Stijgend dodental in Turkije na 300 nieuwe aardschokken Ambtenaar ziet problemen onderwijs niet zitten m Amateur - archeoloog als topspion ontmaskerd dit is een gekleurd verhaal Malagasy zendelinge naar Frankrijk Drieduizend doden? Kleinere klassen volgend jaar Philips-prijzen lio»er en lager Is uw man ook zo'n onhandige 'kaaskerver Laat 'm maar. Veel relaties op hoog niveau de beste hekken komen uit BesC Prof. Idenburg kritiseert ministerie Fransman bedreigt vrouw in Venlo „SALVATION" KOMT TOCH GEDïZ De al zo zwaar getroffen bevolking in het ge teisterde westen van Turkije is gisteren opnieuw beproefd. Rond Gediz, waar zaterdag in minder dan een minuut vijf tig dorpen werden verwoest, werden gisteren opnieuw drie honderd schokken gevoeld waarbij nog eens 130 mensen om het leven zouden zijn gekomen. Een zending hulpgoederen voor het rampgebied in Turkije, afkomstig van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt aan boord gebracht van een chartervliegtuig van Martin Air. Het toestel is gisteren van Schiphol naar Turkije gevlogen. Zending geen eenrichtingsverkeer TANANARIVE De kerken van Madagascar hebben een zendelinge uitgezonden naar Frankrijk. Mejuf frouw Emilie Rabodovoahangy zal In Le Poitou worden ingezet in de strijd tegen de verregaande ontkerstening. In Le Poitou gaat namelijk het tweede team van start van de Action Ook Breda Kabouterstad BREDA Vanaf vrijdag is ook Breda Kabouterstad. Robbie Da- niëls, student sociale academie, heeft na contact te hebben gehad met Roel van Duyn in Amster dam, besloten Breda tot depen dance van de Oranje-Vrijstaat uit te roepen. Daartoe gaat een Amsterdamse delegatie in optocht naar de KMA, waar een vreedzame actie wordt gehouden, en vervolgens naar het gemeentehuis, waar een kort bezoek aan burgemeester Merkx wordt gebracht. De Bredase kabouters hebben de burgemeester schriftelijk ver zocht geen opdracht te geven tot gewapend geweld of andere pro vocatieve handelingen", omdat de bedoelingen zuiver vriendelijk zijn en het per slot van rekening gaat om een „bevriende buiten landse mogendheid". Eventuele kabouters uit Breda en omstreken wordt verzocht met fluitjes, trommeltjes triangeltjes en andere instrumentjes vrijdag avond vroeg naar de Grote Markt te komen om daar het volkslied van de Oranje-Vrijstaat te spelen en te zingen. Apostolique Commune, de gezamen lijke zendingsactie van Franstalige 1 kerken in Afrika, Europa en Oceanië. j De AAC legt sterk de nadruk op het feit, dat zending geen eenrich tingsverkeer mag zijn, maar de roe- ping is van de hele kerk, om te wer ken in de hele wereld. Tijdens de uitzendingsdienst zei ds. Ratefy, secretaris-gen era al van de raad van protestantse kerken var. Madagaskar en zelf vorig jaar betrok ken in een evangelisatie-campagne in Frankrijk, het zo: „Het lijkt erop. of wij, die nog maar kort geleden van hen het evangelie ontvingen, nu ge roepen worden de dovende vlam daar weer aan te wakkeren." Het eerste team van de AAC werkt in Dahomey. De Turken er zijn zo'n ne gentigduizend daklozen on dervinden bovendien veel hin der van sneeuw- en regenbuien. Hier en daar ontstaan in de puinhopen nieuwe branden. De overlevenden worden door be smettelijke ziekten bedreigd; zij heben vooral gebrek aan drink water. Volgens officiële cyfers zjjn 867 lijken geborgen en 562 mensen in ziekenhuizen opgenomen. Bijna tien duizend huizen zijn vernield. Officieus wordt hel dodental echter op zo'n drieduizend geraamd; er zouden vijf duizend zwaargewonden zijn. Burgemeester De juiste omvang van de ramp is echter nog niet te overzien, omdat gisteren nog steeds 32 dorpen van de buitenwereld waren afgesneden. Zo kwam de burgemeester van Orenkoy een rivier afzwemmen naar Emet om hulp te halen. De hulpverlening begint langzaam aan volop te draaien. De Turken krij gen de meeste hulp van West-Duits- Onderwijzers vragen ARNHEM De' afdelingen Leiden en Gouda van de Protestans-christe- lijke bond van onderwijzend perso neel zullen op de donderdag en vrij dag te houden algemene vergadering van de bond voorstellen, de regering te vragen de derde fase van de leer- lingenschaalverlaging voor het basis onderwijs volledig in te voeren per 1 augustus 1971 Een massale handtekeningenaktie en een vorig jaar gehouden appel heb ben geen resuliaat opgeleverd. land. dat behalve voedsel, medicamen ten en andere benodigdheden ook deskundigen zal sturen om de elec- triciteitscentra en de watervoorziening te herstellen. Op het gironummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis komen de giften voor hulpverlening binnen. De Nederlandsche Turksche Vereeniging in Den Haag heeft gezegd dat via postbusnummer 2007 schriftelijk in lichtingen kunnen worden gevraagd over gezinsleden van in ons land werkende Turken. o o EINDHOVEN Philips verlaagt de prijzen van enkele typen tv-toe- stellen (zwart-wit) en verhoogt die I van een aantal huishoudelijke appa- raten, waaronder wasmachines, af- I wasautomaten, scheerapparaten en i strijkijzers. Erg veel vTouwen vinden het naar als hun man naar de keuken gaat - om zelf een reep „kaas uit 't vuistje" te snijden. Want als ze de volgende morgen boterhammen klaar willen maken, zit d'r een pracht van een „bocht" in de kaas. „Hè, kun je nou niet recht snijden, Henk?" Nee, dat zal Henk nooit en nimmer leren. Laét 'm nou maar. De oplossing is eenvoudig: koop een extra stuk kaas voor Henk z'n reepjes.„En waarom neem je nou net het verkéérde stuk kaas, Henk?" Ja, dan houdt alles op, De prijsverlaging is mogelijk door verbetering van de produktiviteit. De prijsverhogingen zijn noodzake lijk door kostenstijgingen. Het mi nisterie van economische zaken heeft toestemming gegeven een deel van deze kostenstijgingen door te bere kenen. Hoger dividend Rols AMSTERDAM De nv Amsterdams e likeurstokerij 't Lootsje der ervèn Lucas Bols. wil over 1969 een divi dend in contanten uitkeren van ƒ7,20 per gewoon aandeel van 20 nomi naal (in 1968: 6.80). Vooruitlopend op het jaarverslag, dat eind mei verschijnt, wordt mee gedeeld dat de kwantitatieve omzet van de concemprodukten steeg met circa elf procent: de exploitatiewinst was 25 procent hoger dan in 1968. B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. TEL AVIV De amateur- archeoloog W. A. R. (62), die in Israël tot „slechts" vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens spionage-activiteiten, blijkt een man te zijn met rela ties tot op ministerieel niveau. Ook bij de wetenschapsmensen stond hij in hoge achting nadat hij in 1957 een standaardwerk schreef over de historie van Is raël. R. maakte naam in en buiten Is raël. Voor de oorlog was hij nog werkzaam in Zuidamerikaanse kolen mijnen uit welke tijd zijn liefde voor de archeologie dateert. Niet lang daarna bekwaamde hij zich ook op een 'ander gebied, dat van de spionage en wel voor de Arabische landen. De man legde contacten via Arabi sche ambassades in enkele Europese landen. Tevens stelde hij zich. in ver binding met de Joodse ex-generaal Ygan Yadin, die hoofd is van de Isra ëlische archeologische dienst, die hem de nodige gegevens verschafte voor zijn boek over de archeologie in Is- raël. Niemand koesterde argwaan ook al hield R. zich sterk op de achtergrond. Wel was van hem bekend dat hij slecht in de financiën zat. waardoor hij naar men aanneemt in handen van Arabische geheime agenten is gevallen. Hij moest om financiële re denen dan ook destijds zijn weten schappelijke serie Antiquity and Sur vival afbreken. Archeologen hebben dat steeds betreurd. Zij lieten niet na R. herhaaldelijk te prijzen voor zijn wetenschappelijke inzichten en prestaties. 1 oonvoord De toenmalige Nederlandse minis- bische ambassades breidde hij in die tijd steeds verder uit Deze gaven hem verscheidene op drachten die naar men aanneemt gevaarlijk voor Israël waren. Het is niet onmogelijk dat zijn werk in Parijs de argwaan van de Israëlische veilig heidsdienst heeft gewekt Na zijn arrestatie in Tel Aviv is hij in een maanden durend proces achter gesloten deuren verhoord en vorige week werd het vonnis bekend: vijf jaar gevangenisstraf. Deze betrekke lijk lage straf was gebaseerd op de overweging dat R. zijn opdracht tot spionage nog niet had uitgevoerd en voorts zou R. een slechte gezondheid genieten. Ook zijn leeftijd zou bij de bepaling van de strafmaat een rol hebben gespeeld. De Israëlische autoriteiten weigeren sinds de uitspraak bekend werd com mentaar te geven. Hieruit zou men kunnen afleiden dat R. al die jaren niet zonder succes heeft geopereerd. DEN HAAG Prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van 11^ke P°"litiek Steekspel naar voren zal een macht, waarbij vergeleken die - i I komen. .'in hot mrlnmn t in 1. I de Stichting voor onderzoek van de Stichting voor onder- Er een minimale kans. dat de zoek van het onderwijs, heeft ernstige kritiek geleverd op het ministerie van onderwijs en wetenschappen, dat volgen hem geen inzicht heeft in de problemen van het onderwijs. Frisdrank moet écht fris zijn. Rivclla Is puur-natuurlijk, zuiver als kristal. Rivella bevat géén kleur stoffen of conserveermiddelen. Tot zover: een ongekleurd verhaal. Maar om U keuze te bieden tóch twee kleuren. Rood etiket: voor de liefhebbers ven een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. aUgtl RIVELLA thuis, op l'w grzondhrid! „Zakelijke incompetentie van amb tenaren pleegt zich Ln formalisme te kleden. Administratieve ambtenaren zijn mensen, die schakels zijn in het bureaucratisch apparaat en de admi nistratie is geen gesprekspartner voor de mensen uit het onderwijs. Ze heeft er de kennis en de mentaliteit niet voor", schrijft prof. Idenburg in het tijdschrijft Pedagogische Studiën. Hijs stelt voor dat op het ministerie onderwijskundigen komen, die de taal van de anderen verstaan en zoveel weten, dat zij de betrekkelijkheid van hun inzicht inzien. Dr. Idenburg meent dat het miis- terie de medewerking moet hebben van een krans van advies- en uitvoe ringsinstanties: het CBS, het Centraal planbureau en het Centraals instituut voor toetsontwikkeling. De functione le deconcentratie zou zich moeten voortzetten door de opprichting van een leerplan-instituut en een onder wijstechnologische ontwikkelingscen trum. De oprichting van een natio nale onderwijsraad acht hij voorba rig. Politiek strijdpunt Hij voorziet, dat het schoolwezen op weg is het belangrijkste politieke strijdpunt te worden. „Zijn enorme stijgende kosten zullen tegen andere maatschappelijke belangen moeten worden afgewogen. De kritische geest, die thans in de onderwijswe reld begint door te trekken kan tot aantasting van het bestaande waar desysteem leiden, gezag zonder hecht zedelijk fundament wordt erdoor aan het wankelen gebracht". Prof. Idenburg schrijft verder: In Nederland krijgen wij ministers die nog - nooit van enige overtuiging op het terrein van hur. werkzaamheden hebben blij gegeven en het ook tij- I ctens hun ambtsperiode niet verder brengen dan het redderen van de on derwerpen. die hun door de externe noodzakelijkheden worden aangedra gen. Laat ons voortaan openlijk van on derwijspolitiek spreken en aandachtig en kritisch nagaan welke vulling de politici eraan geven. Het gevaar dreigt, dat er een volgende keer weer een nieuwe minister uit ondoorzichte- heeft nagedacht". Belangenstrijd Het is voor een nieuwe optredende minister nauwelijks mogelijk het po litiek strijdperk binnen te treden met een reeds aanwezige generale staf. die hem om zijn reorganisatie -lan- nen verwnest, indien hij zeal mocht hebben. „Want men ontveinze niet. dat een hervorming van het ministerie een belangenstrijd zal ontketenen, hel ambtenarencorps vormt in Nederland van het parlement in het niet ver zinkt. Zit de minister eenmaal een tijdlang in zijn stoel, dan geldt voor hem; doorzwemmen of verzuipen. Hij komt niet verder dan hier en daar een noodverband", aldus prof. Iden burg. Andere voorstellen van prof. iden burg tot hervorming van het onder wijs: Meer invloed vann de onderwij sinspectie; uitbreiding van deze inspectie met sociologen, onderwijskundigen en psychologen regionale deconcentratie van het ministerie. (Van onze correspondent) VENLO De 23-jarige in Frank rijk wonende monteur A. S. heeft de 23-jarige onderwijzeres uit Venlo J. van R. gedreigd haar te vermoor den, als zij de verkering niet zou her vatten. De onderwijzeres had enkele jaren een verhouding met de monteur, maar onlangs maakte zij aan deze .omgang een einde. Diverse malen benaderde de Frans man haar weer, twee keer drong hij haar kamer binnen waar hij geld. I^'pr^idënfmr. "c«b '"chr^f r'"ïrifi 1 kleding en gorferen ter waarde van duizend gulden meenam. Nadat hij in de Zeeuwse ouderlijke woning van mejuffrouw v. R. de ge noemde bedreiging had geuit, trok hij weer naar de woning van de onder wijzeres in Venlo. waar hij als zeer - ongenode gast werd beschouwd. De En de Israëlische oud-president Ben I gealarmeerde politie trot de Frans- -erbond run naam desnjds aan man de afgesloten douchecel van een voorwoord in een van de boeken van R. Mr. Kernkamp, die minister van overzeese rijksdelen was. «leed hetzelfde in een bijdrage van R. over Nieuw-Guinea. Zwei het standaardwerk van R.. „The Holy Land", waarvoor een groot aantal Israëlische archeologen werd inge schakeld. Nu is R. dus ontmaskerd als top spion. Deze in Den Haag geboren avonturier werd reeds op 14 septem ber van het vorig jaar gearresteerd op het vliegveld van Tel Aviv. Hij kwam toen uit Parijs, waar hij van 1964 tot 1968 vrij onopvallend werkzaam was op een bijkantoor van een Haags wetenschappelijke uit geverij. Zijn contacten met de Ara- het huis bewusteloos aan, terwijl hij in het bezit was van een gaspistool. De monteur is voor nader onderzoek op het politiebureau ingesloten. Als ieder haJ gedaan zoals het traditiegetrouw hoort, zaten we nu allemaal in de kou. Dat wil zeggen binnenshuis: buitenshuis doen we het in ieder geval. In de goede oude tijd hoorde dp schoonmaak voor Pasen aan kant te zijn en de kachel was naar de zolder verdwenen. Men kan natuurlijk stellen, dat er zolders noch kachels meer zijn. Al thans niet meer die gezellige kolom men, die als de Dolle Min a's een woordje op de buik geschreven had den: Je brüle" tout l'hiver. Het ejrste Frans dat we op school leerden was: „Papa fume une pipe", maar die rokende papa liep toch achter bij de kachel, die vertelde heel de winter te branden. Ach, de oliehaard en de centrale verwarming branden ook de hele winter en desgewenst het voorjaar en de zomer erbij. Daar is geen pro bleem. Wat ik me echter vergeefs probeer te herinneren is of wij het ooit met Pasen koud gevonden hebben in dat brandschone huis. waar geen kachel meer branden mocht. Ik herinner me alleen de nieuwe jurk en haarstrik; de lucht van boenwas in de slaapkamer en de zon waar we in wandelden. Was dat nou allemaal zo? Was het ook zo dat de eerste april een dag van tintelende spanning was? Ik heb er vandaag niets van ge merkt. Maar toen.... Toon on nn Je wist het zebra je de ogen had opengedaan. Dit was de dag. waarop de krachten gemeten werden. Of je alle mensen want ieder was je te genspeler. een slag voor zou kunnen zijn. of dat je keer op keer erin zou vliegen. Wie garandeerde je bijvoorbeeld. dal een of ander--» plaaggeest je wek ker niet stiekum een uur verzet had, waardoor je of idioot vroeg door het huis zou lopen, of in ëen afschuwe lijke ren naar school zou moeten hollen? Dus proefde j» het licht, dat door de gordijnen speelde Was het net zo helder als gisteren? Je gluurde door een kier en zag tot je opluchting, dat net als andere dagen de melkboer zijn kar van buis tot huis duwde. Aan de ontbijttafel bekeek je de suikerpot aandachtig. Waren het korreltjes zoet o> korreltjes zout? De grote menser speelden mee. Elke krant had zijn aprilmop, waar altijd toch nog wel enkele lieden in vlogen, al beweerden ze naderhand steevast, dat ze alleen waren gaan kijken om te zien hoe anderen zo dom en goedgelovig konden zijn. Vandaag teefi niemand me voor de gek gehouden. Alles was zwaar van ernst en waarheid. En ik heb het lef niet gehad, er iemand in te laten lopen. Men kan niet de enige zot zijn! Het Ierse zangeresje Dana, dat over tuigend het Eurovisie-songfestival heeft gewonnenwas gisteren weer (even) terug in Nederalnd. waar ze dezelfde avond optrad in het tv- programma van Willem Duys. Op de foto Dana, hartveroverend als altijd. btj haar aankomst op Schiphol. John J. de Crane: AMSTERDAM John J. de Crane gaal toch de musical „Salvation" in I Nederland uitbrengen. Dit ondanks het feit dat minister Klompé van j CRM zyn aanvraag tot een garantie- verlening voor het uitbrengen van de musical in Nederland heeft afge- 1 wezen. Regisseur Paul Aaron, die de Newyorkse voorstelling van Salva tion regisseerde, zal ook deze repe tities leiden. Bij de reeds gehouden auditie bleek dat men kan beschikken over vol doende jong en capabel talent. Lennart Nijgh is intussen in een vergevorderd stadium van vertalen. Men hoopt Salvation het komende» 1 najaar uit te brengen. Nederlander gooit hostie op grond HASSELT (België) Een jonge Nederlander, de 33-jarige Willem de i B„ afkomstig uit Ginneken en wo- j nend in Genk, heeft zondag een i schandaal verwekt in de Quintinus- kathedraal in Hasselt. De B.. die plaats had genomen bij de kerkgangers, aan wie de commu nie werd uitgedeeld, nam op een ge geven moment de hosties en gooide die op de grond. Hij is gearresteerd. Hij is in België al tweemaal ver oordeeld voor daden van heiligschen nis. Daags voor Kerstmis 1967 trok hij in de Minderbroederskerk in Genk een beeld omver. Op 22 juli 1968 wierp hij«uit dezelfde kerk de hosties op straat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5