :f lasse dan Vorwarts, maar er is eel minder fysieke kracht om j oorin toe te slaan. Als wij straks i Rotterdam echt zware druk 1 unnen uitoefenen, moet een winst- - art ij toch wel te realiseren zijn." Geen topploeg ^Daar houdt Legia-hulptrainer 2 rdon ook echt wel rekening mee. SÉ '"eijenoord is nu in het voordeel *- wndat wij onder deze ook voor is uiterlijk moeilijke omstandig- fj eden ons middenveld niet hebben unnen uitbuiten. Het wordt in otterdam 00 of en dat is aarschijnlijker 10 voor door M'EINDERT LEERLING Feijenoord. Jullie ploeg heeft me als Europese topploeg nog niet kunnen overtuigen. Ik schat ze even sterk als St. Etienne, dat wij in de tweede ronde moeizaam met 21 en 10 versloegen." Theo van Duivenbode. die straks op 6 mei als eerste Nederlander voor de tweede keer in de Euro pa Cupfinale kan spelen, had een andere kwalificatie: „Dit Legia is een klas minder dan Spartak Trnava, dat wij vorig jaar met Ajax in de halve finale zo moei zaam uitschakelden. Die Tsjechen hadden opkomende backs. Legia niet. Men durfde mogelijk niet waardoor elke verrassing weg was. Het was link om als verdediger ver weg te gaan. Dat veld deed me vooral toen het begon te regenen herinneren aan de situatie vorig jaar in Istanbul. Ook zo'n kleverige brei waarin je geen houvast kon vinden. Met doppen van welke lengte ook bereik je niets. Vandaar dat we in het begin nogal wat overtredingen maakten." Spijkerhard In het Legia-kamp was men er verbolgen om. „Feijenoord is een spijkerharde ploeg", klaagde aan voerder Brychczy. „Ik ben echt een beetje bang voor Rotterdam als HAPPEL. killer -#■ LASEROMS: wat een veld men natuurlijk de winst wil for ceren." Coen Moulijn had hem gerust kunnen stellen: „Je kan tegen die Polen goed voetballen. Ze zijn niet getruct, niet voldoende professio neel. De tot toeschouwer gedevalueer de Piet Romeijn: „Zo'n kans op de finale krijg je nooit meer. Feijen oord heeft knap gespeeld. Op het middenveld goed vertraagd waar door de Polen onvoldoende vaart en verrassing in de strijd konden brengen. Bovendien zijn het ook geen scherpschutters. Anders had den ze zeker één of twee doelpun ten gemaakt, toen er twee of drie opgelegde kansen waren." Hulptrainer Ordon boog deemoe dig het hoofd: „Wanneer je tegen een ijzersterke defensie als Feijen oord zulke kansen laat liggen speel je met je bekerleven." Eenheid Dat besefte Feijenoord-coach Ernst Happel ook. „Na die eerste helft, toen we kansrijk leken voor winst heb ik Geels ingezet. Want als je hier met 10 wint ben je natuurlijk klaar. Maar ik ben al blij met dit resultaat en bovenal met de geweldige ijver van de ge hele ploeg. Echt in dit soort wed strijden is de eenheid onze grootste kracht. Nu in Rotterdam alleen een „killer" en dan is het wel gepiept." Daar rekent heel Nederland stel lig ook wel op, want al viel er in Warschau nauwelijks een peil te trekken op de juiste kwaliteit van Legia, dat ook nu leider is in de Poolse competitie hulp-trainer Oridon: „Ze kunnen nog beter" heeft Feijenoord de kans van zijn leven om over de ruggen van dit van zeer middelmatig Europese klasse zijnde Legia de eindstrijd te halen. Hopenlijk in Rotterdam al leen een wedstrijd, die wat betreft de kwaliteit, in de rode loper naar Milaan mag worden genoemd. Van Hanegem vertolkte daarmee de mening van velen. Wie immers gaf er nog een stuiver vodr de Poolse kan sen na Legia-Feijenoord, voetbalfesti val in de modder, doelpuntloos verlo pen. Want Feijenoord slaagde zoals Ernst Happel later nuchter vertelde cum laude in de opzet. Een opzet die vrij simpel was, die was gebaseerd op die ene stelling, waarmee Europa Cup-successen doorgaans een feit worden. Een opzet die wilde, dat je'er als uitspelende ploeg vanuit dient te gaan de schade zu klein mogelijk te houden, op een gelijkpel mikt, onder alle omstandigheden kalm blijft, je niet uit je concentratie laat halen, desnoods tevreden bent met een klei ne nederlaag. Wel voor die nederlaag behoefde Feijenoord gisteren tegen een zeer simpel opererend Legia Warschau niet bang te zijn. Want de Rotter damse ploeg, in de vaderlandse competitie weliswaar duidelijk van slag af, speelde in Warschau weer een van zijn betere wedstrijden. Nee, Feijenoord viel nooit stormachtig aan. Belaagde het Pooise bolwerk nimmer met die grimmige agressie waarvan de opponent huivert van angst. Feije noord speelde het spel alleen heel kien. Haalde via spelvertragende ac ties op het middenveld alle ritme uit de aanvankelijk furieus stormlopende Polen. Schudde vriendelijk handjes na een overtreding en trapte voor een free-kick per ongeluk de bal nog even weg. „Toch moeilijk", aldus Wim van Hanegem. „Ik vraag me zelfs af of wij nier. teveel nadruk op voetbal gelegd hebben in die blubber - troep. Zag je niet dat de bal soms bleef steken in de prut? Dat had ons fataal kunnen worden." Efficiënt Feijenoords takE'ek, dat dient voor opgesteld, mag dan als kijkspel nim mer spektakel hebben opgeleverd, ze was wel efficiënt. Feijenoords taktiek kon ook slechts met succes worden toegepast met een organisator als Wim van Hanegem in de gelederen. Want de kromme was tegen Legia weer overal. Ravotte hier speels met een bal, tikt het leer daar naar Feije noords voorste linies, wanneer dat inderdaad noodzakelijk was. Maar nooit, hetzij nogmaals gesteld, met de bedoeling doelpunten te maken. Zeker niet tijdens die eerste voor fijnproevers kwalitatief de beste pe- door GER ST.OLK riode. Feijenoord ontkrachtte zoals gezegd op het middenveld reeds de Poolse aanvallen en legde de enige aanvaller van formaat, Jan Piesco, aanbanden via secuur werkende uiterst geconcentreerd voetballende Theo Laseroms. Hij zelf daarover. „Nee, moeilijk heb ik het nooit gehad. In de lucht had ik alles. Lang', de grond maakte ik met mijn sliding veel goed. Dat Poolse publiek? Ach, dat hoor je niet meer als je met je gedachten bij het spel bent Ik loop trouwens al langer mee dan vandaag". Tweede linie Legia's doelpuntrijke daden trou wens, wist Ernst Happel. zouden uit de tweede linie moeten komen. De aanvallers dienden ook nu slechts als stoottroepen. De gecreëerde gaten zouden benut moeten worden door Legia's opkomende sterke linie Dey- na, Brychczy en Bernard Blaut. Maar slechts tijdens het eerste kwartier kwam Feijenoord echt in moeilijkhe den. Dat was in de periode dat het nog niet helemaal klopte, wanneer bijvoorbeeld Dcyna overgenomen moest worden. Van Hanegem: „Dat eerste kwar tier nam Jansen niet goed over, maar daarna hadden we geen kind meer aan die Polen. Vergeet niet, dat die -Brychczy met zijn 36 jaar op dat zware veld in die korte tijd alles uit zijn longen pompte. Maar zoiets houdt geen mens vol. Heb je hem na dat eerste kwartier nog gezien? Eddy Treytel kreeg zodoende wei nig moeilijk werk Een vrije trap van de snelle rechtsbuiten Zmyewski ver werkte hij voldoende en harde scho ten van Blaut en Deyna waren voor hem, de keeper die warm gedraaid moet worden om te kunnen schitte ren, een kolfje naar de hand. Glunderend Treytel glunderend: „Het zit wel goed, zou ik zo zeggen. Ik heb een fijne wedstrijd gekeept. Had welis waar last met afzetten omdat mijn voeten tot de enkels in de modder wegzonken, maar ik heb me er door heen geslagen. Van het slechte kunst licht heb ik even last gehad, maar daar was ik ook gauw over heen". Had Feijenoord er voor rust slechts baat bij het tempo laag te houden, daarna is Ernst Happel met de ge dachte gaan spelen de zaak te gaan forceren via één of meerdere doel punten de finale al vóór Rotterdam veilig te stellen. Niet de man van het moordende schot Fransz Hasil ver scheen in de tweede periode binnen de lijnen, maar Feijenoords eeuwige reserve Ruud Geels. Doelbewust „Om een doelpunt te maken", ver telde Happel later. „Ik heb Geels doelbewust in de spits gezet. Daarbij had ik nog een ander ijzer in het vuur in Henk Wery als middenvelder en eventueel prijsschutter vanuit de tweede linie. Normaal gesproken had ik dat niet gedaan, maar ik had toen al gezien dat Kindvall niet uit de voeten kon komen tegen die spijker harde Zygmund". Feijenoords taktiek ging echter wat dat betreft niet op. Aan de ene kant omdat het Poolse publiek de mili- taire-pupillen tot het uiterste op zweepte, aan de andere kant omdat trainer Edmund Zientara zijn ploeg had geïnstrueerd zich niet langer uit het spel te laten halen en bovendien de stormram Jan Malkiewicz de plaats van Piesko liet innemen. Dat leverde aanvankelijk zelfs dotten van kansen op voor Legia. Maar Brychc zy, na rust uitgeblust, schrok zo van de kans die overigens was ontstaan nadat Theo van Duivenbode was uit gegleden, dat hij te gehaast richtte. In die periode onderstreepte ook Treytel over zijn dieptepunt heen te zijn, want bliksemacties stonden in die voor Feijenoord zo angstige minu ten succes van Blaut er^ Deyna in de weg. geschoten is'* En filosofisch: „Een heel goed spreekwoord". Edmund Zientara had zich toen al heel diplomatiek op de vlakte gehou den op de vraag: „Gelooft u nog in Legia's kansen". Zijn op glimlachende wijze uitgesproken antwoord: „Ach. Rotterdam duurt nog lang", klonk weinig overtuigend. Waarop de Pool gewiekst een ander onderwerp aan sneed met „die nummer vier van jul lie, Laseroms geloof ik, speelde overi gens niet zo netjes". Geen antwoord1 Dat vond ook libero Siegfried Blaut, de man die bij gebrek aan frontsoldaten aan Feijenoords- zijde tot grote verwondering van een ieder bleef volharden in zijn rol van nutteloos ausputzer. „Be grijp goed, dat ik achter bleef omdat ik van mijn trainer niet op mocht komen. Jullie Lase roms vond ik gemeen, maar Feijenoord heeft een sterk elf tal. Het sterkste waar ik dit sei zoen tegen speelde. Wat ik van de return denk? Sorry, op die vraag geef ik liever geen ant woord Voltreffer Legia viel op de kop af tien minu ten wild aan. In die tijd liep Blaut 2 een berisping op van de Italiaanse arbiter Franeescon veel te lichte straf nadat hij Kindvall een pugi- listisch gezien directe voltreffer op dc kin toediende, onderscheidde Treytel zich andermaal op een loeiharde inzet van Marciewicz enkreeg Feije noord weer vat op het spel. Zoveel dat Legia's offensieve daden werden teruggebracht tot wat losse flodders en zwak lange-afslandsgcschut. Zei Happel later peinzend: „De fi nale. Jazeker een haalbare kaart. Maar hoe zeggen jullie dat ook al weer in het Hollands. Oh ja, de huid nog niet verkopen voordat de beer WARSCHAU Was men in de Poolse hoofdstad uiterst teleurgesteld door de geringe opkomst van het Feijenoord-legioen, duidelijk verrast bleek men in het Legia-kamp door de grote toeloop van het journalisteji- team. „Dit breekt alle records voor wat de ptrsbegeleiding van buiten landse ploegen betreft en dat voor zo'n klein land", zei een Legia-be- stuurder. Goed, de schrijvende pers mocht nog niet klagen, zij het dat men ineen geperst op de twee beschikbare pers- banken op de overdekte tribune bij eenzat. Veel minder gunstige posities hadden de radio-verslaggevers Dick van Rijn en Theo Koomen alsmede de tv-commentatoren Herman Kuip hof én Theo Reitsma. Zij zaten op stoelen op de sintelbaan en regenden gedurende de wedstrijd nat tot op hun botten, omdat ze niet op zulke slechte voorzieningen hadden gere kend. Theo Koomen: „Ik kon mijn mond niet meer open krijgen van de kou, het was verschrikkelijk..." LEEDS Eiland Road, thuis haven van Leeds United beleef de een droeve avond. Allereerst vernam men, dat Everton de landstitel had overgenomen, maar wat belangrijker was. de eerste halve-finalewedstrijd in Europa Cup 1 werd tegen Cel tic met 01 verloren. Verlies dat hard aankwam. De kans dat de Engelsen in het ongetwijfeld uitverkochte Hampden Park in Glasgow (dat betekent 134.000 toeschouwers winst uit het vuur slepen, moet als nihil wor den gekwalificeerd Formidabel Celtic beslisle het duel reeds na één minuut. B(j de eerste werkelijke aanval van de Schotten blunderde de Leeds-defensie. Jack Charlton verzuimde weg te koppen, Madeley, teruggehaald ter vervanging van de geblesseerde Hunter, liet het ook achterwege en George Connelly kreeg daardoor zyn eerste schietkans. Onmiddellijk legde hy aan en via de voet van Madeley huppelde de bal langs de uit positie gespeelde doel man Gerry Sprake in het doel. OFFENSIEF Onmiddellijk na het zo onfortuin lijke begin werd gebouwd aan een of fensief, dat echter te simpel van op zet was om de Schotse verdediging een angstcomplex te bezorgen. Gilles, en Bremner (voetballend tegen land genoten) voedden hun voorste linie wel, maar wanneer de bal eenmaal was getransporteerd, bleek de mach teloosheid van de Engelsen. Hoge voorzetten voor het doel was het eni ge, bepaald niet intelligente patroon. GEVARIEERDER Daarentegen was Celtic met In de hoofdrol Jimmy Johnstone in de aan val veel gevarieerder. Het wedstrijdbeeld zag er in feite als volgt uit: Leeds drong sterk aan. maar Celtic kreeg de kansen. Eerst in het laatste kwartier van de eerste helft kreeg Leeds twee scoringsmoge- lijkheden. Lorimer vuurde eenmaal juist over de lat en Clarke knalde alleen voor keeper Williams nog in diens handen. Onmiddellijk na dc hervatting sloeg Celtic door Lennox voor de tweede niaal toe. Maar op advies van zyn grensrechter, keurde arbiter Kitab- jian het doelpunt af. Johnstone had van tevoren reeds buitenspel gestaan. BEKWAAM Leeds wist, dat er iets moest gaan gebeuren wilde men tenminste nog enige kans maken op een gunstig re sultaat. Giles, Charlton, Bremner en Gray trokken naar voren, maar Celtic verdedigde zich zeer bekwaam en ving de aanvalsgolven rustig op. Al leen in de elfde minuut liet men een FRANCIS LEE.groots steek vallen. Clarke, Jones en Lori mer lieten het beslissende schot ech ter aan elkaar over. zodat Williams nog net op tijd kon redden. De Schotten speelden hierna een gewonnen wedstrijd. Het kwam zelfs zover, dat een kwartier voor tijd, de thuisclub er zelf niet meer in geloof de. Te meer daar animator Billy Bremner met een hoofdwond het veld had verlaten. De laatste stuiptrekking van Leeds bestond uit een solo van Jones. Het schot spatte echter met de allerlaatste illusie uiteen op de lat. WARSCHAU De halve fina le om de Europa-Cup tussen Le gia en Feijenoord mocht dan kwalitatief uiterst pover zijn, be langrijk was toch, dat er sportief werd gespeeld. Geen enkele maal is er een verzorger binnen de lij nen geweest en dat is in het kei harde Europa Cup-gedoe zo lang zamerhand een unicum gewor den. Legia mocht iets meer vrije trappen nemen dan Feijenoord, namelijk voor rust dertien en elf er na. Feijenoord beide keren acht.. Lègia nam twee en Feije noord drie hoekschoppen. Legia zag driemaal een aanval op bui tenspel stranden, Feijenoord geen enkele keer. MOSKOU De diplomatieke ver tegenwoordigingen in China en de Sowjetunie van beide landen zullen weer door ambassadeurs worden ge leid. zo is gisteren in betrouwbare kringen in Moskou vernomen. Sinds eind 1968 stonden de weder zijdse afvaardigingen onder leiding van zaakgelastigden. Wladimir Stepa- kof zou reeds als ambassadeur in Pe king zijn benoemd. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13